Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 14:13:31

Αποστολέας Θέμα: Άρνηση διορισμού  (Αναγνώστηκε 13180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Μαΐου 2011, 22:11:54
Αναγνώστηκε 13180 φορές
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα!

Υπηρετώ σε θέση Επιμελητή Β' σε Νοσοκομείο της περιφέρειας. Εκκρεμούν ακόμη κρίσεις για θέσεις στις οποίες έχω υποβάλει υποψηφιότητα πριν το διορισμό μου. Έχω κριθεί πρόσφατα για κάποια θέση για την οποια, ενώ ήμουν πρώτη στη σειρά κατάταξης, δεν θέλησα να αποσύρω την υποψηφιότητα μου, και τα χαρτιά στάλθηκαν στο Υπουργείο.

Σε περίπτωση που η πρόσληψη για τη συγκεκριμένη θέση εγκριθεί και υποθέσουμε ότι μου έρχεται ο διορισμός και εγώ δεν τον αποδέχομαι, αυτό θα θεωρηθεί άρνηση διορισμού κατά τη συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης για διεκδίκηση θέσης στο μέλλον η οποία πιθανό να με ενδιαφέρει περισσότερο?

Ευχαριστώ και πάλι!     

5 Μαΐου 2011, 00:39:10
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Μάλλον δεν υπάρχει νομικό κόλλημα σε αυτό που κάνεις αλλά σίγουρα κατά τη γνώμη μου και συγνώμη που το λέω υπάρχει ηθικό. Γιατί πρώτον στερείς τη θέση από έναν άλλο συνάδελφο που ίσως παραμείνει άνεργος ενώ εσύ παιχνιδίζεις με τις θέσεις και δεύτερον γιατί το νοσοκομείο ή το κέντρο υγείας που δεν θα πας, θα πρέπει να επαναπροκυρήξει τη θέση που σημαίνει ότι με τα ισχύοντα δεόμένα δε θα καλυφθεί στον αιώνα τον άπαντα...

5 Μαΐου 2011, 08:00:36
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλημέρα!

Επειδή με ενδιαφέρει αυστηρά η νομική διάσταση του θέματος (δεν το θεωρώ σκόπιμο να απολογηθώ για κάτι παραπάνω) , παρακαλώ όποιον γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας βοηθήσει επειδή η επικοινωνία με το Υπουργείο είναι δύσκολη...

Ευχαριστω!

5 Μαΐου 2011, 23:40:25
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αφού εξεδόθη υπ. απόφαση διορισμού, η μη ανάληψη υπηρεσίας από μέρους σου, είναι –και λογίζεται για επόμενη διεκδίκηση- ως «άρνηση διορισμού»
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

5 Μαΐου 2011, 23:43:03
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

nart


Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για τη βοήθεια!

6 Μαΐου 2011, 19:10:40
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μάλλον δεν υπάρχει νομικό κόλλημα σε αυτό που κάνεις αλλά σίγουρα κατά τη γνώμη μου και συγνώμη που το λέω υπάρχει ηθικό. Γιατί πρώτον στερείς τη θέση από έναν άλλο συνάδελφο που ίσως παραμείνει άνεργος ενώ εσύ παιχνιδίζεις με τις θέσεις και δεύτερον γιατί το νοσοκομείο ή το κέντρο υγείας που δεν θα πας, θα πρέπει να επαναπροκυρήξει τη θέση που σημαίνει ότι με τα ισχύοντα δεόμένα δε θα καλυφθεί στον αιώνα τον άπαντα...

Εχω την αίσθηση πως  απλά διορίζεται ο επόμενος στον πινακα διοριστέων!
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

6 Μαΐου 2011, 20:54:22
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω την αίσθηση πως  απλά διορίζεται ο επόμενος στον πίνακα διοριστέων!

Σωστό, εκτός των περιπτώσεων θέσης Δ/ντή σε μή άγονα Κ.Υ.

Ωστόσο, νομίζω πως το ηθικό θέμα που τέθηκε παραπάνω πρέπει να μας απασχολεί. Στη μονάδα μας υπήρξε περίπτωση που αρνήθηκε ο πρώτος, ο 2οε, ο 3ος και τελείωσε ο πίνακας χωρίς διορισμό (άργησε η κρίση και τα παιδιά όλο και κάπου είχαν βολευτεί). Η μονάδα όμως δεν βολεύτηκε με αυτή τη θέση ποτέ έως σήμερα, αφού πήγε η προκήρυξη από τον ΄Άννα στον Καϊάφα και τελικά δεν προκηρύχθηκε ξανά ποτέ επί 5ετια.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

2 Μαρτίου 2014, 11:32:11
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

DoctorX


Καλημέρα σε όλους! Επειδή η ερώτηση μου αφορά περίπου το ίδιο θέμα δεν ανοίγω νέο θέμα.

Κρίθηκα επιτυχών σε προκύρηξη για θέση επιμελητή Β το 2009. Ο διορισμός δεν έγινε ποτέ. Στο ενδιάμεσο άλλαξαν πολλά και πλέον δεν ενδιαφέρομαι για αυτή τη θέση.
Μπορώ να ανακαλέσω το ενδιαφέρον μου για τη θέση πριν ενδεχομένως (αν γίνει ποτέ κάτι τέτοιο...) βγει διορισμός έτσι ωστε να μην καταλογιστεί ως "άρνηση διορισμού".

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντησεις...

2 Μαρτίου 2014, 12:47:39
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

stathis


Οτι ωρα θελεις παραιτεισαι απο τη θεση μεχρι να φτασει στο εθνικο τυπογραφειο, με ενα απλο φαξ στο υπουργειο. Δεν χρειαζεται να κινηθεις αμεσα, παρα μονο οταν μαθεις οτι δρομολογειτε η θεση ωστε να μην καθυστερησεις τον επομενο στις κρισεις. Εχεις ανοιξει γιατρειο; Πιστευω οτι απο τις θεσεις που εκκρεμουν λιγοι θα βρεθουν τελικα να διοριστουν μετα απο τοσα χρονια.

2 Μαρτίου 2014, 12:57:11
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

DoctorX


Ευχαριστώ για την απάντηση!

Βρίσκομαι πλέον στο εξωτερικό αν και δεν είναι αυτός κυρίως ο λόγος που δεν θέλω τη θέση αλλά το γεγονός οτι πλέον έχω αλλάξει ιατρικό αντικείμενο το οποίο δεν εκπροσωπείται στο συγκεκριμένο νοσοκομείο και δεν θέλω να "καώ" μέσω άρνησης διορισμού σε περίπτωση που ανοίξει άλλη θέση (λέμε τώρα...) στο κατάλληλο αντικείμενο σε άλλο νοσοκομείο...






20 Ιουλίου 2014, 21:44:03
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα!
Σε περίπτωση άρνησης διορισμού, ποια είναι η ΄ποινή' ? Μήπως θα ήταν εύκολο κάποιος συνάδελφος να αναρτήσει το σχετικό ΦΕΚ?
Ευχαριστώ θερμά!

4 Αυγούστου 2014, 13:44:40
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

DoctorX


Καλημέρα!

Τελικώς δεν παραιτήθηκα από τη διεκδίκηση του διορισμού, και θέλω να αναλάβω τη θέση. Το πράγμα δυσκολεύει με την ιδιαίτερα σύντομη προθεσμία (30 ημέρες) για ανάληψη του διορισμού, καθώς δεν είναι εύκολο να παραιτηθείς από τη θέση στο εξωτερικό και να μετακομίσεις μαζί με την οικογένεια εντός 30 ημερών. Πέραν του οτι υπάρχουν και δεσμεύσεις συμβολαίων στην θέση του εξωτερικού...

Με βάση λοιπόν τον επικείμενο διορισμό μου θα ήθελα να ρωτήσω τους συμμετέχοντες στο γκρούπ αν γνωρίζουν κάτι σχετικά με την 'παράταση ανάληψης υπηρεσίας';

Στον Νόμο 3528/2007 (Κώδικα Κατάστασης ∆ημοσίων Πολιτικών ∆ιοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.∆.∆), Άρθρο 17 αναφέρεται'...αν δεν καθορίζεται τέτοια προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία τριάντα (30) ημερών. Η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί έως έξι (6) μήνες, μόνο μία φορά, για εξαιρετικούς λόγους'.

Ακόμη στο Site του Υπουργείου Εσωτερικών αναφέρεται (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) πως εξαιρετικός λόγος είναι και η διαμονή στο εξωτερικό.

Θα μπορούσα να ζητήσω παράταση ανάληψης υπηρεσίας με βάση το νόμο 3528/2007;
Ισχύει ο υπαλληλικός κώδικας για τους ιατρούς του ΕΣΥ; (Ρωτάω καθώς ανεπίσημα άκουσα πως δεν ισχύει πράγμα που μου φαίνεται περίεργο...)


5 Αυγούστου 2014, 21:32:14
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ισχύει ο υπαλληλικός κώδικας για τους ιατρούς του ΕΣΥ; (Ρωτάω καθώς ανεπίσημα άκουσα πως δεν ισχύει πράγμα που μου φαίνεται περίεργο...)


Ο υπαλληλικός κώδικας ισχύει για τους γιατρούς όπως ακριβώς για κάθε δημόσιο υπάλληλο. Η μόνη διαφορά που υπάρχει είναι το εξής: Όταν κάτι ρυθμίζεται με ειδική διάταξη για τους γιατρούς ΕΣΥ και είναι διαφορετικό από ανάλογη ρύθμιση του υπαλληλικού κώδικα, τότε ισχύει το του ΕΣΥ. Σε όσα δεν προβλέπονται με κάποιο τρόπο από τη νομοθεσία του ΕΣΥ, ισχύει ο υπαλληλικός.

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες του νόμου. Αν όμως ο υπαλληλικός σου επιτρέπει αυτή την εξαίρεση, τότε θεωρώ ότι μπορείς, αφού οι νόμοι του ΕΣΥ πουθενά δεν το ορίζουν αλλιώς (δεν απαγορεύουν δηλαδή την εξαίρεση που προβλέπεται από το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα).
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

Λέξεις κλειδιά: άρνηση διορισμού 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Αυγούστου 2015, 08:27:01
από GirousisN
0 Απαντήσεις
1902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2016, 13:47:09
από nart
6 Απαντήσεις
18231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Φεβρουαρίου 2019, 11:38:57
από anasm
7 Απαντήσεις
56174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Οκτωβρίου 2021, 03:15:04
από Όμηρος
0 Απαντήσεις
21282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαρτίου 2022, 11:54:08
από Argirios Argiriou