Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:13:41

Αποστολέας Θέμα: Πτυχές Ιστορίας -Πορείας της Γ.Ι. και της ΠΦΥ  (Αναγνώστηκε 36144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Σεπτεμβρίου 2010, 11:52:20
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα το θυμηθώ στην επόμενη κρίση όταν θα παρουσιαστεί παθολόγος ή πνευμονολόγος με πλούσιο έργο στη ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

Εμένα δεν θα με χαλάσει ότι και να είναι εάν έχει σοβαρό έργο και υποστηρίζει την γενική ιατρική.
Το γεγονός ότι σήμερα οι γενικοί ιατροί μπαίνουν στα περιφερειακά ιατρεία το χρωστάμε σε ένα νεφρολόγο.
Εμένα με χαλάνε οι συνάδελφοι που απομυζούν την γενική ιατρική όπου και αν προέρχονται (ακόμη κι από την γενική ιατρική)
Εμένα η εξεταστική επιτροπή που αναλαμβάνει να εξετάσεις τους γενικούς ιατρούς εάν είναι καλοί παθολόγοι και η εξεταστική επιτροπή που θεωρεί ότι πρέπει να είναι όλοι της κλίκας με χαλάει πολύ. Αλλά όποιος έχει ήθος και δεν του αρέσει παραιτείται. Οι υπόλοιποι ουρλιάζουν σαν τους λύκους.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Σεπτεμβρίου 2010, 12:12:50
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Κανένα ίχνος ειρωνείας δεν περιείχε η φράση μου. Απλά, ήθελα να τονίσω ότι υπάρχουν πολλές αναγνώσεις του ίδιου πράγματος.Ότι πολύ απλά, εγώ δε συμφωνούσα με την οπτική του κυρίου Μάρκου.Ότι εμένα δε με ενδιαφέρει αν ανοίγει ο δρόμος για να γίνουν καθηγητές όσοι έχουν αλλότρια ειδικότητα (τι πάει να πει "αλλότρια" ειδικότητα, στην ιατρική επιστήμη;  ;) ). Με ενδιαφέρει να υπάρχει στα πανεπιστήμιά μας, στο πρόγραμμα σπουδών, μάθημα με αντικείμενο τη Γενική Ιατρική και ΠΦΥ.Και να το διδάσκουν, πρώτα απ' όλα Άνθρωποι και μετά Δάσκαλοι.Χωρίς ταμπέλες.Και αυτό ισχύει για όλα τα γνωστικά αντικείμενα.
Διαβάζοντας το Φ.Ε.Κ., αυτή την ερμηνεία έδωσα.Εσείς δώσατε τη δικιά σας.Πειράζει που ξεκινάμε από άλλη αφετηρία;Αν είμαι ό,τι χειρότερο για ένα forum, μήπως να σας αφήσω, για να μείνει μόνο η αφρόκρεμα;
Πάντως, αν για εσάς ότι χειρότερο για ένα forum, είναι η ειρωνεία, για μένα είναι η εμπάθεια.Είδατε που και σε αυτό ταιριάζει το έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε;Το υπαρξιακό νόημα της φράσης είναι πολύ σπουδαίο, για να το θεωρεί κάποιος, απλά ειρωνικό.Αλλά ακόμη και για τη τελευταία φράση μου, όπως και για όλες, έτσι είναι, αν έτσι νομίζω. Ή δεν είναι έτσι, αν έτσι νομίζετε εσείς.Δικαίωμά μας, από κοινού...  ;)
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

9 Σεπτεμβρίου 2010, 12:17:56
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Να κλείσουμε αυτή την συζήτηση κ. Μάρκου και κ. Βέρρα
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Σεπτεμβρίου 2010, 12:19:24
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Όντως, γιατί μου κλέβει πολύτιμο χρόνο.Ευχαριστώ.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

9 Σεπτεμβρίου 2010, 12:58:36
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εμένα με χαλάει ακόμη και το ότι συζητάμε πως μπορούν να μπαίνουν σε θέσεις για γενικούς γιατρούς, σε επιτροπες εξετάσεων, πανεπιστήμια κτλ , γιατροί που δεν είναι γενικοι γιατροί!!
Και ερωτώ, αυτό δεν συμβαίνει σε καμία άλλη ειδικότητα.Γιατί να συμβαίνει στη δική μας;
Με την ίδια λογική, θα μπορούσε ένας γενικός γιατρός να μπει σε επιτροπή εξετάσεων παθολογίας ;
Πιστεύετε θα δεχόταν οι παθολόγοι κάτι τέτοιο;
Εμείς γιατι το δεχόμαστε;

9 Σεπτεμβρίου 2010, 14:38:40
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

Σπ. Α. Μάρκου


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως, αν για εσάς ότι χειρότερο για ένα forum, είναι η ειρωνεία, για μένα είναι η εμπάθεια.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να κλείσουμε αυτή την συζήτηση κ. Μάρκου και κ. Βέρρα
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όντως, γιατί μου κλέβει πολύτιμο χρόνο.Ευχαριστώ.
Λυπάμαι κ. Κουναλάκη αλλά δεν μπορώ να κλείσω το θέμα έτσι απλά. Από πού και ως που είμαι εμπαθής με τον κ. Λιονή. Τον άνθρωπο τον συνάντησα πριν από πολλά χρόνια σε μια εξεταστική επιτροπή που είμαστε από κοινού με τον κ. Μπέλλο. Έκτοτε δεν τον έχω συναντήσει. 

Αν κ. Βέρρα σας κλέβει «πολύτιμο χρόνο» το FORUM, απλά πατήστε το κουμπί του Η/Υ.

9 Σεπτεμβρίου 2010, 15:11:43
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αν κ. Βέρρα σας κλέβει «πολύτιμο χρόνο» το FORUM, απλά πατήστε το κουμπί του Η/Υ.


Έχετε κάθε δικαίωμα να με κρίνετε, κύριε Μάρκου, όπως έχω κι εγώ, αφού παίρνουμε μέρος σε δημόσιο διάλογο.Δεν έχετε όμως κανένα δικαίωμα να μου υποδεικνύετε τι να κάνω.Είναι κάτι πολύ προσωπικό, το να συμβουλεύεις τον άλλο.Είμαστε φίλοι από παλιά;Σας έχω "πατερούλη" και μου λέτε τι να κάνω;Είπαμε, αφρόκρεμα, αφρόκρεμα, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια (του ζωτικού προσωπικού χώρου). Δε σας εκχωρώ το δικαίωμά μου, να δέχομαι συμβουλές ή υποδείξεις για προσωπικά θέματα (διαχείριση προσωπικού χρόνου).

Εξακολουθώ να πιστεύω πως υπάρχει εμπάθεια και απ' ότι φαίνεται, ανομολόγητη  ;D.Μπορεί να κάνω λάθος.Δεν κολλάω εκεί.Εντάξει, δεν έχετε λοιπόν καμία εμπάθεια.Τον άνθρωπο τον συναντήσατε πριν από πολλά χρόνια σε μια εξεταστική επιτροπή που είσαστε από κοινού με τον κ. Μπέλλο. Έκτοτε δεν τον έχετε συναντήσει.Το παίρνω πίσω, δημόσια.Καμία εμπάθεια δε φανερώνουν τα γραφόμενά σας.Μέγα λάθος μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω τον κύριο Μιχάλη:
1) Αν είχατε υπάρξει ποτέ μέλος (τακτικό ή αναπληρωματικό) σε επιτροπή εξετάσεων στην οποία συμμετείχε και ο κύριος Λιονής, αισθανόσασταν ότι δίπλα σας βρισκόταν ένας μη γενικός ιατρός;
2)Αν δε βρεθήκατε ποτέ μαζί με τον κύριο Λιονή σε επιτροπή εξετάσεων, ως πρόεδρος της ένωσης, θεωρούσατε ότι οι επιτροπές εξετάσεων συμπεριελάμβαναν ένα μη γενικό ιατρό (τον κύριο Λιονή) και σε τι ενέργειες προβήκατε (ως πρόεδρος της ένωσης);
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

9 Σεπτεμβρίου 2010, 22:58:34
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Στην αρχική μου αναφορά για την επιτροπή εξετάσεων παρέθεσα ένα υστερόγραφο με ημερομηνία 9-9-2010.

Επίσης, παρακαλώ η αντιπαράθεση να αφορά θέσεις και όχι κρίσεις προσωπικές των αντιπαρατιθεμένων. Ακόμη, επειδή εδώ έχουμε βάλει αναφορές στην ιστορία, ο εκτενής διάλογος –αν συνεχιστεί- θα μεταφερθεί σε άλλο σημείο με σχετικό τίτλο για να μη διασπάται η συνέχεια των ιστορικών αναφορών.

Επειδή όμως προκλήθηκα από τον κ. Βέρρα, θα πώ τα εξής σύντομα:
1.   Επί σειρά ετών δεν υπήρχε Γ.Γ. Πανεπιστημιακός. Ούτε σήμερα υπάρχει πρώτης βαθμίδας.
Υπάρχει ένας λέκτορας στη Θεσσαλία που είναι μεν Γ.Γ. αλλά το γνωστικό του αντικείμενο με το οποίο είναι πανεπιστημιακός είναι άλλο (πνευμονολογικό θέμα, αν δεν απατώμαι).
Υπάρχει ένας ακόμη στα Γιάννενα που είναι Γ.Γ. και λέκτορας στο αντικείμενο της Γ.Ι.  αυτός είναι όντως πανεπιστημιακός Γ.Γ., αλλά με το βαθμό του (λέκτορας) δεν μπορεί να είναι στην επιτροπή. (ζητώ συγνώμην που δεν αναφέρω ονόματα, αλλά δεν τα γνωρίζω και δεν δύναμαι τώρα να τα αναζητήσω).

2.   Ο κ. Λιονής είναι Παθολόγος και Κοινωνικής ιατρικής, όπως ακριβώς τα ανέφερε ο κ. Μάρκου.
Όμως, στο Πανεπιστήμιο δεν έχει σημασία (καλώς ή κακώς) τι ειδικότητα έχεις αλλά ποιο είναι το γνωστικό σου αντικείμενο. Το μνημόνευσε ήδη και ο κ. Κουναλάκης. Να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν ακόμη και καθηγητές 1ης βαθμίδας που δεν έχουν καμία ειδικότητα ή έχουν τελείως άσχετη με το γνωστικό τους αντικείμενο.
Ο κ. Λιονής όλα αυτά τα χρόνια όντως δεν είχε ως γνωστικό του αντικείμενο την Γ.Ι., αλλά την Κοινωνική και Οικογενειακή Ιατρική, αν και ασχολούταν με τη Γ.Ι.
Από έτους και πλέον έχει γίνει καθηγητής 1ης βαθμίδας με γνωστικό αντικείμενο την Γ.Ι.
Με δεδομένο λοιπόν ότι ο κ. Λιονής δεν ήταν μεν Γ.Γ., είχε όμως ενασχόληση και με την Π.Φ.Υ. και με την Γ.Ι., ήταν ο Πανεπιστημιακός που ήταν πιο κοντά στο θέμα μας και αυτό τον έκανε αποδεκτό για την θέση που κατείχε στην επιτροπή εξετάσεων, ακόμη και πριν γίνει καθηγητής Γ.Ι.
Εξ’ άλλου αν πρέπει να πούμε κάτι είναι ότι ο κ. Λιονής είναι πανέξυπνος άνθρωπός και ήξερε πώς να πάρει από την Γ.Ι. –από την οποία πήρε πολλά- και πώς να δώσει σε αυτή –στην οποία έδωσε πολλά. Είναι μία δίκαια –θεωρώ- «ανταλλαγή».

3.   Προσωπικά ορίστηκα τακτικός εξεταστής στην επιτροπή που προαναφέραμε και παραιτήθηκα αμέσως, χωρίς ποτέ να συμμετέχω στις εξετάσεις.
Ξαναδιορίστηκα μετά (2006 έως πρόσφατα) ως αναπληρωτής λόγω της θέσης μου στην Ένωση. Ποτέ δεν διορίστηκα στην επιτροπή ως ένας επιστήμονας Δ/ντης ΕΣΥ, επιλεγόμενος για τις ικανότητές του, το έργο του, το ήθος του, ή οτιδήποτε άλλο, αλλά μόνο με τη θεσμική μου ιδιότητα και μόνον.
Όσο για την θέση του κ. Λιονή σε αυτή την επιτροπή: Θεωρώ ότι είναι πολύ πιο εντάξει από τον μέσο όρο αναμενόμενης προσαρμογής, αν και δεν είναι Γ.Γ. Βέβαια έχει τις ιδιαιτερότητές του και πολλοί εξεταζόμενοι τον θεωρούσαν πολύ θεωρητικό (ή άλλα). Ήταν και κατά τη δική μου άποψη. Σα πανεπιστημιακός δεν περίμενα να είναι αλλιώς. Αυτό αντισταθμίζονταν όμως πιστεύω από τους ΕΣΥτες εξεταστές.
Δεν είχα κανέναν λόγο να μη τον θέλω –ως θεσμικός- στην επιτροπή. Νομίζω δε ότι πρέπει να πώ πως δεν είχα και καμία άλλη επιλογή για την θέση αυτή, αν ληφθούν υπ’ όψιν όσα προανέφερα περί πανεπιστημιακών.
Ο αντίλογος λέει ότι υπήρχαν και άλλοι πανεπιστημιακοί στην κοινωνική ιατρική. Αυτό είναι αλήθεια. Όμως η εντριβή του κ. Λιονή με τα της Γ.Ι. ήταν σαφώς υπερτέρα. Αυτός είναι θεωρώ και ο λόγος που χρόνια τώρα είναι στην επιτροπή.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Σεπτεμβρίου 2010, 23:03:04 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

9 Σεπτεμβρίου 2010, 23:09:13
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Επειδή όμως προκλήθηκα από τον κ. Βέρρα, θα πώ τα εξής σύντομα:
1.   Επί σειρά ετών δεν υπήρχε Γ.Γ. Πανεπιστημιακός. Ούτε σήμερα υπάρχει πρώτης βαθμίδας.
Υπάρχει ένας λέκτορας στη Θεσσαλία που είναι μεν Γ.Γ. αλλά το γνωστικό του αντικείμενο με το οποίο είναι πανεπιστημιακός είναι άλλο (πνευμονολογικό θέμα, αν δεν απατώμαι).
Υπάρχει ένας ακόμη στα Γιάννενα που είναι Γ.Γ. και λέκτορας στο αντικείμενο της Γ.Ι.  αυτός είναι όντως πανεπιστημιακός Γ.Γ., αλλά με το βαθμό του (λέκτορας) δεν μπορεί να είναι στην επιτροπή. (ζητώ συγνώμην που δεν αναφέρω ονόματα, αλλά δεν τα γνωρίζω και δεν δύναμαι τώρα να τα αναζητήσω).

2.   Ο κ. Λιονής είναι Παθολόγος και Κοινωνικής ιατρικής, όπως ακριβώς τα ανέφερε ο κ. Μάρκου.
Όμως, στο Πανεπιστήμιο δεν έχει σημασία (καλώς ή κακώς) τι ειδικότητα έχεις αλλά ποιο είναι το γνωστικό σου αντικείμενο. Το μνημόνευσε ήδη και ο κ. Κουναλάκης. Να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν ακόμη και καθηγητές 1ης βαθμίδας που δεν έχουν καμία ειδικότητα ή έχουν τελείως άσχετη με το γνωστικό τους αντικείμενο.
Ο κ. Λιονής όλα αυτά τα χρόνια όντως δεν είχε ως γνωστικό του αντικείμενο την Γ.Ι., αλλά την Κοινωνική και Οικογενειακή Ιατρική, αν και ασχολούταν με τη Γ.Ι.
Από έτους και πλέον έχει γίνει καθηγητής 1ης βαθμίδας με γνωστικό αντικείμενο την Γ.Ι.
Με δεδομένο λοιπόν ότι ο κ. Λιονής δεν ήταν μεν Γ.Γ., είχε όμως ενασχόληση και με την Π.Φ.Υ. και με την Γ.Ι., ήταν ο Πανεπιστημιακός που ήταν πιο κοντά στο θέμα μας και αυτό τον έκανε αποδεκτό για την θέση που κατείχε στην επιτροπή εξετάσεων, ακόμη και πριν γίνει καθηγητής Γ.Ι.
Εξ’ άλλου αν πρέπει να πούμε κάτι είναι ότι ο κ. Λιονής είναι πανέξυπνος άνθρωπός και ήξερε πώς να πάρει από την Γ.Ι. –από την οποία πήρε πολλά- και πώς να δώσει σε αυτή –στην οποία έδωσε πολλά. Είναι μία δίκαια –θεωρώ- «ανταλλαγή».

3.   Προσωπικά ορίστηκα τακτικός εξεταστής στην επιτροπή που προαναφέραμε και παραιτήθηκα αμέσως, χωρίς ποτέ να συμμετέχω στις εξετάσεις.
Ξαναδιορίστηκα μετά (2006 έως πρόσφατα) ως αναπληρωτής λόγω της θέσης μου στην Ένωση. Ποτέ δεν διορίστηκα στην επιτροπή ως ένας επιστήμονας Δ/ντης ΕΣΥ, επιλεγόμενος για τις ικανότητές του, το έργο του, το ήθος του, ή οτιδήποτε άλλο, αλλά μόνο με τη θεσμική μου ιδιότητα και μόνον.
Όσο για την θέση του κ. Λιονή σε αυτή την επιτροπή: Θεωρώ ότι είναι πολύ πιο εντάξει από τον μέσο όρο αναμενόμενης προσαρμογής, αν και δεν είναι Γ.Γ. Βέβαια έχει τις ιδιαιτερότητές του και πολλοί εξεταζόμενοι τον θεωρούσαν πολύ θεωρητικό (ή άλλα). Ήταν και κατά τη δική μου άποψη. Σα πανεπιστημιακός δεν περίμενα να είναι αλλιώς. Αυτό αντισταθμίζονταν όμως πιστεύω από τους ΕΣΥτες εξεταστές.
Δεν είχα κανέναν λόγο να μη τον θέλω –ως θεσμικός- στην επιτροπή. Νομίζω δε ότι πρέπει να πώ πως δεν είχα και καμία άλλη επιλογή για την θέση αυτή, αν ληφθούν υπ’ όψιν όσα προανέφερα περί πανεπιστημιακών.
Ο αντίλογος λέει ότι υπήρχαν και άλλοι πανεπιστημιακοί στην κοινωνική ιατρική. Αυτό είναι αλήθεια. Όμως η εντριβή του κ. Λιονή με τα της Γ.Ι. ήταν σαφώς υπερτέρα. Αυτός είναι θεωρώ και ο λόγος που χρόνια τώρα είναι στην επιτροπή.


Με καλύψατε απόλυτα.Χαίρομαι για τις απόψεις σας, για πολλοστή φορά.Ευχαριστώ πολύ, ειλικρινά.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Σεπτεμβρίου 2010, 23:15:51 από Βέρρας Οδ. »
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

11 Σεπτεμβρίου 2010, 00:01:30
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δημοσιεύω κατωτέρω 2 έγγραφα:
1.   την προσφυγή της Ένωσης για την επιτροπή του 2006 μαζί με την απόφαση του Προέδρου του Γ’ Τμήματος του ΣτΕ για αναστολή της επιτροπής,
2.   2. Απόσπασμα από «τα Νέα» εκείνης της εποχής, όπου μπορείτε να δείτε ποιοι είχαν παραιτηθεί.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

25 Ιανουαρίου 2011, 22:12:14
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Διαβάζοντας πάλι τα ανωτερω θύμήθηκα το βιβλίο του PETER F. DRUCKER
The Practice of Management , παλίο (εκδόθηκε το 1954) μα το καλυτερο στο είδος του.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ο Drucker σημειώνει ότι  και αν μόνο ένα άτομο φέρει τον τίτλο CEO, πρέπει να πλαισιώνεται από εξίσου - αν όχι περισσότερο - ταλαντούχους συναδέλφους «που να βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο με εκείνον και ως εκ τούτου να μην επιθυμήσουν τη θέση του. Ανθρώπους με τους οποίους δεν φοβάται να εκτεθεί και να μιλήσει ελεύθερα, με τους οποίους δεν πρέπει να προσέχει κάθε του βήμα ή λόγο, με τους οποίους μπορεί να «σκέφτεται φωναχτά» χωρίς αυτό να υπονοεί οποιαδήποτε δέσμευση από την πλευρά του».

Για να φτάσει κανείς στη φάση αυτή, χρειάζεται προσοχή και επιμέλεια. «Οι ομάδες δεν δημιουργούνται εν μία νυκτί», προειδοποιεί ο Drucker το 1985 στο βιβλίο του «Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα». «Απαιτούν πολύ χρόνο μέχρι να καταφέρουν να λειτουργήσουν όπως πρέπει. Οι ομάδες βασίζονται στην αμοιβαία εμπιστοσύνη και την αμοιβαία κατανόηση, και αυτό θέλει να περάσουν χρόνια για να δημιουργηθεί» –τρία τουλάχιστον.
Innovation and Entrepreneurship 1985
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
O Drucker αναφέρεται επισης και στον υπερσυγκεντρωτικό Πρόεδρο στον ποίο αναφέρεται ως «ο υπεράνθρωπος CEO».
Το πρόβλημα είναι, σημειώνει ο Drucker σημειώνεται, ότι «οι οργανισμοί δεν μπορούν να εναποθέτουν τη διαχείρισή τους στα χέρια ενός υπερανθρώπου. Η εξέλιξη μπορεί να είναι απρόβλεπτη ενώ οι δυνατότητες πολύ περιορισμένες. Τελικά, εξήγησε, «οι οργανισμοί επιβιώνουν μόνον εφόσον μπορούν να διοικούνται από ικανά άτομα που παίρνουν τη δουλειά τους στα σοβαρά».


« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιανουαρίου 2011, 22:25:08 από Nektarios Nikolopoulos »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

29 Ιανουαρίου 2011, 20:55:20
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ταχτοποιώντας πράγματα από τα παλαιά έπεσα πάνω σε ένα μικρό θησαυρό.
Μέσα σε μια ζελατίνα ναύλον, προφυλαγμένα από την σκόνη, την υγρασία και το σκόρο, υπήρχαν λίγα φύλλα χαρτί και μια κασέτα ήχου.
Το πρώτο φύλλο έγραφε 14 ερωτήματα και είχε ημερομηνία 3-4 Μαρτίου 2001
Προέρχεται από μια συνάντηση στην Μυτιλήνη στο ξενοδοχείο LORIET που τέλειωσε άδοξα πριν 10 χρόνια με το πάντα επίκαιρο θέμα: "Ελάχιστη δέσμη υπηρεσιών από το Γενικό Ιατρό στον ρόλο του Προσωπικού Ιατρού". Σε αυτή συμμετείχαν (κατά σειρά που έχουν γραφεί):

Μερκούρης Μποδοσάκης Πρόδρομος
Λιονής Χρήστος

Εισηγητές:
Ανδρουτσοπούλου Χαρίκλεια
Αργυριάδου Στέλλα
Γιαννόπουλος Δημήτριος
Δρόσος Ευάγγελος
Θηραίος Ελευθέριος
Κουναλάκης Δημήτριος
Μιχάλης Δημήτριος
Μπατίκας Αντώνης
Ροβύθης Εμμανουήλ
Σκληρός Ευστάθιος

Συμμετέχοντες:
Βιττωράκης Χαράλαμπος
Βουλιώτη Στεφανία
Γεωργακίλα Ελένη
Γιαννακόπουλος Ευστάθιος
Καμιλάτος Χρήστος
Καρδάρα Μαρίνα
Σκούφαλος Αδαμάντιος
Χαβράνλη Παναγιώτα

Στην κασέτα υπάρχουν τα πρώτα και καθοριστικά 90 λεπτά αυτής της συνάντησης. Πίστευα ότι είχε χαλάσει αλλά με λίγη υπομονή έχει διατηρηθεί τέλεια. Η συγκίνηση είναι μεγάλη. Μα από τις κινήσεις μου είναι να την κάνω mp3 και να ταξιδέψω 10 χρόνια πριν.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Ιανουαρίου 2011, 00:09:43
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Άκουσα την κασέτα και ομολογώ ότι θυμήθηκα μια από τις μελανές στιγμές της γενικής ιατρικής στην Ελλάδα.
Η τράπουλα έχει ανακατωθεί. Οι τότε φίλοι μπορεί να είναι σήμερα εχθροί, και η αθωότητα έχει χαθεί για τους περισσότερους.
Ο κ. Λιονής βρέθηκε σε μια απρόβλεπτη κατάσταση. Ο κ. Μερκούρης ήταν απόλυτα προφητικός, χωρίς να το ξέρει τότε, αλλά... για τους σημερινούς συνεργάτες του και τους τότε συνεργάτες-υποστηριχτές του.
Το σίγουρο είναι ότι κοιτάζοντας πίσω αυτή τη συνάντηση ανακαλύπτω ότι η απροθυμία, η φοβία ίσως και η υστεροβουλία ή η υποταγή για κάποιους να κάνουν ένα βήμα μπροστά σε μια καίρια χρονική στιγμή είχε το αποτέλεσμα που οι ίδιοι τότε μετά φανατισμού αρνιόντουσαν: Ο γενικός ιατρός να θεωρείται ότι επιτελεί ότι ιατρικές πράξεις κάνει και ο παθολόγος.

Στο χωριό μου λένε: "όντε σούσαν την αχλάδα, όσοι λάχαν, τόσοι φάγαν...". Χρονομετρώ 10 χρόνια στασιμότητας για την γενική ιατρική στην Ελλάδα και συνεχίζουμε...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Μαρτίου 2011, 20:36:31
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

ΛΙΛΑ


Αξιότιμε κ. Μιχάλη εργάζομαι από το 2003 στην π.φ.υ σαν γενικός ιατρός, παρακολουθώ επί χρόνια την προσπάθεια καθίερωση μας σαν διακριτή και ομότιμη ειδικότητα. Δυστυχώς το εγχείρημα της εισδοχής μας να μπούμε στο Ε.Σ.Υ σε θέση αγροτικών ιατρών απέβηκε μπούμεραγκ για εμάς, με την εννοια ότι δεν εισπράξαμε την αποδοχή από τις άλλες ειδικόητες. Δημιουργήσαμε μια στρατιά γενικών ιατρών χωρίς όραμα. Όλλοι μας λίγο πολλοί κυττάζουμε την νοσολογία αδιαφορώντας για θέματα όπως καταγραφή πληθυσμού, επιδημιολογικούς δείκτες, πρόληψη, προαγωγή υγείας..... κ.τ.λ, και όσοι από εμάς το κάνουμε δυστυχώς δεν το καταγράφουμε και δεν το διαφημίζουμε. Πιστεύω ότι με αυτή την αντίληψη θα είχαμε πιο ισχυρή εδραίωση στην ιατρικά κοινότητα.
Με το παραπάνω σκεπτικό δημιουργήσαμε ασάφειες και προβηματισμό με φυγόκεντρες τάσεις οι οποίες αποτυπώνονται στο φόρουμ, γι αυτό προτείνω επειδή τα προβλήματα είναι πολλά και υπαρκτά σε κάθε νομό της χώρας να γίνουν συνελεύσεις γενικών ιατρών,για να κωδικοποιήσουν τα προβήματα και να εκλέξουν έναν εκπρόσωπο. Σε δεύτερο χρόνο να γίνει μια συνάντηση όλων των εκπροσώπων με σκοπό μια κοινή στάση εναν κοινό αγώνα

12 Μαρτίου 2011, 21:24:39
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
την υλοποίησή τους απαιτούν φορέα ή ομάδα πρωτοβουλίας.
Εγώ προσωπικά προ πολλού έπαψα να συμμετέχω σε οτιδήποτε από αυτά για τους δικούς μου λόγους.
Άρα, αν και ορθή η «πρόσκλησή σου», αν και με τιμά,  απευθύνεται μάλλον σε λάθος άνθρωπο.
Μακάρι να τα καταφέρετε για καλύτερες μέρες στο χώρο.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Μαρτίου 2011, 22:10:14
από Loumakis
11 Απαντήσεις
86247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2013, 17:52:07
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
2603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Σεπτεμβρίου 2012, 09:37:36
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
8136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαρτίου 2015, 22:38:21
από Argirios Argiriou