Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:58:41

Αποστολέας Θέμα: Πτυχές Ιστορίας -Πορείας της Γ.Ι. και της ΠΦΥ  (Αναγνώστηκε 36138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Μαΐου 2008, 21:12:36
Αναγνώστηκε 36138 φορές
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Πτυχές Ιστορίας -Πορείας της Γ.Ι. και της ΠΦΥ: Συνηθίζω να λέω ότι την ιστορία την γράφουν οι πρωτεργάτες, αλλά την καταγράφουν οι γνώστες, αποδέκτες και μελετητές της.
Ωστόσο για να γίνει αυτό, χρειάζεται ενίοτε οι πρωτεργάτες να δίδουν κάποια στοιχεία.
Λέω στην στήλη ετούτη να μαζεύουμε τέτοια στοιχεία που σίγουρα θα έχουν ενδιαφέρον για κάποιους σήμερα και μεγάλη χρησιμότητα για κάποιους αύριο.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

26 Μαΐου 2008, 21:13:37
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Ξεσκονίζοντας τα αρχεία μου, βρήκα το παρακάτω.
Στις 13/6/2003 με Αρ. Πρωτοκ.: 200/03 το τότε Δ.Σ. της Ένωσης έστειλε μία ανοικτή επιστολή προς όλους τους Γ.Γ. αποτυπώνοντας την κρατούσα κατάσταση (ή καλύτερα ακαταστασία) στην Γ.Ι. και την ΠΦΥ που τεχνηέντως διατηρείται με μένος έως και σήμερα.
Εκεί αφού το Δ.Σ. αποτύπωνε το πρόβλημα, που με εξαίρεση ορισμένα του σημεία στα οποία έχω διαφοροποιηθεί σήμερα (τις αναφορές για μη ανάπτυξη πανεπιστημιακών τμημάτων γενικής ιατρικής, την συστηματική κωλυσιεργία στην αύξηση θέσεων ειδίκευσης στην γενική ιατρική -που έπαψε μερικώς, αλλά για άλλους λόγους, την συστηματική κωλυσιεργία στην έναρξη των προγραμμάτων on job training με τα οποία σήμερα διαφωνώ πλήρως), είναι σα να γράφεται σήμερα και συνόψιζε την παρούσα κατάσταση με διατυπώσεις όπως "Όταν με το Π.Δ. 67/2000 τέθηκε περιορισμός στην συνταγογραφία των γιατρών άνευ ειδικότητος, πολλοί δράττοντας την ευκαιρία, αμφισβήτησαν τη δυνατότητα του γενικού / οικογενειακού γιατρού να συνταγογραφεί, εξομοιώνοντάς τον με τους ανειδίκευτους. Ήταν αποτέλεσμα της ατολμίας της πολιτείας να προσδιορίσει το επαγγελματικό-επιστημονικό πεδίο δράσης της γενικής / οικογενειακής ιατρικής"

Τότε το Δ.Σ. του οποίου είχα την τιμή να ηγούμαι (γιατί για μένα είναι τιμή, αλλά και θέση ευθύνης και όχι θέση προβολής και ιδιοτελών επιδιώξεων), κάλεσε τους συναδέλφους με την καθημερινή τους στάση να αντισταθούν.

Συγκεκριμένα μεταξύ άλλων έλεγε "Γι αυτό συνάδελφοι καλείστε όλοι συστηματικά και μεθοδικά, αλλά στα πλαίσια του ρόλου μας και των εκπαιδευτικών μας αντικειμένων:
1.   Να παραγγέλλετε τις εξετάσεις που επιστημονικά σας χρειάζονται για την αξιολόγηση, διάγνωση ή παρακολούθηση των ασθενών σας, αδιαφορώντας για το αν τις αναγνωρίζει ή όχι ο επί πάντων κριτής - ελεγκτής του ταμείου
2.   Να συνταγογραφείτε με βάση τις επιστημονικές γνώσεις σας για ότι άπτεται των χρονίων και οξέων προβλημάτων και των κοινών νοσημάτων που αποτελούν αντικείμενο της εκπαίδευσής σας και περιλαμβάνονται στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ειδικότητος, αδιαφορώντας και πάλι για το αν αυτά γίνονται αποδεκτά ή όχι
3.   Να χορηγείτε τις άδειες και τα πιστοποιητικά που έχουν συνάφεια με τα νοσήματα που διαχειριζόμαστε, αδιαφορώντας για το αν αυτά γίνουν αποδεκτά ή όχι
Να καταγγέλλετε προς κάθε κατεύθυνση και με παρρησία κάθε αμφισβητία της ειδικότητός μας"


Σήμερα, αναψηλαφώντας την πορεία της Γ.Ι. στη χώρα μας, θεωρώ ότι μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν οι ίδιοι οι Γ.Γ.
Τα λόγια αυτά π.χ. έπεσαν στο κενό, αφού με τον ένα ή τον άλλο τρόπο "βολεύονταν" οι περισσότεροι και δεν έκαναν κανένα βήμα να "αποτινάξουν τον ζυγό.
Ελάχιστοι ακολούθησαν τις προτροπές της Ένωσης, όπως ελάχιστοι μαζεύτηκαν στην Αριστοτέλους όταν εκποιούνταν η ειδικότητά μας από πανεπιστημιακό καθηγητή που τότε η επιστημονική κοινότητα (αλήθεια αυτή?) του είχε εμπιστευθεί την διαχείριση των της υγείας των Ελλήνων πολιτών.

Από ότι φαίνεται τελικά "τοιούτος έπρεπε ημίν αρχιερεύς"
(πτυχές της ιστορίας από κάτι "κουρασμένα παλικάρια")
(Το πλήρες κείμενο εκείνης της; Επιστολής -για όσους έχουν υπομονή- επισυνάπτεται)
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαΐου 2008, 21:28:43 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

27 Μαΐου 2008, 11:02:53
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ARCTORIUS


συγχαρητηρια  κυριε  D-michali   Μακαρι ο κλαδος της γενικης ιατρικης να εχει και αλλους συναδελφους σαν εσας.Για μενα που ειμαι νεος ιατρος  ειστε παραδειγμα.Μη στεναχωριεσται ,θελω να πιστευω οτι  η νεα γενια γενικων ιατρων θα κανει αυτα που ζητατε.Οσο αφορα τα σημεια 1.2.3
εγω προσωπικα και πιστευω ολη η σειρα μου θα τα τηρησω και ας με γεμισουν προσβολες και αρνησεις.Δε νομιζω οτι θα δουμε γρηγορα την γενικη ιατρικη στη θεση που εχει σημερα στο ηνωμενο βασιλειο η στις ηνωμενες πολιτειες αλλα αξιζει να προσπαθησουμε να τη φτασουμε τοσο ψηλα.

29 Μαΐου 2008, 23:35:15
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγαπητέ κύριε D.Michali,
εγώ προσωπικά και πιστεύω όλη η (παλαιότερη) σειρά των γενικών γιατρών εκφράζουμε την ταπεινή μας συγγνώμη και τη θλίψη μας που δεν μπορέσαμε να πραγματοποιήσουμε τα οράματά μας για τη γενική ιατρική. Σας καλούμε όμως να μην στενοχωριέστε. Η ελπίδα (απ’ ότι βλέπετε) δεν έχει χαθεί….

29 Μαΐου 2008, 23:44:49
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Εκλαμβάνω ως "σαρκαστικό" (ή μπηχτή?) το σχόλιό σου αγαπητέ Αδαμάντιε, αλλά 1ον: ώς νεότερου σου αναγνωρίζω αυτό το δικαίωμα και 2ον: παρά το χιούμορ (ή και το σαρκασμό) που πρέπει να έχουμε στη ζωή, σε διαβεβαιώ ότι πιστεύω πώς η ελπίδα δεν χάθηκε. Όχι όμως από τα μηνύματα που υπονοείς, αλλά από την όσφρησή μου (καθ' ότι "έχω μύτη εγώ") !!!
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

29 Μαΐου 2008, 23:51:50
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγαπητέ Δημήτρη,
είναι γνωστό ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
(Καποιος πονηρά σκεπτόμενος θα μπορούσε να κάνει το συνειρμό: θάνατος, σήψη, οσμή, όσφρηση...)


30 Μαΐου 2008, 08:40:53
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Για να είμαστε ειλικρινείς (και οσφρητικοί) πράγματι τα δείγματα είναι θετικά:
- Η γενιά των «ταχύρυθμων» σεμιναρίων και της απόδοσης του τίτλου ειδικότητας «ανάγκης ένεκεν» λόγω ανάγκης στελέχωσης των Κ.Υ. στην αρχή του Ε.Σ.Υ. οδεύει προς τη σύνταξη.
- Λίγοι ευτυχώς, «ξεχασμένοι» φοιτητές και πτυχιούχοι πρόλαβαν και «τρούπωσαν» στην ειδικότητα μετά την ψήφιση του νόμου του 1997 που έδινε τη δυνατότητα διορισμού σε θέσεις αγροτικών όταν υπήρχαν ακόμη μερικές κενές θέσεις στην ειδικότητα. (Βέβαια κάποιοι απ’ αυτούς αντιμετωπίζουν πρόβλημα διορισμού λόγω υπέρβασης του ορίου ηλικίας των 45 ετών)
- Η κατάργηση της απαγόρευσης να κάνουν αγροτικό οι υποψήφιοι ειδικευόμενοι γενικής ιατρικής που δρούσε αποτρεπτικά, πλέον, στους νέους γιατρούς για την επιλογή της ειδικότητας.

30 Μαΐου 2008, 18:11:05
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
- Η κατάργηση της απαγόρευσης να κάνουν αγροτικό οι υποψήφιοι ειδικευόμενοι γενικής ιατρικής που δρούσε αποτρεπτικά, πλέον, στους νέους γιατρούς για την επιλογή της ειδικότητας.
   Θα ήθελα να προσθέσω ότι η κατάργηση της απαγόρευσης του αγροτικού υπήρξε καταλύτης για την επιλογή της γενικής ιατρικής ως ειδικότητας αφού τώρα είναι μια από τις πιο περιζήτητες με μέσο όρο αναμονής τα 5 έτη(σε κάποια νοσοκομεία φτάνει τα 7) παρόλο που δώθηκαν και επιπλέον θέσεις ειδίκευσης φθάνοντας σήμερα κοντά τις 700 πανελλαδικά. Αυτό βέβαια φαίνεται να ανησυχεί κάποιους και πρώτη την πολιτεία που ενώ φαίνεται να θέλει την στελέχωση των ΠΙ με ειδικευμένους γενικούς ιατρούς βάζει συννεχώς τρικλοποδιές(καθυστερήσεις προκηρύξεων, καθυστερήσεις διορισμών, καθυστερήσεις αποφάσεων ΣΚΕΙΟΠΝΙ, υποχρέωση παραίτησης σε περίπτωση διεκδίκησης νέας θέσης αγροτικού που αποτελλεί πρωτοτυπία στο δημόσιο αλλά και πλήθος άλλων).
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

30 Μαΐου 2008, 21:36:27
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

ARCTORIUS


Γιωργο συμφωνω μαζι σου αλλα διαφωνω στο θεμα της πολιτειας.Δεν ειναι η πολιτεια που βαζει τις τρικλοποδιες.Ειναι οι βαρωνοι της ιατρικης με τις ---πεταχτες κοιλαρες---   που βλεπουν σιγα σιγα να απειλειται η κυριαρχια τους.Οταν φυσικα οι μεγαλογιατροι ειναι μεσα στα ανωτερα συμβουλια αποφασης στη δημοσια υγεια της χωρας μας ειναι σιγουρο οτι θα προσπαθησουν να μειωσουν τη μονη αληθινη ιατρικη ειδικοτητα.Στην ιταλια γινονται ακριβως τα ιδια.Το πιο τρελο ειναι οτι ο κοσμος ,ο απλος κοσμος,θεωρει το γενικο ιατρο τον προσωπικο του ηρωα τις περισσοτερες φορες και αντι να στησουν αυτι, οι αρμοδιοι, σφυριζουν αδιαφορα.Δεν εχω τιποτα εναντιον κανενος ιατρου απλα εκνευριζομαι οταν βλεπω στη χωρα που γεννησε την ιατρικη του ιπποκρατη  να ονομαζουν  ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ την εσωτερικη ιατρικη αντι της ανατομικης παθολογικης και να ονομαζουν παθολογους γενικους ιατρους και με κανει να γελαω οταν ενας που εχει εξειδικευτει στην εσωτερικη παθολογια για να ξεχωρισει απο τον γενικο ιατρο βαζει ΤΑΜΠΕΛΑ εξω απο το ιατρειο  ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ!!!!!      ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣΕΤΕ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ   ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ.   για να κατλαβω δηλαδη  γιατι αuτο το κρατος(δηλαδη εμεις ολοι)  εχουμε βαλει τa παντα κατω απο τον οδοστρωτηρα.Αυτο θα με ρωτησεtε τι σχεση εχει με την γενικη ιατρικη.ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΕΧΕΙ  ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ  ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ (INTERNAL MEDICINE) ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΚΤΟΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ!  τουλαχιστον αυτο συμβαινει στη δυτικη ευρωπη.

Η πολιτικη του ----ΤΟΥΡΛΟΥ-----  στην ελλαδα αντι να δημιουργησει εδω και χρονια την ειδικοτητα της γενικης και οικογενειακης ιατρικης πολτοποιησε μια τοσο σημαντικη ειδικοτητα κατω απο τον ορο  ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ  που σε ολο τον κοσμο σημαινει παθολογικη ανατομικη εκτος απο την ελλαδα.Ετσι τη δουλεια του γενικου ιατρου την επαιρνε ο ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ...ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Η ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ, ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΚΡΑΞΑΝΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ μιας και δεν υπηρχε,  ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ...ΚΑΙ ΚΑΛΑ...  ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΓΡΑΦΑΝΕ   ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ....ΞΕΡΕΤΕ ΤΩΡΑ Η ΛΕΞΗ ...ΕΙΔΙΚΟΣ  ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΟΛΙΤΗ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΕΙ  ....ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

τελοςπαντων εγω πλεον οταν με ρωτανε τι ειδικοτητα θα διαλεξεις και τους απαντω γενικη ιατρικη,στην αμεσως επομενη ερωτηση τους που την περιμενω παντα δηλαδη  ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ,ΤΟΥΣ απαντω ως εξης>  ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ?   

Αυτα 

30 Μαΐου 2008, 23:45:27
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
  Νομίζω ότι στα περισσότερα που λες έχεις δίκιο όμως ας μην τα βάζουμε τόσο με τους συναδέρφους παθολόγους διότι δεν ήταν αυτοί υπεύθυνοι για το μπάχαλο που επικρατούσε χρόνια τώρα σην ΠΦΥ. Πιστεύω πως πολλοί από αυτούς επιτέλεσαν σημαντικό έργο και βλέποντας τώρα να χάνουν πολλά κεκτημένα δικαίως αντιδρούν. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως στο καλό δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος σωστός σχεδιασμός για την πρωτοβάθμια από δω και πέρα. Αυτό θα έπρεπε να ήταν πρωταρχικός στόχος  και  δεν ειναι δυνατό να γίνει όταν δίνονται περισσότερες θέσεις ειδικότητας παθολογίας από ότι γενικής ιατρικής για παράδειγμα μαζί με όλα αυτά που προανέφερα. Σίγουρα οι πιέσεις θα είναι πολλές όμως θα πρέπει επιτέλους κάτι  να αλλάξει.
  Όσον αφορά το τι γιατροί είμαστε βλέπω στα λεγομενά σου μια πραγματικότητα την οποία αντιμετωπίζω και εγώ, ο κόσμος δεν ξέρει τι είναι ο γενικός ιατρός και το τι μπορεί αλλά και πρέπει να κάνει, έτσι θα πρέπει εμείς σιγά σιγά να τους δείξουμε.
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαΐου 2008, 00:03:35
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

timex


Πάντως ,εκτός απο το "ειδικός παθολόγος" έχω δει και το "ειδικός γενικός ιατρός"

Τώρα, ποια είναι η διαφορά του "γενικού ιατρού" από τον "ειδικό γενικό ιατρό" δεν ξέρω...

31 Μαΐου 2008, 09:56:47
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
  Νομίζω πως ο όρος ''ειδικός γενικός γιατρός '' είναι αδόκιμος, όμως τι να πεις στους συναδέρφους των άλλων ειδικοτήτων όταν μετά το πέρας της ειδικότητας σου εύχονται το συνήθες ''άντε τώρα και ειδικός''. Την στιγμή εκείνη νοιώθω πραγματικά άβολα με τον όρο αυτό, όμως τι μπορεί να κάνώ; τις περισσότερες φορές προσπαθώ να εξηγήσω ότι δεν αισθάνομαι ειδικός σε κάτι και ότι ο ρόλος της ειδικοτητάς μας είναι ακριβώς το αντίθετο, όμως στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωσση να το καταλάβει κάποιος διότι επιτυχημένος γιατρός είναι  ο υπέρεξειδικευμένος γιατρός και όχι αυτός που ασχολείτε μα την ΠΦΥ. Όσο πιο πολλές εξειδικεύσεις έχεις τόσο το καλύτερο. 
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαΐου 2008, 12:46:57
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ARCTORIUS


Προς θεου δε θελω ουτε να μειωσω την ειδικοτητα της εσωτερικης ιατρικης ουτε και να---κλεψω--- κανενος τη δουλεια.Η εσωτερικη ιατρικη ειναι ισως απο τις πιο σημαντικες ειδικοτητες στο χωρο της ιατρικης και στην ιταλια την ονομαζουν  στα λατινικα MATER ET MAGISTRA  δηλαδη η μητερα και δασκαλα σχεδον ολων των ειδικοτητων.Αντιδρω απλα με τη χρησιμοποιηση μιας ονοματολογιας ισως επιτηδες χρησιμοποιημενη απο τον ιδιο τον κρατικο μηχανισμο ωστε να καλυπτει τις ατελειες του και να συγχωνευει ΔΥΟ ειδικοτητες σε μια.Και βεβαια οπως λες οι  ---παθολογοι---  επιτελεσαν το εργο τους και προσεφεραν παρα πολλα,απλα για μενα δεν  ηταν παθολογοι,για μενα ηταν γενικοι ιατροι.Δε με ενδιαφερει αν μου πουνε οτι εξειδικευτηκαν στην εσωτερικη ιατρικη,ο τροπος με τον οποιο δουλευαν ειναι αυτος του οικογενειακου ιατρου.
Βεβαια αδικα μαλωνουμε τοσα χρονια μιας και το νεο νομοσχεδιο θα θεωρει ειδικοτητες πφυ  σε λιγο μεχρι και τους νευροχειρουργους της παλαμης αρκει να ειναι οι προσωπικοι ιατροι ενος ατομου αλλα τελος παντων στην ελλαδα δεν ειμαστε?μενει να δουμε τους ΕΛ  να κατεβαινουν να κανουν σε λιγο πφυ.
Με τον υπουργο μας ειναι ολα δυνατα...

ΥΓ¨>Στο θεμα του ειδικου γενικου ιατρου,δεν το δεχομαι σαν ονομασια.Αν πχ καποτε εξειδικευτω πανω στη γενικη ιατρικη σε αυτο που μου αρεσει πολυ οπως η αθλητιατρικη και η αθλητικη διατροφολογια (οπου υποψην δεν θα ειμαι αθλητιατρος απλα θα κατεχω καποιες γνωσεις πανω σε αυτους τους τομεις) θα γραφω στην ταμπελα μου   ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ   ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΧ... ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ...Η ΣΤΗΝ ΑΘΛΗΤΙΑΤΡΙΚΗ.
Οταν λεμε φυσικα εξειδικευμενος δεν εννοουμε οτι πηγα παρακολουθησα ενα σεμιναριο 5 ημερων στην αθλητιατρικη και επειδη πηρα ενα πιστοποιητικο συμμετοχης εγινα και αθλητιατρος....ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ  γιατι πολλες φορες παρατηρουνται και τετοια φαινομενα.Η ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΦΟΡΕΑ Η ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ, ειδαλλως ειναι ολα τσαρλατανισμοι.



31 Μαΐου 2008, 14:08:26
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

timex


Άφού κάποιος τελειώσει την ειδικότητα ποιες εξειδικεύσεις μπορεί να κάνει στην Ελλάδα(ή και αλλού),πόσο διαρκούν και που;

1 Ιουνίου 2008, 03:30:37
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

ARCTORIUS


Στις ηνωμενες πολιτειες ενας οικογενεικος ιατρος μπορει να εξειδικευτει στην  γηριατρικη,αθλητιατρικη,επειγουσα ιατρικη,και γυναικολογια παιδιατρικη πρωτοβαθμια φροντιδα.Αυτα στην αμερικη.Εδω στην ελλαδα δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι αναλογο αλλα πιστευω οτι κατι θα βρεθει.Βεβαια ας κοιταξουμε πρωτα να γινουμε καλοι γενικοι ιατροι και υστερα βλεπουμε.Μια πιστοποιηση δυνατοτητας χρησης υπερηχογραφου ειναι ενα πρωτο καλο βημα αν και δεν ξερω πως θα μας βλεπουν οι γυρω συναδελφοι ακτινολογοι και παει λεγοντας,γιατι εχω διαβασει κατα καιρους οτι ουτε αυτο μπορουσε να κανει ενας ιατρος της γενικης ιατρικης.

Τελος παντων θα μαθω συντομα και αλλα και θα σε ενημερωσω γιατι με ενδιαφερει και εμενα

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Μαρτίου 2011, 22:10:14
από Loumakis
11 Απαντήσεις
86230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2013, 17:52:07
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
2603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Σεπτεμβρίου 2012, 09:37:36
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
8131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαρτίου 2015, 22:38:21
από Argirios Argiriou