Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 18:21:33

Αποστολέας Θέμα: Το σπαθόχορτο =( βαλσαμόχορτο = St John's wort) κατά της κατάθλιψης;  (Αναγνώστηκε 5317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Μαΐου 2011, 22:31:54
Αναγνώστηκε 5317 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Cochrane Database Syst Rev. 2008 Oct 8;(4):CD000448.

St John's wort for major depression.

Linde K, Berner MM, Kriston L.
SourceCentre for Complementary Medicine Research, Department of Internal Medicine II, Technische Universitaet Muenchen, Wolfgangstr. 8, Munich, Germany, 81667.


...............................
..................................................


AUTHORS' CONCLUSIONS: The available evidence suggests that the hypericum extracts tested in the included trials a) are superior to placebo in patients with major depression; b) are similarly effective as standard antidepressants; c) and have fewer side effects than standard antidepressants. The association of country of origin and precision with effects sizes complicates the interpretation.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



Τα διάφορα συνώνυμα του σπαθόχορτου:

St John' wort -> hypericum perforatum -> υπερικό, υπερικός, βάλσαμο, σπαθόχορτο, βαλσαμόχορτο, βότανο του Προδρόμου

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



Δείτε και μερικές φωτογραφίες του σπαθόχορτου:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Ιουλίου 2011, 16:11:48 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Μαΐου 2011, 23:54:11
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (datura strammonium ή inoxia ή βρωμόχορτο ή διαβολόχορτο) είναι ένα χορταρικό αυτοφυές τουλάχιστον στην Β. Ελλάδα, με ισχυρότατες ψυχωσεομιμητικές δράσεις, που το τρώγανε μια φορά οι τύποι που «ψάχνονταν» με ουσίες, επειδή δεν ήταν στον παλαιότερο κατάλογο του Νόμου περί Ναρκωτικών 1729/1987 πριν τροποποιηθεί με Ν. 3459/2006 και Ευρωπαϊκές Οδηγίες 273/2004 και 111/2005.
Καταναλώνονταν σε απειροελάχιστες δόσεις (μπορεί και να χάζευες μόνιμα απ' το τριπ). Ο Γάλλος φιλόσοφος-συγγραφέας Ζαν Κοκτώ περιέγραψε την κατάσταση στην οποία περιέπεσε από τη χρήση του διαβολόχορτου ως «οριζόντια πτώση».
Το ίδιο φυτό φύεται και στο Μεξικό, όπου το κατανάλωναν οι Σαμάνοι (μάγοι-ιερείς) των Μάγιας για να "εκστασιάζονται" και τέτοια.

Σχετικά με την "προδιαγεγραμμένη" κατάληξη των (άπορων και καταφρονεμένων) χρηστών αλκαλοειδών, οπιούχων ή άλλων ευτελών ουσιών εν γένει, μπορεί κάποιος να μπει στον κόπο ν΄ακούσει στο youtube το τραγούδι του Γιοβάν Τσαούς (Ιωάννης Εϊτζιρίδης, Κασταμονή 1893 - Πειραιάς 1942) "Είμαι πρεζάκιας":
 
«Είμαι πρεζάκιας μάθε το, μα όπου και αν πάω
όλοι φύγε με λέγουνε, νομίζουν θα τους φάγω.

Με βλέπουν και σιχαίνονται, μα ’γω δυάρα δε δίνω
την πρέζα μόνο να τραβώ και ό,τι θέλει ας γίνω.

Μεσ’ το βαγόνι κάθομαι, για σπίτι δε θυμούμαι
κι ένα τσουβάλι βρώμικο το στρώνω και κοιμούμαι.

Τα ρούχα μου ελιώσανε, φάνηκε το κορμί μου,
η πρέζα με φαρμάκωσε τελείωσε η ζωή μου.

Χαρμάνης όταν κάθουμαι, πώς σκέφτομαι την πείνα,
σαν μαστουρώσω βρε παιδιά, δική μου είν’ η Αθήνα.

Σαν αποθάνω φίλε μου έρχετ’ Αστυνομία,
με κάρο σκουπιδιάρικο και κάνει την κηδεία».
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μαΐου 2011, 12:11:05 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Ιουλίου 2011, 16:14:22
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator

[spoiler]
ας δούμε πως φτιάχνεται το πολύ χρήσιμο σπαθόλαδο το οποίο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για επούλωση πληγών και εγκαυμάτων.

Πρώτο βήμα φυσικά είναι ο εντοπισμός του φυτού και η συλλογή λουλουδιών. Όπως είπα είναι ένα φυτό που μπορείτε να ξεχωρίσετε εύκολα όταν είναι ανθισμένο.



Προσέξτε σε λεπτομερεια μιας φωτογραφίας μου τις μικροσκοπικές σκουρόχρωμες κουκίδες.



Αυτές οι κουκίδες περιέχουν αιθέρια έλαια και χρώμα που θα βάψουν τα χέρια σας καθώς συλλέγετε τα άνθη. Αναρωτιέμαι αν σε κάποια άλλη εποχή τα χρησιμοποιούσαν και ως φυσική βαφή υφασμάτων. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι προσφέρουν ένα βαθύ κόκκινο χρώμα στο ελαιόλαδο.



Αφού ξεχωρίσουμε τα λουλούδια του σπαθόχορτου τα βάζουμε μέσα σε ένα γυάλινο βάζο.



Στη συνέχεια γεμίζουμε το βάζο μας με ελαιόλαδο τόσο όσο να καλύψει τα λουλούδια μας.



Κλείνουμε το βάζο μας με ένα καπάκι και το τοποθετούμε στον ήλιο για 30-40 μέρες.  Το ελαιόλαδο στο βάζο μας θα αρχίσει να αλλάζει χρώμα μέσα στις πρώτες 48 ώρες και να μεταμορφώνεται από πράσινο σε βαθύ κόκκινο.

Όταν περάσουν οι μέρες σουρώνετε το περιεχόμενο του βάζου ώστε να απομακρύνετε τα λουλούδια από το βαθυκόκκινο σπαθόλαδο.



Μπορείτε να βάλετε το σπαθόλαδο σε μικρά μπουκαλάκια και να το χαρίσετε σε αγαπημένα σας πρόσωπα για μια ώρα ανάγκης. Να είστε σίγουροι πως θα το εκτιμήσουν όταν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσουν.[/spoiler]
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Ιουλίου 2011, 16:15:59 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.