Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:53:12

Αποστολέας Θέμα: Νέα λίστα ΜΗΣΥΦΑ!  (Αναγνώστηκε 30007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Απριλίου 2013, 13:32:00
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Την παρέμβαση του ίδιου του υπουργού Υγείας ζητά η Ένωση Ιατρών ΕΟΠΥΥ (ΕΝΙ-ΕΟΠΥΥ) για την αποτροπή προώθησης φαρμάκων από τα φαρμακεία χωρίς ιατρική συνταγή. Τι παρενέργειες μπορούν να καταγραφούν


Σοβαρός κίνδυνος από τους αυτο-αποκαλούμενους θεραπευτές-φαρμακοποιούς που προωθούν απ ευθείας φάρμακα από τα φαρμακεία χωρίς ιατρική συνταγή προκύπτει σύμφωνα με τους γιατρούς της ΕΝΙ-ΕΟΠΥΥ. Όπως υπογραμμίζουν, κάθε χρόνο σε παγκόσμιο επίπεδο καταγράφονται χιλιάδες θάνατοι από την αλόγιστη λήψη Μη Συνταγογραφούμενων Φαρμάκων (ΜΗΣΥΦΑ) όπως πχ. τα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη.
Περίπου το 0,5% - 2% του πληθυσμού παρουσιάζει επικίνδυνες για τη ζωή του οξείες αλλεργικές αντιδράσεις από φάρμακα, συμπεριλαμβανομένων και των μη συνταγογραφούμενων. Υπογραμμίζουν χαρακτηριστικά.
 
Ειδικότερα οι γιατροί καταφέρονται κατά των φαρμακοποιών οι οποίοι πρόσφατα είχαν επισημάνει ότι τα φαρμακεία διαδραματίοζυν ρόλο μονάδων πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας. Όπως σημειώνει η ΕΝΙ -ΕΟΠΥΥ: “με έκπληξη  και απορία διαβάσαμε πρόσφατη κοινή ανακοίνωση του Πανελλήνιου Φαρμακευτικού Συλλόγου και του Συνδέσμου Εταιρειών Φαρμάκων Ευρείας Χρήσης σχετικά με την πρόθεσή τους να "αναβαθμίσουν" το επίπεδο πρωτοβάθμιαςφροντίδαςυγείας των Ελλήνων Πολιτών μετατρέποντας τους εαυτούς τους σε αυτοδίδακτους θεραπευτές και συγχρόνως εμπόρους φαρμακευτικών ουσιών δυνητικά επικίνδυνων για την δημόσια υγεία, αν δεν δοθούν με την κατάλληλη ένδειξη και την σωστή δοσολογία.
 
 Προχώρησαν δε και ένα βήμα περισσότερο αναγνωρίζοντας ως θετική εξέλιξη την κατάρρευση των δομών υγείας, γεγονός που οδηγεί από ανάγκη τους πολίτες στην επικίνδυνη για την υγεία τους τακτική της "αυτοθεραπείας" με την βοήθεια των εμπόρων του φαρμάκου ! Ανησυχώντας μάλιστα για την αξιοποίηση των πόρων στην παροχή υπηρεσιών υγείας προτείνουν την κατάργηση του ιατρικού λειτουργήματος και την αντικατάσταση του από τους ίδιους, εκφράζοντας μάλιστα την επιθυμία να μετατρέψουν τα φαρμακεία σε κέντρα υγείας Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας, αναπολώντας τις εποχές των "μάγων της φυλής"!
 
Ο πρόεδρος της ΕΝΙ-ΕΟΠΥΥ Γιώργος Ελευθερίου αναφέρει μάλιστα ότι είναι γνωστό άλλωστε πως μόνο στις ΗΠΑ κάθε χρόνο καταγράφονται περίπου 2 εκατ. περιστατικά σοβαρών παρενεργειών από φάρμακα, ενώ ετησίως σημειώνονται ακόμη και θάνατοι από επιπλοκές που προέρχονται από τη λήψη φαρμάκων.
Με βάση μάλιστα τις τελευταίες έρευνες, ορισμένα από τα πιο συχνά χορηγούμενα σκευάσματα χωρίς συνταγή από τα φαρμακεία, όπως είναι τα αντιφλεγμονώδη, έχει αποδειχθεί ότι μπορούν να είναι και μοιραία για τη ζωή των ασθενών. καταλήγει.
 
Η Ένωση υπενθυμίζει ότι “σε καμία πολιτισμένη χώρα του κόσμου δεν επιτρέπεται η χορήγηση φαρμάκων χωρίς ιατρική συνταγή, ακόμα και αν αυτά είναι ευρείας χρήσης.
Κανένα φάρμακο , ακόμη και μη συνταγογραφούμενο, δεν πρέπει να δίδεται χωρίς ιατρική εξέταση και συνταγή”.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Απριλίου 2013, 18:02:05
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Diamantius


Παράθεση
Η ιατρική κοινότητα σε όλους αυτούς τους αυτοδίδακτους "θεραπευτές" έχει να επισημάνει τα εξής:

1. Σε καμία πολιτισμένη χώρα του κόσμου ΔΕΝ επιτρέπεται η χορήγηση φαρμάκων χωρίς ιατρική συνταγή, ακόμα και αν αυτά είναι ευρείας χρήσης.

2. Κανένα φάρμακο , ακόμη και μη συνταγογραφούμενο, δεν πρέπει να δίδεται χωρίς ιατρική εξέταση και συνταγή.

3.  ??? Ο μόνος άμεσος τρόπος να μειωθεί η φαρμακευτική δαπάνη, με τεράστιο όφελος στα δημόσια οικονομικά, είναι η κατάργηση των μεσαζόντων στην αλυσίδα του φαρμάκου και η χορήγηση ακόμα και των ΜΗΣΥΦΑ εκεί που πραγματικά χρειάζεται. Με την λογική αυτή θα ήταν πολύ πιο αποδοτικό να χορηγεί κατευθείαν ο ιατρός από το ιατρείο το αναγκαίο φάρμακο καταργώντας το περιττό έξοδο των μεσαζόντων του φαρμάκου. Εναλλακτικά, μπαίνοντας στην λογική των επιχειρηματιών του φαρμάκου, θα μπορούσαν να εξασφαλιστούν οικονομίες κλίμακος μέσα από την διακίνηση των φαρμάκων από μεγάλες αλυσίδες εμπορίας φαρμακευτικών ουσιών.
  ???
4. Η χορήγηση φαρμάκων χωρίς ιατρική ένδειξη και συνταγή αποτελεί παραποίηση του ιατρικού επαγγέλματος και σε όλες τις πολιτισμένες χώρες είναι ποινικό αδίκημα.

5. Η ανεξέλεγκτη χορήγηση φαρμάκων από τους επιχειρηματίες του χώρου οδηγεί σε σημαντική αιμορραγία συναλλάγματος, αναίτια αύξηση της φαρμακευτικής δαπάνης και σε διόγκωση των δαπανών υγείας λόγω των παρενεργειών που μπορεί να προκαλέσει η άνευ λόγου και αιτία χορήγηση αυτών των σκευασμάτων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γελάει ο κόσμος.
Trying to apply the principles of Clinical Pharmacy to my daily work routine. Strong advocate of Evidence-based Medicine and stronger enemy of bad science.

2 Απριλίου 2013, 23:46:12
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Η ιατρική κοινότητα σε όλους αυτούς τους αυτοδίδακτους "θεραπευτές" έχει να επισημάνει τα εξής:
.......
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γελάει ο κόσμος.

Όταν διάβαζα για την συνεργασία φαρμακοποιών και συνδεσμου εταιριών ΜΗΣΥΦΑ γέλαγα για 1-2 μέρες.... εκ του ασφαλούς γιατί τυγχάνω γιατρός και θα διασκεδάσω ακόμη περισσότερο με τον φαρμακοποιό που δεν το γνωρίζει.....

Αλλά θα ήθελα να κάνουμε μια κουβέντα που έχουμε ξανακάνει....: Ποιος ο ρόλος του φαρμακοποιού; Γιατί να μην να κάνει ο γιατρός την διάγνωση, να μην δίνει και τα φάρμακα, να μην έχουμε μεσάζοντες (φαρμακοποιούς);
Εσύ νομίζω Διαμαντή το είχες γράψει στα επιχειρήματα υπέρ της δραστικής ουσίας: Ότι δηλαδή εάν έδινε και τα φάρμακα ο γιατρός, θα είχε κίνητρο να φορτώσει τον ασθενή με φάρμακα όσο το δυνατόν περισσότερο. Και η αναγραφή της δραστικής ουσίας, με τον φαρμακοποιό να κάνει την διακίνηση των φαρμάκων, διακόπτει κάθε θέλγητρο να "φορτωθεί" ο ασθενής με φάρμακα που δεν χρειάζεται..... Και εγώ δεν σου είπα όχι, γιατί είχες δίκιο.....
Αλλά μήπως, λέω μήπως, αυτό που δεν θέλαμε να γίνει με τους γιατρούς και τα φάρμακα μήπως πλέον γίνεται και με τους φαρμακοποιούς και τα ΜΗΣΥΦΑ; Εφόσον, ο φαρμακοποιός είναι αυτός που προτείνει και ο μοναδικός που τα πουλάει, μήπως θα είναι και αυτός που τώρα θα φροντίζει να φορτωθεί ο ασθενής με όσο περισσότερα μη ΜΗΣΥΦΑ γίνεται;

Και ποια είναι η λύση με βάση την επιχειρηματολογία σου; Εγώ φαντάζομαι ότι η λύση είναι, τα ΜΗΣΥΦΑ να μπορούν να πωλούνται και από άλλους εκτός των φαρμακοποιών.... Σαφώς, οι φαρμακοποιοί θα είναι οι επιστήμονες που θα μπορούν να τα προτείνουν και να παρέχουν την επιστημονική τους γνώση, αλλά ο πελάτης θα έχει και εναλλακτική. Διαφωνείς;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

3 Απριλίου 2013, 08:45:29
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Diamantius


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Όταν διάβαζα για την συνεργασία φαρμακοποιών και συνδεσμου εταιριών ΜΗΣΥΦΑ γέλαγα για 1-2 μέρες.... εκ του ασφαλούς γιατί τυγχάνω γιατρός και θα διασκεδάσω ακόμη περισσότερο με τον φαρμακοποιό που δεν το γνωρίζει.....

Αλλά θα ήθελα να κάνουμε μια κουβέντα που έχουμε ξανακάνει....: Ποιος ο ρόλος του φαρμακοποιού; Γιατί να μην να κάνει ο γιατρός την διάγνωση, να μην δίνει και τα φάρμακα, να μην έχουμε μεσάζοντες (φαρμακοποιούς);
Εσύ νομίζω Διαμαντή το είχες γράψει στα επιχειρήματα υπέρ της δραστικής ουσίας: Ότι δηλαδή εάν έδινε και τα φάρμακα ο γιατρός, θα είχε κίνητρο να φορτώσει τον ασθενή με φάρμακα όσο το δυνατόν περισσότερο. Και η αναγραφή της δραστικής ουσίας, με τον φαρμακοποιό να κάνει την διακίνηση των φαρμάκων, διακόπτει κάθε θέλγητρο να "φορτωθεί" ο ασθενής με φάρμακα που δεν χρειάζεται..... Και εγώ δεν σου είπα όχι, γιατί είχες δίκιο.....
Αλλά μήπως, λέω μήπως, αυτό που δεν θέλαμε να γίνει με τους γιατρούς και τα φάρμακα μήπως πλέον γίνεται και με τους φαρμακοποιούς και τα ΜΗΣΥΦΑ; Εφόσον, ο φαρμακοποιός είναι αυτός που προτείνει και ο μοναδικός που τα πουλάει, μήπως θα είναι και αυτός που τώρα θα φροντίζει να φορτωθεί ο ασθενής με όσο περισσότερα μη ΜΗΣΥΦΑ γίνεται;

Και ποια είναι η λύση με βάση την επιχειρηματολογία σου; Εγώ φαντάζομαι ότι η λύση είναι, τα ΜΗΣΥΦΑ να μπορούν να πωλούνται και από άλλους εκτός των φαρμακοποιών.... Σαφώς, οι φαρμακοποιοί θα είναι οι επιστήμονες που θα μπορούν να τα προτείνουν και να παρέχουν την επιστημονική τους γνώση, αλλά ο πελάτης θα έχει και εναλλακτική. Διαφωνείς;

Διαφωνώ και εξηγούμαι.

Τα δεδομένα από τη διεθνή πρακτική δεν υποστηρίζουν την υπόθεσή σου, ότι δηλαδή "εφόσον, ο φαρμακοποιός είναι αυτός που προτείνει και ο μοναδικός που τα πουλάει, μήπως θα είναι και αυτός που τώρα θα φροντίζει να φορτωθεί ο ασθενής με όσο περισσότερα μη ΜΗΣΥΦΑ γίνεται;"
Σε πρόσφατη μελέτη του WHO για την επίπτωση της απορρύθμισης της αγοράς φαρμάκου στην οικονομία και τη δημόσια υγεία, τα ευρήματα είναι σαφή:
1. Σε καμία χώρα η απελευθέρωση της πώλησης ΜΗΣΥΦΑ δεν οδήγησε σε μείωση των τιμών τους αλλά το αντίθετο.
2. Στις χώρες που τα ΜΗΣΥΦΑ πωλούνται ελεύθερα εκτός φαρμακείων, υπάρχει αναγνωρισμένο πρόβλημα δημόσιας υγείας σχετιζόμενο με τις ουσίες αυτές (πχ στην Αμερική, η παρακεταμόλη αποτελεί τη νούμερο 1 αιτία θανάτου από χρόνιες και οξείες δηλητηριάσεις)
3. Σε χώρες όπως η Ισπανία όπου τα ΜΗΣΥΦΑ διατίθενται μόνο από τα φαρμακεία, 1 στους 3 ασθενείς που πηγαίνει να αγοράσει, φεύγει χωρίς φάρμακο γιατί ο φαρμακοποιός αναγνωρίζει ότι δεν το χρειάζεται. Πόσοι θα έφευγαν χωρίς φάρμακο αντίστοιχα από το Σ/Μ;

Επιπλέον, το δικαίωμα στην αυτοθεραπεία είναι αναγνωρισμένο από τον WHO και ο ρόλος του φαρμακοποιού σε αυτήν σαφώς καθορισμένος. Πέραν της αυτοθεραπείας, ο ρόλος του φαρμακοποιού είναι να εξασφαλίζει την ασφαλή, αποτελεσματική και ορθολογική χρήση των φαρμάκων. Αυτή είναι η δουλειά του και αυτό πρέπει να ξέρει να κάνει καλά. Το αν το ξέρουν πολλοί ή λίγοι φαρμακοποιοί ποσώς με απασχολεί, όπως δεν απασχολεί κι εσένα το γεγονός ότι πολλοί συνάδελφοί σου πιστεύουν ότι η δραστική ουσία του Ponstan είναι η παρακεταμόλη.
Το ερώτημα εδώ είναι, τι θέλουμε να κάνουμε; Θέλουμε να πάμε μπροστά ή να γυρίσουμε πίσω στον 12ο αιώνα, όταν διαχωρίστηκε η Ιατρική από τη Φαρμακευτική; Τα διλήμματα που θέτεις περί εμπλοκής του γιατρού στην διακίνηση του φαρμάκου έχουν λυθεί εδώ και μια χιλιετία για τον πολιτισμένο κόσμο.

Ενώ εμείς εδώ συζητάμε αυτά, στην Αγγλία ο γιατρός τηλεφωνεί στον φαρμακοποιό για πληροφορίες σχετικά με τα φάρμακα ή δέχεται αδιαμαρτύρητα τις αλλαγές του κλινικού φαρμακοποιού στις συνταγές του -ρωτάει μάλιστα να μάθει τι έκανε λάθος, όχι για να πουλήσει μούρη αλλά για να μην το ξανακάνει. Στην Αμερική οι φαρμακοποιοί κάνουν medication reviews και προσφέρουν medication therapy management, αναλαμβάνοντας φυσικά και την ευθύνη. Οι φαρμακοποιοί αποκτούν "provider status" και πλέον μπορούν να λειτουργούν σε συνεργασία με τους γιατρούς, "embeded" στα ιατρεία τους, προσφέροντας ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ διαχείρισης φαρμακοθεραπείας  και φαρμακευτικής φροντίδας και ΟΧΙ πουλώντας φάρμακα.

Αυτή είναι η Φαρμακευτική του 21ου αιώνα. Εγώ αυτήν ξέρω να ασκώ και δεν με ενδιαφέρει αν ξέρουν πολλοί άλλοι συνάδελφοι να το κάνουν. Οι εξελίξεις εξ ορισμού πηγαίνουν μπροστά και όχι πίσω.

Trying to apply the principles of Clinical Pharmacy to my daily work routine. Strong advocate of Evidence-based Medicine and stronger enemy of bad science.

3 Απριλίου 2013, 08:48:55
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
3. Σε χώρες όπως η Ισπανία όπου τα ΜΗΣΥΦΑ διατίθενται μόνο από τα φαρμακεία, 1 στους 3 ασθενείς που πηγαίνει να αγοράσει, φεύγει χωρίς φάρμακο γιατί ο φαρμακοποιός αναγνωρίζει ότι δεν το χρειάζεται. Πόσοι θα έφευγαν χωρίς φάρμακο αντίστοιχα από το Σ/Μ;
Ας επιστρέψουμε στην Ελλάδα, όπου τα φάρμακα δίδονται αφειδώς χωρίς ιατρική συνταγή, και ας αναλογιστούμε πόσοι από τους ασθενεις που πηγαίνουν να αγοράσουν οποιοδήποτε φάρμακο φεύγουν από το φαρμακείο χωρίς αυτό.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

3 Απριλίου 2013, 09:10:39
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Diamantius


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
3. Σε χώρες όπως η Ισπανία όπου τα ΜΗΣΥΦΑ διατίθενται μόνο από τα φαρμακεία, 1 στους 3 ασθενείς που πηγαίνει να αγοράσει, φεύγει χωρίς φάρμακο γιατί ο φαρμακοποιός αναγνωρίζει ότι δεν το χρειάζεται. Πόσοι θα έφευγαν χωρίς φάρμακο αντίστοιχα από το Σ/Μ;
Ας επιστρέψουμε στην Ελλάδα, όπου τα φάρμακα δίδονται αφειδώς χωρίς ιατρική συνταγή, και ας αναλογιστούμε πόσοι από τους ασθενεις που πηγαίνουν να αγοράσουν οποιοδήποτε φάρμακο φεύγουν από το φαρμακείο χωρίς αυτό.

 Έχω συμφωνήσει πολλάκις με τον Δ. Κουναλάκη για την ανάγκη "binding" κάθε κουτιού φαρμάκου με τον AMKA ή το ΑΦΜ αυτού που το αγοράζει με ελεύθερη συνταγή. Βέβαια θα πρέπει να μου λύσετε και ζητηματάκια του στυλ "τι γίνεται με το ένα κουτί T4 που δίνει χωρίς συνταγή το φαρμακείο γιατί τελείωσε στον ασθενή πάνω στο χωριό και ο αγροτικός θα έρθει σε 2 εβδομάδες;". Και αυτό εντάσσεται στα φάρμακα που φεύγουν από το φαρμακείο χωρίς συνταγή. Ας μη μιλήσουμε για τα αντιβιοτικά όμως, ναι; Όσα δίνουν οι φαρμακοποιοί από ΒΛΑΚΕΙΑ, άλλα τόσα δίνουν με τηλεφωνική οδηγία συναδέλφων σας -και δεν προσμετρώ τις περιπτώσεις άσκοπης χορήγησης.

Μήπως όμως έχετε στοιχεία για το βαθμό που συμβαίνει αυτό; Ξέρω πάρα πολλούς συναδέλφους μου που έχουν τα ίδια μυαλά με μένα στο θέμα της φαρμακοθεραπείας και περνάνε από ιερά εξέταση όποιον τους ζητάει ακόμα και depon. Μπορείτε να μου αποδείξετε ότι η πλήρης απελευθέρωση θα ωφελήσει είτε τα δημόσια ταμεία είτε την τσέπη των ασθενών είτε την υγεία τους; Αν το κάνετε, με χαρά να συμφωνήσω μαζί σας.

Trying to apply the principles of Clinical Pharmacy to my daily work routine. Strong advocate of Evidence-based Medicine and stronger enemy of bad science.

3 Απριλίου 2013, 09:41:43
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Λοιπόν Διαμαντή, εμένα θα μου επιτρέψεις να είμαι με τους φανατικά μετριοπαθείς: Αυτούς βλέπουν το στόχο αλλά μετράνε και την απόσταση μέχρι το στόχο. Να εξηγηθώ:
- Όπως είπε και ο Βασίλης, η κατάσταση σήμερα στα φαρμακεία στα ΜΗΣΥΦΑ μόνο με την Ισπανία δεν συγκρίνεται. Μάλλον με super market της ΗΠΑ θα μπορούσες να το συγκρίνεις. Και να σου πω ότι έχω βρεθεί σε super market σε mall του Miami όπου παρακαλώ ο υπάλληλος φαρμακοποιός (ή ότι τελος πάντων ήταν-δεν του ζήτησα το πτυχίο του) με ζόρισε (ανάκριση το ονομάζω) για να πάρω ένα αντί-διαρροικό.
- Σαφώς και πολλοί γιατροί μοιράζουν φάρμακα από το τηλέφωνο γιατί ξέρουν ότι στο 90% των περιπτώσεων δεν θα τα συνταγογραφήσουν αυτοί τελικά. Εμπειρικά, από το δικό μου χώρο, σου λέω ότι εδώ και δύο χρόνια έπαψα να συνταγογραφώ την οποιαδήποτε αντιβίωση "χρωστούσε" ο ασθενής, είτε γιατί την έδωσε ο φαρμακοποιός είτε γιατί την είπε γιατρός από το τηλέφωνο ή την είχαν γράψει σε απλή συνταγή, ούτε καν των οδοντιάτρων. Η αίσθηση μου είναι ότι οι ασθενείς που περνούν από το ιατρείο μου έχουν μια μείωση της τάξης του 50% στην κατανάλωση αντιβίωσης πλέον. Θα προσπαθήσω να το τεκμηριώσω μόλις βάλω και τον καινούργιο λογισμικό φακέλου ασθενή που ετοιμάζω. Μια δημοσίευση τέτοια δεν θα ήταν άσχετη και θα θέτει αυτόματα την Ελλάδα στην ίδια κατάσταση με την Ισπανία-Πορτογαλία όπως προκύπτει από τα στοιχεία του ΟΑΣΑ. Σήμερα η Ελλάδα είναι η πρώτη σε κατανάλωση αντιβιοτικών ανά κάτοικο με την αμέσως επόμενη (Ισπανία) να έχει την 40% μικρότερη κατανάλωση. Τραγική κατάσταση αν το σκεφτείς.
- Σχετικά με το Τ4, που στο χωριό ο αγροτικός περνάει δύο φορές την εβδομάδα, έχω γράψει πολλάκις, ότι ο μόνος δανεισμός που επιτρέπεται είναι για χρόνια φάρμακα που έχουν ήδη συνταγογραφηθεί το τελευταίο εξάμηνο από γιατρό στο συγκεκριμένο ασθενή. Αυτό θα μπορούσε να το κάνει εύκολα η ΗΔΙΚΑ, φτιάχνοντας ένα σύστημα όπου κανένα φάρμακο δεν βγαίνει εκτός φαρμακείου εάν δεν περαστεί εκεί (πληρωτικό ή μέσω ΕΟΠΥΥ) και που επιτρέπει δανεισμό, άλλα όταν πας να δώσεις δανεικό φάρμακο που δεν έχει συνταγογραφηθεί το τελευταίο εξάμηνο δεν θα σου το επιτρέπει.

Τώρα εγώ δεν είπα να πάνε οι γιατροί να πουλάνε φάρμακα, αλλά δεν πρέπει να κρίνουμε με τα ίδια επιχειρήματα και τους φαρμακοποιούς, ή αυτοί είναι πιο ίσοι;
Και αυτά περί Αγγλίας τα έχω ακουστά, μόνο που σε εμένα συμβαίνει το ανάποδο στο 95% των περιπτώσεων. Είμαι τόσο πολύ η εξαίρεση;

Αυτό που θέλω να καταλάβεις είναι ότι σε αυτή την φάση οι φαρμακοποιοί σκάβουν μόνοι τους το λάκκο τους. Γιατί για να καλύψουν κάποια λαμόγια στον κλάδο τους, δεν απαιτούν να μπει τάξη σε αυτό το σύστημα που θα τους επιτρέψει να απαιτήσουν και να διατηρήσουν την εφαρμογή της επιστημονικής τους υπόστασης και το ρόλο του ελέγχου στην χορήγηση των ΜΗΣΥΦΑ. Και ίσως, προλαμβάνετε ακόμη....
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Απριλίου 2013, 09:48:01 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

3 Απριλίου 2013, 10:02:01
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Diamantius


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτό που θέλω να καταλάβεις είναι ότι σε αυτή την φάση οι φαρμακοποιοί σκάβουν μόνοι τους το λάκκο τους. Γιατί για να καλύψουν κάποια λαμόγια στον κλάδο τους, δεν απαιτούν να μπει τάξη σε αυτό το σύστημα που θα τους επιτρέψει να απαιτήσουν και να διατηρήσουν την εφαρμογή της επιστημονικής τους υπόστασης και το ρόλο του ελέγχου στην χορήγηση των ΜΗΣΥΦΑ. Και ίσως, προλαμβάνετε ακόμη....

Δεν υπάρχει "κλάδος". Χρησιμοποιείς δεύτερο πληθυντικό, αλλά σου υπενθυμίζω ότι δεν με εκπροσωπεί ούτε ο ΠΦΣ, ούτε ο ΦΣΘ(εσσαλονίκης).
Οι διεκδικήσεις που αφορούν την επιστημονική υπόσταση του φαρμακευτικού επαγγέλματος θα έπρεπε να είναι στην πρώτη γραμμή φυσικά. Αλλά τα λαμόγια που κάνουν κουμάντο δεν ξέρουν τι πάει να πει φαρμακευτική φροντίδα και ούτε φυσικά και η πλειοψηφία των βλασταριών τους που καταφθάνουν από τη Μπρατισλάβα. Οι όποιες κινήσεις γίνονται αυτή την περίοδο προέρχονται από φαρμακοποιούς της δικής μου γενιάς, με λίγες φωτεινές εξαιρέσεις παλαιότερων.

Τέλος πάντων, η έλλειψη οποιασδήποτε μορφής επίσημων στατιστικών στοιχείων, μας κάνει να παραθέτουμε εκατέρωθεν προσωπικά παραδείγματα. Για να το τελειώσω πάντως, δε νομίζω ότι υπάρχει έλλειμμα εκπαίδευσης, τουλάχιστον στα ελληνικά πανεπιστήμια. Εγώ που κάνω μεταπτυχιακό στην Μ. Βρετανία και συναγωνίζομαι φαρμακοποιούς από όλο τον κόσμο με 10 και 15 χρόνια κλινικής εμπειρίας σε μεγάλα νοσοκομεία, βρίσκομαι στο άνω 5% της κατάταξης χωρίς να έχω απολύτως καμία "συστημική" βοήθεια (φαντάσου τι δομική υποστήριξη έχει ένας κλινικός φαρμακοποιός σε νοσοκομείο του NHS πχ, εν συγκρίσει με τον συνάδελφό του σε μια κλινική της Θεσσαλονίκης).

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η νοοτροπία και αυτή πρέπει να αλλάξει συλλήβδην στη συντριπτική πλειοψηφία τόσο των γιατρών όσο και των φαρμακοποιών. Όπως εσύ δεν αποτελείς σε καμία περίπτωση αντιπροσωπευτικό δείγμα του μέσου Έλληνα γιατρού, το ίδιο συμβαίνει και με μένα ή με τους 200-300 φαρμακοποιούς που ξέρω ότι εφαρμόζουν αυτά που λέω στην καθημερινή τους πράξη.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Απριλίου 2013, 10:03:40 από Diamantius »
Trying to apply the principles of Clinical Pharmacy to my daily work routine. Strong advocate of Evidence-based Medicine and stronger enemy of bad science.

3 Απριλίου 2013, 10:30:11
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το μεγάλο πρόβλημα είναι η νοοτροπία και αυτή πρέπει να αλλάξει συλλήβδην στη συντριπτική πλειοψηφία τόσο των γιατρών όσο και των φαρμακοποιών. Όπως εσύ δεν αποτελείς σε καμία περίπτωση αντιπροσωπευτικό δείγμα του μέσου Έλληνα γιατρού, το ίδιο συμβαίνει και με μένα ή με τους 200-300 φαρμακοποιούς που ξέρω ότι εφαρμόζουν αυτά που λέω στην καθημερινή τους πράξη.

Τα είπες όλα σε μία φράση...!!!
Medicus curat,
Deus sanat

15 Νοεμβρίου 2013, 08:35:55
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μεγαλύτερη η λίστα των μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

Μεγαλώνει η λίστα των Μη Συνταγογραφούμενων Φαρμάκων (ΜηΣυΦα), δηλαδή αυτών που δεν συνταγογραφούνται υποχρεωτικά από τους γιατρούς και δεν αποζημιώνονται από τους Ασφαλιστικούς Οργανισμούς.

Όπως αποκάλυψε την Πέμπτη σύμβουλος του υπουργού Υγείας σε θέματα φαρμακευτικής πολιτικής, τα ΜηΣυΦα θα αυξηθούν σε όγκο, από 4% που είναι σήμερα, στο 10%, κάτι το οποίο αντιστοιχεί σε δαπάνες 400 εκατομμύρια ευρώ ετησίως για τους καταναλωτές.

«Γιατί στη Γερμανία να είναι στο 18% και στην Ελλάδα στο 4%;» αναρωτήθηκε.

Πάντως, όπως είπε τα φάρμακα δεν θα πωλούνται από τα σούπερ μάρκετ αλλά μόνο από τα φαρμακεία.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Ιουλίου 2014, 12:15:18
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Τελικά, όσοι νομίζαμε ότι οι αλοιφές Βολταρέν, Κάουντερπέιν, Ροϊπλόν και λοιπά έχουν βγει όλες στα ΜΗΣΥΦΑ, είμαστε γατάκια.
Το κράτος μας, βρήκε έναν απίθανο τρόπο να κλέβει τον εαυτό του: Έμπασε στη λίστα των αποζημιούμενων φαρμάκων την αλοιφή Capser (με καψαϊκίνη ή κάπως έτσι) και μάλιστα στην ...προνομιούχο τιμή των 15.50 ευρώ!
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου 2014, 20:34:12 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Ιουλίου 2014, 14:24:38
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
η συγκεκριμενη αλοιφη ηταν παντα στη λιστα....δεν μπηκε τωρα

17 Ιουλίου 2014, 16:25:49
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Τότε το πρόβλημα είναι γιατί δεν βγήκε.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

23 Ιουλίου 2014, 10:40:39
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


ΦΕΚ με νέα λίστα ΜΥΣΥΦΑ

Αυξημένος κατά σχεδόν 120 σκευάσματα είναι ο επικαιροποιημένος κατάλογος Μη Συνταγογραφούμενων Φαρμάκων (ΜΗΣΥΦΑ), που δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.
Δύο μήνες μετά την τελευταία έκδοση του καταλόγου των ΜΗΣΥΦΑ, ο Μάκης Βορίδης υπέγραψε νέα υπουργική απόφαση με την οποία τα φάρμακα, για τα οποία δεν απαιτείται συνταγή γιατρού, ανέρχονται σε 1310 (συν 3 ειδικές περιπτώσεις) και τα οποία προς το παρόν διατίθενται μόνο από τα φαρμακεία.



Η λίστα του Μαΐου εμφάνιζε 1191 φάρμακα, περίπου 330 περισσότερα σκευάσματα, από την προηγούμενη, τα οποία προήλθαν κυρίως από την αρνητική λίστα, ενώ μερικά εξ αυτών ήταν μέχρι πρότινος στη θετική λίστα.

Το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

23 Ιουλίου 2014, 17:25:06
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Όλα τα σκευάσματα σετιριζίνης ως ΜΥΣΥΦΑ!

Λέξεις κλειδιά: ΜΗΣΥΦΑ ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ. σούπερ-μάρκετ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαΐου 2011, 23:56:27
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
3404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2015, 01:22:42
από Argirios Argiriou
33 Απαντήσεις
63236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2018, 15:53:52
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Νοεμβρίου 2017, 18:12:44
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
9481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Οκτωβρίου 2020, 13:25:54
από Argirios Argiriou