Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:27:32

Αποστολέας Θέμα: Απόσπαση αγροτικών ιατρων (υπόχρεων ή επι θητεία )σε νοσοκομείο  (Αναγνώστηκε 17065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Μαΐου 2011, 21:51:11
Αναγνώστηκε 17065 φορές
Αποσυνδεδεμένος

timex


Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει νόμος που να επιτρέπει την απόσπαση αγροτικού ιατρού(υπόχρεου ή επι θητεία) στο νοσοκομείο για εφημερίες , σε περίπτωση που υπάρχει έλλειψη ειδικευομένων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

25 Μαΐου 2011, 16:10:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με το θέμα;
Έχει συμβεί και άλλες φορές στο παρελθόν να αποσπάται αγροτικός γιατρός σε ΜΕΘ ή ΜΤΝ ή σε κάποια κλινική νοσοκομείου για να καλύψει εφημερίες ή το τμήμα γενικότερα.
Βάσει ποιου νόμου γίνεται κάτι τέτοιο;

25 Μαΐου 2011, 23:17:06
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μιλάς για απόσπαση στο νοσοκομείο (άρα και πρωινό ωράριο) ή μόνο κάλυψη εφημεριών;

26 Μαΐου 2011, 00:39:24
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

timex


και τα δυο
υπαρχει διαφορετικος νόμος για την καθε περιπτωση;

26 Μαΐου 2011, 16:05:19
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι κι εγώ.
timex, αναρωτήσου πρώτα αν υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει αγροτικό γιατρό σε εφημερίες...
[logged]Για το Μάιο με έβαλαν με το ζόρι να εφημερεύω σε Τμήμα του Νοσοκομείου. Όταν έκανα γραπτή αναφορά πως δε θέλω εφημερίες, έπεσαν όλοι πάνω μου και ουσιαστικά μου είπαν να τις κάνω ή να παραιτηθώ, γιατί μάλλον δεν μπορούσαν να με αναγκάσουν εγγράφως να εφημερεύω. Τελικά αποφάσισα να παραιτηθώ πριν βγει η παράταση. Άλλοι δύο συνάδελφοι σε παράταση βρέθηκαν στην ίδια ή παρόμοια θέση κ παραιτήθηκαν πρόσφατα, αλλά τα χωριά ας μένουν κενά, σωστά; οι εφημερίες μόνο να βγαίνουν για να μην ενοχλούνται οι ειδικοί στα σπίτια τους...[/logged]
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

2 Ιουνίου 2011, 16:00:11
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Το θέμα είναι πως κάνουμε παραπάνω εφημερίες και δεν τις πληρωνόμαστε.
Προτείναμε στη διοίκηση να αποσπάσει 3 αγροτικούς για κάλυψη κλινικών και το πρωί αλλά και για εφημερίες.
Λένε όμως πως δε γίνεται , και πως μπορεί να γίνει για τα πρωινά αλλά όχι για τις εφημερίες.
Ξέρω πως σε άλλη περιοχή της Ελλάδας έχουν γίνει αποσπάσεις αγροτικών και πληρώνονται κανονικά και το μισθό και τις εφημερίες.
Ξέρει κάποιος βάσει ποιας απόφασης-νόμου μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2 Ιουνίου 2011, 18:49:27
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Οι αγροτικοί ιατροί της Κρήτης αλλά και των υπολοίπων περιοχών της χώρας μας αποτελούν ένα ιδιαίτερα σημαντικό κομμάτι του εθνικού συστήματος υγείας, ιδιαίτερα όσον αφορά στην πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας της υπαίθρου. Σε καθημερινή βάση από τους ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου των περιφερειακών ιατρείων αλλά και των Κέντρων υγείας εξυπηρετείται ένας σημαντικός αριθμός ασθενών.

Επιπλέον, οι αγροτικοί ιατροί καλούνται να καλύψουν χρόνια κενά και παθογένειες του Ε.Σ.Υ. Είμαστε οι σχεδόν κατά αποκλειστικότητα υπεύθυνοι για τις διακομιδές ασθενών από τις περιφερειακές δομές υγείας προς τα νομαρχιακά νοσοκομεία του νησιού, ενώ καλούμαστε να αναλαμβάνουμε καθήκοντα νοσηλευτή, χειριστή μικροβιολογικού εργαστηρίου και τραυματιοφορέα ανάλογα με της ανάγκες της εξυπηρετούμενης περιοχής.

Στα παραπάνω πρέπει να προστεθεί και η στέρηση του δικαιώματος της αντισταθμιστικής ανάπαυσης (ρεπό) έπειτα από εφημερία, το οποίο είναι ένα κατοχυρωμένο νομοθετικά εργασιακό μας δικαίωμα (ΠΔ 88/1999 και 76/2005 που απορρέουν από τις κοινοτικές οδηγίες 93/104/ΕΚ και 2000/34/ΕΚ οι οποίες μεταφέρθηκαν στο εσωτερικό δίκαιο).

Θεωρούμε απαράδεκτη τη στάση την οποία αναπτύσσουν οι διοικήσεις των περιφερειακών νοσοκομείων της Κρήτης, οι οποίες αρνούνται τη χορήγηση του δικαιώματος μας στην αντισταθμιστική ανάπαυση έπειτα από εφημερία καθώς και τη διάκριση των ιατρών, καθώς αυτή τη στιγμή στα περισσότερα ΚΥ ρεπό έπειτα από εφημερία παίρνουν μόνο οι επιμελητές ιατροί, ενώ σύμφωνα με τα παραπάνω διατάγματα το δικαιούμαστε κι εμείς ως αγροτικοί ιατροί.

Η παραπάνω στάση των διοικήσεων των νοσοκομείων είναι όχι μόνο παράνομη, αλλά και επικίνδυνη αφού προσπαθούν να υποχρεώσουν ιατρούς να εργάζονται χωρίς την απαραίτητη αντισταθμιστική ξεκούραση, εις βάρος κυρίως των κατοίκων του νησιού μας. Η υγεία και η πρόσβαση σε ποιοτικές υπηρεσίες υγείας είναι δικαίωμα όλων μας. Ταυτόχρονα, σε μια εποχή που όλο και περισσότερα εργασιακά δικαιώματα τίθενται υπό αμφισβήτηση είναι καθήκον μας να τα υπερασπιστούμε.

Κοινοποιούμε το παρόν, το οποίο συνυπογράφουμε οι αγροτικοί ιατροί των Κ.Υ. και Π.Ι. της Κρήτης με τη στήριξη των επιμελητών συναδέλφων μας, σε όλους τους αρμόδιους φορείς και την ΔΥΠΕ Κρήτης. Ενημερώνουμε τις διοικήσεις των νοσοκομείων και τη ΔΥΠΕ ότι έπειτα από κάθε εφημερία θα θεωρούμε αδιαπραγμάτευτο το ρεπό μας, όχι έπειτα από κάποια αυθαίρετη απόφαση, αλλά έπειτα από αναλυτική επισκόπηση της σχετικής νομοθεσίας με την οποία οφείλουν να εναρμονιστούν.

Οι αγροτικοί γιατροί:
[12 υπογραφές αγροτικών γιατρών]
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

4 Ιουνίου 2011, 14:22:49
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

timex


Κύριε Θεοδωρίδη το παραπάνω κείμενο έχει να κάνει με τα ρεπο ,τα οποιά δε παίρνουν οι αγροτικοί.
Συμφωνώ μαζί τους.

Η ερώτησή μου όμως είναι για άλλο θέμα.
Κάνω ειδικότητα και κάνουμε 9-10 εφημερίες το μήνα.
Υπάρχουν αγροτικοί που ανήκουν σε ΚΥ του νομού μας που κάνουν λιγότερες εφημερίες. Έτσι τόσο εκείνοι, όσο και εμείς (για ευνόητους λόγους) θέλουμε την απόσπασή τους στο νοσοκομείο.
Υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο και να μπορούν να κάνουν πρωινά και εφημερίες στο νοσοκομείο;
Αν ναι, ποιος είναι ο τρόπος για να γίνει κάτι τέτοιο; Υπάρχει κάποιος νόμος-απόφαση;

Ξέρω πως σε άλλες περιοχές γίνεται αλλά κανείς δεν λέει πως...

4 Ιουνίου 2011, 16:48:03
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ο αγροτικός ιατρός του Π.Ι. εξυπηρετεί το Π.Ι. κατά το πρωινό ωράριό του και το Κ.Υ. κατά τις εφημερίες του.
Ο αγροτικός ιατρός του Κ.Υ. εξυπηρετεί το Κ.Υ. κατά το πρωινό ωράριό του και το Κ.Υ. κατά τις εφημερίες του.

Μπορεί να ανήκουν στο δυναμικό του νοσοκομείου αλλά δεν είναι για να εξυπηρετούν το νοσοκομείο. Ανάλογα και οι ειδικευόμενοι ιατροί του νοσοκομείου δεν εξυπηρετούν ανάγκες των Κ.Υ. και των Π.Ι. Σε αυτό "κολλάει" και το παραπάνω δημοσίευμα ότι οι αγροτικοί ιατροί δεν είναι οι δούλοι του Ε.Σ.Υ.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

4 Ιουνίου 2011, 20:53:45
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορεί να ανήκουν στο δυναμικό του νοσοκομείου

Ανήκουν στο δυναμικό του Κ.Υ. Εκεί είναι οργανικά οι θέσεις τους. Το Κ.Υ. έχει αυτοτελή οργανισμό. Το νοσοκομείο είναι εποπτεύων φορέας του Κ.Υ.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

4 Ιουνίου 2011, 21:20:26
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγροτικός:
Η φθηνή λύση, ψαρώνει -συνήθως- εύκολα,  δεν διαμαρτύρεται ιδιαίτερα ("9 μήνες είναι μωρέ, θα περάσουν. Γιατί να φωνάζω; Εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα;"), δεν παίρνει ρεπό, δεν παίρνει έξτρα άδειες (αναρρωτικές, εκπαιδευτικές) γιατί τις υπηρετεί.
Περιζήτητοι για εφημερίες σε Κ.Υ. και νοσοκομεία.
Ενδεικτικά στο νοσοκομείο Χίου, ελλείψει ειδικευόμενων, οι εφημερίες γίνονται κυρίως από αγροτικούς.
Τελικά η εύρυθμη λειτουργία του ΕΣΥ εξαρτάται από ανειδίκευτους ή/και εκπαιδευόμενους (αγροτικοί και ειδικευόμενοι).

4 Ιουνίου 2011, 21:33:08
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Να προσθέσω στην λιστα των gap fillers (έτσι τους ονομάζουν οι Βρετανοι) τους επικουρικούς ιατρούς?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

4 Ιουνίου 2011, 23:15:25
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Πάντως σε εμάς έχει ανοίξει ένα «τρυπάκι» με προηγούμενο αγροτικό ιατρό που κατάφερε να πάρει θέση στο Κ.Υ και με απόφαση δεν ξέρω ποιου (η διοίκηση του νοσοκομείου λέει του Υπουργού, δεν την έχω δει) πήρε, απόσπαση να το πω, μετάθεση να το πω, δεν ξέρω  ακριβώς τι και υπηρέτησε όλη την θητεία στο τμήμα ιατροδικαστικής( παρά του ότι το Κ.Υ είχε και έχει μεγάλες ελλείψεις) και νομίζω έγραφε και χρόνο ειδικότητας ταυτόχρονα. Τώρα μας έρχεται άλλος ένας αγροτικός που πιστεύω, από πληροφορίες που έχω, ότι θα εφαρμόσει το ίδιο. Βλέπεις είναι κολλητοί με τον προηγούμενο.

4 Ιουνίου 2011, 23:47:19
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως σε εμάς έχει ανοίξει ένα «τρυπάκι» με προηγούμενο αγροτικό ιατρό που κατάφερε να πάρει θέση στο Κ.Υ και με απόφαση δεν ξέρω ποιου (η διοίκηση του νοσοκομείου λέει του Υπουργού, δεν την έχω δει) πήρε, απόσπαση να το πω, μετάθεση να το πω, δεν ξέρω  ακριβώς τι και υπηρέτησε όλη την θητεία στο τμήμα ιατροδικαστικής( παρά του ότι το Κ.Υ είχε και έχει μεγάλες ελλείψεις) και νομίζω έγραφε και χρόνο ειδικότητας ταυτόχρονα. Τώρα μας έρχεται άλλος ένας αγροτικός που πιστεύω, από πληροφορίες που έχω, ότι θα εφαρμόσει το ίδιο. Βλέπεις είναι κολλητοί με τον προηγούμενο.
Φαντάζομαι αναφέρεστε στο εργαστήριο Ιατροδικαστικής του Πανεπιστημίου Ηρακλείου. Χρόνο ειδίκευσης δεν μπορεί να αναγνωρίσει παρά μόνο 3 μήνες από το τρίμηνο εκπαίδευσης όπως όλοι οι αγροτικοί.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

5 Ιουνίου 2011, 17:48:41
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

timex


Κατάλαβα...δηλαδή θα συνεχίσουμε να κάνουμε δέκα εφημερίες το μήνα χωρίς να πληρωνόμαστε, ενώ υπάρχουν αγροτικοί που κάνουν λίγες εφημερίες στο ΚΥ και θέλουν να αποσπαστούν και να κάνουν τις υπόλοιπες εφημερίες στο νοσοκομείο.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
13607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2015, 08:26:10
από Gatekeeper
13 Απαντήσεις
47185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Αυγούστου 2008, 12:46:19
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
6097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2010, 23:56:42
από anastasios theodoridis
7 Απαντήσεις
63983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2019, 00:12:45
από Πατρωνάκης Μάνος
7 Απαντήσεις
16591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Οκτωβρίου 2019, 22:06:07
από Αδαμάντιος Σκούφαλος