Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Μαρτίου 2024, 11:41:58

Αποστολέας Θέμα: Τι κοστίζει να επισκεφτείς τα Επείγοντα (Τ.Ε.Π.) σε Νοσοκομείο στη Σουηδία;  (Αναγνώστηκε 8928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Μαΐου 2011, 14:31:26
Αναγνώστηκε 8928 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μόλις γύρισα από ένα locum στην Σουηδία. Χθες (Σάββατο 28/05/2011), φεύγοντας από το Malmö, έτυχε να περάσω μπροστά από το Νοσοκομείο και θέλοντας να θυμηθώ τα παλιά (εκεί σπούδασα ), μπήκα μέσα.

Περνώντας μπροστά από το Τ.Ε.Π. ρώτησα τη νοσηλεύτρια που ήταν στην υποδοχή, τι κοστίζει για να επισκεφτεί ένας ασθενής τα Επείγοντα.

Μου απάντησε ότι αν ο Ασθενής συναντήσει μόνο Νοσηλεύτρια (συμβαίνει και αυτό), π.χ. για επίδεση τραύματος, ή για να του πάρει αίμα, για να του κάνει ηλεκτροκαρδιογράφημα, ή για να του δώσει φάρμακα που είναι απλά (π.χ. παρακεταμόλη) τότε κοστίζει 200 Σουηδικές Κορώνες (SEK) = 22 Ευρώ (Ε).

Αν ο  Ασθενής χρειαστεί να  συναντήσει Ιατρό στα Επείγοντα κοστίζει 300 SEK = 33 E. Αν συναντήσει και Νοσηλεύτρια και Ιατρό κοστίζει πάλι μόνο 300 SEK = 33 E.

(Σε αντιδιαστολή η επίσκεψη σε Γενικό Ιατρό στο Κέντρο Υγείας σε ώρες γραφείου κοστίζει 150 SEK = 16 E).

Βέβαια όταν ο Ασθενής φτάσει να έχει πληρώσει συνολικά 900 SEK = 101 E για Ιατρούς ή Νοσηλεύτριες μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος, τότε  παίρνει κάρτα ελευθέρας για το έτος αυτό.   
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαΐου 2011, 15:18:59 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Μαΐου 2011, 09:31:36
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν ο  Ασθενής χρειαστεί να  συναντήσει Ιατρό στα Επείγοντα κοστίζει 300 SEK = 33 E.
Μήπως θα πρέπει να χρεώσουμε ανάλογα με την ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών; Π.χ. αν κάποιος άρρωστος περιμένει στα επείγοντα 1 ώρα, ας χρεωθεί π.χ. 20 ευρώ - αν περιμένει 3 ώρες, το ποσό μπορεί να κατέβει στα 10 κ.ο.κ. Επίσης αν δεν υπάρχει ειδικός γιατρός για να τον αντιμετωπίσει και του παρασχεθούν μόνο οι πρώτες βοήθειες, ας πληρώσει στο επόμενο νοσοκομείο όπου θα παραπεμφθεί. Κάποιες τέτοιες διαδικασίες, σε συνδυασμό με θεσμικές αλλαγές, μπορούν να βάλουν τα ΚΥ και τα Νοσοκομεία στη λογική της αυτοχρηματοδότησης ως ένα βαθμό. Και μην το πάρετε ως κατάργηση της δωρεάν Υγείας, αλλά ως διασφάλιση πόρων και κατά συνέπεια ποιότητας. Και νομίζω ότι όλοι ζηλεύουμε τη Σουηδία για τις κοινωνικές της παροχές.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Μαΐου 2011, 09:40:11
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήπως θα πρέπει να χρεώσουμε ανάλογα με την ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών; Π.χ. αν κάποιος άρρωστος περιμένει στα επείγοντα 1 ώρα, ας χρεωθεί π.χ. 20 ευρώ - αν περιμένει 3 ώρες, το ποσό μπορεί να κατέβει στα 10 κ.ο.κ. Επίσης αν δεν υπάρχει ειδικός γιατρός για να τον αντιμετωπίσει και του παρασχεθούν μόνο οι πρώτες βοήθειες, ας πληρώσει στο επόμενο νοσοκομείο όπου θα παραπεμφθεί. Κάποιες τέτοιες διαδικασίες, σε συνδυασμό με θεσμικές αλλαγές, μπορούν να βάλουν τα ΚΥ και τα Νοσοκομεία στη λογική της αυτοχρηματοδότησης ως ένα βαθμό. Και μην το πάρετε ως κατάργηση της δωρεάν Υγείας, αλλά ως διασφάλιση πόρων και κατά συνέπεια ποιότητας. Και νομίζω ότι όλοι ζηλεύουμε τη Σουηδία για τις κοινωνικές της παροχές.

Συμφωνώ Βασίλη.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μαΐου 2011, 09:41:46 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Μαΐου 2011, 10:17:17
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αργύρη, μερικές διευκρινήσεις για το σύστημα, γιατί δεν το κατάλαβα:

Παράθεση
Μου απάντησε ότι αν ο Ασθενής συναντήσει μόνο Νοσηλεύτρια (συμβαίνει και αυτό), π.χ. για επίδεση τραύματος, ή για να του πάρει αίμα, για να του κάνει ηλεκτροκαρδιογράφημα, ή για να του δώσει φάρμακα που είναι απλά (π.χ. παρακεταμόλη) τότε κοστίζει 200 Σουηδικές Κορώνες (SEK) = 22 Ευρώ (Ε).
Τι νόημα έχουν αυτές οι πράξεις; Π.χ. να του πάρει αίμα για ποιο λόγο; Να του κάνει ηλεκτροκαρδιογράφημα για ποιο λόγο; "Περνούσα έξω από το νοσοκομείο και είπα να μου κάνετε ένα ΗΚΓ ή να κάνω καμιά εξέταση"; Αυτές οι πράξεις δεν γίνονται μετά από οδηγία γιατρού ή δεν θα δει γιατρό ο ασθενής αφού πάρει τα αποτελέσματα; Τι νόημα έχει να πάω να πληρώσω 22 ευρώ για να πάρω ένα απλό φάρμακο; (π.χ. παρακεταμόλη). Δηλ αν έχω πονοκέφαλο ή ένα μικρό εμπύρετο και θέλω παρακεταμόλη θα ακολουθήσω αυτή τη διαδικασία;

Οι εξετάσεις (αιματολογικές,ακτινολογικές κλπ που πιθανά να απαιτηθούν) πληρώνονται επιπλέον ή περιλαμβάνονται στο ποσό;

Παράθεση
Σε αντιδιαστολή η επίσκεψη σε Γενικό Ιατρό στο Κέντρο Υγείας σε ώρες γραφείου κοστίζει 150 SEK = 16 E
Ώρες εκτός γραφείου (εφημερίες; ) υπάρχουν για τα Κέντα Υγείας; Κι αν ναι, με τι καθεστώς;

Δεν υπάρχει ο ηθμός των Γενικών Γιατρών; Ο καθένας μπορεί να απευθυνθεί στα επείγοντα του νοσοκομείου αρκεί να έχει διάθεση να πληρώσει (ή αν έχει αποκτήσει την κάρτα "απεριορίστων" αφού συμπληρώσει τα 100 ευρώ) ;

30 Μαΐου 2011, 15:29:18
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργύρη, μερικές διευκρινήσεις για το σύστημα, γιατί δεν το κατάλαβα:

Παράθεση
Μου απάντησε ότι αν ο Ασθενής συναντήσει μόνο Νοσηλεύτρια (συμβαίνει και αυτό), π.χ. για επίδεση τραύματος, ή για να του πάρει αίμα, για να του κάνει ηλεκτροκαρδιογράφημα, ή για να του δώσει φάρμακα που είναι απλά (π.χ. παρακεταμόλη) τότε κοστίζει 200 Σουηδικές Κορώνες (SEK) = 22 Ευρώ (Ε).
Τι νόημα έχουν αυτές οι πράξεις; Π.χ. να του πάρει αίμα για ποιο λόγο; Να του κάνει ηλεκτροκαρδιογράφημα για ποιο λόγο; "Περνούσα έξω από το νοσοκομείο και είπα να μου κάνετε ένα ΗΚΓ ή να κάνω καμιά εξέταση"; Αυτές οι πράξεις δεν γίνονται μετά από οδηγία γιατρού ή δεν θα δει γιατρό ο ασθενής αφού πάρει τα αποτελέσματα; Τι νόημα έχει να πάω να πληρώσω 22 ευρώ για να πάρω ένα απλό φάρμακο; (π.χ. παρακεταμόλη). Δηλ αν έχω πονοκέφαλο ή ένα μικρό εμπύρετο και θέλω παρακεταμόλη θα ακολουθήσω αυτή τη διαδικασία;

Οι εξετάσεις (αιματολογικές,ακτινολογικές κλπ που πιθανά να απαιτηθούν) πληρώνονται επιπλέον ή περιλαμβάνονται στο ποσό;

Παράθεση
Σε αντιδιαστολή η επίσκεψη σε Γενικό Ιατρό στο Κέντρο Υγείας σε ώρες γραφείου κοστίζει 150 SEK = 16 E
Ώρες εκτός γραφείου (εφημερίες; ) υπάρχουν για τα Κέντα Υγείας; Κι αν ναι, με τι καθεστώς;

Δεν υπάρχει ο ηθμός των Γενικών Γιατρών; Ο καθένας μπορεί να απευθυνθεί στα επείγοντα του νοσοκομείου αρκεί να έχει διάθεση να πληρώσει (ή αν έχει αποκτήσει την κάρτα "απεριορίστων" αφού συμπληρώσει τα 100 ευρώ) ;

Διαμαντή, δεν ξέρω και εγώ με σιγουριά γιατί οι Νοσηλεύτριες στα Επείγοντα του Malmö, κάνουν όλα αυτά χωρίς την συμμετοχή Ιατρού. Ο κάθε νομός στην Σουηδία, έχει κάπως ξεχωριστές ρουτίνες και έχω χρόνια να δουλέψω στο νομό του Malmö, απλώς προχθές ήμουνα εκεί πριν πετάξω από Κοπεγχάγη. Υποψιάζομαι όμως ότι οι Γενικοί Ιατροί μερικές φορές λένε στους ασθενείς τους να κάνουν κάποιες εξετάσεις ή νοσηλευτικές πράξεις σε Νοσηλεύτρια στα Επείγοντα (π.χ. να εξετάσουν το κάλιο στο αίμα όταν ξεκινούν θεραπεία με α-ΜΕΑ ή να αφαιρέσουν κάποιες ραφές), όταν αυτές οι νοσηλευτικές πράξεις πρέπει να γίνουν σε μέρες ή ώρες που το Κέντρο Υγείας είναι κλειστό. Επίσης πολλές φορές όταν πρόκειται για εμφανώς ελαφριά κρυώματα οι Νοσηλεύτριες οι οποίες μιλούν πάντα με τον Ασθενή πριν καλέσουν Ιατρό, έχουν εξουσιοδότηση να δίνουν μερικά απλά φάρμακα  όπως Παρακεταμόλη και να τους παροτρύνουν να πάνε και να αναπαυθούνε στο σπίτι. Πρόκειται συνήθως για Ασθενείς που το βασικό τους το σύμπτωμα είναι το  Άγχος..  Στην Σουηδία οι ασθενείς μπορούν να επισκεφτούν τα Επείγοντα του Νοσοκομείου και χωρίς να τους δει πρώτα Γενικός Ιατρός, συμβαίνει όμως να γυρνάν στο σπίτι απλώς με την προτροπή να επικοινωνήσουν την επόμενη μέρα με τον Γενικό τους Ιατρό.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μαΐου 2011, 19:47:27 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
38 Απαντήσεις
79005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Αυγούστου 2008, 21:36:37
από EzeΤΡΟΛ
8 Απαντήσεις
17106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιουλίου 2013, 16:48:15
από Ν.ΔΗΜΟΥ
6 Απαντήσεις
6976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2023, 00:14:01
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
40020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Απριλίου 2021, 00:29:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Απριλίου 2023, 22:52:32
από Argirios Argiriou