Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:05:23

Αποστολέας Θέμα: Πώς γίνεται η πληρωμή της αυτασφάλισής μας στο ΤΣΑΥ.  (Αναγνώστηκε 13864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Ιουνίου 2011, 14:14:30
Αναγνώστηκε 13864 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
 Με ειδοποίησαν σήμερα και πλήρωσα 1278,60 ευρώ σαν αυτασφάλιση στο ΤΣΑΥ για το πρώτο εξάμηνο του 2011. Είναι η πρώτη φορά που πλήρωσα σε τράπεζα, ενώ παλιά πληρώναμε στο τοπικό υποκατάστημα του ΤΣΑΥ. Μπορείς να επιλέξεις να πληρώσεις σε λογαριασμό του ΤΣΑΥ στην Εθνική, στην AlphaBank, στην Aspis, στην Τράπεζα Αττικής και στην Eurobank. Από το τοπικό υποκατάστημα του ΤΣΑΥ μου είπαν ωστόσο ότι είναι πιο εύκολο να πληρώσεις μέσω Eurobank γιατί το ΤΣΑΥ έχει πιο πολλές σχέσεις με αυτή την Τράπεζα.

 Λες στην Eurobank τον αριθμό μητρώου σου στο ΤΣΑΥ και το ονοματεπώνυμό σου, πληρώνεις, και μετά αυτοί σου δίνουν μια απόδειξη που την πας στο τοπικό υποκατάστημα του ΤΣΑΥ. Εκεί γράφουν στο ροζ βιβλιάριο που έχουμε του ΤΣΑΥ ότι είσαι τακτοποιημένος οικονομικά για το πρώτο εξάμηνο του 2011.

Η όλη διαδικασία μου πήρε περίπου 2,5 ώρες, και να φανταστεί κανείς ότι μένω και εργάζομαι στο κέντρο της Καβάλας. Άλλους που ζουν και εργάζονται εκτός της πόλης μπορεί να τους πάρει σχεδόν μια εργάσιμη ημέρα.
 
Δεν θα ήταν πολύ πιο απλό να μας δώσουν ένα τραπεζικό λογαριασμό του ΤΣΑΥ στον οποίο να πληρώνει ο καθένας από την Τράπεζά του (πιθανώς και ηλεκτρονικά) το παραπάνω ποσό;  Αρκεί να μπορούμε να γράφουμε σε μια γραμμή στην απόδειξη κατάθεσης, σαν πληροφορία προς το ΤΣΑΥ, ότι πρόκειται για αυτασφάλιση στο ΤΣΑΥ για το 1ο εξάμηνο του 2011, μαζί με το Ονοματεπώνυμο μας και τον Αριθμό Μητρώου μας στο ΤΣΑΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουνίου 2011, 09:27:08 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιουνίου 2011, 10:48:10
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

jane5p


Καλημέρα,
θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει πως γίνεται η πληρωμή του ΤΣΑΥ μέσω ΟΑΕΕ. Έχω σύμβαση με τον ΟΑΕΕ και μου έχουν πει ότι το ΤΣΑΥ το καλύπτουν αυτοί. Όμως στο εκκαθαριστικό που έρχεται οι κρατήσεις προς το ΤΣΑΥ είναι πολύ λιγότερες από αυτές που θα έπρεπε να πληρώνω κάθε μήνα. Δηλαδή κανονικά για το ΤΣΑΥ θα έπρεπε να δίνω περίπου 220€ και από τον ΟΑΕΕ μου παρακρατούν 58,05..μήπως δεν το καλύπτουν πλήρως??  ???

18 Ιουνίου 2011, 20:13:19
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ο ΟΑΕΕ αλλά και οποιοσδήποτε εργοδότης πληρώνει στο ΤΣΑΥ τις ανάλογες εισφορές σχετικά με τις ώρες και ημέρες που εργάζεσαι γι αυτόν. Εφόσον πάρεις βεβαίωση ότι ο εργοδότης σου (εδώ ο ΟΑΕΕ) πλήρωσε εισφορές υπέρ ΤΣΑΥ τότε είσαι καλυμμένος, το οποίο μπορείς και να το διαπιστώσεις με ένα τηλεφώνημα στο κατάστημα του ΤΣΑΥ που υπάγεσαι.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

18 Ιουνίου 2011, 21:08:21
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΟΑΕΕ αλλά και οποιοσδήποτε εργοδότης πληρώνει στο ΤΣΑΥ τις ανάλογες εισφορές σχετικά με τις ώρες και ημέρες που εργάζεσαι γι αυτόν. Εφόσον πάρεις βεβαίωση ότι ο εργοδότης σου (εδώ ο ΟΑΕΕ) πλήρωσε εισφορές υπέρ ΤΣΑΥ τότε είσαι καλυμμένος, το οποίο μπορείς και να το διαπιστώσεις με ένα τηλεφώνημα στο κατάστημα του ΤΣΑΥ που υπάγεσαι.
Ναι, το επιβεβαιώνω, καθότι το ίδιο θέμα με είχε απασχολήσει όταν ήμουν ελεγκτής στον ΟΑΕΕ. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

20 Ιουνίου 2011, 12:27:09
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

jane5p



23 Δεκεμβρίου 2011, 09:48:52
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Επιστολή του ΕΤΑΑ/Τομέα Υγειονομικών (πρώην ΤΣΑΥ) προς τον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών για το πώς θα καταβάλλονται οι εισφορές των ελευθεροεπαγγελματιών ιατρών με το νέο σύστημα μηχανογράφησης.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Ιουνίου 2013, 11:03:26
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
17/06/2013

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Α ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2013

ΠΡΟΣΟΧΗ : O ιστότοπος eisfores.tsay.gr που χρησιμοποιήσατε για να λάβετε τα ειδοποιητήρια του προηγούμενου εξαμήνου δεν πρέπει πλέον να χρησιμοποιείται .

Σας υπενθυμίζουμε ότι οι εισφορές Α΄ εξαμήνου 2013 των ελευθέρως ασκούντων το επάγγελμα υγειονομικών καταβάλλονται μέχρι 30/6/2013 σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 76 του Ν.2676/99 .

Οι εισφορές καταβάλλονται μέσω του Τραπεζικού Συστήματος με τη χρήση ατομικού ειδοποιητηρίου στις Τράπεζες και με τον τρόπο που αναφέρεται σε αυτό.

Το ατομικό ειδοποιητήριο, που απαιτείται για την εξόφληση των εισφορών, δεν θα σταλεί ταχυδρομικά. Θα είναι διαθέσιμο από 18/6/2013 από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος. Οι ασφαλισμένοι του Ταμείου, μπορείτε να συνδεθείτε/εγγραφείτε στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες και εν συνεχεία θα μπορείτε να εκτυπώσετε το ειδοποιητήριο, χρησιμοποιώντας την υπηρεσία «Ηλεκτρονικός Φάκελος Ασφαλισμένου». Μέσω της ίδιας σελίδας, μπορείτε να ενημερώσετε τον ηλεκτρονικό σας φάκελο για τυχόν ελλείψεις, διαφορές ή αλλαγές.Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Καθώς ολοκλήρωσα την εγγραφή μου στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος μου έβγαλε και ένα pop-up που έγραφε:

Σε περίπτωση που χρειάζεσθε βοήθεια για την εγγραφή σας, καλέστε τη νέα Μονάδα Διεκπεραίωσης Συναλλαγών (ΜΟ.ΔΙ.Σ.) στα τηλέφωνα 213-0094776 & 213-0094753 & 213-0097025 & 213-0097042, κατά τις εργάσιμες ημέρες από 8.30 π.μ. έως 4.30 μ.μ.


Ενημέρωση σχετικά με την καταβολή των εισφορών Α' εξαμήνου 2013, των ελευθέρων ασκούντων το επάγγελμα Υγειονομικών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουνίου 2013, 11:18:00 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Ιουνίου 2013, 15:11:08
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
   21/06/2013
   ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Α' ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2013

Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση της Δ.Ε. Υγεινομικών η καταβολή των εισφορών Α' εξαμήνου 2013 παρατείνεται μέχρι 31.7.2013.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

24 Ιουνίου 2013, 23:52:25
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα,
θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει πως γίνεται η πληρωμή του ΤΣΑΥ μέσω ΟΑΕΕ. Έχω σύμβαση με τον ΟΑΕΕ και μου έχουν πει ότι το ΤΣΑΥ το καλύπτουν αυτοί. Όμως στο εκκαθαριστικό που έρχεται οι κρατήσεις προς το ΤΣΑΥ είναι πολύ λιγότερες από αυτές που θα έπρεπε να πληρώνω κάθε μήνα. Δηλαδή κανονικά για το ΤΣΑΥ θα έπρεπε να δίνω περίπου 220€ και από τον ΟΑΕΕ μου παρακρατούν 58,05..μήπως δεν το καλύπτουν πλήρως??  ???
   Το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις και οι απόψεις πολλές. Διαφωνώ λίγο με τον Dominator γιατί το 2011 άλλαξε ο νόμος (άρθρο 61 του NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3996 ) και έγινε μπέρδεμα. Μάλλον πρέπει να βρεις κάποιο συνάδερφο που να το έψαξε πρόσφατα και να σου πεί... Δες στο: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος    και παρόμοια συζήτηση: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος    και εδω: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
7531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουνίου 2011, 23:32:44
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
6222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2011, 22:51:05
από EzeΤΡΟΛ
1 Απαντήσεις
38979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2016, 08:54:09
από allios
5 Απαντήσεις
7661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Οκτωβρίου 2019, 21:07:57
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
51263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Φεβρουαρίου 2021, 20:33:01
από Argirios Argiriou