Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:21:12

Αποστολέας Θέμα: Νοσοκομεια - Business Partners  (Αναγνώστηκε 3142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Απριλίου 2012, 18:23:31
Αναγνώστηκε 3142 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Απριλίου 2012, 23:11:16 από Denominator »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

27 Απριλίου 2012, 13:33:49
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΒ4Ω8Θ-ΧΦΔ
Ομολογώ δεν κατάλαβα καθότι στη Λάρισα που βρίσκονται ακριβώς τα νοσοκομεία που συνεργάζονται. Όχι ότι είμαι αγεωγράφητος αλλά μου φάνηκαν κομμάτι μακριά. Τώρα άμα είναι εύκολες οι διακομιδές με το ΕΚΑΒ όποτε χρειαστεί δεν ξέρω...
Τέλος πάντων, για να καταληξω μου φαίνεται ότι ο μόνος λόγος συνεργασίας των νοσοκομείων είναι ο δ {δ) στη μετακίνηση προσωπικού κατά τις ισχύουσες διατάξεις} και όλα τα άλλα είναι μπαρούφες...
Να δώ βέβαια να μετακινούνται και Πανεπιστημιακοί και τότε "θα τα έχω δεί όλα".

27 Απριλίου 2012, 21:22:26
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΒ4Ω8Θ-ΧΦΔ

Καλά έκανες και το κατέβασες. Νομίζω ότι όλοι μας το ίδιο πρέπει να κάνουμε πάντα.
Εγώ στις 9.15 που προσπάθησα, το έγγραφο αυτό έχει εξαφανιστεί από το "διαύγεια". Φαίνεται ότι είναι "ανταύγεια" αφού είναι "διαυγές" μόνο για κάποιες στιγμές και μάλιστα εκ συστήματος.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

14 Μαρτίου 2013, 22:03:56
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Κάλεσμα σε όσους τεχνοκράτες μπορούν να βοηθήσουν τη διοίκηση των νοσοκομείων αμισθί απηύθυνε σε συνέντευξη Τύπου ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λυκουρέντζος ανακοινώνοντας την έναρξη της διαδικασίας για την πρόσληψη νέων διοικήσεων στα νοσοκομεία.

«Όποιος θέλει να βοηθήσει την πατρίδα να αφήσει σε κριτική και να έρθει να αναλάβει μάνατζερ στα νοσοκομεία δωρεάν. Εγώ θα πληρώνομαι κανονικά, βεβαίως βεβαίως.» δήλωσε χαρακτηριστικά ο υπουργός Υγείας.

Σημειώνεται ότι πρόκειται να προσληφθούν συνολικά 87 διοικητές και 93 αναπληρωτές και θα υπόκεινται σε ετήσια αξιολόγηση. Ο ανώτερος μισθός (μεικτά) είναι 3.000 ευρώ για τα μεγαλύτερα νοσοκομεία.

Ο υπουργός δήλωσε ότι όποιος διοικητής δεν επιτυγχάνει τους στόχους η θέση του θα επαναπροκηρύσσεται.

Σε ό,τι αφορά τα προσόντα, οι νέοι διοικητές θα πρέπει να διαθέτουν πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ, ενώ θα συνεκτιμηθεί μεταπτυχιακός τίτλος στη διοίκηση μονάδων Υγείας και στα οικονομικά της Υγείας. Ο ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να καταθέσουν τις αιτήσεις τους μαζί με τα βιογραφικά έως τις 27 Μαρτίου και θα αξιολογηθούν από εδική επιτροπή.

Ο κ. Λυκουρέντζος τόνισε ότι το υπουργείο Υγείας παλεύει να καταβάλει τα απλήρωτα ποσά για τις εφημερίες.




Όσον αφορά τις δαπάνες στην υγεία, το 2012 ανήλθαν σε 2,12 δισ. ευρώ για τις προμήθειες και το 2013 ο στόχος είναι να μειωθούν κάτω από 2 δισ. ευρώ. Οι εφημερίες έφθασαν το 2012 στα 320 εκατ. ευρώ ενώ στόχος για το 2013 είναι μείωση κάτω από τα 300 εκατ. ευρώ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαρτίου 2013, 22:06:05 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2013, 06:56:02
από dralex
0 Απαντήσεις
2975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Δεκεμβρίου 2009, 16:00:20
από Αγωνιστική Παρέμβαση
0 Απαντήσεις
2867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Οκτωβρίου 2010, 15:48:58
από anasm
0 Απαντήσεις
1848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2016, 18:38:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
38134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2020, 09:35:18
από Argirios Argiriou