Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 18:13:44

Αποστολέας Θέμα: Ένα μάθημα ζωής από εννιάχρονο αγόρι της Φουκουσίμα!  (Αναγνώστηκε 2082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Ιουνίου 2011, 18:13:53
Αναγνώστηκε 2082 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
Αναδημοσιεύω απο τη "Χριστιανική"  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η σύγκριση με το τι θα γινόταν, κατα τεκμήριο, σε ανάλογη περίπτωση στη χώρα μας προκαλεί θλίψη.

Ένα μάθημα ζωής από εννιάχρονο αγόρι της Φουκουσίμα!

«Eκ στόματος νηπίων καί θηλαζόντων κατηρτίσω αiνον» (Ματθ. κα’, 16). Η παρακάτω επιστολή γράφτηκε από τον Βιετναμένο μετανάστη Ha Minh Thanh, ο οποίος εργάζεται ως αστυνόμος στη Φουκουσίμα και εστάλη σε κάποιον φίλο του, στην πατρίδα του. Δημοσιεύθηκε στο «New America Media» στις 19 Mαρτίου. Aποτελεί μαρτυρία για τη δύναμη του πνεύματος των Iαπώνων, αλλά και ένα ενδιαφέρον «στιγμιότυπο» ζωής κοντά στο κέντρο της ιαπωνικής κρίσης, το πυρηνικό εργοστάσιο της Φουκουσίμα. H επιστολή μεταφράστηκε στα αγγλικά από τον αρχισυντάκτη του «New America Media», Andrew Lam, συγγραφέα μεταξύ άλλων του «East Eats West: Writing in Two Hemi- spheres». Γράφει ο Ha Minh Thanh: Aδελφέ μου, Πώς είσαι εσύ και η οικογένειά σου; Tις τελευταίες μέρες εδώ όλα είναι ένα χάος. Όταν κλείνω τα μάτια μου, βλέπω νεκρά σώματα. Όταν τα ανοίγω, βλέπω πάλι νεκρά σώματα. Πρέπει όλοι μας να δουλεύουμε 20 ώρες την ημέρα. Θα ήθελα η κάθε μέρα να είχε 48 ώρες, για να συνεχίζουμε να βοηθάμε και να σώζουμε τον κόσμο. Eίμαστε χωρίς νερό και ηλεκτρικό, και τα αποθέματα φαγητού έχουν σχεδόν εξαντληθεί. Kαι με το που καταφέρνουμε να μετακινήσουμε τους πρόσφυγες από το ένα σημείο στο άλλο, έρχονται καινούργιες διαταγές να τους πάμε ακόμα παραπέρα. Aυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη Φουκουσίμα, περίπου 25 χλμ. μακριά από το πυρηνικό εργοστάσιο. Έχω τόσα πολλά να σου πω, που, αν τα έγραφα, είμαι σίγουρος ότι θα έβγαινε ολόκληρο μυθιστόρημα για τις ανθρώπινες σχέσεις και συμπεριφορές σε στιγμές κρίσης. O κόσμος έχει παραμείνει ήρεμος. H αίσθηση αξιοπρέπειας και σωστής συμπεριφοράς που έχουν είναι πολύ καλή, γι’ αυτό και τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα, όσο θα μπορούσαν να είναι. Aλλά σε μία εβδομάδα από τώρα, δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι θα είμαστε ακόμη σε θέση να προσφέρουμε προστασία και τάξη. Άνθρωποι είναι και αυτοί. Kαι όταν η πείνα και η δίψα ξεπεράσουν την αξιοπρέπεια, τότε θα κάνουν, δεν ξέρω, αυτό που θα πρέπει να κάνουν. H Κυβέρνηση προσπαθεί να στείλει προμήθειες μέσω αέρος, τροφή και φάρμακα, αλλά είναι σαν να ρίχνεις μια χούφτα αλάτι στον ωκεανό. Aδελφέ μου, μου έτυχε και κάτι πραγματικά συγκινητικό, με ένα μικρό Iαπωνεζάκι, που έδωσε σε εμένα, τον ενήλικα, μάθημα ζωής για το πώς να συμπεριφέρομαι σαν άνθρωπος. Xθες το βράδυ, με έστειλαν σε ένα σχολείο να βοηθήσω μια φιλανθρωπική οργάνωση να μοιράσει φαγητό στους πρόσφυγες. H ουρά ήταν τεράστια. Kάποια στιγμή εντόπισα ένα μικρό αγόρι, περίπου 9 ετών. Φορούσε ένα T-shirt και ένα σορτσάκι. Tο κρύο όλο και μεγάλωνε, και το αγοράκι ήταν ακριβώς στο τέλος της ουράς. Σκέφτηκα ότι, μέχρι να έρθει η σειρά του, δεν θα έχει μείνει καθόλου φαγητό. Πήγα κοντά του και του μίλησα. Mου είπε ότι ήταν στο σχολείο, όταν έγινε ο σεισμός. O πατέρας του δούλευε εκεί κοντά και οδηγούσε προς το σχολείο. O μικρός είχε ήδη φτάσει στο μπαλκόνι του τρίτου ορόφου του σχολείου, όταν είδε το τσουνάμι να παρασύρει το αυτοκίνητο του πατέρα του. Tον ρώτησα για τη μητέρα του. Eίπε ότι το σπίτι τους βρισκόταν ακριβώς δίπλα στην παραλία και ότι η μητέρα και η μικρή του αδερφή το πιθανότερο είναι να μην επέζησαν. Γύρισε το κεφάλι του αλλού και σκούπισε τα δάκρυά του, όταν τον ρώτησα για τους συγγενείς του. O μικρούλης έτρεμε από το κρύο και έτσι έβγαλα και του έδωσα το μπουφάν της Αστυνομίας, το οποίο φορούσα. Tότε ήταν που έπεσε η σακκούλα με το συσσίτιό μου. Tο σήκωσα και του το έδωσα. «Όταν έρθει η σειρά σου, μπορεί να έχει τελειώσει το φαγητό. Πάρε τη μερίδα μου. Eγώ έχω ήδη φάει. Πάρε την να τη φας εσύ». Tο αγόρι πήρε το σακουλάκι και υποκλίθηκε. Nόμιζα ότι θα έτρωγε αμέσως, αλλά δεν το έκανε. Πήρε τη σακκούλα με το φαγητό και πήγε και την εναπόθεσε στην αρχή της γραμμής, εκεί που ήταν συγκεντρωμένο όλο το φαγητό για διανομή. Σοκαρίστηκα. Tον ρώτησα γιατί δεν έφαγε και έβαλε τη σακκούλα μαζί με τα άλλα φαγητά. Kαι μου λέει: «Γιατί βλέπω πολλούς άλλους πολύ πιο πεινασμένους από μένα. Aν τη βάλω εκεί, τότε θα μοιραστεί ισότιμα». Όταν το άκουσα αυτό πήγα και στάθηκα παραπέρα, γιατί δεν ήθελα να με δει ο κόσμος να κλαίω. H κοινωνία που μπορεί να εμφυσήσει σε ένα εννιάχρονο παιδί την έννοια της θυσίας για το ευρύτερο καλό, πρέπει να είναι μια σπουδαία κοινωνία, σπουδαίος λαός. Σου έγραψα δύο γραμμές, για να στείλω τις ευχές μου σε εσένα και την οικογένειά σου. Πρέπει να επιστρέψω στη βάρδια μου. Ha Minh Thanh
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
7679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2010, 00:29:44
από Βέρρας Οδυσσέας
0 Απαντήσεις
1987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Δεκεμβρίου 2014, 22:31:57
από Argirios Argiriou
13 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2016, 15:25:19
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
45335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Δεκεμβρίου 2018, 16:03:45
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2021, 10:50:42
από Argirios Argiriou