Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:23:53

Αποστολέας Θέμα: Φακελάκι στο Δημόσιο. Στο ιδιωτικό πώς?  (Αναγνώστηκε 10075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Σεπτεμβρίου 2011, 10:14:24
Απάντηση #15
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υ.Γ. Με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω ότι το φόρουμ έχει γίνει ιδιαίτερα αφιλόξενο το τελευταίο διάστημα για όσους είμαστε στο ΕΣΥ και υπερασπιζόμαστε το "δημόσιο" και τις κοινωνικές ανάγκες. Επίσης σε όσους πιστεύουμε ότι η ΠΦΥ θα όφειλε να είναι δημόσια και καθολική...
Το φόρουμ ΠΦΥ μου φαίνεται μπατάρει τρελά προς την  "ιδιώτευση" (με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω). Ελπίζω όχι και προς την ιδιοτέλεια...
Αγαπητέ συνάδελφε,

Μέχρι στιγμής όλοι οι ιατροί της ΠΦΥ στην Ελλάδα είναι κρατικοδίαιτοι, αποκλειστικά ή κατά μείζονα λόγο.
Μην ξεχνάτε ότι και οι ιδιώτες είναι στην ουσία ιατροί ταμείων και αμείβονται είτε με μισθό (ΙΚΑ, ΟΑΕΕ) είτε με άλλες μορφές από τον κρατικό προϋπολογισμό.
Αυτό που συντελείται στη χώρα, η δραματική περικοπή κονδυλίων, επηρεάζει και τους ιατρούς του ΕΣΥ (μισθός, επιδόματα, εφημερίες) και τους ιδιώτες (βλ. συμβάσεις με μπλοκάκι τύπου ΕΟΠΥΥ).
Είναι λογικό η αγωνία των ιδιωτών να είναι αυξημένη, διότι δεν αντιμετωπίζουν απλά περικοπές αλλά το σοβαρό ενδεχόμενο του κλεισίματος των ιατρείων τους.
Εύχομαι να μην αντιμετωπίσουν οι συνάδελφοι του ΕΣΥ το φάσμα της απόλυσης.
Η ουσία είναι ότι είμαστε όλοι ιατροί και αυτό μάλλον το ξεχνάμε.
Οι διαφορές μας είναι πολύ λιγότερες από τα κοινά.
Αλλά πάλι αν πρέπει οι ιδιώτες να γράφουν κάπου αλλού ή να απασχολούν λιγότερο το forum, δεν έχω καμία αντίρρηση - αρκεί να είναι μία κοινή πεποίθηση.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Σεπτεμβρίου 2011, 10:47:26
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλλά πάλι αν πρέπει οι ιδιώτες να γράφουν κάπου αλλού ή να απασχολούν λιγότερο το forum, δεν έχω καμία αντίρρηση - αρκεί να είναι μία κοινή πεποίθηση.

Νομίζω ότι ο συνάδελφος @ Δημήτρης Μακρέας αναφερόταν στη διαμάχη "Ιδιωτική vs Δημόσια ΠΦΥ" που υποβόσκει τελευταία στο Φόρουμ, και όχι σε συναδέλφους-χρήστες του Φόρουμ των οποίων η παρουσία είναι γόνιμη, εποικοδομητική και χρήσιμη.  
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

21 Σεπτεμβρίου 2011, 11:03:57
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... Δεν έχω όμως καταλάβει πως ενώ όλοι ξέρουν που ευδοκιμεί το φακελάκι, ξαφνικά την συγκεκριμένη χρονική στιγμή τέθηκε θέμα ισότητας φοροδιαφυγής και χρηματισμού με φακελάκι. Είναι πολύ ύποπτη η χρονική στιγμή...

Δημήτρη προσωπικά επειδή ξεκίνησα αυτή την κουβέντα και άρα με αφορά περισσότερο από οιονδήποτε, εχω να σου πώ ότι:
Α: Όταν αρχικά έγραφα, δεν ήταν στο μυαλό μου κυρίως το φοροδιαφεύγον εισόδημα, αλλά το "φακελάκι" που όπως ξέρουμε υφίσταται και στο ιδιωτικό. Σεις με αναγκάσατε να θίξω και το κατάπτυστο "φοροδιαφεύγειν" που -όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ- με τα λεγόμενά σας, θέλοντας ή μή, το εξωραΐσετε.
Β. Δεν ανήκω σε καμία οργανωμένη -κυβερνητική ή μη- ομάδα για να έχει νόημα να θέτω θέματα σε "κατάλληλες" για επίτευξη δολίων στόχων στιγμές. Είναι ένα θέμα που με πονάει και αντέδρασα στην γκετοποιό φράση του Ι.Σ. Θεσ/νικης. Αυτό είναι όλο.

Προσωπικά όμως, πρέπει να κλείσω όσο με αφορά τη συζήτηση, γιατί, ότι πίστευα το κατέθεσα και αν συνεχίσω, απλά θα επαναλαμβανόμαστε.
Πιστεύω όμως ότι η μάχη για το δημόσιο αγαθό, όπως την τοποθέτησε ο κ. Μακρέας είναι παρούσα, όχι μόνο εδώ, αλλά σε όλο το φάσμα των τεκταινόμενων στις μέρες μας (με αποκορύφωμα τη δραστηριότητα στην ΠΦΥ επιχειρήσεων χωρίς γιατρούς).
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπτεμβρίου 2011, 11:25:59 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

21 Σεπτεμβρίου 2011, 12:04:59
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

21 Σεπτεμβρίου 2011, 22:33:09
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Βασίλη, μην αρπάζεσαι...
Και σε παρακαλώ μη χρησιμοποιείς το "κρατικοδίαιτοι", γιατί για πολλούς από εμάς ισχύει το "κρατικοεκμεταλλευόμενοι".
Κρατικοδίαιτοι είναι τα λαμόγια των κατασκευαστικών που κονόμησαν δισεκατομύρια από τα μεγάλα έργα και τις Ολυμπιάδες με κρατικά χρήματα..
Είναι οι επιχειρηματίες υγείας που μασούλησαν τα λεφτά των ταμείων, εξαιτίας της αδυναμίας του ΕΣΥ και των δομών των ταμείων να καλύψουν τις ανάγκες..
Κρατικοδίαιτο είναι το ελληνικό ποδόσφαιρο..
Κρατικοδίετες είναι οι τράπεζες..
Κρατικοδίαιτοι είναι οι ιδιώτες προμηθευτές των νοσοκομείων..
Κρατικοδίαιτο είναι ένα συντριπτικά μεγάλο κομμάτι του περίφημου "ιδιωτικού τομέα"..
Κρατικοδίαιτοι είναι και πολοί ακαμάτες που διορίστηκαν (ή όχι) από τους "εθνοσωτήρες" που ανακάλυψαν το σπάταλο δημόσιο μετά από μερικά εκατομύρια ρουσφέτια..
"Θέλω να γίνω κρατικοδίαιτος" είναι πιθανώς μεγάλο κομμάτι γιατρών (ξέρεις που αναφέρομαι) ,που σπρώχνονται να περάσουν την πόρτα του ΕΟΠΥ..

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσους αναζητούν ένα ρόλο στην ΠΦΥ..
Πρόβλημα έχω με το γεγονός ότι αυτή η περίφημη ΠΦΥ έχει σταματήσει- και σε αυτό το φόρουμ- να υπολογίζεται ως ένα "δημόσιο" αγαθό που αφορά τους ανθρώπους που ζουν σε αυτό τον τόπο..
Μήπως θα έπρεπε κάποια στιγμή να προσπαθήσουμε να συνδέσουμε την επιβίωσή μας , με τις ανάγκες της κοινωνίας ?
Να αναζητήσουμε έναν πραγματικό και όχι παρασιτικό κοινωνικό ρόλο?

21 Σεπτεμβρίου 2011, 23:06:42
Απάντηση #20
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πρόβλημα έχω με το γεγονός ότι αυτή η περίφημη ΠΦΥ έχει σταματήσει- και σε αυτό το φόρουμ- να υπολογίζεται ως ένα "δημόσιο" αγαθό που αφορά τους ανθρώπους που ζουν σε αυτό τον τόπο..
Μήπως θα έπρεπε κάποια στιγμή να προσπαθήσουμε να συνδέσουμε την επιβίωσή μας , με τις ανάγκες της κοινωνίας ?
Να αναζητήσουμε έναν πραγματικό και όχι παρασιτικό κοινωνικό ρόλο?
Συγγνώμη αν ξέφυγα... Είναι η δυσκολία των καιρών...!
Συμφωνώ απολύτως αν και ομολογώ ότι είμαι αδύναμος να σκεφτώ πώς μπορεί να γίνει αυτό πράξη με τις παρούσες συνθήκες...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Φεβρουαρίου 2011, 18:55:02
από Περιθωριακός
0 Απαντήσεις
24716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2011, 12:14:24
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2014, 18:39:39
από Argirios Argiriou
48 Απαντήσεις
19272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Απριλίου 2017, 12:22:19
από DoctorX
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαρτίου 2017, 19:09:55
από Gatekeeper