Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:06:41

Αποστολέας Θέμα: Υποχρέωση συνταγογράφησης σε ασθενείς άλλων Περιφερειακών Ιατρείων;  (Αναγνώστηκε 5000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Φεβρουαρίου 2014, 17:00:58
Αναγνώστηκε 5000 φορές
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Ποιός θα γράφει φάρμακα, όποιος προλάβει ή όποιος διαμένει στη περιοχή;

Εξηγούμαι:
Είμαι γενικός ιατρός σε περιφερειακό ιατρείο απομονωμένης περιοχής. Πέρισυ τα γειτονικά περιφερειακά ιατρεία ήταν καλυμμένα, ενώ από την αρχή του χρόνου είναι κενά. Αυτό είχε ως συνέπεια να προσέλθει σε μένα ένας μεγάλος αριθμός ασθενών -που δεν τους παρακολουθώ εγώ- για συνταγογράφηση. Τους εξυπηρέτησα όλους -γράφοντας σε εφημερίες μέχρι αργά το βράδυ - αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα να εξαντληθεί ήδη το πλαφόν μου. Τώρα δεν μπορώ να συνταγογραφήσω σε κανένα και αναμένω την απάντηση από το email που απέστειλα στον ΕΟΠΥΥ προ 11 ημερών.

Τον επόμενο μήνα προσανατολίζομαι να συνταγογραφώ μόνο στο τακτικό ωράριο και μόνο σε ασθενείς που διαμένουν στις κοινότητες που εξυπηρετώ εγώ, με σκοπό να μπορέσω να βγάλω το μήνα. Θα παραπέμπω τους υπόλοιπους στο ΚΥ. Γνωρίζει κανείς αν είμαι νομικά καλυμμένος για κάτι τέτοιο; Ή πρέπει να ρίξω την ευθύνη μιας τέτοιας απόφασης στη διοίκηση του νοσοκομείου;
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Φεβρουαρίου 2014, 18:34:04 από Argirios Argiriou »
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

16 Φεβρουαρίου 2014, 17:16:12
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Λογικά συνάδελφε μπορείς να συνταγογραφείς τις αγωγές στις οποίες συμφωνείς. Δεν μπορείς να αρνηθείς λόγω πλαφόν, κατα τη γνώμη μου να εξυπηρετήσεις ασφαλισμένο γιατι δεν είσαι οικογενειακός γιατρός σύμφωνα με το ΠΕΔΥ. Αυτό βέβαια επιβεβαιώνει το παράλογο του πλαφόν στο γιατρό και όχι στον ασθενή.
Έτσι ο κ. Γιώργος που έπαθε έμφραγμα φέτος ΕΧΑΣΕ γιατι δεν μου φτάνει το πλαφόν, όπως και η κυρία Μαρία που πέρασε σε ινσουλίνη ας πρόσεχε, μαζί με τον άντρα της που έβγαλε άνοια γιατι δεν μου φτάνει το πλαφόν, ΕΚΤΟΣ και αν είναι τυχεροί και πεθάνει κάποιος που με χρεώνει με πολλά και έτσι σωθούν αυτοί. Κάθε μη αναμενόμενος θάνατος πρέπει να κινεί επιπλέον υποψίες πλέον.....
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

16 Φεβρουαρίου 2014, 18:44:21
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

carlita


Κατα τη γνώμη μου προτεραιότητα εχει ο πληθυσμός της έδρας σου(γι αυτο πληρωνεσαι)και μετα όλοι οι άλλοι.οσο για τον έξτρα χρόνο που ξοδεύεις για τις εξυπηρετήσεις , δε θα το εκτιμήσει κανείς.το έκανα πέρυσι για άλλο ΠΙ και φέτος με βλέπουν και ούτε με γνωρίζουν.ισα ίσα με ρωτάνε αν ειμαι η καινουρια αγροτικός του ΚΥ.οσο ζεις μαθαίνεις
We cannot solve our problems with the same thinking we used when we created them.
Albert Einstein

16 Φεβρουαρίου 2014, 18:45:42
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποιός θα γράφει φάρμακα, όποιος προλάβει ή όποιος διαμένει στη περιοχή;

Γεια σας και από μένα. Μια πρώτη προσπάθεια απάντησης, ατελή και χαοτική, έδωσε ο ίδιος ο Άδωνις σε ραδιοφωνική εχπομπή του (Βο)σκάι:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αποδελτίωση της συνέντευξης του Υπουργού Υγείας σήμερα στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ - Οι κατά Άδωνι 10 εντολές

5. Αυτοί που έχουν ακριβά φάρμακα (πχ καρκινοπαθείς) να πάνε εκεί που τους τα έγραφαν και το 2013 διότι αυτοί οι γιατροί ακριβώς επειδή έγραφαν ακριβά έχουν και μεγάλο πλαφόν


Δεν νομίζω ότι είναι καλή λύση να στέλνουμε τους ασφαλισμένους σε άλλους ιατρούς που δουλεύουν κι εκείνοι με πλαφόν, γιατί ισχύουν και για εκείνους τα ίδια προβλήματα και διλήμματα. Ίσως καταλληλότερη λύση είναι να εντοπίσουμε πού βρίσκεται κοντά μας ένας ιατρός που εξαιρείται από το πλαφόν και να στέλνουμε εκεί τους ασφαλισμένους. Τέτοιοι ιατροί που ζουν ανάμεσά μας, είναι:
- ιατροί ΚΑΠΗ
- ιατροί ΜΚΟ (Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων - Εν ανάγκη μαζευόμαστε 5-6 νοματαίοι και στήνουμε μια, π.χ. Ιατρική ΜΚΟ Διάδοσης του Ιπποκρατείου Πνεύματος ή Κοινωφελής Ιατρική Εταιρία Ολιστικής Καλοπέρασης και Μακροζωΐας κ.λπ.)
- ιατροί σε Δημοτικά Ιατρεία, Θεραπευτικά Λουτρά κ.α.
- Κεφαλλονίτες ιατροί
- ιατροί ΥΠΕΔΥΦΚΑ και πρώην ΙΚΑτζήδες αποσπασμένοι στις υπηρεσίες του ΕΟΠΥΥ
κ.α.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Φεβρουαρίου 2014, 18:53:04 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

16 Φεβρουαρίου 2014, 19:08:36
Απάντηση #4
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποιός θα γράφει φάρμακα, όποιος προλάβει ή όποιος διαμένει στη περιοχή;

Γεια σας και από μένα. Μια πρώτη προσπάθεια απάντησης, ατελή και χαοτική, έδωσε ο ίδιος ο Άδωνις σε ραδιοφωνική εχπομπή του (Βο)σκάι:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αποδελτίωση της συνέντευξης του Υπουργού Υγείας σήμερα στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ - Οι κατά Άδωνι 10 εντολές

5. Αυτοί που έχουν ακριβά φάρμακα (πχ καρκινοπαθείς) να πάνε εκεί που τους τα έγραφαν και το 2013 διότι αυτοί οι γιατροί ακριβώς επειδή έγραφαν ακριβά έχουν και μεγάλο πλαφόν


Δεν νομίζω ότι είναι καλή λύση να στέλνουμε τους ασφαλισμένους σε άλλους ιατρούς που δουλεύουν κι εκείνοι με πλαφόν, γιατί ισχύουν και για εκείνους τα ίδια προβλήματα και διλήμματα. Ίσως καταλληλότερη λύση είναι να εντοπίσουμε πού βρίσκεται κοντά μας ένας ιατρός που εξαιρείται από το πλαφόν και να στέλνουμε εκεί τους ασφαλισμένους. Τέτοιοι ιατροί που ζουν ανάμεσά μας, είναι:
- ιατροί ΚΑΠΗ
- ιατροί ΜΚΟ (Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων - Εν ανάγκη μαζευόμαστε 5-6 νοματαίοι και στήνουμε μια, π.χ. Ιατρική ΜΚΟ Διάδοσης του Ιπποκρατείου Πνεύματος ή Κοινωφελής Ιατρική Εταιρία Ολιστικής Καλοπέρασης και Μακροζωΐας κ.λπ.)
- ιατροί σε Δημοτικά Ιατρεία, Θεραπευτικά Λουτρά κ.α.
- Κεφαλλονίτες ιατροί
- ιατροί ΥΠΕΔΥΦΚΑ και πρώην ΙΚΑτζήδες αποσπασμένοι στις υπηρεσίες του ΕΟΠΥΥ
κ.α.

Μία λύση επίσης, που κερδίζει ολοένα και περισσότερο έδαφος είναι εισαγωγή για ένα εικοσιτετράωρο και έκδοση συνταγής.
Στην παράλογη από κάθε άποψη αυτή λύση έχουν καταφύγει πολλοί γιατροί κρατικών ιδρυμάτων για να χορηγήσουν φάρμακα στους ασθενείς, αφού οι συνταγές που συνοδεύουν εξιτήρια δεν προσμετρώνται στο πλαφόν.

Υ.Γ. Ο φαρμακευτικός τουρισμός προς Αργοστόλι-Ληξούρι είναι πράγματι μία καλή λύση για απελπισμένους ασθενείς. Επίσης είναι καλό για όσους μπορούν να συνάψουν ιδιωτικό συμφωνητικό με έναν κεφαλλονίτη γιατρό (φαντάζομαι ότι οι μετοχές τους θα έχουν ανεβεί πολύ). Ας το δούμε ως μέτρο τόνωσης της τοπικής οικονομίας (έχω ζήσει καταστρεπτικό σεισμό και έχω εμπειρίες...).
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Φεβρουαρίου 2014, 19:16:16 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Φεβρουαρίου 2014, 23:43:11
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μία λύση επίσης, που κερδίζει ολοένα και περισσότερο έδαφος είναι εισαγωγή για ένα εικοσιτετράωρο και έκδοση συνταγής.
Στην παράλογη από κάθε άποψη αυτή λύση έχουν καταφύγει πολλοί γιατροί κρατικών ιδρυμάτων για να χορηγήσουν φάρμακα στους ασθενείς, αφού οι συνταγές που συνοδεύουν εξιτήρια δεν προσμετρώνται στο πλαφόν.

Λες να επαναφέρουν το 25ευρο τώρα που θα αυξηθούν οι εισαγωγές;
Άποψή μου ότι η εξέταση και συνταγογράφηση φαρμάκων για χρόνια πάθηση αποτελεί ιατρική πράξη και δεν μπορούμε να την αρνηθούμε. Τουλάχιστον όχι με την αιτιολόγηση του πλαφόν που δεν έχει εξαντληθεί αλλά το κρατάμε για  τους  "γηγενείς". Ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορούμε να επικαλεστούμε. Ότι δεν συμφωνούμε με την αγωγή; Αν έχουμε ξαναγράψει, δύσκολο.  Αν αποτελεί πρώτη επίσκεψη, ίσως. Κι αν μας  πει:  "ωραία, γράψε  μου δική σου αγωγή", τι κάνουμε; Άλλος τρόπος να ζητάμε την προσέλευση του ασφαλισμένου κι όχι με αντιπρόσωπο στις περιπτώσεις που στέλνουν βιβλιάρια.

Λέξεις κλειδιά: πλαφόν κενά 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
48285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουνίου 2008, 22:38:12
από ilkarametos
6 Απαντήσεις
8549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουνίου 2010, 17:29:16
από anastasios theodoridis
4 Απαντήσεις
4682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαΐου 2013, 13:33:59
από preva
0 Απαντήσεις
4450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2011, 17:54:49
από Gatekeeper
2 Απαντήσεις
2669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Σεπτεμβρίου 2014, 18:17:56
από Αδαμάντιος Σκούφαλος