Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:55:01

Αποστολέας Θέμα: Περιοχή συζητήσεων ορατή μόνο από ιδιώτες ιατρους  (Αναγνώστηκε 86352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Ιουλίου 2011, 13:50:31
Αναγνώστηκε 86352 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μια νέα ενότητα συζητήσεων έχει προστεθεί στο forum και αφορά τους ιδιώτες ιατρούς. Η ενότητα αυτή είναι ορατή μόνο για όσους έχουν δηλωθεί ως ιδιώτες γιατροί στο λογισμικό του forum. Εάν κάποιος δεν την βλέπει, καλό θα ήταν να μου στείλει μήνυμα. Στην ενότητα αυτή συζητιούνται θέματα που αφορούν τους ιδιώτες ιατρούς και για προφανείς λόγους δεν είναι καλό να είναι ορατά σε όλους.
Πιθανώς μια ανάλογη ενότητα να άξιζε το κόπο και για συζητήσεις για αμιγώς ιατρικά θέματα χωρίς να είναι ορατά στους πάντες. Είμαι ανοικτός σε προτάσεις.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Ιουλίου 2011, 23:43:14
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δημήτρη νομίζω ότι η περιοχή θα πρέπει να περιλαμβάνει όλους τους γιατρούς, καθώς οι ιδιώτες δεν έχουν τίποτε να χωρίσουν με τους νοσοκομειακούς - αντίθετα έχουν κατά 80-90% κοινά προβλήματα και τα υπόλοιπα δεν βλάπτει να τα παρακολουθούμε. Άλλωστε πολλοί, μεταξύ των οποίων κι εγώ, έχουμε μεταπέσει από τη μια στην άλλη κατάσταση και δεν είναι όμορφο ξαφνικά να βρισκόμαστε εκτός νυμφώνος...
Αντίθετα, οι γιατροί στο σύνολό τους έχουν να πουν πολλά που καλό είναι να λέγονται κεκλεισμένων των θυρών.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Ιουλίου 2011, 00:28:08
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δημήτρη νομίζω ότι η περιοχή θα πρέπει να περιλαμβάνει όλους τους γιατρούς, καθώς οι ιδιώτες δεν έχουν τίποτε να χωρίσουν με τους νοσοκομειακούς - αντίθετα έχουν κατά 80-90% κοινά προβλήματα και τα υπόλοιπα δεν βλάπτει να τα παρακολουθούμε. Άλλωστε πολλοί, μεταξύ των οποίων κι εγώ, έχουμε μεταπέσει από τη μια στην άλλη κατάσταση και δεν είναι όμορφο ξαφνικά να βρισκόμαστε εκτός νυμφώνος...
Αντίθετα, οι γιατροί στο σύνολό τους έχουν να πουν πολλά που καλό είναι να λέγονται κεκλεισμένων των θυρών.
χμμμ Η ιδέα, αν και δεν ήταν δική μου, ξεκίνησε με την λογική ότι κάποια λίγα πράγματα δεν είναι καλό να είναι ορατά σε όλους που διαβάζουν το forum και ιδιαίτερα μη γιατρούς. Μην πάει το μυαλό κάποιων σε θεωρίες συνωμοσίας ή μυστικά στοιχεία.... Είναι απλή ανταλλαγή εμπειριών σε πρακτικά ζητήματα που κατά βάση έχουν να κάνουν με τα ασφαλιστικά ταμεία ή εξοπλισμό ενός ιδιωτικού ιατρείου. Ήδη ένα θέμα που ξεκίνησες Βασίλη, που είναι γενικότερα ενδιαφέρον το έχω ήδη μεταφέρει εκτός του κλειστού forum.

Για να μένα δεν είναι πρόβλημα να μπουν όλοι οι γιατροί, ούτε είναι πρόβλημα να δημιουργηθεί μια ανάλογη περιοχή για τους γιατρούς του ΕΣΥ ή γενικά τους γιατρούς. Το πρόβλημα είναι ποιος πιστοποιεί το ποιος είναι γιατρός και ποιος όχι από αυτούς που εγγράφονται και με τι τρόπο το κάνει αυτό. Και σε αυτό τον τομέα, έχουμε πρόβλημα και θα ήθελα εφαρμόσιμες ιδέες. Θα μπορούσαν να αναπτυχθούν καλές συζητήσεις σε ιατρικά θέματα και το θέλουμε. Μην ξεχνάτε ότι το φορουμ το διαβάζουν πολλοί που δεν φαντάζεστε και είναι πολύ καλά σε ranking επίπεδο στις μηχανές αναζήτησης.

Μην το βλέπετε όμως σαν κλίκα. Κλίκα είναι, να ξέρω μια πληροφορία και να την στείλω προσωπικό μήνυμα σε 5 γνωστούς μου στο forum. To να γράφω κάτι σε μια περιοχή που θα είναι ορατό και σε κάποιον που θα μπει 2 χρόνια μετά, δεν είναι κλίκα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Ιουλίου 2011, 01:06:48
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το πρόβλημα είναι ποιος πιστοποιεί το ποιος είναι γιατρός και ποιος όχι από αυτούς που εγγράφονται και με τι τρόπο το κάνει αυτό.
Για να μπει κάποιος στην "κλειστή" αυτή περιοχή θα μπορούσε να:
1) Γίνει επώνυμος αν δεν είναι (διότι αίρονται έτσι οι αιτιάσεις της ανωνυμίας)
2) Δώσει στοιχεία (π.χ. θέση εργασίας, τηλέφωνο κ.λ.π.) για διασταύρωση από το συντονιστή.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Ιουλίου 2011, 07:40:15
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από την μια μεριά υπάρχουν πράγματα που βοηθά να τα εκμυστηρεύομαι σε άλλους ιδιώτες συναδέλφους αλλά που νομίζω ότι θα με κάνανε να θεωρηθώ κουραστικός, κολλημένος αλλά και προκλητικός αν άρχιζε να τα διαβάζει όλη η Ελλάδα. Θέλω π.χ. να γράψω εγώ αλλά και άλλοι ιδιώτες πότε κατέθεσε ο καθένας μας απόδειξη παροχής υπηρεσιών σε κάποιο Ταμείο αλλά και πότε πληρώθηκε ο καθένας μας από το Ταμείο αυτό. Αν γνωρίζω έτσι ότι κάποιος Ιατρός στην Δράμα πληρώθηκε από κάποιο Ταμείο για κάποιο μήνα για τον οποίο δεν πληρώθηκα εγώ στην Καβάλα, τότε μπορώ με άλλο αέρα να πιέσω τοπικά ώστε να πληρωθώ και εγώ. Γιατί δεν είναι μόνο ότι το Κράτος μας δεν έχει χρήματα. Είναι και το ότι τοπικά πολλές φορές οι υπάλληλοι των διαφόρων Ταμείων τεμπελιάζουν. Θα ερχόμουνα όμως σε αμηχανία αν πήγαινα στο τοπικό παράρτημα κάποιου Ταμείου στην Καβάλα και υποψιαζόμουν ότι ο υπάλληλος εκεί έχει διαβάσει την προηγούμενη στο διαδίκτυο τις σκέψεις μου για τον τρόπο εργασίας του…. Θα μου πεις, μπορώ να τα γράψω αυτά με ψευδώνυμο και να λάβω απάντηση από άλλους που επίσης γράφουν με ψευδώνυμο. Πόσο έγκυρη όμως θα ήταν μια τέτοια ανταλλαγή πληροφοριών; Επίσης θα μπορούσα ίσως να χρησιμοποιήσω προσωπικά μηνύματα ή email. Νομίζω όμως ότι ένα φόρουμ είναι πολύ πιο χρηστικό για ένα τέτοιο ζήτημα που περιέγραψα παραπάνω.

Από την άλλη συμφωνώ και εγώ ότι υπάρχει ο κίνδυνος να θεωρηθεί ότι εμείς οι ιδιώτες Ιατροί κάνουμε κλίκα μέσα στο φόρουμ.

Προσωπικά πάντως θα προτιμούσα να συνεχίσουμε ως έχει, αν βέβαια δεν προκαλούμε πολύ τους υπόλοιπους στο φόρουμ.

Για το θέμα της πιστοποίησης νομίζω ότι αυτό που προτείνει ο Βασίλης ο Παπαδόπουλος είναι ικανοποιητικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Ιουλίου 2011, 07:49:25 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Ιουλίου 2011, 13:57:41
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά πάντως θα προτιμούσα να συνεχίσουμε ως έχει, αν βέβαια δεν προκαλούμε πολύ τους υπόλοιπους στο φόρουμ.
Το όφελος από ένα διαχωρισμό ιδιώτες/κρατικοί γιατροί είναι πολύ μικρότερο από το όφελος ενός διαχωρισμού γιατρών/μη γιατρών. Σε μία κλειστή περιοχή για γιατρούς οι ιδιώτες ας μην ασχολούνται αναγκαστικά με το τι γράφουν οι κρατικοί και αντίστροφα (ας πούμε εμένα δε με ενδιαφέρουν οι προκηρύξεις γιατρών στα πλοία). Όμως, πάλι θα πω ότι τα κοινά προβλήματα και άρα θέματα προς συζήτηση είναι περισσότερα - και θέλω να πιστεύω ότι κανείς δε θα έχει πρόθεση να φέρει σε αμηχανία κανένα για επιστημονικές ή επαγγελματικές τοποθετήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Ιουλίου 2011, 14:00:37 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Ιουλίου 2011, 17:01:21
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για να μένα δεν είναι πρόβλημα να μπουν όλοι οι γιατροί, ούτε είναι πρόβλημα να δημιουργηθεί μια ανάλογη περιοχή για τους γιατρούς του ΕΣΥ ή γενικά τους γιατρούς. Το πρόβλημα είναι ποιος πιστοποιεί το ποιος είναι γιατρός και ποιος όχι από αυτούς που εγγράφονται και με τι τρόπο το κάνει αυτό. Και σε αυτό τον τομέα, έχουμε πρόβλημα και θα ήθελα εφαρμόσιμες ιδέες. Θα μπορούσαν να αναπτυχθούν καλές συζητήσεις σε ιατρικά θέματα και το θέλουμε. Μην ξεχνάτε ότι το φορουμ το διαβάζουν πολλοί που δεν φαντάζεστε και είναι πολύ καλά σε ranking επίπεδο στις μηχανές αναζήτησης.

Αυτό το πρόβλημα είναι το θέμα μας. Και είναι πρακτικό το πρόβλημα. Με τους ιδιώτες μου είναι μέχρι στιγμής εύκολο.
Όποιος μου στείλει μήνυμα, θέλω το όνομα του και την περιοχή μου έχει το ιατρείο του. Ακολούθως, βρίσκω εγώ το τηλέφωνο του και τον παίρνω τηλέφωνο. Αυτό είναι πολύ εύκολο με τους ιδιώτες. Με αυτούς που δουλεύουν στο ΕΣΥ δεν είναι εξίσου εύκολο. Οι ιατρικοί σύλλογο είναι ένα μπάχαλο από πλευράς οργάνωσης στο να βρεις που είναι ο κάθε ιατρός. Και εγώ δεν μπορώ να στηριχτώ στην φράση "Ο Δ. Κουναλάκης είναι ορθοπεδικός στο νοσοκομείο Χ" και να μου στείλει ένα τηλέφωνο που μπορεί να σηκώνει μόνο ο ίδιος και δεν μπορώ να ελέγξω που ανήκει και τελικά να βρουμε ότι ο Π. Παπατρέχας έχει φτιάξει ένα account στο φόρουμ στο όνομα του Δ. Κουναλάκη.

Από το λογισμικό του forum είναι πολύ εύκολο να φτιάξω μια περιοχή που να είναι ορατή πχ σε μια ομάδα "Ιατροί" και να ορίσω 20 άτομα που να μπορούν να μπαινοβγάζουν σε αυτή την ομάδα εγγεγραμμένους χρήστες του forum. Θα βρεθεί ένας ιατρός σε κάθε νομό να κάνει αυτή τη δουλειά για τους ιατρούς του νομού του;

Δεν θελω να μπλέξουμε με αποστολές βεβαιώσεων-πιστοποιητικών, χρειάζεται μια στοιχειώδης προσωπική επαφή για να διασφαλιστεί. Στο παρελθόν δοκιμάσαμε το ίδιο πράγμα με τους "επώνυμους" (που ουσιαστικά ήταν η ομάδα "ιατροί" που λέμε) και τελικά τίποτα δεν έγινε. Τότε πολλοί οδηγούνταν σε ένα συμπέρασμα: ότι δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω και πολλοί φοβόντουσαν ότι κάτι που θα έγραφαν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί εναντίον τους σε κάποια κρίση στο ΕΣΥ, καθώς ο τυχόν κριτής είναι και αυτός ιατρός και θα μπορούσε να διαβάσει τι γράφουν... Ακόμη και οι διαχειριστές του φορουμ θεωρήθηκαν υποψήφιοι να "καταδώσουν" αυτούς που ξέρουν τα στοιχεία τους είχε υποστηριχθεί. Έτσι, υποστηρίχθηκε το ψευδώνυμο και δεν ασχοληθήκαμε ποτέ επιπλέον.

Τώρα ειλικρινα, δεν έχω καταλάβει τι ζόρι έχει προκύψει. Εάν νομίζετε και εσείς ότι έχει νόημα μια περιοχή ορατή μόνο σε γιατρούς να την φτιάξουμε άμεσα. θα ήθελα όμως από πριν να δω ενδιαφέρον ποιοι θέλουν να αναλάβουν να μπουν στην ομάδα των 20 ατόμων που θα αναλάβουν διαχείριση των ατόμων αυτής της περιοχής για να τους βάλω ταυτόχρονα με την δημιουργία της. Εάν δούμε επιτυχία σε αυτό το εγχείρημα, και τσουλάει, πάμε να καταργήσουμε την περιοχή που είναι ορατή μόνο στους ιδιώτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Ιουλίου 2011, 17:04:09 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Ιουλίου 2011, 18:00:25
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τώρα ειλικρινα, δεν έχω καταλάβει τι ζόρι έχει προκύψει. Εάν νομίζετε και εσείς ότι έχει νόημα μια περιοχή ορατή μόνο σε γιατρούς να την φτιάξουμε άμεσα. θα ήθελα όμως από πριν να δω ενδιαφέρον ποιοι θέλουν να αναλάβουν να μπουν στην ομάδα των 20 ατόμων που θα αναλάβουν διαχείριση των ατόμων αυτής της περιοχής για να τους βάλω ταυτόχρονα με την δημιουργία της. Εάν δούμε επιτυχία σε αυτό το εγχείρημα, και τσουλάει, πάμε να καταργήσουμε την περιοχή που είναι ορατή μόνο στους ιδιώτες.
Δημήτρη είδες σήμερα πόσους ιδιώτες πέταξαν έξω από το ΙΚΑ (δε σχολιάζω καλώς ή κακώς). Αύριο μπορεί η πίεση να επεκταθεί και σε άλλα πεδία και να αφορά όλους μας. Άλλο λοιπόν τα επιστημονικά και κοινωνικά θέματα, που μπορεί και πρέπει να τα βλέπει και γιατί όχι και να τα σχολιάζει όλος ο κόσμος και άλλο τα επαγγελματικά ζητήματα, όπου καλό είναι να οχυρωθούμε με κάποιο τρόπο. Μην ξεχνάς ότι με τις τελευταίες εκλογές οι ιατρικοί σύλλογοι αναβαθμίζονται ως επί το πλείστον αλλά και πολλοί σύλλογοι ιδιωτών ιδρύονται σε όλη την επικράτεια. Έχω πειστεί ότι το forum είναι ότι πιο πολύτιμο υπάρχει προς το παρόν και μπορεί να αποτελέσει πόλο σωτηρίας μας. Με τη λογική αυτή οφείλουμε να το δούμε όσο πιο προσεκτικά μπορούμε και άτομα σαν και σένα με πείρα και γνώσεις είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για όλους ως προς τις προστάσεις και την εφαρμογή τους.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Ιουλίου 2011, 19:33:42
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Καλό είναι να κρατηθεί η μυστική γραμμή μόνο για πιστόποιημενους ιατρούς. Ιδιώτες και ΕΣΥτες άλλωστε σύντομα όλοι στο ίδιο καζάνι θα ΒΡΑΖΟΥΝ.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
42060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Οκτωβρίου 2009, 15:22:50
από Raptor
0 Απαντήσεις
82663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουλίου 2011, 12:19:22
από Δ. Κουναλάκης
4 Απαντήσεις
31335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιανουαρίου 2014, 19:21:10
από Zachariadis
3 Απαντήσεις
27183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουλίου 2015, 13:04:10
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
44830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2021, 17:55:52
από Τσιομπανου Ελένη