Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:05:37

Αποστολέας Θέμα: Πόσο evidence based είναι η χρήση της Πιρακετάμης στα οξέα Α.Ε.Ε. ;  (Αναγνώστηκε 22591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Ιουνίου 2008, 00:39:25
Αναγνώστηκε 22591 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ξέρω ότι σε αρκετά μέρη της Ελλάδας χορηγείται Πιρακετάμη σε οξέα Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδια.

Πόσο evidence based είναι όμως αυτή η πρακτική;

Έκανα ένα γρήγορο searching στο pubmed (medline). Πήγα στη διεύθυνση Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και πάνω - πάνω εκεί που γράφει Search Pubmed for
έγραψα piracetam review και μετά πάτησα το go

Μου έβγαλε 239 άρθρα.
Από αυτά το πιο ενδιαφέρον λόγω τίτλου αλλά και το πιο σοβαρό (γιατί προέρχεται από το Cochrane) μου φάνηκε αυτό που τιτλοφορείται


Piracetam for acute ischaemic stroke.
Από το 2006.
…….
………….
AUTHORS' CONCLUSIONS: There is some suggestion (but no statistically significant result) of an unfavourable effect of piracetam on early death, but this may have been caused by baseline differences in stroke severity in the trials. There is not enough evidence to assess the effect of piracetam on dependency.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σύμφωνα δηλαδή με αυτή την κλινική ανασκόπηση η Πιρακετάμη στα οξέα ισχαιμικά εγκεφαλικά (που είναι και η πλειονότητα των εγκεφαλικών) όχι μόνο δεν κάνει καλό αλλά μπορεί να κάνει και κακό (να πεθάνει ο Ασθενής πριν την ώρα του).

Πήγα επίσης στο British Medical Journal στην διεύθυνση Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
και πάνω δεξιά εκεί που γράφει μέσα σε ένα κουτάκι search bmj.com
Έγραψα acute cerebral insult review και έκανα κλικ στο εικονίδιο του μεγενθυτικού φακού που βρίσκεται μέσα στο κουτάκι.
Μου έβγαλε 22583 άρθρα. Φυσικά δεν μπόρεσα να τα δω όλα αλλά στην πρώτη σελίδα των αποτελεσμάτων χτύπησε στο μάτι μου μια κλινική ανασκόπηση (κάπως παλιά βέβαια, από το 2000) που μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα όμως λόγω του γενικού τίτλου της.

Extracts from Clinical Evidence
Acute ischaemic Stroke


Εδώ έχει ένα ενδιαφέρον πίνακα:

Interventions
 
Acute ischaemic stroke

Beneficial:

Stroke units
Aspirin

Trade-off between benefits and harms:
Thrombolytic treatment

Likely to be ineffective or harmful:
Immediate systemic anticoagulation
Acute reduction of blood pressure

Intracerebral haematomas

Unknown effectiveness:
Evacuation

( η πιρακετάμη δεν αναφέρεται καν)


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Ιουνίου 2008, 07:51:21 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Ιουνίου 2008, 12:31:18
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

eliastheod


Αργύρη
επισυνάπτω ένα καλό άρθρο, αρκετά ολοκληρωμένο με θέμα:
guidelines for the early management of adults with ischemic stroke

Δεν θυμάμαι από που το έχω κατεβάσει, πιθανώς και από αυτό το forum, οπότε συγχωρέστε με για την πιθανή επανάληψη
Έχω απομονώσει και παραθέτω την αναφορά στην πιρακετάμη

“piracetam also has been tested in several clinical trials, with mixed results. Reviews of the medication also have reached differing conclusions, although the agent may be effective in some patients with ischemic stroke, there may be a trend for increased risk of death among patients treated with piracetam. At present, the data are not sufficiently clear to draw a conclusion about the utility of this medication”
 

 

5 Ιουνίου 2008, 14:39:26
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

πρώτη & καλύτερη

Ιατροί
(παρένθεση)

Προτείνω στους διαχειριστές μια ξεχωριστή ενότητα για guidelines. Κάποια μηνύματα περιέχουν "θησαυρούς" και είναι άδικο να χάνονται. Θα μπορούσε να ονομάζεται "Οδηγίες για την Κλινική Πράξη", και να περιέχονται μόνο guidelines από επιστημονικές εταιρείες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

5 Ιουνίου 2008, 22:48:56
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Μετέφρασα πρόσφατα το αντίστοιχο κεφάλαιο της τελευταίας έκδοσης του Braunwald. Φυσικά ούτε λέξη για πιρακετάμη.

5 Νοεμβρίου 2010, 08:34:41
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
54027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Αυγούστου 2021, 19:14:00
από Argirios Argiriou
28 Απαντήσεις
136801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Νοεμβρίου 2022, 23:59:00
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
20240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Μαρτίου 2012, 12:21:35
από Gateopener
0 Απαντήσεις
15273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Απριλίου 2017, 00:57:56
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
17862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Οκτωβρίου 2020, 07:52:19
από Argirios Argiriou