Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:34:38

Αποστολέας Θέμα: Επιβίωση ιδιώτη Ιατρού χωρίς σύμβαση με Ταμεία;  (Αναγνώστηκε 36811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Σεπτεμβρίου 2011, 19:34:07
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!Μπαινω σε μια συζητηση που μετεχουν όλοι και λέω αυτο που νομιζω και ειλικρινα με απόλυτη ευαισθησια για το θεμα.Ουτε κατευθυνομενος ειμαι ουτε προσπαθω να αποθαρρυνω κανεναν.Αν παρακαολουθειτε τοσο καιρο το φορουμ δε φημιζομαι σαν παπαγαλακι της καταστροφης ουτε σαν οπαδός του "μαλακιζειν εστι φιλοσοφειν".Ομιλω με συναδελφους και με πραγματικη οργη και από ενδιαφερον μετεχω και δεν ανεχομαι απο κανεναν να μου κουναει το δαχτυλακι καθηγητιστικα ,να με ειρωνευται και να μου υποδεικνυει τι να λέω.Αν σας ενοχλει ο δημοσιος διαλογος και η θεση ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ του ΕΣΥ έχετε απλά πρόβλημα!Γιατι στο καζανι με τα σκατα που σιγοβραζει συντομα όλοι θα μπουμε μεσα...Και ναι ιατρος ειμαι κυριε αλλά ουτε συνταγογραφος ουτε οιοδηποτε άλλο.Δεν προμοταρω τη συνταγογραφηση απλά λεω πως αν αυτη επιτρεπεται όλο και καποιος θα μπει στο ιατρειο του μη ΕΟΠΠΥ ιατρου.Γιατι ερχονται δυσκολοι καιροι και ο άλλος θα το σκεφτεται...Τόσο κολασιμο αυτο που ειπα???
Αλλά όποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται ή απλά ο μη νοων μη νοειτω....

Και παρακαλω μη μου ξανακουνησετε το δαχτυλακι εν ειδη καθηγητη εφοσον δε με ξερετε και να μην προχωρησετε σε υπόνοιες και στρεβλωσεις γυρω από τα λεγομενα μου.Αμαν πια...και λάθος εκτιμηση αν εχω κάνει δικαιουμαι μια πιο συναδελφικη αντιμετωπιση...Εκτος και αν εσεις ειστε κυβερνητικο παπαγαλακι και θέλετε να ηρεμησετε τα πνευματα

+

21 Σεπτεμβρίου 2011, 19:43:56
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Και κατι άλλο αγαπητε μου...λιγος σεβασμος στους ιατρους ΕΣΥ δε βλάπτει.Γιατι εγω περισι εβγαλα κατω από 35000,έβλεπα μεσο ορο ασθενων 35-40 την ημερα και ξεσκιστηκα στις εφημεριες ενω εσεις 65.000 με μεσο ορο ασθενων 15 και αραχτος στο γραφειο σας...Εκτος κι αν πιστευετε πως ειμαστε ΟΛΟΙ στο ΕΣΥ φασονατζηδες και φακελακηδες...Λυπάμαι αλλα και εσεις με κανετε να αισθανομαι ντροπη και ενοχες που ειμαι ιατρος μιας και αυτοανακηρυχθηκατε θεματοφυλακας της ιατρικης
+

21 Σεπτεμβρίου 2011, 19:59:13
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Κατ'αρχήν να ηρεμήσουμε. Πιστεύω ότι τα ελληνικά μου είναι ευανάγνωστα και σε κανένα σημείο του κειμένου μου δε νομίζω να σας προσέβαλα. Ούτε και το ΕΣΥ, αντίθετα(αν διαβάσουμε καλύτερα το κείμενο). Απλά ήθελα να καταθέσω την άποψη και ενός ιατρού με ιδιωτικό ιατρείο, χωρίς συμβάσεις. Στη συνέχεια του λόγου μου επεκτάθηκα στο σύνολο ημών των ιατρών, επαναλαμβάνω στο ΣΥΝΟΛΟ, και όχι προσωπικά σε εσάς. Παρόλα αυτά σας ζητώ συγγνώμη για την όποια παρεξήγηση.
Δεν νομίζω όμως να διαφωνείτε μαζί μου στο ότι η πλειοψηφία των ιατρών νοιάζεται για τα βιβλιάρια και μόνο. Νομίζω ότι είμαστε στην ίδια πλευρά απλά έχουμε "κακή" επικοινωνία. Γι'αυτό διορθώνω σε ότι, κατά λάθος, έσφαλα. Η οργή μου αφορά τους ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΟΥΣ, όχι εσάς. Εξάλλου δε σας γνωρίζω προσωπικά, οπότε θα μου ήταν αδύνατο να έχω άποψη επί του προσώπου σας. Και θέλησα απλά να πω σε νέους αλλά και παλαιότερους συναδέλφους ότι δεν είναι δραματική η κατάσταση στα ιδιωτικά ιατρεία. Ίσα-ίσα κερδίζουμε αρκετά, δεν το κρύβω. Οπότε όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει, χωρίς να αισθάνεται ήδη "τελειωμένος" ή "κατεστραμμένος".

Ευχαριστώ και ελπίζω να δεχτείτε τη συγγνώμη μου, και να επανορθώσω και δημόσια εάν νομίζετε ότι, άθελά μου, σας έθιξα.   
Medicus curat,
Deus sanat

21 Σεπτεμβρίου 2011, 20:17:58
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Το θέμα ειναι πως απομονωσατε μια φραση από τα λεγομενα μου και ξεχυθηκατε σαν χειμμαρος προς ΟΛΑ και ΟΛΟΥΣ παρόλο που στη συνεχεια της προηγουμενης φρασης (παρακαλω δειτε τι λέω)υπήρξα επεξηγηματικος.Το έγραψα και σε άλλο σημειο,προχθες ειδα τη μισθοδοσια μου και ειμαι 600 ευρω σχεδον κατω μην υπολογιζοντας τις βενζινες που καθημερινα πληρωνω(4 ημερες εβδομαδιαιως  -πλην μιας ρεπό -γραφω 120 χμ πηγαινε-έλα).Δεν καταφευγω σε φθηνες αναλύσεις εκ του ασφαλους ουτε "παίζω" σαδιατικά και χαιρεκακα με την αγωνια νεων συναδελφων.Την ανεργια την εχω ζησει στο πετσι μου και ξερω πόσο ποναει.Απλά κάνω μια εκτιμηση και νιωθω πως κατηγορουμαι για αυτο.Θα μπορουσατε να πειτε απλα και με πιο ηπιο υφος πως διαφωνειτε μαζι μου και να μη με βαλετε σε μαι απολογητικη σταση ΟΧΙ απέναντι σας αλλά στους αγωνιουντες συναδελφους.Απορω πως βγαλατε το αυθαιρετο συμπερασμα περι συνταγογραφησης και αντι να δεχθειτε απλά μια τοποθετηση-εκτιμηση μου ξεφυγατε ομιλωντας περι κατευθυνομενης συνταγογραφησης και ντροπης-ενοχών που ειστε ιατρος.Ειναι-αφου ξεκινησατε από τη φραση μου-σα να σας τα προκάλεσα εγω όλα αυτα και αυτό αφενος με προσβαλλει αφετερου με λυπει γιατι και εγω ΕΛΛΗΝΙΚΑ ομιλω και γραφω και δεν καταλαβαινω γιατι εσεις πρεπει να ειστε κατανοητος και εγω όχι

Τελςος πάντων.Θα συμφωνησω πως υπάρχει ένταση και ομολογω πως προσωπικά εχω χαμηλο ουδο ευθιξιας.ΔΕ θέλω να το συνεχισω ουτε εγω.Δεκτη η συγγνωμη σας και συγγνωμη και από τη δικη μου πλευρα για τη σκληρη γλώσσα.
+

21 Σεπτεμβρίου 2011, 20:38:32
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
@kdiwannou

Αν διαβαζεις και άλλες θεματικες ενοτητες και παρακολουθησες την παραπάνω "διένεξη" με τον @medicus σε παρακαλω μην κάνεις και καμμια άλλη pdf ανάλυση με το ψυχογραφημά μου(όποιος κατάλαβε -καταλαβε).Αρχηγε,αυτό δε θα το αντεξω ...όχι πάλι!!! ;D ;D ;D
+

21 Σεπτεμβρίου 2011, 21:37:00
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Εμένα πάλι κατι με ενοχλεί όταν ένας αγροτικός ιατρός (γιατρός χωρις ειδικότητα) παίρνει την μορφή Θεματοφύλακα της Ιατρικής επιστήμης.
Ισως κ. medicus θα πρέπει να ευγνωμονείται περισσότερο τον Θεό και την ευνοική (χωρίς αμφιβολία) τοπική/χρονική συγκυρία για την μεγάλη επιτυχία
του εγχειρήματος σας να διατηρείται ιατρείο "χωρις ειδικότητα".Καπου αναφέρατε ότι φτάσατε ως το 5ο έτος Παθολογικής Ανατομικής ,μιας παρακλινικής
ειδικότητας κατα την οποία ο ιατρός πολύ λίγο έρχεται σε "επαφή" με τον ασθενή,υπο την έννοια της κλινικής εξέτασης-σημειολογίας και ουσιαστικής κλινικής εμπειρίας
γενικότερα.Με την κλινική εμπειρία και γνώση συνεπώς ενός κατα βάση " τελειόφοιτου φοιτητή της ιατρικής" ξεκινήσατε την επαγγελματική σας σταδιοδρομία.
Και αυτή όπως μας περιγράψατε ήταν και είναι λαμπρή αφού την αναπόφευκτη ανεπάρκεια ιατρικής γνώσης και εμπειρίας την επενδύσατε με το εξαιρετικό σας
ήθος και ανθρωπισμό.θεωρώ λοιπόν πώς γι'αυτόν μπορείται να είστε περήφανος και να συνεχείσετε να είσαστε παράδειγμα επαγγελματία-λειτουργού προς μίμηση.
Πιστεύω πως και οι ασθενείς που σας επιλέγουν το κάνουν κυρίως γι'αυτό.
ΟΜΩΣ ,σε μια επιστημονική κοινότητα που βρίσκεται καθημερινά μπροστά σε ταχύτατες εξελίξεις σε όλους τους τομείς της ιατρικής ,με κορυφαία ίσως την καρδιολογία
και την ορθοπεδική (ως προς την ταχύτητα των νέων δεδομένων φαρμακευτικών-παρεμβατικών οδηγιών) δεν μπορεί να εμφανίζεστε ως η "αυθεντία του μη ειδικού ιατρού"
Κάπου αναφερθήκατε στην αγορά βιβλίων σημαντικού κόστους για την εκπαίδευση σας.Σας πληροφορώ λοιπόν οτι με τα σημερινά δεδομένα ένα βιβλίο Παθολογίας ( Textbook)
που εκδόθηκε π.χ προ 5 ετίας έχει σήμερα σε ποσοστό πάνω απο 50% αναθεωρηθεί (ιδίως στον τομέα της  θεραπευτική αντιμετώπισης,φαρμακευτικής ή μη )
Η συνεχιζόμενη ιατρική εκπαίδευση έχει πλέον εξάρτηση απο το διαδίκτυο σε τέτοιο βαθμό πού ένας π.χ Καρδιολόγος πρέπει να αφιερώνει τουλάχιστον 1-2 ώρες την ημέρα
για την μελέτη των νέων δεδομένων.
Ναι,ο ασθενής πάνω απ 'όλα χρειάζεται έναν ιατρό άνθρωπο ,που να τον αγαπάει και να τον σέβεται.'Ομως την ίδια στιγμή  χρειάζεται επίσης -έχει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ- για
την καλύτερη δυνατή ιατρική αντιμετώπιση όπως αυτή προκύπτει μέσω  evidenced based medicine.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

21 Σεπτεμβρίου 2011, 22:29:14
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εκτος απο το φορο δε μας αναφερατε αν πληρωνετε ενοικιο και τσαυ και ποσο ειναι τα εξοδα γενικοτερα.
Απο περιεργια ρωταω.
Παντως υπαρχουν πολλοι που ακολουθουν αυτη την τακτικη.Και αυτο μπορει να συμβει σε μεγαλες αχανεις πολεις ,που ο ασθενεις θα προτιμησει να παει σε καποιο γιατρο κοντα του ,παρα να τρεξει στο ΚΥ ή στο νοσοκομειο στην αλλη ακρη.
Υστερα το να διαγνωσεις μια αμυγδαλιτιδα ή μια ωτιτιδα  δεν ειναι και τοσο δυσκολο.Τα υπολοιπα, οσα δε μπορεις ή δεν ξερεις να τα αντιμετωπισεις τα στελνεις αλλου ή στο νοσοκομειο. Μεχρι να περασουν χιλιαδες ατομα απο εσενα θα εχεις βγει στη συνταξη...

Παντως εγω ξερω εναν παιδιατρο που βλεπει ολα τα γυφτακια σπιτι του, παιρνει 10 ευρω.Δεν κοβει αποδειξη γιατι ειναι σε νοσοκομειο και τα οικονομαει αγρια!!

21 Σεπτεμβρίου 2011, 23:31:27
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Εν τελει βρε παιδια -και αυτη ειναι η δικη μου πεποιθηση και δεν περιμενω να την εχουν όλοι- το να κρατας ένα ιατρειο και δη ανευ συμβασης με ταμεια είναι συναρτηση πολλών παραγόντων πχ
1.ποια η ειδικοτητα που ασκεις?αν εισαι πολυ εξειδικευμενος ιατρος σε κατι πχ ενδοκρινολογος αυθεντια σε διαβητη ή διαιτες ή νευρολογος στις  επιληψιες ή παιδιατρος σε αλλεργιες-αναπνευστικα ή ακομη και δερματολογος και εχεις laser αποτριχωσης τοτε στατιστικα όλο και καποιος παραπάνω θα σου χτυπήσει την πόρτα
2.ειναι δικο σου το ιατρειο ή το νοικιάζεις?
3.δουλευει η συζυγος?Εχεις άλλους πόρους?
4.εχεις μια γενικοτερα καλη οικονομικη επιφανεια ειτε από οικογενειά σου ειτε με προσωπικο σου μοχθο στα παρελθοντα έτη?
5.σαν χαρακτηρας εισαι αγαπητος-επικοινωνιακος?
6.εισαι διαρκως στη διαθεσιμοτητα του κοσμου?ανοιχτο κινητο πχ όλη μερα?
7.κάνεις άλλου ειδους εξυπηρετησεις?πιστοποιητικα θανατου-οπλοκατοχής-υγειας για γυμναστηρια-κάλυψη αθλητικων εκδηλώσεων-μεταβαση σε απομακρες κατοικιες?
8.Ανηκεις σε διάφορες κοινωνικές ομάδες-συλλογους?Εισαι πολτικοποιημενος ή κομματικοποιημενος?Μη γελάτε,ξερω συναδέλφους που δουλευουν τρελά λόγω κομματικής ταυτότητας...
9.Που ειναι το ιατρειο σου?Στο Κολωνακι ή στην Ομονοια?Στην Αθήνα ,σε μια αγροτικη περιοχή ή σε μια περιοχη που δεν εχει άλλους ιατρους και εισαι μόνος??

...θα μπορούσα να απαριθμησω και άλλες 100 παραμετρους.Δεν εχει σημασια.Σημασια εχει πως το να ανοιξεις και να διατηρησεις ένα ιατρειο δεν εχει να κάνει μονο με το πόσο καλος εισαι ως επιστημων αλλά και με άσχετες κοινωνικο-πολιτικο-γεωγραφικους παραμετρος που ενίοτε ειναι καθοριστικες...
+

22 Σεπτεμβρίου 2011, 09:23:28
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εκτος απο το φορο δε μας αναφερατε αν πληρωνετε ενοικιο και τσαυ και ποσο ειναι τα εξοδα γενικοτερα.
Απο περιεργια ρωταω.

Πληρώνω το ΤΣΑΥ(περίπου 200 ευρώ το μήνα) και το ενοίκιό μου είναι 250 ευρώ/μήνα. Λοιπά λειτουργικά έξοδα(κοινόχρηστα, τηλέφωνο, ΔΕΗ...) είναι περίπου 100 ευρώ το μήνα. Σύνολο, δηλαδή, 550 ευρώ μηνιαίως.
Medicus curat,
Deus sanat

22 Σεπτεμβρίου 2011, 12:19:51
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

ioka


Εχθές μίλησα και με μία παλιά γνωστή μου, από το πανεπιστήμιο, η οποία έχει ανοίξει και αυτή χωρίς ειδικότητα ιατρείο εδώ και 2 χρόνια. Είναι σε επαρχία σε κωμόπολη. Και αυτή δεν έχει παράπονο. Έχει 20 ευρώ την επίσκεψη και από ότι η ίδια μου είπε δεν υπάρχει μήνας που να κερδίζει λιγότερο από 2.500 ευρώ. Τι να πω; Σίγουρα τα 2.500 ευρώ δεν είναι και ότι το καλύτερο αλλά σε σχέση με αυτά που δίνει το δημόσιο ή θα δώσει ο εοπυυ είναι ασύγκριτα καλά. Βλέπω στις συζητήσεις σας ότι ρωτάτε για τα έξοδα λειτουργίας του ιατρείου. Αυτά δεν είναι τα ίδια ή με εοπυυ ή χωρίς εοπυυ;
Πάντως εγώ προτιμώ να κάνω κάτι δικό μου και με αποδοχές καλύτερες από το δημόσιο ή τον εοπυυ. Και για να μην προσβάλω κανένα και αρχίσουν οι διαφορές και οι ηλεκτρονικοί τσακωμοί σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Βρήκα μαζεμένους όλους τους νόμους που χρειάζομαι και δεν τους γνώριζα και διάβασα διάφορες απόψεις. Εγώ αποφάσισα να το προσπαθήσω και να μην περιμένω στην ανεργία πότε θα ξεκινήσω ειδικότητα χωρίς να κάνω τίποτα. Αν πάει καλά τότε θα το συνεχίσω, αλλιώς θα δω τι θα κάνω, θα έχει φτάσει η θέση μου για ειδικότητα και βλέπουμε. Δεν ξέρω αν θα φτάσω τα 65.000 ευρώ του medicus αλλά ελπίζω να ξεπεράσω τα 1.000 του εοπυυ.

Και δυο τελευταίες κουβέντες στον medicus και στον jack.
(ΠΡΟΣ medicus): Σχετικά με τα φασόν και τις παροχές από τις εταιρείες τα ξέρουμε όλοι και ομολογώ ότι και γω μπορεί να το κάνω στο μέλλον. Ας μην κατηγορούμε κανέναν γιατρό. Κανείς μας δεν ξέρει γιατί κάποιοι αναγκάζονται λόγω συνθηκών να το κάνουν. Όσο για τις τύψεις συνέχισε εσύ και όσοι συμφωνούν μαζί σου και άσε τους άλλους να επιλέξουν, όπως εσύ λες. Κατά τα άλλα ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για τα νομοσχέδια που χρειάζονται για ιδιωτικό ιατρείο.
(ΠΡΟΣ  jack): Είναι τρομερό και αδιανόητο το γεγονός ότι σου μείωσαν το μισθό 600 ευρώ. Έχεις κάθε δίκιο να φωνάζεις και να εκνευρίζεσαι και να απαιτείς το σεβασμό, γιατί δεν είναι όλοι απατεώνες μέσα στο ΕΣΥ, όπως όμως δεν είναι και αγιόπαιδα. Όμως, για την κατάντια του ΕΣΥ και των μισθών του, δε φταίει ο ιδιώτης που βγάζει 50 και 60.000 το χρόνο με 15 περιστατικά την ημέρα. Γιατί δεν το κάνεις και εσύ; Αν ο ανειδίκευτος βγάζει τόσα εσύ σαν ειδικός θα βγάλεις περισσότερα.

(ΥΓ) Τελικά από αύριο ξεκινάω διαδικασίες για ιατρείο δικό μου. Σκέφτομαι επαρχία, έχει κανείς καμιά ιδέα; Συμφέρει πόλη, κωμόπολη ή κεφαλοχώρι; Και αν μπορεί κανείς να γράψει τι περιστατικά κατά μέσο βλέπετε στα ιατρεία σας(γενικοί γιατροί, παθολόγοι και χωρίς ειδικότητα).

22 Σεπτεμβρίου 2011, 12:26:49
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εν τελει βρε παιδια -και αυτη ειναι η δικη μου πεποιθηση και δεν περιμενω να την εχουν όλοι- το να κρατας ένα ιατρειο και δη ανευ συμβασης με ταμεια είναι συναρτηση πολλών παραγόντων πχ
1.ποια η ειδικοτητα που ασκεις?αν εισαι πολυ εξειδικευμενος ιατρος σε κατι πχ ενδοκρινολογος αυθεντια σε διαβητη ή διαιτες ή νευρολογος στις  επιληψιες ή παιδιατρος σε αλλεργιες-αναπνευστικα ή ακομη και δερματολογος και εχεις laser αποτριχωσης τοτε στατιστικα όλο και καποιος παραπάνω θα σου χτυπήσει την πόρτα
2.ειναι δικο σου το ιατρειο ή το νοικιάζεις?
3.δουλευει η συζυγος?Εχεις άλλους πόρους?
4.εχεις μια γενικοτερα καλη οικονομικη επιφανεια ειτε από οικογενειά σου ειτε με προσωπικο σου μοχθο στα παρελθοντα έτη?
5.σαν χαρακτηρας εισαι αγαπητος-επικοινωνιακος?
6.εισαι διαρκως στη διαθεσιμοτητα του κοσμου?ανοιχτο κινητο πχ όλη μερα?
7.κάνεις άλλου ειδους εξυπηρετησεις?πιστοποιητικα θανατου-οπλοκατοχής-υγειας για γυμναστηρια-κάλυψη αθλητικων εκδηλώσεων-μεταβαση σε απομακρες κατοικιες?
8.Ανηκεις σε διάφορες κοινωνικές ομάδες-συλλογους?Εισαι πολτικοποιημενος ή κομματικοποιημενος?Μη γελάτε,ξερω συναδέλφους που δουλευουν τρελά λόγω κομματικής ταυτότητας...
9.Που ειναι το ιατρειο σου?Στο Κολωνακι ή στην Ομονοια?Στην Αθήνα ,σε μια αγροτικη περιοχή ή σε μια περιοχη που δεν εχει άλλους ιατρους και εισαι μόνος??

...θα μπορούσα να απαριθμησω και άλλες 100 παραμετρους.Δεν εχει σημασια.Σημασια εχει πως το να ανοιξεις και να διατηρησεις ένα ιατρειο δεν εχει να κάνει μονο με το πόσο καλος εισαι ως επιστημων αλλά και με άσχετες κοινωνικο-πολιτικο-γεωγραφικους παραμετρος που ενίοτε ειναι καθοριστικες...

Έτσι είναι όπως τα περιγράφεις.Φοβάμαι πως το "πόσο καλός εισαι ως επιστήμονας" ανήκει ιεραρχικά σε σχετικά χαμηλη βαθμίδα.Η δύναμη της επικοινωνίας αλλά και το χαμηλό κόστος υπηρεσιών μάλλον απολαμβάνουν της πρώτες θέσεις.Ένας λόγος είναι ότι αρκετά συχνά η επιστημονική επάρκεια περνάει απαρατήρητη.Ένα ιατρικό "λάθος" που δεν έχει άμεση και πρόδιλη επίπτωση στον ασθενή (όπως θα είχε  π.χ ενας κακός χειρουργικός χειρισμός που οδηγεί σε επιπλοκή,αναπηρία ή και θάνατο" χάνεται" εύκολα,χωρίς αυτο να σημαίνει ότι ήταν μικρής σημασίας.Υπάρχουν πάρα πολλα παραδείγματα καθημερινά όπως π.χ ο εμφραγματίας που φτάνει στο νοσοκομειακό ΤΕΠ με εικόνα Shock που δεν είναι καρδιογενές αλλά "ιατρογενές" απο την αθρόα χορήγηση iv νιτροδών (επειδή έτσι λενε τα συγγράμματα...),τον ασθενή με εκτεταμένο εγκεφαλικό λόγω κολπικής μαρμαρυγής που "δεν είδε" ο ιατρός ή (ακόμα χειρότερα) είδε αλλα έδωσε ασπιρινούλα αντι ,ως όφειλε,να ξεκινήσει αντιπηκτική αγωγή με κουμαρινικά ή dabigatran,φοβούμενος την μεγάλη ηλικία του αρρωστου....κλπ

Ο αριθμός 7. της λίστας σου μ'άρεσει ιδιαίτερα!  ....όπως λέμε "μασαζ κατ οίκον"....."μεσοθεραπεία"....."ροζ τηλέφωνα" :laugh: :laugh:
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Σεπτεμβρίου 2011, 12:50:40 από Zachariadis »
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

22 Σεπτεμβρίου 2011, 12:33:50
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συμφέρει πόλη, κωμόπολη ή κεφαλοχώρι;

Θα πρότεινα κεφαλοχώρι, όπου ο ανταγωνισμός είναι ανύπαρκτος, τα έξοδα περιορισμένα και -γενικώς- δεν παίζουν και έλεγχοι από την Εφορία. Πρέπει οπωσδήποτε να διερευνήσεις πόσα φαρμακεία υπάρχουν σ' αυτό, γιατί δίνει ένα κατ' αρχή καλό μέτρο του τζίρου που γίνεται γύρω από το φάρμακο. Ασφαλώς ένα χωριό με δύο φαρμακεία, είναι καλύτερο από ένα άλλο με ένα. Επίσης, παίζει ρόλο αν ο ιατρός του Π.Ι. είναι  "συνεργάσιμος", δλδ αν πρόκειται να ξεπλένει τις συνταγές σου, αν και σήμερα το βλέπω από δύσκολο ως απίθανο (ειδικά αν πρόκειται για Επιμελητή).
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Σεπτεμβρίου 2011, 12:42:03 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Σεπτεμβρίου 2011, 12:55:37
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης, παίζει ρόλο αν ο ιατρός του Π.Ι. είναι  "συνεργάσιμος", δλδ αν πρόκειται να ξεπλένει τις συνταγές σου, αν και σήμερα το βλέπω από δύσκολο ως απίθανο (ειδικά αν πρόκειται για Επιμελητή).
Αλήθεια, δε θα συνέφερε κάτι τέτοιο και τους δύο;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Σεπτεμβρίου 2011, 13:12:33
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν νομίζω. Θα συνέφερε μόνο τον ιδιώτη και θα υποβίβαζε τον ιατρό του ΠΙ σε θεραπαινίδα του.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Σεπτεμβρίου 2011, 13:24:05 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Σεπτεμβρίου 2011, 13:27:34
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν νομίζω. Θα συνέφερε μόνο τον ιδιώτη και θα υποβίβαζε τον ιατρό του ΠΙ σε θεραπαινίδα του.
Ορθόν! Άρα κάτι επιλήψιμο υπάρχει στις περιπτώσεις που είναι άριστες τέτοιου είδους σχέσεις.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
61608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουνίου 2017, 15:01:07
από Γ Παπαγεωργίου
4 Απαντήσεις
10080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2011, 19:50:18
από tsoukase
2 Απαντήσεις
4496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Φεβρουαρίου 2013, 20:13:09
από Ορθοπαιδικός
4 Απαντήσεις
6446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2013, 17:49:22
από Denominator
1 Απαντήσεις
26552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2019, 12:35:36
από Argirios Argiriou