Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 06:16:42

Αποστολέας Θέμα: Με εθελοντές γιατρούς θα καλυφθούν τα κενά στα νοσοκομεία των νησιών  (Αναγνώστηκε 6972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Ιουνίου 2011, 22:01:11
Αναγνώστηκε 6972 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Με εθελοντές γιατρούς και με «υιοθεσίες» υγειονομικών μονάδων των νησιών από μεγάλα νοσοκομεία επιχειρείται να καλυφθούν τα τεράστια κενά στη νησιωτική Ελλάδα εν όψει της υψηλής τουριστικής περιόδου.

Αίσθηση προκαλούν οι προτάσεις της διευθύντριας της 2ης Υγειονομικής Περιφέρειας Πειραιά και Αιγαίου Χριστίνας Παπανικολάου να δοθεί στους γιατρούς «μπόνους» ακόμη και ίδρυσης ιδιωτικού ιατρείου στα νησιά, ως ένα ακόμη δέλεαρ για να καλυφθούν οι θέσεις που παραμένουν κενές στα δημόσια νοσοκομεία και κέντρα υγείας, σύμφωνα με «Τα Νέα».

Μόνο το δεύτερο εξάμηνο του 2010 προκηρύχθηκαν 50 «άγονες» θέσεις, όμως έναν χρόνο μετά δεν έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον ούτε από έναν γιατρό.

Ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατεί σήμερα είναι ότι η μοναδική καρδιολόγος στο νοσοκομείο της Κω εφημερεύει επί 20 συνεχόμενες ημέρες, αφού δεν υπάρχει αντικαταστάτης. Στην Ικαρία οι 10.000 κάτοικοι της περιοχής Ευδήλου είναι «ορφανοί» από ιατρική περίθαλψη, καθώς στο Κέντρο Υγείας υπηρετεί μόνο ένας γιατρός.

«Κάνουμε τεράστια προσπάθεια να καλύψουμε τα κενά. Είναι απαράδεκτο να υπάρχουν στην χώρα μας 70.000 γιατροί, κι όμως κανείς να μην ενδιαφέρεται να εργαστεί στη νησιωτική Ελλάδα» λέει η κ. Παπανικολάου.

Αυτός είναι και ο λόγος που η 2η ΥΠΕ προσκαλεί τους γιατρούς των δημοσίων νοσοκομείων αλλά και του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών και Θεσσαλονίκης για εθελοντική εργασία στα Δωδεκάνησα, στις Κυκλάδες, τη Σάμο, τη Μυτιλήνη και την Ικαρία.

Δεν πρόκειται άλλωστε για την πρώτη φορά που «τρέχει» εθελοντικό πρόγραμμα για την υγειονομική κάλυψη των νησιών. Το ίδιο συνέβη και πέρσι, όταν γιατροί του ΕΣΥ ετοίμασαν τις βαλίτσες τους για μία εβδομάδα έως και έναν μήνα, με τη 2η ΥΠΕ να τους καλύπτει τα έξοδα των εισιτηρίων, της διαμονής και των εφημεριών.

Το «δέλεαρ» για τους επικουρικούς γιατρούς είναι μεγαλύτερο, αφού εάν αποσπαστούν για τρεις μήνες σε άγονες και νησιωτικές περιοχές, θα έχουν να λαμβάνουν 10% αύξηση επί του βασικού μισθού και ο χρόνος παραμονής τους θα προσμετράται στο διπλάσιο ως προϋπηρεσία.

Όμως φέτος η επιτακτική ανάγκη για κάλυψη ειδικοτήτων πρώτης γραμμής οδήγησε ήδη τη διοίκηση του Τζανείου να αποφασίσει την υιοθεσία της Κω και της Καλύμνου, με τους καρδιολόγους του νοσοκομείου να καλύπτουν εκ περιτροπής τα κενά στα δύο νησιά.

Όπως ωστόσο τονίζει η κ. Παπανικολάου, οι εντατικές προσπάθειες εν μέσω καλοκαιριού για να καλυφθούν τα κενά αποτελούν προσωρινή λύση για ένα πρόβλημα που χρονίζει. Στο πλαίσιο αυτό, προτείνει να εξεταστεί ακόμη και το ενδεχόμενο να δοθεί το πράσινο φως στους γιατρούς του ΕΣΥ ώστε να λειτουργούν ιδιωτικά ιατρεία. Έξτρα κίνητρο μπορεί να αποτελέσουν και ειδικές παροχές όπως είναι η εξασφάλιση δωρεάν κατοικίας και μετακινήσεων.

Αντίστοιχα, προτείνει την παράλληλη απασχόληση γιατρών από τα πολυϊατρεία του ΙΚΑ που λειτουργούν στο Αιγαίο και στα δημόσια νοσοκομεία και να αμείβονται είτε μέσω σύμβασης είτε κατά περίπτωση και κατά πράξη (π.χ. για χειρουργείο).

Πηγή:
in.gr

Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Ιουνίου 2011, 18:38:19
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Αμφιβάλλω κατά πόσο ο εθελοντισμός συναδέλων στο ΕΣΥ θα σώσει την υποστελέχωση στα νησιά... Η έλλειψη κινήτρων για την κατάληψη των θέσεων αυτών (όπως δυνατότητα μετάθεσης σε αστικό κέντρο μετά από προϋπηρεσία σε μια τέτοια οργανική θέση, όπως συμβαίνει και στους εκπαιδευτικούς), πέρα από την προσαύξηση 10% του βασικού μισθού, που άλλωστε πλέον είναι εφικτή, με τη διεύρυνση της Γ' ζώνης, και σε μη νησιώτικες περιοχές, όπως σε όλα τα νοσοκομεία της Θράκης, θα διαιωνίζει την έλλειψη ενδιαφέροντος από συναδέλφους, που θα μπορούσαν να αφιερώσουν ένα κομμάτι της καριέρας τους για την τοποθέτησή τους σε μια τέτοια θέση, που από τη φύση της έχει αρκετές απαιτήσεις, εξαιτίας της υπάρχουσας υποστελέχωσης... Απλά μεσοβέζικες λύσεις, όπως άλλωστε μας έχουν συνηθίσει ως τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Ιουνίου 2011, 18:40:01 από aegeanman »
Δημήτρης Ι

16 Ιουλίου 2011, 17:00:44
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

psychochick


Μπά, υπάρχουν και εθελοντές γιατροί;
Ζητείται επειγόντως εθελοντής ψυχίατρος, ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας, με αποκλειστική αρμοδιότητα να ακούει μπινελίκια για τον κλάδο του.
Πληροφορίες εντός.

17 Ιουλίου 2011, 22:13:31
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ζητείται επειγόντως εθελοντής ψυχίατρος, ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας, με αποκλειστική αρμοδιότητα να ακούει μπινελίκια για τον κλάδο του.
Πληροφορίες εντός.

Μπινελίκια, με το καλημέρα χωρίς καν να προλάβετε να τον γνωρίσετε; Έτσι, ξεροσφύρι;

Ξέρετε πόσοι συνάδελφοι έχουν υποστεί και υφίστανται άδικες επιθέσεις από ασφαλισμένους ή ανασφάλιστους; Να σας θυμίσω την περίπτωση της συναδέλφου στο ΠΙ Δάφνης Σερρών που ξυλοκοπήθηκε βάναυσα διότι δεν ενέδωσε σε παράτυπη (εκτός κανονισμών) συνταγογράφηση ή την ακόμη πιο τραγική της αγροτικής ιατρού στη Σαντορίνη όταν ο δράστης έπεσε με το ΙΧ του πάνω στο παπάκι της τραυματίζοντάς την σοβαρά, τη στιγμή που η ιατρός έσπευδε να τον βοηθήσει;
Πολλές φορές ο μανδύας της ιδιότητας του ασθενούς, δεν αρκεί για να δικαιολογήσει ασύμμετρες συμπεριφορές.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Ιουλίου 2011, 23:08:50
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπά, υπάρχουν και εθελοντές γιατροί;
Εθελοντές ιατροί υπηρετούν εντός της Ελληνικής επικράτειας:
1) Στις εξορμήσεις εθελοντικής αιμοδοσίας που κάνουν οι ανά την Ελλάδα αντίστοιχοι σύλλογοι
2) Στα πολυιατρεία των γιατρών του Κόσμου στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και τα Χανιά
3) Στα ιατρεία μητροπόλεων (π.χ. Αλεξανδρουπόλεως)
4) Στους σταθμούς πρώτων βοηθειών που οργανώνει ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός σε εκδηλώσεις που καλύπτει ανά την Ελλάδα
και σε πολλές άλλες μεμονωμένες περιπτώσεις, συλλογικά ή και ατομικά.
Ως εθελοντής ιατρός επί δεκαπενταετία (με το Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών Νομού Ξάνθης "Η ΑΓΑΠΗ" αλλά και το Περιφερειακό Τμήμα Ξάνθης του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού) δηλώνω ότι αυτά που γράψατε προσβάλλουν εμένα αλλά και όλους τους εθελοντές ιατρούς και σας καλώ να επανορθώσετε.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

18 Ιουλίου 2011, 19:51:50
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

psychochick


Ευχαρίστως να επανορθώσω, έτσι και αλλιώς η ειρωνία μου δεν αναφερόταν στους εθελοντές ιατρούς, τους οποίους και σέβομαι και εκτιμώ, αλλά σε πολλούς συνάδελφούς σας που θα έπρεπε να πάρουν παράδειγμα (όχι βέβαια να γίνουν όλοι εθελοντές, κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο) αλλά τουλάχιστον να μη ζητάνε περισσότερα από όσα προβλέπονται και από όσα ο ασθενής μπορεί να δώσει (κοινώς, φακελάκι).

Ξέρω προσωπικά γιατρούς που δε ζητάνε ούτε τη νόμιμη αμοιβή τους από άτομα που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα, αλλά έχω δεί και την άλλη πλευρά που δεν τιμάει καθόλου τον κλάδο σας και που θα έπρεπε εσείς οι ίδιοι να καταγγέλλετε.

18 Ιουλίου 2011, 20:12:51
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπά, υπάρχουν και εθελοντές γιατροί;
Εθελοντές ιατροί υπηρετούν εντός της Ελληνικής επικράτειας:
1) Στις εξορμήσεις εθελοντικής αιμοδοσίας που κάνουν οι ανά την Ελλάδα αντίστοιχοι σύλλογοι
2) Στα πολυιατρεία των γιατρών του Κόσμου στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και τα Χανιά
3) Στα ιατρεία μητροπόλεων (π.χ. Αλεξανδρουπόλεως)
4) Στους σταθμούς πρώτων βοηθειών που οργανώνει ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός σε εκδηλώσεις που καλύπτει ανά την Ελλάδα
και σε πολλές άλλες μεμονωμένες περιπτώσεις, συλλογικά ή και ατομικά.
Ως εθελοντής ιατρός επί δεκαπενταετία (με το Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών Νομού Ξάνθης "Η ΑΓΑΠΗ" αλλά και το Περιφερειακό Τμήμα Ξάνθης του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού) δηλώνω ότι αυτά που γράψατε προσβάλλουν εμένα αλλά και όλους τους εθελοντές ιατρούς και σας καλώ να επανορθώσετε.

Επιπλέον ο εθελοντισμός έχει και άλλη μορφή. Αυτή του ιδιώτη ιατρού που δεν λαμβάνει αμοιβή ή λαμβάνει αρκετά μειωμένη από περιπτώσεις απόρων, ανέργων και γενικά ατόμων που αδυνατούν να πληρώσουν αλλά χρήζουν ιατρικής βοήθειας.
Medicus curat,
Deus sanat

18 Ιουλίου 2011, 20:58:30
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Και ο κ. Κυριάκος Μητσοτάκης παραιτήθηκε από το βο(υ)λευτικό του αυτ-το, αλλά έχει προσωπική συλλογή με άλλα 17 αυτοκίνητα.

Θέλω να πω, ότι η διατήρηση και η λειτουργία του ιατρείου έχει και αυτή τα έξοδά της, το ίδιο και η διαβίωση του ιατρού και της οικογένειάς του, συν τους λογαριασμούς, συν τόσα άλλα όπως έχει εξηγήσει πολύ αναλυτικά και πειστικά ο @Bασίλης. Αυτά βέβαια ισχύουν στην περίπτωση που ο ιατρός έχει ως μοναδικό πόρο την άσκηση του ιατρικού επαγγέλματος. Αν πάλι ήθελε να προσφέρει αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες του και να γίνει Μητέρα Τερέζα ή Αιδεσιμώτατος Ντέσμοντ Τούτου, θα μπορούσε να πάει (προσοχή: δεν του συστήνω να πάει) στην Αφρική ή την Αϊτή1, για να αποφύγει και το άγχος που δημιουργεί το πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον όπου ζούμε.

Είδατε ποτέ τους φαρμακοποιούς με φαρμακείο να υποχωρούν έστω και στο ελάχιστο από τα κεκτημένα τους στο ποσοστό κέρδους, ή στην αποκλειστικότητα και την κληρονομικότητα των αδειών τους; Τους είδατε ποτέ να συγκινούνται απέναντι στους νέους πτυχιούχους που αναζητούν μια θέση στον ήλιο; Θα μου πείτε: - Σαν αυτούς θα γίνουμε; ΟΧΙ, βέβαια! Απλά, τους φέρνω ως παράδειγμα (προς αποφυγή) για να υποστηρίξω το "a fair day's work, for a fair day's pay".

Ειδικά στην περίπτωση ενός ιατρού του ΕΣΥ, η κατάσταση είναι ιδιαιτέρως αποκαρδιωτική, δεδομένου ότι το ενοίκιο μιας κατοικίας σε ένα νησί, οι λογαριασμοί, τα έξοδα διατροφής, πάγια έξοδα, η συντήρηση αυτ-του, οι φοροκαταιγίδες Παπακων/νου - Βενιζέλου, κ.λπ. υπερβαίνουν κατά πολύ τις μηνιαίες αποδοχές του όπως έχουν διαμορφωθεί στην τρέχουσα πραγματικότητα ενώ ο ίδιος παραμένει πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης (εισπράττοντας ως ευχαριστώ τα μπινελίκια των "οργισμένων" ασφαλισμένων, που εκτοξεύονται με μεγαλύτερη ευκολία πάντοτε εναντίον του "δημόσιου" [δωρεάν] γιατρού). Και μη ξεχνάμε, ότι οι νεαρότεροι ιατροί του ΕΣΥ διάγουν αισίως την 5η δεκαετία της ζωής τους, με αυξημένες, ως επί το πλείστο, οικογενειακές υποχρεώσεις.

1 Μην πιαστεί κανείς απ' αυτό και ανάψει καμιά φωτιά, αλλιώς ήθελα να το πω και αλλιώς μου βγήκε, θα το διατυπώσω καλύτερα όταν μπορέσω, προς το παρόν δεν έχω άλλα MB διαθέσιμα, βγαίνω τσάρκα, φιλιά σε όλους, τα λέγαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2011, 21:43:30 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Ιουλίου 2011, 21:24:48
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Όσον αφορά την εθελοντική προσφορά ιατρικών υπηρεσιών από ιδιώτες, νομίζω ότι και ηθικά υπαγορεύεται και νομικά παροτρύνεται στις περιπτώσεις που όλοι μας ξέρουμε.
Επισημαίνω μόνο ένα κίνδυνο: Να μην προκαλούμε, στο όνομα της φιλανθρωπίας, αθέμιτο ανταγωνισμό στους (τίμιους) συναδέλφους μας που αγωνίζονται κι αυτοί στους δύσκολους αυτούς καιρούς για τα προς το ζην.
Για το λόγο αυτό είμαι υπέρ της θέσπισης ελάχιστης αμοιβής από τους οικείους Ιατρικούς Συλλόγους με εξαιρέσεις αυτές που προβλέπονται από το άρθρο 18 του Ν3418/2005 (Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Ιουλίου 2011, 01:40:04
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
To κοινωνικό κράτος/ η  που είναι μέσα σε όλα αυτά? Εμείς όλοι που είμαστε «τυχεροί» και εργαζόμαστε και πληρώνουμε τους φόρους, γιατί τους πληρώνουμε? Μόνο για τον εαυτό μας? Ή μήπως για να τα οικονομούν οι φοροφυγάδες και το τραπεζικό σύστημα? Άραγε γιατί θεωρούμε ότι έχουμε υποχρέωση εμείς απέναντι στους άστεγους τους φτωχούς κτλ και όχι το τραπεζικό σύστημα και τα «λαμόγια» που δημιούργησαν αυτούς τους άνεργους και άστεγους και φτωχούς κτλ.
Θέλω να πω ότι εγώ υποστηρίζω εκείνον τον αγώνα που στόχο έχει να μην δημιουργούνται σε μια κοινωνία άστεγοι άνεργοι φτωχοί κτλ και θεωρώ ότι  τύψεις πρέπει να έχουν αυτοί που στις πλάτες μας έχουν ότι έχουν  και θα πρέπει να απαιτείται από όλους μας να λογοδοτήσουν για αυτό και όχι να μας περνούν ενοχές για το ότι δεν είμαστε εθελοντές να βοηθήσουμε κάποιους συνανθρώπους μας  ή μια κατάσταση που αυτοί δημιούργησαν.
Είμαι υπέρ του εθελοντισμού, αλλά με τίποτα δεν κάνω τα στραβά μάτια στα παραπάνω.
Όταν οι λαοί γνωρίσουν και συνειδητοποιήσουν ποιος/οι είναι ο/οι υπαίτιος/οι για αυτές της καταστάσεις , μάλλον τότε δεν θα έχουμε τέτοια φαινόμενα.
 Υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά υφίσταται ή έννοια του εθελοντισμού και σε αυτές συμμετέχω .Δεν συμμετέχω εθελοντικά να καλύψω την ανεπάρκεια του συστήματος που ενεργεί με οικονομοτεχνικά κριτήρια και όχι με ανθρωπισμό! Σε αυτές της περιπτώσεις αγωνίζομαι   ¨ εθελοντικά¨ να ανατρέψω τέτοιες ανεπάρκειες ή να μην αφήσω  να δημιουργούν άλλες.

19 Ιουλίου 2011, 09:41:16
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Στην περιοχή μου οι φαρμακοποιοί τρώνε συχνά τάπες , σχεδόν πάντα σε γνώση τους.
Επίσης σχεδόν ποτέ δε μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα , ή να με φέρουν σε δύσκολη θέση.
Σεβονται πάντα τη γνώμη μου και δεν κάνουν του κεφαλιού τους.
Μπορεί να τυχαίνει...
Το μοτίβο πάντως καλοί πλην παρεξηγημένοι , μεροκαματιάρηδες γιατροί και απατεώνες φαρμακοποιοί, έχει καταντήσει απίστευτα κουραστικό.
Επίσης είμαι γιατρός του ΕΣΥ και είμαι ευτυχισμένος με τη δουλειά μου. Βλέπω τι τραβάνε οι φίλοι μου και είμαι χαρούμενος που έχω δουλειά.
Επίσης δε θυμάμαι καν πότε έφαγα μπινελίκια. Ισα ίσα...

Όσο γοα τον εθελοντισμό, η συζήτηση είναι τεράστια...
Συνήθως συνοδεύεται από δευτερογεννή οφέλη για τον εθελοντή, ή χρησιμοποιείται από το κράτος για να καλυφτούν οι ανεπάρκειές του.
Από την άλλη η αυτοοργάνωση των κοινωνικών αναγκών είναι πολύ ενδιαφέρουσα και κρίσιμη ,ειδικά στην περίοδο που έρχεται.

20 Ιουλίου 2011, 11:11:02
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

γιαννης παιδιατρος


  Ολοι μας δουλευουμε εθελοντικα αφου επιλεγουμε ελευθερα ,τουλαχιστον μεχρι τωρα ,το χωρο εργασιας μας και αμοιβομαστε για τις υπηρεσιες μας.Αλλιως ...η εργασια λεγεται καταναγκαστικη και οι εργαζομενοι δουλοι .Η διαφορα με το κινημα του εθελοντισμου ειναι οτι ο τελευταιος καλυπτει αναγκες που  δεν καλυπτονται απο υπαρχουσες δομες και θεσμους  .Οταν για την καλυψη αναγκων σε υπαρχουσες δομες υγειας απαιτουνται εθελοντες μαλλον τα πραγματα ειναι σοβαρα και επιεικως προβληματικα .Παντως η αναζητηση γιατρων ΕΣΥ σε βαση προσωπικης τους επιθυμιας μαλλον δεν ειναι και τοσο κακη ,διοτι θα μπορουσε για 6 μηνες να πανε  υποχρεωτικα χωρις να λαμβανονται υποψιν ανατροπες στην προσωπικη και οικογενειακη τους  ζωη.π.χ.να αποσπασθει για 6 μηνες κατοικος Αθηνων  ,Ηρακλειου,κλπ,στη Κω,Λερο,και παει λεγοντας, χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει να χειροκροτουμε την ανεπαρκεια που η κατασταση αυτη εκφραζει.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιουλίου 2011, 18:30:51 από γιαννης παιδιατρος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιανουαρίου 2009, 14:39:11
από EzeΤΡΟΛ
9 Απαντήσεις
11643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2009, 14:55:46
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
9713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Δεκεμβρίου 2009, 12:27:11
από Αγωνιστική Παρέμβαση
7 Απαντήσεις
6443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2010, 14:46:18
από EzeΤΡΟΛ
4 Απαντήσεις
5971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Αυγούστου 2011, 16:25:14
από Αδαμάντιος Σκούφαλος