Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:54:01

Αποστολέας Θέμα: Χορήγηση αδειών ανατροφής τέκνων σε Ιατρούς του ΕΣΥ.  (Αναγνώστηκε 130932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Ιουνίου 2008, 09:38:18
Αναγνώστηκε 130932 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από τα ενημερωτικά email του συναδέλφου κ. Βαρνάβα:

Με την 206/2008 γνωμοδότηση της Ολομέλειας του Νομικού Συμβουλίου του κράτους (ΝΣΚ)  δόθηκε απάντηση σ΄ ένα ζήτημα που αποτελούσε αρνητική διάκριση διατάξεων  προς τους γιατρούς του ΕΣΥ. Συγκεκριμένα το ΝΣΚ ερωτήθηκε εαν εφορμόζονται και στους γιατρούς ΕΣΥ οι διατάξεις του άρθρου 53 του ισχύοντος Υπαλληλικού Κώδικα που προβλέπουν τη χορήγηση αδειών ανατροφής τέκνων. Το ΝΣΚ απεφάνθη λοιπόν ότι  "ομοφώνως γνωμοδοτεί ότι στο τεθέν ερώτημα αρμόζει θετική απάντηση, υπό την έννοια ότι οι διατάξεις του άρθρου 53 του ΥΚ εφαρμόζονται και στους ιατρούς ΕΣΥ". Η ως άνω γνωμοδότηση έγινε δεκτή από τον Υπουργό και βάσει του Υ10α/51933/23-5-08 εγγράφου της Διεύθυνσης Προσωπικού ΝΠ η απόφαση είναι πλέον δεσμευτική για τη Διοίκηση.
Η εμπλοκή είχε προκληθεί διότι ο νόμος 2071/92 (νόμος Σούρλα) προβλέπει ότι "στους ιατρούς χορηγούνται αναρρωτικές άδειες και επιπλέον στις γυναίκες άδειες κύησης και λοχείας σύμφωνα με τις διατάξεις του υπαλληλικού κώδικα", χωρίς να κάνει λόγο για άδειες ανατροφής τέκνων.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουνίου 2008, 11:48:52 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Ιουνίου 2008, 10:40:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Γνωρίζει κανείς τις προϋποθέσεις για να ληφθεί η παραπάνω άδεια;
Πρέπει να υπάρχει μονιμότητα; Δηλ. ο γιατρός που είναι επί θητεία μπορεί να κάνει σχετική χρήση;
Μπορεί να κάνει χρήση ο σύζυγος αν είναι (μόνιμος;) ιατρός του ΕΣΥ σε περίπτωση που η σύζυγος δεν είναι (μόνιμη;) δημόσια υπάλληλος ή σε περίπτωση που η σύζυγος δεν επιθυμεί να κάνει χρήση; ( κάτι είχε αναφερθεί στο «άλλο» φόρουμ παλαιότερα). Αυτή η περίπτωση σε ποιο νόμο αναφέρεται; Στο νέο υπαλληλικό κώδικά;

Η παραπάνω υπουργική απόφαση αναφέρεται στους γιατρούς του ΕΣΥ. Τι ισχύει άραγε για τους γνωστούς είλωτες; (ειδικευόμενους). Γνωρίζω πως ότι άδειες (κύησης, τοκετού, λοχείας) υπηρετούνται στο τέλος της ειδικότητας. Άδεια ανατροφής (με ανάλογη υπηρέτηση στο τέλος της ειδικότητας) μπορούν να πάρουν;

Τι ισχύει άραγε για τους αγροτικούς που έχουν διαφορετική σύμβαση εργασίας από τους ειδικευόμενους;

7 Ιουνίου 2008, 10:46:12
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν γνωρίζω Διαμαντή. Θα μπορούσες ίσως να στείλεις σχετικό email στον συνάδελφο κ. Βαρνάβα στη διεύθυνση varnava1@otenet.gr
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Ιουνίου 2008, 22:25:11
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator

Ο κ. Κουναλάκης νομίζω ότι γνωρίζει. Τέτοια άδεια νομίζω έχει. ας περιμένουμε να δούμε αν θα κάνει κάποια ενημέρωση.
Ωστόσο δεν νομίζω ότι διαφοροποιείται κάτι σε σχέση με το αν είσαι μόνιμος ή όχι.
Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας ισχύει για όλους, εκτός αν αναφέρει σε κάποια διάταξη ότι αυτό αφορά τους μονίμους, κάτι που όμως νομίζω ότι εδώ δεν το λέει. έλεγξέ το και αν δεν το λέει σημαίνει ότι ισχύει για όλους.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

9 Ιουνίου 2008, 22:30:35
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


     Ισχύει για όλους κ.Μιχάλη.Κάνω χρήση της συγκεκριμένης άδειας τους τελευταίους επτά μήνες,όντας στην πρώτη πενταετία από το διορισμό μου σε Π.Ι. ως επιμελητής Β'.

9 Ιουνίου 2008, 22:38:20
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Χμμμ, ώστε ο κ. Κουναλάκης εκτός από άδεια οικοδομής (ελπίζω να μην είναι άδεια αναψυκτήριου, ε; ) λαμβάνει και άδεια ανατροφής αυτή την περίοδο.
Επομένως δεν κάνει εφημερίες αυτό το διάστημα. Τώρα δικαιολογούνται οι «αιτήσεις» του για λιθοβολισμό λόγω των, ενίοτε, αιρετικών του απόψεων με απώτερο σκοπό να περικόψει έξοδα της οικοδομής!   ;)


10 Ιουνίου 2008, 15:51:50
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
   O γιός μου είναι 22 μηνών και η γυναίκα μου ειδικευόμενη που σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει χρήση αυτής της άδειας. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν θα μπορούσα να κάνω και εγώ χρήση αυτής της άδειας παρόλο που ξεκινώ τώρα!
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

11 Ιουνίου 2008, 21:50:12
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


     Νομίζω ότι μπορείς συνάδελφε.Δεν έχει σημασία πότε ξεκίνησες.Στην σχεδόν ίδια,δική μου περίπτωση(γιος 15 μηνών,σύζυγος ειδικευόμενη),πήρα την άδεια ανατροφής (9 μήνες).

12 Ιουνίου 2008, 19:27:03
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
  Ευχαριστώ για την περιεκτικότατη απάντηση! Δε ξερώ αν τελικά θα κάνω χρήση της άδειας αυτής (λόγω του ότι η αναμονή μου μέχρι να ξεκινήσω κοντεύει να χρονίσει και νοιώθω ότι έχω σκουριάσει) όμως σε κάθε περίπτωση είναι καλό να γνωρίζουμε τα δικαιωματά μας!!!
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

12 Ιουνίου 2008, 19:49:56
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   O γιός μου είναι 22 μηνών και η γυναίκα μου ειδικευόμενη που σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει χρήση αυτής της άδειας. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν θα μπορούσα να κάνω και εγώ χρήση αυτής της άδειας παρόλο που ξεκινώ τώρα!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
     Νομίζω ότι μπορείς συνάδελφε.Δεν έχει σημασία πότε ξεκίνησες.Στην σχεδόν ίδια,δική μου περίπτωση(γιος 15 μηνών,σύζυγος ειδικευόμενη),πήρα την άδεια ανατροφής (9 μήνες).

Ο συνάδελφος που πήρε άδεια ανατροφής αμα τη αναλήψει των καθηκόντων του και ο συνάδελφος που σκέφτεται αν θα κάνει το ίδιο, υποθέτω θα έγιναν (γίνουν) ιδιαίτερα «συμπαθείς» στους συναδέλφους του οικείου Κ.Υ. και των παραπλήσιων Π.Ι……  ;)

12 Ιουνίου 2008, 20:09:25
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Ο συνάδελφος που πήρε άδεια ανατροφής αμα τη αναλήψει των καθηκόντων του και ο συνάδελφος που σκέφτεται αν θα κάνει το ίδιο, υποθέτω θα έγιναν (γίνουν) ιδιαίτερα «συμπαθείς» στους συναδέλφους του οικείου Κ.Υ. και των παραπλήσιων Π.Ι……  ;)
  Ίσως δεν προλάβατε να διαβάσετε την απαντησή μου, δεν σκοπεύω μάλλον να κάνω χρήση αυτής της άδειας, όμως σε τι διαφέρουμε εμείς με όσους κάνουν χρήση του δικαιώματος αυτού; οι νοσοκόμες π.χ. ή το υπόλοιπο προσωπικό αλλά και γενικώς όσοι εργάζονται στο δημόσιο. Γενικώς πιστεύω ότι συμβαίνουν πολλά παράλογα πράγματα όσον αφορά τις άδειες ανατροφής τέκνων! Όταν είχα πραγματικά ανάγκη αδείας διότι η σύζυγος είχε γεννήσει πρόωρα και δεν μπορούσε να πάρει άδεια λοχείας (λόγω του ότι δεν είχε συμπληρώσει 9 μήνες στην ειδικότητα), δεν υπήρχε λύση εκτός του να πάρουμε άνευ αποδοχών(πράγμα αδύνατο για μας την εποχή εκείνη)! Έτσι μόλις βγάλαμε το μωρό από την θερμοκιτίδα έπρεπε να πάμε για δουλειά και αυτό να το κοιτάζει μια γυναίκα ξένη που δύσκολα ακολουθούσε και τις οδηγίες μας! Τώρα που ο μικρός κοντεύει τα 2 μαθαίνω ότι μπορώ να πάρω πια κάποια άδεια την οποία δεν την έχω ίδιαίτερη ανάγκη και θα δυσκολέψει και τα πράγματα εκεί που θα πάω!!!! Τι να κάνουμε όμως αυτά είναι ανωμαλίες του συστήματος και πραγματικά δεν θα είχα καθόλου τύψεις να πάρω την άδεια αν δεν  επιθυμούσα να επιστρέψω γρήγορα στην δουλειά λόγω της πολύχρονης αναμονής μου(άλλη ανωμαλία και αυτή!!!!). Μετά σου λέει ότι αυτή η χώρα έχει δημογραφικό πρόβλημα, όμως αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.....
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

12 Ιουνίου 2008, 20:16:35
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δικαιούται κάθε δημόσιος υπάλληλος από την πρώτη ημέρα της υπηρεσίας του, τις άδεια ανατροφής τέκνων.
Εάν είναι γυναίκα, δεν υπάρχουν περιορισμοί.
Εάν είναι άνδρας, πρέπει η σύζυγος να εργάζεται, να δικαιούται από τον τρόπο εργασίας της είτε μειωμένο οράριο είτε την άδεια ανατροφής, και να μην την κάνει χρήση ή άλλη άδεια για γονείς ταυτόχρονα. Συνεπώς εξαιρούνται κάποιες συμβάσεις έργου που δεν προσδιορίζουν οράριο και συγκεκριμένο χρόνο εργασίας με καταληκτική ημερομηνία.
Μπορούν οι σύζυγοι να την μοιραστούν ή να πάρουν τμήματα άδειας και μειωμένου ωραρίου με κοινή δήλωση που κατατίθεται άπαξ και τροποποιείται μόνο σε εξαιρετικά σοβαρό λόγο.
Η παροχή της άδειας ανατροφής δίδεται συνεχόμενα και όχι σε τμήματα. Η άδεια μπορεί να παρθεί κατά το χρονικό διάστημα που κάποιος θα δικαιούνταν το μειωμένο ωράριο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

12 Ιουνίου 2008, 20:25:29
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συνάδελφε, δεν έχω κάτι μαζί σου.
Είναι δικαίωμά σου να πάρεις αυτή την άδεια και κανείς δεν μπορεί να σου πει κάτι. Απλά σου ανέφερα την, λογική εν μέρει, αντίδραση άλλων γιατρών της περιοχής. Σίγουρα θα ακουστεί: «Μμμμμ! Καλό κουμάσι* δείχνει! Κοπανατζής.* Με το που ήρθε, έφυγε» και ίσως να περιμένεις ανάλογο «ξεπλήρωμα» όταν με το «καλό» επιστρέψεις π.χ. «ρίξιμο» ή/και «χώσιμο» στις εφημερίες.
Δε νομίζω ότι περιγράφω κάτι εξωπραγματικό….
* ο χαρακτηρισμός δεν είναι προσωπικός, ελπίζω να γίνεται κατανοητό

12 Ιουνίου 2008, 20:28:05
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Κάποτε πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε τα νόμιμα δικαιώματα των συναδέλφων μας όσο κι αν αυτό μπορεί να μας φέρνει περισσότερη δουλειά.
Η όποια δυσλειτουργία πρέπει να αντιμετωπίζεται από την υπηρεσία και υπάρχει και νομοθεσία και δυνατότητα. Θέληση δεν υπάρχει.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

12 Ιουνίου 2008, 20:40:46
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δημήτρη,
επ’ αυτού συμφωνώ στην ουσία βλέπεις όμως ότι πολλές φορές τα νόμιμα δικαιώματα ξεχειλώνουν κατά το δοκούν και παράλληλα «ξεχειλώνουν» μέρη του σώματος όσων υφίστανται τις «συνέπειες».
Επισημαίνω ότι δεν αναφέρομαι στην περίπτωση του συναδέλφου για την άδεια ανατροφής που την θεωρώ σημαντικότατη κατάκτηση.

Αναφέρομαι στις κυήσεις των δημοσίων υπαλλήλων που όλες μα όλες, από την αρχή της σύλληψης μετατρέπονται σε επαπειλούμενες. Άραγε έχει κάνει κανείς κάποια εργασία γι’ αυτό; Σίγουρα αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία.

Αναφέρομαι στις αναρρωτικές άδειες που κανείς δεν τολμάει να θέσει σε λειτουργία τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα. και όταν αυτά επιλαμβάνονται τους βγάζουν όλους λάδι. Γιατροί στην πορεία για τη συνταξιοδότηση είναι σε αναρρωτική όλο το μήνα και ως εκ θαύματος είναι υγιείς τις μέρες που εφημερεύουν (μη χάσουμε και τις εφημερίες! Δε λέει…). Ίσως μάλιστα να πρέπει η υπηρεσία να τους τιμήσει που παρ’ όλη την ασθένειά τους σφίγγουν τα δόντια και κάνουν την εφημερία (οι περισσότερες βέβαια είναι από το σπίτι, από το κρεβάτι του πόνου).
Όπως το κλισέ που λένε οι ποδοσφαιριστές: «Για το καλό της ομάδας θα σφίξω τα δόντια και θα παίξω, έστω και με ένεση..»

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2010, 15:17:08
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
3989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Νοεμβρίου 2013, 17:27:02
από Denominator
2 Απαντήσεις
19854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Σεπτεμβρίου 2020, 07:52:09
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
5031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2021, 23:50:51
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
1622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Φεβρουαρίου 2024, 10:44:11
από Δ. Κουναλάκης