Γενικά > Νομικά θέματα

Χορήγηση αδειών ανατροφής τέκνων σε Ιατρούς του ΕΣΥ.

(1/7) > >>

Argirios Argiriou:
Από τα ενημερωτικά email του συναδέλφου κ. Βαρνάβα:

Με την 206/2008 γνωμοδότηση της Ολομέλειας του Νομικού Συμβουλίου του κράτους (ΝΣΚ)  δόθηκε απάντηση σ΄ ένα ζήτημα που αποτελούσε αρνητική διάκριση διατάξεων  προς τους γιατρούς του ΕΣΥ. Συγκεκριμένα το ΝΣΚ ερωτήθηκε εαν εφορμόζονται και στους γιατρούς ΕΣΥ οι διατάξεις του άρθρου 53 του ισχύοντος Υπαλληλικού Κώδικα που προβλέπουν τη χορήγηση αδειών ανατροφής τέκνων. Το ΝΣΚ απεφάνθη λοιπόν ότι  "ομοφώνως γνωμοδοτεί ότι στο τεθέν ερώτημα αρμόζει θετική απάντηση, υπό την έννοια ότι οι διατάξεις του άρθρου 53 του ΥΚ εφαρμόζονται και στους ιατρούς ΕΣΥ". Η ως άνω γνωμοδότηση έγινε δεκτή από τον Υπουργό και βάσει του Υ10α/51933/23-5-08 εγγράφου της Διεύθυνσης Προσωπικού ΝΠ η απόφαση είναι πλέον δεσμευτική για τη Διοίκηση.
Η εμπλοκή είχε προκληθεί διότι ο νόμος 2071/92 (νόμος Σούρλα) προβλέπει ότι "στους ιατρούς χορηγούνται αναρρωτικές άδειες και επιπλέον στις γυναίκες άδειες κύησης και λοχείας σύμφωνα με τις διατάξεις του υπαλληλικού κώδικα", χωρίς να κάνει λόγο για άδειες ανατροφής τέκνων.

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Γνωρίζει κανείς τις προϋποθέσεις για να ληφθεί η παραπάνω άδεια;
Πρέπει να υπάρχει μονιμότητα; Δηλ. ο γιατρός που είναι επί θητεία μπορεί να κάνει σχετική χρήση;
Μπορεί να κάνει χρήση ο σύζυγος αν είναι (μόνιμος;) ιατρός του ΕΣΥ σε περίπτωση που η σύζυγος δεν είναι (μόνιμη;) δημόσια υπάλληλος ή σε περίπτωση που η σύζυγος δεν επιθυμεί να κάνει χρήση; ( κάτι είχε αναφερθεί στο «άλλο» φόρουμ παλαιότερα). Αυτή η περίπτωση σε ποιο νόμο αναφέρεται; Στο νέο υπαλληλικό κώδικά;

Η παραπάνω υπουργική απόφαση αναφέρεται στους γιατρούς του ΕΣΥ. Τι ισχύει άραγε για τους γνωστούς είλωτες; (ειδικευόμενους). Γνωρίζω πως ότι άδειες (κύησης, τοκετού, λοχείας) υπηρετούνται στο τέλος της ειδικότητας. Άδεια ανατροφής (με ανάλογη υπηρέτηση στο τέλος της ειδικότητας) μπορούν να πάρουν;

Τι ισχύει άραγε για τους αγροτικούς που έχουν διαφορετική σύμβαση εργασίας από τους ειδικευόμενους;

Argirios Argiriou:
Δεν γνωρίζω Διαμαντή. Θα μπορούσες ίσως να στείλεις σχετικό email στον συνάδελφο κ. Βαρνάβα στη διεύθυνση varnava1@otenet.gr

D-Michalis:

Ο κ. Κουναλάκης νομίζω ότι γνωρίζει. Τέτοια άδεια νομίζω έχει. ας περιμένουμε να δούμε αν θα κάνει κάποια ενημέρωση.
Ωστόσο δεν νομίζω ότι διαφοροποιείται κάτι σε σχέση με το αν είσαι μόνιμος ή όχι.
Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας ισχύει για όλους, εκτός αν αναφέρει σε κάποια διάταξη ότι αυτό αφορά τους μονίμους, κάτι που όμως νομίζω ότι εδώ δεν το λέει. έλεγξέ το και αν δεν το λέει σημαίνει ότι ισχύει για όλους.

Τ.Μαλλές:
     Ισχύει για όλους κ.Μιχάλη.Κάνω χρήση της συγκεκριμένης άδειας τους τελευταίους επτά μήνες,όντας στην πρώτη πενταετία από το διορισμό μου σε Π.Ι. ως επιμελητής Β'.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση