Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:11:32

Αποστολέας Θέμα: Χορήγηση αδειών ανατροφής τέκνων σε Ιατρούς του ΕΣΥ.  (Αναγνώστηκε 130921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Ιουνίου 2008, 21:21:14
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Συμφωνώ μαζί σου για τις αναρρωτικές. Αλλά, πάνω από έναν ορισμένο αριθμό αναρρωτικής σε ένα έτος δεν δίνεται σύνταξη;
Ή μήπως η αναρρωτική μόνο λέγεται και δεν κατατίθεται;
Για τις "επαπειλούμενες", δεν θέλεις να πω τίποτα για την ψύχωση της κύησης.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Ιουνίου 2008, 01:23:06
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απλά σου ανέφερα την, λογική εν μέρει, αντίδραση άλλων γιατρών της περιοχής. Σίγουρα θα ακουστεί: «Μμμμμ! Καλό κουμάσι* δείχνει! Κοπανατζής.* Με το που ήρθε, έφυγε» και ίσως να περιμένεις ανάλογο «ξεπλήρωμα» όταν με το «καλό» επιστρέψεις π.χ. «ρίξιμο» ή/και «χώσιμο» στις εφημερίες.
Δε νομίζω ότι περιγράφω κάτι εξωπραγματικό….
* ο χαρακτηρισμός δεν είναι προσωπικός, ελπίζω να γίνεται κατανοητό

    Λογική αντίδραση δεν είναι...ούτε καν εν μέρει.Τυπική όμως είναι, της αντίληψης των "συναδέλφων" για εαυτούς και αλλήλους.
Η αντίληψη αυτή έλκει την... ευγενική της καταγωγή στο στρατό.Σας θυμίζω: "νέος και παλιός ,ο νέος που πρέπει να πήξει πριν ζητήσει άδεια..." κι άλλα τέτοια όμορφα.

Έτσι και στο δικό μας... ευγενές λειτούργημα.Εκπαιδευόμαστε να γίνουμε οι αυριανοί εκμεταλλευτές του συναδέλφου αγροτικού,του νεότερου ειδικευόμενου,του νεότερου επιμελητή κ.ο.κ.
Έτσι λοιπόν,φίλε Διαμαντή,που να τολμήσει ο νεότερος να ζητήσει άδεια ,πριν "λιώσει" όπως "λιώσαμε" και εμείς...Γιατί τώρα που λίγο παλιώσαμε, αντί να απορρίψουμε τις πρακτικές που έχουμε υποστεί,γινόμαστε μιμητές αυτών που ως τώρα βρίζαμε...
   Πως λέγεται αυτό στην Ψυχιατρική; Η ταύτιση του θύματος με το θύτη,που συμβαίνει σε καταστάσεις ομηρίας... Σύνδρομο Στοκχόλμης νομίζω...

Άντε περαστικά μας...
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουνίου 2008, 01:32:20 από Τ.Μαλλές »

15 Ιουνίου 2008, 12:16:08
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι λογικό το: «Περιμένω το νέο για να τον χώσω, να πήξει».
Είναι λογικό όμως το: «Περιμένω το νέο, να αναλάβει στο Π.Ι. του, που είναι άδειο τόσο καιρό, για να ηρεμήσω λίγο από τις καταδρομικές καλύψεις» ή «Περιμένω το νέο να ρθει στο Κ.Υ. για να μοιραστεί η δουλειά».
Στις τελευταίες περιπτώσεις, αν η προσμονή συνοδευτεί με ανακοίνωση επιπλέον απουσίας άλλων 9 μηνών είναι λογικό, εν μέρει, να βγαίνει μια απογοήτευση έως «κακία» στην επιφάνεια. Πολύ περισσότερο αν αφορά συναδέλφους που θα μπορούσαν στο παρελθόν να πάρουν ανάλογη άδεια ανατροφής και δεν την έλαβαν λόγω ασάφειας για τις μητέρες γιατρούς του ΕΣΥ ή μη πρόβλεψης για τους πατέρες μέχρι εκείνο τον καιρό…

15 Ιουνίου 2008, 12:16:32
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε, δεν έχω κάτι μαζί σου.
Είναι δικαίωμά σου να πάρεις αυτή την άδεια και κανείς δεν μπορεί να σου πει κάτι. Απλά σου ανέφερα την, λογική εν μέρει, αντίδραση άλλων γιατρών της περιοχής. Σίγουρα θα ακουστεί: «Μμμμμ! Καλό κουμάσι* δείχνει! Κοπανατζής.* Με το που ήρθε, έφυγε» και ίσως να περιμένεις ανάλογο «ξεπλήρωμα» όταν με το «καλό» επιστρέψεις π.χ. «ρίξιμο» ή/και «χώσιμο» στις εφημερίες.
Δε νομίζω ότι περιγράφω κάτι εξωπραγματικό….
* ο χαρακτηρισμός δεν είναι προσωπικός, ελπίζω να γίνεται κατανοητό


Και εγώ πιστεύω ότι θα ακουστεί το ίδιο.
Στο ΚΥ που δουλεύω, με εντολή διευθυντή και αφού συμφωνήσαμε όλοι οι αγροτικοί, καλύπταμε 6 μήνες μια αγροτικό που ήταν έγκυος(πριν πάρει την άδεια κύησης) και δεν μπορούσε να οδηγεί καθημερινά από την πόλη που μένει στο ΚΥ ,γιατί έχει πολλές και απότομες στροφές, γκρεμούς κτλ, για να ανέβεις  τα κακοτράχαλα αν και πανέμορφα βουνά! Βέβαια το κάναμε γιατί μας πλήρωνε για να την αντικαθιστούμε. Μετά πήρε άδεια κύησης και τώρα έχει άδεια λοχείας.
Ο λόγος που ανέφερα τα παραπάνω είναι για να πω, ότι ενώ στην αρχή πιστέψαμε ότι είχε πρόβλημα, έκανε εμετους ,ζαλιζόταν κτλ, όσο περνούσαν οι μήνες αρχίσαμε να πιστεύουμε το σενάριο της λούφας!!
Σε λίγο τελειώνει η άδεια λοχείας και την περιμένουμε με ανοιχτές αγκάλες…
Για να «γλυτώσει»…θα πρέπει να παραιτηθεί….
Για να μη τα παραλέω βέβαια, δεν ακονίζουμε τη λαιμητόμο ,ούτε ετοιμαζόμαστε να της φορέσουμε την κουκούλα για την αγχόνη.
Αλλά όσο να’ναι…

Πάντως η γνώμη μου είναι, αν δικαιούσαι κάτι πρέπει να το παίρνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουνίου 2008, 12:35:39 από timex »

15 Ιουνίου 2008, 15:34:09
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο ΚΥ που δουλεύω, με εντολή διευθυντή και αφού συμφωνήσαμε όλοι οι αγροτικοί, καλύπταμε 6 μήνες μια αγροτικό που ήταν έγκυος(πριν πάρει την άδεια κύησης) και δεν μπορούσε να οδηγεί καθημερινά από την πόλη που μένει στο ΚΥ ,γιατί έχει πολλές και απότομες στροφές, γκρεμούς κτλ, για να ανέβεις  τα κακοτράχαλα αν και πανέμορφα βουνά! Βέβαια το κάναμε γιατί μας πλήρωνε για να την αντικαθιστούμε. Μετά πήρε άδεια κύησης και τώρα έχει άδεια λοχείας.

Δε νομίζω να πήρε άδεια 6 μήνες πριν γεννήσει επειδή «ζαλιζόταν, δεν μπορούσε να οδηγήσει, ο δρόμος για την εργασία της είναι επικίνδυνος, με στροφές, γκρεμούς κλπ».
Κάποιος καλός και συμπονετικός γυναικολόγος (ίσως και με το αζημίωτο) θα βρέθηκε και θα έδωσε μια γνωμάτευση ότι η κύηση είναι υψηλού κινδύνου, επαπειλούμενη κλπ.
Θα πέρασε κι από την αρμόδια επιτροπή κι όλα ωραία και καλά. Υποθέτω όμως ότι η συνάδελφος δεν θα πέρασε όλους αυτούς τους μήνες στο κρεβάτι για να «σώσει» την κύηση της. Θα έκανε τις βολτίτσες της κι εσείς θα τρέχατε να καλύψετε την απουσία της.

Κι όταν λες ότι σας πλήρωνε ο διευθυντής για να την καλύπτετε τι εννοείς; Τα 35 ευρώ το μήνα που είναι τα έξοδα κίνησης που ούτως ή άλλως τα δικαιούσαι όταν καλύπτεις άλλα ιατρεία; Διαφορετικά με ποιο τρόπο έβρισκε χρήματα για να σας πληρώνεις

15 Ιουνίου 2008, 18:23:46
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

timex


Μεγάλη ιστορία...
Πήρε άγραφη άδεια.
Και ενω έπρεπε να ήταν στο ΚΥ, ήταν σπίτι της και αντι για εκείνη στη θέση της βρισκόταν ο περιφερικός που την κάλυπτε εκείνη την ημέρα.
Δεν μας πληρωνε ο διευθυντής,αλλά εκείνη.
Επαιρνε κανονικά τον μισθό της ,απλά τον έδινε σε όσους την αντικαθιστούσαν.

15 Ιουνίου 2008, 20:10:35
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μεγάλη ιστορία...
Πήρε άγραφη άδεια.
Και ενω έπρεπε να ήταν στο ΚΥ, ήταν σπίτι της και αντι για εκείνη στη θέση της βρισκόταν ο περιφερικός που την κάλυπτε εκείνη την ημέρα.
Δεν μας πληρωνε ο διευθυντής,αλλά εκείνη.
Επαιρνε κανονικά τον μισθό της ,απλά τον έδινε σε όσους την αντικαθιστούσαν.

Πήρε άγραφη άδεια 6 μηνών; Αυτό είναι από «τα Άγραφα»;
Με συγχωρείς συνάδελφε για τα επόμενα λόγια μου όμως δεν υπηρετείτε σε Κ.Υ. αλλά σε………….. Μήπως πρέπει να βάλετε το κόκκινο φωτάκι απ’ έξω; Αν και τώρα που τα σκέφτομαι, ίσως είναι προσβολή αυτό που γράφω για τον οίκο… Εκεί υπάρχει η «υποδοχή» των περιστατικών, η «διαλογή». Ο καθένας περιμένει υπομονετικά και αδιαμαρτύρητα τη σειρά του. Υπάρχει μια οργάνωση. Κι αν δεν έρθει η εργαζόμενη, το μαγαζί κλείνει...
Δηλαδή μας λες ότι φαίνεται να έχει υπηρετήσει 6 μήνες στα χαρτιά χωρίς να έχει πατήσει. Επομένως, επιστρέφει, υπηρετεί την άδεια τοκετού και λοχείας και σας λέει «Άντε γειά..» αφού στα χαρτιά θα έχει συμπληρώσει τη θητεία της.
Αφού όμως γίνατε συνεργοί στην παρανομία (είδες που ο μισθουλάκος της συναδέλφου που τον μοιράζεστε, πόσο καλό κίνητρο αποτέλεσε; ) δεν είναι κάπως υπερβολικό να γκρινιάζεις για όλα τα άλλα στραβά;
Πάντως είναι άξιο απορίας το γεγονός ότι δεν πήρε αναρρωτική άδεια αφού θα μπορούσε. Υπάρχουν αρκετοί «πρόθυμοι» γυναικολόγοι, που θα βοηθούσαν. Πολύ περισσότερο αφού θα βοηθούσαν μια συνάδελφο. Εσάς δεν σας παραξένεψε καθόλου; Μήπως ισχύει το παραπάνω σενάριο; Η συνάδελφος και την κύηση της έκανε και το αγροτικό της χωρίς να πατήσει στο ιατρείο της…
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουνίου 2008, 03:20:25 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

16 Ιουνίου 2008, 12:45:46
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ότι και να πεις έχεις δίκιο.
Τα χρήματα δεν ήταν πολλά.
Τότε υπήρχαν αρκετοί αγροτικοί και το κάναμε επειδή μας το είπε ο διευθυντής.
Του είπαμε στην αρχή δε γίνεται.
Αλλά μας το έθεσε κάπως έτσι...μπορεί να πάρει αναρρωτική(επαπειλούμενη κύηση και καλά) και το χώσιμο θα το φάτε, αφού θα κάνετε και τη δική της δουλειά.
Προφανώς δεν πήρε αναρρωτική άδεια γιατί θα έπρεπε να την υπηρετήσει.
Δηλαδή αφού ανέχτηκα 2-3 στραβά, πρέπει να ανεχτώ και όλα τα υπόλοιπα μέχρι να φύγω;

Πάντως,πλάκα πλάκα το κόκκινο φωτάκι είναι το μόνο που μας λείπει..
Τεσπα.

16 Ιουνίου 2008, 15:00:07
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator

16 Ιουνίου 2008, 15:15:28
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο λόγος που ανέφερα τα παραπάνω είναι για να πω, ότι ενώ στην αρχή πιστέψαμε ότι είχε πρόβλημα, έκανε εμετους ,ζαλιζόταν κτλ, όσο περνούσαν οι μήνες αρχίσαμε να πιστεύουμε το σενάριο της λούφας!!
Σε λίγο τελειώνει η άδεια λοχείας και την περιμένουμε με ανοιχτές αγκάλες…
μμμ Εσύ τα έχεις πιο πρόσφατα από την σχολή αλλά μήπως οι εμετοί-ζαλάδες είναι σύμπτωμα των πρώτων 4 (το πολύ) μηνών της κύησης;;;; Μετά υποχωρούν χωρίς να προσπαθήσει καν να λουφάρει...
Μήπως μόλις γυρίσει θα ασκήσει το δικαίωμα της για μη εφημερίες τουλάχιστον μέχρι τη συμπλήρωση έξι μηνών λόγω θηλασμού;
Συγνώμη αλλά εάν είστε άνθρωποι μια φορά, δεν θα αφήσετε την γυναίκα να κάνει εφημερίες μέχρι τουλάχιστον να θηλάσει το παιδί.
Εάν. είστε τρεις φορές άνθρωποι, θα την αφήσετε όντας έγκυος να κάτσει σπίτι της επειδή "έχει τάσεις για εμετό"
Μάλλον, υπάρχει πολύ απειρία ακόμη από μέρους σας και υπάρχουν πολλά κουλούρια για να φάτε μέχρι να μεγαλώσετε που λέει και στην Κρήτη ο κόσμος. Όταν μεγαλώσετε θα έχετε και δημόσια μαχητική άποψη.

Θα ήθελα timex να σε δω έχοντας πάρει την ειδικότητα και όντας σε ένα ΠΙ όπως η πλειοψηφία, τι ώρα θα πηγαίνεις και θα φεύγεις από εκεί. Ξέρεις κατά καιρούς έχω συλλέξει "νεανικές απερισκεψίες" σε λόγια και τις συγκρίνω με την σημερινή πραγματικότητα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

16 Ιουνίου 2008, 17:46:26
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

timex


Όλα αυτά που λες τα κάναμε και θα τα κάνουμε.
Και σπίτι την αφήσαμε να κάθεται τους πρώτους μήνες και εφημερίες δε θα πάρει.Εκτός αν το θέλει η ίδια.
Όταν ήταν να έρθει στο ΚΥ ήταν 2 μηνών.
Δε θα το αναλύσω περισσότερο γιατί νομίζω δε θα βγάλει πουθενά. Ότι έγινε έγινε και να είναι καλά και η ίδια και το μωρό της.
Νομίζω όμως ότι τώρα που θα τελειώσει η άδεια λοχείας, είναι λογικό να έρχεται τα πρωινά στο ΚΥ και απλά  να βοηθά στη συνταγογράφηση.
Πιστεύεις ότι είναι παράλογο κάτι τέτοιο;
Αλλιώς πρέπει να δηλώσει παραίτηση.
Πιστεύω ότι όποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του πρέπει απλά παραιτείται.
Υπάρχουν τόσοι και τόσοι που θέλουν να κάνουν αγροτικό.
Τεσπα.
Όσο για το ποιες ώρες θα πηγαίνω και θα φεύγω από το ιατρείο μου , θα το κανονίζω αναλόγως.Αν θα είναι ΚΥ ή ΠΙ.
Εκείνο πάντως που δεν θα κάνω σίγουρα, και πιστεύω ούτε εσύ το κάνεις, είναι να  στήνω επανειλημμένα τους συναδέλφους μου όταν έχω εφημερία, γιατί απλά θέλω να μείνω λίγο παραπάνω σπίτι ή να πιω καφέ στην παραλία πριν την εφημερία.
Δεν ξέρω αν το λένε και στην Κρήτη ,αλλά μεγάλωσα με το «Μη κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν».
 :) :)


   

16 Ιουνίου 2008, 18:01:59
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

timex


Επειδή δε θέλω να αναφερθώ ξανά στο συγκεκριμένο θέμα,θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλα τα μέλη του φόρουμ για το ξέσπασμά μου.
Δεν υπάρχει δικαιολογία απο μέρους μου.
 :-\

16 Ιουνίου 2008, 18:22:42
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


Δεν χρειάζεται συγνώμη...
Χαλαρά timex και... υπομονή.

16 Ιουνίου 2008, 19:24:59
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αυτό που έγραψες εδώ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε λίγο τελειώνει η άδεια λοχείας και την περιμένουμε με ανοιχτές αγκάλες…
Για να «γλυτώσει»…θα πρέπει να παραιτηθεί….
Για να μη τα παραλέω βέβαια, δεν ακονίζουμε τη λαιμητόμο ,ούτε ετοιμαζόμαστε να της φορέσουμε την κουκούλα για την αγχόνη.
Αλλά όσο να’ναι…

Πως συνδυάζεται μ' αυτό που έγραψες εδώ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νομίζω όμως ότι τώρα που θα τελειώσει η άδεια λοχείας, είναι λογικό να έρχεται τα πρωινά στο ΚΥ και απλά  να βοηθά στη συνταγογράφηση.........
Δεν ξέρω αν το λένε και στην Κρήτη ,αλλά μεγάλωσα με το «Μη κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν».
 :) :)


Όσο γι' αυτό που έγραψες εδώ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσο για το ποιες ώρες θα πηγαίνω και θα φεύγω από το ιατρείο μου , θα το κανονίζω αναλόγως.Αν θα είναι ΚΥ ή ΠΙ.

τι να σχολιάσω;;;
Μήπως οι συνάδελφοι γενικοί γιατροί του Κ.Υ. που εργάζεσαι ανήκουν κι αυτοί στην κατηγορία του "ανάλογα" που θες να ενταχθείς κι εσύ; Και μη μου πεις ότι το μόνο κριτήριο συνέπειας στο ωράριο είναι να μην περιμένουν οι συνάδελφοι που θέλουν να φύγουν.

Με την ευκαιρία να γράψω ένα ωραίο που μου είχε στείλει ο συνάδελφος Βαρνάβας νομίζω. Δεν το βρίσκω αυτούσιο αλλά αν θυμάμαι καλά πήγαινε κάπως έτσι:
Διευθυντής είχε αναρτήσει στην κλινική του την ακόλουθη ανακοίνωση :
«Παρακαλούνται οι συνάδελφοι που έρχονται κάπως αργότερα το πρωί, να βαδίζουν στη δεξιά πλευρά του διαδρόμου γιατί στο αντίθετο ρεύμα κινούνται οι συνάδελφοι που φεύγουν κάπως νωρίτερα το μεσημέρι…»

Υ.Γ.: Πολύ μου αρέσει το "τέσπα" που χρησιμοποιείς..


« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουνίου 2008, 20:38:39 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

16 Ιουνίου 2008, 23:57:37
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

timex


Θα σου εξηγήσω.
Για τα δυο πρώτα σχόλια.
Χαριτολογώντας να πω ότι μάλλον είναι το αγγελάκι και το διαβολάκι.
Τα στιγμιαία νεύρα και η ηρεμία. .
Αυτά για τις δυο πρώτες παραθέσεις.
Για την 3η παράθεση, μάλλον παρανόησες το "αναλόγως".
Άλλο να είσαι σε ΚΥ και άλλο σε ΠΙ.
Στο ΚΥ πρέπει να μείνεις οπωσδήποτε μέχρι τη στιγμή που θα σε αλλάξει ο συνάδελφος που εφημερεύει. Δηλαδή 3 ή 4.
Στο ΠΙ δε σε αλλάζει κανείς και αν δεν έχεις άλλους ασθενείς να δεις ,μπορείς να φύγεις και στις 2-3.
Κάνω λάθος;
Πάντως για εμένα,ένα απο τα πιο σημαντικά κριτήρια συνέπειας είναι να μη περιμένει ο συνάδελφος.


Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2010, 15:17:08
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
3988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Νοεμβρίου 2013, 17:27:02
από Denominator
2 Απαντήσεις
19854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Σεπτεμβρίου 2020, 07:52:09
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
5031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2021, 23:50:51
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
1615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Φεβρουαρίου 2024, 10:44:11
από Δ. Κουναλάκης