Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:41:56

Αποστολέας Θέμα: Νέο Forum των ανθρώπων της ΠΦΥ  (Αναγνώστηκε 345304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Φεβρουαρίου 2008, 19:56:30
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
Σας ευχαριστώ πολύ iGP γιά την ανταλλαγή θέσεων,επιχειρημάτων και  απόψεων που είχαμε.
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

25 Φεβρουαρίου 2008, 19:59:44
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
Δημήτρη προσωπικά μηνυματα μπορουμε να στέλνουμε?
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

25 Φεβρουαρίου 2008, 20:01:44
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
Εγώ ήδη έχω στείλει και λάβει προσωπικά μηνύματα. Αλήθεια και ειλικρινά, υπάρχει δυνατότητα στους διαχειριστές να διαβάσουν αν θέλουν τα προσωπικά μας μηνύματα;
Προσοχή κοι Διαχειριστές, κρίνεται η αξιοπιστία σας εδώ. Απαντήσετε παρακαλώ ειλικρινά.

25 Φεβρουαρίου 2008, 20:14:18
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Κι εγώ σας ευχαριστώ κύριε Δήμου, όπως ευχαριστώ και τους διαχειριστές γι' αυτή την υπέροχη ευκαιρία που μας δίνουν.Αν θεωρείτε ότι ξέφυγα από κάποια όρια, απέναντί σας, ζητώ συγγνώμη.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

25 Φεβρουαρίου 2008, 20:22:25
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
Kαι εγώ ευχαριστώ όλους σας κύριοι (διαχειριστές και συμμετέχοντες), και εύχομαι πάντα τέτοια. 

25 Φεβρουαρίου 2008, 20:59:41
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αγαπητέ iGP, έχω την εντύπωση ότι με το "Την επόμενη φορά όμως, θα σας δίνω πρώτα αναφορά" εμένα μου φάνηκε ότι θύμωσες με την φυσική ερώτηση του "που ήσουν εσύ?". Γιατί? Βρίσκω πως είναι ερώτηση φυσική μέσα στο πνεύμα του διαλόγου που ανοίξατε.
Αλλά βρίσκω ότι και ο φίλος κ. Δήμου ωρίμασε πολύ ως chater, αφού δεν θύμωσε και δεν κλιμάκωσε την οξύτητα, όπως έκανε παλαιότερα.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

25 Φεβρουαρίου 2008, 21:08:41
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Ουδεμία. Εκτός και αν λειτουργήσουμε ως hackers. Κάθε hacker, διαχειριστής ή μή, μπορεί να διαβάσει οιοδήποτε e-mail (γιατί και τα προσωπικά μηνύματα δεν είναι τίποτε περισσότερο από e-mails).
Εγώ προσωπικά δεν έχω τέτοιες τεχνικές δυνατότητες, αλλά και μόνο η ερώτηση δείχνει έκφραση αμφιβολίας που δεν νομίζω ότι δικαιολογείται από την μέχρι τώρα πορεία των διαχειριστών.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

25 Φεβρουαρίου 2008, 21:13:38
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μέσα από τις λειτουργίες του forum όχι.
Όμως, για αυτόν που έχει πρόσβαση στις βάσεις δεδομένων της σελίδας και ξέρει τι κάνει και πως το κάνει, μόνο η φαντασία του τον περιορίζει.
Προσωπικά όμως έχω πολύ σοβαρότερα πράγματα να κάνω από το να ασχολούμαι με τα μηνύματα που στέλνετε μεταξύ σας.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

25 Φεβρουαρίου 2008, 21:14:25
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
Nαι έχετε δίκιο, ζητώ συγνώμη πράγματι δεν δικαιολογείται τέτοια αμφιβολία. Δεν εννοούσα φυσικά ότι το κάνετε, απλώς αν γίνεται αλλά όντως έτσι που το έθεσα ήταν σαν να είχα αμφιβολία για την ειλικρίνειά σας.  

Ευχαριστώ κ Μιχάλη.

25 Φεβρουαρίου 2008, 21:17:47
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Κύριε Μιχάλη, θεωρώ πως η ερώτηση θα ήταν φυσική, αν έγραφα επώνυμα.Αφού γράφω ανώνυμα τι νόημα θα είχε μία τυπική απάντηση σε μία ευθέως προσωπική ερώτηση;Αν είναι να θυμώνουμε την ώρα που ασχολούμαστε με το χόμπυ μας, καήκαμε.Μόνο χαλαρώνω και περνάω ευχάριστα την ώρα μου, ασχολούμενος με αυτό που μου αρέσει, τον υπολογιστή.Όπως όμως και να έχει, επειδή κι εγώ απάντησα "προσωπικά" και σε έντονο ύφος, ζήτησα αμέσως συγγνώμη.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

25 Φεβρουαρίου 2008, 21:39:42
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Προσωπικά, εντυπωσιάστηκα από την στιχομυθία που προηγήθηκε... Εμένα μου φάνηκε σαν χάσμα γενεών.... Μη παρεξηγηθώ, θα το εξηγήσω:
Η αλήθεια για τα fora και γενικότερα για το internet είναι όπως την περιγράφει ο iGP, η πραγματικότητα σε πρόσωπο-με-πρόσωπο συναντήσεις είναι όπως την περιγράφει ο κ. Δήμου. Εμείς τολμήσαμε να βάλουμε την φωτιά με το νερό να συμβιώσουν....

Αξίζει λίγο να θυμηθούμε από ξεκινάει η ιστορία της ανωνυμίας που αρχικά δεν ήταν ακριβώς ανωνυμία και ίσως να ήταν και η καλύτερη εποχή.

Το internet φτιάχτηκε την εποχή του ψυχρού πολέμου και όπως λέει το όνομα του ήταν δίκτυο που ένωνε "μονάδες" μεταξύ τους. Η σκέψη πίσω από την δημιουργία του ήταν ότι αντί να έχουμε μια διασύνδεση μιας μονάδας με μια άλλη, έχουν διασύνδεση της κάθε μονάδας με περισσότερες από μια, και συνεπώς πολλαπλούς εναλλακτικούς δρόμους για να φτάσουμε από ένα σημείο σε ένα άλλο. Αυτό σήμαινε ότι αν μονάδα καταστρεφόταν στον πόλεμο, υπήρχαν εναλλακτικοί δρόμοι για την επικοινωνία μεταξύ των υπολοίπων.

Σε αυτή την επικοινωνία δεν μπορούσαν να υπάρχουν πραγματικά ονόματα, μόνο συνθηματικά ονόματα όπως οι ασυρματιστές στο στρατό. Τα συνθηματικά ονόματα έγιναν usernames, οι μονάδες είχαν ονόματα της μορφής bluedragon.airforce.gov και αυτό μπορεί να ήταν ένα αεροδρόμιο στο Μαϊαμι. Αυτή η τεχνοτροπία έγινε συνήθεια και στα πανεπιστήμια στα πλαίσια προστασίας από την τεχνολογική κατασκοπία πλέον...

Και κάποια στιγμή, το internet άνοιξε στο κοινό... και η συνήθεια συνεχίστηκε... Τώρα τα φορουμ έχουν συμμετέχοντες με παρατσούκλια που συχνά δίνουν ραντεβού σε μια ταβέρνα και τα πίνουν... Μεταξύ τους δεν είναι ανώνυμοι.... αλλά κάθε καινούργιος είναι σαν στο στρατό... ο αρχικός βαθμός είναι "στραβάδι"...

Εδώ τα πράγματα τα τσιτώσαμε στο forum της Ένωσης... πήραμε ένα εργαλείο που έχει μια ιστορία και το βάλαμε να ενώσει συναδέλφους από όλη την επικράτεια. Είναι πραγματικά κάτι πρωτόγνωρο αλλά όχι δεν είμασταν οι πρώτοι. Σίγουρα, όμως μπορούμε να πετύχουμε μια πολύ καλή οργάνωση και να συνδυάσουμε δύο διαφορετικούς κόσμους.

Το ερώτημα είναι είμαστε έτοιμοι να κάνουμε ένα τέτοιο βήμα; Δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

25 Φεβρουαρίου 2008, 21:41:37
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όλα έχουν τις οπτικές γωνίες τους και τις ερμηνείες τους.
Νομίζω όμως ότι είναι καιρός να πάψουμε αυτή την συζήτηση για το γιατί έκλεισε το φόρουμ, αφήνοντας πίσω την εσωστρέφεια, θύματα της οποίας εύκολα μπορούμε να γίνουμε όλοι μας και να ανοίξουμε τις καρδιές μας σε προβληματισμούς και προτάσεις.
Ο χρόνος θα δείξει και την σκοπιμότητα –ωφελιμότητα, αλλά και τις προοπτικές  αυτής της ενέργειας του Δ.Σ. και την σκοπιμότητα και ωφελιμότητα ή μη της δημιουργία ετούτης της σελίδας.
Να συμφωνήσω με το συνάδελφο κο. Μιχάλη και παρεμπιπτόντως ελπίζω το πρόβλημα υγείας που ανέφερε ότι αντιμετώπιζε συγγενικό του πρόσωπο να είχε αίσια έκβαση.
Η συζήτηση περί επωνυμίας και ανωνυμίας έχει αρχίσει να κουράζει. Γιατί δεν λέμε τα πράγματα με τ’ όνομά τους επιτέλους;
Η ανωνυμία βοηθάει στο να ειπωθούν ευκολότερα κάποια πράγματα. Κάποια μπορεί να είναι αλήθειες που πονάνε (συνήθως κάποιους άλλους) κάποια άλλα μπορεί να είναι ανακρίβειες και κακόβουλα σχόλια. Δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε μόνο το πρώτο χωρίς το δεύτερο.
Θα μπορούσα να έχω το ψευδώνυμο giakaoura (μετάφραση: Ο γαστρεντερολόγος εις την Ιαπωνικήν), να κάνω ένα post και να γράφω ότι ο Σκούφαλος τα παίρνει από τις φαρμακευτικές εταιρίες, ότι γράφει φάρμακα με τη σέσουλα, ότι προωθεί τους δικούς του ανθρώπους στη Γενική Ιατρική κι ότι άλλο επαγγελματικό ή προσωπικό θέμα θέλετε. Κι ας ψάχνει μετά ο administrator του forum και το θιγόμενο ή τα θιγόμενα άτομα να με βρουν για να μου κάνουν μήνυση. Θα μου πείτε τα ίδια και χειρότερα θα μπορούσα να γράψω ακόμη κι αν χρησιμοποιούσα το «επώνυμο» ψευδώνυμο Natasa Karamanli, Nikitas Κaklamanis, Athanasios Giannopoulos, Gerasimos Giakoumatos. (όλοι οι προαναφερθέντες είναι γιατροί αν δεν το γνωρίζετε! Δεν ξέρω αν το γνωρίζουν και οι ίδιοι…).
Να καταλήξουμε να υπάρχει πριν από την εγγραφή διασταύρωση, από τον Administrator, των στοιχείων ταυτότητας του εγγραφόμενου; Πώς; Με αποστολή δελτίου ταυτότητας με φαξ; Αν ήθελε τέτοια διαδικασία τότε θα γραφόταν το πολύ 10 άτομα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για την ακρίβεια, εγώ προσωπικά μέτρησα τόσο στη θέση που ήμουν (στην άκρη της αίθουσας στην ουρά) όσο όμως και στο σώμα των καθίμενων, οπωσδήποτε πάνω από 15 ψηφοφόρους υπέρ ανωνυμίας, μπορεί και πάνω από 25. Απλώς ήταν περίπου 50 ή και παραπάνω οι ψηφίσαντες κατά των ανωνύμων. Ειλικρινά εκπλήσσομαι που γράφεις ότι μόνο εσύ ψήφισες.

Εδώ βέβαια υπάρχει το αξιοπερίεργο οι ψηφίσαντες για την κατάργηση της ανωνυμίας (αλήθεια τι σημαίνει αυτό;;; ), σύμφωνα με ότι διαβάζω γύρω στους 50, και οι υποστηρίζοντες τη διατήρηση, διαβάζω γύρω στους 30, αθροιστικά μας κάνουν γύρω στα 80 άτομα. Μα τόσα άτομα δεν έκαναν ποτέ σύνδεση στο forum στη διάρκεια μιας μέρας!!! Μήπως πέσαμε σε περίπτωση «μετακινούμενων οπαδών»;;

Να υπενθυμίσω ότι στο «παλιό» forum, αν θυμάμαι καλά, υπήρχαν εγγεγραμμένα 400 μέλη υποτίθεται; Θυμάστε πόσα μέλη φαίνονταν στο τέλος της αρχικής σελίδας που έκαναν σύνδεση στο τέλος κάθε ημέρας; Τα ίδια και τα ίδια 30 -35 μέλη. Άντε μερικές φορές να πιάναμε τα 40. Κι απ’ όσους έκαναν σύνδεση καθημερινά, πόσοι είχαν ενεργή συμμετοχή με αποστολή σχολίων; Οι μισοί και ίσως λιγότεροι. (Χωρίς να θεωρώ υποχρεωτική τη συμμετοχή). Οι περισσότεροι λογαριασμοί ήταν ανενεργοί για μήνες ή/και χρόνια. (¨Όπως  οι λογαριασμοί που είχαν ανοίξει σχεδόν όλοι οι Έλληνες στο χρηματιστήριο παλαιότερα)

Πάντα θα υπάρχουν οι "διάττοντες αστέρες" που θα κάνουν εγγραφή και post την ίδια μέρα που αντιμετωπίζουν ένα προσωπικό επαγγελματικό πρόβλημα και θα ζητούν πιεστικά απαντήσεις και μετά θα χαθούν στη σιωπή. Πάντα θα υπάρχουν οι «περίεργοι», οι «εκτός τόπου και χρόνου», τα «φερέφωνα», τα «παπαγαλάκια» κλπ. Στο παλαιότερο forum είχε αποδειχθεί ότι υπήρχε η ωριμότητα και η ικανότητα στο να αναγνωρίζουμε και να περιθωριοποιούμε τις παραπάνω περιπτώσεις.
Ο Barry Lyndon λίγες μέρες πριν τις εκλογές ζητούσε τοποθέτηση από υποψήφιο για τη συμμετοχή μη γενικών γιατρών στην επιτροπή εξετάσεων για τη ειδικότητα. Είδατε να πάρει απάντηση; Πιστεύετε ότι δεν έλαβε απάντηση επειδή έθεσε την ερώτηση «ανώνυμα»;

Υ.Γ.: Ελπίζω ο Barry Lyndon  να βρει γρήγορα το δρόμο προς αυτό το forum. Μας έχει λείψει. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι μπορεί να είναι ήδη εγγεγραμμένος με διαφορετικό ψευδώνυμο. Δεν το νομίζω γιατί δεν θα μπορούσε να αλλάξει και τον τρόπο γραφής του….

25 Φεβρουαρίου 2008, 21:47:01
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που φοβίζει κάποιον να εκφράσει την άποψη του επώνυμα?
Μήπως δεν θέλει να διαταράξει την σχέση του με κάποιους? Μήπως θέλει να τα έχει με όλους καλά?

Μήπως βρίσκεται εξ ορισμού σε μειονεκτική θέση όταν είναι κρινόμενος για την απονομή τίτλου ειδικότητας; Μήπως πάλι ισχύει τό ίδιο όταν είναι επανακρινόμενος για το ΕΣΥ; Μήπως μερικοί άλλοι κρατάνε και το μαχαίρι και το πεπόνι (το καρπούζι, το μάνγκο, την παπάγια και το passion fruit κ.λπ.) ενώ αυτός έχει μόνο ένα πληκτρολόγιο για να εκφράσει το παράπονο/καημό του; Μήπως αν τσουγκρίσει το αυγό με τον τοίχο σπάει το αυγό; Μήπως όλα τα δάχτυλα του χεριού δεν είναι ίσα; Μήπως; Μήπως;
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Φεβρουαρίου 2008, 21:59:42 από Ο κομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

25 Φεβρουαρίου 2008, 21:49:28
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ελπίζω ο Barry Lyndon  να βρει γρήγορα το δρόμο προς αυτό το forum.

Δεν είμαι εγώ ο Barry. Είναι ξερό το όχι. ;)
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

25 Φεβρουαρίου 2008, 22:03:18
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
Εγώ μετά από αυτά (μαζεύτηκε η παρέα ανανεωμένη) θυμάμαι το ρητό "ό,τι δε με σκοτώνει με κάνει δυνατότερο".

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
83361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Απριλίου 2011, 19:27:54
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
90265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2012, 16:25:36
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
19482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Οκτωβρίου 2022, 00:07:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουνίου 2023, 10:55:42
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
1940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2024, 09:19:31
από Argirios Argiriou