Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:00:55

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών παραπεμπτικών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-diagnosis -Ηλεκτρονική Έκδοση Παραπεμπτικών -Σχόλια/Οδηγίες  (Αναγνώστηκε 678630 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Αυγούστου 2011, 14:33:33
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Παραθέτω ένα .pdf παραπεμπτικού από το e-diagnosis.
Tα στοιχεία ιατρού και ασφαλισμένου παραλείφθηκαν τεχνητά για ευνόητους λόγους.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Αυγούστου 2011, 00:06:41
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Να πώς κριθήκαμε όλοι όσοι χρησιμοποιήσαμε το e-diagnosis. Kανείς δεν ξέρει αν και πότε θα αρχίσουν τα "κουστούμια".

Κατά τα άλλα την "κατά προτεραιότητα" εξώφλησή μας (γεγονός με το οποίο προσωπικά διαφωνώ), ακόμη την περιμένουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Αυγούστου 2011, 00:10:02 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Αυγούστου 2011, 14:23:00
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η ιστορία του e-diagnosis είναι μια χαμένη ιστορία κατά την γνώμη μου. Γνωρίζω ανθρώπους μέσα στον ΟΠΑΔ, ανθρώπους με τους οποίους είχα δουλέψει και παλαιότερα, όμως δεν νομίζω ότι αλλάζει τίποτα την κατάσταση.

Πρώτο και βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν θέλουν στον ΟΠΑΔ να βρουν τους γιατρούς που υπερπαραγγέλουν εξετάσεις. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.
Δεύτερο και βασικό, γιατί δεν θέλουν να καταλάβουν, ότι για να μειώσουν το κόστος και να αυξήσουν την ποιότητα των υπηρεσιών δεν απαιτείται μαστίγιο για όλους και συγκρίσεις της μορφής κόστους/παραπεμπτικό είναι για "τεχνοκράτες" με μονοψήφιο αριθμό δείκτη IQ.

Υπάρχει νόμος από το 2003 (του Στεφανή εάν θυμάμαι καλά) που απαιτούσε μαζί με τον ηλεκτρονικό φάκελο στα κέντρα υγείας (που δεν έγινε λόγω των εκλογών) τα ιδιωτικά εργαστήρια να διατηρούν για 5 χρόνια τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος και τα πορίσματα των απεικονιστικών εξετάσεων. Το διάστημα διατήρησης των αποτελεσμάτων ήταν 10 χρόνια για τα δημόσια.

Υπήρχε παλαιά εντολή του ΟΠΑΔ (που την έχω χάσει πλέον) που απαιτούσε όταν γίνεται η οποιαδήποτε εξέταση σε ένα ασθενή, τα αποτελέσματα να γράφονται στο πίσω μέρος του στελέχους που γράφεται η εξέταση στο βιβλιάριο του ασθενή. Αυτό εξυπηρετούσε δύο λόγους:
α) Δεν έβαζε εύκολα κάποιος "μαϊμού" αποτελέσματα για εξετάσεις που "δεν έκανε"
β) μπορούσε να δει ο ιατρός τι έχει κάνει ο ασθενής και να μην ξαναζητήσει τις ίδιες εξετάσεις.

Δυστυχώς με το e-diagnosis έχουμε πάει ένα βήμα πίσω, δεν μπορούμε να δούμε ούτε καν τι εξετάσεις έχουν παραγγελθεί πλέον από προηγούμενο ιατρό. Η συνέπεια είναι να τις ζητήσεις ξανά. Δηλαδή επιπλέον κόστος για τον ΟΠΑΔ.

Ξέρω την γνωστή καραμέλα με τα προσωπικά δεδομένα και τις διάφορες μαλακίες που προβλέπονται από την άχρηστη ΑΔΑΕ.
Να προτείνω μια απλή λύση:
- O EOΠΥΥ διατηρεί όλα τα αποτελέσματα των εξετάσεων σε μια βάση δεδομένων. Δεν πληρώνεται καμιά εξέταση εάν δεν περαστεί το αποτέλεσμα της σε αυτή τη βάση.
- Ο κάθε ασθενής έχει ένα κλειδάριθμο σαν αυτά που δίνουν οι τράπεζες για τα webbanking. Κάθε του "συναλλαγή" (επίσκεψη, συνταγογράφηση, εξέταση) γίνεται με ένα τέτοιο κλειδί από τον κλειδάριθμο και το ΑΜΚΑ του. O ασθενής μπορεί να μπει σε ιστοσελίδα και πάλι με τον κλειδάριθμο του μπορεί να κλειδώσει ένα αποτέλεσμα να μην είναι ορατό ή και να το διαγράψει, αλλά παραμένει η πληροφορία ότι έγινε η εξέταση.
- Ο γιατρός κατά την εξέταση ή την είσοδο για νοσηλεία του ασθενή, με κωδικό από τον κλειδάριθμο αποκτά πρόσβαση σε όλες τις εξετάσεις. Βλέπει τι γίνεται και δεν χρειάζεται να ξαναστέλνει ξανά και ξανά εξετάσεις.
- Η ΑΔΑΕ αντιδρά γιατί οι μίζες που θα προσφερθουν κάτω από το τραπέζι είναι πολλές και τα στελέχη της δεν θέλουν να τις χάσουν.

Με αυτό τον τρόπο περιορίζονται πάρα πολλές επαναλήψεις εξετάσεων. Φαίνεται επίσης και η ποιότητα των αποτελεσμάτων των μικροβιολογικών και απεικονιστικών εργαστηρίων καθώς μπορείς να δεις διαφορές που μπορούν να βρεθούν από εργαστήριο σε εργαστήριο. Πρακτικά τέλος τα αποτελέσματα μαϊμού... Να θυμίσω ότι πολλά μικροβιολογικά εργαστήρια όταν δουν φυσιολογική TSH τις υπόλοιπες θυρεοειδικές ορμόνες τις "δίνουν" χωρίς να τις κάνουν;

Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Αυγούστου 2011, 23:33:04
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το e-diagnosis έχει συμπεριλάβει και ιατρικές πράξεις.
Λογικό είναι οι ιατροί που μπορούν να δικαιολογήσουν πράξεις στον ΟΠΑΔ να εκδίδουν πλέον αντίστοιχα παραπεμπτικά τα οποία να υπογράφει ο ασθενής.
Το καλό με αυτό είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα δε θα χρειάζεται θεώρηση μέχρι τα 150 ευρώ και έτσι δε θα χάνονται χαρτιά όπως παλαιότερα.

Δεν έχω δει μέχρι στιγμής κάποιο έγγραφο που να προβλέπει αυτόν τον τρόπο ηλεκτρονικής αναγραφής των ιατρικών πράξεων.
Επίσης δεν έχω δει και κάτι που να τον απαγορεύει.
Έχω ακούσει από συναδέλφους ότι κάποιες ΥΠΑΔ δέχονται τέτοιου είδους "παραπεμτπικά" ιατρικών πράξεων.
Αν έχει κανείς καμία πληροφόρηση ας το γνωστοποιήσει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Αυγούστου 2011, 23:39:42
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Και κάτι που πλήττει κυρίως τους φυσικοθεραπευτές.

Για προσπαθήστε να εκδόσετε (όσοι δικαιούστε) παραπεμπτικό για 10 χειρομαλάξεις, 10 διαθερμίες, 10 TENS, 10 έλξεις.
Θα πρέπει να επαναλάβετε για κάθε κατηγορία 10 φορές την ίδια διαδικασία.
Με μια γρήγορη πληκτρολόγηση το παραπεμπτικό αυτό θέλει γύρω στα 15-20 λεπτά.

Περαστικά μας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Αυγούστου 2011, 23:32:29
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ερώτηση προς κάθε σχετικό με την πληροφορική:
Πόσο δύσκολο είναι να κατασκευαστεί μία εφαρμογή που να τρέχει πάνω στο e-diagnosis και να αυτοματοποιεί κάποιες διαδικασίες (π.χ. πακέτα εξετάσεων, φυσικοθεραπείες, σώσιμο αντιγράφων κ.λ.π.);  
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Αυγούστου 2011, 20:06:33
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

bpikou


Μήπως το σύστημα κολλούσε σήμερα και σε κανέναν άλλο εκτός από εμένα; >:(

22 Αυγούστου 2011, 20:12:57
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
σε ολο τον κοσμο.....!Εχει καταλαβει κανενας πως κανουμε την ηλεκτρ. επισκεψη?

22 Αυγούστου 2011, 20:36:07
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήπως το σύστημα κολλούσε σήμερα και σε κανέναν άλλο εκτός από εμένα; >:(
Φυσικά! Απ΄ ότι φαίνεται το σύστημα κατά τις ώρες αιχμής δε σηκώνει τον ΟΑΕΕ και τον ΟΠΑΔ, οπότε φανταστείτε τι θα γίνει όταν προστεθεί και το ΙΚΑ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Αυγούστου 2011, 20:40:38
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
@fanisgp: Δεν κάνουμε (ακόμη) ηλεκτρονική επίσκεψη. Παρόλα αυτά, τσεκάροντας την επιλογή "επίσκεψη" που βρίσκεται κάτω δεξιά από τα στοιχεία του ασθενούς, καταγράφεται στο σύστημα (οι επισκέψεις εμφανίζονται πάνω δεξιά). Νομίζω άνευ ουσίας διαδικασία - δεν ξέρω αν ἐχει κανείς άλλη άποψη.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Αυγούστου 2011, 21:48:47
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
δεν έχουν δει τίποτα ακόμη.....
Σκέψου μόνο ότι κάποιοι σήμερα νόμιζαν ότι έχει 19/08.... Που να μπουν κι αυτοί....

Ηλεκτρονική επίσκεψη κάνουμε πατώντας την επίσκεψη και επιλέγοντας από τις εξετάσεις επιπλέον την 1η ή 2η επίσκεψη στο ιατρείο.
Κόβουμε το χαρτάκι και αντί να γράψουμε 1η ή 2η επίσκεψη συμπληρώνουμε τον κωδικό του παραπεμπτικού με την εξέταση "1η επίσκεψη"
Λέγανε κάποτε ότι οι γιατροί που θα το κάναν αυτό θα πληρώνονταν κατά προτεραιότητα... Δυστυχώς ξέχασαν να το στείλουν εγγράφως ως διαταγή στους κατά τόπους ΥΠΑΔ.... μπας και το εφάρμοζαν οι υπάλληλοι των ΥΠΑΔ...

Εγώ νομίζω ότι εάν δεν θέλουν να ξεσηκωθούν όλοι εναντίον τους, μια μικρή παράταση είναι πολύ καλή ιδέα μέχρι να αναβαθμίσουν το software και να υποστηρίζει "πακέτα εξετάσεων" οριζόμενα από τον κάθε ιατρό.

Φυσικά δεν ξεχνάμε τα πολύ σοβαρά προβλήματα που σχολίασε ο Βασίλης: Δεν ξέρεις τι εξετάσεις έχουν ήδη δοθεί από άλλους γιατρούς και δεν ξέρεις εάν εκτελέστηκαν ή όχι οι εξετάσεις.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Αυγούστου 2011, 21:56:55
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ηλεκτρονική επίσκεψη κάνουμε πατώντας την επίσκεψη και επιλέγοντας από τις εξετάσεις επιπλέον την 1η ή 2η επίσκεψη στο ιατρείο.
Κόβουμε το χαρτάκι και αντί να γράψουμε 1η ή 2η επίσκεψη συμπληρώνουμε τον κωδικό του παραπεμπτικού με την εξέταση "1η επίσκεψη"
Αυτό που λες ήθελα να το κάνω εδώ και τόσο καιρό αλλά η δική μας ΥΠΑΔ δε δέχεται αυτή τη διαδικασία. Αν και καταφανώς έχεις δίκιο, δεν έχει βγει και κάποια εγκύκλιος που να σχολιάζει την εγκυρότητα των ηλεκτρονικών παραπεμπτικών που αφορούν ιατρικές επισκέψεις και ιατρικές πράξεις. Στον αυτόματο πιλότο κι αυτό. Ο κανόνας της μέγιστης εντροπίας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Αυγούστου 2011, 12:30:56
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Σήμερα τα πράγματα είναι καλύτερα.....
Από την αναζήτηση του ΑΜΚΑ μέχρι την εμφάνιση των στοιχείων του ασφαλισμένου μέτρησα 108 δευτερόλεπτα......
Χθες ήθελε παραπάνω....


Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

23 Αυγούστου 2011, 14:29:43
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Λοιπόν, έχω μία ακόμη αιρετική σκέψη.
Μήπως οι υπεύθυνοι του e-diagnosis μόνο φαινομενικά υπολόγιζαν λάθος μέσο όρο χρήσης της εφαρμογής ανά παραπεμπτικό, ενώ ξέρουν που θα ισορροπήσει το σύστημα;
Θέλω να πω ότι πολλοί συνάδελφοι δεν έχουν συνηθίσει ακόμη την εφαρμογή και είναι λογικό να καθυστερούν.
Όσο όμως θα απασχολούν λιγότερο τον server, τόσο αυτός θα καθίσταται ικανός να ανταποκρίνεται πιο αποτελεσματικά.
Και στο κάτω-κάτω όσοι δεν θα το αντέξουν, θα κάνουν ιατρείο σε ώρες εκτός αιχμής. Τότε η κίνηση είναι πολύ μικρότερη...
Έχει πλάκα να δούμε τίποτε ανακοινώσεις του στυλ: "Ο ιατρός θα εκδίδει παραπεμπτικά 7-9 το πρωί καθημερινές - Για απαιτητικές περιπτώσεις παρακαλώ κλείστε ραντεβού Κυριακή απόγευμα".
Μπαίνουμε σιγά-σιγά στη στάνη...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Αυγούστου 2011, 18:58:04
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Καλησπέρα και από εμένα. Δουλεύω ως υπάλληλος γραφείου σε παθολόγο και ξεκίνησα σήμερα την ηλεκτρονική συνταγογράφηση για τον ΟΠΑΔ. Την συνταγογράφηση και τις εξετάσεις του ΝΑΤ τις βρήκα πιο εύκολες, αν και με προβλήματα στην αρχή του συστήματος.

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις επισκέψεις.
Κάλεσα στο 1135 όπου μου είπανε ότι δεν είναι απαραίτητο να κόψω κάποια επίσκεψη ηλεκτρονικά όταν αφορά φάρμακα ή απλή εξέταση αλλά μόνο όταν έχει να κάνει με εξετάσεις. Όταν τους είπα ότι κάποιος ασφαλισμένος, συχνός επισκέπτης του ιατρείου, έρχεται για τα συνηθισμένα του φάρμακα, μετά την επίσκεψη με τον γιατρό, αναλαμβάνω εγώ το "γραφειοκρατικό" κομμάτι. Εκεί κάνω την συνταγογράφηση στο e-syntagografisi αλλά μετά την εκτύπωση των συνταγών, πως θα κόψω την επίσκεψη? Μου απαντήσανε ότι απλά συνεχίζω να κόβω το χαρτάκι από το βιβλιάριο του ασθενή. Πως όμως ελέγχεται αυτό ηλεκτρονικά? Η αν ο ασφαλισμένος απλά έρθει για μία επίσκεψη, κόβω μόνο το χαρτάκι από το βιβλιάριο και απλά το καταθέτω όπως πρίν? Δυστυχώς δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν με ακρίβεια και με στείλαν στο 11131 για να ρωτήσω, όπου δυστυχώς μου αναφέρανε ότι το site είναι μόνο για συνταγογράφηση και δεν υποστηρίζει επίσκεψη. Αυτό μόνο στο e-diagnosis.

Γενικά επικρατεί ένας πανικός αυτές τις πρώτες μέρες, ειδικά σήμερα που ήταν να γράψουμε τις πρώτες εξετάσεις σε ασθενή, έφαγα μισή ώρα.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:
1) Αν ο ασφαλισμένος έρθει απλά για εξέταση πώς κρατάω την επίσκεψη? Μόνο από το βιβλιάριο ή κανω κάτι και μέσω e-diagnosis?
2) Αν ο ασφαλισμένος έρθει μόνο για φάρμακα, τότε πώς θα κόψω την επίσκεψη αφού όταν δηλώνω ότι είναι επίσκεψη και πατάω ολοκλήρωση παραπεμπτικού, μου ζητάει "Αιτία παραπομπής για εξετάσεις"?

Σήμερα το ανακάλυψα το site και ελπίζω να είναι ένα μεγάλο βοήθημα!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
56 Απαντήσεις
43502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Αυγούστου 2009, 23:49:01
από Βέρρας Οδυσσέας
3 Απαντήσεις
11290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2012, 07:58:20
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
5609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2013, 18:16:27
από Argirios Argiriou
463 Απαντήσεις
357594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2023, 09:25:15
από pzogr
1 Απαντήσεις
6949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2015, 21:44:08
από Denominator