Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:36:01

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών παραπεμπτικών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-diagnosis -Ηλεκτρονική Έκδοση Παραπεμπτικών -Σχόλια/Οδηγίες  (Αναγνώστηκε 678399 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Αυγούστου 2011, 00:36:46
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:
1) Αν ο ασφαλισμένος έρθει απλά για εξέταση πώς κρατάω την επίσκεψη? Μόνο από το βιβλιάριο ή κανω κάτι και μέσω e-diagnosis?
2) Αν ο ασφαλισμένος έρθει μόνο για φάρμακα, τότε πώς θα κόψω την επίσκεψη αφού όταν δηλώνω ότι είναι επίσκεψη και πατάω ολοκλήρωση παραπεμπτικού, μου ζητάει "Αιτία παραπομπής για εξετάσεις"?
Από τα έως τώρα γνωστά:
1) Σε όλες τις περιπτώσεις κόβουμε χαρτάκι όπως και πρώτα.
2) Υπάρχει δυνατότητα από το e-diagnosis να εκδόσουμε ηλεκτρονικό παραπεμπτικό με μόνη ιατρική πράξη την "1η επίσκεψη" ή τη "2η επίσκεψη" ανάλογα με την περίπτωση. Αυτό βέβαια δε γίνεται αυτόματα με το τσεκάρισμα της επιλογής "επίσκεψη" που βρίσκεται αριστερά των "ιατρικών εξετάσεων". Προς το παρόν δε γνωρίζω καμία ΥΠΑΔ που να ζητάει αυτή τη διαδικασία. Επίσης δεν έχει εκδοθεί κάποια εγκύκλιος που να την προβλέπει. Αν αργότερα ζητηθεί να βεβαιώνεται κάθε επίσκεψη μέσω e-diagnosis, θα γίνει πιθανώς με τη διαδικασία που είπαμε και περιγράφει και η σχετική απάντηση 25 σε αυτό το θέμα (του κ. Κουναλάκη).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Αυγούστου 2011, 22:29:15
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

dimipap73


αυτή η ρημάδα η β12 που ακριβώς την βρίσκουμε στο e-diagnosis?Aν μπορεί κανείς να βοηθήσει

24 Αυγούστου 2011, 23:04:37
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
αυτή η ρημάδα η β12 που ακριβώς την βρίσκουμε στο e-diagnosis?Aν μπορεί κανείς να βοηθήσει
Tη βάζουμε ακριβώς έτσι: "β12" και μας βγάζει επιλογή μόνο με RIA [48ΠΥΡ00 (15,29 €): Ραδιενεργός βιταμίνη Β12 (Β12 CO 60) - RIA], την οποία μπορεί να εκτελέσει οποιοδήποτε εργαστήριο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Αυγούστου 2011, 11:05:00
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Τι έγινε ρε παιιδά σήμερα το πρωί? Προσπαθούσα να γράψω κάποιες εξετάσεις και όλο με πετούσε εκτός συστήματος και ζητούσε όνομα χρήστη και κωδικό πάλι!!! Για να γράψω 10 εξετάσεις, μου πήρε 40 λεπτά!!! Και προχτές το βράδυ στις 7 είχε ΤΡΟΜΕΡΗ καθυστέρηση. Από την στιγμή που πατούσα το (+) για ιατρικές εξετάσεις μέχρι να μου ανοίξει το ευρετήριο για να κάνω αναζήτηση περνούσε μισό λεπτό. Και μετά μέχρι να βρεί και να καταχωρήσει την εξέταση, άλλα 2 λεπτά περίπου. Ο άνθρωπος είχε φρικάρει που περίμενε τόση ώρα. Έχετε κανένα νέο για το αν έχουν αναφέρει τίποτα για βελτίωση των server γιατί πρέπει να λάβουμε και υπόψη μας ότι πολλοί γιατροί είναι σε διακοπές τώρα. Και τον Σεπτέμβρη θα γίνει της κολάσεως αν πηγαίνει έτσι. Πρίν τα μανάβικά θα έρχομαι για να περνάω εξετάσεις!!!

Και μην πώ για το 1135 που δεν σηκώνει κανείς το ακουστικό! Είμαι στην αναμονή και ξαφνικά σαν να πέφτει η γραμμή!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2011, 11:07:36 από Πετράκης Νϊκος »

25 Αυγούστου 2011, 13:25:31
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι έγινε ρε παιιδά σήμερα το πρωί? Προσπαθούσα να γράψω κάποιες εξετάσεις και όλο με πετούσε εκτός συστήματος και ζητούσε όνομα χρήστη και κωδικό πάλι!!! Για να γράψω 10 εξετάσεις, μου πήρε 40 λεπτά!!! Και προχτές το βράδυ στις 7 είχε ΤΡΟΜΕΡΗ καθυστέρηση. Από την στιγμή που πατούσα το (+) για ιατρικές εξετάσεις μέχρι να μου ανοίξει το ευρετήριο για να κάνω αναζήτηση περνούσε μισό λεπτό. Και μετά μέχρι να βρεί και να καταχωρήσει την εξέταση, άλλα 2 λεπτά περίπου. Ο άνθρωπος είχε φρικάρει που περίμενε τόση ώρα. Έχετε κανένα νέο για το αν έχουν αναφέρει τίποτα για βελτίωση των server γιατί πρέπει να λάβουμε και υπόψη μας ότι πολλοί γιατροί είναι σε διακοπές τώρα. Και τον Σεπτέμβρη θα γίνει της κολάσεως αν πηγαίνει έτσι. Πρίν τα μανάβικά θα έρχομαι για να περνάω εξετάσεις!!!

Και μην πώ για το 1135 που δεν σηκώνει κανείς το ακουστικό! Είμαι στην αναμονή και ξαφνικά σαν να πέφτει η γραμμή!!!
Δεν είναι πολύ καλός τρόπος για:
1) Να εκνευριστεί ο γιατρός,
2) Να σπάσει ο τσαμπουκάς του δημοσίου υπαλλήλου που νομίζει ότι το βιβλιάριό του είναι ισάξιο καρνέ επιταγών,
3) Να μειωθούν οι δαπάνες για τα εργαστηριακά;

Η δυνατότητα παράκαμψης των ηλεκτρονικών εφαρμογών στην περίπτωση του ΟΠΑΔ αφορά μόνο το 10% των έκτακτων (!) εκείνων περιπτώσεων, κατά τις οποίες δεν μπορούν να εκδοθούν ηλεκτρονικές συνταγές/παραπεμπτικά και σε αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται ιατρική γνωμάτευση (!) που να εξηγεί τους λόγους της παρέκκλισης.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Αυγούστου 2011, 19:54:47
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι πολύ καλός τρόπος για:
1) Να εκνευριστεί ο γιατρός,
2) Να σπάσει ο τσαμπουκάς του δημοσίου υπαλλήλου που νομίζει ότι το βιβλιάριό του είναι ισάξιο καρνέ επιταγών,
3) Να μειωθούν οι δαπάνες για τα εργαστηριακά;

Η δυνατότητα παράκαμψης των ηλεκτρονικών εφαρμογών στην περίπτωση του ΟΠΑΔ αφορά μόνο το 10% των έκτακτων (!) εκείνων περιπτώσεων, κατά τις οποίες δεν μπορούν να εκδοθούν ηλεκτρονικές συνταγές/παραπεμπτικά και σε αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται ιατρική γνωμάτευση (!) που να εξηγεί τους λόγους της παρέκκλισης.

1)Το να εκνευριστεί ο γιατρός να σου πώ την αλήθεια μου, δεν το έπιασα.
2) Η αλήθεια είναι ότι όσοι έρχονται μόνο με τα βιβλιάριά τους και δεν πληρώνουν για τίποτα (βλ. ΝΑΤ. Μέγιστο ποσό πληρωμής 1400 Ευρώ και αν δεις παραπάνω αρρώστους, τους εξυπηρετείς στο τσάμπα) σε κοιτάνε και με μισό μάτι αν καθυστερείς γιατί νομίζουν ότι πρέπει να είσαι σκλάβος τους.
3) Σε ακριβές εξετάσεις πρέπει να τις καλύπτει το ταμείο σου. Δεν σου κρατάνε τα λεφτά από το μισθό για να μην έχεις κάποιες ανάγκες δωρεάν. Αλλά το να τσιγκουνέυεσαι να πληρώσεις πχ 15 ευρώ για 3-4 εξετάσεις, είναι και αυτό ένα άλλο άκρο. Δεν υπάρχει μέση οδός.

Όσον αφορά το 10% εκτάκτων περιπτώσεων, είναι καθαρά γιατί θα είναι επίσκεψη κατ' οίκον. Ο ΟΠΑΔ δικαιολογεί κατ'οίκον επισκέψεις το 10% των πρώτων επισκέψεων στο Ιατρείο. και το 30% των πρώτων για τις δεύτερες στο ιατρείο. Κοινώς, ένα "Κατ'οίκον επίσκεψη" αν γράψεις, νομίζω ότι θα είναι αρκετό.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2011, 19:56:52 από Πετράκης Νϊκος »

25 Αυγούστου 2011, 20:25:08
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει τις τελευταίες μέρες με το e-diagnosis αλλά δυστυχώς κολλάει πάρα πολύ τις ώρες αιχμής, αλλά και τις πρωινές ώρες που δεν υπάρχει πολύ καθυστέρηση στον να βρείς τις εξετάσεις που θέλεις όσο το απόγευμα, υπάρχουν πολλά συχνά disconnect και ζητάει συνέχεια νέο Login. Και δυστυχώς δεν κρατάει κάποιο αρχείο για να έχει τις εξετάσεις σε κάποια Pending κατάσταση ή έστω να μπορείς να τρέξεις στα παραπεμπτικά που έχεις ολοκληρώσει, με αποτέλεσμα να πρέπει να γράψεις τις εξετάσεις πολλές φορές αν σε πετάξει έξω αλλά και ακόμα χειρότερα, όπως μου συνέβη, να έχω γράψει την Μαστογραφεία και όταν πάτησα εκτύπωση με έκανε disconnect, χρέωσε την επίσκεψη και παράλληλα και την εξέταση στον ασφαλισμένο και έπρεπε να γραφτεί πάλι η ίδια εξέταση, την ίδια σχεδόν ώρα, την ίδια μέρα. Άρα ο ΟΠΑΔ θα έχει σε αναμονή εξετάσεις που δεν θα γίνουνε ποτέ.

Έχει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα? Πως μπορούμε να ενημερώσουμε για τα προβλήματα που βλέπουμε τους υπεύθυνους του e-diagnosis γιατί στο 1135 δεν το σηκώνουν εδώ και ώρες που προσπαθώ να καλέσω!

25 Αυγούστου 2011, 21:55:43
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα? Πως μπορούμε να ενημερώσουμε για τα προβλήματα που βλέπουμε τους υπεύθυνους του e-diagnosis γιατί στο 1135 δεν το σηκώνουν εδώ και ώρες που προσπαθώ να καλέσω!
Πρόβλημα έχει όλη η Ελλάδα και το 1135 το ξἐρει. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί ή θέλει να το λύσει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Αυγούστου 2011, 22:09:40
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
1)Το να εκνευριστεί ο γιατρός να σου πώ την αλήθεια μου, δεν το έπιασα.
...
Όσον αφορά το 10% εκτάκτων περιπτώσεων, είναι καθαρά γιατί θα είναι επίσκεψη κατ' οίκον. Ο ΟΠΑΔ δικαιολογεί κατ'οίκον επισκέψεις το 10% των πρώτων επισκέψεων στο Ιατρείο. και το 30% των πρώτων για τις δεύτερες στο ιατρείο. Κοινώς, ένα "Κατ'οίκον επίσκεψη" αν γράψεις, νομίζω ότι θα είναι αρκετό.
Συστηματικός εκνευρισμός ιατρού (κυρίως σε περίπτωση έλλειψης γραμματείας) = μεταβολή/επέκταση ωραρίου, προσθήκη εργασίας κατ' οίκον, σκέψη για κατάργηση σύμβασης κ.λ.π. - περισσότερη ανάλυση δε χρειαζεται, φαντάζομαι.

Για το 10% νομίζω ότι δίνετε λάθος ερμηνεία. Δεν αναφέρεται καθόλου στις κατ' οίκον επισκέψεις και μόνον. Παραθέτω αυτολεξεί τη δεύτερη παράγραφο της σχετικής ανακοίνωσης του ΟΠΑΔ:

Από 22-08-2011, οι συμβεβλημένοι με τον ΟΠΑΔ ιδιώτες ιατροί παραπέμπουν για ιατρικές πράξεις-παρακλινικές εξετάσεις και συνταγογραφούν φάρμακα αποκλειστικά μέσω των δύο ηλεκτρονικών εφαρμογών (e-diagnosis και e-syntagografisi αντίστοιχα) πλην εξαιρετικών περιπτώσεων που σε κάθε περίπτωση δε μπορούν να υπερβαίνουν το 10% των παραπεμπτικών (εντολές υγειονομικής περίθαλψης) και συνταγών για κάθε ιατρό αντίστοιχα. Στις περιπτώσεις αυτές, το χειρόγραφο παραπεμπτικό (εντολή υγειονομικής περίθαλψης) ή συνταγή συνοδεύεται από αιτιολογημένη βεβαίωση του ιατρού, στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι για τους οποίους δεν προέβη σε ηλεκτρονική συνταγογράφηση ή παραπομπή.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Αυγούστου 2011, 11:28:51
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν άντεξα σήμερα. Μάλλον βάζουνε χρονικό όριο στο πόσο γρήγορα πρέπει να γράψεις τις εξετάσεις? Τις έγραψα χειρόγραφα! Έγραψα και "Αδύνατη η καταχώρηση ηλεκτρονικά λόγω προβλήματος του e-diagnosis.gr". Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα η γυναίκα που το πήρε. Αλλά και στο 11131 που πήρα μπας και με συνδέσουνε από εκεί σε κανένα σχετικό για το e-diagnosis, το έχει κλείσει το μαγαζί... Τι να πώ ρε παιδί μου. Ένα απίστευτο αίσχος.

Αλήθεια. Το ότι λέει ότι βρίσκεται σε Πιλοτική Φάση. Τότε τι το κάνει υποχρεωτικό να γράφεις εκεί?

26 Αυγούστου 2011, 13:25:47
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

nickma


Σήμερα μάλλον είναι η χειρότερη μερα για το e-diagnosis! έχετε εσείς κάποια ενημέρωση αν πρέπει να γραφουμε τον αρ. του παραπεμπτικού στο μικρο βιβλιαριο του ασφαλισμένου ή αν πρέπει να επισυνάπτουμε και κανένα αντίγραφο των εξετάσεων;

26 Αυγούστου 2011, 14:14:39
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

gnch


Είναι όντως τραγικό το σύστημα. Ακόμα και προπόνηση ταχύτητας να κάνεις πάλι δεν το προλαβαίνεις. Και χθες που κατάφερα να εκτυπώσω ένα παραπεμπτικό για ασθενή του ΙΚΑ, ο αρμόδιος ελεγκτής δεν το απεδέχθη. Κατά το συγκεκριμένο κύριο τα ηλεκτρονικά παραπεμπτικά δεν έχουν ισχύ για το ΙΚΑ!
Έλεος πια!!!!!!!!

26 Αυγούστου 2011, 15:11:06
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
@gnch:
Μπορείτε να πείτε στον εν λόγω υπάλληλο του ΙΚΑ ότι υπάρχει το σχετικό έγγραφο του ταμείου (που επισυνάπτω) και να του συστήσετε και το forum για να έχει μία καλύτερη πληροφόρηση, αν δεν τον καλύπτει η ιστοσελίδα του ΙΚΑ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Αυγούστου 2011, 15:13:38
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα μάλλον είναι η χειρότερη μερα για το e-diagnosis! έχετε εσείς κάποια ενημέρωση αν πρέπει να γραφουμε τον αρ. του παραπεμπτικού στο μικρο βιβλιαριο του ασφαλισμένου ή αν πρέπει να επισυνάπτουμε και κανένα αντίγραφο των εξετάσεων;
Ακολουθήστε ότι λέει στις πληροφορίες: Σε ένα φύλλο του βιβλιαρίου γράψτε "ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ", τον αριθμό του παραπεμπτικού και την αξία των εξετάσεων που εμφανίζονται κάτω δεξιά στο παραπεμπτικό. Δίνετε δύο αντίγραφα του παραπεμπτικού στον ασθενή και κρατάτε ένα εσείς.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Αυγούστου 2011, 19:19:39
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

bpikou


Φαντάζεστε όλοι τι εικόνα δίνουμε στους ασθενείς που μας επισκέπτονται; Του ιατρού που ασχολείται περισσότερο με ένα computer παρά με τον ασθενή!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
56 Απαντήσεις
43455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Αυγούστου 2009, 23:49:01
από Βέρρας Οδυσσέας
3 Απαντήσεις
11268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2012, 07:58:20
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
5596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2013, 18:16:27
από Argirios Argiriou
463 Απαντήσεις
357409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2023, 09:25:15
από pzogr
1 Απαντήσεις
6926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2015, 21:44:08
από Denominator