Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

e-diagnosis -Ηλεκτρονική Έκδοση Παραπεμπτικών -Σχόλια/Οδηγίες

<< < (172/187) > >>

Argirios Argiriou:
Μίλησα στις 26/03/2018 με έμπειρο Μικροβιολόγο της Καβάλας.

Μου είπε ότι όταν παραγγέλνω ηλεκτρονικά το INR τότε βγαίνει αυτόματα και το PT αλλά όμως όχι το APTT.

Αν θέλω το APTT, τότε πρέπει να το παραγγέλνω ξεχωριστά.

Argirios Argiriou:
Διάλογος συναδέλφων στην ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook στις 29/05/2018

- λεύκωμα ούρων 24/ωρου με διάγνωση σακχ.διαβήτης δεν περνάει!!!

- Ναι από την αρχή θέλει νεφροπάθεια διαβήτη, εχει δεν εχει ο ασθενής

- Ή αρτηριακή υπέρταση αν έχει ο ασθενής

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔιάλογος συναδέλφων στην ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook στις 29/05/2018

- λεύκωμα ούρων 24/ωρου με διάγνωση σακχ.διαβήτης δεν περνάει!!!

- Ναι από την αρχή θέλει νεφροπάθεια διαβήτη, εχει δεν εχει ο ασθενής

- Ή αρτηριακή υπέρταση αν έχει ο ασθενής

--- Τέλος παράθεσης ---

Έχει να μας μάθει ιατρική η ηλεκτρονική σνταγογράφηση...
 ;D ;D ;D

Argirios Argiriou:
Ενδιαφέρον διάλογος από την ομάδα Ιατροί συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ στο facebook στις 05/06/2018:

- Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το σύστημα παραπομπών της Ε-Συνταγογράφησης-ΗΔΙΚΑ; Αντιμετωπίζω (ο ασθενής μου βέβαια) το εξής πρόβλημα: Για να κατοχυρωθώ ότι θα εξεταστεί από Νευρολόγο εξέδωσα προ διμήνου "ηλεκ. παραπομπή" που τύπωσα και του την έδωσα. Αφού το θυμήθηκε πρόσφατα πήγε αρχικά στο νοσοκομείο (που άγνωστο τι έκανε ο εκεί νευρολόγος - του είπε πως ακύρωσε την παραπομπή) και μετά σε ισυμβεβλημένο. Ο τελευταίος δεν μπορεί να "κλείσει" την επίσκεψη γιατί του βγαίνει μήνυμα ότι υπάρχει ανοικτή παραπομπή ΑΛΛΑ όταν πάει στις παραπομπές δεν βρίσκει καμία.
Πιθανολογώ ότι φταίει ο Ν/Λ του νοσοκομείου που ακύρωσε ή έστω δεν ολοκλήρωσε την παραπομπή. Από το 11131 της ΗΔΙΚΑ μου ανέφεραν τα τυπικά. Εγώ δεν μπορώ να την ακυρώσω και ο συνάδερφος Ν/Λ έξω δεν μπορεί να τη δει.
Υπάρχει τρόπος να ακυρωθεί η ηλεκτρονική παραπομπή (μάλλον κεντρικά) και θα βοηθούσε αν γνωρίζει κάποιος, κάποιον στην ΗΔΙΚΑ υπεύθυνο που να μπορεί να το κάνει




- Εγώ είχα κάνει 2 παραπομπες πειραματικά πριν καιρό. Δεν ξανάκανα ακριβώς γιατί αν πάει στην ειδικότητα που τον παραπέμπεις, πρέπει ο ειδικός να κλείσει την επίσκεψη αφού βάλει διάγνωση (και κανείς τους δεν το ξέρει). Αν δεν το κάνει δεν του κλείνει την επίσκεψη και δεν μπορεί
να πάει παρακάτω.
Απ ότι θυμάμαι και τις δύο τους ακύρωσα εγώ για νήσσα ξεμπλοκαρω τους
Συνάδελφους



- Δυστυχώς δεν μου δίνει τη δυνατότητα, έχει περάσει και δίμηνο...

Δ. Κουναλάκης:
Μπορεί να ακυρωθεί. Πηγαίνεις αναζητήσεις -> επισκέψεις, βρίσκεις την επίσκεψη που γράφτηκε η παραπομπή και την κάνεις εμφάνιση.
Στο δεξιό "κάτω κουτί-πλαίσιο" της οθόνης που έχει τις συνταγές, παραπεμπτικά, βιομετρικά της επίσκεψης, έχει και τις παραπομπές
Την επιλέγεις και την ακυρώνεις.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση