Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:34:41

Αποστολέας Θέμα: Έρχεται η σειρά των...ασφαλισμένων  (Αναγνώστηκε 85095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Μαρτίου 2013, 09:56:33
Απάντηση #120
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τον δικό της Γολγοθά ανεβαίνει μια 25χρονη από το Ηράκλειο που πάσχει από σκλήρυνση κατά πλάκας και αντιμετωπίζει το πιο σκληρό πρόσωπο της πολιτείας.

Η 25χρονη ολοκλήρωσε τις σπουδές στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο Ρέθυμνο και παραμένει άνεργη. Σε αυτή την χρονική συγκυρία, το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου της ζητά για τα φάρμακα ενός τριμήνου, 2000 ευρώ.

Μια λάθος συνεννόηση ανάμεσα σε εκείνη το Πανεπιστήμιο Κρήτης στο οποίο ήταν ασφαλισμένη μέχρι τον Αύγουστο του 2012 και το φαρμακείο του Νοσοκομείου, την φέρνει σήμερα σε αυτή τη θέση. Η ασφάλισή της έληξε από το Πανεπιστήμιο Κρήτης, αλλά κανείς δεν την ενημέρωσε.

Ο γιατρός της στο νοσοκομείο, έγραψε κανονικά τα φάρμακα για το τελευταίο τρίμηνο του 2012 και μερικούς μήνες μετά, η 25χρονη ειδοποιήθηκε ότι το βιβλιάριο της είχε λήξει και έπρεπε να καταβάλει το ποσό.

''Είμαι σε απόγνωση. Πρέπει να καταβάλω άμεσα για τα φάρμακα ένα χρηματικό ποσό αναδρομικά το οποίο δεν έχω. Αν γνώριζα πως είχε λήξει η ασφάλεια μου από το πανεπιστήμιο στις 31/8/2012 δεν θα έπαιρνα τα φάρμακα μου για το επίμαχο τρίμηνο, που καλούμε τώρα να πληρώσω'' λέει στο flashnews.gr η 25χρονη.

Τώρα η ΔΥΠΕ Κρήτης καλείται να δείξει ευαισθησία και να δώσει λύση στο πρόβλημα γιατί πίσω από τους αριθμούς υπάρχουν άνθρωποι.

Πηγή: flashnews.gr
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

31 Μαρτίου 2013, 21:35:11
Απάντηση #121
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ακραία επικίνδυνες δηλώσεις από ανεύθυνο Διοικητή του ΙΚΑ: Από 1-1-2014 όποιος ασφαλισμένος δεν διαθέτει ασφαλιστική ενημερότητα, δεν θα δικαιούται παροχές από τον ΕΟΠΥΥ. Ο ιατρός πληκτρολογώντας τον ΑΜΚΑ, θα διαπιστώνει αν ο ασφαλισμένος δικαιούται ή όχι να πάρει ιατρική συνταγή ή να νοσηλευτεί με έξοδα του ασφαλιστικού φορέα!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μιλώντας στον ΒοΣΚΑΪ ο διοικητής του ΙΚΑ Ροβέρτος Σπυρόπουλος τόνισε ότι από την 1η Ιανουαρίου του 2014 όλοι οι πάροχοι θα αναζητούν μέσω του ασφαλιστικού αρχείου του ΕΟΠΥΥ την ασφαλιστική τους ικανότητα.

«Δε θα εισηγηθώ στο υπουργείο Εργασίας άλλη παράταση για πιστοποιητικά ασφαλιστικής ικανότητας» δήλωσε στον ΣΚΑΪ ο διοικητής του ΙΚΑ Ροβέρτος Σπυρόπουλος, σημειώνοντας ότι όσοι δικαιούχοι δεν λάβουν το πιστοποιητικό δεν θα δικαιούνται παροχών.

Ο κ. Σπυρόπουλος τόνισε ότι από την 1η Ιανουαρίου του 2014 όλοι οι πάροχοι (π.χ. ιατροί) θα αναζητούν μέσω του ασφαλιστικού αρχείου του ΕΟΠΥΥ την ασφαλιστική ικανότητα.

«Περνάμε δύσκολες ώρες» διαβεβαίωσε ο διοικητής του ΙΚΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2013, 21:54:46 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Απριλίου 2013, 09:19:41
Απάντηση #122
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Υποχρέωσες τον ΕΟΠΥΥ να ξοδέψει πολλά για τα φάρμακά σου; Πλήρωσε φόρο τώρα!  Μόνο χάος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ήδη τα ασφαλιστικά ταμεία έχουν αρχίσει να στέλνουν τις βεβαιώσεις ενόψει την υποβολής των φορολογικών δηλώσεων.
Στις βεβαιώσεις αυτές αναγράφονται ξεχωριστά τα ποσά τα οποία κατέβαλαν στους ασφαλισμένους ως συμμετοχή του Ταμείου στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Υποχρεωτικά από φέτος το ποσό αυτό θα πρέπει να αναγράφεται στη φορολογική δήλωση μαζί με το εισόδημα.
Θα προστίθεται δηλαδή στο εισόδημα.
Θα θεωρείται δηλαδή εισόδημα η συμμετοχή του ταμείου στην τιμή ενός φαρμάκου, στην πληρωμή νοσηλίων σε ένα νοσοκομείο, αλλά και τα κάθε είδους επιδόματα ή χρηματικά βοηθήματα που δικαιούνται οι ασφαλισμένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Απριλίου 2013, 09:21:19 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Απριλίου 2013, 11:02:06
Απάντηση #123
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υποχρέωσες τον ΕΟΠΥΥ να ξοδέψει πολλά για τα φάρμακά σου; Πλήρωσε φόρο τώρα!  Μόνο χάος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ήδη τα ασφαλιστικά ταμεία έχουν αρχίσει να στέλνουν τις βεβαιώσεις ενόψει την υποβολής των φορολογικών δηλώσεων.
Στις βεβαιώσεις αυτές αναγράφονται ξεχωριστά τα ποσά τα οποία κατέβαλαν στους ασφαλισμένους ως συμμετοχή του Ταμείου στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Υποχρεωτικά από φέτος το ποσό αυτό θα πρέπει να αναγράφεται στη φορολογική δήλωση μαζί με το εισόδημα.
Θα προστίθεται δηλαδή στο εισόδημα.
Θα θεωρείται δηλαδή εισόδημα η συμμετοχή του ταμείου στην τιμή ενός φαρμάκου, στην πληρωμή νοσηλίων σε ένα νοσοκομείο, αλλά και τα κάθε είδους επιδόματα ή χρηματικά βοηθήματα που δικαιούνται οι ασφαλισμένοι.
Οι νεοπλασίες, οι αυτοανοσίες που ρυθμίζονται αναγκαστικά και μόνο με ανοσοτροποποίηση, οι χρόνιες ηπατίτιδες και το HIV, θεωρούνται... τεκμήρια διαβίωσης.
Όπως και οι τοκετοί, βεβαίως.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Απριλίου 2013, 00:32:34
Απάντηση #124
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Έκοψα τα φάρμακα για να ζήσει η οικογένεια μου
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μάχη με τη νόσο τους αλλά και με το κράτος δίνουν χρονίως πάσχοντες που υποφέρουν από τις περικοπές στην Υγεία

Βαριά ασθενείς σταματούν τις υψηλού κόστους θεραπείες επειδή εξανεμίζουν τον οικογενειακό προϋπολογισμό

ΡΕΠΟΡΤΑΖ Έλενα Φυντανίδου

Τον δικό τους Γολγοθά ανεβαίνουν καθημερινά οι χρονίως πάσχοντες. Τα δεκάδες προβλήματα που έφεραν στην επιφάνεια πολιτικές οι οποίες εφαρμόζονται στο όνομα της οικονομικής ύφεσης και του «νοικοκυρέματος»υποβαθμίζουν την ποιότητα ζωής τους και συχνά θέτουν σε κίνδυνο την υγεία τους.Δεν είναι λίγοι αυτοί που αναγκάζονται να τροποποιήσουν ακόμη και θεραπείες που ακολουθούν πολλά χρόνια μπροστά στο δίλημμα: «Να ζήσω εγώ ή η οικογένειά μου;».

Σε αυτό το αδιανόητο δίλημμα μπήκε τον περασμένο Ιούλιο ο 50χρονσς Δημήτρης Παπαγεωργίου, πατέρας τεσσάρων παιδιών, ο οποίος πάσχει από διαβήτη τύπου I. Ο κ. Παπαγεωργίου κάνει ενέσεις ινσουλίνης από την ηλικία των 24 ετών. «Η πάθηση δεν ρυθμιζόταν. Πάθαινα πολλές υπογλυκαιμίες» αναφέρει. Έτσι το 2005 έβαλε την πρώτη αντλία έγχυσης ινσουλίνης και από τότε βρήκε την υγειά του. «Η αντλία κόστιζε 3.000 ευρώ και τα έξοδα τα κάλυψε το Ταμείο που είχα τότε, το 1ΚΑ. Τα αναλώσιμα της αντλίας κόστιζαν 400 ευρώ κάθε μήνα. Τα προμηθευόμουν, κατέθετα τις αποδείξεις και μέσα σε ένα δίμηνο το Ταμείο μου επέστρεφε τα χρήματά μου».

Το 2010 ο κ. Παπαγεωργίου έβαλε νέα αντλία. «Στην αρχή όλα πήγαιναν καλά. Το 2011 όμως άρχισαν να υπάρχουν καθυστερήσεις στις πληρωμές των αναλώσιμων. Το δίμηνο έγινε τετράμηνο, μετά εξάμηνο και τώρα ο ΕΟΠΥΥ κάνει 11 μήνες να μας επιστρέψει τα χρήματα που έχουμε πληρώσει. Σκέφτηκα ότι με τον μισθό μου, ο οποίος είναι 870 ευρώ, δεν μπορούσα να συνεχίσω να χρηματοδοτώ τονΕΟΠΥΥ. Έτσι τον Ιούλιο του 2012 αποφάσισα να βγάλω την αντλία και να επιστρέψω στο εντατικοποιημένο σχήμα ενέσεων που έκανα παλαιότερα»! Το νέο θεραπευτικό σχήμα δεν τον καλύπτει. Ο κ. Παπαγεωργίου παθαίνει συχνά υπογλυκαιμίες, οι οποίες τον οδήγησαν δύο φορές στο νοσοκομείο.

«Ξέρω ότι με την απόφαση αυτή που πήρα πλήττεται η υγεία μου. Έπρεπε όμως να σκεφθώ και την οικογένειά μου. Πώς θα ζούσαμε αν συνέχιζα να δίνω κάθε μήνα τον μισό μισθό μου μόνο για τα αναλώσιμα της αντλίας;».

«Αν χάσω το ταμείο, χαθήκαμε»

Είναι ποτέ δυνατόν να υπάρχουν και χειρότερα; Κι όμως η περίπτωση της κυρίας Χριστίνας Φώσκολου, η οποία πάσχει από τη νόσο Pompe, μια λυσοσωμιακή νόσο που προσβάλλει κατά κύριο λόγο τους σκελετικούς και αναπνευστικούς μυς, είναι αποκαλυπτική.

Κάθε μήνα πρέπει να κάνει μυϊκή έγχυση ενός φαρμάκου το οποίο απαιτεί νοσηλεία. Το κόστος αυτής της επεμβατικής θεραπείας είναι 50.000 ευρώ. Το πρόβλημα είναι ότι από το τέλος Ιανουαρίου η κυρία Φώσκολου έμεινε άνεργη. Και το άγχος της; «Αν δεν βρω εργασία ως το τέλος του χρόνου δεν θα έχω Ταμείο. Πώς θα κάνω μια τόσο ακριβή θεραπεία;».

Η κυρία Φώσκολου εργαζόταν επί οκτώ χρόνια ως συμβασιούχος,βοηθός μαγείρου σε βρεφονηπιακό σταθμό του Δήμου Ηλιούπολης. Όταν έληξε η σύμβασή της και δεν ανανεώθηκε, έκανε ασφαλιστικά μέτρα, τα οποία έχασε στο τέλος Ιανουαρίου. Έκτοτε είναι άνεργη. Και δεν είναι μόνον αυτή. Άνεργος είναι και ο 51χρονος σύζυγος της, ο οποίος αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας (χρονία αναπνευστική πνευμονοπάθεια). Αλλά ούτε τα δυο τους παιδιά είναι σε θέση να συνεισφέρουν: η κόρη σπουδάζει και ο γιος, 18 ετών σήμερα, εκδήλωσε πριν από τέσσερα χρόνια θηλώδες καρκίνωμα θυρεοειδούς αδένα και λεμφαδένων.

«Το παιδί μου χειρουργήθηκε σε ηλικία 14 ετών. Έκανε θεραπεία, αλλά βρίσκεται σε τρίμηνη παρακολούθηση. Πριν από λίγο καιρό έκανε ξανά βιοψία διότι είχε βγάλει ένα ογκίδιο στην περιοχή. Ο σύζυγος μου από τις 26 Ιουλίου 2012 είναι αναγκασμένος να φοράει μάσκα οξυγόνου 18 ώρες την ημέρα.Ευτυχώς η κόρη μου είναι καλά στην υγεία της και σπουδάζει στη Χαλκίδα. Δεν ξέρω όμως για πόσο καιρό θα αντέχουμε να πληρώνουμε δέκα ευρώ την ημέρα για τα οδοιπορικά της»! Αυτό που την ανησυχεί είναι να μη χάσει την ασφαλιστική κάλυψή της διότι την ίδια έχουν, ως έμμεσα μέλη, τόσο ο σύζυγος της όσο και τα παιδιά της.

«Αν μείνω εγώ ακάλυπτη, θα μείνουν και οι υπόλοιποι. Ο γιος μου πρέπει να κάνει κάθε τρεις μήνες εξετάσεις οι οποίες κοστίζουν 200-250 ευρώ και κάθε εξάμηνο να νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο "Μεταξά" προκειμένου να υποβάλλεται σε άλλες πιο ειδικές εξετάσεις. Και αυτό θα γίνεται για μία δεκαετία. Ο δε σύζυγος μου χρειάζεται 100 ευρώ τον μήνα για το οξυγόνο και 200-250 ευρώ για τα φάρμακά του. Αν χάσω το Ταμείο, χαθήκαμε...».

Ταλαιπωρία και αγωνίες

Και οι αγωνίες δεν τελειώνουν στα οικονομικά. Το φάρμακο το οποίο λαμβάνει η κυρία Φώσκολου ανήκει στα νοσοκομειακά φάρμακα υψηλού κόστους. Ωστόσο, το Νοσοκομείο «Αιγινήτειο», όπου κάνει τη θεραπεία της, δεν το διαθέτει. Έτσι, πρέπει κάθε 15 ημέρες να πηγαίνει στις υπηρεσίες του ΕΟΠΥΥ επί της Αγίου Κωνσταντίνου για να προσκομίζει τη συνταγή του γιατρού του νοσοκομείου, να παίρνει τα φάρμακά της και να τα δίνει στο φαρμακείο του νοσοκομείου. Στη συνέχεια περιμένει να την καλέσουν από το νοσοκομείο για να κάνει τη θεραπεία της μόνο σε ημέρα εφημερίας νια να υπάρχει διαθέσιμο κρεβάτι.

«Είμαστε περίπου επτά ασθενείς που βιώνουμε αυτή την ταλαιπωρία. Και εγώ λόγω της ασθένειάς μου έχω προβλήματα. Ευτυχώς δεν έχω παραλύσει αλλά έχω κινητικά προβλήματα και φρικτούς πόνους στα πόδια».

Από τον ΕΟΠΥΥ τα ακριβά φάρμακα

«Πλάτες» για να σταματήσει η ταλαιπωρία των πασχόντων που λαμβάνουν ακριβά φάρμακα βάζει ο ΕΟΠΥΥ. Σύμφωνα με τον πρόεδρο του κ. Λευτέρη Παπαγεωργόπουλο, η διοίκηση ανέλαβε τον τελευταίο μήνα την ευθύνη της χορήγησής τους (παρ' ότι είναι επικουρική και αποτελεί βασική ευθύνη των νοσοκομειακών μονάδων) τόσο από τα φαρμακεία του ΕΟΠΥΥ όσο και από τις νοσοκομειακές μονάδες (δημόσιες και ιδιωτικές). Στο εξής το κόστος των ακριβών φαρμάκων, το οποίο υπερβαίνει τα 100 εκατ. ετησίως, επωμίζεται ο ΕΟΠΥΥ (παίρνει έκπτωση 30%), προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα ελλείψεων που ανέκυπταν από τη δεινή οικονομική κατάσταση των νοσοκομείων.

Χρεώνονται και για λάθος γενόσημο

Σοβαρά εμπόδια στη λήψη της θεραπείας τους συναντούν και οι πάσχοντες από ινοκυστική νόσο. Σύμφωνα με την πρόεδρο του Συλλόγου για την Κυστική Ίνωση κυρία Αγγελική Πρεφτίτση, τις τελευταίες ημέρες πολλοί πάσχοντες διαμαρτύρονται διότι εξαιτίας του νέου τρόπου αποζημίωσης φαρμάκων είναι αναγκασμένοι να καταβάλλουν συμμετοχή περίπου 200 ευρώ τον μήνα για την αγορά ενός εισπνεόμενου αντιβιοτικού που λαμβάνουν τακτικά, ανά μήνα, τα τελευταία οκτώ χρόνια.

Σε επιστολή της προς τον πρόεδρο του ΕΟΠΥΥ κ. Λευτέρη Παπαγεωργόπουλο αναφέρει ότι η αρμόδια επιτροπή κατέταξε το συγκεκριμένο φάρμακο στην ίδια κατηγορία με ένα αντιβιοτικό, το οποίο μάλιστα θεωρεί εσφαλμένα γενόοημο ή υποκατάστατο του παραπάνω φαρμάκου. «Το αποτέλεσμα είναι να επιβαρύνονται οι ασθενείς τη διαφορά της αποζημιωτέας τιμής, δεδομένου ότι το δεύτερο φάρμακο είναι κατά πολύ φθηνότερο» εξηγεί η κυρία Πρεφτίτση.

Παράλληλα οι ασθενείς με κυστική ίνωση πρέπει να πληρώνουν κάθε μήνα 60 ευρώ, μπορεί και περισσότερα, νια να προμηθεύονται τις ειδικά σχεδιασμένες νια τις ανάγκες τους βιταμίνες, καθώς δεν περιλαμβάνονται στιν κατάλογο αποζημιούμενων διατροφικών σκευασμάτων του ΕΟΠΥΥ.

«Ήδη μου τηλεφώνησαν δύο-τρεις άνθρωποι με ινοκυστική νόσο και μου είπαν ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση θα αναγκαστούν να σταματήσουν τη θεραπεία τους.

Καταλαβαίνουμε όλοι τι σημαίνει αυτό για την υγεία τους» σχολιάζει η κυρία Πρεφτίτση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από την περίοδο των Χριστουγέννων έως σήμερα ο Σύλλογος για την Κυστική Ίνωση έχει διαθέσει σε μέλη του 10 νεφελοποιητές (θεραπευτικές συσκευές), αξίας 12.000 ευρώ, διότι οι ασθενείς δεν είχαν τη δυνατότητα να τους προμηθευτούν. Σε διαφορετική περίπτωση, θα ήταν αναγκασμένοι να διακόψουν τη θεραπεία τους...
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Ιουνίου 2013, 09:49:46
Απάντηση #125
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τα έσοδα από εισφορές μειώνονται λόγω κρίσης, ενώ η γραφειοκρατία δεν επιτρέπει την εξόφληση των ληξιπρόθεσμων χρεών από τα έτη 2010 και 2011. Τα... κουκιά δεν βγαίνουν και η TROICA απαιτεί από την κυβέρνηση «σχέδιο Β'». Τι σημαίνει αυτό;

Μειώσεις στις δαπάνες και «ψαλίδι» στις παροχές προς τους ασφαλισμένους, σε βαθμό που να καλύπτονται πλήρως οι δαπάνες από τα (πενιχρά) έσοδα. Εξετάζονται μέτρα, όπως «πλαφόν» σε εξετάσεις και νοσήλια, τα οποία θα μετακυλήσουν το βάρος στους ασφαλισμένους.

Η TROICA θέτει «βέτο» σε ενδεχόμενο επιπρόσθετης χρηματοδότησης του ΕΟΠΥΥ από τον κρατικό προϋπολογισμό, βάζοντας έτσι πολύ δύσκολα στη νέα πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας. Το σύνολο των παλαιών και νέων οφειλών του ΕΟΠΥΥ ξεπερνά σήμερα τα 2,5 δισ. ευρώ, από τα οποία πάνω από 600 εκατομμύρια αφορούν την τρέχουσα χρήση.

Κάθε μήνα που ο Οργανισμός καθυστερεί να πληρώσει, προστίθενται στο χρέος 200 εκατομμύρια προς τους φαρμακοποιούς, 40 εκατομμύρια προς τις ιδιωτικές κλινικές και 50 εκατομμύρια προς γιατρούς - διαγνωστικά κέντρα και μικροβιολογικά εργαστήρια.

Αντιστρόφως ανάλογη είναι η πορεία των εσόδων: Με βάση το αρχικό πλάνο, ο ΕΟΠΥΥ έπρεπε να έχει έσοδα 4,3 δισ. ευρώ. Το ποσό αναθεωρήθηκε προς τα κάτω, φτάνοντας στα 4 δισ. Εάν η κατάσταση στην οικονομία συνεχίσει να εξελίσσεται δυσμενώς, δεν αποκλείεται νέα αναθεώρηση στα 3,6 δισ. ευρώ. Το έλλειμμα του Οργανισμού για φέτος εκτιμάται ότι θα ανέλθει στο 1,2 δισ. ευρώ.
Οι φαρμακοποιοί απειλούν με κινητοποιήσεις >:( και οι ιδιωτικές κλινικές με επίσχεση παροχής υπηρεσιών. Η Ένωση Ιατρών ΕΟΠΥΥ (ΕΝΙ-ΕΟΠΥΥ) πραγματοποιεί δημοσκόπηση μεταξύ των μελών της, προκειμένου να διερευνήσει το ενδεχόμενο αναστολής παροχής υπηρεσιών προς τον Οργανισμό.

Δεν έχουν νόημα οι κινητοποιήσεις στην παρούσα φάση, ανέφερε χθες ο υπουργός Υγείας, κατά τη διάρκεια σύσκεψης στα γραφεία του Ιατρικού Συλλόγου Αθήνας (ΙΣΑ). Ο κ. Αδωνις Γεωργιάδης ζήτησε τη βοήθεια των γιατρών, εν όψει της επίσκεψης και της TROICA την ερχόμενη εβδομάδα: «Είναι ώρα να συνεργαστούμε όλοι για το καλό του τόπου και των πολιτών, κυρίως των πιο αδύναμων από εμάς», ανέφερε χαρακτηριστικά. Στο ερώτημα για το τι θα γίνει με τις οφειλές του ΕΟΠΥΥ, ο κ. Γεωργιάδης σχολίασε ότι θα γίνει το καλύτερο δυνατό. :D
 
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Αυγούστου 2013, 14:35:57
Απάντηση #126
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Χαοτικά και ανεφάρμοστα σχέδια απεργάζονται νοσηροί εγκέφαλοι σε βάρος του Έλληνα ασθενή.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Νέα ταλαιπωρία περιμένει τους ασθενείς,οι οποίοι εκτός από την ατυχία τους να αρρωστήσουν θα πρέπει να υποστούν και την γραφειοκρατία.

Πλέον εκτός από τον θεράποντα ιατρό τους πολύ σύντομα οι ασθενείς θα πρέπει να εξετάζονται και από άλλον ιδιώτη γιατρό ??? που θα έρχεται μέσω ιδιωτικών εταιρειών ??? για να πραγματοποιήσει τον κλινικό έλεγχο ??? στα νοσοκομεία.

Το νέο σύστημα Clinical Audit αναμένεται να εφαρμοσθεί σύντομα στον ιδιωτικό τομέα για να ελέγχονται οι χρεώσεις σε πρώτη φάση στα ιδιωτικά νοσοκομεία ενώ αμέσως μετά θα ακολουθήσουν τα δημόσια.

Ακόμη και ειδικά εξεταστήρια εντός των νοσοκομείων αναμένεται να εγκαταστήσουν οι ιδιωτικές εταιρείες που θα αναλάβουν για το ελληνικό δημόσιο και το υπουργείο Υγείας να πραγματοποιούν τον κλινικό έλεγχο ώστε να περνούν από κόσκινο όλες οι χρεώσεις που θα γίνονται κατά την εισαγωγή ενός ασθενούς σε νοσηλευτικό ίδρυμα.
 
Σε πρώτη φάση το νέο σύστημα που προανήγγειλε ο υπουργός Υγείας Άδωνις Γεωργιάδης αναμένεται να εφαρμοσθεί στον ιδιωτικό τομέα όπου ήδη βέβαια εφαρμόζεται από τις ασφαλιστικές εταιρείες. Αμέσως μετά θα ακολουθήσουν και τα δημόσια νοσοκομεία.
 
Οι ιδιωτικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται και στη χώρα μας κατά τη γενική πρακτική δημιουργούν το δικό τους χώρο ??? μέσα στο νοσοκομείο. Εκεί εγκαθιστούν δικούς τους ιατρούς οι οποίοι καλούνται να ελέγξουν τους ασθενείς από τι νοσήματα πάσχουν και τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουν ???.

Με βάση τις διευκρινίσεις από το υπουργείο Υγείας έστω κι αν υπάρχει διαφορετική άποψη του θεράποντος ιατρούς με τον ελεγκτή, ο ασθενής δεν επιβαρύνεται καθώς ακολουθεί κανονικά όλη την ιατρική διαδικασία που έχει προσδιορισθεί από τον θεράποντα ιατρό.
 
Ωστόσο ο άρρωστος θα κληθεί να εξετασθεί εις διπλούν τόσο από τον δικό του γιατρό όσο και από τον ελεγκτή ???. Μάλιστα ο έλεγχος γίνεται τόσο κατά την εισαγωγή όσο και κατά το εξιτήριο.
 
Να σημειωθεί ότι στην Ελλάδα το σύστημα εφαρμόζεται την τελευταία 12ετία, μόνο όμως στον ιδιωτικό τομέα. Ξεκίνησε από τις ιδιωτικές Ασφαλιστικές Εταιρείες με σκοπό τον περιορισμό του κόστους που κατέβαλαν για λήψη υπηρεσιών υγείας των ασφαλισμένων τους (έως 24% μείωση του κόστους ιατρικών εξόδων και έως 45% μείωση της μέσης διάρκειας νοσηλείας).
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Οκτωβρίου 2013, 19:22:06
Απάντηση #127
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Όπως είναι γνωστό, εκδόθηκε υπουργική απόφαση με το ΦΕΚ 2219/9-9-2013 σύμφωνα με το οποίο καταργείται η από κοινού συνεισφορά EOΠΥΥ-ασφαλισμένων της επιπλέον διαφοράς μεταξύ ασφαλιστικής και λιανικής τιμής των φαρμάκων.

Έως τώρα την διαφορά μοιράζονταν εξίσου ο ΕΟΠΥΥ και ο ασφαλισμένος (50-50). Πλέον, θα την επιβαρύνονται εξ ολοκλήρου οι ασφαλισμένοι (100-0). Αυτό το ΦΕΚ δεν είχε εφαρμοστεί ακόμα, όμως αιφνιδιαστικά χθες πάρθηκε η απόφαση να τεθεί σε εφαρμογή.

Ο ΠΦΣ με χθεσινό επείγον αίτημά του, «πάγωσε» τη διαδικασία αφού από την ΗΔΙΚΑ δεν δόθηκαν στις εταιρείες διαχείρισης προγραμμάτων οι απαραίτητες μεταβλητές για να προωθηθεί η λογιστική αυτή αλλαγή. Προέκυπταν πολλά σφάλματα, κάτι που θα οδηγούσε σε πολλαπλά προβλήματα στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση.

Σύμφωνα λοιπόν με τις τελευταίες πληροφορίες, προκύπτει ότι η εφαρμογή της νέας συμμετοχής των ασφαλισμένων θα τεθεί σε ισχύ από Δευτέρα το πρωί.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Οκτωβρίου 2013, 17:34:44
Απάντηση #128
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Από αύριο Δευτέρα - όπως σας έχουμε ενημερώσει - θα ισχύει ο νέος τρόπος υπολογισμού συμμετοχής των ασφαλισμένων. Κατά κύριο λόγο η επιβάρυνση της διαφοράς μεταξύ ασφαλιστικής λιανικής τιμής θα επιβαρύνει εξ ολοκλήρου πλέον τον ασφαλισμένο.

Εντούτοις σε ορισμένα σκευάσματα, θα παραμείνει ως έχει το 50-50 (θα συνεισφέρει δηλαδή και ο ΕΟΠΥΥ στην επιβάρυνση από κοινού με τον ασφαλισμένο).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Οκτωβρίου 2013, 19:27:21
Απάντηση #129
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν δεν έχουν κάνει λάθος στον πίνακα στο παραπάνω (νούμερο 6000!) μήνυμα του διακομιστή, παρατήρησα το εξής παράδοξο:
caps Losec 20 (14) Λιανική τιμή 10,86 Ασφαλιστική τιμή 7,7 Αποζημίωση διαφοράς: 50/50 (!!!!)
caps Odasol 20 (14) Λιανική τιμή 8,69 Ασφαλιστική τιμή 7,7 Αποζημίωση διαφοράς: 0/100 (!!!!)
Θυμίζω off patent το πρώτο, γενόσημο το δεύτερο!

Στο Adenuric που είχε αναφερθεί συχνά ως παράδειγμα υπερβολικής αύξησης της συμμετοχής αν εφαρμοστεί το 0/100 παραμένει το 50/50 παρόλο που κι αυτό μεταφράζεται σε +15 ευρώ συμμετοχή του ασθενή.
Exforge και Copalia διατηρούν το 50/50

Επίσης πολλά off patent συνεχίζει να τα πριμοδοτεί 50/50 όπως τα γενόσημα της ίδιας δραστικής!
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Οκτωβρίου 2013, 20:25:37 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

20 Οκτωβρίου 2013, 20:03:01
Απάντηση #130
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εντούτοις σε ορισμένα σκευάσματα, θα παραμείνει ως έχει το 50-50 (θα συνεισφέρει δηλαδή και ο ΕΟΠΥΥ στην επιβάρυνση από κοινού με τον ασφαλισμένο).
   Είδα τη λίστα και έχει διάφορα περίεργα... Αλλά ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί παρέμεινε σε κάποια σκευάσματα το 50-50. Ο νόμος δεν είναι σαφής; άφησε παραθύρα;
   Ποιος κυβερνά επιτέλους σε αυτή τη χώρα; (sic)

20 Οκτωβρίου 2013, 20:56:14
Απάντηση #131
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Από αύριο Δευτέρα - όπως σας έχουμε ενημερώσει - θα ισχύει ο νέος τρόπος υπολογισμού συμμετοχής των ασφαλισμένων. Κατά κύριο λόγο η επιβάρυνση της διαφοράς μεταξύ ασφαλιστικής λιανικής τιμής θα επιβαρύνει εξ ολοκλήρου πλέον τον ασφαλισμένο.

Εντούτοις σε ορισμένα σκευάσματα, θα παραμείνει ως έχει το 50-50 (θα συνεισφέρει δηλαδή και ο ΕΟΠΥΥ στην επιβάρυνση από κοινού με τον ασφαλισμένο).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.

Η απόφαση δεν αφορά τα πρωτότυπα φάρμακα που δεν έχουν γενόσημο, καθώς ο ΕΟΠΥΥ σε αυτή την περίπτωση θα συνεχίσει να καταβάλλει το 50% της διαφοράς.

(από Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Οκτωβρίου 2013, 21:34:04
Απάντηση #132
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συνεχίζει όμως να πριμοδοτεί 50/50 off patent σκευάσματα που έχουν γενόσημα!
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Οκτωβρίου 2013, 21:40:19 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

20 Οκτωβρίου 2013, 22:16:30
Απάντηση #133
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνεχίζει όμως να πριμοδοτεί 50/50 off patent σκευάσματα που έχουν γενόσημα!
Τουλάχιστον εγώ είδα (εκτός από το Losec) και το Nexium.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

20 Οκτωβρίου 2013, 22:23:47
Απάντηση #134
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Άραγε να έχει να κάνει με το γεγονός ότι τόσο το Λοσέκ όσο και το Νέξιουμ διατηρούν ασφαλιστική τιμή υψηλότερη από αυτή των αντιγράφων τους;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά: ασφαλισμένων 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
10785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Δεκεμβρίου 2012, 12:31:43
από EzeΤΡΟΛ
13 Απαντήσεις
9329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2016, 19:14:48
από ΑΡΗΣ
0 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Μαρτίου 2012, 13:05:02
από EzeΤΡΟΛ
5 Απαντήσεις
5501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαρτίου 2018, 12:38:12
από Gatekeeper
1 Απαντήσεις
25947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Σεπτεμβρίου 2019, 10:58:11
από Αρχίατρος