Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 07:46:25

Αποστολέας Θέμα: Σακχαρώδης Διαβήτης  (Αναγνώστηκε 44898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Δεκεμβρίου 2011, 08:27:12
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήπως Κουναλάκη ενίοτε γινεσαι κομματι σνομπ και απόλυτος?Δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου στην ιατρικη αλλά με ενοχλει το υφάκι σου που συχνα μου θυμιζει την απολυτότητα καθηγηταρα που απευθυνεται στους φοιτητες του...Σορρυ αν σε κάνουμε να πλήττεις -γιατι αυτη την εντυπωση μου δινεις...

Καθόλου δεν πλήττω. Αλλά αυτός που ψάχνει και την παραμικρή λεπτομέρεια για τα φάρμακα (πχ εάν θα κάνουν νεφρική ανεπάρκεια μετά από 40 χρόνια χορήγησης) θα ήθελα τουλάχιστον να γνωρίζει την βασική παθοφυσιολογία του ΣΔ τύπου ΙΙ, 10% στο πληθυσμό είναι πλέον η συχνότητα του.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το εάν είναι δυσάρεστη δεν θα μπορέσω να το αλλάξω, εγώ πάντως δεν θα το κρατήσω Μανιάτικο.
Το ακατανόητο να το στο εξηγήσω.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μετά από τέσσερα χρόνια κυκλοφορίας στην Ελλάδα, είναι νέο φάρμακο;
Καλά η ζούγλα δεν ξέρει που παν τα τέσσερα, αλλά και εσύ;

Να το αλλάξεισ δε μπορεις μπορεις ομως να ζητησεις μια συγγνωμη ή να κάνεις το συνάδελφο να αισθανθει καλυτερα.Κριμα γιατι εισαι και διαχειριστης και έπρεπε να δινεισ το παράδειγμα.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!

Συγνώμη κ. alfie. "#5%@#&^!" , "αδιαφορώ"
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Μαρτίου 2012, 19:28:17
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Από: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Επιστημονική Εκδήλωση (8-10/3/2012, Αθήνα)

Η ΕΔΕ (Ελληνική Διαβητολογική Εταιρεία), διοργανώνει Επιστημονική Εκδήλωση από τις 8 έως τις 10 Μαρτίου 2012, στο ξενοδοχείο Hilton στην Αθήνα, με κεντρικό θέμα: "Από την πρόληψη στη θεραπεία του Σακχαρώδους Διαβήτη και των επιπλοκών του. Σημερινή πραγματικότητα και προοπτικές".

Kάτω αριστερά στη σελίδα 28 μπορείτε να δείτε ότι χορηγός της τριημερίδας είναι και η Coca Cola.

Kατ' αναλογίαν, θα μπορούσε και στο εξής το επιστημονικό πρόγραμμα της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας να το χρηματοδοτεί η Philip Morris.
 ;D
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Μαρτίου 2012, 21:44:47
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μα καλά, πήγες στο συνέδριο της ΕΔΕ και μόνο την διαπλοκή με την coca έχεις να αναφέρεις;

Τίποτα καινούργιο δεν είχαμε;
Θα έχουμε καμιά 48ωρη ινσουλίνη με 10% συμμετοχή;
Τώρα που όλοι οι DPP4 έχουν πειράματα με τερατογενέσεις σε πειραματόζωα, έχουμε τίποτα να φοβηθούμε;
Τι λένε για τα GLP ανάλογα, καταβάζουν μισή μονάδα την HBA1c ή καθόλου;
Μάθανε τίποτα καινούργιο για την βιοχημεία του λιπώδους ιστού και την δράση του στο ΣΔ;
Μετά από τόσα χρόνια κυκλοφορίας, ξέρουμε σίγουρα πια πως δρα στο μηχανισμό της φλεγμονής η μόνη γλιταζόνη που έμεινε;

Πες μας.....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Μαρτίου 2012, 21:56:02
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μα καλά, πήγες στο συνέδριο της ΕΔΕ και μόνο την διαπλοκή με την coca έχεις να αναφέρεις;

Τίποτα καινούργιο δεν είχαμε;
Θα έχουμε καμιά 48ωρη ινσουλίνη με 10% συμμετοχή;
Τώρα που όλοι οι DPP4 έχουν πειράματα με τερατογενέσεις σε πειραματόζωα, έχουμε τίποτα να φοβηθούμε;
Τι λένε για τα GLP ανάλογα, καταβάζουν μισή μονάδα την HBA1c ή καθόλου;
Μάθανε τίποτα καινούργιο για την βιοχημεία του λιπώδους ιστού και την δράση του στο ΣΔ;
Μετά από τόσα χρόνια κυκλοφορίας, ξέρουμε σίγουρα πια πως δρα στο μηχανισμό της φλεγμονής η μόνη γλιταζόνη που έμεινε;

Πες μας.....
Όπως ξέρεις, είμαι από αυτούς που πηγαίνουν στα συνέδρια μόνο για τουρισμό.
Φυσικά με έξοδα φαρμακευτικών.
Η μόνη προϋπόθεση είναι να αποδεχθεί η εταιρεία ότι θα της διακόψω τη συνταγογράφηση νέων αγωγών.
Κατά τα άλλα, παρακολούθησα μόνο ένα φροντιστήριο και έχω να πω τρία πράγματα:
1) Όταν πρέπει να βάλεις κορτιζόνη σε διαβητικό, μη σκέφτεσαι τι θα γίνει με το διαβήτη. Οφείλεις να ξέρεις, κι αν όχι, ρώτα κάποιον που ξέρει.
2) Όταν έχεις κάνει αναστολή του άξονα σε υπερτασικό διαβητικό με φάρμακο μίας κατηγορίας, προσθέτοντας ένα δεύτερης έχεις πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να προξενήσεις προβλήματα (πλην ίσως της τσέπης σου).
3) Όταν θέλεις να δώσεις σκιαστικό, κόψε τη μετφορμίνη 2 μέρες πριν και 2 μετά.
Για τα υπόλοιπα, δεν έχω να πω κάτι. Μόδα είναι κα θα περάσει, κι εγώ σε φαρμακευτικές πασαρέλες δε συμμετέχω.
Θα ακουστώ ακραίος, και είμαι έτοιμος να με σταυρώσετε, αλλά για μένα δύο είναι τα φάρμακα του διαβήτη: μετφορμίνη και ινσουλίνη.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαρτίου 2012, 22:05:18 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Μαρτίου 2012, 22:02:40
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ακουστώ ακραίος, και είμαι έτοιμος να με σταυρώσετε, αλλά για μένα δύο είναι τα φάρμακα του διαβήτη: μετφορμίνη και ινσουλίνη.
Συμφωνώ απόλυτα....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Μαρτίου 2012, 09:46:14
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Κανεις δε διαφωνει.Ασφαλη-δοκιμασμενα-αξιοπιστα  και φιγουραρουν πρωτα(μετφ+βασικη ινσουλινη) στα πρωτοκολλα θεραπειας του ΣΔ2
Το θεμα ειναι (εχει ξαναγραφθει πολλακις) πόσο ευκολο ειναι να πεισεις ενα διαβητικο να μπει με το "καλημερα" σε βασικη ινσουλινη.
Και εκει κάπου ξεκινανε τα παιχνιδια των εταιρειων...
+

11 Μαρτίου 2012, 11:54:16
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κανεις δε διαφωνει.Ασφαλη-δοκιμασμενα-αξιοπιστα  και φιγουραρουν πρωτα(μετφ+βασικη ινσουλινη) στα πρωτοκολλα θεραπειας του ΣΔ2
Το θεμα ειναι (εχει ξαναγραφθει πολλακις) πόσο ευκολο ειναι να πεισεις ενα διαβητικο να μπει με το "καλημερα" σε βασικη ινσουλινη.
Και εκει κάπου ξεκινανε τα παιχνιδια των εταιρειων...
Συμφωνώ και πάλι. Βέβαια το να "πείσεις" ένα διαβητικό είναι πιο δύσκολο από το να τον βάλεις να συν-αποφασίσει έχοντας δώσει όσες πληροφορίες χρειάζεται. Πολλές φορές θέλει και ο ασθενής το χρόνο του. Όταν βλέπω καλοπροαίρετους πλην αναποφάσιστους, τους παροτρύνω να μην πάρουν μία απόφαση "εδώ και τώρα". Βάζουμε κοινή συνεναίσει μία άνω τελεία στην επίσκεψη: Τους ενθαρρύνω να το σκεφτούν λίγες μέρες, να πάρουν και άλλες γνώμες εφόσον το θέλουν (ακόμη και επιπέδου καφενείου) και να το ξανασυζητήσουμε. Στους αποφασισμένους πλην αρνητικούς προς τις εισηγήσεις μου εξηγούμαι: "Δε θα σε αφήσω και χωρίς αγωγή, αλλά να γνωρίζεις ότι υπάρχει κάτι που σε συμφέρει περισσότερο, είμαι δε στη διάθεσή σου να το συζητήσω ξανά ανά πάσα στιγμή".
Αυτό που έχω δει από τη μικρή μου εμπειρία και χωρίς φυσικά να έχω καμία ιδιαίτερη σχέση με το διαβήτη (παρά μόνον ίσως με τους διαβητικούς) είναι ότι το πιο αποτελεσματικό μέσο για ένα γιατρό είναι να κάνει όσο το δυνατόν περισσότερο μέτοχο τον ασθενή στην επιλογή της αγωγής και στην παρακολούθησή του. Αυτό πιστεύω ότι γίνεται, ως ένα βαθμό, ακόμη και σε ασθενείς αδιάφορους/πείσμονες/πεφωτισμένους ημιμαθείς/εμπειρολάτρες/υπερήλικες. Η διδασκαλία του διαβήτη στο διαβητικό τις περισσότερες φορές τον κάνει να σέβεται την ασθένειά του και το σύμβουλο γιατρό του.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Μαρτίου 2012, 09:48:22
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Συγχορήγηση αλισκιρίνης με άλλης κατηγορίας αναστολείς του RAAS.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Μαρτίου 2012, 19:56:49
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Έμαθα ότι σταμάτησε η παραγωγή του Rasilez. Γιατί άραγε;
 ::)
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Μαρτίου 2012, 01:39:34
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

dimipap73


εγω ρωτησα επιμονα την εταιρια αν εχουν καποια αλλα στοιχεια που να αφορουν τη μονοθεραπεια (ως φαρμακο του αξονα ) και επιμενουν οτι το μονο προβλημα εντοπιζεται σε συγχορηγηση με αλλα φαρμακα του αξονα αλλα θα σταματησουν την προωθηση του φαρμακου.

22 Μαρτίου 2012, 16:54:26
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Αλήθεια η τελμισαρτάνη γράφεται σε υπερτασικό διαβητικό με 10%;
Θα έπρεπε, κανονικά, ως έχουσα επίσημη ένδειξη το ΣΔ τύπου 2.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Μαΐου 2015, 13:27:12
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Μαΐου 2015, 13:31:01 από Γ.Κτιστάκης »

22 Φεβρουαρίου 2022, 14:50:20
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Οι Κατευθυντήριες Οδηγίες για το ΣΔ από την ΕΔΕ (2021)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: διαβήτης σακχαρώδης 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2010, 14:20:22
από reception
1 Απαντήσεις
7744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Φεβρουαρίου 2012, 13:21:00
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
2885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Νοεμβρίου 2012, 11:47:40
από Argirios Argiriou
7 Απαντήσεις
5373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Φεβρουαρίου 2013, 14:36:32
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
2188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Σεπτεμβρίου 2015, 18:26:21
από Argirios Argiriou