Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:41:08

Αποστολέας Θέμα: Μπορεί ο ασθενής να αγοράσει μόνο μερικά φάρμακα μιας συνταγής;  (Αναγνώστηκε 11571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Σεπτεμβρίου 2011, 11:14:05
Αναγνώστηκε 11571 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ρώτησα χθες, μια φαρμακοποιό, αν σε περίπτωση που εγώ γράψω π.χ. 2 κουτάκια από ένα φάρμακο σε μια συνταγή, μπορεί τότε ο ασθενής να αγοράσει μόνο το ένα κουτάκι.
Η φαρμακοποιός μου είπε ότι ο ασθενής μπορεί να το κάνει αυτό.
 
Επίσης η φαρμακοποιός μου είπε ότι ο ασθενής μπορεί αν θέλει να μην αγοράσει καθόλου το συγκεκριμένο φάρμακο ενώ να αγοράσει κάποιο άλλο φάρμακο της  ίδιας συνταγής.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Σεπτεμβρίου 2011, 11:41:53
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ρώτησα χθες, μια φαρμακοποιό, αν σε περίπτωση που εγώ γράψω π.χ. 2 κουτάκια από ένα φάρμακο σε μια συνταγή, μπορεί τότε ο ασθενής να αγοράσει μόνο το ένα κουτάκι.
Η φαρμακοποιός μου είπε ότι ο ασθενής μπορεί να το κάνει αυτό.
 
Επίσης η φαρμακοποιός μου είπε ότι ο ασθενής μπορεί αν θέλει να μην αγοράσει καθόλου το συγκεκριμένο φάρμακο ενώ να αγοράσει κάποιο άλλο φάρμακο της  ίδιας συνταγής.


Η τμηματική εκτέλεση μιας συνταγής (λιγότερη ποσότητα σε συσκευασίες ή λιγότερα φάρμακα προβλέπεται και νομικά.
Ο φαρμακοποιός είναι υποχρεωμένος να εκτελεί την συνταγή στο συνταγολόγιο ώστε να φαίνεται η πλήρης ή μερική της εκτέλεση. Εξαίρεση το ΙΚΑ όπου ο φαρμακοποιός οφείλει να γράφει στο βιβλιάριο του ασθενή την εκτέλεση ή μη (πλήρως ή μερικώς) της κάθε συνταγής. Στην ΟΓΑ μάλιστα απαιτείται και στο μικρό βιβλιάριο, πλην του συνταγολογίου.

Φυσικά, και εδώ, η συντριπτική πλειοψηφία των φαρμακοποιών παρανομεί. Σχεδόν κανένας δεν κάνει την εκτέλεση στο βιβλιάριο, ώστε να φαίνεται η πλήρη ή μερική της εκτέλεση, και ελάχιστοι βάζουν την σφραγίδα τους κατά την εκτέλεση στο βιβλιάριο.

Για ιστορικούς λόγους, σας αναφέρω ότι το 2005 που ξεκίνησα σαν επιμελητής Β στο ΚΥ Ανωγείων να εκτυπώνω ηλεκτρονικά τις συνταγές, κόβοντας από το συνταγολόγιο το λευκό χαρτί της συνταγής και τυπώνοντας το στον εκτυπωτή και κολλώντας ένα αυτοκόλλητο με τα στοιχεία στο στέλεχος του συνταγολογίου και στο μικρό βιβλιάριο του ΟΓΑ, συνάντησα απίστευτη αντίσταση από τους υπαλλήλων των ταμείων ΟΓΑ, και ΙΚΑ κατά κύριο λόγο. Όταν σε απειλητικά έγγραφα τους, τους έστειλα πίσω την νομοθεσία για το ενιαίο συνταγολόγιο και το γεγονός ότι πουθενά δεν αναφέρεται η χειρόγραφη έκδοση της συνταγής, αλλά γράφεται "Ο ιατρός εκδίδει την συνταγή...." δεν φάνηκαν να πτοήθηκαν.

Πτοήθηκαν όμως σε ένα πράγμα και ξαφνικά δεν τους ενοχλούσε η ηλεκτρονική εκτύπωση των συνταγών. Όταν τους έθεσα το παραπάνω θέμα των φαρμακοποιών και το πως φαίνεται εάν έγινε η εκτέλεση τους ή όχι και τι έχουν κάνει για αυτό, δείχνοντας διάθεση, να κάνω εγγράφως στην υπηρεσία τους αναφορά με ότι βιβλιάρια ασθενών δω εις το εξής να μην έχει γίνει όπως ορίζει ο νόμος η εκτέλεση των συνταγών και απειλώντας τους με καταγγελία τότε ως δια μαγείας η εκτύπωση των συνταγών δεν τους ενοχλούσε πια για τα επόμενα 5 χρόνια.......

Απορώ γιατί παραπονιούνται οι έχοντες αναρχικές ιδεολογίες για την Ελλάδα, υπάρχει καμιά αρχή, όλα σαν μπάχαλο λειτουργούν...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

4 Σεπτεμβρίου 2011, 13:53:56
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Για ιστορικούς λόγους, σας αναφέρω ότι το 2005 που ξεκίνησα σαν επιμελητής Β στο ΚΥ Ανωγείων να εκτυπώνω ηλεκτρονικά τις συνταγές, κόβοντας από το συνταγολόγιο το λευκό χαρτί της συνταγής και τυπώνοντας το στον εκτυπωτή και κολλώντας ένα αυτοκόλλητο με τα στοιχεία στο στέλεχος του συνταγολογίου και στο μικρό βιβλιάριο του ΟΓΑ, συνάντησα απίστευτη αντίσταση από τους υπαλλήλων των ταμείων ΟΓΑ, και ΙΚΑ κατά κύριο λόγο.

Μικρό αυτοκόλλητο με τα στοιχεία του ασθενούς και τα φάρμακα της συνταγής; Και σφραγίζατε δίπλα απο το αυτοκόλλητο;
Σορρυ που ρωτάω αλλά δεν το κατάλαβα καλά.
Γιατί αν είναι έτσι ,για ποιο λόγο αντέδρασαν; Επειδή ήταν όλα καθαρογραμμένα και τυπωμένα και μπορούσε ο καθένας να τα διαβάσει;

4 Σεπτεμβρίου 2011, 18:19:26
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πτοήθηκαν όμως σε ένα πράγμα και ξαφνικά δεν τους ενοχλούσε η ηλεκτρονική εκτύπωση των συνταγών. Όταν τους έθεσα το παραπάνω θέμα των φαρμακοποιών και το πως φαίνεται εάν έγινε η εκτέλεση τους ή όχι και τι έχουν κάνει για αυτό, δείχνοντας διάθεση, να κάνω εγγράφως στην υπηρεσία τους αναφορά με ότι βιβλιάρια ασθενών δω εις το εξής να μην έχει γίνει όπως ορίζει ο νόμος η εκτέλεση των συνταγών και απειλώντας τους με καταγγελία τότε ως δια μαγείας η εκτύπωση των συνταγών δεν τους ενοχλούσε πια για τα επόμενα 5 χρόνια.......
Γιατί ενοχλήθηκαν οι υπάλληλοι; Με ποιό τρόπο τους χάλασες τη "σούπα" με την ενέργεια σου με την εκτύπωση και τα αυτοκόλλητα όπως ρωτάει παραπάνω η timex;
Επειδή τάραξες λιμνάζοντα νερά με καινοτυπίες;
Δεν καταλαβαίνω γιατί φοβήθηκαν οι υπάλληλοι από την απειλή που ανέφερες.
Η εκτέλεση της συνταγής είναι αρμοδιότητα του φαρμακοποιού.
Στο ΟΓΑ απαιτείται αναγραφή τως φαρμάκων ΚΑΙ στο μικρό βιβλιάριο; Από τον γιατρό;
(Θυμάμαι ότι το κάναμε παλιά όταν οι ασφαλισμένοι του ΟΓΑ δεν είχαν ατομικά βιβλιάρια). Σφραγίδα από το φαρμακοποιό για την εκτέλεση  στο μεγάλο ΚΑΙ στο μικρό βιβλιάριο (φυσικά όταν υπάρχουν και εκεί τα φάρμακα) ;
Οι υπάλληλοι των ταμείων που εμπλέκονται σ' αυτή τη διαδικασία και γιατί φοβήθηκαν;


6 Σεπτεμβρίου 2011, 23:51:23
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μικρό αυτοκόλλητο με τα στοιχεία του ασθενούς και τα φάρμακα της συνταγής; Και σφραγίζατε δίπλα απο το αυτοκόλλητο;
Σορρυ που ρωτάω αλλά δεν το κατάλαβα καλά.
Ναι

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί ενοχλήθηκαν οι υπάλληλοι; Με ποιό τρόπο τους χάλασες τη "σούπα" με την ενέργεια σου με την εκτύπωση και τα αυτοκόλλητα όπως ρωτάει παραπάνω η timex;
Επειδή τάραξες λιμνάζοντα νερά με καινοτυπίες;
Δεν καταλαβαίνω γιατί φοβήθηκαν οι υπάλληλοι από την απειλή που ανέφερες.
Η εκτέλεση της συνταγής είναι αρμοδιότητα του φαρμακοποιού.
Στο ΟΓΑ απαιτείται αναγραφή τως φαρμάκων ΚΑΙ στο μικρό βιβλιάριο; Από τον γιατρό;
(Θυμάμαι ότι το κάναμε παλιά όταν οι ασφαλισμένοι του ΟΓΑ δεν είχαν ατομικά βιβλιάρια). Σφραγίδα από το φαρμακοποιό για την εκτέλεση  στο μεγάλο ΚΑΙ στο μικρό βιβλιάριο (φυσικά όταν υπάρχουν και εκεί τα φάρμακα) ;
Οι υπάλληλοι των ταμείων που εμπλέκονται σ' αυτή τη διαδικασία και γιατί φοβήθηκαν;

το γιατί ασχολήθηκαν μαζί μου δεν το γνωρίζω. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι πριν κόψει το λευκό χαρτί της συνταγής από το συνταγολόγιοο φαρμακοποιός οφείλει να συμπληρώσει τα φάρμακα, τις τιμές, τις συμμετοχές, την ημερομηνία εκτέλεσης, κλπ ώστε να φαίνονται και στο στέλεχος. Αλλά μέχρι στιγμής μόνο ένα φαρμακοποιό έχω δει να το κάνει στη ζωή μου. Για σκέψου λοιπόν, να τους λέω ότι θα πρέπει μετά από επώνυμη καταγγελία μου να αρχίσουν τις συστάσεις και τα πρόστιμα για κάθε φαρμακοποιό της περιοχής τους.....


Στον ΟΓΑ ακόμη και σήμερα, πρέπει τα φάρμακα να γράφονται και στο μικρό βιβλιάριο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Σεπτεμβρίου 2011, 15:59:29
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Και στον ΟΓΑ στο μικρο βιβλιαριο;;;
Αυτο πρωτη φορα το ακουω!

Ξέρει κανείς απο πότε ειναι υποχρεωτική η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση στα κέντρα υγείας;

12 Σεπτεμβρίου 2011, 20:39:55
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

13 Σεπτεμβρίου 2011, 22:13:18
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

timex


Στο ΚΥ που είμαι δεν έχει κάνει κανείς κωδικό ακόμη και δεν έχουμε ξεκινήσει.
Ελπίζω να μην υπάρχουν κυρώσεις.

12 Μαΐου 2017, 11:30:01
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ρώτησα στις 12/05/2017 φίλο μου Φαρμακοποιό το παρακάτω:

Αν σε μία απλή συνταγή που έχω γράψει π.χ. δύο διαφορετικά φάρμακα, ο ασθενής επιλέξει να πάρει μόνο το ένα φάρμακο, μπορεί μετά από λίγες ημέρες (μέχρι να λήξει η συνταγή ) να πάρει και το άλλο φάρμακο;

Μου απάντησε ως εξής:

Ναι, μπορεί να το κάνει αυτό ο Ασθενής αρκεί να πει στον Φαρμακοποιό να κρατήσει ανοικτή την συνταγή.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: μερική εκτέλεση 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
8957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Οκτωβρίου 2012, 13:15:58
από tsoukase
1 Απαντήσεις
3195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 11:14:38
από EzeΤΡΟΛ
1 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2016, 11:50:45
από Denominator
15 Απαντήσεις
7102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Οκτωβρίου 2017, 18:59:05
από timex
0 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2018, 13:50:14
από Argirios Argiriou