Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 09:18:27

Αποστολέας Θέμα: Τι γράφουμε σε βιβλιάριο μας ή μέλος της οικογένειας μας  (Αναγνώστηκε 7971 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Ιουνίου 2008, 19:12:41
Αναγνώστηκε 7971 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Αυγούστου 2010, 09:32:19 από Koterakis »

12 Ιουνίου 2008, 19:34:48
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
   Οι πλέον αρμόδιοι που κατέχουν αυτό το θέμα είναι νομίζω οι φαρμακοποιοί. Σε παρόμοια περίπτωση που με αφορούσε ο φαρμακοποιός μου είπε ότι δεν μπορούμε να συνταγογραφούμε στα δικά μας βιβλιάρια, για τον εαυτό μας(αυτό είναι σίγουρο) και νομίζω (δεν θυμάμαι καλά) δεν μπορούμε να γράφουμε ούτε και στα παιδιά μας. Δεν πρέπει να φαίνεται το ίδιο επίθετο. Η σύζυγος βέβαια αν είναι γιατρός μπορεί να γράψει στου άντρα της και το αντίθετο, αλλά και στο βιβλιάριο των παιδιών της, αν δεν έχουν το ίδιο επίθετο!!
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουνίου 2008, 19:36:37 από kefalidisg »
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

12 Ιουνίου 2008, 19:44:26
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Σε παρόμοια περίπτωση που με αφορούσε ο φαρμακοποιός μου είπε ότι δεν μπορούμε να συνταγογραφούμε στα δικά μας βιβλιάρια, για τον εαυτό μας(αυτό είναι σίγουρο) και νομίζω (δεν θυμάμαι καλά) δεν μπορούμε να γράφουμε ούτε και στα παιδιά μας. Δεν πρέπει να φαίνεται το ίδιο επίθετο.

Προφανώς ο νομοθέτης - φαρμακοποιός θεωρεί ότι υπάρχει μόνο ένας γιατρός ανά τον κόσμο με το ακόλουθο επώνυμο και θεωρεί αδύνατη την περίπτωση ύπαρξης άλλου γιατρού με το ίδιο επώνυμο! Επηρεασμένος από τα δικά τους κλειστά επαγγέλματα πιστεύει ότι υπάρχουν τα κλειστά επίθετα σε μερικά επαγγέλματα;
Εγώ πάντως συνταγογραφώ στα παιδιά μου χωρίς ποτέ κανείς φαρμακοποιός να μου αναφέρει ότι υπάρχει πρόβλημα.

Για τη συνταγογράφηση στον εαυτό μας νομίζω ότι όσο καλές και αγνές προθέσεις μπορεί να έχει ο συνάδελφος koterakis άλλες τόσες (και περισσότερες) κακές και πονηρές προθέσεις μπορεί να έχουν άλλοι συνάδελφοι, οπότε σωστά ο νομοθέτης (αν και δεν γνωρίζω το σχετικό νόμο) αποφάσισε να μην επιτρέπεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουνίου 2008, 20:07:07 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

12 Ιουνίου 2008, 20:06:15
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ισχύει το εξής για ΤΣΑΥ και ΟΠΑΔ:
Δεν μπορείς να γράψεις θεραπεία στον εαυτό σου.
Δεν μπορείς να χρεώσεις επίσκεψη σε βιβλιάριο μέλους της οικογένειας σου (σύζυγο-παιδιά)
Όλα τα άλλα επιτρέπονται ανεξαρτήτως ονόματος, αυτά που σου είπε ο φαρμακοποιός είναι κλασσικά μπούρδες.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

12 Ιουνίου 2008, 20:23:13
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
  Σας ευχαριστώ που μου ''ανοίξατε τα μάτια''!!!!
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

12 Ιουνίου 2008, 20:44:13
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Είναι σαφές: Θεραπεία σε συγγενείς, ναί. Ποιός άλλωστε θα σου το απαγόρευε και δεν θα παραβίαζε βασικές αρχές δικαιωμάτων επιλογής θεράποντα?
Για την επίσκεψη, σωστά επισήμανε ο κ. Κουναλάκης, δεν μπορείς. αλλιώς θα έκανες φάμπρικα με τους συγγενείς. Ουδείς άγιος !!!
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

12 Ιουνίου 2008, 20:59:14
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Κι όμως! Κι όμως!
Αγαπητέ Δημήτρη, γνωρίζω γιατρό που έχει ανοίξει φάμπρικα με τα βιβλιάρια του Δημοσίου των γονιών του !!!! , των πεθερικών του και λοιπών συγγενών (πλην συζύγου και τέκνων! Αχ, αυτός ο νομοθέτης τι μας κάνει!).
Ο αθεόφοβος (και παραδόπιστος)

3 Σεπτεμβρίου 2012, 07:45:36
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σύμφωνα με έγγραφο του ΤΣΑΥ, από την 27/08/2012,
επιτρέπεται σε κάποιον Ιατρό να συνταγογραφεί για τον ευατό του εάν πληρούνται κάποιες προυποθέσεις:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2011, 19:49:30
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
18731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2018, 21:32:42
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουνίου 2019, 00:56:23
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
23728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2022, 14:47:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουλίου 2023, 17:09:42
από Argirios Argiriou