Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:19:56

Αποστολέας Θέμα: Επισημάνσεις και παράπονα  (Αναγνώστηκε 98788 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Σεπτεμβρίου 2011, 09:42:32
Αναγνώστηκε 98788 φορές
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Το φόρουμ μεγάλωσε και είναι σχεδόν σίγουρο ότι οι διακομιστές του δεν προλαβαίνουν να ελέγχουν 100% όλα τα "σημεία" του, όλο το 24ωρο. Επειδή σε διάφορα "νήματα", του συγκεκριμένου φόρουμ, διαβάζουμε διάφορα παράπονα ή επισημάνσεις-παρατηρήσεις, σχετικά με τη λειτουργία του, προτείνω τη δημιουργία του παρόντος "νήματος". Έτσι, όποιος από εμάς, χρειάζεται να καταθέσει, παραδείγματος χάριν, μία παρατήρηση για βελτίωση του φόρουμ ή ένα παράπονο για απρεπή-προσβλητική διαχείρηση του γραπτού λόγου από κάποιο μέλος, να μπορεί να το πράττει σε κάποιο "κεντρικό" νήμα, προκειμένω να υπάρχει άμεση κοινοποίηση προς τους διακομιστές αλλά και τα υπόλοιπα μέλη.
Εάν η πρότασή μου πιστεύετε ότι δεν είναι ορθή μπορείτε να διαγράψετε το παρόν, χωρίς καμμία παρεξήγηση. Απλά κάνω μία πρόταση, για να διασφαλίσουμε όλοι μαζί την ευπρέπεια του φόρουμ.

Ευχαριστώ.    
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Οκτωβρίου 2011, 17:23:51 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

6 Σεπτεμβρίου 2011, 10:15:27
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
απρεπή-προσβλητική διαχείρηση του γραπτού λόγου από κάποιο μέλος,

Ναι, ένα μέλος ισχυρίστηκε ότι οι ιατροί (συλλήβδην) είναι μέσα στα 5 επαγγέλματα που ρήμαξαν τη χώρα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά σας θεωρώ μέσα στα 5 επαγγέλματα που κατέστρεψαν τη χώρα, όχι μόνο ως προς την πρακτική σας (φοροδιαφυγή, φακελάκι, μίζες, συναδιαλλαγή με εταιρείες) αλλά κυρίως ως προς τη νοοτροπία που επιβάλλατε στην ελληνική κοινωνία.

Να μας πεί ποιά είναι κατά τη γνώμη του τα άλλα 4 και αν θεωρεί ότι το δικό του είναι ανάμεσα σ' αυτά.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

6 Σεπτεμβρίου 2011, 10:53:52
Απάντηση #2
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Είναι πολύ εύλογη η πρόταση του συναδέλφου medicus και πράγματι τουλάχιστον εγώ βρέθηκα στον πειρασμό να δυσφορήσω με κάποια γραφόμενα στο forum.
Αλλά το forum είναι ένας καθρέφτης: Βλέπουμε αυτό το οποίο είμαστε στο σύνολο, και αυτό είναι καλό.
Θα ήταν πρόβλημα αν παρακάμπταμε όλα αυτά με τα οποία εκ πρώτης όψεως διαφωνούσαμε.
Εμένα με προβληματίζει κάτι άλλο, το οποίο μέχρι τώρα δεν ειπώθηκε: Μήπως οι υπέρ το δέον εμφατικές διαφωνίες μας αναδεικνύουν και νομιμοποιούν στάσεις και αντιδράσεις που θα έπρεπε απλά να αγνοηθούν;
Με αυτή τη λογική το thread θέλει προσοχή: Και να έχει ως στόχο την προστασία του forum αλλά και την προάσπιση της προσωπικής ελευθερίας. Αυτό είναι μεγάλο στοίχημα το οποίο δε θα πρέπει πάντα να το επωμίζονται οι διαχειριστές.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Σεπτεμβρίου 2011, 11:10:35
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι πολύ εύλογη η πρόταση του συναδέλφου medicus και πράγματι τουλάχιστον εγώ βρέθηκα στον πειρασμό να δυσφορήσω με κάποια γραφόμενα στο forum.
Αλλά το forum είναι ένας καθρέφτης: Βλέπουμε αυτό το οποίο είμαστε στο σύνολο, και αυτό είναι καλό.
Θα ήταν πρόβλημα αν παρακάμπταμε όλα αυτά με τα οποία εκ πρώτης όψεως διαφωνούσαμε.
Εμένα με προβληματίζει κάτι άλλο, το οποίο μέχρι τώρα δεν ειπώθηκε: Μήπως οι υπέρ το δέον εμφατικές διαφωνίες μας αναδεικνύουν και νομιμοποιούν στάσεις και αντιδράσεις που θα έπρεπε απλά να αγνοηθούν;
Με αυτή τη λογική το thread θέλει προσοχή: Και να έχει ως στόχο την προστασία του forum αλλά και την προάσπιση της προσωπικής ελευθερίας. Αυτό είναι μεγάλο στοίχημα το οποίο δε θα πρέπει πάντα να το επωμίζονται οι διαχειριστές.

Θα συμφωνήσω με την άποψη του κυρίου Παπαδόπουλου. Όταν έγραφα "προστασία", σίγουρα(και το τονίζω) δεν εννοούσα την διαγραφή κανενός μέλους που, ενδεχομένως, προσβάλει κάποιους από εμάς. Ούτε φυσικά να υπάρχει κάποιο είδος αρνητικής βαθμολόγησης ή στιγματισμού. Απλά οι όποιες προτάσεις, ενστάσεις και παράπονα να βρίσκονται κάπου συγεντρωμένα, έτσι ώστε να γίνονται ταχύτερα και αμεσότερα γνωστές προς όλους μας. Με τον τρόπο αυτό μπορούμε, με ένα "συμφωνώ" ή ένα δικό μας σχόλιο, να αξιολογήσουμε διάφορες προτάσεις, προς βελτίωση του ήδη άψογου φόρουμ, ή να επισημάνουμε ότι ένα μεγάλο μέρος μελών ή και μικρότερο(δεν έχει σημασία το ποσοστό) θίγεται ή ενοχλείται από ένα σχόλιο ή έναν τρόπο γραφής. Χωρίς, σίγουρα, αυτό να σημαίνει ότι το "αρνητικό" μέλος πρέπει να αποπέμπεται. Αρκετές φορές, σε κατ'ιδίαν συζητήσεις έχω ενοχλήσει, άθελά μου, τους συνομιλητές μου. Μία εκφραστική ή λεκτική επισήμανσή τους με επανέφερε στην "τάξη", βελτιώνοντας κατά πολύ τον εαυτό μου. Αυτό μπορούμε να πετύχουμε, πιστεύω, μέσω του παρόντος "νήματος".
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Οκτωβρίου 2011, 17:23:12 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

3 Οκτωβρίου 2011, 17:46:54
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

medicus


ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

Θα ήταν εφικτό να προσθέσετε στις επιλογές της ιδιότητας μας, στο προφίλ, την επιλογή "ΙΑΤΡΟΣ" ή "ΙΑΤΡΟΣ ΑΝΕΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ"; Ο λόγος είναι ότι το τελευταίο διάστημα κάποιοι συνάδελφοι μού έχουν στείλει mail και ζητούν να διευκρινίζω την ιδιότητά μου, για να μην "παραπλανώ" τα υπόλοιπα μέλη. Απλά επέλεξα το "ΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ" διότι δεν είχα άλλη επιλογή. Μόλις γίνει εφικτό από τα "κεντρικά"(βλέπε διαχειριστές) θα επιλέξω την ιδιότητά μου και δεν θα σας "παραπλανώ" ούτε θα "προσβάλω" τις ιατρικές ειδικότητες, όπως ειπώθηκε σε προσωπικό mail από κάποιον(ή κάποια) συνάδελφο.  

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Οκτωβρίου 2011, 17:22:52 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

3 Οκτωβρίου 2011, 18:25:22
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί


Μπορείς να το επισημάνεις κι εσύ γράφοντάς το στο κίτρινο πλαίσιο  ::)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

3 Οκτωβρίου 2011, 18:45:36
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

medicus


« Τελευταία τροποποίηση: 4 Οκτωβρίου 2011, 17:22:30 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

Λέξεις κλειδιά: