Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:12:17

Αποστολέας Θέμα: ΠΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕ.Π.Α.  (Αναγνώστηκε 255274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Απριλίου 2018, 09:46:42
Απάντηση #60
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ο Γενικός Εισηγητικός Φάκελλος Παροχών Αναπηρίας έχει αλλάξει κάπως μορφή ( μεταξύ άλλων έχει μπει ο λογότυπος του ΕΦΚΑ ):

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Απριλίου 2018, 09:58:21 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Μαΐου 2018, 08:06:23
Απάντηση #61
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Health Daily, 11-01-2018

ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΩΝ ΠΑΘΗΣΕΩΝ
Υπεγράφη από τον Υπουργό Κοινωνικής Ασφάλισης

Την αναθεώρηση του πίνακα παθήσεων για τις οποίες η διάρκεια αναπηρίας
των ασφαλισμένων καθορίζεται επ’ αόριστον, υπέγραψε ο υφυπουργός
Κοινωνικής Ασφάλισης Αναστάσιος Πετρόπουλος. Συγκεκριμένα, αποφασίστηκε
η αναθεώρηση/αντικατάσταση του πίνακα παθήσεων για τις οποίες η διάρκεια
αναπηρίας των ασφαλισμένων καθορίζεται επ’ αόριστον της αριθμ. Φ.11321/
οικ. 31102/1870 (Β’ 2906/2013) ΥΑ, με τον «Πίνακα Παθήσεων που
χαρακτηρίζονται μη αναστρέψιμες και η διάρκεια αναπηρίας των ασφαλισμένων
καθορίζεται επ’ αόριστον». Mεταξύ των παθήσεων περιλαμβάνονται οι εξής:
Θαλασσαιμία, Αιμορροφιλία Α και Β, Τελικού σταδίου Πνευμονική Ίνωση, οι
χρόνιες αποφρακτικές πνευμονοπάθειες μετά το 3ο επίπεδο βαρύτητας, Κυστική
ίνωση
, σοβαρή/προχωρημένη καρδιακή ανεπάρκεια, Ελκώδης κολίτιδα με
ολική κολεκτομή, Σακχαρώδης Διαβήτης τύπου 1 (ινσουλινοεξαρτώμενος),
Μέσου και προχωρημένου σταδίου άνοια, Σχιζοφρένεια μετά 10 έτη κρίσης,
Διπολική συναισθηματική διαταραχή μετά 15 έτη κρίσης, Διαταραχές αυτιστικού
φάσματος μετά τα 17 έτη ηλικίας και δύο κρίσεις, Χρόνια νευρολογικά νοσήματα
με δυνητικά προοδευτικό (εξελικτικό) χαρακτήρα, Νόσος Parkinson μέσου
σταδίου και σοβαρότερη, Άνοιες (Alzheimer, αγγειακή, μικτή, μετωποκροταφική,
κ.λπ.), Μαστεκτομή για κακοήθη πάθηση, Γλαύκωμα τελικού σταδίου, Χρόνιες
φλεγμονώδεις αρθρίτιδες, Ρευματοειδής αρθρίτιδα, Ψωριασική αρθρίτιδα,
Οστεοπόρωση και άλλα μεταβολικά νοσήματα των οστών. Ειδικά για τα σπάνια
νοσήματα, η πρώτη υγειονομική κρίση των ασθενών με σπάνια πάθηση θα έχει
διάρκεια 5-10 έτη. Στη δεύτερη κρίση, όσα κρίνονται μη αναστρέψιμα (από πλευράς
δυσλειτουργίας και κλινικής σημειολογίας) και με βαρύτητα Π.Α 67% και άνω να
κρίνονται επ ́αόριστον (εφ’ όρου ζωής κρίση ).

08/05/2018

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: Αντικατάσταση του Πίνακα παθήσεων που χαρακτηρίζονται μη αναστρέψιμες και για τις οποίες η διάρκεια αναπηρίας των ασφαλισμένων καθορίζεται επ’ αόριστον.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Δεκεμβρίου 2018, 12:21:29
Απάντηση #62
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
02/10/2012

Έχει αρχίσει η σταδιακή εφαρμογή της ηλεκτρονικής συμπλήρωσης του εισηγητικού φακέλλου του ασθενους για ΚΕΠΑ!!

(Μακάρι να ισχύσει για όλους).

Επισυνάπτω σχετικό έγγραφο σε μορφή pdf.



« Τελευταία τροποποίηση: 8 Δεκεμβρίου 2018, 12:27:20 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Δεκεμβρίου 2018, 23:47:40
Απάντηση #63
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Από το έγγραφο:
"Ο θεράπων ιατρός της κύριας πάθησης, αφού ολοκληρώσει τη διαδικασία των απαραίτητων ιατρικών εξετάσεων, θα πρέπει να εισέλθει, μέσω της εφαρμογής της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και του συστήματος του ιατρικού φακέλου της πρωτοβάθμιας υγείας όπου είναι πιστοποιημένος, στον ηλεκτρονικό φάκελο αναπηρίας του αιτούντος που έχει με την αίτηση στον ΟΠΕΚΑ και να συμπληρώσει ηλεκτρονικά......"

Ποιο είναι το σύστημα του ιατρικού φακέλου της πρωτοβάθμιας υγείας;

17 Απριλίου 2019, 00:07:24
Απάντηση #64
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΟ ΦΑΚΕΛΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Αυγούστου 2019, 20:04:53
Απάντηση #65
Αποσυνδεδεμένος

ozz


Καλησπέρα σας. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνουμε για συμπλήρωση " Νοσογόνου Παχυσαρκίας¨; Δεν βρίσκω συγκεκριμένο εισηγητικό φάκελο. Ευχαριστώ.

7 Αυγούστου 2019, 09:45:33
Απάντηση #66
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σας. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνουμε για συμπλήρωση " Νοσογόνου Παχυσαρκίας¨; Δεν βρίσκω συγκεκριμένο εισηγητικό φάκελο. Ευχαριστώ.

Δεν χρειάζεται συγκεκριμένος φάκελος. Συμπληρώνετε το ΒΜΙ και αν συνυπάρχει κάτι άλλο (πχ ΣΔ).
Με ΒΜΙ >40 πάντως το ποσοστό που δίδεται είναι 20% με επανεξέταση κάθε έτος και σε μικρότερες τιμές 0%.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

13 Αυγούστου 2019, 09:19:55
Απάντηση #67
Αποσυνδεδεμένος

ozz


Οπότε στο φάκελο του ΣΔ τύπου 2 (η ασθενής είναι διαβητική) απλά  να προσθέσω στις συνυπάρχουσες παθήσεις την παχυσαρκία (η συγκεκριμένη έχει BMI 41,9). Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

10 Αυγούστου 2020, 10:41:55
Απάντηση #68
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
ΓΕΝΙΚΟΣ ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ

ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΑΣΘΕΝΟΥΣ ΜΕ ΣΑΚΧΑΡΩΔΗ ΔΙΑΒΗΤΗ ΤΥΠΟΥ Ι

ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΑΣΘΕΝΟΥΣ ΜΕ ΣΑΚΧΑΡΩΔΗ ΔΙΑΒΗΤΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Διάφορους άλλους εισηγητικούς φακέλους παροχών αναπηρίας μπορεί να βρει κανείς εδώ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

« Τελευταία τροποποίηση: 10 Αυγούστου 2020, 10:58:11 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Αυγούστου 2020, 17:01:03
Απάντηση #69
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Χρήσιμη συζήτηση στις 09/08/2020 σε Ιατρική ομάδα στο facebook:

- Καλημερα. Ειμαι αναπληρωτρια συντονισμου σε κεντρο υγειας. Ετοιμασα μια γνωματευση για σδ για ατομο που θα περασει απο επιτροπη κεπα. Ειναι ενα ετοιμο εντυπο που ζητα θεωρηση για το γνησιο της υπογραφης μου. Ποιος κανει αυτη την θεωρηση? η συντονιστρια η' καποιος διοικητικος υπαλληλος? ευχαριστω

- Εγω στο ιδιωτικό μου ιατρείο όταν τα συμπληρώνω τα πάω για θεώρηση στο ΚΕΠ και μετά τα παραδιδω στον ενδιαφερόμενο. Λογικα όπου μπορεί να γίνει αναγνωρισμένα το γνησιο της υπογραφής είναι εντάξει.

- Κανονικά γίνεται αίτηση στο ΚΥ παίρνει αριθμό πρωτοκόλλου και η θεώρηση γίνεται από διοικητικό υπάλληλο

- Στους ιδιώτες απο τον ιατρικο συλλογο
Στο ΕΣΥ απο διοικητικο

- Μπορεί να γίνει στην διοίκηση του ΚΥ, σε ΚΕΠ, στον ιατρικό Σύλλογο. Εσύ φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο και άμεσο να το κάνεις στο ΚΥ. Νομίζω όμως ότι η συμπλήρωση γνωμάτευσης για αναπηρίες είναι ηλεκτρονική.

- Καλησπέρα, τον εισηγητικο φάκελλο για Σακχαρώδη Διαβήτη, τον συμπληρώνει Ενδοκρινολογος ή Παθολόγος με εξειδίκευση(να το γράφει και η σφραγίδα) στο γνωστικό αντικείμενο του Σακχαρώδη Διαβήτη. Υπάρχει περίπτωση, η επιτροπή να μην εγκρίνει τον φάκελλο ή να δώσει πολύ μικρό ποσοστό αναπηρίας

- ο κυρίως νόσημα είναι η νόσος Chron. Ο γαστρεντερολογος θα κάνει τον εισηγητικό φάκελο. Η δική μου γνωμάτευση για τον διαβήτη θα είναι συμπληρωματική. Ρώτησε ο ασθενής στο ΚΕΠΑ και του είπαν ότι μπορεί και γεν ιατρός να το συμπληρώσει. Βασικά, θέλει να το χρησιμοποιήσει για να πάρει μετάθεση στον τόπο κατοικίας του. Είναι υπάλληλος σε δημο

- το πιο πιθανό είναι να μην λάβουν καθόλου υπόψιν την απλή ιατρική βεβαίωση για τον Σ. Δ. Καλό θα είναι να γίνει 2ος συμπληρωματικος φάκελλος από τον Ενδοκρινολογο, όπως σας είπα. Δείτε το ΦΕΚ με τα ποσοστά αναπηρίας και θα δείτε τι συμφέρει τον ασθενή σας. Οι επιτροπές ΚΕΠΑ, λειτουργούν βάσει του ΦΕΚ και των ειδικών φακέλλων. Φιλικά και συναδελφικα σας το λέω, καλό βράδυ.

- Καλύτερα να συμπληρώσετε αυτό το έντυπο, να κάνετε θεώρηση γνήσιου υπογραφής και να υποβληθεί ως συμπληρωματικός στον εισηγητικό φάκελο του γαστρεντερολόγου Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Αυγούστου 2020, 22:24:22
Απάντηση #70
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χρήσιμη συζήτηση στις 09/08/2020 σε Ιατρική ομάδα στο facebook:

- Καλημερα. Ειμαι αναπληρωτρια συντονισμου σε κεντρο υγειας. Ετοιμασα μια γνωματευση για σδ για ατομο που θα περασει απο επιτροπη κεπα. Ειναι ενα ετοιμο εντυπο που ζητα θεωρηση για το γνησιο της υπογραφης μου. Ποιος κανει αυτη την θεωρηση? η συντονιστρια η' καποιος διοικητικος υπαλληλος? ευχαριστω

- Εγω στο ιδιωτικό μου ιατρείο όταν τα συμπληρώνω τα πάω για θεώρηση στο ΚΕΠ και μετά τα παραδιδω στον ενδιαφερόμενο. Λογικα όπου μπορεί να γίνει αναγνωρισμένα το γνησιο της υπογραφής είναι εντάξει.

- Κανονικά γίνεται αίτηση στο ΚΥ παίρνει αριθμό πρωτοκόλλου και η θεώρηση γίνεται από διοικητικό υπάλληλο

- Στους ιδιώτες απο τον ιατρικο συλλογο
Στο ΕΣΥ απο διοικητικο

- Μπορεί να γίνει στην διοίκηση του ΚΥ, σε ΚΕΠ, στον ιατρικό Σύλλογο. Εσύ φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο και άμεσο να το κάνεις στο ΚΥ. Νομίζω όμως ότι η συμπλήρωση γνωμάτευσης για αναπηρίες είναι ηλεκτρονική.

- Καλησπέρα, τον εισηγητικο φάκελλο για Σακχαρώδη Διαβήτη, τον συμπληρώνει Ενδοκρινολογος ή Παθολόγος με εξειδίκευση(να το γράφει και η σφραγίδα) στο γνωστικό αντικείμενο του Σακχαρώδη Διαβήτη. Υπάρχει περίπτωση, η επιτροπή να μην εγκρίνει τον φάκελλο ή να δώσει πολύ μικρό ποσοστό αναπηρίας

- ο κυρίως νόσημα είναι η νόσος Chron. Ο γαστρεντερολογος θα κάνει τον εισηγητικό φάκελο. Η δική μου γνωμάτευση για τον διαβήτη θα είναι συμπληρωματική. Ρώτησε ο ασθενής στο ΚΕΠΑ και του είπαν ότι μπορεί και γεν ιατρός να το συμπληρώσει. Βασικά, θέλει να το χρησιμοποιήσει για να πάρει μετάθεση στον τόπο κατοικίας του. Είναι υπάλληλος σε δημο

- το πιο πιθανό είναι να μην λάβουν καθόλου υπόψιν την απλή ιατρική βεβαίωση για τον Σ. Δ. Καλό θα είναι να γίνει 2ος συμπληρωματικος φάκελλος από τον Ενδοκρινολογο, όπως σας είπα. Δείτε το ΦΕΚ με τα ποσοστά αναπηρίας και θα δείτε τι συμφέρει τον ασθενή σας. Οι επιτροπές ΚΕΠΑ, λειτουργούν βάσει του ΦΕΚ και των ειδικών φακέλλων. Φιλικά και συναδελφικα σας το λέω, καλό βράδυ.

- Καλύτερα να συμπληρώσετε αυτό το έντυπο, να κάνετε θεώρηση γνήσιου υπογραφής και να υποβληθεί ως συμπληρωματικός στον εισηγητικό φάκελο του γαστρεντερολόγου Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν γίνεται πλέον ηλεκτρονικά χωρίς χαρτιά;

Έχω κάνει σε αρκετούς ασθενείς με ΣΔ τα χαρτιά και πήγαν κανονικά στις επιτροπές χωρίς να έχω στη σφραγίδα "παθολόγος-διαβητολόγος" και χωρίς να έχω (προφανώς) επίσημη μετεκπαίδευση ή εξειδίκευση. Υπάρχει κάτι νέο σε ό,τι αφορά στο διαβήτη για τις επιτροπές;

11 Αυγούστου 2020, 11:36:17
Απάντηση #71
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν γίνεται πλέον ηλεκτρονικά χωρίς χαρτιά;

Έχω κάνει σε αρκετούς ασθενείς με ΣΔ τα χαρτιά και πήγαν κανονικά στις επιτροπές χωρίς να έχω στη σφραγίδα "παθολόγος-διαβητολόγος" και χωρίς να έχω (προφανώς) επίσημη μετεκπαίδευση ή εξειδίκευση. Υπάρχει κάτι νέο σε ό,τι αφορά στο διαβήτη για τις επιτροπές;
   Ηλεκτρονικά γίνεται σε ορισμένες περιοχές (πιλοτικά), πχ όχι στη Λάρισα (που χρησιμοποιούμε αυτές τις ελεεινές προτυπωμένες γνωματεύσεις-εισηγ. φακέλους).
   Για το Σ/Δ δεν ξέρω 100% αλλά λογικά αρκεί και Π/Θ (και πιθανότατα ΓΙ) αλλά απλά η γνωμάτευση του ΕΝΔ-ζαχαρολόγου ειδικά σε αμφιλεγόμενες περιπτώσεις έχει (πιστεύω) άλλη βαρύτητα.
   Κάποια νέα σχετική (ή μη) εγκύκλιο δεν έχω δει τα τελευταία χρόνια (από 12/2018 που βγήκε ο νέος, ισχύων, πίνακας αναπηρίας).

3 Φεβρουαρίου 2021, 21:52:21
Απάντηση #72
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
03/02/2021

Μπορούμε να συμπληρώσουμε Ιατρική έκθεση για τα ΚΕΠΑ με ηλεκτρονικό τρόπο;

Μάλλον μπορούμε πλέον σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο πιλοτικά σε μερικούς νομούς της χώρας.


Αντιγράφω συζήτηση σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 02/02/2021:

- Καλησπέρα σε όλους.
Άνοιξε ψυχίατρος ηλεκτρονικά φάκελο αναπηρίας για ασθενή.  Ήρθε σε μένα για να συμπληρώσω τα υπόλοιπα (E11, E78, I10).
Μπήκα, διάλεξα τομέα παθολογικό. Τι πρέπει να κάνω μετά; Να περάσω  σκαναρισμένες εξετάσεις; Να περάσω από κάπου που δε ξέρω από που τις διαγνώσεις;

- Κάποτε διάβασα ότι ο φάκελος αναπηρίας για ασθενή προς ΚΕΠΑ συμπληρώνετε πιλοτικά μόνο σε κάποιους νομούς της χώρας. Στην Καβάλα δεν έχω ακούσει ακόμη κάποιον Γιατρό να συμπλήρωσε ηλεκτρονικά τέτοιο φάκελο.

- Αντί να γινει χειρόγραφα τα περνάμε ηλεκτρονικά, δεν έχει κάποια δυσκολία νομίζω, υπάρχουν και οδηγίες

- Αν έχεις τα pdf από τις τελευταίες εξετάσεις τα ανεβάζεις, επίσης μπορείς να τα περάσεις χειρόγραφα (η δομή είναι ακριβώς η ίδια με το χειρόγραφο φάκελο οπότε αν γνωρίζεις αρχίζεις να αναφέρεις πχ δυσλιπιδιαμία υπό αγωγή από το ......, ΣΔ τύπου 2 υπό αγωγή από το ..........κτλ
Αν θέλει ξεχωριστά για διαβήτη θα επιλέξεις το αντίστοιχο του διαβήτη που έχει και αναλυτικά τις επιπλοκές. Σε αντίστοιχα δικά μου περιστατικά πρώτον τους εξηγώ ότι για να έχει βαρύτητα ο φάκελος πρέπει να έχει πολλά μέσα οπότε σχετικά με το διαβήτη τους στέλνω πάντα για βυθοσκόπηση, καρδιολογική εξέταση, εχω μικρολευκωματίκη, λόγο και GFR, αν υπάρχουν εξετάσεις για νευροπάθεια ή αγγειοπάθεια κτλ.
Το σημαντικότερο όλων ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΚΑΛΑ!

-  Όντως, παίρνει πολύ χρόνο για να συμπληρώσει κανείς προσεκτικά ένα τέτοιο φάκελο (ώστε να είναι και χρήσιμος για τον ασθενή) και πρέπει να πληρωθεί κανείς αντίστοιχα.

- σελ. 4 γιά χειρόγραφη συμπλήρωση   

- Το πρώτο βήμα είναι η επιλογή συμπληρωματικού φακέλου, μια που τον κύριο έχει ο Ψ που άνοιξε και τον κύριο φάκελο.
Τα υπόλοιπα είναι όπως και με το χειρόγραφο. Αν υπάρχουν πολλά .pdf με εξετάσεις, απλώς μπορείς να τα ενώσεις σε ένα .pdf αρχείο και να τα επισυνάψεις όλα μαζί με αυτόν τον τρόπο.
Τελευταίο βήμα είναι το κλείσιμο του φακέλου, που συνήθως είναι αρμοδιότητα αυτού που συμπλήρωσε την κύρια πάθηση.

- Ο Ψυχίατρος ανοιξε τον Γενικό Εισηγητικό φάκελο κι έχει δηλώσει συνυπάρχουσες παθήσεις με κωδικό " Παθολογία";
Με το ΑΜΚΑ ανοίγετε Συμπληρωματικό φάκελο, δηλωνετε τις συνυπάρχουσες παθήσεις με κωδικούς ICD 10 (στο ειδικό πεδίο), περιφραστικά το ιστορικό και την παρούσα νόσο στα αντίστοιχα πεδία, επιγραμματικά αναφέρετε τις εξετάσεις που επισυνάπτετε κάνετε αποθήκευση αλλαγών .Στην αρχική σελίδα υπάρχει "κουμπί" επισύναψης ιατρικών εξετάσεων-γνωματεύσεων σκαναρισμένων.

- Όχι το "Παθολογία" το άνοιξα εγώ για να βάλω τον διαβήτη.

- μα πρέπει να έχει δηλώσει ο ψυχίατρος συνυπάρχουσα πάθηση και κωδικό πσθολόγου, για να σας επιτρέψει να προχωρήσετε.

- Α, ΟΚ, δεν το ήξερα, απλά εγώ επέλεξα αυτό για να προχωρήσω. Τώρα θα περιμένω να μου φέρει εξετάσεις αίματος και από οφθαλμίατρο. Αυτά όλα πρέπει να τα σκανάρω και να τα ανεβάσω ηλεκτρονικά έτσι;

- Κάθε ειδικότητα "περνάει" τα δικά του. Ο οφθαλμίατρος πρέπει να κάνει την ίδια διαδικασία, όχι εσείς, εφόσον ο συντάκτης του γενικού εισηγητικού φακελου ( ο ψυχίατρος) έχει δηλώσει ως συνυπάρχουσα πάθηση κωδικό οφθαλμιατρου.

- Α καλό αυτό, ευχαριστώ. Τα εμφανίζει όμως σε μένα. Πχ οπτική οξύτητα, βυθοσκόπηση, βλάβες στον βυθό κλπ. Είναι σημεία που εγώ μπορώ να επεξεργαστώ και να γράψω.

- ενώ είστε παθολόγος;

- Είμαι Γενικός Ιατρός.

- μήπως γι' αυτό έχετε τη δυνατότητα. Πάντως τις εξειδικευμένες οφθσλμολογικέε εξετάσεις και γνωματεύσεις , που δεν υπογράφετε εσείς, καλύτερα για την ασθενή να τις συμπληρώσει- σκανάρει-υποβάλει ο οφθαλμίατρος.

- Εχει επιλογές πάντως: 1) θεράπων ιατρός 2) Άλλος. Μήπως λόγω ειδικότητας μπορείτε ως " Άλλος" . Η πρώτ φορά είναι δύσκολο λίγο. Έχει οδηγίες στην αρχική σελίδα.

- Εννοείται. Ε ρε μπέρδεμα.

- και για τον ηλεκτρονικό φάκελο, καλό είναι να προπληρώνεστε γιατί μετά την υποβολή... μην τον είδατε. Καλό ξεμπέρδεμα και ξημέρωμα

- Σε ποιο link πάει κανείς για να ανοίξει ηλεκτρονικό φάκελο αναπηρίας για ασθενή για ΚΕΠΑ; Ξέρει κανείς;

- Κάτι βρήκα εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Φεβρουαρίου 2021, 10:25:13
Απάντηση #73
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με φάκελο ΚΕΠΑ. Ποιες είναι πρακτικά οι καταστάσεις υγείας που έχετε πάντα στο νου σας, για να προτείνετε εσείς στον ασθενή να ξεκινήσει την αίτηση; Καταλαβαίνω πως είναι μπελάς η διαδικασία για το γιατρό, όμως οφελείται ο ασθενής και, αν το κοστολογείς επαρκώς, είναι ένα καλό έσοδο για το ιατρείο. Ρωτάω πρακτικά ποιες συχνές παθήσεις να έχω στο νου μου, μην μου πείτε ορίστε ο κατάλογος, διάβασέ τον...
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

5 Φεβρουαρίου 2021, 13:24:03
Απάντηση #74
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με φάκελο ΚΕΠΑ. Ποιες είναι πρακτικά οι καταστάσεις υγείας που έχετε πάντα στο νου σας, για να προτείνετε εσείς στον ασθενή να ξεκινήσει την αίτηση; Καταλαβαίνω πως είναι μπελάς η διαδικασία για το γιατρό, όμως οφελείται ο ασθενής και, αν το κοστολογείς επαρκώς, είναι ένα καλό έσοδο για το ιατρείο. Ρωτάω πρακτικά ποιες συχνές παθήσεις να έχω στο νου μου, μην μου πείτε ορίστε ο κατάλογος, διάβασέ τον...
   Συνήθως έρχεται ο ασθενής θέλοντας να πάρει αναπηρική σύνταξη και ζητάει τον εισηγητικό φάκελο. Από την άλλη, ξέρετε τους ασθενείς σας και μπορείτε να πείτε ποιος έχει μεγάλη δυσκολία να εργαστεί λόγω της πάθησής του, οπότε πιθανόν να χρήζει επιδόματος (ίσως να ανατρέξετε στον σχετικό πίνακα με τα ποσοστά) και να τον συμβουλέψετε σχετικά ή να ξεκινήσετε τη διαδικασία.
   Αν είναι για συμπληρωματικό φάκελο (όχι εισηγητικό) τα πράγματα είναι ήδη έτοιμα από τον προηγούμενο συνάδερφο.
   Πραγματικά θα πω ρίξτε καμιά ματιά στον κανονισμό. Είναι πολλές οι παθήσεις και ανάλογα με την ειδικότητα. Στους ΓΙ που το φάσμα είναι πολύ ευρύ αντίστοιχα είναι και οι αναπηρικές καταστάσεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
29165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Νοεμβρίου 2008, 14:53:38
από Argirios Argiriou
9 Απαντήσεις
32014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Δεκεμβρίου 2022, 15:52:27
από GirousisN
0 Απαντήσεις
7148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαΐου 2013, 13:59:27
από Denominator
0 Απαντήσεις
26485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιανουαρίου 2022, 21:27:48
από anasm
0 Απαντήσεις
25498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Απριλίου 2022, 18:07:16
από Argirios Argiriou