Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:03:36

Αποστολέας Θέμα: Φαρμακολογική αντιμετώπιση του συνδρόμου του μετατραυματικού στρες.  (Αναγνώστηκε 5382 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Νοεμβρίου 2011, 11:33:58
Αναγνώστηκε 5382 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Βρίσκω σε σημειώσεις μου από ένα locum που έκανα στην Σουηδία το 2011 την φαρμακολογική θεραπεία (εκτός της ψυχολογικής υποστήριξης) που δίνουν σε πρόσφυγες οι οποίοι έχουν υποστεί βασανιστήρια στις χώρες τους ή έχουν βιώσει άγριες εμπειρίες πολέμου και υποφέρουν από εφιάλτες και φοβίες. Την παρακάτω θεραπεία μου την πρότεινε να την δώσω σε ασθενή μου, τον Φεβρουάριο του 2011, εφημερεύων Ιατρός της κλινικής Διαπολιτισμικής Ψυχιατρικής (klinik för transkulturell psykiatri) στην πόλη Skövde της Σουηδίας. Μου είπε λοιπόν ότι συνήθως σε τέτοια περιστατικά δίνουν Tabl. Propavan ( propiomazin) 25 mg 1 πριν τον βραδυνό ύπνο, Drops Theralen ( alimezasin) 5 - 10 σταγόνες σε ένα ποτήρι νερό  x 1-3 και Tabl. Zoloft (Sertralin) 25 mg x1.

Στην Ελλάδα που δεν υπάρχει η propiomazin και η alimezasin το πιο συγγενές φάρμακο προς αυτά τα δύο (propiomazin και alimezasin) είναι το Atarax. Έτσι εγώ στην Ελλάδα σε ένα τέτοιο ασθενή, αν δεν αρκούσε η ψυχολογική υποστήριξη, θα πρόσθετα στην ψυχολογική υποστήριξη και τα παρακάτω φάρμακα:
Tabl. Zoloft 50 mg (το οποίο και διχοτομείται) μισό δισκίο κάθε πρωί, Tabl. Atarax 25 mg x 3, και πριν την βραδυνή κατάκλιση 1 δισκίο Atarax των 25 mg επίσης. 

Το Zoloft θα το έδινα για ένα μήνα και αν έβλεπα ότι βοηθά θα το συνέχιζα για άλλους πέντε μήνες δηλαδή έξι μήνες συνολικά. Το Atarax θα προσπαθούσα και αυτό να το ελαττώσω σιγά σιγά μέχρι που να το κόψω μέσα σε κάποιους μήνες.

Αποφεύγουμε τις βενζοδιαζεπίνες μια και τα άτομα αυτά λόγω ψυχοκοινωνικών παραγόντων έχουν περισσότερες πιθανότητες να εθιστούν. 

Γενικότερες πληροφορίες για την διαταραχή/σύνδρομο του μετατραυματικού στρες στα Ελληνικά:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Ιουλίου 2018, 18:44:03 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Δεκεμβρίου 2011, 09:47:28
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

tsoukase

Επώνυμοι
Το PTSD μπορεί να είναι ανθεκτικό στη φαρμακοθεραπεία. Χρειάζεται πάντα παράλληλα ψυχολογική υποστήριξη (υποστηρικτική την λένε οι ψ). Από φάρμακα όντως το Zoloft έχει επικρατήσει ως ο πιο συνήθης SSRI αλλά πιστεύω και οι άλλοι είναι εξίσου κατάλληλοι (πχ δεν θα δώσεις Zoloft σε έναν που είναι σε διέγερση 20 ώρες την ημέρα). Επίσης πιστεύω οτι η δόση 25mg δεν φτάνει ούτε στον εγκέφαλο. Το ελάχιστο συνιστώμενο είναι 50.
Ιατρός Νεύρων

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
9481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2013, 08:47:14
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
17639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιανουαρίου 2024, 23:51:06
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
5694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Ιουνίου 2019, 22:56:45
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
13001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2019, 01:41:31
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
3554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Νοεμβρίου 2023, 08:06:43
από Argirios Argiriou