Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:10:06

Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΑΔ (Π.Ι.Σ.)  (Αναγνώστηκε 28806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Δεκεμβρίου 2011, 08:21:28
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Θα ήθελα να μάθω μια και είσαι στο ΔΣ του ΙΣ πόσοι μικροβιολόγοι και ακτινολόγοι κάνουν επίσχεση. Το ποσοστό μου κάνει.
Επίσης, θα ήθελα να μάθω που πάει ο ασθενής να κάνει το triplex καρδιάς, τις εξετάσεις αίματος, τις αξονικές χωρίς να πληρώσει. Στα απογευματινά ιατρεία των νοσοκομείων;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΟΠΑΔ δε δέχεται υποβολή δαπάνης αν δεν υπάρχει το αντίστοιχο παραπεμπτικό.
Που στηρίζετε αυτό; Υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο στον κανονισμό του ΟΠΑΔ;

Η ιατρική γνωμάτευση δεν κάνει στον ΟΠΑΔ; Αλλά να το δεχτώ και αυτό. Πες μου μια έκδοση παραπεμπτικού που έγγραφε "Χρήση μόνο για επιστροφή δαπάνης στον ίδιο τον ασθενή - Άκυρο για άλλη χρήση" δεν θα έκανε δουλειά; Γιατί πρέπει να εκδίδεται παραπεμπτικό που μπορεί να το εκτελέσει όποιος δεν κάνει επίσχεση;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Δεκεμβρίου 2011, 08:46:01
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να μάθω μια και είσαι στο ΔΣ του ΙΣ πόσοι μικροβιολόγοι και ακτινολόγοι κάνουν επίσχεση. Το ποσοστό μου κάνει.
Επίσης, θα ήθελα να μάθω που πάει ο ασθενής να κάνει το triplex καρδιάς, τις εξετάσεις αίματος, τις αξονικές χωρίς να πληρώσει. Στα απογευματινά ιατρεία των νοσοκομείων;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΟΠΑΔ δε δέχεται υποβολή δαπάνης αν δεν υπάρχει το αντίστοιχο παραπεμπτικό.
Που στηρίζετε αυτό; Υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο στον κανονισμό του ΟΠΑΔ;

Η ιατρική γνωμάτευση δεν κάνει στον ΟΠΑΔ; Αλλά να το δεχτώ και αυτό. Πες μου μια έκδοση παραπεμπτικού που έγγραφε "Χρήση μόνο για επιστροφή δαπάνης στον ίδιο τον ασθενή - Άκυρο για άλλη χρήση" δεν θα έκανε δουλειά; Γιατί πρέπει να εκδίδεται παραπεμπτικό που μπορεί να το εκτελέσει όποιος δεν κάνει επίσχεση;
Mικροβιολόγοι και ακτινολόγοι κάνουν όλοι επίσχεση.
Χωρίς πληρωμή οι ασθενείς μπορούν να απευθυνθούν ή στο Νοσοκομείο ή σε ιδιώτες εκτός νομού.
Για το θέμα των παραπεμπτικών ισχύει ότι ανέφερα (μετά από επικοινωνία με την τοπική ΥΠΑΔ).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Δεκεμβρίου 2011, 09:24:13
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τι θα γίνει με τους 80 ασθενείς του ΙΚΑ που επιτρέπεται να βλέπει κανείς ανά μήνα αλλά μόνο εάν είναι συμβεμβλημένος με τον ΟΠΑΔ (ή τον ΟΑΕΕ),
σε περίπτωση που συμμετέχει κανείς στην αναστολή της σύμβασης με τον ΟΠΑΔ και δεν έχει σύμβαση με τον ΟΑΕΕ;
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Δεκεμβρίου 2011, 09:32:20 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Δεκεμβρίου 2011, 10:11:45
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι θα γίνει με τους 80 ασθενείς του ΙΚΑ που επιτρέπεται να βλέπει κανείς ανά μήνα αλλά μόνο εάν είναι συμβεμβλημένος με τον ΟΠΑΔ (ή τον ΟΑΕΕ),
σε περίπτωση που συμμετέχει κανείς στην αναστολή της σύμβασης με τον ΟΠΑΔ και δεν έχει σύμβαση με τον ΟΑΕΕ;
Ο ίδιος ο ΟΠΑΔ (ΕΟΠΥΥ πλέον) έχει αποδεχθεί όλες τις δαπάνες των ασφαλισμένων μέχρι τώρα. Αν θεωρούσε τους ιατρούς που συμμετέχουν στην αναστολή ως μη συμβεβλημένους, αυτό δε θα γινόταν. Άρα δεν μπορεί το ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ πλέον) να έχει διαφορετική στάση.
Αυτό που λες Αργύρη θα γινόταν κάλλιστα σε περίπτωση διακοπής της σύμβασης με τον ΟΠΑΔ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Δεκεμβρίου 2011, 12:54:11
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΟΠΑΔ δε δέχεται υποβολή δαπάνης αν δεν υπάρχει το αντίστοιχο παραπεμπτικό.
Που στηρίζετε αυτό; Υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο στον κανονισμό του ΟΠΑΔ;

Η ιατρική γνωμάτευση δεν κάνει στον ΟΠΑΔ; Αλλά να το δεχτώ και αυτό. Πες μου μια έκδοση παραπεμπτικού που έγγραφε "Χρήση μόνο για επιστροφή δαπάνης στον ίδιο τον ασθενή - Άκυρο για άλλη χρήση" δεν θα έκανε δουλειά; Γιατί πρέπει να εκδίδεται παραπεμπτικό που μπορεί να το εκτελέσει όποιος δεν κάνει επίσχεση;
Mικροβιολόγοι και ακτινολόγοι κάνουν όλοι επίσχεση.
Χωρίς πληρωμή οι ασθενείς μπορούν να απευθυνθούν ή στο Νοσοκομείο ή σε ιδιώτες εκτός νομού.
Για το θέμα των παραπεμπτικών ισχύει ότι ανέφερα (μετά από επικοινωνία με την τοπική ΥΠΑΔ).
Επειδή τα λόγια συχνά τα παίρνει ο άνεμος, που το στηρίζει αυτό η τοπική ΥΠΑΔ; Σε ποια διάταξη;
Στους άλλους δηλαδή νομούς δεν είναι καθολική η επίσχεση στους εργαστηριακούς; Μίλησες για όλη την Θράκη.
Σου λέω ότι στον ΙΣΗ το ποσοστο συμμετοχής των εργαστηριακών στην επίσχεση (με 4 μεγάλα διαγνωστικά κέντρα) είναι 3% (τρια).
Λες να μην το περίμενε ο ΠΙΣ; Τι κάνει τον ΙΣΗ να είναι κολλημένος στο να πρέπει να εκδίδονται εκτελέσιμα παραπεμπτικά;

Εμένα μου αρέσουν τα γραπτά στοιχεία:
Νόμος 3918, ΦΕΚ Α/31 2 Μαρτίου 2011, άρθρο 19, παράγραφος 5:
"Το Ελληνικό δημόσιο αναλαμβάνει την υποχρέωση να επιχορηγήσει τον ΕΟΠΥΥ με το απαιτούμενο ποσό για την εξόφληση των μέχρι 31.12.2010 εκαθαρισμένων οφειλών του ΟΠΑΔ προς τρίτους."

Το ότι δεν θα πληρωθούμε για το 2011 μάλλον ήταν ήδη γνωστό όταν σταμάτησαν να πληρώνουν το 2011. Γιατί ο ΠΙΣ ξύπνησε τώρα;
Τι λογική έχει ; Μήπως αντί να χρεωθεί ο ΟΠΑΔ την διακοπή της δωρεάν επίσκεψης στο γιατρό από 1.1.2012, πλέον θα την χρεωθούν οι γιατροί; Μιλάμε για ούτε 15 εργάσιμες ακόμη.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Δεκεμβρίου 2011, 16:42:09
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επειδή τα λόγια συχνά τα παίρνει ο άνεμος, που το στηρίζει αυτό η τοπική ΥΠΑΔ; Σε ποια διάταξη;
Στους άλλους δηλαδή νομούς δεν είναι καθολική η επίσχεση στους εργαστηριακούς; Μίλησες για όλη την Θράκη.
Σου λέω ότι στον ΙΣΗ το ποσοστο συμμετοχής των εργαστηριακών στην επίσχεση (με 4 μεγάλα διαγνωστικά κέντρα) είναι 3% (τρια).
Λες να μην το περίμενε ο ΠΙΣ; Τι κάνει τον ΙΣΗ να είναι κολλημένος στο να πρέπει να εκδίδονται εκτελέσιμα παραπεμπτικά;

Εμένα μου αρέσουν τα γραπτά στοιχεία:
Νόμος 3918, ΦΕΚ Α/31 2 Μαρτίου 2011, άρθρο 19, παράγραφος 5:
"Το Ελληνικό δημόσιο αναλαμβάνει την υποχρέωση να επιχορηγήσει τον ΕΟΠΥΥ με το απαιτούμενο ποσό για την εξόφληση των μέχρι 31.12.2010 εκαθαρισμένων οφειλών του ΟΠΑΔ προς τρίτους."

Το ότι δεν θα πληρωθούμε για το 2011 μάλλον ήταν ήδη γνωστό όταν σταμάτησαν να πληρώνουν το 2011. Γιατί ο ΠΙΣ ξύπνησε τώρα;
Τι λογική έχει ; Μήπως αντί να χρεωθεί ο ΟΠΑΔ την διακοπή της δωρεάν επίσκεψης στο γιατρό από 1.1.2012, πλέον θα την χρεωθούν οι γιατροί; Μιλάμε για ούτε 15 εργάσιμες ακόμη.
Δημήτρη μιλάω ως Βασίλης και όχι ως ΙΣ Ξάνθης - οπότε μεταφέρω τη γνώμη μου χωρίς φυσικά να έχω την απαίτηση να είναι δεκτή:
- Η τοπική ΥΠΑΔ δεν έχει απατήσει εγγράφως και για άλλα σημαντικά ζητήματα - δεν ξέρω αν είναι θέμα έλλειψης οργάνωσης σε κεντρικό ή τοπικό επίπεδο ή απαξίωσης της ερώτησης.
- Μίλησα για τη Θράκη γνωρίζοντας ότι έχει πολύ μεγάλα ποσοστά συμμετοχής, δεν ξέρω όμως τα ακριβή στοιχεία. Το >98% αναστολή ισχύει για το Νομό Ξάνθης.
- Το θέμα με τους εργαστηριακούς είναι σοβαρό, διότι η πίεση που δέχονται από την απώλεια εισοδήματος είναι πολύ μεγαλύτερη σε σχέση με τους κλινικούς. Βλέπεις ότι ακόμη και ο ΙΣ Κοζάνης, που υπήρξε πρωταίτιος της αναστολής από τις αρχές Σεπτεμβρίου, σε πρόσφατο έγγραφό του (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) δέχεται την εξαίρεση των εργαστηριακών ειδικοτήτων. Εμείς εδώ προς το παρόν ακολουθήσαμε σύσσωμοι τις κινητοποιήσεις - χωρίς βέβαια να έχουμε την πίεση των "αλυσίδων". Ακόμη όμως και χωρίς μεγάλα διαγνωστικά κέντρα, είναι προς τιμήν όσων το αποφάσισαν γνωρίζοντας ότι σε απόσταση 25 λεπτών μπορεί κάποιος να πάει να κάνει μία μαγνητική ή ένα κατεβατό εξετάσεις με "χαρτάκι".

Λοιπόν, επειδή η ιδιοσυγκρασία μου είναι να βλέπω καλοπροαίρετα τα πράγματα, δέχομαι ότι λες για τον ΠΙΣ και για το ρόλο που μπορεί να έπαιξε παλιά. Νομίζω όμως, καθώς γνώρισα μερικούς εξαιρετικούς συναδέλφους που έχουν θέση στο τωρινό ΔΣ, ότι γίνεται μία προσπάθεια. Θα μπορούσα να σκεφτώ για όσους δε θέλουν να τη στηρίξουν ότι δε θέλουν να έρθουν σε ρήξη και περιμένουν έστω μία καλή θέση στον ΕΟΠΥΥ με την όποια διαδικασία ακολουθηθεί.

Ως άτομο και εγώ διαφωνώ με την επίσχεση (αλλά υπάκουσα μπροστά στην πλειοψηφία), διότι πιστεύω και εγώ αυτό που πρώτος, αν δεν κάνω λάθος, είπε ο Αργύρης: "Γιατί τον τελευταίο μήνα" - και αυτό που λες εσύ: "Γιατί να το χρεωθούμε εμείς". Η πρότασή μου ήταν από το Μάιο του 2011 να κινηθούμε δικαστικά γνωρίζοντας ακριβώς αυτό που είπες για το 2011. Η πρόταση αυτή στηρίχθηκε από τον νεοϊδρυθέντα τότε Σύλλογο Ελευθεροεπαγγελματιών Ιατρών Ξάνθης αλλά δεν περπάτησε γιατί στο τέλος όλοι φοβηθήκαμε μήπως ανασχέσουμε μόνοι μας τις πληρωμές. Το ίδιο έχουμε ξεκινήσει εδώ και 15 ημέρες και αυτή τη φορά τα πράγματα ίσως έχουν πιο επιτυχή κατάληξη.

Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο και τι θα βγει. Ούτε θέλω να πείσω κανένα συνάδελφο για το ότι εγώ κάνω το σωστό και αυτός δεν το κάνει. Ένας αγώνας έχει και τα στραβά του, και τις απώλειές του, και πολλές φορές οι νίκες είναι πύρρειοι - και οι ήττες λύτρωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Δεκεμβρίου 2011, 17:09:25 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Δεκεμβρίου 2011, 22:12:46
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

κατμαρκ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να μάθω μια και είσαι στο ΔΣ του ΙΣ πόσοι μικροβιολόγοι και ακτινολόγοι κάνουν επίσχεση. Το ποσοστό μου κάνει.
Επίσης, θα ήθελα να μάθω που πάει ο ασθενής να κάνει το triplex καρδιάς, τις εξετάσεις αίματος, τις αξονικές χωρίς να πληρώσει. Στα απογευματινά ιατρεία των νοσοκομείων;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΟΠΑΔ δε δέχεται υποβολή δαπάνης αν δεν υπάρχει το αντίστοιχο παραπεμπτικό.
Που στηρίζετε αυτό; Υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο στον κανονισμό του ΟΠΑΔ;

Η ιατρική γνωμάτευση δεν κάνει στον ΟΠΑΔ; Αλλά να το δεχτώ και αυτό. Πες μου μια έκδοση παραπεμπτικού που έγγραφε "Χρήση μόνο για επιστροφή δαπάνης στον ίδιο τον ασθενή - Άκυρο για άλλη χρήση" δεν θα έκανε δουλειά; Γιατί πρέπει να εκδίδεται παραπεμπτικό που μπορεί να το εκτελέσει όποιος δεν κάνει επίσχεση;
Mικροβιολόγοι και ακτινολόγοι κάνουν όλοι επίσχεση.
Χωρίς πληρωμή οι ασθενείς μπορούν να απευθυνθούν ή στο Νοσοκομείο ή σε ιδιώτες εκτός νομού.
Για το θέμα των παραπεμπτικών ισχύει ότι ανέφερα (μετά από επικοινωνία με την τοπική ΥΠΑΔ).

Είμαι ελεγκτής ιατρός σε ΥΠΑΔ και επιβεβαιώνω ότι για να καταθέσει δαπάνη για ο,τιδήποτε ένας ασφαλισμένος πρέπει να είναι γραμμένο σε εντολή περίθαλψης του βιβλιαρίου. Άλλωστε με αυτόν τον τρόπο δίνεις την ευκαιρία και στον εργαστηριακό γιατρό να δηλώσει ότι συμμετέχει στην επίσχεση, αρνούμενος να παραλάβει τα παραπεμπτικά. Μπορεί να πληρωθεί τις εξετάσεις, να δώσει απόδειξη στον ασθενή και εκείνος να υποβάλει στον ΟΠΑΔ τα παραπεμπτικά των εξετάσεων μαζί με την απόδειξη και να αποζημιωθεί.
Πάντως για την έναρξη λειτουργίας του ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εκ των έσω πληροφορίες, θα γίνει κατά το καλοκαίρι.

10 Δεκεμβρίου 2011, 00:46:27
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είμαι ελεγκτής ιατρός σε ΥΠΑΔ και επιβεβαιώνω ότι για να καταθέσει δαπάνη για ο,τιδήποτε ένας ασφαλισμένος πρέπει να είναι γραμμένο σε εντολή περίθαλψης του βιβλιαρίου. Άλλωστε με αυτόν τον τρόπο δίνεις την ευκαιρία και στον εργαστηριακό γιατρό να δηλώσει ότι συμμετέχει στην επίσχεση, αρνούμενος να παραλάβει τα παραπεμπτικά. Μπορεί να πληρωθεί τις εξετάσεις, να δώσει απόδειξη στον ασθενή και εκείνος να υποβάλει στον ΟΠΑΔ τα παραπεμπτικά των εξετάσεων μαζί με την απόδειξη και να αποζημιωθεί.
Πάντως για την έναρξη λειτουργίας του ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εκ των έσω πληροφορίες, θα γίνει κατά το καλοκαίρι.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πες μου μια έκδοση παραπεμπτικού που έγγραφε "Χρήση μόνο για επιστροφή δαπάνης στον ίδιο τον ασθενή - Άκυρο για άλλη χρήση" δεν θα έκανε δουλειά; Γιατί πρέπει να εκδίδεται παραπεμπτικό που μπορεί να το εκτελέσει όποιος δεν κάνει επίσχεση;
Για αυτό τι άποψη έχει ο ΟΠΑΔ;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Δεκεμβρίου 2011, 18:47:12
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

κατμαρκ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είμαι ελεγκτής ιατρός σε ΥΠΑΔ και επιβεβαιώνω ότι για να καταθέσει δαπάνη για ο,τιδήποτε ένας ασφαλισμένος πρέπει να είναι γραμμένο σε εντολή περίθαλψης του βιβλιαρίου. Άλλωστε με αυτόν τον τρόπο δίνεις την ευκαιρία και στον εργαστηριακό γιατρό να δηλώσει ότι συμμετέχει στην επίσχεση, αρνούμενος να παραλάβει τα παραπεμπτικά. Μπορεί να πληρωθεί τις εξετάσεις, να δώσει απόδειξη στον ασθενή και εκείνος να υποβάλει στον ΟΠΑΔ τα παραπεμπτικά των εξετάσεων μαζί με την απόδειξη και να αποζημιωθεί.
Πάντως για την έναρξη λειτουργίας του ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εκ των έσω πληροφορίες, θα γίνει κατά το καλοκαίρι.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πες μου μια έκδοση παραπεμπτικού που έγγραφε "Χρήση μόνο για επιστροφή δαπάνης στον ίδιο τον ασθενή - Άκυρο για άλλη χρήση" δεν θα έκανε δουλειά; Γιατί πρέπει να εκδίδεται παραπεμπτικό που μπορεί να το εκτελέσει όποιος δεν κάνει επίσχεση;
Για αυτό τι άποψη έχει ο ΟΠΑΔ;
[/quote
Μπορείς να γράψεις ο,τι θέλεις στο παραπεμπτικό, φαντάζομαι οτι εννοεις παραπεμπτικο για παρακλινικές εξετάσεις, εγώ ως ελεγκτής θα το περνούσα και πιστεύω οτι και από το διοικητικό υπάλληλο των παροχών θα περνούσε χωρίς πρόβλημα.
Ποιος ο σκοπός όμως να το κάνεις αυτό? Για να μην δώσεις το δικαίωμα στον εργαστηριακο γιατρό να το εκτελέσει? Δεν είναι δικαίωμα του καθενός να αποφασίσει? Στους κλινικούς γιατρούς που δε θέλουν να συμμετέχουν τι θα κάνουμε? Να τους καρφώσουμε τις πόρτες? Να τους κλέψουμε τις σφραγίδες "συμβεβλημενος με ΟΠΑΔ"?
 

14 Δεκεμβρίου 2011, 18:24:48
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

alfie


* Από τον Κων/νο Γιαννακόπουλο
 Παρόλο που η αναστολή των ιατρικών συμβάσεων με τον ΟΠΑΔ, που αποφάσισε η Γενική Συνέλευση του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου (ΠΙΣ), είχε προαναγγελθεί έγκαιρα και απασχόλησε την κοινή γνώμη, η έναρξή της όμως από 1-12-2011 προκάλεσε έκδηλα αισθήματα αμηχανίας, όχι μόνο στους ασφαλισμένους του Δημοσίου, αλλά και στους ίδιους τους γιατρούς.
Η απόφαση αυτή φυσικά δεν πάρθηκε αβασάνιστα. Αποτέλεσε προϊόν εμπεριστατωμένου διαλόγου στην Ιατρική Κοινότητα, κατά τον οποίο αναπτύχθηκαν και αναλύθηκαν όλες οι επιμέρους παράμετροι και προεκτάσεις που συνθέτουν το ζήτημα των ιατρικών συμβάσεων με τον ΟΠΑΔ, μετά μάλιστα από την ενσωμάτωσή του από 1ης-11-2011 στον ΕΟΠΥΥ, του οποίου το πλαίσιο λειτουργίας, δεν έχει ακόμα πλήρως διασαφηνιστεί με αποτέλεσμα οι συμβεβλημένοι γιατροί να βρίσκονται σε ανασφάλεια και πλήρη αβεβαιότητα.
Δεν είναι όμως εύκολο να συνειδητοποιηθεί ότι, ξαφνικά αλλάζει ένα σύστημα περίθαλψης, που είχε αποκτήσει εθιμικό χαρακτήρα μετά από δεκαετίες λειτουργίας και που, αφενός μεν διασφάλιζε την ελεύθερη πρόσβαση των ασφαλισμένων στα ιδιωτικά ιατρεία, αφετέρου δε στήριζε ικανοποιητικά το ιατρικό εισόδημα. Όποιος όμως παρακολουθεί στοιχειωδώς τα πολιτικοοικονομικά δρώμενα, ιδιαίτερα τα τελευταία δύο χρόνια, αντιλαμβάνεται ότι αυτή η εξέλιξη είχε ήδη προαναγγελθεί και από την ίδια την Πολιτεία, με διάφορες νομοθετικές ρυθμίσεις. Το νομοθετικό πλαίσιο όπως αυτό διαμορφώνεται σήμερα ορίζει σαφώς ότι ο ΟΠΑΔ έπαψε να υφίσταται, καθώς ενσωματώθηκε στον ΕΟΠΥΥ και ότι το Ελληνικό Δημόσιο δεν θα χρηματοδοτήσει τον ΕΟΠΥΥ για την εξόφληση των εκκαθαρισμένων οφειλών του ΟΠΑΔ μέχρι τις 31-12-2010. Η πραγματικότητα που ορθώνεται μπροστά στου γιατρούς είναι αμείλικτη: Ο ΟΠΑΔ έχει ουσιαστικά καταργηθεί και πίσω του άφησε χρέη, τα οποία διά νόμου δεν θα πληρωθούν. Προς ενίσχυση δε αυτού του νομοθετήματος, έρχεται και η περαιτέρω απαλλαγή του ΕΟΠΥΥ ως καθολικού διαδόχου του ΟΠΑΔ από τα χρέη του, με τον διαβόητο Ενιαίο Κανονισμό Παροχών Υγείας, που ορίζει με σαφήνεια την παραγραφή των πέραν του έτους υποχρεώσεών του.
Αποτελεί κοινή διαπίστωση ότι ο ΟΠΑΔ, κάτω από το βάρος της γενικότερης οικονομικής κρίσης, αδυνατεί αν ανταποκριθεί στις συμβατικές του υποχρεώσεις έναντι των συμβεβλημένων γιατρών και έχει καταστεί μη αξιόπιστος αντισυμβαλλόμενος. Για τον λόγο άλλωστε αυτόν έχουν ξεκινήσει πανελλαδικά δικαστικές διεκδικήσεις των χρωστούμενων. Επίσης, με το δεδομένο ότι ο ΟΠΑΔ οφείλει ήδη στους συμβεβλημένους γιατρούς δεδουλευμένα πάνω από ενάμιση χρόνο και εκ του Νόμου δεν πρόκειται να εγκριθούν δαπάνες τους λήγοντος ήδη έτους 2011, καθίσταται πλέον νομοτελειακή η αναστολή των ιατρικών συμβάσεων, καθόσον η διατήρησή τους δεν έχει πλέον κανένα αντίκρισμα στο ιατρικό εισόδημα.
Σύμφωνα με τις οδηγίες που εκδόθηκαν από τον Π.Ι.Σ., οι ασφαλισμένοι του Δημοσίου θα καταβάλλουν προσωπικά τα ποσά που αναγνωρίζει το Δημόσιο, βάσει του κρατικού τιμολογίου, στους ιδιώτες γιατρούς που έχουν αναστείλει τη σύμβασή τους, θα λαμβάνουν τα νόμιμα παραστατικά και θα τα υποβάλλουν στις κατά τόπους ΥΠΑΔ, προς εκκαθάριση και εξόφληση. Απ’ τη μία πλευρά αυτό θα έχει αναπόφευκτα σοβαρές κοινωνικές επιπτώσεις, λόγω της ήδη δραματικής μείωσης των εισοδημάτων των ασφαλισμένων, απ’ την άλλη όμως πρέπει να γίνει γενικότερα αποδεκτό ότι η περίθαλψη των ασφαλισμένων του Δημοσίου, αλλά και των υπολοίπων Ασφαλιστικών Ταμείων, δεν μπορεί πλέον να στηρίζεται στην άνευ αμοιβής ιατρική εργασία.
Οι αρμόδιοι κυβερνητικοί παράγοντες, στην προσπάθειά τους να ανακόψουν αυτή την εξέλιξη, προκειμένου να αποφύγουν το κοινωνικό και πολιτικό κόστος, θα επιχειρήσουν με θεμιτά και αθέμιτα μέσα να δυσφημήσουν το ιατρικό σώμα και να παραπλανήσουν την κοινή γνώμη. Ενδεχομένως να υπάρξουν και αντίποινα του τύπου της πλήρους κατάργησης των συμβάσεων, του αποκλεισμού από την ηλεκτρονική συνταγογράφηση και της μη απόδοσης των δαπανών στους ασφαλισμένους.
Γίνεται απόλυτα κατανοητό ότι όλα αυτά τα ενδεχόμενα μέτρα θα στρέφονται εναντίον των ασφαλισμένων, οι οποίοι χωρίς να έχουν καμιά ευθύνη για την κατάσταση, θα στερηθούν ουσιαστικά τη δωρεάν περίθαλψη, που άλλωστε δικαιούνται και ήδη την έχουν προπληρώσει.
Εδώ πλέον έχουν τον λόγο οι ίδιοι οι ασφαλισμένοι του Δημοσίου, μέσω των Φορέων που τους εκπροσωπούν. Αν στην κρίσιμη αυτή περίσταση οι Φορείς εκπροσώπησης των Δ.Υ. και των Συνταξιούχων δεν παρέμβουν δυναμικά και με τους τρόπους που γνωρίζουν για να προστατεύσουν τα μέλη τους, τότε θα έχουν αυτοκαταργηθεί, συναινώντας ουσιαστικά στην δραματική υποβάθμιση του επιπέδου περίθαλψής των.
Εμείς πιστεύουμε πως οι ασφαλισμένοι έχουν συνειδητοποιήσει ήδη ότι το Δημόσιο Σύστημα Υγείας στην Ελλάδα ξεθεμελιώνεται και ότι οι κοινωνικές παροχές, η ισότητα στην περίθαλψη και το δικαίωμα στην ελεύθερη πρόσβαση στην Υγεία διαλύονται. Πιστεύουμε επίσης πως έχουν καταλάβει ότι το πρόβλημα της Υγείας στην Ελλάδα δεν είναι ο γιατρός, αλλά η κατάλυση κάθε έννοιας δικαίου στο όνομα της οικονομικής προσαρμογής. Γι’ αυτό προσδοκούμε πολλά απ’ αυτούς και ειδικότερα την έμπρακτη συμπαράστασή τους.
 
* Ο Κων/νος Γιαννακόπουλος, είναι πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Λάρισας

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

16 Δεκεμβρίου 2011, 08:27:57
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αγγελιοφόρος, 30/11/2011.

Εξώδικο στον ΟΠΑΔ από συνοριοφύλακες.

ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ ΑΓΟΡΑΣΤΟΥ

Εναντίον του Οργανισμού Περίθαλψης Ασφαλισμένων Δημοσίου (ΟΠΑΔ) στρέφονται με εξώδικό τους οι συνοριοφύλακες του Εβρου ζητώντας από τον οργανισμό να εξοφλήσει τις οφειλές του προς τους γιατρούς του νομού, ώστε οι ασθενείς να μην καλούνται πλέον να πληρώνουν από την τσέπη τους.

Μάλιστα, σύμφωνα με πληροφορίες, ανάλογα εξώδικα αναμένεται να αποσταλούν προς τον ΟΠΑΔ και από άλλες ενώσεις συνοριοφυλάκων, καθώς τα μέλη τους επισημαίνουν πως πλήττονται από τη στάση του συγκεκριμένου οργανισμού να μην εξοφλεί τις οφειλές του.

Οι συνοριοφύλακες δεν αποκλείεται να φτάσουν ακόμη και μέχρι τον πρωθυπουργό, ζητώντας με επιστολή τους την επίλυση των προβλημάτων τους, μεταξύ των οποίων και η μη εξόφληση των οφειλών του ΟΠΑΔ. Οπως αναφέρεται στο εξώδικο, η Ενωση Συνοριοφυλάκων νομού Εβρου επισημαίνει πως σε αντίθετη περίπτωση θα προσφύγει στη Δικαιοσύνη, ενώ μέλη της εξετάζουν ακόμη και το ενδεχόμενο να ζητήσουν αποκοπή εισφορών.

Συγκεκριμένα, στο εξώδικο αναφέρεται πως ο Ιατρικός Σύλλογος Εβρου ανέστειλε με απόφασή του τις συμβάσεις με τον ΟΠΑΔ μέχρι να εξοφληθούν οι οφειλές του οργανισμού προς τους γιατρούς του νομού. Αλλωστε, είχε ήδη προηγηθεί η αναστολή των συμβάσεων με τον ΟΠΑΔ από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο. «Μέχρι πρόσφατα οι γιατροί πληρώνονταν απευθείας από τον ΟΠΑΔ, τώρα καλείται ο ασθενής να πληρώσει από την τσέπη του την αμοιβή του γιατρού ή τις όποιες εξετάσεις κάνει, όσο ακριβές και αν είναι αυτές. Στη συνέχεια καταθέτει τις αποδείξεις στον ΟΠΑΔ για να πάρει από εκεί τα χρήματα. Δυστυχώς όμως, η διαδικασία αυτή μπορεί να κρατήσει και πάνω από ένα μήνα. Και αν ο ΟΠΑΔ σταματήσει να πληρώνει και τους ασθενείς όπως και τους γιατρούς του; Τότε τι γίνεται;», αναφέρει χαρακτηριστικά ο γενικός γραμματέας της Ενωσης Συνοριακών Φυλάκων Εβρου, Βασίλης Κοντονής.

Μεγάλη επιβάρυνση

Ο ίδιος εξηγεί πως με τις μειώσεις μισθών που έχουν υποστεί το τελευταίο διάστημα οι συνοριοφύλακες και γενικότερα οι αστυνομικοί είναι πλέον πολύ δύσκολο να καλύπτουν τα έξοδα αυτά από την τσέπη τους. «Υπάρχουν συνάδελφοι που υπέβαλαν τα χαρτιά τους να πληρωθούν πριν από ένα μήνα και ακόμη δεν έχουν πάρει ούτε ένα ευρώ. Επιβαρύνεται πολύ ο οικογενειακός μας προϋπολογισμός. Παράλληλα, σε μας γίνονται κανονικά οι κρατήσεις από το μισθό μας. Αυτό δεν είναι δίκαιο», τονίζει ο κ. Κοντονής. Στο κείμενο του εξώδικου αναφέρεται χαρακτηριστικά πως «για τις παροχές του ΟΠΑΔ μηνιαίως άπαντα τα μέλη μας υποχρεούνται εκ του νόμου σε παρακρατήσεις από τον μισθό τους, οι οποίες όμως πλέον ουσιαστικά δεν έχουν κανένα αντίκρισμα, με αποτέλεσμα ο κάθε ασφαλισμένος να αναγκάζεται να καλύπτει οικονομικά μόνος του τις τυχόν ανάγκες του για ιατρική περίθαλψη». Μάλιστα, όπως επισημαίνουν οι συνοριοφύλακες η εργασία τους τους φέρνει συνεχώς σε επαφή με μεγάλο αριθμό μεταναστών, με συνέπεια να κρίνεται απαραίτητη η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, καθώς υπάρχει ο κίνδυνος μετάδοσης ασθενειών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Δεκεμβρίου 2011, 15:47:20
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

timex


Μπραβο στους συνοριοφύλακες του Εβρου!!!

Μήπως θα έπρεπε να κάνουμε κάτι ανάλογο και εμείς οι γιατροί με το ΤΣΑΥ;;;;;

Λέξεις κλειδιά: Αναστολή  σύμβαση  ΟΠΑΔ  ΠΙΣ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Φεβρουαρίου 2009, 11:17:45
από Raptor
1 Απαντήσεις
7736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Δεκεμβρίου 2010, 21:31:19
από Γ.Κτιστάκης
1 Απαντήσεις
4846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2011, 10:20:58
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
36405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Απριλίου 2020, 01:22:40
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
9223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Δεκεμβρίου 2020, 07:58:37
από Argirios Argiriou