Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 10:23:43

Αποστολέας Θέμα: Στρατιωτικοί ιατροί - Σκέψεις για τον ΕΟΠΥΥ  (Αναγνώστηκε 18149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Δεκεμβρίου 2011, 23:17:09
Αναγνώστηκε 18149 φορές
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εννοείται πως στρατιωτικοί ιατροί και ιατροί των σωμάτων ασφαλείας... είναι εκτός.

Αυτό έλειψε να τα έχουν όλα δικά τους: και σύνταξη στα 42, και σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. Έλεος.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

1 Δεκεμβρίου 2011, 23:49:14
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εννοείται πως στρατιωτικοί ιατροί και ιατροί των σωμάτων ασφαλείας... είναι εκτός.

Αυτό έλειψε να τα έχουν όλα δικά τους: και σύνταξη στα 42, και σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. Έλεος.
Σήμερα είναι εξ ορισμού συμβεβλημένοι με τον ΟΠΑΔ όπως και οι γιατροι του ΕΣΥ για τους εργαζόμενους της υπηρεσίας τους και τις οικογένειες τους. Βλέπε τον κανονισμό του ΟΠΑΔ.
Το ότι δεν είναι γιατροί του ΕΟΠΥΥ δεν σημαίνει ότι θα χάσουν το μισθό τους και τη θέση τους. Απλά, με το απλησίαστο των γιατρών του ΕΟΠΥΥ θα αποκτήσουν περισσότερη πελατεία στο ιατρείο της υπηρεσίας τους. Φυσικά αυτό που θα σου εγγυηθώ είναι ότι οι γιατροί του ΕΟΠΥΥ θα αναλάβουν το ξέπλυμα συνταγών και εξετάσεων και ας γογγύσουν* εάν τους παίρνει.
Δεν νομίζω ότι ιατροί που έχουν ήδη ένα μισθό θα σκοτωθούν για τον μισθό του ΕΟΠΥΥ στον ελάχιστο χρόνο που τους μένει. Αυτό θα το επιδιώξουν και θα το πετύχουν οι ιατροί του ΙΚΑ.
Και θυμήσου παίζεις σε λάθος thread... εδώ δεν έχει φαρμακοποιούς  :)

Επι τη ευκαιρία, πως γίνεται αυτό με την σύνταξη στα 42; θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες...

* (Επειδή ξέρω ότι θα παρεξηγηθώ, πριν βγάλετε την όποια αντίδραση, σκεφτήτε ότι ο γιατρός που αφιερώνει χρόνο στον ασθενή του θα είναι σαφώς σε καλύτερη θέση από αυτόν που θα πνίγεται χρονικά. Και εμπειρικά, ξέρω, ότι μικρές κλειστές ομάδες εργαζομένων κατορθώνουν πάντα να επιβιώνουν με σχέσεις εξάρτησης και να πετυχαίνουν τους σκοπούς τους. Ελπίζω να είναι κατανοητή αυτή η αμιγώς λογική σκέψη)
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Δεκεμβρίου 2011, 00:29:06 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Δεκεμβρίου 2011, 17:54:55
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εννοείται πως στρατιωτικοί ιατροί και ιατροί των σωμάτων ασφαλείας... είναι εκτός.

Αυτό έλειψε να τα έχουν όλα δικά τους: και σύνταξη στα 42, και σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. Έλεος.

Καλα...οι στρατιωτικοι ιατροι παιρνουν συνταξη στα 42;;;;!!!!
14 χρονια δουλευουν μονο;;;;;

2 Δεκεμβρίου 2011, 18:33:10
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλα...οι στρατιωτικοι ιατροι παιρνουν συνταξη στα 42;;;;!!!!
14 χρονια δουλευουν μονο;;;;;

Για τους Στρατιωτικούς ιατρούς προσμετρώνται ως συντάξιμα όλα τα έτη από της εισόδου τους στις παραγωγικές σχολές (ΣΣΑΣ), δηλαδή από την ηλικία των 18. Οπότε στα 42-43 συμπληρώνουν 25ετία.

Τώρα, το πολιτικό προσωπικό που προσλαμβάνουν τα Σώματα Ασφαλείας (sic) όπως Αστυνομία, Λιμενικό, Πυροσβεστική κ.α. είναι, προφανώς, κάτι διαφορετικό από όσους φοίτησαν στις παραγωγικές σχολές του Στρατού (ΣΣΑΣ, ΣΑΝ, Ευελπίδων, κ.α.) αλλά δεν ξέρω περισσότερα επί του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Δεκεμβρίου 2011, 18:38:15 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Δεκεμβρίου 2011, 00:21:55
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

kapioskanis


Παράθεση
Για τους Στρατιωτικούς ιατρούς προσμετρώνται ως συντάξιμα όλα τα έτη από της εισόδου τους στις παραγωγικές σχολές (ΣΣΑΣ), δηλαδή από την ηλικία των 18. Οπότε στα 42-43 συμπληρώνουν 25ετία.

Τώρα, το πολιτικό προσωπικό που προσλαμβάνουν τα Σώματα Ασφαλείας (sic) όπως Αστυνομία, Λιμενικό, Πυροσβεστική κ.α. είναι, προφανώς, κάτι διαφορετικό από όσους φοίτησαν στις παραγωγικές σχολές του Στρατού (ΣΣΑΣ, ΣΑΝ, Ευελπίδων, κ.α.) αλλά δεν ξέρω περισσότερα επί του θέματος.

Νομίζω ότι ο διακοσμητής ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΓΕΝΙΚΑ τίποτα επί του θέματος.

1) Τα έτη φοίτησης προσμετρώνται όπως όλων των στρατιωτικών σχολών (καταβάλονται κανονικά εισφορές για το χρονικό διάστημα από την είσοδο έως την αποφοίτηση, όπως γίνεται εξαγορά θητείας και αναγνώριση συντάξιμων σε όλους τους θητεύσαντες ιδιωτικούς ή δημοσίους υπαλλήλους).

2) Για δικαίωμα παραίτησης ( ΠΡΟ νέων νόμων) χρειαζόταν η συμπλήρωση των οφειλομένων χρόνων ( μετά την αποφοίτηση το ΔΙΠΛΑΣΙΟ των μηνών φοίτησης, από εισαγωγή έως αποφοίτηση) ΣΥΝ.

3) ΕΠΙ-ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ κατά μία 5ετία (ανεξαρτήτου χρόνων αυτής, τυχεροί οι με περισσότερα χρόνια ειδικευόμενοι) στα οφειλόμενα χρόνια η λήψη ειδικότητας (εάν δεν πάρεις ΔΕΝ προάγεσαι πέραν του βαθμού του Λοχαγού ή ισότιμου στον άλλο κλάδο).

4) Τα έτη της ειδικότητας ΔΕΝ λογίζονται στην αφαίρεση των οφειλομένων ετών.

5) ΕΠΙ-ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ το τριπλάσιο των ετών μετεκπαίδευσης (παλαιότερα ήταν κανόνας όλοι να μετεκπαιδεύονται, τώρα οι ¨έχοντες¨ καταλαβαίνει ο καθένας).

*) άρα ένας που τελειώνει την ΣΣΑΣ στην εξαετία και αρχίζει ειδικότητα στα τρία χρόνια από την αποφοίτηση και χωρίς μετεκπαίδευση για να παραιτηθεί χωρίς να πληρώσει πρέπει να έχει συμπληρώσει (6+12+χρόνια ειδικότητας+5) δλδ στην καλύτερη περίπτωση 28χρόνια, τότε το ποσό που δικαιούτο ήταν τα 28/35.

**) αυτά ισχύαν προ των νέων ρυθμίσεων, από εδώ και πέρα ισχύουν οτι και σε όλο τον δημόσιο τομέα (κατοχύρωση μόνο όσων συμπληρώσαν 25ετία την 31-12-2010)

***) που λοιπόν ή άνιση μεταχείριση.

ΥΓ
Μου αρέσει να ακούω αντίλογο αλλά από γνώστες συναδέλφους, όχι όλα στο "τσουβάλι".


“Το πρώτο σου χρέος, εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους προγόνους. Το δεύτερο, να φωτίσεις την ορμή τους και να συνεχίσεις το έργο τους. Το τρίτο σου χρέος, να παραδώσεις στο γιο τη μεγάλη εντολή να σε ξεπεράσει.” Ν.Καζαντζάκης

"Ο πολίτης ουδενί των άλλων ορίζεται μάλλον ή τω μετέχειν κρίσεως και αρχής" Αριστοτέλης

14 Δεκεμβρίου 2011, 19:23:52
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΥΓ
Μου αρέσει να ακούω αντίλογο αλλά από γνώστες συναδέλφους, όχι όλα στο "τσουβάλι".

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Με το απόσπασμα από την εισαγωγή για το νέο μισθολόγιο που αποκαλύπτει σήμερα το «Εθνος» προκύπτουν τα παρακάτω:

- Καταργούνται οι μισθολογικές προαγωγές.
- Το μισθολόγιο των στρατιωτικών θα είναι απολύτως προσαρμοσμένο με τον διοικητικό βαθμό τους.
- Τα «Ειδικά Επιδόματα» περιορίζονται σε «Χρόνου Υπηρεσίας» - «Ειδικής Απασχόλησης» - «Θέσης Ευθύνης». Το επίδομα «Θέσης Ευθύνης» θα δίνεται από τον βαθμό του αντισυνταγματάρχη και πάνω...
- Ενσωμάτωση των πάγιων οδοιπορικών στο μισθολόγιο (130 έως 200 ευρώ μηνιαίως).
Πρακτικά όλα αυτά σημαίνουν ότι ο μισθός:

- Από αντισυνταγματάρχη και κάτω θα υποστεί επιπλέον μείωση έως 30%.

- Από συνταγματάρχη έως ταξίαρχο παραμένει στα ίδια επίπεδα.

- Των υποστρατήγων και αντιστρατήγων ο μισθός θα εμφανίσει αύξηση της τάξης του 25% λόγω κλιμακούμενης αύξησης του επιδόματος ευθύνης.

- Το μηνιαίο επίδομα «Ειδικής Απασχόλησης» στον αντιστράτηγο είναι 700 ευρώ τον μήνα, ενώ στους κατώτερους αξιωματικούς 250 ευρώ και στους υπαξιωματικούς 200 ευρώ...

- Το μηνιαίο επίδομα «Θέσης Ευθύνης» στους αντιστράτηγους είναι 560 ευρώ, στους κατώτερους αξιωματικούς 140 ευρώ και στους υπαξιωματικούς 130 ευρώ.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Δεκεμβρίου 2011, 21:36:21
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

κατμαρκ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΥΓ
Μου αρέσει να ακούω αντίλογο αλλά από γνώστες συναδέλφους, όχι όλα στο "τσουβάλι".

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Με το απόσπασμα από την εισαγωγή για το νέο μισθολόγιο που αποκαλύπτει σήμερα το «Εθνος» προκύπτουν τα παρακάτω:

- Καταργούνται οι μισθολογικές προαγωγές.
- Το μισθολόγιο των στρατιωτικών θα είναι απολύτως προσαρμοσμένο με τον διοικητικό βαθμό τους.
- Τα «Ειδικά Επιδόματα» περιορίζονται σε «Χρόνου Υπηρεσίας» - «Ειδικής Απασχόλησης» - «Θέσης Ευθύνης». Το επίδομα «Θέσης Ευθύνης» θα δίνεται από τον βαθμό του αντισυνταγματάρχη και πάνω...
- Ενσωμάτωση των πάγιων οδοιπορικών στο μισθολόγιο (130 έως 200 ευρώ μηνιαίως).
Πρακτικά όλα αυτά σημαίνουν ότι ο μισθός:

- Από αντισυνταγματάρχη και κάτω θα υποστεί επιπλέον μείωση έως 30%.

- Από συνταγματάρχη έως ταξίαρχο παραμένει στα ίδια επίπεδα.

- Των υποστρατήγων και αντιστρατήγων ο μισθός θα εμφανίσει αύξηση της τάξης του 25% λόγω κλιμακούμενης αύξησης του επιδόματος ευθύνης.

- Το μηνιαίο επίδομα «Ειδικής Απασχόλησης» στον αντιστράτηγο είναι 700 ευρώ τον μήνα, ενώ στους κατώτερους αξιωματικούς 250 ευρώ και στους υπαξιωματικούς 200 ευρώ...

- Το μηνιαίο επίδομα «Θέσης Ευθύνης» στους αντιστράτηγους είναι 560 ευρώ, στους κατώτερους αξιωματικούς 140 ευρώ και στους υπαξιωματικούς 130 ευρώ.



Με αυτά που περνάμε οι "πολίτες" γιατροί αδυνατώ να συμπάσχω με συναδέλφους που δεν ξέρουν τι θα πει αμφιβολία για το αύριο, τι θα πει βγαίνω στην αγορά εργασίας ξεκρέμαστος στα 35 μου, αν θα έχω χρήματα για τις υποχρεώσεις μου, αν θα έχω δουλειά.

Κι αν έχουν το βάρος των μεταθέσεων, έχουν όμως εξασφαλισμένο το μισθό του δημοσίου και δικαίωμα για ιδιωτικό ιατρείο, ψιλο-εξασφαλισμένη και την πελατεία (γιατί οι στρατιωτικοί και οι συγγενείς τους προτιμούν τους στρατιωτικούς γιατρούς που είναι και πιο καταρτισμένοι με τα χρήματα των φορολογούμενων).
Και για ποιες προαγωγές και ποιους βαθμούς μιλάμε? Από ταξίαρχο και κάτω δεν έχουν δει πόλεμο ούτε με το κυάλι (ευτυχώς βέβαια).

Η αληθινή μάχη είναι για τους υπόλοιπους. Οι στρατιωτικοί απολαμβάνουν πολλών προνομίων που εμεις οι απ έξω ούτε φανταζόμαστε ( ΚΑΑΥ, Λέσχες, κλπ κλπ).

15 Δεκεμβρίου 2011, 11:13:28
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με αυτά που περνάμε οι "πολίτες" γιατροί αδυνατώ να συμπάσχω με συναδέλφους που δεν ξέρουν τι θα πει αμφιβολία για το αύριο, τι θα πει βγαίνω στην αγορά εργασίας ξεκρέμαστος στα 35 μου, αν θα έχω χρήματα για τις υποχρεώσεις μου, αν θα έχω δουλειά.

Κι αν έχουν το βάρος των μεταθέσεων, έχουν όμως εξασφαλισμένο το μισθό του δημοσίου και δικαίωμα για ιδιωτικό ιατρείο, ψιλο-εξασφαλισμένη και την πελατεία (γιατί οι στρατιωτικοί και οι συγγενείς τους προτιμούν τους στρατιωτικούς γιατρούς που είναι και πιο καταρτισμένοι με τα χρήματα των φορολογούμενων).
Και για ποιες προαγωγές και ποιους βαθμούς μιλάμε? Από ταξίαρχο και κάτω δεν έχουν δει πόλεμο ούτε με το κυάλι (ευτυχώς βέβαια).

Η αληθινή μάχη είναι για τους υπόλοιπους. Οι στρατιωτικοί απολαμβάνουν πολλών προνομίων που εμεις οι απ έξω ούτε φανταζόμαστε ( ΚΑΑΥ, Λέσχες, κλπ κλπ).
Δεν είναι απόφοιτος στρατιωτικής σχολής, αλλά με βάση την εμπειρία μου από την στρατιωτική μου θητεία σαν οπλίτης ειδικευμένος ιατρός νομίζω ότι οι απορίες σου δεν στέκουν.
Και εξηγούμε:
- Εφόσον στις πανελλαδικές η βαθμολογία της στρατιωτικής ιατρικής είναι κάτω των ιατρικών σχολών αυτό σημαίνει ότι η είσοδος στις μη στρατιωτικές σχολές είναι επιλογή και για να το επιλέγουν όλοι αντί της στρατιωτικής αυτό σημαίνει ότι είναι πιο ελκυστικές. (δεν μπορώ να φανταστώ ότι η πλειοψηφία των φοιτητών ιατρικής είναι κοντοί κάτω του 1.65, χοντροί και ανάπηροι).
- Για το ιδιωτικό ιατρείο η μεγαλύτερη καταστροφή είναι να πάρεις μετάθεση. Ξαναξεκινάς από την αρχή και πόσο χρόνο θέλεις για να αποκτήσεις πελατεία σε ένα νέο μέρος; 2-3 χρόνια; μα στα 4-7 χρόνια παίρνουν μετάθεση. Διαφωνείς; Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι ειδικότητες που δεν παίρνουν μετάθεση γιατί στελεχώνουν μόνο μεγάλα στρατιωτικά νοσοκομεία της Αθήνας, είναι οι πρώτες σε ζήτηση από τους αποφοίτους της στρατιωτικής ιατρικής ή αλλιώς το γνωστό "Αν έχεις βύσμα διάβαινε, αν έχεις...."...
- Οι στρατιωτικοί και οι συγγενείς τους δεν τους προτιμούν γιατί είναι καλύτεροι αλλά γιατί μέσα από το υπόγειο σύστημα χαφιεδο-βυσματο-λειτουργίας μπορούν ευκολότερα να τους έχουν του χεριού τους, πχ ξέρεις ο στρατιωτικός ιατρός δεν θα τους στείλει ποτέ φραστικά στον αγύριστο όταν ζητάνε το πιο παράλογο που μπορείς να φανταστείς....
- Άλλος ένας μύθος.... Οι στρατιωτικοί ιατροί δεν είναι καλύτεροι από τους γιατρούς του ΕΣΥ. Το αντίθετο και με διαφορά μάλιστα. Λίγοι γιατροί, σε συγκεκριμένα αντικείμενα που έχουν πληθώρα στα στρατιωτικά νοσοκομεία, κυρίως τα ορθοπεδικά, είναι εκεί που ξεχωρίζουν.... Πάνε οι καλές εποχές, προ ΕΣΥ που ο τζάμπα στρατιωτικός ιατρός είχε αποκτήσει εμπειρία και ήταν καλός ιατρός.
- Για τους βαθμούς, μη πω. Η εισαγωγή του βαθμού "Διευθυντή" με τις ευλογίες της ΟΕΝΓΕ πως ονομάζεται;
- Ο εξασφαλισμένος μισθός, μήπως είχε το κόστος της σκοπιάς την παραμονή του μαθήματος στα φοιτητικά χρόνια, όταν όλοι μας γυρνάγαμε στα μπαράκια; Αν δεν σε πείραζε αυτό γιατί εσύ δεν πήγες; Παίρνουν και γυναίκες....

Αυτά από παιδικούς φίλους που τελείωσαν την στρατιωτική ιατρική και μόνο για την διατήρηση των ισορροπιών....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Δεκεμβρίου 2011, 12:12:24
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

stathis


Για τους συναδελφους στρατιωτικους:
α) εισαγονται μεν με πανελλαδικες εξετασεις αλλα μην ξεχνατε τις ειδικες κατηγοριες (πολυτεκνοι, παιδια στρατιωτικων!) αλλα και τους επιλαχοντες (!) που εμπαιναν απο τις ειδικες κατηγοριε,ς γιατι ειχαν βαθμολογια κοντα στον τελευταιο και με βαση ενα δεδικασμενο προ 30 ετων (!) ,απο το παραθυρο κυριολεκτικα και αλλα 10 ατομα τουλαχιστον με βαθμολογιες για βιολογικο ή παιδαγωγικο. Αυτο δεν ειναι αντισυνταγματικο;;;;
β)οταν με το καλο τελειωσουν μια κατ'ονομα στρατιωτικη σχολη (φιλοι ευελπιδες χαρακτηριζουν τη ΣΣΑΣ καφενειο σε σχεση με την ΣΣΕ με αστεια εως μηδενικη στρατιωτικη εκπαιδευση, δεν ειναι τοιχαιο αλλωστε οτι οι μαθητες μεγαλων ταξεων φουσκωνουν τοσο που δεν χωρουν στις στολες τους) και μαλιστα με βοηθειες απο εδρες και απο την ιδια τη ΣΣΑΣ, η πλειοψηφια με πασαλειμα της τελευταιας στιγμης απο sos παλιοτερων, γινονται πλεον δημοσιοι υπαλληλοι με ακραια προνομια σε σχεση πχ με τους γιατρους του ΕΣΥ.
γ)κανουν τουρισμο στο 401, ΓΝΑ ή ΝΝΑ για ενα χρονο οπου βασικα συνταγογραφουν και σφραγιζουν με ελαχιστες βαρδιες γιατι ειναι παρα πολλοι ενω οι πολιτες πηγαινουν στη επαρχεια για αγροτικα περιμενοντας και μηνες.
δ)παιρνουν ,οσοι εχουν γνωριμιες, με εξετασεις παρωδια την ειδικοτητα που θελουν στο στρατο ξηρας ενω στο ναυτικο πρακτικα οποια θελουν.
ε)η παραμονη τους σε μοναδες εκστρατειας σπανια ξεπερνα τα 2 χρονια, οσο περιπου η θητεια των πολιτων πριν απο 10 χρονια που υπηρετησα εγω, και παλι σαν προισταμενοι σε ΣΤΕΠ ή στο ΝΝΣ πανω απο πολυ εμπειροτερους στρατευσιμους.
στ)αφου με το καλο παρουν τον τιτλο της ειδικοτητας οπουδηποτε και χωρις αναμονη πηγαινουν ξανα στην επαρχεια ,καποιοι το τονιζω και οχι ολοι. Πχ στο ναυτικο μονο καποιοι πηγαινουν στην Κρητη και ολοι οι αλλοι μενουν στην Αθηνα. Εκει πλεον ανοιγουν γιατρεια και εχουν στρωμενη πελατεια πολυ περισσοτερο απο ενα πολιτη. Καλω τους συναδελφους που δουλευουν στην Ξανθη ή στην Αλεξανδρουπολη να επιβεβαιωσουν τις δυσκολιες που εχουν στην αρχη εναντι των στρατιωτικων που εχουν ετοιμο κυκλο σπο στρατιωτικους και συγγενεις τους λογω εξαρτησης για αναρρωτικες ,ετησιες κτλ. Μαλιστα καποιοι απο αυτους για μια ελαχιστη απασχοληση 1 ή 2 ημερων σε τακτικα ιατρεια των νομαρχειακων νοσοκομειων που εχουν μεγαλες ελλειψεις σε καποιες ειδικοτητες παιρνουν και απο αυτα μια καθολου μικρη για την εποχη αμοιβη.
ζ)και το κυριοτερο χρησιμοποιουν τα μεγαλα στρατιωτικα δημοσια νοσοκομεια σαν ιδιωτικες κλινικες για την πελατεια τους με εξοδα του ελληνα φορολογουμενου. Ειναι ολοι διευθυντες με απειρες κλινικες του ενος κρεβατιου (βλ ΝΝΑ 2 καρδιολογικες οσες και ο Ευαγγελισμος! ελεος δηλαδη) και δεν δινουν πουθενα λογαριασμο και μαλιστα σε πολυ μικρη ηλικια σε σχεση με τους ΕΣΥτες. Τις δε εφημεριες τους τις κανουν απο το σπιτι και μετα το μεσημερι δεν συνατας ειδικο γιατρο μεσα. Φιλος μου απο το ναυτικο ακομα τραβιεται για μια υποθεση ιατρικης αμελειας επειδη ο ειδικος ηταν βεβαια σπιτι του και δηθεν δεν ενημερωθηκε ,λες και ενας ανειδικευτος με εμπειρια αγροτικου μονο μπορει να κανει ορθη αξιολογηση καρδιολογικου περιστατικου).
Αυτα ειναι ελαχιστα που μπορω να αναφερω μαζι με τις προκλητικοτατα προωρες και ευκολες αποστρατευσεις τους και τις μετεκπαιδευσεις τους στο εξωτερικο παλι με εξοδα του Ελληνα φορολογομενου, σε αντιδιαστολη με τη συνταξη στα 67 για το ΕΣΥ και τις εξοργιστικα δυσκολες εκπαιδευτικες αδειες λογω λειψανδριας, για να αποδειξω ποσο υπερβολικα και αντισυνταγματικα ειναι τα προνομια αυτης της κατηγοριας "συναδελφων".

15 Δεκεμβρίου 2011, 16:48:17
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

κατμαρκ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με αυτά που περνάμε οι "πολίτες" γιατροί αδυνατώ να συμπάσχω με συναδέλφους που δεν ξέρουν τι θα πει αμφιβολία για το αύριο, τι θα πει βγαίνω στην αγορά εργασίας ξεκρέμαστος στα 35 μου, αν θα έχω χρήματα για τις υποχρεώσεις μου, αν θα έχω δουλειά.

Κι αν έχουν το βάρος των μεταθέσεων, έχουν όμως εξασφαλισμένο το μισθό του δημοσίου και δικαίωμα για ιδιωτικό ιατρείο, ψιλο-εξασφαλισμένη και την πελατεία (γιατί οι στρατιωτικοί και οι συγγενείς τους προτιμούν τους στρατιωτικούς γιατρούς που είναι και πιο καταρτισμένοι με τα χρήματα των φορολογούμενων).
Και για ποιες προαγωγές και ποιους βαθμούς μιλάμε? Από ταξίαρχο και κάτω δεν έχουν δει πόλεμο ούτε με το κυάλι (ευτυχώς βέβαια).

Η αληθινή μάχη είναι για τους υπόλοιπους. Οι στρατιωτικοί απολαμβάνουν πολλών προνομίων που εμεις οι απ έξω ούτε φανταζόμαστε ( ΚΑΑΥ, Λέσχες, κλπ κλπ).
Δεν είναι απόφοιτος στρατιωτικής σχολής, αλλά με βάση την εμπειρία μου από την στρατιωτική μου θητεία σαν οπλίτης ειδικευμένος ιατρός νομίζω ότι οι απορίες σου δεν στέκουν.
Και εξηγούμε:
- Εφόσον στις πανελλαδικές η βαθμολογία της στρατιωτικής ιατρικής είναι κάτω των ιατρικών σχολών αυτό σημαίνει ότι η είσοδος στις μη στρατιωτικές σχολές είναι επιλογή και για να το επιλέγουν όλοι αντί της στρατιωτικής αυτό σημαίνει ότι είναι πιο ελκυστικές. (δεν μπορώ να φανταστώ ότι η πλειοψηφία των φοιτητών ιατρικής είναι κοντοί κάτω του 1.65, χοντροί και ανάπηροι).
- Για το ιδιωτικό ιατρείο η μεγαλύτερη καταστροφή είναι να πάρεις μετάθεση. Ξαναξεκινάς από την αρχή και πόσο χρόνο θέλεις για να αποκτήσεις πελατεία σε ένα νέο μέρος; 2-3 χρόνια; μα στα 4-7 χρόνια παίρνουν μετάθεση. Διαφωνείς; Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι ειδικότητες που δεν παίρνουν μετάθεση γιατί στελεχώνουν μόνο μεγάλα στρατιωτικά νοσοκομεία της Αθήνας, είναι οι πρώτες σε ζήτηση από τους αποφοίτους της στρατιωτικής ιατρικής ή αλλιώς το γνωστό "Αν έχεις βύσμα διάβαινε, αν έχεις...."...
- Οι στρατιωτικοί και οι συγγενείς τους δεν τους προτιμούν γιατί είναι καλύτεροι αλλά γιατί μέσα από το υπόγειο σύστημα χαφιεδο-βυσματο-λειτουργίας μπορούν ευκολότερα να τους έχουν του χεριού τους, πχ ξέρεις ο στρατιωτικός ιατρός δεν θα τους στείλει ποτέ φραστικά στον αγύριστο όταν ζητάνε το πιο παράλογο που μπορείς να φανταστείς....
- Άλλος ένας μύθος.... Οι στρατιωτικοί ιατροί δεν είναι καλύτεροι από τους γιατρούς του ΕΣΥ. Το αντίθετο και με διαφορά μάλιστα. Λίγοι γιατροί, σε συγκεκριμένα αντικείμενα που έχουν πληθώρα στα στρατιωτικά νοσοκομεία, κυρίως τα ορθοπεδικά, είναι εκεί που ξεχωρίζουν.... Πάνε οι καλές εποχές, προ ΕΣΥ που ο τζάμπα στρατιωτικός ιατρός είχε αποκτήσει εμπειρία και ήταν καλός ιατρός.
- Για τους βαθμούς, μη πω. Η εισαγωγή του βαθμού "Διευθυντή" με τις ευλογίες της ΟΕΝΓΕ πως ονομάζεται;
- Ο εξασφαλισμένος μισθός, μήπως είχε το κόστος της σκοπιάς την παραμονή του μαθήματος στα φοιτητικά χρόνια, όταν όλοι μας γυρνάγαμε στα μπαράκια; Αν δεν σε πείραζε αυτό γιατί εσύ δεν πήγες; Παίρνουν και γυναίκες....

Αυτά από παιδικούς φίλους που τελείωσαν την στρατιωτική ιατρική και μόνο για την διατήρηση των ισορροπιών....

Γυναίκες σε υποφερτό ποσοστό παίρνουν τώρα οι στρατιωτικές σχολές.. Μέχρι πριν μερικά χρόνια έπαιρναν περίπου 2%.
Οι στρατιωτικοί γιατροί έχουν πολύ πλουσιότερο βιογραφικό από έναν πολίτη γιατρό, γιατί οι περισσότεροι ειδικεύονται στις πανεπιστημιακές κλινικές όπου τοποθετούνται ως υπεράριθμοι, που σημαίνει ότι κάνουν τις γνωριμίες που θα τους δώσουν ενα κατεβατό εργασίες και δημοσιεύσεις και τις συστατικές επιστολές για να φύγουν έξω με μετεκπαίδευση.
Προσωπικά γνωριζω συνάδελφο στρατιωτικό γιατρό που αφού ολοκλήρωσε το χρόνο ειδίκευσης, δεν έδωσε ποτέ εξετάσεις ειδικότητας, δεν πήρε τίτλο ειδικότητας, αλλά παρ όλα αυτά τοποθετείται από το στρατό σε στρατιωτικό νοσοκομείο της Αθήνας ως ειδικευμένος!! Από την άλλη εμείς φτύνουμε αίμα για να περάσουμε εξετάσεις για να κάνουμε λαντζοδουλειές με μισθό ανειδικευτου εργάτη!
Δε λέω ότι οι στρατιωτικοι γιατροί ζουν ζωή ονειρεμένη, αλλα είναι οι τελευταίοι που θα έπρεπε να γκρινιάζουν. Το ότι πέρασαν δύσκολα φοιτητικά χρόνια δεν ειναι αιώνιο πασπαρτού. Ας ρωτήσουν και φοιτητές εγχώριων πανεπιστημίων που σπούδαζαν και δούλευαν για να τα βγάζουν πέρα.

15 Δεκεμβρίου 2011, 18:28:00
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλω τους συναδελφους που δουλευουν στην Ξανθη ή στην Αλεξανδρουπολη να επιβεβαιωσουν τις δυσκολιες που εχουν στην αρχη εναντι των στρατιωτικων που εχουν ετοιμο κυκλο σπο στρατιωτικους και συγγενεις τους λογω εξαρτησης για αναρρωτικες ,ετησιες κτλ.
Δε θα το έλεγα γενικά. Εξαρτάται κυρίως από την ειδικότητα - αν μπορεί νομότυπα να χρησιμοποιηθεί το Στρατιωτικό Νοσοκομείο για τους ιδιωτικούς ασθενείς ή όχι - και αφορά ιδιαίτερα τα μέλη των στρατιωτικών και πολύ λιγότερο άλλους ασφαλισμένους. Όντως είναι δύσκολο να πει κανείς ότι έχει ανταποδοτικότητα μία σύμβαση με το Στρατό σε μικρή πόλη όπου υπάρχει ΓΣΝ (ΚΙΧΝΕ πλέον), αλλά πέραν τούτου, δε βλέπω και καμία φοβερή στρέβλωση. Δε γνωρίζω πώς είναι τα πράγματα στις μεγάλες πόλεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Δεκεμβρίου 2011, 19:32:02 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Δεκεμβρίου 2011, 18:32:14
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Η αλήθεια είναι πως δεν χρειάζονται τόσοι απόφοιτοι ΣΣΑΣ, οπως δεν χρειάζονται τόσα στρατιωτικά (και όχι μόνο) νοσοκομεία, στρατόπεδα κτλ.
Αυτό όμως που χρειάζεται είναι ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΣΩΜΑ που θα καλύπτει ΟΛΑ τα σώματα ασφαλείας (ΕΛΑΣ,Πυροσβεστική,Λιμενικό) και τους 3 κλαδους των ενόπλων δυνάμεων.
Λιγοι αποφοιτοι ΣΣΑΣ να καλύπτουν τις ανάγκες του Υγειονομικού Σωματος και οι υπόλοιπες θέσεις να καλύπτονται από πολίτες ειδικευμένους ιατρούς με συμβάσεις ορισμένου χρόνου.

Συγνώμη ,αλλα το να θέλει κάποιος να σπουδάσει ΣΣΑΣ (εκεί που συνήθως οι χούντες γεννιούνται) στα 18 του αποτελεί μέγιστη στρέβλωση.

Για να είμαι ειλικρινής Η ΣΣΑΣ πρέπει να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ και ο στρατός να δίνει υποτροφιες για σπουδες στις ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ, με την δέσμευση να δουλέψει ο υπότροφος στις ενοπλες δυνάμεις τα υπόλοιπα 10-15 χρόνια. Εάν ο ιατρός μετεκπαιδευτεί με έξοδα των ενόπλων δυνάμεων τότε η υπόχρέωση παραμονής του στο στράτευμα να παρατείνεται.

Ετσι απλά και νοικοκυρεμένα.....

« Τελευταία τροποποίηση: 15 Δεκεμβρίου 2011, 18:37:17 από Predator »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

15 Δεκεμβρίου 2011, 19:29:30
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

stathis


Συμφωνω γενικα με εξαιρεση τα περι στρεβλωσης και χουντας. Οσον αφορα τις μικρες πολεις, το να ξεκιναει καποιος με μια μαγια πελατειας (τους στρατιωτικους και τις οικογενειες αλλα και τους συγγενεις τους) ειναι αθεμιτο τοσο για τους ΕΣΥτες (που δεν εχουν δικαιωμα γιατρειου πλην απογευματινου μια φορα την εβδομαδα με αστεια αμοιβη 15 Ε την επισκεψη που δινεται μετα απο μηνες) και για τους ιδιωτες (λογω του τακτικου πλεονεκτηματος που δινει η δουλεια σε νοσοκομειο και η υποχρεωτικη προσελευση ενος πληθυσμου δημοσιων υπαλληλων που ειναι μεν κακης ποιοτητας αλλα εχουν κυκλο απο τον οποιο καποιος γινεται ευκολοτερα γνωστος). Η περιπτωση τους ειναι ακραια προκλητικη παραβαση του ελευθερου ανταγωνισμου και των ισων ευκαιριων και γι' αυτο ειναι αντισυνταγματικοτατη και επιτελους οπως τοσα συγχρονα κρατη και στρατοι επιτελους πρεπει η ΣΣΑΣ να καταργηθει και ο στρατος να παιρνει καποιους γιατρους , να τους εκπαιδευει ταχυρρυθμα στρατιωτικα (βλ Αγγλια, Γερμανια κα) για να καλυπτουν πραγματικες υπηρεσιακες αναγκες (πχ αποστολες στο εξωτερικο, νατοικες ασκησεις μεγαλης διαρκειας στο ναυτικο κτλ) και τα στρατιωτικα νοσοκομεια επιτελους να γινουν εντελως δημοσια και ανοιχτα για ολους. Οι δε στρατιωτικοι να παρουν τον αντιστοιχο βαθμο επιμελητη ΕΣΥ και να γινουν αποκλειστικης απασχολησης. Ετσι και χρηματα θα εξοικονομηθουν και τελικα θα βελτιωθει η περιθαλψη των ενστολων και των πολιτων.
ΥΓ αληθεια αυτες οι ετησιες γιατι υπαρχουν; Γιατι να δικαιουνται οι καραβαναδες, τα πιλαφια κτλ δωρεαν check up καθε χρονο και να μην δικαιουται οποιοσδηποτε αλλος δημοσιος υπαλληλος; Γιατι πρεπει οι αποστρατοι να δικαιουνται ιδιαιτερης μεταχειρισης σε στρατιωτικα νοσοκομεια;Περισσοτερα πληρωσαν απο τους αλλους δημοσιους υπαλληλους. Αρκετα μας ζαλισαν με την ιδιαιτερη αποστολη τους κτλ κτλ. Κακομαθημενοι γραφειοκρατες δημοσιοι υπαλληλοι ειναι, υπεραριθμοι και αντιπαραγωγικοι στη μεγαλη τους πλειοψηφια. Οσο τους γνωρισα στο Ναυτικο πραγματικα τους λυπομουν για τη μιζερια και την καταντια τους. Εκει γνωρισα με διαφορα τους πιο κοπριτες κατα Παγκαλο δημοσιους υπαλληλους στη ζωη μου!

15 Δεκεμβρίου 2011, 20:20:10
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Κάτι μου λέει ότι αυτό το thread τείνει να μετονομαστεί σε "Έρχεται η σειρά των στρατιωτικών ιατρών"  :D

Η Στρατιωτική Ιατρική, θα το επαναλάβω, αποτελούσε στη χώρα μας ένα Σώμα με ένδοξη ιστορία και μεγάλη προσφορά στον Έλληνα στρατιώτη, εύζωνα, φαντάρο οπουδήποτε αυτός πολέμησε: Βελεστίνο (1897), Βαλκανικοί Πόλεμοι (1912-13), Μικρασιατική Εκστρατεία (1920-22), Βορειοηπειρωτικό έπος (1940-41), Εμφύλιος (1946-49), και αλλού, εντός και εκτός Ελλάδας, αποκλειστικά με υπηρεσίες Γενικής Χειρουργικής και Παθολογίας. Τώρα, το αν είναι απαραίτητο να υπάρχει Στρατιωτικός Παιδίατρος ή Ενδοκρινολόγος ή Ογκολόγος κ.α. για να περιθάλπουν φαντάρους με ανοιχτά τραύματα κοιλίας στην πρώτη γραμμή του μετώπου, αποτελεί μια στρέβλωση της σύγχρονης Ελλάδας αφού δεν δικαιολογείται από καθαρά υπηρεσιακούς σκοπούς.

Eξίσου ατελέσφορο (από επιχειρησιακής σκοπιάς) είναι να εξειδικεύεται ο Στρ/κός Γυναικολόγος στην εξωσωματική, ο Στρ/κος ΩΡΛάς στα κοχλιακά εμφυτεύματα, ο Στρ/κος Καρδιολόγος στην επεμβατική καρδιολογία κ.ο.κ. αφού όλες αυτές οι εξειδικεύσεις δεν έχουν σχέση με την αποστολή των Στρατιωτικών Σωμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Δεκεμβρίου 2011, 20:25:59 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Δεκεμβρίου 2011, 22:25:17
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

timex


Η εποχη που ζουμε μας δειχνει πως οι χουντες δε γενιουνται μονο στη ΣΑΣΣ...