Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:01:16

Αποστολέας Θέμα: 24ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γενικής Ιατρικής  (Αναγνώστηκε 6863 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Δεκεμβρίου 2011, 14:17:48
Αναγνώστηκε 6863 φορές
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Έλαβα σήμερα το ενημερωτικό φυλλάδιο για το 24ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γενικής Ιατρικής και με έκπληξη είδα ότι για να το παρακολουθήσει κάποιος πρέπει να μείνει υποχρεωτικά στο ξενοδοχείο που γίνεται το συνέδριο καταβάλοντας από 600 εως 1060 ευρώ.
Η ΕΛΕΓΕΙΑ θεωρεί άραγε ότι έχουμε όλοι χορηγούς για τα συνέδρια που παρακολουθούμε,(όπως η ίδια αναφέρει στο έντυπο) ή θεωρεί το παραπάνω ποσό ασήμαντο?
Εμένα ας πούμε που μου αρέσει η κατασκήνωση δεν μπορώ να στήσω μια σκηνή κοντά στο ξενοδοχείο, να πληρώσω εγγραφή και να επιμορφωθώ στο συνέδριο? Κι αν ακόμη έχω τα χρήματα αλλα δεν μου αρέσουν τα χλιδάτα ξενοδοχεία, τι μπορώ να κάνω, να πληρώσω τα 800 ευρώ και να παω να μείνω αλλού?
Θεωρώ ότι το θέμα είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ  ΣΟΒΑΡΟ

15 Δεκεμβρίου 2011, 15:37:00
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έλαβα σήμερα το ενημερωτικό φυλλάδιο για το 24ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γενικής Ιατρικής και με έκπληξη είδα ότι για να το παρακολουθήσει κάποιος πρέπει να μείνει υποχρεωτικά στο ξενοδοχείο που γίνεται το συνέδριο καταβάλοντας από 600 εως 1060 ευρώ.
Η ΕΛΕΓΕΙΑ θεωρεί άραγε ότι έχουμε όλοι χορηγούς για τα συνέδρια που παρακολουθούμε,(όπως η ίδια αναφέρει στο έντυπο) ή θεωρεί το παραπάνω ποσό ασήμαντο?
Εμένα ας πούμε που μου αρέσει η κατασκήνωση δεν μπορώ να στήσω μια σκηνή κοντά στο ξενοδοχείο, να πληρώσω εγγραφή και να επιμορφωθώ στο συνέδριο? Κι αν ακόμη έχω τα χρήματα αλλα δεν μου αρέσουν τα χλιδάτα ξενοδοχεία, τι μπορώ να κάνω, να πληρώσω τα 800 ευρώ και να παω να μείνω αλλού?
Θεωρώ ότι το θέμα είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ  ΣΟΒΑΡΟ

σοβαρα μιλας;;;
φανταζομαι αν γινει κατι τετοιο δε θα γινονται εγγραφες οσων δε θα παρουσιαστουν στο συνεδριο...
γιατι φετος στην Κω ημασταν 200 ατομα(ισως να λεω και πολλα) αλλα ακουστηκε πως εγιναν 2000 εγγραφες!
Δε πειραζει.Αν επιθυμουν ετσι, θα πηγαινουμε στα αλλα συνεδρια που δε θα μας υποχρεωνουν να μεινουμε οπου θελουν εκεινοι.
Αν γινει κατι τετοιο παντως, θα ειναι μια ακομη ελληνικη παγκοσμια πρωτοτυπια!

15 Δεκεμβρίου 2011, 17:13:55
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έλαβα σήμερα το ενημερωτικό φυλλάδιο για το 24ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γενικής Ιατρικής...

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που μπορούμε να ενημερωθούμε;
Medicus curat,
Deus sanat

17 Δεκεμβρίου 2011, 14:23:56
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

17 Δεκεμβρίου 2011, 18:53:30
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Γράφει μέσα ότι υπάρχει μέριμνα για τους κατοίκους της περιοχής που θέλουν να παραστούν ότι θα υπάρχει ξεχωριστό πακέτο.
Το πρόβλημα τους από ότι καταλαβαίνω είναι η παρακολούθηση των συνέδρων, δήθεν. Και αυτό γιατί όποιος μένει στο ξενοδοχείο δεν μπορεί να το σκάει εκτός συνεδρίου;
Νομίζω ότι πρέπει να πάρουν μαθήματα από το Πανελλήνιο Ιατρικό Συνέδριο όπου με τις barcode καρτες αρχικά και τα RFID αργότερα έχουν πλήρη εικόνα ποιος παρακολουθεί και τι.
Αλλά αυτο θέλουν;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

17 Δεκεμβρίου 2011, 22:55:17
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δε πειραζει...
υπαρχει η ενωση, το Εκογενια και τοσα αλλα.
Για να παρουν ενα μαθηματακι δεν πρεπει κανεις να στειλει εργασια εκει αλλα ουτε και να παει.
Να δω μετα τι θα κανουν
Με τοσα λεφτα πηγαινω στο πανευρωπαικο γενικης ιατρικης που γινεται στη Βιεννη το καλοκαιρι.Θα μου βγει και φτηνοτερα!!!
Κριμα και ειχαμε ετοιμασει τοσες εργασιες

19 Δεκεμβρίου 2011, 18:55:31
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


"Η ΕΛΕΓΕΙΑ θα τηρήσει ΑΥΣΤΗΡΑ αριθμημένο κατάλογο των συνέδρων σύμφωνα με τις τρεις προαναφερθείσες περιπτώσεις και θα χορηγήσει πιστοποιητικά παρακολούθησης του συνεδρίου μόνο σε αυτούς.
Τονίζουμε λοιπόν προς όλους τους συνέδρους και τους χορηγούς τους ότι το απαράδεκτο φαινόμενο της εικονικής εγγραφής στο συνέδριο έχει γίνει αντιληπτό από την ΕΛΕΓΕΙΑ και αποφασίστηκε να μην χορηγηθεί κανένα πιστοποιητικό παρακολούθησης ΕΚΤΟΣ ΠΑΚΕΤΟΥ με όλα τα δυσάρεστα επακόλουθα (μη χορήγηση CME Credits, πιστοποιητικό Ελεύθερων Ανακοινώσεων και μη δικαιολόγηση στην υπηρεσία των ημερών αδείας)
Οι ανωτέρω τρεις κατηγορίες είναι οι μόνες προϋποθέσεις ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ στο συνέδριο. Η ΕΛΕΓΕΙΑ δεν πρόκειται να αποδεχτεί κανενός άλλου είδους συμμετοχή."


Τα κεφαλαία και η έντονη γραφή όπως ακριβώς είναι στο έντυπο.
Επειδή έχω μπερδευτεί, ψάχνω να βρω τι εννοεί με τις "τρεις προαναφερθείσες περιπτώσεις" και το μόνο που βρίσκω είναι τα τρία ξενοδοχεία που προσφέρονται στο πρόγραμμα (πακέτο). Αυτές είναι οι τρεις κατηγορίες-περιπτώσεις-προϋποθέσεις;
Επειδή βλέπω ότι οι τιμές ανά ξενοδοχείο διαφέρουν, υπάρχει περίπτωση τα πιο λουξ να δίνουν κανένα credit-bonus παραπάνω;

19 Δεκεμβρίου 2011, 19:26:14
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Επειδή βλέπω ότι οι τιμές ανά ξενοδοχείο διαφέρουν, υπάρχει περίπτωση τα πιο λουξ να δίνουν κανένα credit-bonus παραπάνω;
...


20 CME credits
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: συγγνώμη για το περιεχόμενο της ανάρτησης αλλά έτσι πάνε να καταντήσουν τα συνέδρια κάποιοι "κύριοι" και "κυρίες".
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Δεκεμβρίου 2011, 19:28:49 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

19 Δεκεμβρίου 2011, 21:37:14
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Επειδή και εγώ λαμβάνοντας στα χέρια μου το ενημερωτικο φυλλάδιο της ΕΛΕΓΕΙΑ αποκωδικοποίησα τα όσα ανέφεραν οι συνάδελφοι ομολογώ πως κινηθηκα μεταξυ έκπληξης και οργής.Ακόμη και αν μιλάμε για ΠΑΚΕΤΟ συμμετοχής αυτο έρχεται σε μια πολύ άσχημη οικονομική συγκυρία και επιπλέον υποχρεώνει συναδέλφους που δε θέλουν να μπλέξουν με εταιρείες να το κάνουν.Εξάλλου άλλο να υποχρεωθεις για μια απλή συμμετοχή (προσωπικά ποτε δε συμμετειχα με πακέτο αλλά μονο με συμετοχή απλή και έμενα σε πέριξ οικονομικα ξενοδοχεια που πλήρωνα από την τσέπη μου)και άλλο να υποχρεωθεις για πλήρες πακέτο.

Λυπάμαι για την απόφαση αυτή αλλά φαίνεται πως κάποιοι εχουν αρχίσει να χάνουν το μέτρο και ενδεχομένως την ψυχραιμία τους.Και σε αυτο το σημειο ερωτω ευθεως:τώρα το καταλάβατε κύριοι αυτο που επι χρονια γινοτανε?Και αν ναι,γιατι τοσα χρόνια με την εγγραφή κάποιου στο συνέδριο του δινατε άμεσα την τσάντα με το υλικο και ταυτοχρονα και το πιστοποιητικό παρακολουθησης?Ερχόταν δηλ κάποιος στο συνεδριακο χώρο  και με την εγγραφή του "χαριζαν" το πιστοποιητικο!!!Μήπως και αυτο δε το ειχατε αντιληφθει?

Και να υπενθυμισω επίσης σε αυτό το σημείο πως και στο περσινο ενημερωτικό της ΕΛΕΓΕΙΑ υπήρχαν βαριές αναφορές σε ευεργετηθέντες που λησμόνησαν  (νομιζω τα θυμάστε) αλλά και στο φετινο ενημερωτικο υπάρχει ένας συγκαλυμένος εκβιασμός του τύπου "ή πακέτο ή απώλεια CME".

Λυπάμαι πολύ αλλά με τέτοιες πρωτοτυπίες-εκβιασμούς-μικρο-βεντετισμούς  και υποκρισίες μάλλον δεν τιμάμε και πολύ τα του οικου μας...
+

19 Δεκεμβρίου 2011, 21:48:36
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Τα πράγματα  είναι πολύ απλά...
Επίδειξη δύναμης (τουλάχιστον προσπάθεια) , στην έδρα του αντιπάλου.
Να μαντρώσουμε τις επιρροές και όσους τόσα χρόνια "ευεργετήθηκαν" , ή σκοπεύουν να ευεργετηθούν στο μέλλον.
Μην ξεχνάτε ότι έρχονται και απολύσεις...
Και συμβάσεις με τον ΕΟΠΠΥ βεβαίως...
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Δεκεμβρίου 2011, 21:53:54 από Δημήτρης Μακρέας »

19 Δεκεμβρίου 2011, 23:41:07
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεδομένου ότι το εν λόγω συνέδριο θα γίνει τον Απρίλιο του 2012, περιμένω να δω αν τα deal με τα ξενοδοχεία θα γίνουν σε ευρώ ή σε νέες δραχμές, όπως ήδη έχουν αρχίσει να ζητούν πολλοί tour operators. Κατά τη γνώμη μου, αποτελεί παράληψη που το φυλλάδιο της ΕΛΕΓΕΙΑ δεν καλύπτει το ενδεχόμενο νομισματικής αλλαγής.

Επίσης, μετά και τη νέα μεγάλη μείωση που αναμένεται στις τιμές των φαρμάκων πριν το τέλος του έτους και την προδιαγεγραμμένη κατάρρευση του ασφαλιστικού οργανισμού-φάντασμα (ΕΟΠΥΥ), έχω μεγάλη περιέργεια να δω αν οι πολυεθνικές φαρμακευτικές θα συνεχίσουν να στηρίζουν και σε ποιό βαθμό τις εγχώριες (ελληνικές) συνεδριακές εκδηλώσεις. Μέχρι τώρα, αν και ως αγορά ήμασταν μικρή (μόλις 9 εκ. ασφαλισμένοι), μας παίζανε πολύ λόγω της γνωστής μας φαρμακοφαγίας και ακριβοφαρμακίας και μας είχαν στην ίδια υπόληψη με χώρες με 7πλάσιο (Γαλλία) ή και 8πλάσιο πληθυσμό (Γερμανία). Τώρα όμως;

Αν συνεχιστεί στη χώρα μας το συνεδριακό πάρτι και φέτος, θα πρέπει ν΄αναγνωρίσουμε τη "συνεισφορά" και ν΄αποδώσουμε τα "εύσημα" στους φμφ, που με δικούς τους πόρους πλέον (μετρητά από την τσέπη τους) χρηματοδοτούν αγόγγυστα και πρακτικά αφιλοκερδώς την εισαγωγή των φαρμάκων στη χώρα μας προκειμένου αυτά να φτάσουν στο πιάτο του Έλληνα ασφαλισμένου και να συνεχιστεί έτσι απρόσκοπτα ο κύκλος εργασιών της φαρμακοβιομηχανίας, που χρηματοδοτεί τις 4ήμερες αποδράσεις μας. Και πάλι thanks, folks!  ;D

« Τελευταία τροποποίηση: 20 Δεκεμβρίου 2011, 00:17:40 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.