Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 16:25:25

Αποστολέας Θέμα: παρέμβαση στην κοινότητα, στα πλαίσια της εκαπίδευσης ειδικευομένου σε ΚΥ  (Αναγνώστηκε 6305 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Μαρτίου 2012, 21:12:43
Αναγνώστηκε 6305 φορές
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


θα ήθελα αυστηρή και σχολαστική κριτική από πλευράς σας ,

καλή μου επιτυχία

________________________________________________________________________________




αίτηση του Ιωάννου Δ Κυριάκου, ειδικευόμενου Γενικής Ιατρικής για επικοινωνία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου σας με σκοπό την υλοποίηση ομιλίας - ημερίδας
______________________________________________________________________________

Ομιλία : αποτελεσματική και ουσιαστική εκμετάλευση των δομών Υγείας [ Ε.Σ.Υ ] στην περιφέρεια της Ελληνικής Επικράτειας από τους Χρήστες Υπηρεσιών Υγείας

Απευθύνεται  σε :  μέλη Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων  της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
Ομιλητής : Ιωάννου Δ Κυριάκος – ειδικευόμενος Γενικής Ιατρικής

Σκοπός : Υλοποίηση παρέμβασης στην κοινότητα στα πλαίσια της εκπαίδευσης ειδικευομένων Γενικών Ιατρών

Στόχοι : 
    1..    Ευαισθητοποίηση της κοινότητας σε θέματα πρόληψης της νοσηρότητας
    2..    Συμμετοχή του πληθυσμού σε δραστηριότητες Σωματικής Άσκησης Αναψυχής
    3..    Συμμετοχή του πληθυσμού σε Τακτικό Προσυμπτωματικό Έλεγχο

Α Ορισμός της Υγείας από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας

Β Συνήθη αίτια Νοσηρότητας και θνητότητας σε άρρενες και θήλεα ανά δεκαετία ηλικίας
 
Γ Πληθυσμιακή Κατανομή :
        Υγιείς παίδες
        Υγιείς ενήλικες
        Ασυμπτωματικοί Ενήλικες με  προδιαθετικούς παράγοντες για εμφάνιση νόσου
        Ασυμπτωματικοί Ενήλικες χωρίς σωματικά ενοχλήματα με εγκατεστημένη
                                            υποκλινική νόσο
        Συμπτωματικοί Ενήλικες και Υπερήλικες με χρόνιες παθήσεις

Δ  Η συνήθης προσέγγιση του  σωματικού ενοχλήματος από τον υγιή πληθυσμό    και
     Η συνήθης προσέγγιση της έξαρσης / επιδείνωσης των σωματικών ενοχλημάτων σε χρόνιο ασθενή

Ε Μια διαφορετική προσέγγιση :
        Συνεργασία – συνδιαχείρηση της νόσου με τον Οικογενειακό Ιατρό
        Όχι μόνο συνταγογράφηση
        Τακτικός προσυμπτωματικός έλεγχος του χρονίως πάσχοντα
        Σωματική Άσκηση και προσεγμένη διατροφή πριν την απόφαση για έναρξη  Φαρμακευτικής
                αγωγής σε Ασυμπτωματικούς  Ενήλικες χωρίς  σωματικά ενοχλήματα με
                εγκατεστημένη   υποκλινική νόσο

Στ Πιθανά  οφέλη         για τον Χρήστη Υπηρεσιών Υγείας       αλλά και  για  το Σύστημα Υγείας

Ζ  Προτεινόμενη  Μεθοδολογία Υλοποίησης
   
        Μεθόδευση υλοποίησης της παρούσας ομιλίας σε λοιπούς συλλόγους Γονέων – κηδεμόνων
        Μεθόδευση συνεργασίας με πολιτισμικούς συλλόγους για οργανωμένη άθληση
        Εκδήλωση ενδιαφέροντος των οικογενειών για πλήρη προσυμπτωματικό  έλεγχο από τους
                                    οικογενειακούς ιατρούς του Κ.Υ  στην περιοχή όπυ εδρεύει το σχολέιο


Η Ερωτηματολόγιο Αξιολόγησης

_______________________________________________________________________________________







Προσχέδιο προφορικού λόγου



Ομιλία : αποτελεσματική και ουσιαστική εκμετάλευση των δομών Υγείας [ Ε.Σ.Υ ] στην περιφέρεια της Ελληνικής Επικράτειας από τους Χρήστες Υπηρεσιών Υγείας
Δηλαδή : σωστή και συνεχή συνεργασία με τον Ιατρό της Κοινότητας αλλά και με φορείς – συλλόγους πολιτισμικούς, τοπικούς,  που παρέχουν υπηρεσίες σωματικής δραστηριότητας αναψυχής
Απευθύνεται  σε :  μέλη Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων  της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Ομιλητής : Ιωάννου Δ Κυριάκος – ειδικευόμενος Γενικής Ιατρικής  στοο νοσοκμείο ΑΧΕΠΑ  – ΚΥ Ν  Μαδύτου

Σκοπός της ομιλίας :
Ένα μέρος της εκπαίδευσής των ειδικευομένων  στο ΚΥ  απαιτεί την παρέμβασή μας στην κοινότητα με την μορφή ομιλίας σχετικά με θέματα που αφορούν στην πρόληψη. Η ομιλία δεν είναι πρωτοβουλία του νοσοκομείου ούτε του ΚΥ αλλά προσωπική μου πρωτοβουλία

Στόχοι  :
Να γίνει ενημέρωση  για το πόσο σημαντική αλλά και πόσο οικονομική επίσης είναι η πρόληψη της νοσηρότητας
Να γίνει ενημέρωση για το πόσο σημαντική είναι η συνεχής συνεργασία με τον ιατρό της κοινότητας πριν εμφανισθεί νόσος
Να γίνει ενημέρωση για το πόσο σημαντική είναι η συμμετοχή της οικογένειας σε δραστηριότητες άσκησης αναψυχής

Ορισμός της Υγείας από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας
Σύμφωνα με τον ορισμό που διατυπώθηκε στο καταστατικό του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (1946) η υγεία είναι «η κατάσταση της πλήρους σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας και όχι μόνο η απουσία ασθένειας ή αναπηρίας». Έτσι λοιπόν, η έννοια της υγείας, δεν αποδίδεται μόνο από την ιατρική, αλλά και από άλλους παράγοντες όπως είναι το περιβάλλον, η οικονομία, η εργασία κ.α. δηλαδή : απουσία σωματικού ενοχλήματος – ικανότητα για εργασία – ικανότητα για παιχνίδι – ικανότητα για συμμετοχή σε κοινωνικές δραστηριότητες – απουσία διαταραχών του ύπνου
Δηλαδή :  ικανότητα ενός ανθρώπου να χαίρεται



       
Η συνήθης προσέγγιση του  σωματικού ενοχλήματος από τον υγιή πληθυσμό    και
Η συνήθης προσέγγιση της έξαρσης / επιδείνωσης των σωματικών ενοχλημάτων σε χρόνιο ασθενή

Ο ιατρός στο αγροτικό ιατρείο αλλά και στο ΚΥ, βλέπει πρώτα από όλα και ξεχωρίζει εάν ο άνθρωπος απέναντί του είναι υγιής ενήλικας ή υγιές παιδί, εάν έχει χαρακτηριστικά που προδιαθέτουν σε νόσο μετά από κάποια χρόνια λ.χ παχυσαρκία, δυσκολία στο βάδισμα και άλλα
βλέπει επίσης έναν ενήλικα που έχει μια νόσο χωρίς να εμφανίζει σωματικά ενοχλήματα και ίσως να μην γνωρίζει τίποτε για την νόσο του λ.χ  συνδυασμός υπερτρίχωσης με κοντό ανάστημα και διαταραχές της έμμηνου ρύσης. Αυτός ο ενήλικα είναι ασυμπτωματικός χωρίς σωματικά ενοχλήματα αλλά έχει εγκατεστημένη υποκλινική νόσο
τέλος βλέπει έναν ενήλικα ή υπερήλικα με γνωστή χρόνιο πάθηση λ.χ με υπέρταση και ζάχαρο

Η πραγματικότητα είναι η εξής :  με αρκετό κόσμο σε αναμονή έξω από το ιατρείο σε καθημερινή βάση, το πρώτο και ίσως το μοναδικό ερώτημα το οποίο ενδιαφέρει είναι : για ποιο λόγο ήρθατε στο ιατρείο ? ήρθα  για να γράψω φάρμακα για την κόρη μου που δουλεύει ή ήρθα γιατί έχω γρίππη, έχω πάρει ένα σιρόπι αλλά δεν περνάει ο βήχας  ή γιατρέ τρέξε ο γείτονάς μου δεν είναι καλά και πονάει το στήθος του, χρειάζεται το ασθενοφόρο γρήγορα

Σχεδόν πάντα ο ιατρός με την πρώτη ματιά μπορεί να έχει μια εικόνα του ποιος πάσχει ποιος είναι υγιής αλλά στην προκειμένη περίπτωση το ζητούμενο για τον άνθρωπο που έχει απέναντί του είναι να κάμει την δουλειά του, να συνταγογραφηθούν τα φάρμακα του συζύγου ή να πάρει μια αντιβίωση για τον βήχα







Συνήθη αίτια Νοσηρότητας και θνητότητας σε άρρενες και θήλεα ανά δεκαετία ηλικίας
Δυστυχώς για τον ασθενή ή για τον συγγενή του ασθενούς που κάνει την εξυπηρέτηση να προσέλθει στο ιατρείο για  να γράψει τα φάρμακα  του αρρώστου, ο  ιατρός ξέρρει πως αυτός ο καλός ο άνθρωπος σε ένα μήνα, σε τρία χρόνια, θα εμφανίσει πρόβλημα υγείας σοβαρό. Και μάλιστα ξέρρει ποια είναι τα 10 – 15 συνηθέστερα αίτια νοσηρότητας λ.χ για τους άνδρες 40 – 50 ετών  ή για τις γυναίκες 20 – 30 ετών όπωε επίσης ξέρρει τι πρέπει να ελέγχει σε ένα  άνδρα 60 ετών ή σε μια γυναίκα 30 ετών ή σε ένα παιδί 15 ετών σε  τριμηνιαίο, εξαμηνιαίο και ετήσιο επίπεδο


Μια διαφορετική προσέγγιση :
Συνεργασία – συνδιαχείρηση της νόσου με τον Οικογενειακό Ιατρό
Γιατρέ ονομάζομαι ιωάννου κυριάκος έχω μια τετραμελή οικογένεια με 2 παιδιά και θέλουμα να αναλάβεις τον ετήσιο προσυμπτωματικό μας έλεγχο. Πες μου πότε μπορείς να μας δεις, να καθορίσεις με τι συχνότητα πρέπει να συναντιόμαστε, τι να προσέξουμε και τι έλεγχο θέλεις να κάνεις στον κάθε ένα μας
Όχι μόνο συνταγογράφηση – Τακτικός προσυμπτωματικός έλεγχος του χρονίως πάσχοντα
Γιατρέ ο πατέρας μου έχει χειρουργηθεί γιατί είχε μια βουλωμένη μια αρτηρία και έχει και ζάχαρο.Γιατρέ η γιαγιά  μου είναι χρόνια ψυχιατρική ασθενής και η μάνα μου ταλαιπωρείται πολύ γιατί δεν συνεργάζεται η γιαγιά και έχει αρχίσει να βαραίνει. Ήρθα να γράψω τα φάρμακά του αλλά μέχρι τώρα δεν είχε προνοήσει να έχει τον οικογενειακό του ιατρό. Πες μου πότε μπορείς να τον δεις με την ησυχία σου, να δεις τι φάρμακα παίρνει, να βάλουμε μια σειρά και να τον παρακολουθείς, να τα πεις καλύτεςρα με τον καρδιολόγο εσύ ή με τον ψυχίατρο,  τι λες !
Σωματική Άσκηση και προσεγμένη διατροφή πριν την απόφαση για έναρξη  Φαρμακευτικής  αγωγής
Στα πλαίσια της Συνεργασίας – συνδιαχείρησης της νόσου με τον Οικογενειακό Ιατρό ο ιατρός απευθύνεται στον ασθενή : Κυριάκο μου δεν σε βλέπω καλά, έχεις υπέρταση και υψηλή χοληστερίνη : ο εύκολος τρόπος  είναι να ξεκινήσουμε  με ένα φάρμακο για την πίεση κα ένα για την υπερλιπιδαιμία  και βλέπουμε – υπάρχει άλλη λύση γιατρέ ? – πως δεν υπάρχει ! θα προσέξουμε λίγο το φαγητό και θα ξεκινήσουμε και λίγη άσκηση, θα σου δώσω και ένα υποθερμιδικό διαιτολόγιο, τι λες θα τα καταφέρεις ?
Για να γίνει αυτή η συζήτηση θα πρέπει ο  ασθενής να αισθάνεται πως μιλάει με τον οικογενειακό του ιατρό και όχι απρόσωπα με τον αγροτικό ιατρό που απλά γράφει τα φάρμακα και ιατρός από την μεριά του θα πρέπει να αισθάνεται πως μιλάει με δικό του ασθενή , με έναν φίλο πρώτα από όλα που εμπιστεύεται την γνώμη του ιατρού της κοινότητας


Πιθανά  οφέλη         για τον Χρήστη Υπηρεσιών Υγείας       αλλά και   για  το Σύστημα Υγείας
μερικά από τα οφέλη θα μπορούσαν να είναι τα εξής  :
λιγότερα φάρμακα για τους περισσότερους από τους πενηνταπεντάρηδες και άνω  μέσα στην κοινότητα
Όσοι τελικά θα πρέπει να πάρουν φάρμακα, συνολικά στη ζωή τους θα καταναλώσουν φάρμακα για λιγότερα χρόνια στη ζωή τους
Περισότεροι άνθρωποι θα φύγουν από βαθειά γεράματα χωρίς να υποφέρουν
Λιγότερες αναπηρείες, λιγότερες διακομιδές στα νοσοκομεία
Λιγότερα έξοδα
Περισσότερος χρόνος να απολαύσουμε προσωπικές στιγμές με τα αγαπημένα μας πρόσωπα

τι πρέπει να γίνει για να θεωρηθεί επιτυχής η σημαρινή ομιλία ?
3 πράγματα
Να αισθανθούν οι ιατροί της περιοχής αμήχανία και έκπληξη με την καθημερινή  παρουσία στο ιατρείο  υγιών πολιτών που θα θέλουν να προγραμματίσουν έγκαιρα και προληπτικά τον ετήσιο προσυμπτωματικό έλεγχο για την οικογένειά τους και για τους υπερήλικες γονείς τους
Να πάρουν την πρωτοβουλία οι εκπρόσωποι του συλλόγου γονέων – κηδεμόνων και  να μεθοδεύσουν συνεργασία  με πολιτισμικούς συλλόγους για οργανωμένη άθληση στην περιοχή,  ώστε τόσο οι γονείς μαζί με τα παιδιά,  όσο και οι γονείς των γονέων, μαζί σαν οικογένεια να γυμνάζονται τακτικά σε κοινές  οργανωμένες δραστηριότητες  αναψυχής
Να πάρουν την πρωτοβουλία οι εκπρόσωποι του συλλόγου γονέων – κηδεμόνων και  να υλοποιηθεί η σημερινή ομιλία σε λοιπούς συλλόγους Γονέων – κηδεμόνων στην περιοχή











Ερωτηματολόγιο αξιολόγησης

Είμαι  πατέρας / μητέρα _______  _____ αγοριού / -ών  ή / και  _______  _____ κοριτσιού / -ών
Η ηλικία μου είναι ______ ετών

Η σημερινή δραστηριότητα μου φάνηκε
Α) αδιάφορη
Β) ενδιαφέρουσα για τους εξής 5 λόγους : ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Η πρόληψη
Α) είναι δύσκολο να εφαρμοσθεί στην περιοχή μας
Β) μπορεί να εφαρμοσθεί εάν οι περισσότεροι κάτοικοι της κοινότητας δείξουν ενδιαφέρον και συνεργασία
Γ) δεν έχω άποψη
Δ) δεν με ενδιαφέρει

Ο ιατρός της κοινότητας μπορεί να βοηθήσει στην πρόληψη αλλά προσωπικά
Α) έχω τον δικό μου ιατρό
Β) εάν προκύψει πρόβλημα, τότε θα δω πως μπορώ να το αντιμετοπίσω

Η γυμναστική  μπορεί να είναι ωφέλιμη για την υγεία αλλά προσωπικά
Α) δεν με ενδιαφέρει
Β) δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με τέτοια πράγματα
Γ) θα αποτολμούσα να γυμνασθώ μαζί με την οικογενειά μου μόνο εάν γυμνάζονται οι περισσότεροι από τους κατοίκους στην κοινότητα
Δ) θα αποτολμούσα να γυμνασθώ αλλά μόνος μου σε ένα γυμναστήριο
Ε) δεν χρειάζομαι γυμναστική, ασχολούμαι με το κυνήγι/ψάρεμα
Ζ) δεν χρειάζομαι γυμναστική, οι δουλειές που κάνω είναι αρκετα κουραστική
Η) δεν είμαι εγώ για τέτοια πράγματα
Θ) Ε) δεν χρειάζομαι γυμναστική, έχω άλλες δραστηριότητες

Το να είναι κανείς υγιής σημαίνει :
Α) κανένα από τα παρακάτω
Β) όλα τα παρακάτω
Γ) να μην πονάει και να μην είναι ανάπηρος
Δ) να είναι ψυχικά υγιής
Ε) να είναι κοινωνικός
Ζ) να ξέρρει να χαίρεται


Για να αλλάξει κανείς τρόπο ζωής και να γυμνάζεται  :
Α) αν το θέλει πραγματικά μπορεί να το κάνει μόνος τους
Β) δεν είναι όλες οι  ημέρες το ίδιο και συνήθως έχω πολλά προβλήματα για να ασχολούμαι με διασκέδαση
Γ) οι τοπικοί σύλλογοι μπορούν να παίξουν καθοριστικό ρόλο
Δ) οι τοπικοί σύλλογοι δεν μπορούν να παίξουν καθοριστικό ρόλο
Ε) Α+Β
Ζ) Α+Γ
Η) Α+Δ
Θ) Β+Γ
Ι) Β+Δ

Καλός είναι ο προληπτικός έλεγχος του υπερήλικα γονέα μου αλλά :
Α) τον ιατρό της κοινότητας δεν τον εμπιστεύομαι
Β) έχουμε δικό μας ιατρό
Γ) δεν πιστεύω πως ο ιατρός έχει την διάθεση να ασχοληθεί με τέτοια πράγματα
Δ) δεν έχω άποψη
Ε) δεν με ενδιαφέρει


________________________________________________________________________________

jUst fOr  fUn
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

8 Μαρτίου 2012, 22:37:52
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Τα σχόλιά μου είναι τα εξής:
α) Απευθύνεσαι σε γενικό πληθυσμό, οπότε ίσως στην αίτηση να χρησιμοποιούσες πιο απλά λόγια. Δεν είναι πρόγραμμα ιατρικού συνεδρίου κι αν δεν ήμουν γιατρός δεν θα έπαιρνα πρέφα για το τι θες να μου μιλήσεις. Το προσχέδιο προφορικού λόγου, πάντως, είναι απλά και κατανοητά γραμμένο.
β) Οι σύλλογοι γονέων είναι φτιαγμένοι να συγκεντρώνονται για θέματα που αφορούν τα παιδιά τους. Μήπως να τους μιλήσεις με επίκεντρο την πρόληψη/προαγωγή της υγείας του παιδιού; Αν πάλι θες να μιλήσεις για τα θέματα που επέλεξες, μπορείς να το κάνεις μέσω άλλων φορέων, π.χ. ΚΑΠΗ, πολιτιστικό σύλλογο (και πάλι ίσως να ήταν εκτός αντικειμένου συλλόγου), εκκλησία, ή σαν ημερίδα του Κ.Υ., του Δήμου, κλπ.
γ) Για το περιεχόμενο, αν έπρεπε να κάνω οπωσδήποτε σχόλιο: Ως ακροατής, θα ήθελα φεύγοντας να μπορώ με 2-3 προτάσεις να εξηγήσω σε κάποιον τι άκουσα στην ομιλία. Τόσο το θέμα όσο και το περιεχόμενο θα ήθελα να είναι όσο πιο συγκεκριμένα γίνεται. Σκέψου το ενδεχόμενο περισσότερων, σύντομων ομιλιών γύρω από στενά ορισμένο θέμα κάθε φορά.
δ) Επέτρεψε στο τέλος ερωτήσεις ή, αν περιμένεις κλειστό κύκλο προσέλευσης, παρότρυνε συζήτηση.
Καλή επιτυχία σε κάτι που θέλουμε κι άλλοι να γίνει θεσμός.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

11 Μαρτίου 2012, 21:13:40
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


αν και μικρό το δείγμα [n=18] 'εβγαλα τα πρώτα στατιστικά

πώς γίνεται ενώ δίδεται έμφαση στην πρόληψη στην ΠΦΥ ο γενικός ιατρός να θεωρείται μη ειδικός συγκριτικά με τον νοσοκομειακό ή εξειδικευμένο παθολόγο / καρδιολόγο / υπερτασιολόγο κ.α και ο κόσμος να προτιμά τον `δικό του ιατρό` ?

πως γίνεται η πλειοψηφία να θεωρεί πως αν κάποιος επιθυμεί να αλλάξει τρόπο ζωής  μπορεί να ευαισθητοποιηθεί μεμονομένα αλλά προσωπικά θα αποτολμούσε αλλαγή τρόπου ζωής μόνο εάν έπαιρναν πρωτοβουλία τοπικοί φορείς ;

πως γίνεται η πλειοψηφία να απαιτεί από τον Γενικό ιατρό απλώς να διεκπεραιώνει [= έχει τον δικό του ιατρό ] και από την άλλη να του καταλογίζει πως ο γενικός ιατρός  δεν δίδει έμφαση στην πρόληψη ;

γιατί περισσότεροι δρουν επί παρουσίας συμπτώματος συγκριτικά με εκείνους που `έχουν το δικό τους ιατρό` ?

____________________________________________

just fOr fUn
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαρτίου 2012, 21:19:30 από kdiwavvou »
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

14 Μαρτίου 2012, 14:10:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou







παραθέτω επιπλέον στατιστικά : [ επισυναπτόμενο έγγραφο acrobat ]

πιθανά τελικά συμπεράσματα : `θα ήθελα την τοποθέτησή σας`



____________________________________________

just fOr fUn


η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

Λέξεις κλειδιά: πρόληψη  πρωτογενής πρόληψη 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
38575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Νοεμβρίου 2009, 10:55:48
από iceman705
0 Απαντήσεις
8786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Φεβρουαρίου 2010, 23:28:14
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
3871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουνίου 2011, 13:59:38
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
4804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2019, 16:27:38
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
8540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2022, 08:29:52
από Argirios Argiriou