Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
17 Απριλίου 2024, 00:48:05

Αποστολέας Θέμα: Ένα μόνο σύνθημα: Ελεύθερο ιατρείο στους ιατρούς του ΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 167282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Φεβρουαρίου 2012, 17:40:45
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Και επειδη ποσταρεις επώνυμα κυριε Μακρεα θα ηταν υπερβολη να ζητησω να μας πεις αν πολιτικα δραστηριοποιεισαι σε κάποιο χωρο επωνύμως?Η ερωτηση δεν ειναι παγιδα απλα μου δινεις την εντυπωση πολλες φορες πως αρθρωνεις πολιτικο λόγο.
+

17 Φεβρουαρίου 2012, 18:03:40
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι πάρα πολύ εύκολο...
Παρετείσαι ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ από το ΕΣΥ και ανοίγεις ιδιωτικό.
Η αγορά είναι ελεύθερη και τα σκυλιά δεμένα...
Να δω βέβαια, από που θα τα παίρνεις!

Θα παραιτηθώ του δίκαιου αιτήματος μόλις κλείσουν τα ιατρεία τους και γίνουν πλήρους και αποκλειστικής ΟΛΟΙ ιατροι τύπου ,στρατιωτικοί ,ιατροι σωμάτων ασφαλείας, πανμια/κοι , ΙΚΑτζίδες,ελεγκτές ιατροί , ιατροί ταμείων,ιερείς ιατροι....
Ως τότε θα αναζητώ ΙΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ και θα απολαμβάνω μαρξιστικά-κομμουνιστικά ξεσπάσματα "συντρόφων".
Η αγορά ΔΕΝ είναι ελεύθερη όσο ιδιώτες ιατροί είναι αποκλεισμένοι από το ΕΣΥ και οι ΕΣΥτες είναι εγλωβισμένοι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο ΕΣΥ.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν θέλετε να ακολουθήσετε τις καφρίλες των ιδιωτών του ΕΟΠΥΥ (μάλλον, κάποιων ιδιωτών του ΕΟΠΥΥ, για να μην τους πάρει όλους η μπόρα), δικαίωμα σας.
Ουδέν σχόλιο, αφήνω τους συναδελφους του ΕΟΠΥΥ το σχολιάσουν.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

17 Φεβρουαρίου 2012, 19:18:24
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

panos papadopoulos


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι πάρα πολύ εύκολο...
Παρετείσαι ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ από το ΕΣΥ και ανοίγεις ιδιωτικό.
Η αγορά είναι ελεύθερη και τα σκυλιά δεμένα...
Να δω βέβαια, από που θα τα παίρνεις!

Θα παραιτηθώ του δίκαιου αιτήματος μόλις κλείσουν τα ιατρεία τους και γίνουν πλήρους και αποκλειστικής ΟΛΟΙ ιατροι τύπου ,στρατιωτικοί ,ιατροι σωμάτων ασφαλείας, πανμια/κοι , ΙΚΑτζίδες,ελεγκτές ιατροί , ιατροί ταμείων,ιερείς ιατροι....
Ως τότε θα αναζητώ ΙΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ και θα απολαμβάνω μαρξιστικά-κομμουνιστικά ξεσπάσματα "συντρόφων".
Η αγορά ΔΕΝ είναι ελεύθερη όσο ιδιώτες ιατροί είναι αποκλεισμένοι από το ΕΣΥ και οι ΕΣΥτες είναι εγλωβισμένοι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο ΕΣΥ.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν θέλετε να ακολουθήσετε τις καφρίλες των ιδιωτών του ΕΟΠΥΥ (μάλλον, κάποιων ιδιωτών του ΕΟΠΥΥ, για να μην τους πάρει όλους η μπόρα), δικαίωμα σας.
Ουδέν σχόλιο, αφήνω τους συναδελφους του ΕΟΠΥΥ το σχολιάσουν.
συμφωνω απολυτα με τον προλαλισαντα!
Ασε που εφοσον διδεταιν δικαιωμα συνταγογραφησης σε ολους πλεον ειναι σαν να αφηνεται και μια πορτα ανοιχτη του εσυ στους ιδιωτες, ενω οι γιατροι του εσυ δεν εχουν  καμια πορτα στην αυτοαπασχοληση. ουσιαστικα οι εσυτες θα τρωνε ολο το νοσοκομειακο τρεξιμο, την απιστευτη ευθυνη( και μην ακουω πως την ιδια ευθυνη εχουν και οι ιδιωτες γιατι ολοι μας εχουμε περασει απο τα νοσοκομεια και ξερουμε) και την μεριδα του λεοντος θα την κατεχουν αλλοι. Μιλαμε για ιση μεταχειριση και τιποτε αλλο.

17 Φεβρουαρίου 2012, 19:34:47
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και επειδη ποσταρεις επώνυμα κυριε Μακρεα θα ηταν υπερβολη να ζητησω να μας πεις αν πολιτικα δραστηριοποιεισαι σε κάποιο χωρο επωνύμως?Η ερωτηση δεν ειναι παγιδα απλα μου δινεις την εντυπωση πολλες φορες πως αρθρωνεις πολιτικο λόγο.

Μπορεί να διαφωνούμε με τον κο Μακρέα , ωστόσο είναι από τους λίγους που πράγματι πιστεύουν αυτά που λένε.
Είναι πράγματι υπέρμαχος της Δημόσιας και Δωρεάν Υγείας με άριστη συνεισφορά στην ευρύτερη περιοχή των Χανίων.
Ως εκ τούτου η άποψη είναι σεβαστή & κάθε προσωπική αντιπαράθεση περιττή....
ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ,ΘΕΜΙΤΟ ΚΑΙ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

17 Φεβρουαρίου 2012, 19:42:44
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ιατροι τύπου ,στρατιωτικοί ,ιατροι σωμάτων ασφαλείας, πανμια/κοι , ΙΚΑτζίδες,ελεγκτές ιατροί , ιατροί ταμείων,ιερείς ιατροι....
Ως τότε θα αναζητώ ΙΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ και θα απολαμβάνω μαρξιστικά-κομμουνιστικά ξεσπάσματα "συντρόφων".
Η αγορά ΔΕΝ είναι ελεύθερη όσο ιδιώτες ιατροί είναι αποκλεισμένοι από το ΕΣΥ και οι ΕΣΥτες είναι εγλωβισμένοι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο ΕΣΥ.
Δεν γνωρίζω βέβαια αν μπορούμε ως επαγγελματίες υγείας να διαχειριστούμε με κοινωνική δικαιοσύνη αυτό το μοντέλο. Σίγουρα το προκρίνω σε σχέση με το τωρινό καθεστώς. Όμως, αν θέλει κανείς ιθύνων νους του κράτους να είναι σίγουρος ότι θα οργανώσει ΠΦΥ και θα αναλάβει κάποια ελάχιστη ευθύνη επ' αυτής, θα μπορούσε να εγκαταλείψει τις ερμαφρόδιτες καταστάσεις του παρελθόντος (στην όποια τους έκφανση) και να αναφωνήσει: Ή ιδιωτικό ιατρείο ή ΕΣΥ/ΕΟΠΥΥ/Στρατός κ.λ.π. μισθοδοτούμενα σχήματα. Eίναι βέβαια τόσο απλό και κοινωνικά δίκαιο, που δεν μπορεί να εφαρμοστεί.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Φεβρουαρίου 2012, 19:51:22
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Οκ αλλα το υφος ειναι αυτο που ενοχλει...και εσυ ο ιδιος επισημανες να εξηγησει περι καφριλασ ΕΟΠΥΥ...δε σε πειραξε δηλ αυτο?Γιατι εμενα σαν αιχμη μου φανηκε αλλα τελικα φαινομαι εγω ο μονος...ενοχλημενος.

Οσο για τη Δημοσια και Δωρεαν Υγεια δεν ειναι αυτο το θεμα μας.Και εγω Υπέρμαχος ειμαι.Ουτε κάποιοι ειναι πιο ευαισθητοι....γιατι οι εντυπώσεις ευκολα καλλιεργουνται
Και αυτο υπεραμυνομαι.Ειμαι ομως Υπερμαχος και του δικαιωματος άλλων συναδελφον να εργασθουν περισσοτερο και νομιμα...Ουτε ειναι προσωπικη αντιπαραθεση να ρωτω ...μιλω με κα΄ποιον επωνυμο και αφου ποσταρει επώνυμα δε θα εχει προβλημα να ξερω ποιος ειναι και τι πρεσβευει...Αν εχει προβλημα ας μου το πει ο ιδιος...Δε νομιζω να τον προσβαλλω

Επίσης θεωρω πως ο κ.Μακρεας δεν εξεφρασε απλά άποψη αλλά ηταν κομματι απόλυτ

Και τέλος δε μου αρεσει αυτο που κανεισ Predator...Οπως εχεις τονισμενο το ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΘΕΜΙΤΟ ΚΑΙ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ειναι σα να λες πως εχω ξεφυγει από αυτη την αρχη.Την ιδια όμως αρχη επρεπε να σεβαστεις κ εσυ για μενα...Ειναι σα ξαφνικα να γινεσαι συνηγορος του




+

17 Φεβρουαρίου 2012, 21:08:22
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Μην με παρεξηγείς Jack, η συμβολή σου τόσο σε τούτο το θέμα όσο και στο φόρουμ ευρύτερα είναι εξαιρετικά εύστοχη και εποικοδομητική.
Ο κόσμος που παρακολουθεί το φόρουμ μπορεί να διακρίνει ποιος μιλά με επιχειρήματα (όπως εσύ) και ποιος όχι.
Ας μείνουμε όμως στην ουσία του θέματος………
Ένα μόνο σύνθημα: Ελεύθερο ιδιωτικό ιατρείο στους ιατρούς του ΕΣΥ  ;)
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

18 Φεβρουαρίου 2012, 00:56:52
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
………
Ένα μόνο σύνθημα: ...
Μήπως να γινόταν και το αντίστροφο  ::) για πιο πολλή δικαιοσύνη... Ελεύθερους (?) μισθούς και απασχόληση στο ΕΣΥ για όποιον (ιδιώτη) θέλει... Φυσικά για κατάργηση της δυνατότητας ιδιώτικού ιατρείου , κυρίως των Πανεπιστημιακών, δεν έχω καμιά αντίρρηση.

18 Φεβρουαρίου 2012, 10:41:34
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η πλήρης και αποκλειστική απασχόληση στο ΕΣΥ με τρόπο που μόνο οι δικαστικοί και ο στρατός έχει, (αλλά όχι οι βουλευτές-αλήθεια δεν υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ δικηγόρου που εργάζεται και βουλευτή;), έγινε γιατί βολεύει τελικά το μαύρο και υπάρχει η δικαιολογία ότι δεν μπορείς να επιλέξεις θεράπων ιατρό στο ΕΣΥ βάση νόμου, δεν μπορείς να τον πληρώσεις νόμιμα, άρα "δικαιούται" το μαύρο. Αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα. Αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν ατελείωτες συγκρούσεις μεταξύ υποψήφιων επιμελητών σε κάποιες ειδικότητες για το ποιος θα διοριστεί στο ΕΣΥ, και ειδικά στις χειρουργικές. Σας παραπέμπω σε άλλο γνωστό thread σχετικά....

Η πολυθεσία είναι κάτι που επίσης δημιουργεί ανισότητες στην "αγορά" και στην κοινωνία. Και δεν μιλάμε για απελευθέρωση στην αγορά και για δημιουργία ΠΦΥ εάν δεν υπάρξουν τρεις βασικοί πυλώνες:
α) Θεσμός προσωπικού-οικογενειακού ιατρού υποχρεωτικά, συνεπικουρούμενος από άλλες ειδικότητες. Παροχή υπηρεσιών δημόσιας υγείας (αλλά όχι περίθαλψης) για όλους δωρεάν.
β) Ελεύθερη επιλογή ιατρού είτε ιδιωτικού είτε νοσοκομειακού είτε άλλης προέλευσης ανεξαρτήτως σχέσης (δημόσιος-ΕΣΥ-ιδιωτικός-συμβεβλημένος) που εργάζεται και πληρωμή με DRGs και όχι με μισθό.
γ) Διαχωρισμός των ιατρικών από τις υποστηριχτηκές-ξενοδοχειακές υπηρεσίες στα νοσοκομεία. Τα νοσοκομεία παρέχουν ξενοδοχειακές υπηρεσίες, υποστηρικτικές υπηρεσίες (πχ νοσηλευτικό προσωπικό, ΜΕΘ, ΜΑΦ, εφημερεύων ιατρός κλινικής, ΤΕΠ) και ο ασθενής επιλέγει ιατρό ανεξαρτήτως από που προέρχεται (δημόσιο-ιδιωτικό τομέα)

Αυτή η αλλαγή μπορεί να διορθώσει τα πράγματα αλλά δεν είναι επιθυμητή από:
α) Τους κλινικάρχες που πληρώνονται με τα ΚΕΝ 600 ευρώ το χειρουργείο του καρπιαίου σωλήνα, που κόστιζε το ένα τρίτο πριν, και εκεί υπάρχουν λεφτά, και δεν μπορούν να προσφέρουν επιλογή ιατρού γιατί προτιμούν να αγοράζουν λίγους κράχτες-πανεπιστημιακούς ιατρούς και πολλούς ιατρούς με πακιστανούς μισθούς. Έτσι, έχουν αποδεκτά έσοδα για τους μετόχους. Και φυσικά εάν αρχίσουν τα νοσοκομεία να παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες, αυτοί θα δουν τα κέρδη τους να μειώνονται στο ένα δέκατο
β) Τους ιατρούς ΕΣΥ που θα συνεχίσουν να παραμείνουν στο ΕΣΥ ακόμη κι αν δεν τους πληρώνουν εφημερίες και μισθό, αφού τα μαύρα είναι τουλάχιστον τετραπλάσια από τα νόμιμα.
γ) Τους πολιτικούς και κάθε λογής "ιδεολόγους" που θεωρούν ότι μπορούν να "προσφέρουν" στον ψηφοφόρο "τσαμπα" υγεία με τους καλύτερους μαύρα αμοιβόμενους "επιστήμονες".
δ) Τον απλό κόσμο που έχει το μυαλό ενός προβάτου και βάζει το μυαλό του να δουλέψει μόνο όταν θα κληθεί να τα ακουμπήσει μαύρα και τότε νιώθει το τσούξιμο.

Συνεπώς, δεν έχουμε όπως έλεγε και ο αγαπητός καθηγητής πριν γίνει πολιτικός κ. Μόσχιαλος την απαραίτητη συμμαχία εταίρων για να προχωρήσει.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Φεβρουαρίου 2012, 11:49:28
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Ας ξεκινήσω με τη δήλωση φρονημάτων, γιατί δεν έχω κάτι να κρύψω και γιατί έχει πλάκα...
Δεν ξέρω αν ο λόγος μου, φαίνεται κάπως, αν μπορεί-με ποιον τρόπο άραγε- να χαρακτηριστεί "πολιτικός", ούτε αν εμπεριέχεται κάποιου είδους απαξία στην έννοια "πολιτικός" λόγος.
Προσπαθώ όσα γράφω να απαντούν, όσο αυτό είναι δυνατό, στις αγωνίες και τα ερωτήματα μου. Σίγουρα αυτό γίνεται με έναν τρόπο παλαιομιδίτικο, αν όχι "ξύλινο", κάποιες φορές.
Τα τελευταία είκοσι χρόνια έχω ασχοληθεί ενεργά με δύο πολιτικές συλλογικότητες.
-Τη Ριζοσπαστική Παρέμβαση Ιατρικής (ΡΙΠΙ) στη θεσσαλονίκη, στις διαδικασίες της οποίας , σε πολύ μεγάλο βαθμό, διαμόρφωσα την πολιτική συνείδηση μου, αλλά και την αίσθηση του ρόλου μου ως γιατρού. Η ΡΙΠΙ τελείωσε για μένα το 98.
-Το Κοινωνικό Στέκι Στέκι Μεταναστών στα Χανιά, από το 2007 ως το 2010. Σταμάτησα να ασχολούμε ενεργά από τη στιγμή που το Στέκι σταμάτησε να είναι στέκι, αλλά διολίσθησε σε μια μορφή άτυπης πολιτικής οργάνωσης. Φαντάζομαι ότι αυτό δεν ενδιαφέρει κανέναν...
-Η τελευταία φορά που ψήφισα ήταν το 1992 ή 93, δε θυμάμαι καλά.
-Δεν κατέχω κανενός είδους θεσμική θέση, ούτε και είχα ποτέ. Δεν έχω θέμα όμως με το συνδικαλισμό, στο βαθμό που είναι γνήσιος και όχι "κρατικός" ή "επαγγελματικός".
-Συμμετέχω σε όσα περισσότερα μπορώ και στο βαθμό που με εμπνέουν, στην πόλη που μένω, τα Χανιά, ανεξάρτητα από το ποιος παίρνει την πρωτοβουλία.
-Μάλλον είμαι "αριστερός" , αλλά η αριστερά που υπερασπίζομαι έχει να κάνει με τις κοινωνικές πρακτικές που αναπτύσονται στο σύνολο της κοινωνίας και όχι με ιδεολογικές πλατφόρμες ή πολιτικά σχήματα.
-Θεωρώ ως μοναδικό κριτήριο γνησιότητας της "αριστεροσύνης" μου, τον καθημερινό μου μόχθο και την ποιότητα της σχέσης με τους ανθρώπους που, είτε από ανάγκη είτε από επιλογή, ζητούν τη συμβουλή και τη βοήθεια μου.
-Δε θεωρώ το ιατρείο στο οποίο δουλεύω "δικό" μου, αλλά των ανθρώπων που το χρειάζονται.
-Το μόνο σχήμα στο οποίο συμμετέχω με όλη μου την ψυχή, είναι το ανεκδιήγητο τσούρμο οχλαγωγών THE HALICUTI BAND, στο οποίο παίζω μπουζούκι και τραγουδάω. ('Οταν κάποια στιγμή έχω κάποι αξιοπρεπή ηχογράφηση, θα σας ανεβάσω...)
-Αρθογραφώ περιστασιακά στο "ΒΥΘΟ"... Άνευ άλλων σχολίων

Ελπίζω η δήλωση να είναι αρκετά πλήρης...

Στο θέμα μας τώρα.
Καταλαβαίνω πολύ καλά την ανάγκη κάθε ανθρώπου να βιοποριστεί, αλλά και την αγκίστρωση μας σε έναν τρόπο ζωής, ο οποίος καλώς ή κακώς φαίνεται να χάνετε. Ούτε κι εγώ είμαι έτοιμος να υπερασπιστώ κάποιον άλλο τρόπο ζωής και αναπαραγωγής των κοινωνικών σχέσεων , τον οποίο αγνοώ. Πολύ φοβάμαι όμως, ότι πολύ σύντομα θα αναγκαστούμε να τον ψάξουμε.
Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι συνεχώς ότι θα πρέπει να αναζητήσουμε τρόπους οργάνωσης των κοινωνικών αντιστάσεων , αλλά κυρίως αναγκών, σε επίπεδο κοινοτήτων. Με τέτοιο τρόπο ώστε ανεξάρτητα αν χρεοκοπήσουμε επισήμως, αν έχουμε ευρώ ή δραχμή, αν είμαστε στη ΕΕ ή όχι, αν έχουμε Παπαδήμιο ή Σαμαρά ή ΚΚΕ, αν υπάρχει ή δεν υπάρχει ΕΣΥ, αν πληρωνόμαστε ή όχι, να έχουμε εξασφαλίσει στοιχειώδεις δομές επιβίωσης και συνέχειας της κοινωνική ζωής. Η γνώμη μου είναι ότι οι δομές αυτές θα πρέπει κατ΄αρχήν να αφορούν σίτιση, στέγαση, περίθαλψη-υγεία και παιδεία.
Το σχέδιο είναι απλό στη σύλληψη, δεν είναι πρωτότυπο, αλλά σκοντάφτει στο επίσης απλό γεγονός, ότι κανείς δεν έχει την εμπειρία να το εφαρμόσει.
Όταν συλλογικά, υπερβούμε το στάδιο της "άρνησης αποδοχής του πένθους" για τη παλιά μας ζωή, ίσως κάτι μπορεί να γίνει.

Όταν με -άκομψο πιθανώς τρόπο- σχολιάζω το αίτημα για ελεύθερο ιατρείο στους γιατρούς ΕΣΥ, είναι γιατί το θεωρώ εκτός τόπου και χρόνου. Όχι όσον αφορά το δικαίωμα του γιατρού ΕΣΥ να υπερασπιστεί το εισόδημά του, αλλά όσον αφορά την κοινωνική χρησιμότητα ενός τέτοιου αιτήματος. Επαναλαμβάνω ότι -κατά τη γνώμη μου πάντα- το δημόσιο σύστημα υγείας υπάρχει ή καλύτερα θα έπρεπε να υπάρχει για να απαντά στις ανάγκες της κοινωνίας σε υπηρεσίες υγείας. Ζούμε μια περίοδο όπου το "κοινωνικό δικαίωμα στην υγεία" ουσιαστικά καταργείται. Αυτό σημαίνει ότι όλο και λιγότεροι άνθρωποι θα έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας, κρατικές και ιδιωτικές. Αυτό με τη σειρά του σημαίνει ότι όλο και λιγότεροι γιατροί θα είναι απαραίτητοι , όλο και λιγότεροι γιατροί θ έχουν αντικείμενο δουλειάς. Και το τραγικό της υπόθεσεις είναι ότι οι ανάγκες των ανθρώπων που θα μένουν αναπάντητες, διαρκώς θα αυξάνονται.
Η έννοια του “κοινωνικού δικαιώματος στην υγεία”, δεν είναι αυθύπαρκτη, αλλά μεταβάλλεται με βάση τα κοινωνικά και οικονομικά δεδομένα κάθε εποχής. Η υπεράσπιση αυτού του δικαιώματος , προϋποθέτει εξαντλητική συζήτηση επί της ουσίας, αλλά και σε σχέση με τους τρόπους υπεράσπισής του. Επιγραμματικά θα πω ότι -κατά τη γνώμη μου- δε θα έπρεπε να ταυτίζεται με το γενικευμένο δικαίωμα πρόσβασης σε φάρμακα -βιοϊατρική τεχνολογία- ιατρικές υπηρεσίες.  Ακριβώς γιατί το δικαίωμα στην υγεία είναι πολύ ευρύτερο.

Αν επομένως με πείσετε, ότι το αίτημα για ελεύθερο ιδιωτικό ιατρείο στους γιατρούς ΕΣΥ, είναι κοινωνικά χρήσιμο, υπερασπίζεται το κοινωνικό δικαίωμα στην υγεία στην υγεία, μαζί σας.
Κι εγώ δε γουστάρω καθόλου τις μειώσεις, έχω περιορίσει δραστικά τα έξοδα μου και αγωνιώ αν θα τα βγάλω πέρα. Επίσης δεν είναι λίγες οι φορές που σιχτιρίζω και σκέφτομαι το ενδεχόμενο της παραίτησης. Και δε θα διστάσω να το κάνω, αν νιώσω ότι αυτό που κάνω σήμερα δεν έχει κανένα νόημα. Πάντα σκέφτομαι όμως, ότι πρώτα και κύρια το ΕΣΥ δεν υπάρχει για να δουλεύουν οι  γιατροί, αλλά για να υπηρετεί την κοινωνία. Προφανώς αυτή δεν είναι η μόνη οπτική γωνία που μπορεί να υπάρχει, αλλά απλώς η δική μου. Ελπίζω πως έχω το δικαίωμα να την υπερασπίζομαι. Πιθανά η “υπηρέτηση” της κοινωνίας να μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους και η “δημόσια” λογική να μπορεί να συγκροτηθεί και άλλες μορφές οργάνωσης του συστήματος υγείας. Είμαι όλος αυτιά...

Τελειώνω με τις καφρίλες “κάποιων γιατρών του ΕΟΠΥΥ”.
Μέχρι πριν λίγο καιρό η βάσανος της συνταγογραφίας ήταν αποκλειστική σχεδόν υποχρέωση της πλέμπας των γιατρών ΕΣΥ στην ΠΦΥ (λέμε τώρα ΠΦΥ...). Η απαξιωτική μέχρι χθες πράξη , σήμερα κοστολογείτε στην πόλη μου, στην τιμή των 20 ευρώ. Κάτι περισσότερο από το ημερομίσθιο της εποχής της τρόικας. Βεβαίως δεν αφορά το σύνολο των φαρμάκων, αλλά περιορισμένο αριθμό, για να μην υπερβαίνει ο γιατρός το πλαφόν των συνταγών. Μόλις χθες έμαθα ότι η συνταγογράφηση σοταλόλης γίνεται μόνο από καρδιολόγο και όχι από παθολόγο. Τα ραντεβού συχνά κρατούνται για τους καλούς πελάτες και οι υπόλοιποι cash. Και αυτό έχει βολέψει πάρα πολύ το περίφημο “πανιατρικό κίνημα”.  Οι κατ οίκον επισκέψεις γιατρών ΕΟΠΥΥ σε ασφαλισμένους ΕΟΠΥΥ, εξακολουθούν να τιμώνται με 50-80 ευραιόπουλα, χωρίς απόδειξη και βεβαίως οι συνταγές καταλήγουν στο μ@λ@κα “αγροτικό”. Μόλις χθες αγαπητή ΕΟΠΥΥτισσα, αντικατέστησε αλλοπουρινόλη με φεβουξοστάτη (adenuric), γιατί πρέπει να βγαίνει και κανένα συνέδριο. Βεβαίως το τελευταίο δεν είναι προνόμιο των γιατρών ΕΟΠΥΥ. Είναι όμως , ενδεικτικό της “ιδιωτικής” λογικής , η οποία εμφορείται από τις πολυποίκιλες ανάγκες του γιατρού. Σε αυτή τη λογική έχω την εντύπωση ότι εντάσσεται και το αίτημα για ιδιωτικό ιατρείο στους γιατρούς ΕΣΥ και για αυτό δεν το ενστερνίζομαι.
Ως ένα βαθμό υπεύθυνο για τις καφρίλες είναι το θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας του ΕΟΠΥΥ, τον οποίο πολλοί εδώ μέσα περίμεναν εναγωνίως...

Συγνώμη για το “μανιφέστο”, αλλά καλύτερα έτσι παρά ατάκες που δεν περιγράφουν την ουσία μιας αντιπαράθεσης, αλλά αποκτούν προσωπικό χαρακτήρα.

Συγνώμη για το συχνά επιθετικό και προβοκατόρικο ύφος μου...
Μάλλον η πίεση έχει γίνει παραπάνω από ασφυκτική.


18 Φεβρουαρίου 2012, 12:03:20
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
-Δε θεωρώ το ιατρείο στο οποίο δουλεύω "δικό" μου, αλλά των ανθρώπων που το χρειάζονται.
Νομίζω ότι αν κρατήσουμε αυτή και μόνο τη φράση, είναι αρκετό για να αποδώσοουμε το δίκιο που ανήκει στον κ. Μακρέα. Εύγε για την τοποθέτηση.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

18 Φεβρουαρίου 2012, 12:37:17
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Respect για την κατάθεση ψυχής.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
THE HALICUTI BAND

Για λόγους καθαρά ιστορικούς-λαογραφικούς, και προς διάνθιση του Σαββατιανού απομεσήμερου μας, παραθέτω (για όποιον δεν γνωρίζει) ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο γύρω από τους Χαλικούτες ή Χαλικούτηδες, μια ξεχωριστή αλλοτινή κοινότητα βορειοαφρικανών χαμάληδων του λιμανιού των Χανίων. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Φεβρουαρίου 2012, 12:45:33
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Έτσι ακριβώς, διακοσμητή...
Η μπάντα είναι εμπνευσμένη από τους χανιώτες χαλικούτηδες.
Δυστυχώς, ότι ηχογράφηση έχουμε είναι από Live με κακό ήχο.
Αλλά αυτό είναι για τη "Μουσική μας"...

18 Φεβρουαρίου 2012, 13:16:14
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
@ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΚΡΕΑΣ

Το προσωπικο υφος στην αντιπαραθεση ειναι δικο σου δημιουργημα οταν λακωνικα και με απόλυτο -κατ'εμε-τροπο στιλιτευεις καταστασεις.Αποδεικνυεις βεβαια πως οταν θέλεις να εισαι πιο αναλυτικος και ενδεχομενως λιγοτερο παρεξηγησιμος κατεχεις την τεχνη της διαχειρησης της ελληνικης γλώσσας ωστε να τα καταφερεις.Αν διαβασεις τις 2 τελευταιες καταχωρησεις σου ειναι σα να γραφηκαν από διαφορετικο άτομο.Στην πρωτη απόλυτος και συντομος στη δευτερη πιο διαλλακτικος και αναλυτικος.

Σε αυτο το φορουμ δεν ψαχνω για φιλαρακια ουτε για εχθρους αλλά με ενοχλει αφανταστα οταν κάποιος που εκτοξευει εκφρασεις του τυπου "καφριλας" δεν μπαινει στον κοπο να επιχειρηματολογησει καν αλλά ως επαίοντας-παντογνωστης-σοφος μοιραζει απλά  κοκκινες κάρτες .Αυτη η απολυτοτητα μου βγαζει ένα παρωπιδισμο.Επίσης μεγαλοπνοες εκφρασεις του τυπου "το ιατρειο που εργαζομαι ανηκει στο κοινο και οχι σε μένα" θα ειχαν αξια για μενα αν κατεθετες και κομματι του μισθου σου υπερ απόρων ή αν εκανες δωρεαν εφημεριες ή δεν εκανες χρηση των ρεπό σου για να δεις ασθενεις.Αν τα κάνεις όλα αυτα...συγνωμη.

Το να το παιξεις Βασιλακης Καιλας ή Νίκος Ξανθοπουλος αρεσει πολύ.Μπορει να σε μετατρεψει σε σταρ ακομη και αν εισαι ατάλαντος.Αν μπηκες σε αυτο το φόρουμ για να συζητησεις πρωτιστως τισ κοινωνικές σου ευαισθησίες και οχι τις ευαισθησίες της ΠΦΥ τότε εισαι μάλλον σε λάθος φορουμ.Γιατι και εγω μπορω να γινω καχυποπτος και να θεωρησω πως ΕΠΩΝΥΜΑ ζητάς βήμα έκφρασης σαν εφαλτηριο μελλοντικών σου πολιτικων διεκδικήσεων.Σε ρωτησα αν πολιτικα κινεισαι κάπου και εσυ χλευαζεις αναφεροντας μου που παιζεις μπουζουκι και πότε ψηφισες τελευταια φορα.Αυτο σε ρωτησα εγω?Αυτο φιλτατε,αν δεν ειναι σαρκασμος ειναι συγκαλλυμενος πανικος πίσω από μια δηθεν αισθηση χιουμορ.Εγω δε σου ζητησα να καταθεσεις μανιφεστο αλλά και εσυ από την άλλη μάλλονδεν εχασες την ευκαιρια.Ουτε μίλησα για απαξια στον πολιτικο λόγο απλά η μαχητικοτητα σου και το περιεχόμενο των ιδεων σου με ειχαν κάνει να υποψιαστω οτι κινεισαι σε αυτο το χωρο.Αν θεωρεις άκαιρη την αγωνια κάποιων συναδέλφων για ιδιωτικο ιατρειο ειναι δικαιωμα σου να επιχειρηματολογησεις εναντιον της αλλά οχι με ΑΚΟΜΨΟ τροπο οπως ο ιδιος τελικα παραδεχεσαι και με απολυτοτητα.

Εν κατακλειδι.Το να εχεις τη βιοθεωριες  σου και τις απόψεις σου ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου.Και μπορεις να τις υπερασπίζεσαι μεχρι το σημειο εκεινο που δε θα καταφευγεις χωρις επιχειρηματα και με απολυτοτητα σε υβρεις και σε απαξιωση των θεσεων των υπολοιπων.Η αφ'υψηλου οπτικη σου γωνια σε σχεση με τους υπολοιπους και η ενιοτε απόλυτοτητα σου -εστω και αν εισαι βγαλμενος από τον παραδεισο και εχεις στο έπακρο ανεπτυγμενες κοινωνικες ευαισθησίες- αυτοματα σε ακυρωνει .Και μπορει να σου φαινεται απίστευτο αλλά -ναι,έκπληξη!!!-ενδεχομενως και άλλοι να εχουν κοινωνικες ευαισθησιες αλλά δε το διατυμπανιζουν...Γιατι αγαπητε ,το να μιλας επανειλλημενα για τις κοινωνικές σου ευαισθησιες μου θυμιζει τον επώνυμο που επιδεικτικα αφηνει τον οβολο του στο παγκαρι της εκκλησιας και μετα το διατυμπανιζει και στο καφενειο...

« Τελευταία τροποποίηση: 18 Φεβρουαρίου 2012, 13:19:02 από jack »
+

18 Φεβρουαρίου 2012, 18:47:18
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Jack, σε παρακαλώ σύνελθε!
Σχολιάζω λακωνικά μια καταχώρηση του Predator, ενοχλείσε και απαντάς επιθετικά.
Η λακωνική απάντηση "οταν κάποιος που εκτοξευει εκφρασεις του τυπου "καφριλας" δεν μπαινει στον κοπο να επιχειρηματολογησει καν αλλά ως επαίοντας-παντογνωστης-σοφος μοιραζει απλά  κοκκινες κάρτες .Αυτη η απολυτοτητα μου βγαζει ένα παρωπιδισμο", σε ενοχλεί.
Μια μέρα αργότερα αποδέχομαι τα προβλήματα της λακωνικής απάντησης και αποντώ αναλυτικά. Αλλά και πάλι..
"Αυτο φιλτατε,αν δεν ειναι σαρκασμος ειναι συγκαλλυμενος πανικος πίσω από μια δηθεν αισθηση χιουμορ.Εγω δε σου ζητησα να καταθεσεις μανιφεστο αλλά και εσυ από την άλλη μάλλονδεν εχασες την ευκαιρια."
Ούτε έτσι σου άρεσε...
Υπόδειξε μου το ύφος και τον τρόπο που σε βολεύει για να απαντήσω ανάλογα.
Αν δε σου κάνει κόπο, γράψε και μια αράδα έστω, επί τις ουσίας 'οσων γράφω.
Ρώτησες για την πολιτική μου τοποθέτηση και σου απάντησα με τρόπο αναλυτικό, αν και δεν είχα καμία υποχρέωση.
Πάλι δε σου άρεσε. Τώρα ζητάς να σου πω και τι κάνω με το ιατρείο , με τις εφημερίες, τα ρεπο... Αν σου απαντήσω (μου είναι εύκολο) και πάλι δε θα σου αρέσει.
Μου τα έχεις χώσει για το ύφος και την αλαζονεία μου, τον παρωπιδισμό , την αφ΄υψηλού κριτική, την επιθετικότητα, σαρκασμό και δε συμμαζεύεται
Την ίδια στιγμή , σε τρεις απαντήσεις που απευθύνονται σε εμένα, έχεις αφήσεις ένα πλήθος υποννοούμενων. Για κομποδέματα στην Ελβετία, για χρηματισμό σε κατ οίκον επισκέψεις, για ενδεχόμενη πολιτική καριέρα, για "μαύρα"για συγκαλυμένο πανικό (να΄σαι καλά που με ξεσκεπάζεις...). Κι όλα αυτά ενώ δεν έχω κάνει κανένα προσωπικό χαρακτηρισμό για το άτομο σου...
Στην αναλυτική μου απάντηση έκανα πως δεν τα είδα. Και μη μου πεις ότι μιλούσες γενικά...
Η τακτική απαντάω σε κάποιον, αλλά τα υποννοούμενα απευθύνονται στο πλήθος, είναι άθλια. Αν ξέρεις κάτι για μένα δεν έχεις παρά να το καταθέσεις. Ξέρεις?
Αν όχι γίνε λίγο πιο προσεχτικός.
Και δε φτάνουν αυτά, αλλά εγκαλείς και τον Predator, (με ξέρεις?σε ευχαριστώ...) για συνήγορο μου, λες και απαγορεύεται να έχει άποψη...
Κάνε τον κόπο να ξαναδιαβάσεις τις δημοσιεύσεις σου και μετά συζητάμε όσο θέλεις για το ύφος μου.


Υ.Γ. Ανάμεσα σε Βασιλάκη Καίλα και Νίκο Ξανθόπουλο, θα προτιμήσω τον Ξανθόπουλο.
Όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γατί έχει τραγουδήσει το "Τσάμπασιν", το οποίο τα σπάει και τρελαίνομαι να το γκαζώνω...


Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
9908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Δεκεμβρίου 2011, 23:45:11
από Denominator
22 Απαντήσεις
12174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Μαΐου 2016, 15:36:33
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
2637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Νοεμβρίου 2013, 08:43:41
από Denominator
1 Απαντήσεις
64073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Νοεμβρίου 2019, 21:18:41
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
28085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Φεβρουαρίου 2020, 13:06:19
από timex