Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:53:48

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογράφηση απο φαρμακοποιούς!!!  (Αναγνώστηκε 12381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Ιανουαρίου 2012, 16:55:22
Αναγνώστηκε 12381 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Γνωρίζετε οτι το υπερσύγχρονο πρόγραμμα e-syntagografisi επιτρέπει στον Φαρμακοποιό να ΕΚΔΙΔΕΙ και συνταγές με το ονομά σας?????

Κι όμως κατόπιν πληροφόρησης απο άλλο συνάδελφο, ρώτησα φαρμακοποιό απο άλλη περιοχή αν μπορούσε να εκδόσει συνταγή με τα στοιχεία μου. Αφου δήλωσε άγνοια, μπήκε στο πρόγραμμα του φαρμακείου του και κάναμε μια δοκιμή. Πάτησε το ΕΚΔΟΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗΣ και αφού καταχώρησε το ΑΜΚΑ μου και τον Α.Μ.ΕΤΑΑ ( που ο κάθε φαρμακοποιός μπορεί να έχει απο προηγούμενες συνταγές χωρίς να μας ρωτήσει) έθεσε διάγνωση, ποσοστό συμμετοχής 0% σε όλα και αριθμό σκευασμάτων πάτησε το ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗΣ και ως εκ θαύματος έκδοσε και τύπωσε την συνταγή με τα στοιχεία μου. Απο αυτό το σημείο και μετά, αν ήμουν ιδιώτης αρκούσε μια σφραγιδούλα ακόμα και αυτές οι απλές που σχηματίζονται γράμμα γράμμα και έτοιμο το πλυντήριο.

Τώρα πόσοι απο εμάς είναι σε θέση να αποδείξουν οτι δεν είναι ελέφαντες?

Εγώ θα κάνω μια αίτηση για θέση στο τοπικό ζωολογικό κήπο απο τώρα.

Καλό βόλι.

ΖΑρκ
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

30 Ιανουαρίου 2012, 17:55:53
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γνωρίζετε οτι το υπερσύγχρονο πρόγραμμα e-syntagografisi επιτρέπει στον Φαρμακοποιό να ΕΚΔΙΔΕΙ και συνταγές με το ονομά σας?????

Κι όμως κατόπιν πληροφόρησης απο άλλο συνάδελφο, ρώτησα φαρμακοποιό απο άλλη περιοχή αν μπορούσε να εκδόσει συνταγή με τα στοιχεία μου. Αφου δήλωσε άγνοια, μπήκε στο πρόγραμμα του φαρμακείου του και κάναμε μια δοκιμή. Πάτησε το ΕΚΔΟΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗΣ και αφού καταχώρησε το ΑΜΚΑ μου και τον Α.Μ.ΕΤΑΑ ( που ο κάθε φαρμακοποιός μπορεί να έχει απο προηγούμενες συνταγές χωρίς να μας ρωτήσει) έθεσε διάγνωση, ποσοστό συμμετοχής 0% σε όλα και αριθμό σκευασμάτων πάτησε το ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗΣ και ως εκ θαύματος έκδοσε και τύπωσε την συνταγή με τα στοιχεία μου. Απο αυτό το σημείο και μετά, αν ήμουν ιδιώτης αρκούσε μια σφραγιδούλα ακόμα και αυτές οι απλές που σχηματίζονται γράμμα γράμμα και έτοιμο το πλυντήριο.

Τώρα πόσοι απο εμάς είναι σε θέση να αποδείξουν οτι δεν είναι ελέφαντες?

Εγώ θα κάνω μια αίτηση για θέση στο τοπικό ζωολογικό κήπο απο τώρα.

Καλό βόλι.

ΖΑρκ
Φυσικά! Γι' αυτό και υπήρξε αντίδραση των συλλόγων: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απαράδεκτο...

Υ.Γ. Δέστε ανάλογο περιστατικό στο δημοσίευμα: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου 2012, 18:09:12 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Ιανουαρίου 2012, 22:48:47
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Για να καταλάβω:
Ο φαρμακοποιός μπαίνει στο e-syntagografisi κι από εκεί μπορεί  να εκδώσει συνταγή στο όνομα κάποιου γιατρού; (χωρίς να γνωρίζει τους κωδικούς με τους οποίους μπαίνει ο γιατρός; )

30 Ιανουαρίου 2012, 22:53:13
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για να καταλάβω:
Ο φαρμακοποιός μπαίνει στο e-syntagografisi κι από εκεί μπορεί  να εκδώσει συνταγή στο όνομα κάποιου γιατρού; (χωρίς να γνωρίζει τους κωδικούς με τους οποίους μπαίνει ο γιατρός; )

Ακριβώς!!!
Είναι κοινό μυστικό.
Απορώ πώς δεν το γνωρίζουν όλοι.
Δε σας έχει τύχει να έχει το θράσος να σας προτείνει φαρμακοποιός να σας φέρει έτοιμη συνταγή προς υπογραφή-σφράγιση εις αντικατάσταση κάποιας που εκδόσατε που όμως έχρηζε διόρθωσης;;;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Ιανουαρίου 2012, 10:33:05
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για να καταλάβω:
Ο φαρμακοποιός μπαίνει στο e-syntagografisi κι από εκεί μπορεί  να εκδώσει συνταγή στο όνομα κάποιου γιατρού; (χωρίς να γνωρίζει τους κωδικούς με τους οποίους μπαίνει ο γιατρός; )


Περίπου έτσι Διαμαντή,
στο περιβάλλον e-syntagografisi του φαρμακείου υπάρχει επιλογή Καταχώρηση συνταγής για να καταχωρεί ο φαρμακοποιός τις χειρόγραφες συνταγές. Οπου φυσικά το μόνο που ζητά ειναι ΑΜΚΑ και Α.Μ.ΕΤΑΑ ιατρού. Υποτίθεται οτι αντιγράφει μια ήδη εκδομένη νόμιμα χειρόγραφη, αλλά άντε να αποδείξεις οτι δεν την είχες εκδόσει. Το σύστημα ζητάει στην αρχή το Username και το Password του Φαρμακοποιού φυσικά.
Απο πουθενά δεν προκύπτει οτι η συνταγή αυτή "απλά καταχωρήθηκε" ηλεκτρονικά στο φαρμακείο και δεν "εκδόθηκε" στο φαρμακείο απο μη Ιατρό!!!!

Ζαρκ
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

31 Ιανουαρίου 2012, 11:25:02
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για να καταλάβω:
Ο φαρμακοποιός μπαίνει στο e-syntagografisi κι από εκεί μπορεί  να εκδώσει συνταγή στο όνομα κάποιου γιατρού; (χωρίς να γνωρίζει τους κωδικούς με τους οποίους μπαίνει ο γιατρός; )


Περίπου έτσι Διαμαντή,
στο περιβάλλον e-syntagografisi του φαρμακείου υπάρχει επιλογή Καταχώρηση συνταγής για να καταχωρεί ο φαρμακοποιός τις χειρόγραφες συνταγές. Οπου φυσικά το μόνο που ζητά ειναι ΑΜΚΑ και Α.Μ.ΕΤΑΑ ιατρού. Υποτίθεται οτι αντιγράφει μια ήδη εκδομένη νόμιμα χειρόγραφη, αλλά άντε να αποδείξεις οτι δεν την είχες εκδόσει. Το σύστημα ζητάει στην αρχή το Username και το Password του Φαρμακοποιού φυσικά.
Απο πουθενά δεν προκύπτει οτι η συνταγή αυτή "απλά καταχωρήθηκε" ηλεκτρονικά στο φαρμακείο και δεν "εκδόθηκε" στο φαρμακείο απο μη Ιατρό!!!!

Ζαρκ

Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί πάρα πολύ απλά αν υπάρχει πρόβλεψη για (ηλεκτρονική) επιβεβαίωση οποιασδήποτε συνταγής εκδίδει οποιοσδήποτε φαρμακοποιός στο όνομα ενός ιατρού από το συγκεκριμένο ιατρό.
Θα μπορούσε π.χ. κάθε φορά που εισέρχεται ένας ιατρός στο e-syntagografisi να δέχεται μήνυμα για τις συνταγές αυτές για τις οποίες εκκρεμεί επιβεβαίωση.
Σκέφτομαι ότι αν δε διορθωθεί αυτό άμεσα θα πρέπει να εκδόσω τριπλότυπα αριθμημένα απλά συνταγολόγια (ένα για το φαρμακείο, ένα για τον ασθενή και ένα για το ιατρείο).
Παλιότερα είχα κάνει και μία πρόταση για ηλεκτρονικό απλό συνταγολόγιο, η οποία έχει προβλήματα εφαρμογής, αλλά και πολλά πλεονεκτήματα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Ιανουαρίου 2012, 11:43:41
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για να καταλάβω:
Ο φαρμακοποιός μπαίνει στο e-syntagografisi κι από εκεί μπορεί  να εκδώσει συνταγή στο όνομα κάποιου γιατρού; (χωρίς να γνωρίζει τους κωδικούς με τους οποίους μπαίνει ο γιατρός; )


Περίπου έτσι Διαμαντή,
στο περιβάλλον e-syntagografisi του φαρμακείου υπάρχει επιλογή Καταχώρηση συνταγής για να καταχωρεί ο φαρμακοποιός τις χειρόγραφες συνταγές. Οπου φυσικά το μόνο που ζητά ειναι ΑΜΚΑ και Α.Μ.ΕΤΑΑ ιατρού. Υποτίθεται οτι αντιγράφει μια ήδη εκδομένη νόμιμα χειρόγραφη, αλλά άντε να αποδείξεις οτι δεν την είχες εκδόσει. Το σύστημα ζητάει στην αρχή το Username και το Password του Φαρμακοποιού φυσικά.
Απο πουθενά δεν προκύπτει οτι η συνταγή αυτή "απλά καταχωρήθηκε" ηλεκτρονικά στο φαρμακείο και δεν "εκδόθηκε" στο φαρμακείο απο μη Ιατρό!!!!

Ζαρκ



Και τη χειρόγραφη που αντιγράφει (ή υποτίθεται ότι αντιγράφει) τι υποτίθεται ότι την κάνει; Πρέπει να την κρατήσει στο αρχείο του;
Δεν υπάρχει (ή πρέπει να υπάρχει) αντίγραφο ΚΑΙ στο ενιαίο συνταγολόγιο του γιατρού;


Πολύ σωστές και πρακτικές οι ιδέες/λύσεις του Βασίλη

31 Ιανουαρίου 2012, 12:13:23
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Παίδες μην σκοτώνεστε.....
Η λύση είναι απλή:
α) Συνταγή που γράφεται από το περιβάλλον του φαρμακοποιού δεν πρέπει να μπορεί να εκτυπώνεται. Υπάρχει η ήδη χειρόγραφη που καταθέτει.
β) Στο περιβάλλον του ιατρού, πρέπει να υπάρχει στις συνταγές μια ένδειξη ότι είναι χάρτινη ηλεκτρονικά περασμένη, ανάλογα στην αναζήτηση πρέπει να υπάρχει επιλογή δείξε μου τις χειρόγραφες περασμένες ηλεκτρονικά από φαρμακοποιό.

Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Ιανουαρίου 2012, 12:23:52
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παίδες μην σκοτώνεστε.....
Η λύση είναι απλή:
α) Συνταγή που γράφεται από το περιβάλλον του φαρμακοποιού δεν πρέπει να μπορεί να εκτυπώνεται. Υπάρχει η ήδη χειρόγραφη που καταθέτει.
β) Στο περιβάλλον του ιατρού, πρέπει να υπάρχει στις συνταγές μια ένδειξη ότι είναι χάρτινη ηλεκτρονικά περασμένη, ανάλογα στην αναζήτηση πρέπει να υπάρχει επιλογή δείξε μου τις χειρόγραφες περασμένες ηλεκτρονικά από φαρμακοποιό.


Δημήτρη, σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω ότι πρέπει να ισχύει συνταγή περασμένη από φαρμακοποιό η οποία έχει διαλάθει της προσοχής του ιατρού για τον ένα ή τον άλλο λόγο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Ιανουαρίου 2012, 16:56:31
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

timex


Σε περιπτωση που καποιος γιατρος δεν εχει κανει κωδικο στο e-syntagografisi τι γινεται;
Στο ΚΥ που ειμαι τωρα δεν εχει κανεις κωδικο ( δεν ειμαστε και πολλοι, 3 ατομα και σε λιγο θα ειμαστε 2) και συνταγογραφουμε στα συνταγολογια του ΙΚΑ.
Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;
Μπορει ο φαρμακοποιος χωρις την υπογραφη μου να εκδοσει συνταγες με τοπ αμκα μου;;;;

31 Ιανουαρίου 2012, 17:51:31
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε περιπτωση που καποιος γιατρος δεν εχει κανει κωδικο στο e-syntagografisi τι γινεται;
Στο ΚΥ που ειμαι τωρα δεν εχει κανεις κωδικο ( δεν ειμαστε και πολλοι, 3 ατομα και σε λιγο θα ειμαστε 2) και συνταγογραφουμε στα συνταγολογια του ΙΚΑ.
Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;
Μπορει ο φαρμακοποιος χωρις την υπογραφη μου να εκδοσει συνταγες με τοπ αμκα μου;;;;
Φυσικά.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Φεβρουαρίου 2012, 00:27:28
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε περιπτωση που καποιος γιατρος δεν εχει κανει κωδικο στο e-syntagografisi τι γινεται;
Στο ΚΥ που ειμαι τωρα δεν εχει κανεις κωδικο ( δεν ειμαστε και πολλοι, 3 ατομα και σε λιγο θα ειμαστε 2) και συνταγογραφουμε στα συνταγολογια του ΙΚΑ.
Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;
Μπορει ο φαρμακοποιος χωρις την υπογραφη μου να εκδοσει συνταγες με τοπ αμκα μου;;;;

Αντιθέτως με το συνάδελφο, εγώ πιστεύω οτι ΟΧΙ
Γιατί μόλις καταχωρήσει ΑΜΚΑ και ΜΕΤΑΑ δεν θα σε αναγνωρίζει το σύστημα ως πιστοποιημένο ιατρό, άρα δεν θα είναι δυνατή η ηλεκτρονική έκδοση συνταγής.

Πάντως είναι εξαιρετικά περίεργο που δεν έχετε κωδικό για την πλατφόρμα του e-syntagografisi μιας και κάποιος απο το ΚΥ ή το νοσοκομείο αναφοράς σας ήταν υπεύθυνος να επιβεβαιώσει οτι όλοι είχατε αποκτήσει κωδικό πρόσβασης...
Σε εμάς πάντως μας ρώτησαν ΔΥΟ φορές αν πράγματι κάναμε εγγραφη.

Ζαρκ
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

1 Φεβρουαρίου 2012, 09:48:29
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
εγώ πάλι πιστεύω ναι.
Η συγκεκριμένη λειτουργία έγινε για να μπορούν οι φαρμακοποιοί να περνάνε χειρόγραφες συνταγές στο σύστημα ώστε να τις εκκαθαρίζουν ηλεκτρονικά.
Συνεπώς, δεν έχει έχει λόγο να απαιτεί ο ιατρός να είναι πιστοποιημένος, ΔΕΝ πρέπει να δίνει δυνατότητα εκτύπωσης (καθώς ο φαρμακοποιός θα καταθέσει την χειρόγραφη που έγραψες) και πρέπει με κάποιο τρόπο να ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες που έγραψες (ο ιατρός) ηλεκτρονικά.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

1 Φεβρουαρίου 2012, 10:12:44
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Πάντως είναι εξαιρετικά περίεργο που δεν έχετε κωδικό για την πλατφόρμα του e-syntagografisi μιας και κάποιος απο το ΚΥ ή το νοσοκομείο αναφοράς σας ήταν υπεύθυνος να επιβεβαιώσει οτι όλοι είχατε αποκτήσει κωδικό πρόσβασης...
Σε εμάς πάντως μας ρώτησαν ΔΥΟ φορές αν πράγματι κάναμε εγγραφη.

Προφανώς κάποιος δεν φρόντισε να κάνει εγγραφή και κάποιος δεν φρόντισε να επιβεβαιώσει ότι έγινε εγγραφή.
Οι ειδικευόμενοι έχουν δικαίωμα εγγραφής στο σύστημα; Με ποια επιλογή κατά την εγγραφή;

1 Φεβρουαρίου 2012, 11:51:55
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εγώ πάλι πιστεύω ναι.
Η συγκεκριμένη λειτουργία έγινε για να μπορούν οι φαρμακοποιοί να περνάνε χειρόγραφες συνταγές στο σύστημα ώστε να τις εκκαθαρίζουν ηλεκτρονικά.
Συνεπώς, δεν έχει έχει λόγο να απαιτεί ο ιατρός να είναι πιστοποιημένος, ΔΕΝ πρέπει να δίνει δυνατότητα εκτύπωσης (καθώς ο φαρμακοποιός θα καταθέσει την χειρόγραφη που έγραψες) και πρέπει με κάποιο τρόπο να ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες που έγραψες (ο ιατρός) ηλεκτρονικά.
Kάναμε το εξής test με κάποιο φαρμακοποιό. Του ζήτησα, αντί να βάλει τον ΑΚΜΑ μου για να δει ότι μπορεί να εκδόσει συνταγή, να βάλει το δικό του. Σας πληροφορώ ότι το σύστημα τον αναγνώρισε ως γιατρό και προχώρησε κανονικά στην έκδοση συνταγής. Θα μου πείτε, το I.P. καταγράφεται, αλλά εμένα δε μου φτάνει αυτό...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά: e-syntagografisi  ΕΟΠΥΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Δεκεμβρίου 2016, 19:30:06
από gepra
2 Απαντήσεις
66853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Φεβρουαρίου 2019, 00:13:12
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
28738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Φεβρουαρίου 2020, 21:05:04
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Οκτωβρίου 2020, 12:47:07
από Argirios Argiriou