Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
25 Απριλίου 2024, 03:54:49

Αποστολέας Θέμα: Εφημερίες ιατρών.  (Αναγνώστηκε 158591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Απριλίου 2012, 21:57:08
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν ξέρω αν έχει νόημα η συζήτηση πλέον μετά την είδηση για την κατάργηση του πακέτου με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό.
Ξέρω το νόμο που απαγορεύει τη μετατροπή ενεργών εφημεριών σε ετοιμότητας.
Τι σημαίνει μετατροπή όμως;
-Έχω εκδώσει ένα πρόγραμμα που σε έχω ενεργές εφημερίες κι έρχομαι και τις μετατρέπω σε ετοιμότητας. Αυτό είναι μετατροπή.
-Έχω ένα πρόγραμμα που από τη στιγμή που εκδόθηκε σε έχω μόνο εφημερίες ετοιμότητας. Που είναι η μετατροπή;

Υπολογίζω ότι 7 ενεργές και 4 ετοιμότητας αντιστοιχούν σε μηνιαία αποζημίωση π.χ. 2000 ευρώ.
Αυτά τα 2000 ευρώ αντιστοιχούν σε 20 εφημερίες ετοιμότητας.
Εγώ ως διοικητής βγάζω ένα πρόγραμμα που σε έχω από την αρχή 20 εφημερίες ετοιμότητας. Είμαι σύννομος αφού δεν ξεπερνάω την μηνιαία αποζημίωση που θέτει ο νόμος;

6 Απριλίου 2012, 22:21:02
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
Η τροπολογία καταργεί μόνο την περίπτωση Β (τρόπος καταβολής αποζημίωσης εφημεριών) οπότε και αμφισβητείται πλέον ο χρόνος κατά τον οποίο ο εργοδότης (=Νοσοκομείο) «καθίσταται υπερήμερος» (βλ. επισχέσεις).

Δεν αλλάζει την περίπτωση Απλαφόν») ούτε τη Γπρόσθετες εφημερίες»).

Σχετικά με την Α, ο 3984, εκτός από τη μη αναφορά σε Σάββατα και Κυριακές, άλλαξε τη διατύπωση του 3868 από «που αντιστοιχεί» (= επίδομα) σε «που δεν υπερβαίνει» (= μπορεί και καμία εφημερία).
Ο 3984 δεν κάνει αναφορά στις «πρόσθετες» γιατί δεν τροποποιεί τη σχετική περίπτωση Γ του 3868.
Σχετικά με τα Σάββατα και τις Κυριακές, θα ερωτηθεί φαντάζομαι ο κ. Υπουργός (Παιδείας) αν το «καθημερινές» είναι επιθετικός προσδιορισμός μόνο στο «εφημερίες ετοιμότητας» ή και στο «ενεργές εφημερίες» εφόσον συνδέονται με το συμπλεκτικό «και».

Κατά τα λοιπά, τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο Μάνος παραπάνω.
Από Απρίλιο οι μόνες εφημερίες που θα πληρώνονται μέσω ΥΔΕ είναι αυτές που «συμφωνούν» με το 3984 (όλες οι άλλες πάνε στις «πρόσθετες»). Αν κάνεις 15 ετοιμότητας, πληρώνεσαι τις 2 (Β΄ Ζώνη) από ΥΔΕ και οι άλλες πάνε στις «πρόσθετες». Αυτό είναι το σκεπτικό της επιτρόπου, από όσο μπόρεσα να καταλάβω.

Για όσους έχουν προσβάσεις, υπάρχει έγγραφο (από ΥΥΚΑ?) προς τα νοσοκομεία για ενταλματοποίηση μέσω ΥΔΕ των εφημεριών ειδικευομένων (όλες ενεργές) και των ενεργών εφημεριών επιμελητών. Ο λαθραναγνώστης δεν πρόλαβε να συγκρατήσει παραπάνω στοιχεία.

Η απαγόρευση «μετατροπής» με βάση το σχετικό εδάφιο του 3754 μου φαίνεται αστεία, αλλά θα θέλαμε περισσότερες λεπτομέρειες, Μάνο, για την περίπτωση της Σητείας που αναφέρεις.

6 Απριλίου 2012, 22:48:38
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Παραθέτω το εξώδικο παρακάτω. Κατατέθηκε το Νοέμβριο του 2011.

6 Απριλίου 2012, 22:52:07
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν ξέρω αν έχει νόημα η συζήτηση πλέον μετά την είδηση για την κατάργηση του πακέτου με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό.
Ξέρω το νόμο που απαγορεύει τη μετατροπή ενεργών εφημεριών σε ετοιμότητας.
Τι σημαίνει μετατροπή όμως;
-Έχω εκδώσει ένα πρόγραμμα που σε έχω ενεργές εφημερίες κι έρχομαι και τις μετατρέπω σε ετοιμότητας. Αυτό είναι μετατροπή.
-Έχω ένα πρόγραμμα που από τη στιγμή που εκδόθηκε σε έχω μόνο εφημερίες ετοιμότητας. Που είναι η μετατροπή;

Υπολογίζω ότι 7 ενεργές και 4 ετοιμότητας αντιστοιχούν σε μηνιαία αποζημίωση π.χ. 2000 ευρώ.
Αυτά τα 2000 ευρώ αντιστοιχούν σε 20 εφημερίες ετοιμότητας.
Εγώ ως διοικητής βγάζω ένα πρόγραμμα που σε έχω από την αρχή 20 εφημερίες ετοιμότητας. Είμαι σύννομος αφού δεν ξεπερνάω την μηνιαία αποζημίωση που θέτει ο νόμος;



Μετατροπή είναι ο νόμος να λέει 5 ενεργές και 2 ετοιμότητας και στο πρόγραμμα εφημεριών να φαίνονται 15 ετοιμότητας.(συνδυασμός των νόμων 3984/2011 και 3754/2009)
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

6 Απριλίου 2012, 22:57:41
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Γιατί ο νόμος αναφέρει την μέτρηση σε 5 ενεργές και 2 ετοιμότητας και όχι σε 20 ετοιμότητας που θα ήταν και σύνομη η μετατροπή τους σε ενεργές?
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

6 Απριλίου 2012, 23:01:56
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί ο νόμος αναφέρει την μέτρηση σε 5 ενεργές και 2 ετοιμότητας και όχι σε 20 ετοιμότητας που θα ήταν και σύνομη η μετατροπή τους σε ενεργές?

Γιατί όσοι μπορούσαν θα "φόρτωναν" 5-6 αργίες (πλασματικές ή "μπες-βγες" κατά προτίμηση) και θα "καθάριζαν"!
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Απριλίου 2012, 23:27:22 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

7 Απριλίου 2012, 00:27:47
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
Εύχομαι και επιθυμώ κάθε επιτυχία στις νομικές διεκδικήσεις συναδέλφων, αλλά:

1. Ο 3754 είναι προγενέστερος των 3868, 3984 και το «πνεύμα» της διάταξης δεν μπορεί να αναφέρεται σε αυτούς
2. Η διάταξη (άρθρο 5 παράγραφος 2) είναι συνέχεια της μνημειώδους πρόβλεψης ότι από 1-7-2009 οι γιατροί δεν θα κάνουν πάνω από 7 ενεργές εφημερίες ή 11 παντός τύπου και το νόημά της είναι ότι οι 11 παντός τύπου θα είναι οπωσδήποτε 7 ενεργές και 4 από τις άλλες και όχι, π.χ. 11 μικτές ή ετοιμότητας.
3. Πουθενά και κανένας νόμος δεν λέει πόσες εφημερίες θα κάνει ο γιατρός αλλά τα «πακέτα» αναφέρονται στον τρόπο αποζημίωσης.
4. Η τελική λύση του εφημεριακού (!) είναι κοντά. Συγχωνεύσεις/καταργήσεις νοσοκομείων, 1 ΤΕΠ σε κάθε νομό.

Μόνο που η λύση θα είναι τραγική.

7 Απριλίου 2012, 08:03:36
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Οντως η ''λύση'' ήδη εφαρμόζεται. Χθές Παρασκευή 6.ΙV στο ΓΝΚΥ Ιεράπετρας εφημέρευε ένας Γενικώς για όλο το Νοσοκομείο. Ολοι οι
υπόλοιποι ήταν σε ετοιμότητα.

 Το ΓΝΚΥ Ιεράπετρας έχει πληθυσμό ευθύνης όλη την επαρχία, νότιο μέρος του νομού Ηρακλείου έως και το ΚΥ Βιάνου και τη νοτιοανα-
νατολική επαρχία Σητείας λόγω γεωγραφικών και οδικών ιδιαιτεροτήτων. Συνδιοικείται δε όπως το ΓΝΚΥ Σητείας ΓΝΚΥ Νεάπολης από το
ΓΝΝ Αγίου Νικολάου. Γι' αυτό άλλωστε και οι ακραίες εκδηλώσεις αγανάκτησης των κατοίκων της περιοχής.

7 Απριλίου 2012, 14:09:43
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Γιατι να νοιαστουν?
Αφου οταν οι εμπνευστες της συρρικνωσης του συστηματος Υγειας βρεθουν στη δυσαρεστη θεση να αρρωστησουν όλο και κανα ελικοπτερο θα σηκωθει για παρτη τους ή κανας διευθυντης ιατρικου τμηματος θα τους μεταφερει με το αυτοκινητο του σε κεντρικοτερο νοσοκομειο...
+

10 Απριλίου 2012, 15:02:57
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Άρχισαν τα όργανα στο Λασίθι

ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΠΕΡΙΚΟΠΗΣ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΕΦΗΜΕΡΙΩΝ

Ο Κοινός    Διοικητής του    Διασυνδεόμενων Νοσοκομείων Νομού Λασιθίου έχοντας υπόψη
του:
1. Την υπ’ αριθμ.   Υ5α/οικ.24441/12-3-12 έγκριση κατανομής εφημεριών μηνός
Ιανουαρίου 2012 ποσού 140.358,00€ .
2. Το γεγονός ότι η κοστολόγηση εφημεριών μηνός Ιανουαρίου 2012 ανείλθε στα
153.347,90€ σύμφωνα με το εκτελεσθέν πρόγραμμα. έναντι 140.358,00€ που είχε
εγκριθεί.
3. Υπάρχει υπέρβαση ποσού 12.989,90 € ποσό το οποίο πρέπει να περικοπεί
προκειμένου να μπορούν να πληρωθούν οι εφημερίες.
Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ε Ι
Την οριζόντια περικοπή ποσοστού 9,3% στις εφημερίες μηνός Ιανουαρίου 2012 σε όλες τις
κατηγορίες Ιατρικού προσωπικού του νοσοκομείου και του Κ. Υγείας Τζερμιάδων
προκειμένου η εκκαθάριση να προσαρμοστεί στην εγκεκριμένη πίστωση.

Ο Κοινός ιοικητής
Αλέξανδρος Μαυρικάκης


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απριλίου 2012, 19:40:28 από thepap »

13 Απριλίου 2012, 00:25:45
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Έχουμε καμιά ιδέα αν οι παρακάτω εφημερίες υπολογίζονται (και πληρώνονται) ως ενεργές πλήρους ωραρίου;

Παράθεση
ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ Αποκαταστάθηκε το πρόβλημα των εφημεριών – Μέχρι τις 10 το βράδυ, 7 ημέρες την εβδομάδα, εξυπηρετούνται οι πολίτες

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

13 Απριλίου 2012, 08:55:44
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Ως συνέχεια των όσων έχουν αναφερθεί παραπάνω σε σχέση με τα προβλήματα στο νομό Λασιθίου, την πιθανή
επιστροφή των ενταλμάτων αποπληρωμής των εφημεριών Ιανουαραίου Φεβρουαρίου (βλ. απόφαση Ελεγκτικού
Συνεδρίου νομού Ημαθίας) και το όλο εν γένει κλίμα που προδιαγράφεται και για τους ερχόμενους μήνες δείτε το
παρακάτω κείμενο ως εισήγηση προς τη Διοίκηση του Γ.Ν.Ν. Αγίου Νικολάου εκ μέρους της ΕΝΙΛ.
(Ενωση Νοσοκομειακών Ιατρών Λασιθίου, Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

22 Απριλίου 2012, 17:51:23
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Tzanidis G


Οριστική κατάργηση πλαφόν - πακέτου εφημεριών (άρθρο 45 2δ). Σωστή κατά τη γνώμη μου απόφαση (αποτελούσε άλλη μία οριζόντια περικοπή). Να δούμε όμως πως θα εφαρμοστεί από τις εκάστοτε Διοικήσεις. 

22 Απριλίου 2012, 20:47:17
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Richard


Όντως! Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία, ευχαριστούμε πολύ συνάδελφε! Στον ίδιο νόμο καθορίζεται η πληρωμή των εφημεριών και αποζημιώσεων ιατρικού και λοιπού προσωπικού με χρηματικά εντάλματα που περνούν από την ΥΔΕ (Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου). Να υποθέσω πως αυτό σημαίνει καθυστέρηση στην καταβολή τους?

22 Απριλίου 2012, 21:47:27
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Η αποζημίωση για τις εφημερίες εκτρέπεται από την χρηματική οριοθέτηση του νόμου 3868/2010 σε οριοθέτηση αριθμού εφημεριών του νόμου 3984/2011.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Λέξεις κλειδιά: εφημερίες 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
14289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2015, 08:26:10
από Gatekeeper
16 Απαντήσεις
43154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Ιουνίου 2018, 12:56:39
από Γ.Κτιστάκης
16 Απαντήσεις
28345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαρτίου 2011, 22:06:55
από alfie
17 Απαντήσεις
12431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιανουαρίου 2012, 22:18:47
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
9181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιουνίου 2023, 17:21:09
από Αλκ