Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 06:57:19

Αποστολέας Θέμα: Ειδικότητα στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 23973 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Ιουλίου 2008, 20:35:45
Αναγνώστηκε 23973 φορές
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Με εγκύκλιο του ΥΥ&ΚΑ με ημερομηνία 11/7/2008 (επισυνάπτεται) καθορίζονται οι προϋποθέσεις για την αναγνώριση χρόνου ιατρικής ειδίκευσης σε Νοσηλευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής. Κατά τη γνώμη μου, ο πήχυς τίθεται πολύ χαμηλά, δεδομένου ότι οι προβλεπόμενες προϋποθέσεις είναι απλά οι αυτονόητες, χωρίς ουσιαστικό έλεγχο της ποιότητας της εκπαίδευσης και συντονισμό του αριθμού των ειδικευομένων ανά ειδικότητα. Καλώς να μας ορίσουν λοιπόν σε λίγα χρόνια οι πρώτοι ΕΛ δερματολόγοι από το Τάργκου Μούρες, οφθαλμίατροι από το Μπλαγκόεβγκραντ και πλαστικοί χειρουργοί από το Ζελέσνιτσαρ.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου 2008, 22:25:30 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Ιουλίου 2008, 11:39:55
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Ζήτηση για ειδικευόμενους Νευρολογίας στην Γερμανία

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

11 Οκτωβρίου 2008, 15:36:06
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Απόσπασμα από άρθρο της σημερινής Ελευθεροτυπίας σχετικό με τη μετανάστευση νέων Ελλήνων πτυχιούχων:

Πήρε το πτυχίο του στην Ιατρική Αθηνών πριν από δύο χρόνια και τώρα κάνει την ειδικότητά του. Αλλά όχι εδώ. Στη Γερμανία. «Μετά το πτυχίο έρχεται η ειδικότητα. Αυτή είναι η φυσιολογική εξέλιξη. Δυστυχώς, η δυνατότητα αυτή πρακτικά αφαιρείται λόγω του ισχύοντος συστήματος διορισμού με τις λίστες αναμονής και την υπερπληθώρα νέων γιατρών. Ενας πτυχιούχος περιμένει την ειδικότητα χρόνια!».

Οπότε, «είτε αναμένει, εάν έχει την οικονομική δυνατότητα, χωρίς να ασκεί την ιατρική, είτε κάνει αγροτικό -που επίσης καθυστερεί, λόγω των λίγων προκηρύξεων και της μεγάλης ζήτησης».

Αποτέλεσμα; Ενας νέος στην πιο δημιουργική ηλικία να αναγκάζεται να «φρενάρει», χωρίς να ασκεί το επάγγελμά του.

Ο Ορέστης είναι σήμερα ειδικευόμενος Χειρουργικής σε Πανεπιστημιακή κλινική της Γερμανίας. «Τα κίνητρά μου για να φύγω; Αμεση έναρξη ειδικότητας, άμεση άσκηση ιατρικού επαγγέλματος, οικονομική ανεξαρτησία, καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης». Τα ωράρια, βέβαια, είναι ένα θέμα... «Επίσημα, δουλεύω 7 το πρωί με 6 το απόγευμα, αλλά σπάνια φεύγω πριν από τις 8».

Αλλά στο ζήτημα «χρήματα», δεν χωρούν συγκρίσεις. «Ένας ειδικευόμενος, τον πρώτο χρόνο του σε Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο παίρνει μικτά 3.705 Α τα οποία, λόγω φόρων και κρατήσεων, μειώνονται αισθητά, αλλά μαζί με τις εφημερίες μπορούν να φτάσουν τα 2.600 ευρώ μηνιαίως».

Με την επιλογή του δηλώνει απόλυτα ευχαριστημένος. «Οι απολαβές είναι καλές, μου επιτρέπουν να έχω μια άνετη ζωή στη χώρα που με φιλοξενεί. Η εκπαίδευση είναι ενδιαφέρουσα, έχω συνεχή υποστήριξη, ο χώρος εργασίας είναι ευχάριστος, η συνεργασία με τους συναδέλφους εξαιρετική -μέσα στα αναμενόμενα πλαίσια του υγιούς ανταγωνισμού!».

Το να ζεις στο εξωτερικό δεν είναι εύκολο. «Η ζωή στην ξένη χώρα αποτελεί τον δύσκολο δρόμο. Απαιτεί θυσίες, απαιτεί κόπο και δύναμη -νιώθεις μοναξιά, είσαι μακριά από δικούς σου ανθρώπους. Από την άλλη, όμως, σου δίνει τη δυνατότητα να προοδεύσεις και να εξελιχθείς. Στο εξωτερικό βρίσκεσαι σε μια διαδικασία διαρκούς αναζήτησης. Ζεις έναν εργασιακό πολιτισμό πολύ "επαγγελματικό". Ανδρώνεσαι και εξελίσσεσαι ως προσωπικότητα. Είσαι μόνος και πρέπει να τα καταφέρεις, κινητοποιείς δυνάμεις και δεξιότητες, γεύεσαι επιτυχίες και απογοητεύσεις. Οι συνθήκες ζωής είναι διαφορετικές από αυτές στην Ελλάδα, τις συνηθίζεις, όμως, αφού είναι ένα τίμημα που συνειδητά "πληρώνεις". Ο χρόνος δικαιώνει την πράξη και στο απώτερο μέλλον θα φανεί εάν η επιλογή του εξωτερικού ήταν σωστή. Προς το παρόν, είμαι ευχαριστημένος. Κάνω αυτό που επιθυμώ και είμαι οικονομικά ανεξάρτητος».

Ολόκληρο το άρθρο: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Οκτωβρίου 2008, 18:45:08
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ποια είναι άραγε η διαδικασία για να κάνεις ειδικότητα στη Γερμανία;

Το τελευταίο διάστημα γνώρισα 2 τελειόφοιτους ιατρικής που μου είπαν ότι μαθαίνουν Σουηδικά για πιθανή «μετανάστευση» στη Σουηδία για λήψη ειδικότητας. Κι απ’ ότι μαθαίνω η Σουηδία είναι πολύ «in» τώρα τελευταία στους κύκλους των τελειόφοιτων ή πτυχιούχων ιατρικής.

Μήπως μπορεί ο «Σουηδός» του φόρουμ να μας διαφωτίσει;

11 Οκτωβρίου 2008, 22:19:29
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

timex


Πάντως στο άρθρο δεν αναφέρεται σε ποια πόλη της Γερμανίας κάνει ειδικότητα, πόσες εφημερίες κάνει το μήνα ,πόσο ενοίκειο πληρώνει και γενικότερα πόσο είναι το κόστος ζωής εκεί!
Γιατί και εδώ με 1500 ευρώ που παίρνει ένας ειδικευόμενος κάνοντας περίπου 6 εφημερίες το μήνα ζει μια άνετη ζωή.

12 Οκτωβρίου 2008, 00:43:15
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Περί «ζωής» γενικότερα, ο "Γερμανός" συνάδελφος είναι αρκετά κατατοπιστικός:
 «Τα ωράρια, βέβαια, είναι ένα θέμα... «Επίσημα, δουλεύω 7 το πρωί με 6 το απόγευμα, αλλά σπάνια φεύγω πριν από τις 8».
Επομένως για ποια ζωή μιλάμε; Δουλειά, μαμ , κακά και νάνι.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί και εδώ με 1500 ευρώ που παίρνει ένας ειδικευόμενος κάνοντας περίπου 6 εφημερίες το μήνα ζει μια άνετη ζωή.
Το θέμα είναι σε ποιά ηλικία πρέπει να φτάσει κάποιος στην Ελλάδα για να γίνει ειδικευόμενος; Τι κάνει μέχρι να ρθει εκείνη η ώρα; Στούντιο αδυνατίσματος και εμφύτευσης μαλλιών; Μαύρες εφημερίες σε τριτοκοσμικές παρακμασμένες κλινικές; (αν και οι high technology κλινικές δεν πάνε πίσω...)
Να υπενθυμίζω ότι ένας αγροτικός σε άγονο ιατρείο, με μερικές εφημερίες το μήνα φτάνει, χαλαρά, τα 2000 -2200 ευρώ ανά μήνα. Βγαίνει από τη σχολή, "γλυκαίνεται" με τις αρχικές απολαβές και στη συνέχεια περνάει στις λύσεις που ανέφερα παραπάνω.

Απορία: Ο συνάδελφος αναφέρει επίσημο ωράριο 7 π.μ. – 6 μ.μ. Αυτό μας κάνει 11 ώρες ημερησίως. Με πενθήμερη εργασία μας κάνει 55 ώρες εβδομαδιαίως. Παράλληλα αναφέρει : «…….αλλά μαζί με τις εφημερίες μπορούν να φτάσουν τα 2.600 ευρώ μηνιαίως». Άρα πραγματοποιεί και εφημερίες. Αν υπολογίσουμε το 56ωρο που ισχύει για τους ειδικευόμενους, μας περισσεύει 1 ώρα ανά εβδομάδα για εφημερία, πράγμα που το θεωρώ απίθανο.
Τελικά η περίφημη κοινοτική οδηγία για την οποία γίνεται τόσος πανικός στη χώρα μας, εφαρμόζεται εις τας Ευρώπας ή όχι;
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Οκτωβρίου 2008, 00:53:00 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

12 Οκτωβρίου 2008, 19:17:25
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Αυτό για το "διαμάντι" του forum.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

12 Οκτωβρίου 2008, 19:27:18
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Χαμός!
41 σελίδες για Σουηδία, 9 για Ιταλία, 58 για ΗΠΑ, 75 για Αγγλία, 6 για Ελβετία, 16 για Γερμανία, 4 για Κύπρο, 7 για Γαλλία.

Ώσπου να τις διαβάσει κάποιος όλες, θα ανοίξει η θέση του στην Ελλάδα....  ;D

12 Οκτωβρίου 2008, 20:45:46
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Eγώ λέω να κάνω εγγραφή στο greekmeds και να στέλνω posts στην θεματική ενότητα "Απογοήτευση" με nick "Σαβραμό" και avatar το παρακάτω:
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Οκτωβρίου 2008, 21:42:28
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποια είναι άραγε η διαδικασία για να κάνεις ειδικότητα στη Γερμανία;

Το τελευταίο διάστημα γνώρισα 2 τελειόφοιτους ιατρικής που μου είπαν ότι μαθαίνουν Σουηδικά για πιθανή «μετανάστευση» στη Σουηδία για λήψη ειδικότητας. Κι απ’ ότι μαθαίνω η Σουηδία είναι πολύ «in» τώρα τελευταία στους κύκλους των τελειόφοιτων ή πτυχιούχων ιατρικής.

Μήπως μπορεί ο «Σουηδός» του φόρουμ να μας διαφωτίσει;


Στο Greekmeds διάβασα ένα σχόλιο για την Σουηδία που νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα:
....
Πάντως παιδιά έχω ακούσει ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά όσο ακούγονται, γιατί ναι μεν προκηρύσσονται θέσεις και το σύστημα δείχνει ανοιχτό και φιλόξενο, αλλά στην πράξη όταν κάνεις αιτήσεις και βλέπουν ότι είσαι από Ελλάδα δεν ενθουσιάζονται. Τελικά θα πρέπει να κάνεις οδυνηρούς συμβιβασμούς ως προς την ειδικότητα και το νοσοκομείο (Πώς είπατε, Karolinska;).........
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Σεπτεμβρίου 2012, 13:29:20
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Antonis79


Γεια σας παιδια! Ειμαι νεος στην κοινοτητα και θα ηθελα μια διευκρινιση αν γνωριζεται μιας και απευθυνθηκα και αλλου και απαντηση δεν ελαβα ακομη! Σε περιπτωση που καποιος κανει ενα μεγαλο τμημα ή κ ολοκληρη την ειδικοτητα στην Ελλαδα κ θεληση να βγει εξω για δουλεια θα του αναγνωρισουν τα ετη που εκανε ή ολη την ειδικοτητα? Γνωριζω πως για καποιες ειδικοτητες υπαρχει απευθειας αντιστοιχηση κ δεν ζητουν οι "εξω" κατι επιπλεον....για τις υπολοιπες τι γινεται???
Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

10 Σεπτεμβρίου 2012, 09:30:32
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γεια σας παιδια! Ειμαι νεος στην κοινοτητα και θα ηθελα μια διευκρινιση αν γνωριζεται μιας και απευθυνθηκα και αλλου και απαντηση δεν ελαβα ακομη! Σε περιπτωση που καποιος κανει ενα μεγαλο τμημα ή κ ολοκληρη την ειδικοτητα στην Ελλαδα κ θεληση να βγει εξω για δουλεια θα του αναγνωρισουν τα ετη που εκανε ή ολη την ειδικοτητα? Γνωριζω πως για καποιες ειδικοτητες υπαρχει απευθειας αντιστοιχηση κ δεν ζητουν οι "εξω" κατι επιπλεον....για τις υπολοιπες τι γινεται???
Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

Για την Σουηδία, τουλάχιστον, δεν υπάρχει μια γενική απάντηση στο ερώτημά σου, αλλά είναι στην κρίση του διευθυντού της κάθε Κλινικής.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Σεπτεμβρίου 2012, 14:42:42
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Antonis79


Ευχαριστω πολυ!!! Αλλα αν κανεις αλλος ξερει κατι παραπανω γιατις υπολοιπες χωρες θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσε! Ευχαριστω και παλι!

Λέξεις κλειδιά: