Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 09:13:20

Αποστολέας Θέμα: Ελλείψεις φαρμάκων στην αγορά.  (Αναγνώστηκε 454275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Φεβρουαρίου 2016, 22:25:04
Απάντηση #225
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το Tabl. Ramipril+HCT / Actavis (5+12,5) x 30 με Λιανική τιμή 5,45 € και Ασφαλιστική τιμή 7,17 € αρχίζει και κάνει έλλειψη. (Σύμφωνα με φίλη μου Φαρμακοποιό, ημερομηνία λήξης των κουτιών είναι ο Ιανουάριος του 2016 και η εταιρεία δεν έχει στείλει καινούρια παρτίδα).

Πρόκειται, κατά την γνώμη μουΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, για το πιο cost effective αντιυπερτασικό που κυκλοφορεί στην Ελλάδα τον τελευταίο καιρό.  (Ίσως να είναι αυτός και ο λόγος που άρχισε να κάνει ελλείψεις...)

Το Ramipril+HCT Actavis το έχω αλλάξει πλέον σε αρκετούς ασθενείς στο, κατά την γνώμη μου, αμέσως πιο cost effective αντιυπερτασικό, το Tabl. Iperton (20+12,5) mg x 30 (διχοτομούμενο), χωρίς πρόβλημα.
εγώ έχω επίσης δοκιμάσει το Piramil plus (30 δισκία) διχοτομούμενο μισό ημερησίως ή ένα τη μια ημέρα και μισό την επόμενη, λόγω της αυξημένης δόσης υδροχλωροθειαζίδης

Αυτό ακριβώς είναι που με χαλά στο Piramil plus, ότι δηλαδή έχει 25 mg υδροχλωροθειαζίδης και όχι 12,5.

Εδώ μια ενδιαφέρουσα και συνοπτική ανάλυση για τα διουρητικά: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Φεβρουαρίου 2016, 22:41:19 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Φεβρουαρίου 2016, 23:45:45
Απάντηση #226
Αποσυνδεδεμένος

Diamantius


Καλησπέρα κι από μένα.
Η ενημέρωσή μου για το Ramipril/HCTZ της Actavis είναι ότι δυστυχώς δεν βρίσκεται απλώς σε έλλειψη αλλά καταργείται.
Επειδή με εκνευρίζει ιδιαίτερα η πληθώρα ΑΥΑ-ΙΙ στην αγορά, ενώ τους αΜΕΑ τους ψάχνεις με το τουφέκι, μπήκα κι εγώ πρόσφατα στην αναζήτηση αντικαταστάτη.
Κατέληξα στο Quimea της Olvos (γενόσημο του Acuretic, κιναπρίλη 20mg+HCTZ 12,5mg) με Λ.Τ. 5,91. Τα 20 mg κιναπρίλης είναι ισοδύναμα με 5mg ραμιπρίλης (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Trying to apply the principles of Clinical Pharmacy to my daily work routine. Strong advocate of Evidence-based Medicine and stronger enemy of bad science.

3 Φεβρουαρίου 2016, 23:54:28
Απάντηση #227
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα κι από μένα.
Η ενημέρωσή μου για το Ramipril/HCTZ της Actavis είναι ότι δυστυχώς δεν βρίσκεται απλώς σε έλλειψη αλλά καταργείται.
Επειδή με εκνευρίζει ιδιαίτερα η πληθώρα ΑΥΑ-ΙΙ στην αγορά, ενώ τους αΜΕΑ τους ψάχνεις με το τουφέκι, μπήκα κι εγώ πρόσφατα στην αναζήτηση αντικαταστάτη.
Κατέληξα στο Quimea της Olvos (γενόσημο του Acuretic, κιναπρίλη 20mg+HCTZ 12,5mg) με Λ.Τ. 5,91. Τα 20 mg κιναπρίλης είναι ισοδύναμα με 5mg ραμιπρίλης (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Το Quimea έχει όμως μόνο 28 χάπια μέσα στο κουτί (και αυτό είναι ένα μείον). Διχοτομείται;

Στο Iperton, συχνά αρκεί μόνο το μισό, ιδιαίτερα το καλοκαίρι, και το χαπάκι του διχοτομείται εύκολα. Έτσι με ένα κουτί έβγαλες δύο μήνες. Με μια τρίμηνη συνταγή, εξάμηνο.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Φεβρουαρίου 2016, 23:57:06 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Φεβρουαρίου 2016, 00:06:03
Απάντηση #228
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μία εφάμιλλη λύση είναι και η χρήση τραντολαπρίλης στα 2mg (Daman, που είναι και υποχρεωτικώς γενόσημο) μαζί με μισό Diuren. Το κόστος είναι κάτω από τα 7 ευρώ το μήνα. Μειονέκτημα, η έλλειψη έτοιμου συνδυασμού.
Eπίσης, ένα άλλο σκεύασμα που καλό θα ήταν να τυχγάνει προσοχής σε περίπτωση που ο ασθενής λαμβάνει και 5mg αμλοδιπίνη είναι το Triplixam 5/1,25/5, ο έτοιμος τριπλός συνδυασμός περινδοπρίλης/ινδαπαμίδης/αμλοδιπίνης. Το κόστος 10,07 ευρώ ανά μηνα (τη στιγμή που το Coversyl 5mg μόνο του κάνει 9,58).
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Φεβρουαρίου 2016, 00:11:57 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Φεβρουαρίου 2016, 00:17:31
Απάντηση #229
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μία εφάμιλλη λύση είναι και η χρήση τραντολαπρίλης στα 2mg (Daman, που είναι και υποχρεωτικώς γενόσημο) μαζί με μισό Diuren. Το κόστος είναι κάτω από τα 7 ευρώ το μήνα. Μειονέκτημα, η έλλειψη έτοιμου συνδυασμού.
Eπίσης, ένα άλλο σκεύασμα που καλό θα ήταν να τυχγάνει προσοχής σε περίπτωση που ο ασθενής λαμβάνει και 5mg αμλοδιπίνη είναι το Triplixam 5/1,25/5, ο έτοιμος τριπλός συνδυασμός περινδοπρίλης/ινδαπαμίδης/αμλοδιπίνης. Το κόστος 10,07 ευρώ ανά μηνα (τη στιγμή που το Coversyl 5mg μόνο του κάνει 9,58).

Με πρόλαβες Βασίλη, για το Triplixam σκεφτόμουν να κάνω και εγώ μνεία, αλλά όμως νομίζω ότι είναι για πιο περίπλοκες υπερτάσεις.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Φεβρουαρίου 2016, 00:23:41
Απάντηση #230
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μία εφάμιλλη λύση είναι και η χρήση τραντολαπρίλης στα 2mg (Daman, που είναι και υποχρεωτικώς γενόσημο) μαζί με μισό Diuren. Το κόστος είναι κάτω από τα 7 ευρώ το μήνα. Μειονέκτημα, η έλλειψη έτοιμου συνδυασμού.
Eπίσης, ένα άλλο σκεύασμα που καλό θα ήταν να τυχγάνει προσοχής σε περίπτωση που ο ασθενής λαμβάνει και 5mg αμλοδιπίνη είναι το Triplixam 5/1,25/5, ο έτοιμος τριπλός συνδυασμός περινδοπρίλης/ινδαπαμίδης/αμλοδιπίνης. Το κόστος 10,07 ευρώ ανά μηνα (τη στιγμή που το Coversyl 5mg μόνο του κάνει 9,58).

Με πρόλαβες Βασίλη, για το Triplixam σκεφτόμουν να κάνω και εγώ μνεία, αλλά όμως νομίζω ότι είναι για πιο περίπλοκες υπερτάσεις.

Βεβαίως, το λέω σε περίπτωση που έχουμε ήδη α-ΜΕΑ (ramipril 5mg, quinapril 20mg, lisinopril 20mg, trandolapril 2mg κ.λ.π.) + HCTZ στα 12,5mg + αμλοδιπίνη 5mg. Το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ βολικό από άποψη κόστους και συμμόρφωσης σε αυτές τις περιπτώσεις.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Φεβρουαρίου 2016, 07:38:23
Απάντηση #231
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μία εφάμιλλη λύση είναι και η χρήση τραντολαπρίλης στα 2mg (Daman, που είναι και υποχρεωτικώς γενόσημο) μαζί με μισό Diuren. Το κόστος είναι κάτω από τα 7 ευρώ το μήνα. Μειονέκτημα, η έλλειψη έτοιμου συνδυασμού.
Eπίσης, ένα άλλο σκεύασμα που καλό θα ήταν να τυχγάνει προσοχής σε περίπτωση που ο ασθενής λαμβάνει και 5mg αμλοδιπίνη είναι το Triplixam 5/1,25/5, ο έτοιμος τριπλός συνδυασμός περινδοπρίλης/ινδαπαμίδης/αμλοδιπίνης. Το κόστος 10,07 ευρώ ανά μηνα (τη στιγμή που το Coversyl 5mg μόνο του κάνει 9,58).

Με πρόλαβες Βασίλη, για το Triplixam σκεφτόμουν να κάνω και εγώ μνεία, αλλά όμως νομίζω ότι είναι για πιο περίπλοκες υπερτάσεις.

Βεβαίως, το λέω σε περίπτωση που έχουμε ήδη α-ΜΕΑ (ramipril 5mg, quinapril 20mg, lisinopril 20mg, trandolapril 2mg κ.λ.π.) + HCTZ στα 12,5mg + αμλοδιπίνη 5mg. Το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ βολικό από άποψη κόστους και συμμόρφωσης σε αυτές τις περιπτώσεις.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν και πολύ οι έτοιμοι συνδυασμοί γιατί δεν μπορεί κανείς να ανεβοκατεβάσει τα mg (π.χ. άλλες οι απαιτήσεις τον χειμώνα και άλλες το καλοκαίρι), αλλά και γιατί αν πειράξει στον ασθενή το φάρμακο δεν ξέρεις από ποια ουσία είναι. Έτσι δεν ξεκινώ ποτέ θεραπεία υπέρτασης με τριπλό συνδυασμό. Πολλοί έχουν το άγχος μήπως τους φύγει ο ασθενής αν δεν του ρυθμίσουν την πίεση κατευθείαν. Τέτοιο άγχος δεν έχω, γιατί ξέρω ότι το Α και το Ω είναι η θεραπευτική σχέση που εγκαθιδρύει κανείς με τον Ασθενή. Αν παρόλα αυτά όμως καταλήξει κάποιος σε έτοιμο τριπλό συνδυασμό τότε, το Triplixam είναι αυτή την στιγμή, σαφώς, το πιο cost effective. Το θέμα είναι πόσο εύκολα μπορεί να πάει κανείς από το Exforge HCT, το Copalia HCT, το Orizal Plus και το Sevikar HCT στο Triplixam. Δεν το έχω δοκιμάσει (άλλωστε η πρώτη φορά που άκουσα για το Triplixam είναι πριν 2-3 μέρες που με ενημέρωσε ο σχετικός φαρμακευτικός αντιπρόσωπος).
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Φεβρουαρίου 2016, 08:13:44 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Φεβρουαρίου 2016, 08:10:48
Απάντηση #232
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Για σύγκριση μεταξύ ΑΤΙΙ αποκλειστών μια χρήσιμη σελίδα:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
και για σύγκριση αΜΕΑ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τέλος για σύγκριση μεταξύ των 2 κατηγοριών :

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Φεβρουαρίου 2016, 08:15:03 από GirousisN »

4 Φεβρουαρίου 2016, 08:21:25
Απάντηση #233
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το θέμα είναι πόσο εύκολα μπορεί να πάει κανείς από το Exforge HCT, το Copalia HCT, και το Orizal Plus στο Triplixam. Δεν το έχω δοκιμάσει (άλλωστε η πρώτη φορά που άκουσα για το Triplixam είναι πριν 2-3 μέρες που με ενημέρωσε ο σχετικός φαρμακευτικός αντιπρόσωπος).

Αργύρη η μετάβαση είναι εύκολη και ειδικά για το Triplixam 5/1,25/5, που αντιστοιχεί σε Orizal/Sevikar 20/5/12,5 ή σε Exforge/Coplia 5/160/12,5 είναι πολύ συμφέρουσα τόσο από άποψη κόστους, όσο και από άποψη ουσιών (α-ΜΕΑ έναντι ΑΤΙΙ και ινδαπαμίδη έναντι HCTZ). Το έχουμε παρακάνει με τις σαρτάνες χωρίς κανένα στοιχείο από τη βιβλιογραφία. Η ινδαπαμίδη, επίσης, φαίνεται να είναι πιο "ευγενική" από άποψη παρενεργειών, ειδικά στους ηλικιωμένους (μεταβολικές/ηλεκτρολυτικές διαταραχές).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Φεβρουαρίου 2016, 08:26:55
Απάντηση #234
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Έτσι πρέπει να είναι. Καλό πάντως είναι να το δούμε και στην πράξη. Όποιος έχει feedback από κάποια τέτοια μετατροπή καλό είναι να μας περιγράψει πως τα πήγε.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Φεβρουαρίου 2016, 08:32:09 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Μαρτίου 2016, 11:02:42
Απάντηση #235
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Gel Xylocaine δε βγαίνει πια όπως ενημερώθηκα.
Καμιά ιδέα για τις αλλαγές Folley όταν εξαντληθούν τα αποθέματα;
Xylocream και Emla είναι σε μορφή κρέμας. Θα κάνουν δουλειά;

21 Μαρτίου 2016, 11:41:06
Απάντηση #236
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Gel Xylocaine δε βγαίνει πια όπως ενημερώθηκα.
Καμιά ιδέα για τις αλλαγές Folley όταν εξαντληθούν τα αποθέματα;
Xylocream και Emla είναι σε μορφή κρέμας. Θα κάνουν δουλειά;
   Αδαμάντιε σε έπιασα ανενημέρωτο...  :D
    Ναι, θα κάνουν δουλειά... Προτάθηκε και το NUJOL, και (αν υπάρχει) η υγρή βαζελίνη. Δες απο εδώ και παρακάτω: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

21 Μαρτίου 2016, 11:55:55
Απάντηση #237
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Πράγματι, με έπιασες ανενημέρωτο.
Αν ο σκοπός μας είναι η λίπανση τότε γιατί να μη χρησιμοποιήσουμε θεωρητικά και gel fenistil ή gel likacin που βγαίνουν σε σωληνάριο;
Επειδή συνηθίζω να προωθώ με σύριγγα gel xylocaine μέσα στην (ανδρική) ουρήθρα και να το αφήνω λίγη ώρα για λόγους περισσότερης αναισθησίας, έχω αμφιβολίες αν μια κρέμα θα μπει το ίδιο εύκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μαρτίου 2016, 19:18:54 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

23 Μαρτίου 2016, 23:54:21
Απάντηση #238
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τα εμβόλια

ΤΕΤRAVAC, INFANRIX
TETRA, INFANRIX IPV HIB, PENTAVAC

είναι δυσεύρετα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Απριλίου 2016, 09:31:40
Απάντηση #239
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το αναντικατάστατο φάρμακο TRANSAMIN CAPS 250MG/CAP BTx50 με Λιανική Τιμή 6,08 Ευρώ είναι σε έλλειψη.

Έχω ασθενή με Νόσο του Osler που το χρειάζεται. Τι θα κάνει αυτός ο άνθρωπος;



Έστειλα χθες email στον Ε.Ο.Φ. σχετικά με το παραπάνω πρόβλημα και μου ήρθε η παρακάτω απάντηση:


Κύριε Αργυρίου,

από τη διερεύνηση που πραγματοποιήσαμε δεν επιβεβαιώνεται έλλειψη του
προϊόντος, καθώς διατίθεται κανονικά από την εταιρία. Παραθέτουμε τα
στοιχεία επικοινωνίας της εταιρίας, προκειμένου να έρθει σε επαφή το
φαρμακείο εάν δυσκολεύεται να το προμηθευτεί.

KARAGIANNI VICKY
For HELP S.A Pharmaceuticals
10, Valaoritou Str. Metamorphosis
Attica  GR 144-52- GREECE
Tel: +30210-2815353
Fax: +30210-2811850
Vat No: 094423082
E-mail: k.kontopidi@help.com.gr



Στη διάθεσή σας
Α. Ρομποτή
ΠΑΚΑΕΠ
ΕΟΦ

Το Caps Transamin 250 mg είναι πάλι σε κυκλοφορία (γιατί στην Καβάλα τουλάχιστον ήταν σε έλλειψη).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
9615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Νοεμβρίου 2011, 22:59:50
από alfie
0 Απαντήσεις
8703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2018, 14:31:27
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
9626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Οκτωβρίου 2020, 13:25:54
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
15301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Φεβρουαρίου 2021, 16:54:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Αυγούστου 2023, 12:24:03
από Argirios Argiriou