Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:44:08

Ψηφοφορία

Πρέπει ο ειδικός του Π.Ι. να αντιγράφει συνταγές άλλων ειδικών με δεδομένο ότι όλοι είναι πιστοποιημένοι στο e-syntagografisi;

Πάντα όταν προέρχονται από άλλη ειδικότητα
0 (0%)
Nαι εφόσον είναι χρόνιες αγωγές και υπάρχει γνωμάτευση
13 (26.5%)
Πάντα όταν είναι νόμιμο (σωστά συμπληρωμένη συνταγή)
3 (6.1%)
Πάντα στα πλαίσια της συναδελφικότητας
1 (2%)
Ποτέ αν δεν προηγηθεί εξέταση
15 (30.6%)
Ποτέ, γενικώς
2 (4.1%)
Κατά κανόνα και με διάκριση ανάλογα με το περιστατικό
15 (30.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 49

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογραφηση στο Π.Ι.-  (Αναγνώστηκε 67425 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Φεβρουαρίου 2012, 16:43:25
Αναγνώστηκε 67425 φορές
Αποσυνδεδεμένος

iannniss


Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ένα αντίστοιχο thread sto forum για να παραθέσουμε τυχόν απορίες σε ποιο εμπείρους συναδέλφους σχετικά με τα προβλήματα του γενικού ιατρού στην συνταγογραφηση στο π.ι. και στην πληθώρα συνταγών από ιδιώτες που προσκομίζουν τα τιμημένα γηρατειά και οι νεότεροι.
Μπορεί ο γενικός ιατρός να αρνηθεί την συνταγογρφηση υπό ορισμένες συνθήκες?
Τον προηγούμενο μήνα από ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να συνταγογραφησα δεκάδες ισως και εκατό χιλιάδες ευρώ

8 Φεβρουαρίου 2012, 18:54:22
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Θα βρείτε αρκετούς σχολιαστές. Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ως θέμα συζήτησης την εν δυνάμει
ηλεκτρονική συνταγογράφηση με το κοινώς λεγόμενο ''στικάκι'' στη κυρίως έδρα και περίγυρο των
Περιφερειακών ιατρείων. Την εμπειρία των συναδέλφων...

8 Φεβρουαρίου 2012, 19:11:22
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ένα αντίστοιχο thread sto forum για να παραθέσουμε τυχόν απορίες σε ποιο εμπείρους συναδέλφους σχετικά με τα προβλήματα του γενικού ιατρού στην συνταγογραφηση στο π.ι. και στην πληθώρα συνταγών από ιδιώτες που προσκομίζουν τα τιμημένα γηρατειά και οι νεότεροι.

Καλωσήρθατε συνάδελφε, και συγχαρητήρια για τους δικαιολογημένους προβληματισμούς σου. Μπορείς να βρεις πληθώρα σχετικών ποσταρισμάτων σε θρεντ όπως "Στη χώρα της πολυφαρμακίας-αυτοφαρμακίας-ακριβοφαρμακίας", "Έρχεται η σειρά των φαρμακοποιών" και αλλού.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορεί ο γενικός ιατρός να αρνηθεί την συνταγογρφηση υπό ορισμένες συνθήκες?

Θα έθετα το ερώτημα σε διαφορετική βάση: Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει έναν ιατρό να συνταγογραφήσει κανένα φάρμακο, αν ο ιατρός δεν το επιθυμεί.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τον προηγούμενο μήνα από ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να συνταγογραφησα δεκάδες ισως και εκατό χιλιάδες ευρώ

Ο/η φαρμακοποιός που τροφοδοτείς με τις συνταγές σου, θα πρέπει να αισθάνεται υποχρεωμένος απέναντί σου. Δυστυχώς οι όροι του παιχνιδιού είχαν στηθεί από πολύ νωρίτερα (ευθύνονται και οι προκάτοχοί μας) κατά τρόπο τέτοιο ώστε να μετατραπούμε σε απλή σφραγίδα-συντάκτη επιταγών για τον φαρμακοποιό. Αλλά μη φοβάσαι πια φίλε: Welcome on board άφοβα, η βάρκα πια βούλιαξε. Τί να πούμε κι εμείς που συνταγογραφούμε από την εποχή που το σαθρό κρατίδιό "μας" τιμολογούσε το Eucreas με 130 ευρώ (όταν στην Αγγλία είχε πέσει στα 50), το Αρισέπτ με 128, το Τσαμπίξ με 126 (και συμμετοχή του θεριακλή ασφαλισμένου 0%), το Σπιρίβα 67 (ακόμη και σήμερα κάνει ...50 ολόκληρα ευρώπουλα για 30 ρουφιξιές) και το Πλαβίξ 67 ( σήμερα, κάνει ...37! )
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Φεβρουαρίου 2012, 19:14:12 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

8 Φεβρουαρίου 2012, 19:56:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ένα αντίστοιχο thread sto forum για να παραθέσουμε τυχόν απορίες σε ποιο εμπείρους συναδέλφους σχετικά με τα προβλήματα του γενικού ιατρού στην συνταγογραφηση στο π.ι. και στην πληθώρα συνταγών από ιδιώτες που προσκομίζουν τα τιμημένα γηρατειά και οι νεότεροι.
Μπορεί ο γενικός ιατρός να αρνηθεί την συνταγογρφηση υπό ορισμένες συνθήκες?
Τον προηγούμενο μήνα από ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να συνταγογραφησα δεκάδες ισως και εκατό χιλιάδες ευρώ


Υποθέτω η ιδιότητα "Ειδικευόμενος" στο προφίλ σου έχει αλλάξει σε ειδικευμένος πλέον.
Αν μπορεί ο γενικός γιατρός να αρνηθεί τη συνταγογράφηση υπό ορισμένες συνθήκες;
Ο κάθε γιατρός μπορεί να αρνηθεί την συνταγογράφηση-αντιγραφή συνταγής άλλου γιατρού.
Βασικός λόγοι (μπορεί να είναι και συνδυασμοί τους):
- Όταν η συνταγή δεν είναι σωστή (όνομα ασθενούς, διάγνωση, ημερομηνία, σφραγίδα και υπογραφή γιατρού)
- Όταν ο "αντιγράφων" δεν συμφωνεί με την αγωγή.
- Όταν ο αντιγράφων δεν γνωρίζει την αγωγή.
Φυσικά δεν αναφέρω ως "συνταγές" αυτές που έχουν δοθεί τηλεφωνικά ή προφορικά από γιατρό, φαρμακοποιό, συγγενή, γείτονα.

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο σημείο, τώρα πλέον με τη δυνατότητα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης από όλους τους γιατρούς δεν υπάρχει δικαιολογία μη έκδοσης συνταγής από τον ιδιώτη ή το νοσοκομειακό γιατρό.
Πόσες φορές να πει κάποιος ως δικαιολογία ότι δεν δούλευε το internet, ο υπολογιστής, ο εκτυπωτής;
Μπορείς με ανακοινώσεις στα ιατρεία σου να πληροφορήσεις τους κατοίκους ότι:
"ΌΛΟΙ οι γιατροί ιδιώτες και του ΕΣΥ μπορούν να συνταγογραφούν σε ΟΛΑ τα ταμεία. Επομένως δεν θα γίνεται αντιγραφή χειρόγραφων συνταγών άλλων γιατρών."
Στις περιπτώσεις που υπάρχει μια "σωστή" χειρόγραφη συνταγή και θες να την αντιγράψεις τότε συνιστώ να κρατάς την ίδια ή ένα αντίγραφο της και στη συνταγή σου να γράφεις "Αντιγραφή συνταγής του κου τάδε, ειδικότητα και ημερομηνία".

Για το θέμα που έθιξε ο Μάνος, στην περιοχή που είμαι εγώ τουλάχιστον, το "στικάκι" (προσωπικά δεν έχω αλλά ρώτησα άτομα που έχουν) αποδίδει ταχύτητα ίση ή μικρότερη από μια παλιά dial up σύνδεση στο internet.
Θεωρώ ότι θα είναι χαμένος χρόνος να προσπαθήσω μια τέτοια σύνδεση.
Άλλωστε κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να έχει "στικάκι".
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Φεβρουαρίου 2012, 19:59:33 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

8 Φεβρουαρίου 2012, 21:23:36
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα βρείτε αρκετούς σχολιαστές. Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ως θέμα συζήτησης την εν δυνάμει
ηλεκτρονική συνταγογράφηση με το κοινώς λεγόμενο ''στικάκι'' στη κυρίως έδρα και περίγυρο των
Περιφερειακών ιατρείων. Την εμπειρία των συναδέλφων...
Επειδή υπάρχει μία μερικώς αντίθετη γνώμη από τον κ. Σκούφαλο, νομίζω πως πρέπει να καταθέσω και τη δική μου:
Το στικάκι (28,8) είναι η έσχατη λύση και μόνο. Η δυνατότητα να μας εξυπηρετήσει έχει να κάνει με τις συντεταγμένες που βρισκόμαστε και αρκετούς άλλους (ανασταλτικούς κατά βάση) παράγοντες.
Τα τεχνικά δεν τα ξέρω. Επειδή όμως το χρησιμοποίησα αρκετές φορές, όταν έχω μία μέτρια σύνδεση (όχι 3G) μπορεί να εκδοθεί συνταγή με λίγο κόπο (3-4 min). Για e-diagnosis πάρτε καλύτερα Κρατικό Λαχείο. Όταν καλύπτεται με 3G, λειτουργεί αρκετά καλά αλλά συνήθως είναι ασταθές - βελτιώνεται η συνταγογράφηση αισθητά (γίνεται συνήθως λειτουργική) αλλά το e-diagnosis πάλι είναι δύστροπο (δε μιλάω για ώρες αιχμής).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Φεβρουαρίου 2012, 21:54:38
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μπορεί ο γενικός ιατρός να αρνηθεί την συνταγογρφηση υπό ορισμένες συνθήκες?
Τί μου θύμησες τώρα....πριν απο περίπου 12 έτη ,ως Αγροτικός Ιατρός στο οροπέδιο Λασιθίου
είχα αρνηθεί να συνταγογραφήσω συνταγή με ψυχοφάρμακα σε κάποιο ασθενή κατόπιν τηλεφωνικής εντολής του τότε
Διευθυντή του  Γ.Ν Αγ.Νικολάου που ήταν και ...φαρμακοποιός ! Η αρνηση μου είχε σαν αποτέλεσμα να κληθώ σε
πειθαρχικό συμβούλιο που τελικά δεν έγινε ποτέ.Μετά απο έγγραφη απολογία μου στην οποία εξηγούσα σαφώς την αστική και
ενδεχομένος ποινική ευθύνη που βαραίνει το αίτημα του Διευθυντή,αυτός απέσυρε την ..δίωξη κατα εμου του απείθαρχου γιατρουδάκου.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

8 Φεβρουαρίου 2012, 23:17:55
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Ο προβληματισμός με το κόστος των συνταγογραφούμενων φαρμάκων ή την ποσότητά της είναι και δικός μου,
μιας και υπηρετώ σε διθέσιο Π.Ι. που η άλλη θέση είναι κενή (αναμένεται να έρθει συνάδελφος αγροτικός ιατρός) με αποτέλεσμα να συνταγογραφώ σε μέσο όρο για 50 άτομα την ημέρα, και φυσικά οι περισσότεροι δεν προσέρχονται για 1 συνταγή...

Επειδή πολύ γρήγορα απέκτησα τενοντίτιδα deQuervain στην προσπάθεια εξυπηρέτησης των ασφαλισμένων, μετά χαράς υποδέχτηκα την ηλεκτρονική συνταγογράφηση και την εφαρμόζω απο 1/1/12 στα 2 μεγαλύτερα εκ των 4 Π.Ι. τα οποία καλύπτω. Στο ένα δεν έχει σύνδεση της προκοπής, οπότε συνταγογραφώ με "στικάκι", το οποίο πληρώνω εγω βεβαίως-βεβαίως. Επειδη δεν έχει καλό σήμα μες στο ιατρείο έβαλα προέκταση και το στικάκι βρίσκεται σε ένα μέρος εκτός ιατρείου με το καλύτερο δυνατό σήμα. Υποτίθεται ότι έχει 3G αλλά δεν πιάνει και τρελές ταχύτητες, πάντως όταν δεν σέρνεται το e-syntagografisis τελειώνεις μια συνταγη σε αξιοπρεπή χρόνο. Σε σύγκριση με το internet στο άλλο Π.Ι. τα πάει σχεδόν εξίσου καλά (μη με ρωτησετε τι συνδεση ακριβως έχει γιατί ήρθε ένας τύπος και μου έβαλε έναν κωδικό για να έχω καλύτερες ταχύτητες υποτίθεται απο το internet που μοιράζονται οι υπόλοιποι στο δήμο). Τελικά δε νομίζω ότι αργω περισσότερο απο πριν, αν σκεφτεί κανείς ότι στα νεκρά διαστήματα γράφω την αγωγή στο μικρό βιβλιάριο ή γράφω την κόκκινη γραμμή κλπ.

Για το e-diagnosis τα λόγια είναι περιττα... παρόλα αυτα, κουτσοκαταφερνω και τους εξυπηρετώ όλους, αν όχι εκείνη τη στιγμη (σε περιπτωση που με πεταξει εξω 2-3 φορές) τους λέω ότι θα τα έχω την επόμενη φορά και τα γράφω στο σπίτι (έχουμε και homework στα γεράματα...). Το θέμα είναι ότι το έμαθαν όλοι για τη διενέργεια εργαστηριακών εξετασεων με συμμετοχή 15% και έρχονται και μου ζητανε εξετασεις καθημερινά όλο και περισσότεροι, έχω γράψει εξετάσεις ηλεκτρονικά απο 1/1/12 για 56 άτομα, χώρια αυτοι που πήραν χειρόγραφα παραπεμπτικά για εξετάσεις στο Κ.Υ.



8 Φεβρουαρίου 2012, 23:23:53
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Επίσης να προσθέσω ότι καθημερινά προσέρχονται για συνταγογράφηση τουλάχιστον 2-3 άτομα τα οποία πήγαν στο νοσοκομείο και τους δόθηκε η αγωγη σε απλό χαρτί συνταγης φαρμάκων με την οδηγία "να τα γράψετε στον αγροτικό, εμείς δεν μπορούμε".

Αρνήθηκα να συνταγογραφήσω Ciproxin που υποτιθεται δόθηκε σε ασφαλισμένο απο το νοσοκομείο, μιας και δεν είχε μαζί του εξιτηριο, συνταγη που να αναγράφεται η αγωγή ή οτιδήποτε άλλο που να μαρτυρα το λόγο για τον οποίο του δόθηκε αυτη η αγωγή και ποιός τη χορήγησε.

9 Φεβρουαρίου 2012, 01:32:06
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

iannniss


Σας ευχαριστώ θερμά ολους που καταθέσατε την άποψη και την εμπειρία σας ,το φόρουμ αυτό είναι ένα δυνατό εργαλείο στο χέρι του γενικού ιατρού. θα αλλάξω το προφίλ μου τώρα ποια είμαι ΕΙΔΙΚΟΣ...

9 Φεβρουαρίου 2012, 02:26:33
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

jailbreak

Επώνυμοι
Εντάξει με το στικακι γίνεται δουλειά ,αλλά το θέμα της εκτύπωσης; ποιος επομιζεται το κόστος εκτύπωτή μελανάκια ,Α4 ;

9 Φεβρουαρίου 2012, 17:00:24
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Έχω προμηθευτεί φορητο υπολογιστη (notebook για την ακρίβεια) και εκτυπωτή laser απο το ΚΥ.

Μου έδωσαν επίσης 2 κουτιά με κόλλες Α4, με την επιφύλαξη ότι ίσως να μην μπορούν να τα χορηγησουν ξανα στο μέλλον.

Όταν αδειάσει το τόνερ, θα δούμε...

Επειδή καλύπτω 4 Π.Ι. φυσικά δεν μπορούσαν να δώσουν 4 εκτυπωτές... μου έδωσαν απο το ΚΥ έναν για το μεγαλύτερο Π.Ι. και στο 2ο Π.Ι. τον αγόρασε η πρόεδρος, αν και σαφως προβληματισμένη με το τι θα γίνει με τα αναλώσιμα.

Ο διευθυντής του Κ.Υ. προσπαθεί μα βρει άκρη να προμηθευτούμε 'στικάκια' για τη συνταγογράφηση στα Π.Ι., δεν είμαι αισιόδοξη όμως ότι θα τα καταφέρει.

9 Φεβρουαρίου 2012, 17:05:50
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ένα αντίστοιχο thread sto forum για να παραθέσουμε τυχόν απορίες σε ποιο εμπείρους συναδέλφους σχετικά με τα προβλήματα του γενικού ιατρού στην συνταγογραφηση στο π.ι. και στην πληθώρα συνταγών από ιδιώτες που προσκομίζουν τα τιμημένα γηρατειά και οι νεότεροι.
Μπορεί ο γενικός ιατρός να αρνηθεί την συνταγογρφηση υπό ορισμένες συνθήκες?
Τον προηγούμενο μήνα από ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να συνταγογραφησα δεκάδες ισως και εκατό χιλιάδες ευρώ

Κανείς Γενικός Γιατρός δεν υποχρεούται να αντιγράφει οτιδήποτε στο Π. Ι. Ακόμη και αν ο ασθενής έχει δεκάδες γνωματεύσεων από "ειδικούς", "καθηγητές" κλπ. Απλά να είστε όλοι προετοιμασμένοι για συγκρούσεις, καταρχήν με τους ιδιώτες συναδέλφους, και στη συνέχεια με τους ασθενείς-πολίτες! Στο δικό μου Π.Ι που ακόμη προσπαθώ να συμμαζέψω ....αυτά που δεν συμμαζεύονται, όταν ξεκίνησα περίπου το 40-45% των άνω των 65 έπασχαν από Στεφανιαία νόσο, σχεδόν όλοι ελάμβαναν την ίδια κλοπιδογρέλη(πρωτότυπη), 70-80% επισκέπτονται τον ίδιο ορθοπεδικό (και πέρνουν όλοι τον ίδιο συνδιασμό ΜΣΑΦ-πραζόλης), 100 περίπου άτομα έχουν υποβληθεί σε αρθροπλαστικές κάθε είδους, και πολλά πολλά ακόμη γνωστά και ευτράπελα. Κανείς βέβαια από όλους αυτούς τους ιδιώτες που λιμαίνονται την περιοχή και την κάθε περιοχή (για να μην θέτω το θέμα σε προσωπικό επίπεδο), δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για το γεγονός ότι όλοι οι διαβητικοί είναι εκτός ρύθμισης της νόσου, το ίδιο και οι υπερτασικοί, και κανείς φυσικά δεν έδωσε ποτέ δεκάρα για το κόστος

9 Φεβρουαρίου 2012, 19:02:10
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Στην 7η ΥΠΕ επικρατεί η άποψη πως ο Γ.Ι. θα μεταφέρει στο πορτ μπαγκάζ όλα τα σύνεργα, εννοείται πως θα τα ξεφορτώνει σε κάθε
αποθήκη, σχολειό, ή κοινοτικό γραφείο που κατεβαίνει... Φυσικά τα ''στικάκια'' τα εμπνεύστηκαν άτομα με έφεση στα δίκτυα, μα και στην
μικροοικονομία. Η οποιαδήποτε πρόταση για adsl σύνδεση στη κυρίως έδρα του ΠΙ δεν απέδωσε.
  Εν τω μεταξύ το ΙΚΑ συνεχίζει να προμηθεύει 5 συνταγολόγια ανά γιατρό των ΠΙ και σε αρκετές περιπτώσεις καταναλώνονται τα δύο
μέσα στην ημέρα, ιδίως μετά από ρεπό ή στα μεγαλύτερα ΠΙ. Η κατάσταση αυτή σε ταλαιπωρεί σε ένα αδιάκοπο πήγαινελα από την έδρα
σου στο ΚΥ για να συμπληρώσεις την αίτηση χρέωσης αποχρέωσης των πέντε συνταγολογίων και να επιστρέψεις την επομένη να τα πάρεις.
Μέχρι τώρα το ΙΚΑ δεν έχει απαντήσει εγγράφως στο αίτημα που σας επισυνάπτω παρακάτω.
 Στα μέρη σας πόσα συνταγολόγια σας χορηγούνται;
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Φεβρουαρίου 2012, 19:09:48 από Πατρωνάκης Μάνος »

9 Φεβρουαρίου 2012, 19:36:46
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Με κίνηση περίπου 1000-1100 άτομα στον μήνα, εγώ χρειάζομαι περίπου 20 ανά μήνα, αλλά τα προμηθεύομαστε από το ΚΥ και όχι από το ΙΚΑ

9 Φεβρουαρίου 2012, 23:37:19
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

kvasilakos


αν δεν υπαρχουν συνταγολογια και internet για ηλεκτρονικη συντεγογραφηση ο ιατρος στο ΠΙ θα ειναι απλα ενα...περουσιακο στοιχειο του ιατρειου
Γενικός Οικογενειακος Ιατρος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
11079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2013, 14:34:08
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
5124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2014, 22:14:12
από Denominator
1 Απαντήσεις
68855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2018, 00:41:14
από Argirios Argiriou
22 Απαντήσεις
79373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2018, 15:19:44
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
10723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou