Θέματα Εργασίας > Εργασία στο δημόσιο τομέα

Συνταγογραφηση στο Π.Ι.-

(1/29) > >>

iannniss:
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ένα αντίστοιχο thread sto forum για να παραθέσουμε τυχόν απορίες σε ποιο εμπείρους συναδέλφους σχετικά με τα προβλήματα του γενικού ιατρού στην συνταγογραφηση στο π.ι. και στην πληθώρα συνταγών από ιδιώτες που προσκομίζουν τα τιμημένα γηρατειά και οι νεότεροι.
Μπορεί ο γενικός ιατρός να αρνηθεί την συνταγογρφηση υπό ορισμένες συνθήκες?
Τον προηγούμενο μήνα από ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να συνταγογραφησα δεκάδες ισως και εκατό χιλιάδες ευρώ

Πατρωνάκης Μάνος:
 Θα βρείτε αρκετούς σχολιαστές. Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ως θέμα συζήτησης την εν δυνάμει
ηλεκτρονική συνταγογράφηση με το κοινώς λεγόμενο ''στικάκι'' στη κυρίως έδρα και περίγυρο των
Περιφερειακών ιατρείων. Την εμπειρία των συναδέλφων...

EzeΤΡΟΛ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν γνωρίζω αν υπάρχει ένα αντίστοιχο thread sto forum για να παραθέσουμε τυχόν απορίες σε ποιο εμπείρους συναδέλφους σχετικά με τα προβλήματα του γενικού ιατρού στην συνταγογραφηση στο π.ι. και στην πληθώρα συνταγών από ιδιώτες που προσκομίζουν τα τιμημένα γηρατειά και οι νεότεροι.

--- Τέλος παράθεσης ---

Καλωσήρθατε συνάδελφε, και συγχαρητήρια για τους δικαιολογημένους προβληματισμούς σου. Μπορείς να βρεις πληθώρα σχετικών ποσταρισμάτων σε θρεντ όπως "Στη χώρα της πολυφαρμακίας-αυτοφαρμακίας-ακριβοφαρμακίας", "Έρχεται η σειρά των φαρμακοποιών" και αλλού.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΜπορεί ο γενικός ιατρός να αρνηθεί την συνταγογρφηση υπό ορισμένες συνθήκες?

--- Τέλος παράθεσης ---

Θα έθετα το ερώτημα σε διαφορετική βάση: Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει έναν ιατρό να συνταγογραφήσει κανένα φάρμακο, αν ο ιατρός δεν το επιθυμεί.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤον προηγούμενο μήνα από ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να συνταγογραφησα δεκάδες ισως και εκατό χιλιάδες ευρώ

--- Τέλος παράθεσης ---

Ο/η φαρμακοποιός που τροφοδοτείς με τις συνταγές σου, θα πρέπει να αισθάνεται υποχρεωμένος απέναντί σου. Δυστυχώς οι όροι του παιχνιδιού είχαν στηθεί από πολύ νωρίτερα (ευθύνονται και οι προκάτοχοί μας) κατά τρόπο τέτοιο ώστε να μετατραπούμε σε απλή σφραγίδα-συντάκτη επιταγών για τον φαρμακοποιό. Αλλά μη φοβάσαι πια φίλε: Welcome on board άφοβα, η βάρκα πια βούλιαξε. Τί να πούμε κι εμείς που συνταγογραφούμε από την εποχή που το σαθρό κρατίδιό "μας" τιμολογούσε το Eucreas με 130 ευρώ (όταν στην Αγγλία είχε πέσει στα 50), το Αρισέπτ με 128, το Τσαμπίξ με 126 (και συμμετοχή του θεριακλή ασφαλισμένου 0%), το Σπιρίβα 67 (ακόμη και σήμερα κάνει ...50 ολόκληρα ευρώπουλα για 30 ρουφιξιές) και το Πλαβίξ 67 ( σήμερα, κάνει ...37! )

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν γνωρίζω αν υπάρχει ένα αντίστοιχο thread sto forum για να παραθέσουμε τυχόν απορίες σε ποιο εμπείρους συναδέλφους σχετικά με τα προβλήματα του γενικού ιατρού στην συνταγογραφηση στο π.ι. και στην πληθώρα συνταγών από ιδιώτες που προσκομίζουν τα τιμημένα γηρατειά και οι νεότεροι.
Μπορεί ο γενικός ιατρός να αρνηθεί την συνταγογρφηση υπό ορισμένες συνθήκες?
Τον προηγούμενο μήνα από ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να συνταγογραφησα δεκάδες ισως και εκατό χιλιάδες ευρώ


--- Τέλος παράθεσης ---

Υποθέτω η ιδιότητα "Ειδικευόμενος" στο προφίλ σου έχει αλλάξει σε ειδικευμένος πλέον.
Αν μπορεί ο γενικός γιατρός να αρνηθεί τη συνταγογράφηση υπό ορισμένες συνθήκες;
Ο κάθε γιατρός μπορεί να αρνηθεί την συνταγογράφηση-αντιγραφή συνταγής άλλου γιατρού.
Βασικός λόγοι (μπορεί να είναι και συνδυασμοί τους):
- Όταν η συνταγή δεν είναι σωστή (όνομα ασθενούς, διάγνωση, ημερομηνία, σφραγίδα και υπογραφή γιατρού)
- Όταν ο "αντιγράφων" δεν συμφωνεί με την αγωγή.
- Όταν ο αντιγράφων δεν γνωρίζει την αγωγή.
Φυσικά δεν αναφέρω ως "συνταγές" αυτές που έχουν δοθεί τηλεφωνικά ή προφορικά από γιατρό, φαρμακοποιό, συγγενή, γείτονα.

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο σημείο, τώρα πλέον με τη δυνατότητα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης από όλους τους γιατρούς δεν υπάρχει δικαιολογία μη έκδοσης συνταγής από τον ιδιώτη ή το νοσοκομειακό γιατρό.
Πόσες φορές να πει κάποιος ως δικαιολογία ότι δεν δούλευε το internet, ο υπολογιστής, ο εκτυπωτής;
Μπορείς με ανακοινώσεις στα ιατρεία σου να πληροφορήσεις τους κατοίκους ότι:
"ΌΛΟΙ οι γιατροί ιδιώτες και του ΕΣΥ μπορούν να συνταγογραφούν σε ΟΛΑ τα ταμεία. Επομένως δεν θα γίνεται αντιγραφή χειρόγραφων συνταγών άλλων γιατρών."
Στις περιπτώσεις που υπάρχει μια "σωστή" χειρόγραφη συνταγή και θες να την αντιγράψεις τότε συνιστώ να κρατάς την ίδια ή ένα αντίγραφο της και στη συνταγή σου να γράφεις "Αντιγραφή συνταγής του κου τάδε, ειδικότητα και ημερομηνία".

Για το θέμα που έθιξε ο Μάνος, στην περιοχή που είμαι εγώ τουλάχιστον, το "στικάκι" (προσωπικά δεν έχω αλλά ρώτησα άτομα που έχουν) αποδίδει ταχύτητα ίση ή μικρότερη από μια παλιά dial up σύνδεση στο internet.
Θεωρώ ότι θα είναι χαμένος χρόνος να προσπαθήσω μια τέτοια σύνδεση.
Άλλωστε κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να έχει "στικάκι".

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Θα βρείτε αρκετούς σχολιαστές. Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ως θέμα συζήτησης την εν δυνάμει
ηλεκτρονική συνταγογράφηση με το κοινώς λεγόμενο ''στικάκι'' στη κυρίως έδρα και περίγυρο των
Περιφερειακών ιατρείων. Την εμπειρία των συναδέλφων...

--- Τέλος παράθεσης ---
Επειδή υπάρχει μία μερικώς αντίθετη γνώμη από τον κ. Σκούφαλο, νομίζω πως πρέπει να καταθέσω και τη δική μου:
Το στικάκι (28,8) είναι η έσχατη λύση και μόνο. Η δυνατότητα να μας εξυπηρετήσει έχει να κάνει με τις συντεταγμένες που βρισκόμαστε και αρκετούς άλλους (ανασταλτικούς κατά βάση) παράγοντες.
Τα τεχνικά δεν τα ξέρω. Επειδή όμως το χρησιμοποίησα αρκετές φορές, όταν έχω μία μέτρια σύνδεση (όχι 3G) μπορεί να εκδοθεί συνταγή με λίγο κόπο (3-4 min). Για e-diagnosis πάρτε καλύτερα Κρατικό Λαχείο. Όταν καλύπτεται με 3G, λειτουργεί αρκετά καλά αλλά συνήθως είναι ασταθές - βελτιώνεται η συνταγογράφηση αισθητά (γίνεται συνήθως λειτουργική) αλλά το e-diagnosis πάλι είναι δύστροπο (δε μιλάω για ώρες αιχμής).

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση