Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 05:33:49

Ψηφοφορία

Πρέπει ο ειδικός του Π.Ι. να αντιγράφει συνταγές άλλων ειδικών με δεδομένο ότι όλοι είναι πιστοποιημένοι στο e-syntagografisi;

Πάντα όταν προέρχονται από άλλη ειδικότητα
0 (0%)
Nαι εφόσον είναι χρόνιες αγωγές και υπάρχει γνωμάτευση
13 (26.5%)
Πάντα όταν είναι νόμιμο (σωστά συμπληρωμένη συνταγή)
3 (6.1%)
Πάντα στα πλαίσια της συναδελφικότητας
1 (2%)
Ποτέ αν δεν προηγηθεί εξέταση
15 (30.6%)
Ποτέ, γενικώς
2 (4.1%)
Κατά κανόνα και με διάκριση ανάλογα με το περιστατικό
15 (30.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 49

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογραφηση στο Π.Ι.-  (Αναγνώστηκε 67571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Μαρτίου 2012, 10:02:26
Απάντηση #105
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γελάσαμε και σήμερα!

Αμ΄αυτό το : "μετά από καταγγελίες φαρμακοποιών και εταιρειών που ανέφεραν ότι στην περιφέρεια η συνταγογράφηση είναι ανεξέλεγκτη" ;  :D

Ο φμφ του χωριού α π ο κ λ ε ί ε τ α ι να πήγε και να έδωσε τον ιατρό που τον τροφοδοτεί με συνταγές, το ίδιο και η εταιρεία που "έπαιζε" ο ιατρός.

Σίγουρα οι καρφωτές γίνανε από ανταγωνίστριες εταιρείες και ανταγωνιστές φμφ (π.χ. πόλεων, που έβλεπαν τους ασφαλισμένους να μην μπορούν να εξυπηρετηθούν στην πόλη και να κατευθύνονται στα ΠΙ) και ουσιαστικά το νέο αυτό μέτρο οφείλεται σε εμφύλιο μέσα στις τάξεις των εταιρειών και των φμφ.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Μαρτίου 2012, 10:39:36 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

6 Μαρτίου 2012, 21:57:42
Απάντηση #106
Αποσυνδεδεμένος

parpar


Μην πιστευετε τιποτα αν δεν παρουσιασουν επισημη καταγγελια....
Η λογικη του διαίρει αι βασιλευε συνεχιζει να υπαρχει...
Καποτε οι ιδιωτικοι υπαλληλοι στραφηκαν εναντιων των δημοσιων υπαλληλων μολις ενημερωθηκαν για τις απολαβες τους που σε καποιους παρουσιαζοταν αυξημενες . Αποτελεσμα .. μειωσεις σε ολους και εν συνεχεια και στον ιδιωτικο τομεα. Χωριζω τον κοσμο σε δυο στρατοπεδα ωστε οταν επηρεαζω την ζωη του ενος να στηριζομαι απο τον αλλο και αντιστροφα...
Με τον ιδιο τροπο θελουν να δημιουργησουν εχθρα αναμεσα σε φαρμακοποιους - ιατρους - εταιριες και δεν ξερω και ποιον αλλο θα εμπλεξουν ωστε να μας γονατισουν ολους σιγα σιγα...
Εχουμε μελλον ακομα αν δεν αντιδρασουμε με καποιον εξυπνο στην τελικη τροπο ωστε να αναγκαστουν να αλλαξουν πολιτικη.

7 Μαρτίου 2012, 00:39:24
Απάντηση #107
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Το απόλυτο χάος ....!! Δυστυχώς αυτό όμως τροφοδοτείται από την ίδια την ηγεσία. Ασυνάρτητες σκέψεις, δραστική ουσία στο ΦΕΚ αλλά αναβολή για αργότερα, φαρμακοποιοί να χαίρονται γιατί νομίζουν οτι θα αρχίσουν να κερδίζουν χρήματα (που δεν υπάρχουν), ιδιώτες να συνεχίζουν να συνταγογραφούν πρωτότυπα λες και ζουν σε άλλη χώρα και σε άλλο χρόνο, διαρροές από το ΥΥΚΑ ότι στην περιφέρεια η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη...(λες και στο κέντρο είναι ελεγχόμενη).., ασθενείς να ρωτάνε το πρωί στο ιατρείο τι είναι αυτά τα γενόσημα, άλλοι λίγο πιο φευγάτοι ....να αναρωτιούνται μήπως με αυτόν τον τρόπο-στα πρότυπα των...αεροψεκασμών..-σχεδίαζεται η αποβλάκωση του λαού.....ΧΑΟΣ ΧΑΟΣ ΧΑΟΣ. Κουράγιο σε όλους!

7 Μαρτίου 2012, 09:12:45
Απάντηση #108
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ιδιώτες να συνεχίζουν να συνταγογραφούν πρωτότυπα λες και ζουν σε άλλη χώρα και σε άλλο χρόνο

Μα, φίλε ioannis thessaloniki, τα γενόσημα στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι φθηνότερα από τα πρωτότυπα κατά πολύ όπως θα όφειλαν. Π.χ. Η πρωτότυπη λοσαρτάνη κάνει 28 ευρώ και η γενόσημη 27. Επομένως, ποιό το όφελος για το κράτος από τη στροφή στα γενόσημα;

Πραγματικά, αγνό χάος.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Μαρτίου 2012, 09:16:25 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Ιουνίου 2012, 02:22:57
Απάντηση #109
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Συναδελφοι, 2-3 ερωτησεις περι διαδικαστικων.
Προσφατα ανταλλαξαμε εξωδικα με ιδιωτη καρδιολογο. Εγω εστειλα πρωτος, καθοτι θεωρησα καποια σχολια του σε ασθενεις, μετα απο αλλαγη αγωγης του, συκοφαντικα ως προς το ατομο μου, και τελικως δεν με χαροποιησε και ιδιαιτερα ενα τηλεφωνημα που δεχτηκα απο τον ιδιο με υβριστικο και απειλιτικο περιεχομενο. Το εξωδικο που εστειλα εγω δεν το κοινοποιησα στον συλλογο. Αυτος απαντησε με εξωδικο περι συκοφαντησης του, το οποιο και εστειλε και στο συλλογο. Τωρα ειδα mail προσκλησης στο Δ.Σ. για την Τριτη το βραδυ, με αρ. πρωτοκολλου, με θεμα το εξωδικο του ιδιωτη. Πως πρεπει να χειριστω το θεμα με το συλλογο?
Αξιζει να πω οτι η θεση μου ως νεου γενικου ιατρου στην περιοχη και η θεση και οι δεσμοι του ιδιωτη με τα περισσοτερα μελη, μου προκαλουν μια ανησυχια, σιγουρα αδικαιολογητη ομως.

ΥΓ. ουσιαστικα γραφω επωνυμα, καθοτι ολοι στην περιοχη γνωριζουν ποιος ειμαι, οπότε συγχωρηστε μου την μη απολυτη ελευθερια εκφρασης.

2 Ιουνίου 2012, 09:08:05
Απάντηση #110
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι, 2-3 ερωτησεις περι διαδικαστικων.
Προσφατα ανταλλαξαμε εξωδικα με ιδιωτη καρδιολογο. Εγω εστειλα πρωτος, καθοτι θεωρησα καποια σχολια του σε ασθενεις, μετα απο αλλαγη αγωγης του, συκοφαντικα ως προς το ατομο μου, και τελικως δεν με χαροποιησε και ιδιαιτερα ενα τηλεφωνημα που δεχτηκα απο τον ιδιο με υβριστικο και απειλιτικο περιεχομενο. Το εξωδικο που εστειλα εγω δεν το κοινοποιησα στον συλλογο. Αυτος απαντησε με εξωδικο περι συκοφαντησης του, το οποιο και εστειλε και στο συλλογο. Τωρα ειδα mail προσκλησης στο Δ.Σ. για την Τριτη το βραδυ, με αρ. πρωτοκολλου, με θεμα το εξωδικο του ιδιωτη. Πως πρεπει να χειριστω το θεμα με το συλλογο?
Αξιζει να πω οτι η θεση μου ως νεου γενικου ιατρου στην περιοχη και η θεση και οι δεσμοι του ιδιωτη με τα περισσοτερα μελη, μου προκαλουν μια ανησυχια, σιγουρα αδικαιολογητη ομως.

ΥΓ. ουσιαστικα γραφω επωνυμα, καθοτι ολοι στην περιοχη γνωριζουν ποιος ειμαι, οπότε συγχωρηστε μου την μη απολυτη ελευθερια εκφρασης.

Καλημέρα.

Το εξώδικο δεν είναι "εκτελεστικό" έγγραφο. Είναι μία τεκμηριωμένη(για μελλοντική χρήση) προσπάθεια εξωδικαστικής επίλυσης ενός θέματος που αφορά δύο, εν δυνάμει, αντιδίκους. Μπορείς και να το σκίσεις και ν'αδιαφορήσεις παντελώς για την ύπαρξή του ή ν'αρχίσεις ν'ανταλλάσεις εξώδικα πλουτίζοντας τους δικηγόρους. Κοινοποίηση εξωδίκου σε τρίτο άτομο ή φορέα ουδεμία νομική ισχύ έχει, παρά μόνο επικοινωνιακή.

Στο δια ταύτα τώρα. Ο σύλλογος μπορεί να σε καλέσει να "απολογηθείς" μόνο επί επώνυμης και πρωτοκολλημένης καταγγελίας. Το εξώδικο δεν είναι καταγγελία. Και φυσικά δεν υφίσταται, νομικά, πρόσκληση μέσω email.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αδιαφορήσεις για το email όπως και για το εξώδικο. Αν δεχτείς τηλεφώνημα από το σύλλογο πες τους ότι υποχρεούνται να σε καλέσουν μόνο εγγράφως και με αριθμό πρωτοκόλλου. Η δε πρόσκληση οφείλει να έχει τον αριθμό πρωτοκόλλου της απόφασης του ΔΣ, διότι χωρίς συνέλευση(τακτική ή έκτακτη) δεν μπορεί να ληφθεί μία τέτοια απόφαση. Όσο για τον συνάδελφο μπορεί να καταθέσει τεκμηριωμένη καταγγελία στο σύλλογο και μηνυτήρια αγωγή στον εισαγγελέα. Προσοχή, όχι απλή αγωγή αλλά μηνυτήρια αγωγή. Εάν γίνει δεκτή, εκδικαστεί και βγει εις βάρος σου απόφαση τότε μπορεί να καταθέσει και αγωγή.

Στηρίζονται στις ελλιπείς νομικές γνώσεις μας και στην υπέρμετρη αλαζονεία τους. Μη φοβάσαι, κανείς δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.

Ευχαριστώ.  
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Ιουνίου 2012, 09:44:36 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

2 Ιουνίου 2012, 10:53:52
Απάντηση #111
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι, 2-3 ερωτησεις περι διαδικαστικων.
Προσφατα ανταλλαξαμε εξωδικα με ιδιωτη καρδιολογο. Εγω εστειλα πρωτος, καθοτι θεωρησα καποια σχολια του σε ασθενεις, μετα απο αλλαγη αγωγης του, συκοφαντικα ως προς το ατομο μου, και τελικως δεν με χαροποιησε και ιδιαιτερα ενα τηλεφωνημα που δεχτηκα απο τον ιδιο με υβριστικο και απειλιτικο περιεχομενο. Το εξωδικο που εστειλα εγω δεν το κοινοποιησα στον συλλογο. Αυτος απαντησε με εξωδικο περι συκοφαντησης του, το οποιο και εστειλε και στο συλλογο. Τωρα ειδα mail προσκλησης στο Δ.Σ. για την Τριτη το βραδυ, με αρ. πρωτοκολλου, με θεμα το εξωδικο του ιδιωτη. Πως πρεπει να χειριστω το θεμα με το συλλογο?
Αξιζει να πω οτι η θεση μου ως νεου γενικου ιατρου στην περιοχη και η θεση και οι δεσμοι του ιδιωτη με τα περισσοτερα μελη, μου προκαλουν μια ανησυχια, σιγουρα αδικαιολογητη ομως.

ΥΓ. ουσιαστικα γραφω επωνυμα, καθοτι ολοι στην περιοχη γνωριζουν ποιος ειμαι, οπότε συγχωρηστε μου την μη απολυτη ελευθερια εκφρασης.
Κατ αρχήν πριν στείλεις εξώδικο έπρεπε να είχες θέσει τυπικά το θέμα στον Ιατρικό Σύλλογο, όχι ότι είναι απαραίτητο αλλά ο Σύλλογος μπορεί να το θεωρήσει στα πλαίσια της ιατρικής δεοντολογίας ως μη πρέπον. Βέβαια, εφόσον έστειλε και αυτός σας βάζει στην ίδια μοίρα. Ζήτα την πρόσκληση του ιατρικού συλλόγου γραπτώς αν και εφόσον έχει αριθμό πρωτοκόλλου δεν νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα να σου την δώσουν γραπτώς.
Στο θέμα μας τώρα: Δεν ξέρω σε τι φάση είναι ο σύλλογος, αλλά μην περιμένεις να σου στρώσουν χαλί.
Για σένα ισχύει το εξής: Συνταγογραφείς την αγωγή που θεωρείς πρέπουσα και δεν είσαι καθόλου υποχρεωμένος να συνταγογραφείς αγωγή άλλου. Σήμερα πλέον, δεν υπάρχει περιορισμός σε κανένα γιατρό για να συνταγογραφήσει την αγωγή που κρίνει σκόπιμη για τον ασθενή και να δώσει και τρίμηνη συνταγή για φάρμακα της ειδικότητας του ώστε και να παρακολουθεί τον ασθενή και να μην χρειάζεται να τρέχει δεξια-αριστερά για να γράφει τα φάρμακα σε άλλο γιατρό. Συνεπώς τυπικά, εάν ο ασθενής ήρθε σε σένα είτε ο ιδιώτης ιατρός δεν ενδιαφέρεται για την συνέχιση της θεραπείας του, είτε ο ασθενής αποφάσισε να ζητήσει αλλού γνώμη.
Τώρα το τι θα γίνει έχει σχέσει και με τι γράφει το δικό σου εξώδικο και τι γράφει το δικό του εξώδικο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Ιουνίου 2012, 15:28:21
Απάντηση #112
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Καλο ειναι να περιχαρακωνουμε το ονομα μας και αν πιστευεις πως ο καρδιολογος σε συκοφαντησε αρχικα σε ασθενεις και αργοτερα σε εξυβρισε-απειλησε τηλεφωνικα καλα εκανες και προχωρησες σε εξωδικο.Οντας νεος σε μια περιοχη σιγουρα χαλας τα "μαγαζακια" διαφορων που μεχρι σημερα πονταροντας σε αγροτικους-δε το λεω υποτιμητικα,όλοι υπήρξαμε κάποτε και καταλαβαινετε τι θελω να πω-κανανε μπιζνες με φαρμακα στην περιοχη τους.Πιθανα και εγω να έκανα εξωδικο.
 
Αλλά ενα λεπτο θεμα -αν θες κατα τη γνωμη μου και ενδεχομενως να κανω λάθος- ειναι η αλλαγη στη θεραπεια που εκανες τι ποιοτητα ειχε.
Αν για παραδειγμα αμφισβητησες τη δοσολογια (πχ εκανεσς το 1χ1 σε 1χ2) ή την κατηγορια χορηγουμενου φαρμακου (πχ αντι για σαλοσπιρ εβαλες κλοπιδογρελη ή αντι πχ σολφουνυλουριας εβαλες αναστολεα dpp4) ειναι δικαιωμα σου και καλως επραξες αφου αναλαμβανοντας τον ασθενη ταυτοχρονα γινεσαι και θεραπων ιατρος και δικαιουσαι παρεμβαση επι της αγωγης του.Ο ειδικος μπορει να τον ξαναδει σε ενα χρονο ή και αργοτερα οποτε γιατι να περιμενεις?Η υπογραφη σου δινει ευθυνες αλλα και δικαιωματα.
Επίσης αν ο ασθενης επαιρνε μια κλοπιδογρελη της πλακας-καραφασοναρα και εσυ έβαλες πχ πρωτοτυπο ηθικα πάλι -και οχι νομικα-απο πάνω θα εισαι και σιγουρα δε θα κανει κακη εντυπωση.Προσωπικα το εχω κανει και σε πληροφορω πως κανεις ειδικος δεν ειχε τα ουμπαλα να μου την πει.Τι να μου εξάλλου?Γιατι άλλαξα το PAPARIX σε plavix-iscover?δε νομιζω να τον παιρνει....

Αν η παρεμβαση σου όμως αφορα αλλαγη από γενοσημο επιλογης του καρδιολογου σε γενοσημο της επιλογης σου ,μμμμμ,τότε ενδεχομενως να μην κανει και πολυ καλη εντυπωση

Κατα τη γνωμη μου όταν ιατρος καλειται να συνταγογραφει αυτοματα γινεται και υπόλογος της υπογραφης του.Οταν ασθενειις με χρονια νοσο λαμβανουν αγωγη απο ειδικο ιατρο με καραφασοναρες ζητω πάντα ενυπογραφη γνωματευση του ειδικου και στη διαγνωση βαζω πχ ΣΝ,ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΚΥΡΙΟΥ ΤΑΔΕ,ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗΣ.Oχι οτι αυτο με νομιμοποει επι παρενεργειων-ανεπιθυντων ενεργειων αλλά στο ηθικο κομματι -εστω και λανθασμενα-προσωπικα νιωθω πιο σιγουρος(?)

Αν θες την αποψη μου σε επιπεδο ιατρικου συλλογου θα γινουν απλες συστασεις.Καλο ειναι να εξηγησεις τη θεση σου-ότι δηλ δεν εισαι γραμματεας κανενος και να εχεις το θαρρος τησ γνωμης σου.Εχεις καθε στιγμη το δικαωμα να αμφισβητησεις συνταγη-γνωματευση ειδικου και να ζητησεις επανεξεταση-αναπροσαρμογη αγωγης.Αρκει το παιχνιδι να μην παιζεται σε επιπεδο ποιο φασον θα χορηγησει ποιος και να υπάρχει επικοινωνια μεταξυ ημων και των ειδικων για να αποφευγονται παρεξηγησεις.
Αυτα όλα εχουν ξαναγραφει οταν συζητουσαμε την συσταση του ιατρικου συλλογου Κοζανης(αν θυμαμαι καλα) που τραβαγε το αυτακι στους γενικους ιατρους της περιοχης

Ειλικρινα όμως,όπως και να εχει,δε νομιζω να γινει κατι πέρα απο συστασεις σε αυτη τη φαση.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Ιουνίου 2012, 15:30:01 από jack »
+

2 Ιουνίου 2012, 16:55:31
Απάντηση #113
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσο για τον συνάδελφο μπορεί να καταθέσει τεκμηριωμένη καταγγελία στο σύλλογο και μηνυτήρια αγωγή στον εισαγγελέα.

Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω αυθαίρετα στο θέμα.

Παρεμβαίνω κυρίως ή προσθέτως είναι νομική ορολογία: Κυρίως σημαίνει αντιποιούμαι εν όλω ή εν μέρει το αντικείμενο της δίκης και προσθέτως, λαμβάνω μέρος υπέρ ενός εκ των διαδίκων έχων έννομο συμφέρον.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η παρέμβαση μου δεν έχει σχέση με τα παραπάνω αλλά έγκειται στην αναφορά περί μηνυτήριας αγωγής στον Εισαγγελέα, επομένως δύναται να θεωρηθεί ως εξωθεσμική και να μην ακουστεί καν στο ακροατήριο (για να μη πούμε να καταχωρηθεί στα πρακτικά).
Και τί τον περάσαμε δηλαδή τον λέα; Δεν έχει σοβαρότερα θέματα ν΄ασχοληθεί από τις κοκκορομαχίες μεταξύ συναδέλφων επιτηδευματιών; Τα πινάκια κάθε δικασίμου βρίθουν από εκατοντάδες υποθέσεις, τα 2/3 των οποίων είναι αερολογίες του τύπου "μού 'πες - σού 'πα - έτσι, ε; - θα σου δείξω εγώ τώρα" και πάει λέγοντας.

Ωστόσο, με τέτοιες υποθέσεις συντηρείται και γιγαντώνεται από το υστέρημα των αντίδικων η συμπαθής τάξη των δικηγόρων, που μάλιστα σκαρφίζονται παν το δυνατό ώστε κάθε υπόθεση όσο απλή και αν ξεκινάει, να καταλήγει σε περικοκλάδα (προκαταρκτική έρευνα απ΄τον Πταισματοδίκα, κλήτευση μαρτύρων, αναβολές για λόγους υγείας με αβαβά χαρτιά από Νοσοκομεία, απεργίες, ασφαλιστικά μέτρα, απρόοπτο τρέξιμο, πρόσθετες παραστάσεις, εφετεία κ.α.), και τελικά να φτάνει στο Ανώτερο Δικαστήριο της χώρας (γνωστό και ως Π@πάρειος Πάγος) και, αν είναι δυνατό, και σε αυτό των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων της Χάγης, μόνο και μόνο για να ικανοποιηθεί ο κομπλεξισμός κάποιου που θεωρεί ότι θίχτηκε και για να του τα μασήσουν οι χασοδίκες (καθότι "δικηγόρος απλήρωτος, σκ@τά μπουκωμένος").

Όμως, και το να φύεσαι εκεί που δεν σε σπέρνουν (δλδ σε ξένους καβγάδες), δεν αποτελεί συνετή πράξη, οπότε ..εξαφανιζόλ (με ένα διδακτικό ανεκδοτάκι):
Ο Ναστραδίν Χότζας, κάποτε, λέει, παρενέβη σ’ έναν καβγά δυο νεώτερών του, που κρατούσαν μαχαίρια, θεωρώντας οτι θα τους συνετίσει καθότι πρεσβύτερος και ιερωμένος (ότι "ειρήνη υμίν" και τα τέτοια). Αντ’ αυτού εισέπραξε μια μαχαιριά στο κεφάλι. Οι παριστάμενοι έσπευσαν να τον βοηθήσουν και τον ρώτησαν αν ήταν επιπόλαιο τραύμα ή αν έφτασε το μαχαίρι βαθιά στο μυαλό, ώστε να φωνάξουν τον σπετσιέρη (φμφ). Ο Χότζας τότε θυμοσόφησε λέγοντας: "Ποιό μυαλό; Αν είχα μυαλό δεν θ’ ανακατευόμουνα. Την επόμενη φορά θα ξέρω να’ χω το μυαλό μου και μια λίρα τουλάχιστον!"

« Τελευταία τροποποίηση: 2 Ιουνίου 2012, 17:35:26 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Ιουνίου 2012, 23:52:22
Απάντηση #114
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Και ναι, το θεμα μαλλον δεν ειναι ασχετο με την ανακοινωση (τραβηγμα αυτιου) του Ι.Σ.Κοζανης.
Πρωτη μου σκεψη ηταν να παω και να απαντησω ευκρινως σε οποια ερωτηση ειχαν απο εκει, μιας και πιστευω οτι λειτουργω παντα απολυτως εννομα και συναδελφικα. Αλλα, εδω δεν ειναι αυτο το θεμα. Δεν ειμαι εγω δηλ το θεμα. Οι jack και medicus το διατυπωσαν πολυ καλα. Δεν θα παω  αν δε με καλεσουν επισημα.

27 Ιουνίου 2012, 13:58:30
Απάντηση #115
Αποσυνδεδεμένος

Tzef


Καλησπερα..μια ερωτσουλα και απο εμενα..Απο 01/07/12 τι κανουμε με τη συνταγογραφηση των ταινιων μετρησης ζαχαρου??

27 Ιουνίου 2012, 15:10:28
Απάντηση #116
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπερα..μια ερωτσουλα και απο εμενα..Απο 01/07/12 τι κανουμε με τη συνταγογραφηση των ταινιων μετρησης ζαχαρου??

Ό,τι κάναμε/κάνουμε μέχρι τώρα. Τι σε προβληματίζει; Η ποινή για τις χειρόγραφες;
Υπάρχουν σκευάσματα (π.χ. από ΙΦΕΤ) και αναλώσιμα που δεν μπορούν να συνταγογραφηθούν (προς το παρόν) διαφορετικά. Ούτε οι φαρμακοποιοί έχουν τη δυνατότητα να τα καταχωρήσουν ηλεκτρονικά.

27 Ιουνίου 2012, 15:53:58
Απάντηση #117
Αποσυνδεδεμένος

docjohn


Καλησπέρα ,να κάνω και εγώ μια ερώτηση .Από  δευτέρα  γραφούμε  όλοι ηλεκτρονικές συνταγές?
Και αυτοί  που δεν τους έχουν  δώσει υπολογιστή  και  εκτυπωτή  η δεν έχουν  καν  πρόσβαση στο διαδίκτυο σε ορισμένα  π.ι.  τι κάνουν ?Πληρώνουν 1 ευρώ? Ευχαριστώ
 
Εχουμε γινει πια Επσιμονικη Φαντασεια.Πειραζε!!!!!!!!!!

27 Ιουνίου 2012, 16:19:21
Απάντηση #118
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα ,να κάνω και εγώ μια ερώτηση .Από  δευτέρα  γραφούμε  όλοι ηλεκτρονικές συνταγές?
Και αυτοί  που δεν τους έχουν  δώσει υπολογιστή  και  εκτυπωτή  η δεν έχουν  καν  πρόσβαση στο διαδίκτυο σε ορισμένα  π.ι.  τι κάνουν ?Πληρώνουν 1 ευρώ? Ευχαριστώ

Εδώ δόθηκε αναστολή για τον Ιούνιο από υπηρεσιακό υπουργό και δεν θα δοθεί τώρα που έχουμε στιβαρή κυβέρνηση; (φτάνει να μην αρρωστήσει -και- ο Υπουργός Υγείας).
Αν δεν δοθεί αναστολή, απλά σταματούν οι χειρόγραφες όπου δεν υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικής. Και θα αρχίσουν διάφορες αλχημείες (βλέπε "πατέντα" Λήμνου)

27 Ιουνίου 2012, 16:36:36
Απάντηση #119
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Στον τελευταίο κανονισμό του ΕΟΠΥΥ που τροποποιήθηκε αναφέρεται πώς γίνεται η χορήγηση των αναλωσίμων του διαβήτη, όχι δηλ με συνταγή κλπ, αλλά με γνωμάτευση ισχύος ενός έτους. Άρα, και να ισχύσει το πρόστιμο του ενός ευρώ στις χειρόγραφες συνταγές από 1/7, δεν τίθεται θέμα για το πώς θα συνταγογραφούνται οι ταινίες, βελόνες κλπ.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
11090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2013, 14:34:08
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
5138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2014, 22:14:12
από Denominator
1 Απαντήσεις
69835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2018, 00:41:14
από Argirios Argiriou
22 Απαντήσεις
79597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2018, 15:19:44
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
10749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou