Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 07:58:10

Ψηφοφορία

Πρέπει ο ειδικός του Π.Ι. να αντιγράφει συνταγές άλλων ειδικών με δεδομένο ότι όλοι είναι πιστοποιημένοι στο e-syntagografisi;

Πάντα όταν προέρχονται από άλλη ειδικότητα
0 (0%)
Nαι εφόσον είναι χρόνιες αγωγές και υπάρχει γνωμάτευση
13 (26.5%)
Πάντα όταν είναι νόμιμο (σωστά συμπληρωμένη συνταγή)
3 (6.1%)
Πάντα στα πλαίσια της συναδελφικότητας
1 (2%)
Ποτέ αν δεν προηγηθεί εξέταση
15 (30.6%)
Ποτέ, γενικώς
2 (4.1%)
Κατά κανόνα και με διάκριση ανάλογα με το περιστατικό
15 (30.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 49

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογραφηση στο Π.Ι.-  (Αναγνώστηκε 67433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Ιουνίου 2012, 20:38:44
Απάντηση #120
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στον τελευταίο κανονισμό του ΕΟΠΥΥ που τροποποιήθηκε αναφέρεται πώς γίνεται η χορήγηση των αναλωσίμων του διαβήτη, όχι δηλ με συνταγή κλπ, αλλά με γνωμάτευση ισχύος ενός έτους. Άρα, και να ισχύσει το πρόστιμο του ενός ευρώ στις χειρόγραφες συνταγές από 1/7, δεν τίθεται θέμα για το πώς θα συνταγογραφούνται οι ταινίες, βελόνες κλπ.

Στη γνωμάτευση γράφετε "μάρκες" ταινιών, βελονών κλπ ή μόνο περιγραφή; (π.χ. 50 ταινίες μέτρησης σακχάρου ανά δίμηνο και ο ασθενής παίρνει τις ταινίες που αντιστοιχούν στη συσκευή του. Άλλωστε μπορεί να αλλάξει συσκευή μέσα στη χρονιά και τότε θα θέλει αλλαγή στη γνωμάτευση αν αυτή γράφει "μάρκα")
Ο νέος κανονισμός γράφει ότι οι ασθενείς αποζημιώνονται από το ταμείο αφού αφαιρεθεί το αναλογούν ποσοστό συμμετοχής. Δηλαδή ο ασθενής πληρώνει όλο το ποσό στο φαρμακείο, παίρνει απόδειξη (ή τιμολόγιο μάλλον) και στη συνέχεια ζητάει την επιστροφή ποσού από το ταμείο; Γνωρίζετε αν υπάρχει "πλαφόν" αποζημίωσης ή επιστρέφεται όλο το ποσό; Παλαιότερα υπήρχε μέγιστο ποσό αποζημίωσης ανά ταινία, αν θυμάμαι καλά.

28 Ιουνίου 2012, 07:36:07
Απάντηση #121
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Αθήνα 27/06/2012
 Αρ. πρωτ.: 1244
 
                                          Θέμα: Πρόστιμο χειρόγραφων συνταγών από 1η Ιουλίου
   Aξιότιμε κ. Υπουργέ,
 Κατ΄ αρχάς θέλουμε να σας συγχαρούμε για την ανάληψη της Υπουργίας σας και σας ευχόμαστε καλή επιτυχία στο έργο σας.
 Παράλληλα  για να μην υπάρξουν δυσλειτουργίες αλλά και εκ νέου ταλαιπωρία των ασθενών στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση,
 θέλουμε  να σας ενημερώσουμε για τα κάτωθι:
 Από 1ης Ιουλίου επίκειται η επιβολή προστίμου ενός ευρώ ανά χειρόγραφη συνταγή σύμφωνα και με πρόσφατo ΦΕΚ  του
 προκαθήμενού  σας στο Υπουργείο κ. Κίττα.
 Ως  Ε.ΚΟ.ΓΕΝ.ΙΑ. που αποτελεί  Συλλογικό όργανο εκπροσώπησης των Γενικών Ιατρών , οι οποίοι κατ’ εξοχήν επωμίζονται τον κύριο
 όγκο παροχής Υπηρεσιών Πρωτοβάθμιας Περίθαλψης ανά την Ελλάδα , οφείλουμε να σας γνωστοποιήσουμε ότι σε πολλές περιπτώσεις
 μέλη μας ασκούν τα καθήκοντά τους σε αντίξοες, υποτυπώδεις συνθήκες και χώρους όπως δωμάτια τα οποία έχουν παραχωρηθεί από
 Κοινοτικά καταστήματα,  Εκκλησίες, αίθουσες Σχολείων, ιδίως στα εκτός της έδρας των Περιφερειακών Ιατρείων Εξεταστήρια η δε
 μηχανοργάνωση των χώρων αυτών είναι ανύπαρκτη.  Διαχρονικά υπεύθυνοι για τη κατάσταση αυτή είναι οι Διοικήσεις των Νοσοκομείων
 όπως και οι Τοπικοί φορείς  και όχι το ιατρικό προσωπικό.
  Στην Ελλάδα το όλο εγχείρημα της Ηλεκτρονικής συνταγογράφησης την οποία ούτως ή άλλως θεωρούμε απαραίτητη αποφασίσθηκε
 με προχειρότητα και βιασύνη από τον πρώην Υπουργό Υγείας κ. Λοβέρδο  εν μέσω δυσμενούς για τη χώρα μας συγκυρίας.
  Μέχρι πρότινος η Ηλεκτρονική συνταγογράφηση λειτουργούσε ακόμη σε πιλοτικό στάδιο μα ακόμη και μετά την πρόσφατη αναβάθμιση
 η λειτουργία θεωρείται ελλιπής όσον αφορά στην ταχύτητα καταχώρησης , στο ιατρικό απόρρητο του ασθενούς, στην αδυναμία διασύνδεσης
 με οποιοδήποτε ιατρικό φάκελο,  στην αδυναμία καταχώρησης περισσοτέρων των τριών σκευασμάτων σε μία σελίδα Α4 , στην ύπαρξη
 σκευασμάτων που δεν περιλαμβάνονται στη βάση δεδομένων (ΙΦΕΤ) καθώς και στην αδυναμία ηλεκτρονικής συνταγογράφησης των
 αναλώσιμων του σακχαρώδη διαβήτη κ.α.
  Ανάλογες δυσλειτουργίες παρουσιάζονται και όσον αφορά στην ηλεκτρονική έκδοση παραπεμπτικών εργαστηριακών εξετάσεων.
 Τα προβλήματα αυτά στη πράξη σημαίνουν αύξηση του χρόνου αναμονής και επιπρόσθετη ταλαιπωρία των ασθενών.
   Οφείλετε εν τέλει να γνωρίζετε ότι η πλειοψηφία των γιατρών της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας προσπαθούν με αυταπάρνηση να
 ανταπεξέλθουν στο λειτούργημα τους. Σύσσωμοι καταδικάζουμε περιστατικά υπερσυνταγογράφησης και καθ’ οιονδήποτε τρόπο εξαπάτησης
 των Ασφαλιστικών Ταμείων. Απαιτούμε δικαστική κάθαρση παρόμοιων περιστατικών επίσης όμως καταδικάζουμε τη κατευθυνόμενη στηλίτευση
 και διαπόμπευση του κλάδου μας.
   Η κάθαρση στο χώρο της Υγείας δεν δύναται να επιτευχθεί με τρομοκρατικά μέτρα επιβολής προστίμου κατά την άσκηση των καθηκόντων
 μας, ούτε και με καταστολή της Θεραπευτικής ιδιότητας των γιατρών, γι αυτό σας καλούμε άμεσα να άρετε το μέτρο αυτό που θα επιφέρει
 δυσαρέσκεια και αναστάτωση στο ήδη καταπονημένο σύστημα υγείας .
 
  Με εκτίμηση
  Για το Διοικητικό Συμβούλιο
 Η  Πρόεδρος                                         Ο  Γραμματέας
 ΠΗΓΗ ΠΕΡΔΙΚΑΚΗ                                  ΣΠΥΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ
====================================
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιουνίου 2012, 07:41:17 από Πατρωνάκης Μάνος »

25 Δεκεμβρίου 2012, 14:10:03
Απάντηση #122
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou



ευχες θερμες, μερες που ειναι ......

νοιωθω να πνιγομαι, σε λιγοτερο απο 5 ml νερου, ποσοτητα. προσπαθησα να ανατρεξω σε λοιπα τοπικς αλλα δεν βρηκα το σθενος να τα διαβασω αναλυτικα για να βρω τις απαντησεις που θελω.

αρχικες σκεψεις : σε ενα μικρο μερος, κλειστη κοινωνια, δεν ειναι δυνατο να τα βαλω με ολους και με ολα. στην τελικη εγω προσωπικα επελεξα να διοριστω και να εργαστω στο συγκεκριμενο μερος

να μην πω `προβληματα`, ας το διατυπωσω πιο χαλαρα  :  εστω,   -->  `ζητηματα`

ζητηματα

1ο.  οι χρηστες υπηρεσιων υγειας ανηκουν σε 5 κατηγοριες απο οσο εχω διαπιστωσει σε διαστημα 2 σχεδον μηνων παρουσιας μου στο ΚΥ

                 1α. εχουν επιλεξει τον προσωπικο τους ιατρο ιδιωτη ειτε νοσοκομειακο και ποσερχονται στο ΚΥ μονο για συνταγογραφηση

                 1β. δεν εχουν προσωπικο ιατρο αλλα εχουν νοσηλευτει και συνεχιζουν να βρισκονται σε μια αλφα αγωγη και ποσερχονται στο ΚΥ μονο για συνταγογραφηση
                       αυτοπροσωπως ειτε δια αντιπροσωπου

                 1γ. δεν εχουν προσωπικο ιατρο ουτε εχουν νοσηλευτει αλλα βρισκονται σε μια αλφα αγωγη χωρις να θυμουνται ή να επιθυμουν να πουν ποιος ιατρος, τι
                       ειδικοτητας και ποτε τους ξεκινησε την αγωγη και ποσερχονται στο ΚΥ μονο για συνταγογραφηση αυτοπροσωπως ειτε δια αντιπροσωπου

                 1δ. δεν εχουν προσωπικο ιατρο ουτε εχουν νοσηλευτει δεν βρισκονται σε μια αλφα αγωγη αλλα εχουν συχνα επιπλοκες αδιαγνωστης νοσου οποτε και
                       προσερχονται στα επειγοντα αλλα η βαρυτητα της νοσου δεν απαιτει την διακομιδη σε νοσοκομειο και απο το αδρο ιστορικο και την φυσικη εξεταση
                       προκυπτει φαινοτυπος συγκεκριμενης νοσου αλλα ο χρηστης υπηρεσιων υγειας δεν εχει διαθεση συνεργασιας / θεραπειας

                 1ε. δεν εχουν προσωπικο ιατρο ουτε εχουν νοσηλευτει δεν βρισκονται σε μια αλφα αγωγη προσερχονται για να εξυπηρετησουν συγκενη τους για
                       συνταγογραφηση και απο την διαπροσωπικη επαφη  προκυπτει φαινοτυπος συγκεκριμενης νοσου αλλα ο χρηστης υπηρεσιων υγειας δεν εχει διαθεση
                        συνεργασιας / προγραματισμενης διερευνησης / προσυμπτωματικου ελεγχου


θεματα που προκυπτουν :

αρχικα : ειναι λαθος να συνταγογραφησω ναι μεν αλλα να ενημερωθω πως θα πρεπει να εχω προσωπικη επαφη με τον καθε χρηστη υπηρεσιων υγειας για τον οποιο συνταγογραφω, τουλαχιστο μια φορα ανα τετραμηνο ;

κατα δευτερον : σαν ειδικος που υπογραφω συνταγες, αν ο χρηστης  υπηρεσιων υγειας δεν επιθυμει παρα μονο διεκπεραιωση συνταγογραφησης απο εμενα εχει νομικη βαση το να συνταγογραφησω ναι μεν αλλα να ζητησω σε βαθος τριμηνου να επισυναφθει με το βιβλιαριο και γνωματευση του ειδικου θεραποντα ; ή αυτο ισχυει μονο για αγροτικους και ειδικευομενους ;

και εαν υφισταται νομικη βαση για την επισυναψη γνωματευσης, εαν απο τα συμφραζομενα διαπιστωνω απορυθμιση νοσου θα πρεπει να αρκεστω στο να συνταγογραφησω ;



  1Α. ειμαι υποχρεομενος να δωσω παραπεμπτικα εξετασεων επειδη τα ζητησε ο χρηστης υπηρεσιων υγειας, επειδη του το υπεδειξε ο θεραποντας ή
        θα πρεπει να ειναι ασθενης μου και οι εξετασεις να υπαγονται στον ετησιο προσυμπτωματικο ελεγχο ειτε στα πλαισια απορυθμισης νοσου ;

  1Β. σε χρηστη  υπηρεσιων υγειας της κατηγοριας 1α  για τον οποιο ομως απο 1/1/2012 προκυπτει οτι ουτε μια φορα δεν εχει καμει συνταγογραφηση ο θεραποντας παρα
        μονο ο αγροτικος ειτε λοιπος   επιμελητης στο ΚΥ, ειμαι υποχρεομενος να δωσω παραπεμπτικα εξετασεων επειδη τα ζητησε ο χρηστης υπηρεσιων υγειας, επειδη του το
        υπεδειξε ο θεραποντας ;
                 
  1Γ. σε χρηστη  υπηρεσιων υγειας με μη χρονιο νοσο το τελευταιο εξαμηνο,  ειμαι υποχρεομενος να δωσω παραπεμπτικα εξετασεων επειδη τα ζητησε ο χρηστης υπηρεσιων
        υγειας, επειδη του το υπεδειξε ο θεραποντας ;

  1Δ. σε χρηστη  υπηρεσιων υγειας με μη χρονιο νοσο το τελευταιο εξαμηνο,  ειμαι υποχρεομενος να συνταγογραφησω σκευασματα που χρεωθηκε στο φαρμακειο ειτε του
         χορηγηθηκαν απο συναδελφο εκτος του ΚΥ, αλλα δεν συνταγογραφηθηκαν ; [ λ.χ λοιμωξη, οδονταλγια, γυναικολογικες  δερματολογικες παθησεις κλπ ]

  1Ε. σε χρηστη  υπηρεσιων υγειας με χρονιο νοσο  που [ 1α,   1β,   ιγ]  ειμαι υποχρεωμενος να συνταγογραφησω αν δεν τον εξετασω ; Τι γινεται αν δυσανασχετει με την
        χρεωση των 5 ευρω για την εξεταση ; Τι γινεται εαν προκυπτει οτι απο 1/1/2012 ουτε μια φορα δεν εχει καμει συνταγογραφηση ο θεραποντας παρα μονο ο αγροτικος
        ειτε λοιπος  επιμελητης στο ΚΥ ;

  1Ζ.  σε χρηστη  υπηρεσιων υγειας με χρονιο νοσο και με πολυφαρμακια [λ.χ τρια αντιυπερτασικα + 2/περισσοτερα αντιδιαβητικα ] ακομη και εαν προκυπτει οτι
          παραοκολουθειται απο ειδικο, ειμαι υποχρεωμενος να συνταγογραφησω χωρις να τον εξετασω ; ειμαι υποχρεωμενος να δωσω παραπεμπτικο για εξετασεις χωρις να τον
          εξετασω ή χωρις να αξιολογησω προηγουμενες εξετασεις, φυσικη εξελιξη νοσου, τυχον επιπλοκες της νοσου ;


  ολα αυτα τα εχει προβλεψει ο νομοθετης ; εαν ναι ποιες ειναι οι παρεμφερεις διαταξεις ;

  εαν δεχομαι προφορικα αμεσα / εμμεσα πιεση να λειτουργησω ως εχει [ οπως βρηκα ] και να αποδεχτω πως πρωτοβαθμια σημαινει ενυδατωση και διακομιδη του επειγοντος,
  εμπειρικη φαρμακευτικη καλυψη των λοιμωξεων και οπωσδηποτε παραπομπη σε ειδικο για ρυθμιση καθε μορφης χρονιου νοσου / νοσου φθορας με μονο προσωπικο μου
  εργο την διεκπεραιωση συνταγογραφησης [ γραφεας υγειονομικου ]  :

 πως μπορω να διατυπωσω υπηρεσιακα  [ και συνοπτικα ] τα ως ανω ωστε να λαβω μια σαφη απαντηση ;
 αν διατυπωσω υπηρεσιακα τα ως ανω θα πρεπει να λαβω απαντηση σε δεκα εργασιμες το αργοτερο ;
 αν δεν λαβω απαντηση σε δεκα εργασιμες, απευθυνομαι στο νοσοκομειο ;
 



η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

25 Δεκεμβρίου 2012, 17:08:15
Απάντηση #123
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Γεια σας και Χρόνια Πολλά.

Φοβάμαι ότι αν απαντηθούν όλα τα ερωτήματα που τόσο μεθοδικά και κωδικοποιημένα θέσατε, η λειτουργία του ΚΥ σας, αντί για εύρυθμος, θα γίνει έκρυθμος.

Νομίζω ότι είναι αρκετό να πούμε ότι κανείς ιατρός δεν μπορεί να επιβάλλει στον χρήστη υπηρεσιών υγείας φάρμακα ή εξετάσεις που ο ίδιος ο χρήστης δεν επιθυμεί να χρησιμοποιήσει. Για το αντίθετο, δηλαδή αν ο χρήστης μπορεί να επιβάλλει στον ιατρό την αναγραφή φαρμάκων ή εξετάσεων παρά τη θέλησή του τελευταίου, νομίζω ότι πρέπει να εξετάσουμε την κάθε περίπτωση χωριστά, λαμβάνοντας άλλοτε άλλη απόφαση χωρίς εκ προοιμίου δογματισμούς ή αγκυλώσεις. Τέσπα, αυτό είναι μόνο η δική μου άποψη.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

25 Δεκεμβρίου 2012, 19:32:36
Απάντηση #124
Αποσυνδεδεμένος

laertis


Χρόνια πολλά με Υγεία σε όλους.

Για την αναγραφή εξετάσεων και φαρμάκων ώς ειδικευμένοι ιατροί Γενικής Ιατρικής, φυσικά και πρέπει να συμφωνούμε και εμείς, αλλιώς δεν προχωρούμε στην διαδικασία. Εάν το κάνουμε η ευθύνη είναι πλήρως δική μας και όχι του συνάδελφου που τα πρότεινε. Μπορεί άλλωστε να τα συνταγογραφήσει και ο ίδιος μέσω ηλεκτρονικού συστήματος. Την Νομοθεσία την έχω αλλά σήμερα δεν μου είναι εύκολο. Οποιος την χρειαστεί ευχαρίστως να την ανεβάσω κάποια άλλη στιγμή.
Όσον αναφορά την καθημερινή άσκηση ιατρικής εγώ προσωπικά δεν δέχομαι να είμαι απλά ο γραμματέας άλλων συναδέλφων. Προσπαθώ να κάνω τους Ασθενείς μου να αισθάνονται ότι έρχονται στον Ιατρό τους. Αυτό βέβαια σημαίνει πολλές ώρες στο ιατρείο, πολλές περισσότερες από ότι εάν απλά αντέγραφα φάρμακα και εξετάσεις. Και πρός αποφυγή παρεξηγήσεων σκοπός μου δεν είναι η συνταγογράφηση. Απλά η ιατρική μου αρέσει πραγματικά και έκανα πολλούς κόπους και θυσίες εώς τώρα για αυτήν.
Επίσης χαίρομαι πολύ που υπάρχουν και αρκετοί συνάδελφοι που σκέφτονται πώς θα πάνε το πρωί στο Ιατρείο και θα εξασκήσουν αυτά που τόσα χρόνια έμαθαν στα θρανία και τα συνέδρια και δεν συμφιλιώνονται με τις υπάρχουσες νοοτροπίες. Με κάνει και αισιοδοξώ για το μέλλον της Γενικής Ιατρικής στην χώρα μας. Πιστεύω πως εάν συνεχίσουμε να φερόμαστε όπως παλιά κάποια στιγμή θα μας καταργήσουν και καλά θα κάνουν.

25 Δεκεμβρίου 2012, 20:07:46
Απάντηση #125
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Σε μία ιδεατή ΠΦΥ, είτε δημόσια, είτε ιδιωτική, ο κάθε ασθενής έχει τον οικογενειακό του γιατρό, ο οποίος γνωρίζει το ιατρικό ιστορικό τηρώντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία σε αρχείο. Μετά από κάθε επίσκεψη το αρχείο συμπληρώνεται/αναπροσαρμόζεται και ο ασθενής λαμβάνει έντυπες οδηγίες (συνταγές/παραπεμπτικά εξετάσεων) από τον ιατρό. Επίσης όλοι οι ιατροί που εμπλέκονται με έναν ασθενή επικοινωνούν μεταξύ τους (για παραπομπή ή κοινοποίηση πορίσματος εξέτασης) με ιατρικά σημειώματα.
Στην Ελλάδα οι παρεκκλίσεις από το πιο πάνω μοντέλο είναι πολλές, άλλες δικαιολογημένες και άλλες όχι. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι όλοι μας, όπου κι αν υπηρετούμε, με όποιες συνθήκες κι αν εργαζόμαστε, μπορούμε να εργαζόμαστε ώστε φεύγοντας να έχουμε κάνει το καλύτερο δυνατό. Αυτό το λέω ως σκέψη περισσότερο προς τους συναδέλφους που αμφιταλαντεύονται για το ρόλο τους αλλά και για το πώς θα τον στηρίξουν στην πράξη.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Δεκεμβρίου 2012, 20:10:13 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Δεκεμβρίου 2012, 21:32:22
Απάντηση #126
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou



δεν ξερρω ......
βασικα η προσεγγιση των συναδελφων, ολο το απογευμα, με ανεβασε αρκετα μπορω να πω

υπαρχει ομως ενα  `αλλά`
ο λογος δημοσιευσης του τοπικ,  δεν θα ελεγα πως ειναι η ηθικη συμπαρασταση στο προσωπο μου αν και τη δεχομαι ως πολυτιμο χαιρετισμο.


αναζητω την τοποθετηση των `κρυφων` χρηστων του φορουμ και των ανθρωπων της  Ενωσης. βλεπετε, χρονιαρες μερες δεν  μπορω να απευθυνθω σε ανθρωπους που με εκπαιδευσαν και συμμετεχουν ενεργα στα της Ελεγειας αλλα και εαν  το καμω απο Πεμπτη πρωτα ο Θεος, δεν νοιωθω οτι θα επιτυχω κατι

Βλεπετε, λεκτικα μου διατυπωθηκε [ σημερα το πρωι ] απο τον διοικητικο διευθυντη του ΚΥ,  πως βρισκομαι  υπο κριση απο ιδιο, πως αν δε μου αρεσει να σηκωθω να φυγω απο το ΚΥ [ βρισκομαι εδω 1 1/2 μηνα ], πως δεν εχω καμια δουλεια να ασχολουμαι με το να εξεταζω χρονιως ασθενεις που βρισκονται υπο ρυθμιση απο τον Ιατρο τους, να μην τολμησω και αλλαξω φαρμακα και  πως η δουλεια μου ειναι να καμω συνταγογραφηση και να μην καμουν παραπονα οι κατοικοι της περιοχης για το προσωπο μου, πως αν δεν λογικευτω ενδεχομενως να λαβει εγγραφη διαμαρτυρια απο  κατοικους της περιοχης προς  τη διευθυνση του ΚΥ αλλα και προς  τη διευθυνση του νοσοκομειου ευθυνης της περιοχης

επισης ερωτηθηκα για το εαν εχω ευχερεια στις φλεβοπαρακεντησεις και στην τοποθετηση ουροκαθετηρων, διοτι απο την ερχομενη εβδομαδα δεν θα υπαρχει νοσηλευτρια στο ΚΥ τις πρωινες ωρες και μου ετονισθη πως θα αξιολογηθω και για αυτες μου τι δεξιοτητες

δεν μπηκα στη διαδικασια να αναφερω πως προκειται για ιατρικες πραξεις [ πραγματι ] αλλα αυθορμητα αποφανθηκα πως 4 χρονια αυτα πανω κατω εκαμνα, τωρα αν απο τον αυγουστο 2012 που τελειωσα την ειδικοτητα μεχρι το νοεμβρη τα ξεχασα, τι να σας πω, θα δειξει

και επειδη μεχρι την Πεμπτη οι δυσμενεις αναφορες θα εχουν δρομολογηθει  εκπεμπω Σ.Ο.Σ

και επειδη δεν γνωριζω και πολλα απο διοικηση, παρακαλω οπως  μου υποδειχθει ο τροπος να συνταξω λιτα και περιεκτικα τα ως ανω


τις τελευταιες 5 εργασιμες υπηρχε υψηλη προσελευση κοινου για συνταγογραφηση και εντονες διμαρτυριες εναντιον μου διοτι :

α. απο 8.30 εως 14.00 εξυπηρετησα μονο 30 - 35 συνταγες κατα μεσον ορο
β. μετα τις 14.00 σταματησα να διεκπεραιωνω [ συνηθιζεται η συναδελφος γενικη ιατρος να καθεται μεχρι τις 17.00 και να συνταγογραφει ειτε να προσερχεται αργα το βραδυ στο ΚΥ που δεν πεφτει το συστημα ]
γ. δεν δεχθηκα να κρατησω βιβλιαρια των 25 ατομων που ειχαν παρει νουμερο [ περιπου  5χ1 βιβλιαριο, 10χ2 βιβλιαρια, 10χ3 βιβλιαρια ] για να εχω ετοιμες τις συνταγες την επομενη ημερα [ προφανως με υπερωρια ειτε συνταγογραφωντας απο το σπιτι μου ] ενω στο επταωρο ειχαι ηδη  συνταξει 30 τουλαχιστο συνταγες, χωρις βοηθεια νοσηλευτριας και αποκλειστικα με δραστικη ουσια



η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

26 Δεκεμβρίου 2012, 02:43:17
Απάντηση #127
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Aγαπητε συνάδελφε αντιλαμβανομαι πληρως οτι "οποιος ειναι εξω απ'το χορο, πολλα τραγουδια ξέρει" και ως εκ τουτου η σταση που θα τηρησεις εξαρταται αποκλειστικα απο την δικη σου προσωπικη εκτίμηση των συνθηκων και οχι απο αυτα που θα γραψω εγω ή οποιοσδηποτε αλλος.

Παρ'ολα αυτα, θα παραθεσω την αποψη μου επι του θεματος (ακολουθει σεντονι, ειμαι σε εφημερια, δεν εχω δουλεια κι εχω κέφια).

Κατ'αρχην, οπως ειπωθηκε και παραπάνω, δεν ειναι ολα τα περιστατικα ιδια.

Ετσι, το περιστατικο που χρειαζεται την συνταγογραφηση ας πούμε χαριν συντομίας life-saving φαρμάκων των οποιων απαιτειται η συνεχης και αδιαλειπτη λήψη ανεξαρτητα απο την επισκεψη στον θεραποντα ειδικό (η οποια μπορει για λογους ανεξαρτητους απο την βουληση του ασθενους να ειναι ετεροχρονισμένη λ.χ. λογω ραντεβου που επαναπρογραμματιστηκαν στα πλαισια απεργιακων κινητοποιήσεων) θα λαβει αυτο που χρειάζεται οποτε το χρειαζεται. Τετοιο περιστατικο μπορει να ειναι ο καρκινοπαθης, ο πασχων απο πολλαπλη σκλυρηνση κ.ο.κ.

Την ιδια αντιπετωπιση θα έχει και ο ασθενης που εχει λαβει αγωγή απο αλλου για καποιο οξυ συμβάν.

Αντιθετως, η πλειοψηφια των χρονιων περιστατικών που λαμβανουν αγωγη για υπερταση, διαβητη, δυσλιπιδαιμιες κλπ και ειδικα εαν παρακολοθουνται απο ιδιωτη συναδελφο θα πρεπει:

- ειτε να παραπεμπονται σε αυτον για την συνταγογράφηση τους,
- ειτε να εξεταζονται από αυτον και να προσκομιζουν εγγραφη γνωματευση για την συνιστωμενη αγωγή ανα 3-4-6 μηνες αναλογως του περιστατικού
- ειτε να εξεταζονται απο εσενα και να λαμβανουν την αγωγη που προτείνεις.

Οι λογοι για τα παραπανω ειναι πολλαπλοί:

- οι παθησεις εξελισσονται και μαζι τους πρεπει να τροποποιουνται και η φαρμακευτικες αγωγες γι'αυτες. Πολυς κοσμος εχει την αισθηση οτι επειδη μια φορα καποιος εδωσε ενα φαρμακο, αυτο γραφτηκε στην πετρα σαν τις δεκα εντολες και δεν πρεπει να αλλαξει ποτε και για κανενα λογο. Ετσι, θα δεις (αν δεν εχεις δει ήδη) κοσμο να παιρνει διπλή αντιαιμοπεταλιακη αγωγή 5-6 χρονια μετα την PCI, vastarel χρονια και ζαμανια μετα απο εναν ιλιγγο ή μια εμβοη παρ'οτι εν τω μεταξυ εχει εκλειψει η ιδια η ένδειξη του φαρμάκου γι'αυτο κ.ο.κ. Προσωπικα, έχω δει ασθενη να παιρνει για 8 μηνες Ciproxin επειδη καποιος (εν προκειμενω η γραμματέας που εγραφε τις συνταγες στο ΙΚΑ γιατι ο χρονος του γιατρου δεν έφτανε) εκανε συνεχη τυφλη αντιγραφη της αγωγης του προηγουμενου μηνα, και άλλον να "καιγεται" με ολοσωμη αξονικη καθε χρονο για ενα σεμινωμα που ειχε αφαιρεθει (και ιαθεί) 18 χρονια πριν.

- δεν εισαι γραμματεας κανενος, εισαι ενας εκπαιδευμενος ειδικος ιατρός και εχεις καθε δικαιωμα να διατηρεις την επιστημονικα τεκμηριωμενη σου αποψη μεχρι εκει που αισθανεσαι ανετα να την έχεις ή μεχρι εκει οπου σε καλυπτουν οι διεθνεις κατευθυντηριες οδηγίες και η evidence-based ιατρική, και καθε δικαιωμα να μην προβαινεις σε τυφλη συνταγογραφηση αγωγων ή εξετασεων για τις οποιες καταλαβαινεις λιγα ή τιποτα ή σε βρισκουν αντιθετο. Θυμησου οτι η υπογραφη στις συνταγες και τα παραπεμπτικα ειναι η δικη σου.

- καποιοι ασθενεις εχουν την ψευδαισθηση οτι τους παρακολουθεί καποιος επειδη τους βλέπει στην χαση και στην φεξη. Τυπικο παραδειγμα οι διαβητικοί:
"ξέρετε, δεν παμε καλα, πρεπει να ξαναδουμε λιγο την αγωγη σας και το διαιτολογιο σας"
"γιατρε, εμενα με παρακολουθουν για το ζαχαρο στο Χ κεντρο"
"μάλιστα. ποτε σας ειδαν τελευταια φορα;"
"ε, εχω να παω κανα χρονο τωρα αλλα εκει αυτα μου ειχαν πει να παίρνω".  ;D

- καποιοι ασθενεις εχουν την ψευδαισθηση οτι οι συνεχεις εξετασεις με καποιο μυστηριο μηχανισμο προστατευουν την υγεια τους. Τυπικό παραδειγμα η χοληστερίνη, κάποιοι 85χρονοι οι οποιοι δεν ειχαν ποτε τους δυσλιπιδαιμια επιμενουν να την μετρανε δυο φορες τον χρονο οσο κι αν τους εξηγεις οτι δεν εχει κανενα νόημα μιας που και να αναπτυξουν δυσλιπιδαιμια σε αυτη την ηλικια περισσοτερο θα κινδυνευαν απο την αγωγη γι'αυτην παρα απο την ιδια την νόσο, αλλοι νεωτεροι εχουν την εμμονη της χοληστερινης "μηπως παθουν καρδια" αλλα προσερχομενοι στο ιατρειο ακουμπανε στο γραφειο δυο πακετα Marlboro, μυριζουν σαν τασακι παρακμιακου μπουζουξιδικου και εχουν μια μπάκα που δυσκολευονται να φτασουν το τιμονι του αυτοκινητου. Απο την αλλη βεβαια, αν τους πεις να κανουν καμια κολονοσκόπηση (που θα πιασει και τοπο) σε κοιτανε περιεργα και αρχιζουν τις υπεκφυγές.

Επιπλεον, προσωπικα κανω συνταγογραφηση δι'αντιπροσωπου μονον κατ'εξαιρεση και για ασθενη που εχω εξετάσει στο προφατο παρελθον.

Ολα τα παραπανω προϋποθετουν οτι εχεις ορεξη να κανεις Ιατρική και οτι "νιωθεις" να την κανεις στο μετρο των δυνατοτητων και της εμπειριας σου, ενω ειναι σαφες οτι ο ευκολος δρόμος ειναι να κανεις αυτο που σου λένε.

Εχω βεβαια την αισθηση οτι, εαν δεν προλαβαινεις να κανεις τις συνταγογραφησεις σου στο χρονικο πλαισιο του ωραριου σου, δεν θα προλαβαινεις πολυ περισσοτερο να κανεις "πραγματικη" Ιατρικη με ολον αυτον τον φορτο που περιγραφεις... θα μου πεις πιθανοτατα οτι μπορει τον χρονο μου να τον χαλαλισω για να κανω αυτο που μου αρεσει αλλα οχι για να κανω αγγαρειες και μαλλον θα εχεις δικιο...

Εχε παντα υπ'οψιν οτι υπαρχει και η μεσοβεζικη λυση που συνοψίζεται στο "ο καθενας εχει την ΠΦΥ που του αξίζει": εσυ κανεις το καθηκον σου και εξηγεις σε αυτον που εχεις μπροστα σου πως πρεπει να ειναι και τι εισαι διατεθειμενος να κανεις γι'αυτον και προκειμενου να παρακολουθειται οσο το δυνατον καλυτερα και τακτικότερα.
Ασχολεισαι κανονικα με οσους δειχνουν εμπιστοσυνη και ενδιαφερον και απλα διεκπεραιωνεις τους υπολοιπους, ελπιζοντας οτι σε βαθος χρονου οι δευτεροι θα δουν ποσο καλυτερα ειναι οι πρώτοι. Κι αν δεν το δουν, κακο του κεφαλιου τους.


Τώρα, οσον αφορα τον διοικητή που λες, θα προτεινα (ειτε αυτος ειτε οποιος πολιτης εχει παραπονα) να υποβαλλει τις οποιες ενστάσεις του γραπτώς και, εαν τυχον πανω σε καποιο ΤΙΑ (πολυ θα ηθελα να δω γραπτό παραπονο του τυπου "ο γιατρος μας εχει την απαιτηση να μας εξεταζει"!!!) το έπραττε θα φροντιζα να προωθηθουν στον οικειο Ιατρικο Συλλογο, στο συνδικαλιστικο μου οργανο, την διοικηση του Νοσοκομείου κ.ο.κ., οπου βεβαια ηδη θα ειχε προηγηθει απο μερους μου γραπτη ενημερωση για την κατασταση που επικρατεί.

Επειδη οι ανθρωποι στις θεσεις αυτες τεινουν να γινουν πολυ "μπάσταρδοι" προκειμενου να επιτυχουν αυτο που θέλουν, ειδικα με Συλλογο και συνδικαλιστικο οργανο θα επιδιωκα να ειχα μια συνάντηση το συντομοτερο προκειμενου να πληροφορηθω για προσωπα, πραγματα και διαδικασίες, δικαιωματα, υποχρεώσεις και παγιδες.



Ο,τι και να κανεις τελικα, Καλο κουραγιο, καλη δυναμη και καλη σταδιοδρομια εύχομαι.

26 Δεκεμβρίου 2012, 10:48:54
Απάντηση #128
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator

Το θέμα συγχωνεύτηκε με το "Συνταγογράφηση στο Π.Ι."
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

26 Δεκεμβρίου 2012, 14:07:11
Απάντηση #129
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


ως εγγραφο δεν θα ηταν φρονιμο να αποσταλλει το παρακατω, [ ως συνεχεια στο τοπικ περι ευρυθμου  λειτουργιας τακτικου ιατρειου ]  αλλα το επισυναπτω

σκεφτομαι να αποσταλλει κατι του τυπου :  ` παρακαλω οπως με ενημερωσατε με σχετικα με το συνολο των αρμοδιοτητων και των υποχρεωσεων μου στα πλαισια λειτουργιας τακτικου ιατρειου στο ΚΥ `

____________________________________________________________________________________________________________________


                                                                                                                                           ~__ - __ - __
                                                                                                                                 Αριθμ Πρωτ. :
ΙΩΑΝΝΟΥ Δ ΚΥΡΙΑΚΟΣ – ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΣ Β’ – ΚΥ ~– ΑΜ ΤΣΑΥ 1119842
ΠΡΟΣ:
Αποδέκτες Πίνακα Διανομής

Θέμα       :   Σχετικά με την  εύρυθμο λειτουργία Τακτικού Ιατρείου

Έχοντας υπόψη  :
Α.   Την προφορική σας υπόδειξη,  κατά την επίσκεψή σας στο ΚΥ ~ την Τρίτη 25 Δεκέμβρη 2012,  για μη ορθή εκτέλεση των καθηκόντων μου,  μετά από προφορική υποβολή παραπόνων χρηστών υπηρεσιών υγείας ότι δεν διεκπεραιώνω επαρκώς την υπηρεσία ηλεκτρονικής συνταγογράφησης
Β.   Ότι είμαι πρωτοδιορισμένος και ενδεχομένως δεν είμαι επαρκώς ενημερωμένος σχετικά με τις αρχές που διέπουν την λειτουργία  πρωινού τακτικού ιατρείου
Γ.   Κανείς  ιατρός δεν μπορεί να επιβάλλει στον χρήστη υπηρεσιών υγείας φάρμακα ή εξετάσεις που ο ίδιος ο χρήστης δεν επιθυμεί να χρησιμοποιήσει. Για το αντίθετο, δηλαδή αν ο χρήστης μπορεί να επιβάλλει στον ιατρό την αναγραφή φαρμάκων ή εξετάσεων παρά τη θέλησή του τελευταίου, πρέπει να εξετάζεται  η  κάθε περίπτωση χωριστά, λαμβάνοντας άλλοτε άλλη απόφαση χωρίς εκ προοιμίου δογματισμούς ή αγκυλώσεις

Παρακαλώ όπως με ενημερώσατε σχετικά με τα κάτωθι ζητήματα :
1ον.   Κρίνετε πως για την αναγραφή εξετάσεων και φαρμάκων ο ειδικευμένος  ιατρός  Γενικής Ιατρικής,  πρέπει να συμφωνεί, αλλιώς να μην  προχωρά στην διαδικασία ή θα πρέπει να εξυπηρετεί το κοινό χωρίς να διερευνά το προφίλ του κάθε χρονίως πάσχοντα;  
2ον.   Κρίνετε πως κύριο και μοναδικό μου έργο ως Ιατρού πρωινού τακτικού ιατρείου στο ΚΥ ~ θα πρέπει να είναι η ηλεκτρονική  συνταγογράφηση;  Η τήρηση  όλων  των  απαραίτητων  στοιχείων σε προσωπικό αρχείο  από τον Ιατρό του ΚΥ αποτελεί υπηρεσιακή διαδικασία ή προσωπικό του ζήτημα το οποίο δεν θα πρέπει να επιβραδύνει την υπηρεσία ηλεκτρονικής συνταγογράφησης;  
3ον.   Η πλειοψηφία των χρόνιων παθήσεων και ειδικά εαν παρακολοθούνται απο ιδιώτη συνάδελφο θα πρέπει:

 
-    να παραπέμπονται σε αυτόν για την συνταγογράφηση τους; Αναλυτικά σε ποιες περιπτώσεις; Αν όχι γιατί και βάσει ποιων διατάξεων;
-    να εξεταζονται από αυτόν και να προσκομίζουν έγγραφη γνωμάτευση για την συνιστώμενη αγωγή ανα 3-4-6 μηνες αναλογως του περιστατικού;
-    να εξεταζονται απο Ιατρό του ΚΥ και να λαμβανουν την αγωγή που προτείνει ο Γενικός Ιατρός; Μήπως ο Ιατρός του ΚΥ δεν έχει κανένα ρόλο στη ρύθμιση της θεραπευτικής προσέγγισης;

-    Ως Διοικητικός Διευθυντής του ΚΥ ~ και ως Γενικός Ιατρός, κρίνετε το χρονικό όριο ισχύος της έγγραφης γνωμάτευσης  για κάθε μια από τις κάτωθι παθήσεις θα πρέπει να είναι το ένα έτος,  διάστημα άνω του έτους ή σύμφωνα με τις υποδείξεις των ελληνικών και διεθνών κατευθυντήριων οδηγιών για κάθε πάθηση; Παρακαλώ όπως μου παραθέσετε το χρονικό όριο ισχύος που κρίνεται ως ορθό για τις κάτωθι παθήσεις :
   Υπέρταση σε μονοθεραπεία – Υπέρταση σε διπλή θεραπεία – Υπέρταση σε τριπλή θεραπεία – Δυσλιπιδαιμία  – ΣΔ ΙΙ σε μονοθεραπεία με δισκία – ΣΔ ΙΙ σε διπλή ή τριπλή αγωγή με δισκία – ΣΔ ΙΙ σε αγωγή με δισκία και ινσουλίνη – Μεταβολικό σύνδρομο – Στεφανιαία Νόσος – ΚΑ σταδίου Ι – ΚΑ σταδίου ΙΙ – ΚΑ σταδίου ΙΙΙ ή ΙV – προσθετική βαλβίδα – βαλβιδοπάθειες – υπερπλασία προστάτου – ΧΑΠ – κρίσεις Ε – άννοια – κατάθλιψη – διπολική διαταραχή – ψυχωτικό σύνδρομο – οστεοπόρωση – Νόσος Πάρκινσον – Μυασθένεια
 
-    Ως Διοικητικός Διευθυντής του ΚΥ ~ κρίνετε περιττό  όλοι οι ιατροί που εμπλέκονται με έναν ασθενή να επικοινωνούν μεταξύ τους (για παραπομπή ή κοινοποίηση πορίσματος εξέτασης) με ιατρικά σημειώματα και διαπροσωπικά; Εάν όχι αυτό θα πρέπει να γίνεται σε ωράριο εκτός λειτουργίας του πρωινού ιατρείου;
4ον.   Σε βιβλιάρια ασθενών που συνταγογραφώ δια αντιπροσώπου, θεωρείται πως είναι  λανθασμένη τακτική  να συνταγογραφήσω ναι μεν αλλά να ενημερώσω  προφορικά τον συγγενή που προσήλθε αλλά και γραπτώς  τον απώντα χρονίως πάσχοντα πως θα πρέπει να έχω προσωπική  επαφή  με τον κάθε χρήστη υπηρεσιών υγείας για τον οποίο συνταγογραφώ, τουλάχιστο μια φορά ανά τετράμηνο; Εάν ναι, τι προτείνετε ;
5ον.   Όταν προσέρχονται ασθενείς για εξέταση, όχι στην υποδοχή  επειγόντων,  αλλά στα πλαίσια του ετήσιου προσυμπτωματικού ελέγχου, θα πρέπει να περιμένουν τη σειρά τους για να εξυπηρετηθεί η ηλεκτρονική συνταγογράφηση ή προηγούνται;
5ον.    Εάν κάποιες ημέρες του εκάστοτε μήνα, λόγου υπεράριθμου προσέλευσης του κοινού για συνταγογράφηση παραμελήσω το κλινικό μου έργο και ασχοληθώ αποκλειστικά με την συνταγογράφηση, ποιος αριθμός κρίνετε πως είναι ικανοποιητικός να διεκπεραιώσω; Εικοσιπέντε βιβλιάρια; Περισσότερα; Μετά το πέρας του ωραρίου μου είμαι υποχρεωμένος να  παραμείνω στο χώρο εργασίας ή να κρατήσω τα βιβλιάρια ή να να συνταγογραφήσω από το σπίτι μου εάν θα έχω συνταγογραφήσει τουλάχιστο 45 συνταγές αλλά δεν έχω εξυπηρετήσει το σύνολο των 25 βιβλιαρίων; Κρίνετε πως θα πρέπει να συνταγογραφώ με εμπορική ονομασία και όχι με δραστική ουσία ώστε να επιτυγχάνεται ταχύτερη διεκπεραίωση;  Εάν συνταγογραφήσω με δραστική ουσία κρίνετε πως είμαι υποχρεομένος να φωτογραφίζω το σκεύασμα που επιθυμεί ο χρήστης υπηρεσιών υγείας προσδιορίζοντας τον αριθμό τεμαχίων ανά εμβαλάιο [ κάτι το οποιο ενδεχομένως να έκαμνα εως τώρα από καλή θέληση ] ώστε να μη δέχεσθε παράπονα από τα φαρμακεία της περιοχής και από το κοινό ή να λειτουργήσω με βάση τις υποδείξεις των υπουργικών αποφάσεων και των αρχών δεοντολογίας του ιατρικού κλάδου; Θα ήθελα να είσαστε σαφής στην απάντησή σας
6ον.   Τελικά θα πρέπει να αναγνωρίσω την επαγγελματική μου υπευθνότητα απέναντι στην κοινότητα την οποία υπηρετώ και να δώσω βάση  στην πρωτογενή, δευτερογενή και τριτογενή πρόληψη ή να συμμορφωθώ στις υποδείξεις σας και να επικεντρωθώ στην εξυπηρέτηση των χρηστών υπηρεσιών υγείας που επιζητούν αποκλειστικά και μόνο συνταγογράφηση, φοβούμενος την δυσμνενή μου κρίση από πλευράς σας;
7ον.   Επειδή προφανώς έχω λανθασμένη αντίληψη για το εύρος της ειδικότητάς μου, μπορείτε να μου υποδείξετε τους αλγόρυθμους και την μεθοδολογία που χρησιμοποιείτε ώστε να διαχειρίζεσθε τους δικούς σας ασθενείς με χρόνιες παθήσεις;

ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ

ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΠΡΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ:
ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ  ΚΕΝΤΡΟΥ ΥΓΕΙΑΣ


ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:
 
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΚΕΝΤΡΟΥ ΥΓΕΙΑΣ
ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΚΕΝΤΡΟΥ [ προφορικως οριζμενος ]
ΔΙΟΙΚΗΣΗ Γ.Ν ΒΟΛΟΥ ``~``
ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ~
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Δεκεμβρίου 2012, 14:15:49 από kdiwavvou »
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

27 Δεκεμβρίου 2012, 20:29:52
Απάντηση #130
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Θα ήθελα να γρλαψω πολλά , αλλά μάλλον δε θα έχουν νόημα.
Όταν ξαφνικά βρίσκεσαι σε ένα σύστημα με παγιωμένες συμπεριφορές και λειτουργίες , είναι πολύ δύσκολο να επιβάλλεις διαφορετικούς όρους, ακόμα και αν έχεις τις καλύτερες των προθέσεων.
Δύο σύμβουλές:
-Ο δυνητικός σύμμαχος σε αυτή την αντιπαράθεση είναι οι ασθενείς.
Να είσαι σίγουρος ότι -ακόμα και σε ασυνελιδητο επίπεδο- οι ασθενείς αντιλαμβάνονται το άγχος , την ανυσηχία , τη δυσκολία σου να προσαρμοστείς , την ανασφάλειά σου, όπως και αντιλαμβάνονται το ενδιαφέρον σου γι αυτούς στο ουσιαστικό μέρος της δουλειάς. Οπότε χαλάρωσε, άφησε το λεπτό κρισάρι και εστιάσου στο χοντρό. Σε όσα είναι πραγματικά ουσιαστικά. δε μπορώ να σου πω τι έκανα στη θέση σου , γιατί ο τρόπος μου μπορεί να είναι άβολος για σένα και το αντίθετο. Σιγά -σιγά θα αλλάξετε όλοι μαζί.
-Πρινστείλεις οποιοδήποτε χαρτί προσπάθησε να κάνεις μια πραγματική και ειλικρινή συζήτηση με το διευθηντή και τους συναδέλφους. Να έχεις πάντα κατά νου ότι όταν σε ένα παγιωμένο σύστημα προσπαθείς να θάσεις νέους όρους, είναι σα να λες ότι όσα γίνονταν ήταν λάθος, ασκείς μια έμμεση σκληρή κριτική. Προσπάθησε να το αποφύγεις, ακόμα και αν έχει όλο το δίκιο του κόσμου.

Υπομονή, επιμονή και ειλικρίνια. Άσε το χαμόγελο σου να σε οδηγήσει , ακόμα και όταν κάνεις εκπτώσεις. Προσπάθησε να δεις δύο χρόνια μετά...

5 Ιανουαρίου 2013, 23:58:31
Απάντηση #131
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


τι το παραξενο να συμβανει στην δανιμαρκια; εδω εχομε δημοκρατια οποτε μαλλον τιποτε παραξενο δεν συμβαινει

περικοκλαδα /  προοιμιο : στομαθε παιδι μου γραμματα [ ταινια ] ο τσακωνας αναρωτιεται σε μια σκηνη μονολογοντας : τοσα χρονια δημοτικο, τοσα λυκειο, τοσα πανεπιστημιο κλπ κλπ

εγω αντιστοιχα : 1 χρονο αγροτικο, 7 μηνες σε κυ / περιφεριακα ιτρεια, 5 μηνες ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, ποτε δε μου φερανε πισω συνταγη επειδη εκαμα λαθοσ στα μιλιγκραμ

εδω τωρα σας επιμελητης πρεπει να ειμαι πολυ αφηρημενος, μου φερανε κανα δυο με λαθος μιλιγκραμ, μπηκα στο συτημα ειδα οτι την εγραψα τη συνταγη, ηταν συνταγογραφημενη  η' μερικως εκτελεσμενη ε και το ξαναγραφα το σκευασμα

μετα μου ηρθε μια αλλα εκτελεσμενη, πηρα τον διευθυντη στο τηλεφωνο, μιλησε με τη φαρμακοποιο, το κλεισανε αυτη μου ειπε οτι της επιπε να το ματαξαναγραψω, πηγα να τον ξανατηλεφωνησ, η κληση προωθουνταν, δεν της το εγραψα

μετα τις γιορτες και ξημερωνοντας απο εφημερεια, προσηλθε λοιπη φαρμακοποιος με 3 εκτελεσμενες και σε ολες με λαθος στα μιλιγκραμ, της ειπα να προσελθει το μεσημερι

ειχα σκοπο να μιλησω με εοπυ, σιγα μην επιανα γραμμη, πηρα στον εοπυ μαγνησιας μου ειπαν αντε και εκανες λαθος, γιατι τις εκτελεσε; με προετρεψε να επικοιννησω με την φαρμακευτικη αττικης, αλλα γραμη γιοκ

εν τω μεταξυ προσηλθε τριτη φαρμακοποιος  με μια συνταγη με λαθος μιλιγκραμ αλλα και μεε μια που φαινοταν ακυρωμενη οεο !

εκει το βρωμικο και προστυχο μυαλο μου αρχισε να στροφαρει αναποδα
εκεινη την ημερα ενω μπηκα το πρωι κανονικα στ συστημα, γυρω στις 10 με πεταγε εξω και ελεγε server eror 502, ενω η αγροτικος και η α επιμελητρια ηταν μεσα κανονικα
ειχα ιντερνετ καμπανα

οσο ειμαι εδω εχω ακυρωσει συγκεκριμενες συνταγες, θυμαμαι το περιστατικο και το εχω καταγραψει
βεβαια ο διευθυνης μου μου ειπε με το ποθ προσηλθα να μην κρατω βιβλιο ιατρειου, ειναι αρκετο να τα γραφω στο βιβλιαριο και στο συσημα ηλεκτρονικης συνταγογραφησης

αντε εκαμα λαθος στα μιλιγκραμ
η φαρμακοποιος που ρωτησε για την ακυρωμενη, ηξερε για μια
ο ασθενης ειχε 3 συνταγες και οι 2  ακυρωμενες

μπηκα στη σελιδα του υπουργειο, πηρα τηλεφωνα μεχρι που σηκωσανε καποιο, ειπα τα ω ανω μου δωσανε το τηλεφωνο γραμματεως του εοπυ, εκλεισα και με καλεσαν απο την φαρμακευτικη αττικης, μου ειπαν να μου στειλουν με φαξ φορμα να δηλωσω τα γεγονοτα δευτερα πρωι

στο εξης δεν θα εκτυπωνω  μονο, αλλα θα σωζω και τα ακρομπατ στο στικακι μου ωστε να ξερω τι εγραψα και να το συγκρινω με οτι μου φερνουν για διορθωση με την σφραγιδα και την υπογραφη μου

απο την αλλη θυμαμαι κωδικους, τηλεφωνα, λοιπα νουμερα
μηπως επαθα ισχαιμια σε συγκεκριμρνο τμημα του γλοιου και χανω λαδια μονο ως προς τα μιλιγκραμ;
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

6 Ιανουαρίου 2013, 00:14:52
Απάντηση #132
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
μετα μου ηρθε μια αλλα εκτελεσμενη, πηρα τον διευθυντη στο τηλεφωνο, μιλησε με τη φαρμακοποιο, το κλεισανε αυτη μου ειπε οτι της επιπε να το ματαξαναγραψω, πηγα να τον ξανατηλεφωνησ, η κληση προωθουνταν, δεν της το εγραψα

Δηλαδή δεν εξυπηρετήσατε την φμφ που ήρθε αυτοπροσώπως γι΄αυτό το σκοπό;  :o
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

6 Ιανουαρίου 2013, 17:55:53
Απάντηση #133
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
μετα μου ηρθε μια αλλα εκτελεσμενη, πηρα τον διευθυντη στο τηλεφωνο, μιλησε με τη φαρμακοποιο, το κλεισανε αυτη μου ειπε οτι της επιπε να το ματαξαναγραψω, πηγα να τον ξανατηλεφωνησ, η κληση προωθουνταν, δεν της το εγραψα
...
οσο ειμαι εδω εχω ακυρωσει συγκεκριμενες συνταγες, θυμαμαι το περιστατικο και το εχω καταγραψει
βεβαια ο διευθυνης μου μου ειπε με το ποθ προσηλθα να μην κρατω βιβλιο ιατρειου, ειναι αρκετο να τα γραφω στο βιβλιαριο και στο συσημα ηλεκτρονικης συνταγογραφησης
Μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω (καθότι έχω αρκετά χρονια που εγκατέλειψα το ΕΣΥ) γιατί θα πρέπει να εμπλέκεται ο διευθυντής σε θέματα απλής διεκπεραίωσης συνταγών;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Ιανουαρίου 2013, 18:30:51
Απάντηση #134
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εδω τωρα σας επιμελητης πρεπει να ειμαι πολυ αφηρημενος, μου φερανε κανα δυο με λαθος μιλιγκραμ, μπηκα στο συτημα ειδα οτι την εγραψα τη συνταγη, ηταν συνταγογραφημενη  η' μερικως εκτελεσμενη ε και το ξαναγραφα το σκευασμα

μετα μου ηρθε μια αλλα εκτελεσμενη, πηρα τον διευθυντη στο τηλεφωνο, μιλησε με τη φαρμακοποιο, το κλεισανε αυτη μου ειπε οτι της επιπε να το ματαξαναγραψω, πηγα να τον ξανατηλεφωνησ, η κληση προωθουνταν, δεν της το εγραψα

μετα τις γιορτες και ξημερωνοντας απο εφημερεια, προσηλθε λοιπη φαρμακοποιος με 3 εκτελεσμενες και σε ολες με λαθος στα μιλιγκραμ, της ειπα να προσελθει το μεσημερι

ειχα σκοπο να μιλησω με εοπυ, σιγα μην επιανα γραμμη, πηρα στον εοπυ μαγνησιας μου ειπαν αντε και εκανες λαθος, γιατι τις εκτελεσε; με προετρεψε να επικοιννησω με την φαρμακευτικη αττικης, αλλα γραμη γιοκ

εν τω μεταξυ προσηλθε τριτη φαρμακοποιος  με μια συνταγη με λαθος μιλιγκραμ αλλα και μεε μια που φαινοταν ακυρωμενη οεο !

Μια συνταγή μπορεί να φαίνεται στο σύστημα "Εκτελεσμένη" αλλά στην πραγματικότητα μπορεί να μην έχει εκτελεστεί ως προς κάποιο σκεύασμα. Ουσιαστικά είναι "Μερικώς εκτελεσμένη" αλλά ο φαρμακοποιός μπορεί να δώσει το χαρακτηρισμό "Εκτελεσμένη" αν δεν πρόκειται να εκτελεστεί ως προς άλλο σκεύασμα. Το ίδιο μπορεί να συνέβη και στις συνταγές που αναφέρεις ότι σου προσκόμισαν και το σύστημα τις έβγαζε εκτελεσμένες. Σ' αυτές τις περιπτώσεις καλύτερα να ανοίγεις τη συνταγή για να δεις αν τελικά δεν εκτελέστηκε ως προς κάποιο σκεύασμα.
Δες τη συνταγή που παραθέτω (έχω σβήσει τον αριθμό της) που έχει τον χαρακτηρισμό "Εκτελεσμένη" (πάνω δεξιά) αλλά όπως μπορείς να δεις δεν έχει εκτελεστεί ως προς το σκεύασμα της παντοπραζόλης. Μπορεί και στη δική σου περίπτωση να μην έχουν εκτελεστεί ως προς τα σκευάσματα με τα λανθασμένα mg.

Υ.Γ.: Συγγνώμη για την επανάληψη των λέξεων "εκτελεσμένη", "εκτέλεση" κλπ αλλά ήταν τέτοιο το κείμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Ιανουαρίου 2013, 18:59:54 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
11081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2013, 14:34:08
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
5129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2014, 22:14:12
από Denominator
1 Απαντήσεις
68887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2018, 00:41:14
από Argirios Argiriou
22 Απαντήσεις
79425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2018, 15:19:44
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
10728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou