Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:44:29

Ψηφοφορία

Πρέπει ο ειδικός του Π.Ι. να αντιγράφει συνταγές άλλων ειδικών με δεδομένο ότι όλοι είναι πιστοποιημένοι στο e-syntagografisi;

Πάντα όταν προέρχονται από άλλη ειδικότητα
0 (0%)
Nαι εφόσον είναι χρόνιες αγωγές και υπάρχει γνωμάτευση
13 (26.5%)
Πάντα όταν είναι νόμιμο (σωστά συμπληρωμένη συνταγή)
3 (6.1%)
Πάντα στα πλαίσια της συναδελφικότητας
1 (2%)
Ποτέ αν δεν προηγηθεί εξέταση
15 (30.6%)
Ποτέ, γενικώς
2 (4.1%)
Κατά κανόνα και με διάκριση ανάλογα με το περιστατικό
15 (30.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 49

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογραφηση στο Π.Ι.-  (Αναγνώστηκε 67429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Φεβρουαρίου 2012, 11:21:09
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

dimtheo


Τα ίδια προβλήματα έχουμε παντού.
Στο ΚΥ Πολυκάστρου Κιλκίς και επειδή κάποιοι από μας αναγκάζονται να κάνουν περισσότερα και από 60+60km για την προμήθεια συνταγολογίων από το ΚΥ προχωρήσαμε περισσότερο και στείλαμε έγγραφο (μέσω του συλλόγου μας) για να κοινοποιηθεί και στην Γενική Διεύθυνση Σχεδιασμού & Ανάπτυξης του ΕΟΠΠΥ.
Ο Σύλλογος έχει πάρει απόφαση μετά από "περίοδο χάριτος" και για το Φλεβάρη, να μην προβούν τα μέλη του σε περαιτέρω συνταγογράφηση από τον αριθμό των συνταγολογίων που προμηθεύονται στις αρχές του μήνα....

                 
                                                                                                                              Κιλκίς, 31.1.2012
Αρ. Πρωτ. 5/31.1.2012
ΘΕΜΑ: Προμήθεια συνταγολογίων στους Γενικούς Ιατρούς Περιφερειακών Ιατρείων ευθύνης Κέντρου
              Υγείας Πολυκάστρου Κιλκίς.
ΣΧΕΤ: α. Αρ.Πρωτ.: Υ3α/Γ.Π./124465/11. 11.2011  Δ/νση ΠΦΥ (τμήμα Α’) – Γενική Δ/νση Υγείας ΥΠΥΚΑ
           β. Αρ. Πρωτ. Γ55/882/29.11.2011 «Διανομή συνταγολογίων σε ιατρούς Ε.Ι. Νοσοκομείων Συνταγογρά-
              φηση σε ασφαλισμένους ΟΠΑΔ, ΟΑΕΕ στα Κέντρα Υγείας του ΕΣΥ» των Φαρμακευτικής Δ/σης ΙΚΑ –
              Γρ. Προέδρου ΕΟΠΠΥ
           γ. Δελτίο Τύπου ΟΓΑ 19.12.2011  «Ένταξη του ΟΓΑ στο Ε.Ο.Π.Υ.Υ» από 1-1-2012

Με το (α) σχετικό καθορίζεται η προμήθεια συνταγολογίων (χωρίς να ορίζεται αριθμός) για να συνταγογραφούν  οι ιατροί των ΚΥ για ασφαλισμένους ΟΠΑΔ και ΟΑΕΕ, όταν δεν είναι εφικτή η ηλεκτρονική συνταγογράφηση.
Λόγω της ένταξης και του ΟΓΑ στο ΕΟΠΠΥ ((γ) σχετικό) και επειδή δεν έχει τροποποιηθεί το (β) σχετικό – που καθορίζει την προμήθεια έως 5 συνταγολογίων ανά ιατρό, δημιουργούνται  προβλήματα στην προμήθεια συνταγολογίων στα μέλη του συλλόγου μας και κατ’ επέκταση στην εξυπηρέτηση των ασφαλισμένων του ΕΟΠΠΥ.
Τα προβλήματα αυτά έχουν να κάνουν:
-   Τον μεγάλο αριθμό ασφαλισμένων του ΟΓΑ στα Π.Ι.
-   Την αδυναμία ηλεκτρονικής συνταγογράφησης ,  λόγω έλλειψης υποδομών.
-   Τον συντονισμό των υπηρεσιών του ΚΥ και του υποκαταστήματος ΙΚΑ Αξιούπολης, απ΄ όπου παραλαμβάνονται τα συνταγολόγια για όλους του ιατρούς του ΚΥ και των περιφερειακών ιατρείων, που συνεπάγεται την επανάληψη της διαδικασίας πολλάκις για κάθε ιατρό, με αποτέλεσμα την απώλεια εργατοωρών χωρίς λόγο.
-   Της απόστασης  κάποιων περιφερειακών ιατρείων από το ΚΥ, που υπερβαίνει και τα 60km, εξαιτίας της οποίας καλούνται οι συνάδελφοι να ξοδέψουν και χρόνο – σε βάρος της περίθαλψης των ασθενών  και χρήμα (σε καύσιμα) για την προμήθεια των συνταγολογίων.
Ως εκ τούτου, προκειμένου να συνεχιστεί η απρόσκοπτη εξυπηρέτηση των ασφαλισμένων -ιδιαίτερα στα απομακρυσμένα Π.Ι., παρακαλούμε να φροντίσετε για την επίλυση αυτού του προβλήματος το συντομότερο δυνατό, είτε μέσω της προμήθειας των αιτούμενων συνταγολογίων άπαξ μηνιαίως από ΚΥ Πολυκάστρου μέσω του ΙΚΑ Αξιούπολης, είτε από άλλες δομές που βρίσκονται σε μικρότερη απόσταση (πχ. υποκατάστημα ΙΚΑ Κιλκίς), είτε μέσω απ’ ευθείας αποστολής ή διανομής τους στα Περιφερειακά Ιατρεία.
         
             Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                       Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
     
       Θεοδωράκης Δημήτρης                                                    Μπουτσίκου Διαλεχτή

11 Φεβρουαρίου 2012, 09:17:25
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Eυχαριστούμε για τη σημαντική δημοσίευση. Από μια τηλεφωνική συνεννόηση που είχα με το Διευθυντή του Νομαρχιακού υποκαστήματος
του ΙΚΑ προέκυψε ότι από την ερχόμενη εβδομάδα η διάθεση των συνταγολογίων στους γιατρούς των ΠΙ να γίνεται όπως και παλιά.
 Δηλαδή να διατίθεται έγκαιρα μια επαρκής συνολικά ποσότητα συνταγολογίων στην υπάλληλο Διοικητικού του ΚΥ και στη συνέχεια να την
διαχειρίζεται η ίδια ανάλογα με τη κίνηση του ιατρείου.

11 Φεβρουαρίου 2012, 10:05:31
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
κι εμείς προμηθευόμαστε βιβλιάρια απο το Κ.Υ., στα οποία όμως δεν υπάρχει ανώτατο όριο: εγω πήρα 6 κάποια στιγμη που είχε χαλάσει ο εκτυπωτής, συνάδελφος Γ.Ι. παίρνει 10 κάθε φορά.


11 Φεβρουαρίου 2012, 13:28:35
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Eυχαριστούμε για τη σημαντική δημοσίευση. Από μια τηλεφωνική συνεννόηση που είχα με το Διευθυντή του Νομαρχιακού υποκαστήματος
του ΙΚΑ προέκυψε ότι από την ερχόμενη εβδομάδα η διάθεση των συνταγολογίων στους γιατρούς των ΠΙ να γίνεται όπως και παλιά.
 Δηλαδή να διατίθεται έγκαιρα μια επαρκής συνολικά ποσότητα συνταγολογίων στην υπάλληλο Διοικητικού του ΚΥ και στη συνέχεια να την
διαχειρίζεται η ίδια ανάλογα με τη κίνηση του ιατρείου.

Αυτό θα γίνεται μόνο στην περιοχή σας ή σε όλη την Ελλάδα ;Ξέρετε;

11 Φεβρουαρίου 2012, 14:54:58
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Είμαι επιφυλακτικός όσο αφορά την ερφαρμογή αυτής της παραχώρησης εκ μέρους του ΙΚΑ στη πράξη, μα και την αντίδραση εκ μέρους
των Διοικητικών υπαλλήλων του ΚΥ από τη στιγμή που τους προσθέτει επιπλέον καθήκοντα και εργασία. Ευελπιστούμε, θα σας κρατήσω
ενήμερους.
 Καλό είναι ανάλογο αίτημα -των συναδέλφων του Κιλκίς- να εκφραστεί και από άλλα ΚΥ όπου αντιμετωπίζεται το ίδο πρόβλημμα.
Μια κάποια στιγμή και οι Θεοί/Διοικητικοί πείθονται.

11 Φεβρουαρίου 2012, 18:55:04
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Εχετε ενημερωθεί για εγκύκλιο που επιτρεπει τη συνταγογράφηση για δίμηνο;

15 Φεβρουαρίου 2012, 15:35:18
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

xristosk


Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ηρθε πριν λίγες μέρες στο Π.Ι.κάτοικος του χωριού για να του αντιγράψω δύο συνταγές με αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη (γνωμάτευση και σφραγίδα ιδιώτη γιατρού Παθολόγου, που δουλεύει και στο ικα) .τον οποίο κάλεσε το περασμένο βράδυ στο σπίτι για εξετάσει δύο άτομα στο σπίτι που ήταν άρρωστα στο σπίτι. Εγώ αρνήθηκα την αντιγραφή των συνταγών.Έφυγε και επικοινώνησε με τον ιδιώτη γιατρό. Αυτός μου τηλ.και μου είπε γιατί δεν γράφω δικές του συνταγές και ότι δεν άρχισα καθόλου καλά.Του απάντησα ότι δεν είμαι γραμματέας του και δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω και μου έκλεισε το τηλέφωνο.Σήμερα ενημερώθηκα από τον ιατρικό σύλλογο ότι μου έκανε καταγγελία και έχω κληθεί να παρουσιαστώ την επόμενη εβδομαδα.Καλώς έπραξα και δεν αντέγραψα τις συνταγές του? Μπορείτε να με ενημερώσετε αν υπάρχει νόμος που να με υποχρεώνει να αντιγράφω τις συνταγές των άλλων γιατρών? Πως να αντιδράσω στην καταγγελία του την επόμενη εβδομάδα στον ιατρικό σύλλογο και τι πρόκειται να μου πουν οι αρμόδιοι εκεί.Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί να με καταγγείλει κάποιος.Σας ευχαριστώ.

15 Φεβρουαρίου 2012, 15:56:21
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ηρθε πριν λίγες μέρες στο Π.Ι.κάτοικος του χωριού για να του αντιγράψω δύο συνταγές με αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη (γνωμάτευση και σφραγίδα ιδιώτη γιατρού Παθολόγου, που δουλεύει και στο ικα) .τον οποίο κάλεσε το περασμένο βράδυ στο σπίτι για εξετάσει δύο άτομα στο σπίτι που ήταν άρρωστα στο σπίτι. Εγώ αρνήθηκα την αντιγραφή των συνταγών.Έφυγε και επικοινώνησε με τον ιδιώτη γιατρό. Αυτός μου τηλ.και μου είπε γιατί δεν γράφω δικές του συνταγές και ότι δεν άρχισα καθόλου καλά.Του απάντησα ότι δεν είμαι γραμματέας του και δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω και μου έκλεισε το τηλέφωνο.Σήμερα ενημερώθηκα από τον ιατρικό σύλλογο ότι μου έκανε καταγγελία και έχω κληθεί να παρουσιαστώ την επόμενη εβδομαδα.Καλώς έπραξα και δεν αντέγραψα τις συνταγές του? Μπορείτε να με ενημερώσετε αν υπάρχει νόμος που να με υποχρεώνει να αντιγράφω τις συνταγές των άλλων γιατρών? Πως να αντιδράσω στην καταγγελία του την επόμενη εβδομάδα στον ιατρικό σύλλογο και τι πρόκειται να μου πουν οι αρμόδιοι εκεί.Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί να με καταγγείλει κάποιος.Σας ευχαριστώ.
Συνάδελφε είστε ειδικός; Αν είστε ειδικός Γενικός Ιατρός, όπως φαίνεται από το προφίλ σας, είστε υπεύθυνος και υπόλογος μόνο για τους ασθενείς σας.
Το ξερό "όχι" όμως είναι πάντα ένα αγκάθι στο τρίγωνο γιατρός Π.Ι. - γιατρός "εξωτερικός" - ασθενής και κατά τη γνώμη μου καλό είναι να αποφεύγεται όπου δεν τίθεται μείζον ζήτημα υγείας ή ηθικής τάξης.
Η πρακτική μου ήταν πάντα η εξής απέναντι σε ανάλογα περιστατικά (από παλαιότερα που ήμουν στο ΕΣΥ κ.λ.π. μέχρι τώρα που έχω ιδιωτικό ιατρείο): "Δεν έχω καμία αντίρρηση κατ' αρχάς να σας γράψω τα φάρμακα που σας έδωσε ο συνάδελφος, αλλά παρακαλώ να μου επιτρέψετε να σας εξετάσω, καθότι εγώ θα βάλω την υπογραφή μου στη συνταγή (Το τελευταίο ήταν ιδιαίτερα πειστικό αν έλειπε κάτι από τα προσαρτήματα των φαρμάκων, δηλαδή όνομα, ημερομηνία, πάθηση, σφραγίδα ιατρού και πάει λέγοντας).
Η πράξη αυτή αμβλύνει τις όποιες αντιπαραθέσεις δημιουργεί η απολυτότητα. Αν σκεφτεί κάποιος καλοπροαίρετα (δεν ξέρω αν υπάρχει περιθώριο στην περίπτωσή σας) θα μπορούσε να εξηγήσει το σεβασμό που τρέφει προς ένα συνάδελφο αλλά και την ανάγκη να διατηρεί την ιατρική του υπόσταση εφόσον του ζητείται να συνδράμει στην (έστω και νομική) ευθύνη της χορηγηθείσας αγωγής. Πιστεύω λοιπόν ότι από τη στιγμή που θα συνυπάρξετε σε ένα μικρό μέρος, μπορείτε να το κάνετε μία ώρα αρχύτερα και να αποφύγετε τις διατυπώσεις με το Σύλλογο (όχι ότι σε αντίθετη περίπτωση έχετε να φοβηθείτε κάτι).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Φεβρουαρίου 2012, 15:58:53
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ηρθε πριν λίγες μέρες στο Π.Ι.κάτοικος του χωριού για να του αντιγράψω δύο συνταγές με αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη (γνωμάτευση και σφραγίδα ιδιώτη γιατρού Παθολόγου, που δουλεύει και στο ικα) .τον οποίο κάλεσε το περασμένο βράδυ στο σπίτι για εξετάσει δύο άτομα στο σπίτι που ήταν άρρωστα στο σπίτι. Εγώ αρνήθηκα την αντιγραφή των συνταγών.Έφυγε και επικοινώνησε με τον ιδιώτη γιατρό. Αυτός μου τηλ.και μου είπε γιατί δεν γράφω δικές του συνταγές και ότι δεν άρχισα καθόλου καλά.Του απάντησα ότι δεν είμαι γραμματέας του και δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω και μου έκλεισε το τηλέφωνο.Σήμερα ενημερώθηκα από τον ιατρικό σύλλογο ότι μου έκανε καταγγελία και έχω κληθεί να παρουσιαστώ την επόμενη εβδομαδα.Καλώς έπραξα και δεν αντέγραψα τις συνταγές του? Μπορείτε να με ενημερώσετε αν υπάρχει νόμος που να με υποχρεώνει να αντιγράφω τις συνταγές των άλλων γιατρών? Πως να αντιδράσω στην καταγγελία του την επόμενη εβδομάδα στον ιατρικό σύλλογο και τι πρόκειται να μου πουν οι αρμόδιοι εκεί.Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί να με καταγγείλει κάποιος.Σας ευχαριστώ.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν είχες κρατήσει την συνταγή ή αντίγραφό της. Ήταν τυπική; (Όνομα ασθενή, διάγνωση, ημερομηνία; ).
Μια που ήταν όπως σου αναφέρθηκε συνταγή που γράφτηκε σε κατ' οίκον επίσκεψη θα ήταν επίσης πολύ ενδιαφέρον να μάθεις (ή να ρωτήσεις το ίδιο τον καταγγέλλοντα) αν συνοδεύτηκε από απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Εις διπλούν μάλιστα αφού αφορούσε εξέταση 2 ατόμων!
Η κλήση από τον Ιατρικό Σύλλογο έγινε τηλεφωνικά; Να ζητήσεις να γίνει γραπτά και παράλληλα να σου κοινοποιηθεί το κείμενο της καταγγελίας.
Μια άλλη ερώτηση που μπορείς να απευθύνεις στον καταγγέλοντα και στα μέλη του ιατρικού συλλόγου (αν τελικά παρουσιαστείς) είναι γιατί ο εξετάσας δεν ζήτησε να τον επισκεφθούν την επόμενη μέρα στο γραφείο του ώστε να τους δώσει ηλεκτρονική συνταγή αντιγράφοντας τη δική του. (για τι ταμείο/α μιλάμε αλήθεια; )

15 Φεβρουαρίου 2012, 16:24:05
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ηρθε πριν λίγες μέρες στο Π.Ι.κάτοικος του χωριού για να του αντιγράψω δύο συνταγές με αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη (γνωμάτευση και σφραγίδα ιδιώτη γιατρού Παθολόγου, που δουλεύει και στο ικα) .τον οποίο κάλεσε το περασμένο βράδυ στο σπίτι για εξετάσει δύο άτομα στο σπίτι που ήταν άρρωστα στο σπίτι. Εγώ αρνήθηκα την αντιγραφή των συνταγών.Έφυγε και επικοινώνησε με τον ιδιώτη γιατρό. Αυτός μου τηλ.και μου είπε γιατί δεν γράφω δικές του συνταγές και ότι δεν άρχισα καθόλου καλά.Του απάντησα ότι δεν είμαι γραμματέας του και δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω και μου έκλεισε το τηλέφωνο.Σήμερα ενημερώθηκα από τον ιατρικό σύλλογο ότι μου έκανε καταγγελία και έχω κληθεί να παρουσιαστώ την επόμενη εβδομαδα.Καλώς έπραξα και δεν αντέγραψα τις συνταγές του? Μπορείτε να με ενημερώσετε αν υπάρχει νόμος που να με υποχρεώνει να αντιγράφω τις συνταγές των άλλων γιατρών? Πως να αντιδράσω στην καταγγελία του την επόμενη εβδομάδα στον ιατρικό σύλλογο και τι πρόκειται να μου πουν οι αρμόδιοι εκεί.Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί να με καταγγείλει κάποιος.Σας ευχαριστώ.

Μία καταγγελία, βάσει νόμου, απαιτεί κάποιες διαδικασίες, οι οποίες ακολουθούνται ακόμη και στο "Ελλαδιστάν":

1. η καταγγελία πρέπει να είναι επώνυμη και πρωτοκολλημένη.
2. Η πρωτοκολλημένη καταγγελία πρέπει, υποχρεωτικά, να συζητηθεί σε τακτικό, ή αν είναι εξαιρετικά επείγουσα σε έκτακτο, συμβούλιο του Δ.Σ. του εκάστοτε ιατρικού συλλόγου. Οπότε, υποχρεούται ο σύλλογος να αποστείλει, συστημένα, στον καταγγέλλων και στον καταγγελλόμενο κλήση και αναλυτικό κείμενο με το περιεχόμενο της καταγγελίας, δίνοντάς του το δικαίωμα να λάβει αναβολή μέσω αιτήσεώς του ιδίου ή του πληρεξούσιου δικηγόρου του.
3. Ακολουθεί ακροαματική διαδικασία και δίνεται, εύλογο, χρονικό διάστημα προκειμένω ο καταγγελλόμενος να απαντήσει εγγράφως και βάσει συγκεκριμένων ερωτήσεων.
4. Η όποια απόφαση αφορά πειθαρχικό αδίκημα και ουδεμία σχέση έχει με το αστικό ή ποινικό δίκαιο.

Επιπλέον, καμία τηλεφωνική, ακόμη και μαγνητοφωνημένη, συνδιάλεξη όπως επίσης και οι άνευ παρουσίας, τουλάχιστον, δύο(2) ενηλίκων μαρτύρων προσωπικές συζητήσεις δεν μπορούν να τεκμηριώσουν "δικαίωμα καταγγελίας". Του εναντίον, μάλιστα, βάσει του αστικού κώδικα, αντιστρέφεται η καταγγελία προς τον καταγγέλλων ως "συκοφαντική καταγγελία", με ότι αυτό συνεπάγεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου 2012, 17:08:20 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

15 Φεβρουαρίου 2012, 16:24:29
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

xristosk


Το ''ξερό'' όχι το είπα γιατί έρχονται πάρα πολλοί με συνταγές για αντιγραφή από οξέα περιστατικά,και από ιδιώτες και από το νοσοκομείο.Ποτέ δεν αρνήθηκα συνταγή σε χρόνια περιστατικά.Στο ιατρείο δεν ήρθαν οι ασθενείς αλλά τρίτο μέλος της οικογένειας.Το ταμείο ήταν ικα.Αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις σας μάλλον δεν λειτούργησα σωστά.Το περιεχόμενο της καταγγελίας δεν μου κοινοποιήθηκε ,και η κλήση μου έγινε με mail.

15 Φεβρουαρίου 2012, 16:35:50
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... η κλήση μου έγινε με mail.

Δεν έχει νομική υπόσταση η κλήτευση μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Medicus curat,
Deus sanat

15 Φεβρουαρίου 2012, 19:51:06
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ''ξερό'' όχι το είπα γιατί έρχονται πάρα πολλοί με συνταγές για αντιγραφή από οξέα περιστατικά,και από ιδιώτες και από το νοσοκομείο.Ποτέ δεν αρνήθηκα συνταγή σε χρόνια περιστατικά.Στο ιατρείο δεν ήρθαν οι ασθενείς αλλά τρίτο μέλος της οικογένειας.Το ταμείο ήταν ικα.Αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις σας μάλλον δεν λειτούργησα σωστά.Το περιεχόμενο της καταγγελίας δεν μου κοινοποιήθηκε ,και η κλήση μου έγινε με mail.

Εγώ πάντως τους λέγω ξερό ΟΧΙ για πολλούς και διάφορους  λόγους  (για όσους γνωρίζουν την περιοχή ξέρουν τα περιθώρια που υπάρχουν για συνεννόηση με τους ιδιώτες ) και τους παραπέμπω στον ιατρό που τους τα σύστησε, μιας και είναι δίπλα και όχι κάποια χιλιόμετρα μακριά. Εξαιρώ μόνο  σε ειδικές περιπτώσεις (πχ όταν είναι από νοσοκομείο κ.α)  Έχω και ανακοίνωση έξω από το ιατρείο ότι έκτακτη αγωγή από άλλον ιατρό δεν συνταγογραφώ.  Όσο το να ζητήσω να εξεταστούν από εμένα, τις περισσότερες φορές έρχεται άλλο άτομο ή έρχεται ο ασθενής να τα γράψει αφού τα έχει χρησιμοποιήσει,  οπότε για ποια εξέταση μιλάμε. Όσο για το εάν είσαι υποχρεωμένος να αντιγράψεις, τα έχουμε κουβεντιάσει στο παρελθόν. Περί συνταγογραφίας ισχύει το Π.Δ 121/2008 άρθρο 2  «Ο ιατρός υποχρεούται να συνταγογραφεί αφού εξετάσει τον ασθενή και μόνο για νόσημα τις ειδικότητάς του». Σε αντίθετη περίπτωση, θεωρείται παράτυπη συνταγογραφία με διοικητικές και λοιπές κυρώσεις.
Από την άλλη  υπάρχει και το το άρθρο 8 του  Ν. 3457/2006 που μιλάει για τις περιπτώσεις στις οποίες ειδικός μπορεί (δύναται και όχι υποχρεούται) να αντιγράφει αγωγή άλλου ειδικού.

16 Φεβρουαρίου 2012, 07:40:45
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Σωστά ενεργήσατε xristosk. Ισως το μόνο λάθος όπως είπε και ο κ. Σκούφαλος να κρατήσετε τη ''γνωμάτευση'' του συναδέλφου σας.
Να το κάνετε για όλες τις περιπτώσεις από τώρα κι έπειτα ή έστω ενδεικτικά. Οπως και να έχει το πράγμα σας παρακαλώ να μας κρατήσετε
ενήμερους για την εξέλιξη. Και όχι από απλή περιέργεια.

16 Φεβρουαρίου 2012, 09:01:02
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Φίλε @xristosk, μόνο ως πλάκα μπορώ να εκλάβω αυτό που σου κάνουν.
Η "κατηγορία" εναντίον σου είναι αστεία, και είναι ανάξια λόγου ακόμη και να τη συζητούμε.

Απλά επισυνάπτω τα 2 ΦΕΚ που πραναφέρθηκαν, έτσι για να τα τρίψεις στη μούρη του(ς). Όχι ότι δεν τα ξέρουν, απλά αφού σου κάνουν πλάκα αυτοί, κάν΄τους γιο-γιο κι εσύ.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
11081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2013, 14:34:08
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
5126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2014, 22:14:12
από Denominator
1 Απαντήσεις
68866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2018, 00:41:14
από Argirios Argiriou
22 Απαντήσεις
79395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2018, 15:19:44
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
10724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou