Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
24 Απριλίου 2024, 14:30:59

Ψηφοφορία

Πρέπει ο ειδικός του Π.Ι. να αντιγράφει συνταγές άλλων ειδικών με δεδομένο ότι όλοι είναι πιστοποιημένοι στο e-syntagografisi;

Πάντα όταν προέρχονται από άλλη ειδικότητα
0 (0%)
Nαι εφόσον είναι χρόνιες αγωγές και υπάρχει γνωμάτευση
13 (26.5%)
Πάντα όταν είναι νόμιμο (σωστά συμπληρωμένη συνταγή)
3 (6.1%)
Πάντα στα πλαίσια της συναδελφικότητας
1 (2%)
Ποτέ αν δεν προηγηθεί εξέταση
15 (30.6%)
Ποτέ, γενικώς
2 (4.1%)
Κατά κανόνα και με διάκριση ανάλογα με το περιστατικό
15 (30.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 49

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογραφηση στο Π.Ι.-  (Αναγνώστηκε 67668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Μαρτίου 2012, 19:15:41
Απάντηση #90
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Εγώ δεν έχω πάρει καμιά απάντηση, πέρα του ότι μου είπαν τηλ να ακολουθώ τις οδηγίες  και τον κανονισμό του ΕΟΠΥΥ και ότι το σύστημα Η/Σ έχει στηθεί βάσει της νομοθεσίας.
Το θέμα τις εκτύπωσης το έβαλα στην βάση της οικονομίας και της οικολογίας. Η απάντηση που πήρα τηλ είναι ότι το θέμα κόστους αφορά την υπηρεσία μου και δεν πρέπει να με απασχολεί.
Βεβαία έχω βάλει εκτός από αυτά και το θέμα των αντιγραφών από ιδιώτες και νοσοκομειακούς  που αρνούνται να συνταγογραφουν ηλεκτρονικά. Δεν έλαβα καμιά απάντηση. Τώρα εδώ στην περιοχή μας προκύπτει και άλλο θέμα πάλι με  ιδιώτες αλλά και του νοσοκομείου, που έχουν γεμίσει τον κόσμο με χαρτάκια (τύπου συνταγή) με κάτι πανάκριβα φάρμακα (νοσοκομειακός οφθαλμίατρος έδωσε χαρτάκι, χωρίς διάγνωση φυσικά, σε ασθενή Atorvastatin 40 mg χωρίς υπερλιπιδαιμία , γιατί λέει βοηθά στην όραση και τον παρέπεμψε στο Κ.Υ να το γράψουμε )  , ένα σωρό εξετάσεις MRI ,CT, ορμονικές, ανοσολογικές, φυσικοθεραπείες,  κτλ ,χωρίς αυτοί να τις παραγγέλλουν ηλεκτρονικά, γιατί λέει δεν μπορούν και τους παραπέμπουν στα Κ.Υ με απλά χαρτάκια.
*** τόσες εξετάσεις εδώ και  7 χρόνια στο Κ.Υ δεν έχω δει. Το πάρτι των εξετάσεων με βάση τα χαρτάκια που φτάνουν σε εμένα για να τις «γράψω», πιστεύω ότι αυξήθηκε πολύ.
Εγώ εκτός από την ανακοίνωση ότι δεν υποχρεούμαι να αντιγράφω φάρμακα άλλου ιατρού τώρα προσθέτω και νέα που αναφέρει ότι δεν υποχρεούμαι να γράφω εξετάσεις άλλου ιατρού. Να δούμε που θα μας βγάλει αυτή η κατάσταση. Λυπάμαι βέβαια όλους αυτούς τους ασθενείς που ταλαιπωρούνται , αλλά τα ηθικά διλλήματα τα αφήνω σε αυτούς που υποχρεούνταν και έπρεπε να τους εξυπηρετήσουν και δεν το έκαναν και στον υπουργό μας που δημιουργεί αυτό το χάος.

1 Μαρτίου 2012, 20:43:15
Απάντηση #91
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 Τώρα εδώ στην περιοχή μας προκύπτει και άλλο θέμα πάλι με  ιδιώτες αλλά και του νοσοκομείου, που έχουν γεμίσει τον κόσμο με χαρτάκια (τύπου συνταγή) με κάτι πανάκριβα φάρμακα (νοσοκομειακός οφθαλμίατρος έδωσε χαρτάκι, χωρίς διάγνωση φυσικά, σε ασθενή Atorvastatin 40 mg χωρίς υπερλιπιδαιμία , γιατί λέει βοηθά στην όραση και τον παρέπεμψε στο Κ.Υ να το γράψουμε )  , ένα σωρό εξετάσεις MRI ,CT, ορμονικές, ανοσολογικές, φυσικοθεραπείες,  κτλ ,χωρίς αυτοί να τις παραγγέλλουν ηλεκτρονικά, γιατί λέει δεν μπορούν και τους παραπέμπουν στα Κ.Υ με απλά χαρτάκια.

Λοιπόν όσο περίεργο και να φαίνεται αυτό κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και σε μένα που είμαι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ Καρδιολόγος.
Έρχονται ασθενείς απο τα  Νοσοκομεία με χειρόγραφα παραπεμπτικά συναδέλφων νοσοκομειακών ιατρών και μου ζητούν να τους τα μετατρέπω σε
ηλεκτρονική μορφή ωστε να μπορούν να επιστρέψουν στο νοσοκομείο και να υποβληθούν στην εξέταση. Τυπικό παράδειγμα είναι το σπινθηρογράφημα
αιμάτωσης μυοκαρδίου («Θάλιο»).Οι γιατροί στο νοσοκομείο τους λένε οτι «εμείς δεν εχουμε δυνατότητα ηλεκτρονικής έκδοσης παραπεμπτικών ( ή συνταγογραφίας)
και τρέχα βρές κανα ιδιώτη γιατρό του ΕΟΠΥΥ να στα γράψει.Μετά έλα με το παραπεμπτικό να κάνεις την εξέταση..»
Πραγματικά δεν ξέρω αv έχουν ή όχι την δυνατότητα ηλεκτρονικής παραπεμπτικογραφίας.Αν όχι ,τότε μιλάμε για το απόλυτο χάος.Αν ναί,τότε γιατί δεν
το κάνουν;Υπάρχει περιορισμένη πρόσβαση στην οποία συνωστίζονται πολλοί γιατροί και έτσι προσπαθούν να «διευκολύνουν» την κατάσταση;;
Δεν έχω ιδέα για το τί συμβαίνει στα νοσοκομεία.Πάντως εκτός απο παράλογο το βρίσκω και υποτιμητικό να μπαίνω σε μια τέτοια διεκπεραιωτική διαδικασία
που ως ιατρό με ακυρώνει και ας είναι για την εξυπηρέτηση του ασφαλισμένου.








« Τελευταία τροποποίηση: 1 Μαρτίου 2012, 20:45:41 από Zachariadis »
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

2 Μαρτίου 2012, 13:33:39
Απάντηση #92
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ξέπλυμα συνταγών από ιατρούς εξωτερικών ιατρείων Νοσοκομείων, που δήθεν "δεν μπορούν" να δώσουν συνταγή ΕΟΠΥΥ και ταλαιπωρούν τους ασφαλισμένους στέλνοντας τους "στον αγροτικό"  ...ΤΕΛΟΣ!!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαρτίου 2012, 15:09:23 από Argirios Argiriou »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Μαρτίου 2012, 14:37:11
Απάντηση #93
Αποσυνδεδεμένος

carlita


Ερωτηση, μπορει και ανοητη, αλλα αφου θελει να σταματησει τις χειρογραφες συνταγες, γιατι μοιραζει συνταγολογια ??? ??? ???
We cannot solve our problems with the same thinking we used when we created them.
Albert Einstein

2 Μαρτίου 2012, 15:02:00
Απάντηση #94
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ερωτηση, μπορει και ανοητη, αλλα αφου θελει να σταματησει τις χειρογραφες συνταγες, γιατι μοιραζει συνταγολογια ??? ??? ???
Γιατί δεν έχει τι να κάνει τα 9.000.000 που τύπωσε.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

3 Μαρτίου 2012, 15:06:10
Απάντηση #95
Αποσυνδεδεμένος

Γιάννης Ιωάννου


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ερωτηση, μπορει και ανοητη, αλλα αφου θελει να σταματησει τις χειρογραφες συνταγες, γιατι μοιραζει συνταγολογια ??? ??? ???
Γιατί δεν έχει τι να κάνει τα 9.000.000 που τύπωσε.
Όχι μόνο. Αν για κάθε συνταγή παίρνει ας υποθέσουμε 1 ευρώ
(βλέπε ν.4052/2012 αρ 21 παρ. 4>>>>>  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος )
και κάθε μπλοκ έχει 50 συνταγές >>>>> 50 Χ 9.000.000= 450.000.000 εκατομύρια ευρώ!!!!!

3 Μαρτίου 2012, 15:19:23
Απάντηση #96
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και κάθε μπλοκ έχει 50 συνταγές >>>>> 50 Χ 9.000.000= 450.000.000 εκατομύρια ευρώ!!!!!

Μη βαζεις ιδεες συναδελφε...μας διαβαζουν και ...άλλοι!
+

4 Μαρτίου 2012, 11:16:48
Απάντηση #97
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο, η εικονα στα ΠΙ θα ειναι περιπου η παρακατω, αν στη θεση του εφοριακου βαλετε τον ιατρο, που για να γραψει συνταγη ζηταει γνωματευση, ταυτοτητα, βεβαιση οτι δεν χρωσταει στο ασφ. του ταμειο, υπευθυνη δηλωση του νομου 105 ,πιστοποιητικο απο τον παπα της ενοριας οτι βρισκεται εν ζωη... κτλ....

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

4 Μαρτίου 2012, 20:52:21
Απάντηση #98
Αποσυνδεδεμένος

timex


Αν γινει αυτο, θα αναγκαστει καθε χωριο να βαλει ιντερνετ ή τα χωρια που ανηκουν στο ΠΙ θα αγορασουν στον γιατρο λαπτοπ και εκτυπωτη για να συνταγογραφει ηλεκτρονικα.
Παντως αν ειναι να πληρωνω για καθε συνταγη που γραφω ενα ευρω, συμφερει να αγορασω λαπτοπ και υπολογιστη.Θα τον κανω αποσβεση σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα

4 Μαρτίου 2012, 22:50:12
Απάντηση #99
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παντως αν ειναι να πληρωνω για καθε συνταγη που γραφω ενα ευρω, συμφερει να αγορασω λαπτοπ και υπολογιστη.Θα τον κανω αποσβεση σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα
Δε μου ήθελαν στο ΙΚΑ επιδότηση;
Χα! Τους την έκατσαν...
 ;D
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

5 Μαρτίου 2012, 00:44:37
Απάντηση #100
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Εχετε  την εντυπωση πως οι καρεκλοκενταυροι του Υπουργειου εχουν ιδεα τι σημαινει Περιφερ.Ιατρειο?Απλά μόλις βρεθει κάποιος να τους το εξηγησει θα εκτεθουν και πάλι και θα τρεχουν με τροποποιητικες .Εδω σε πολλά Π.Ι. δεν υπάρχει θερμανση...οι υπολογιστες μας μαραναν?Ε ρε σφαλιαρες που θελουν...Ουστ!
+

5 Μαρτίου 2012, 17:55:18
Απάντηση #101
Αποσυνδεδεμένος

ΜΙΝΑ


Πρόσφατα ήρθα σε αντιπαράθεση με έναν ασθενή ο ο0ποίος απαιτούσε να τον εξυπηρετήσω (συνταγογράφηση) ι.5 ώρες μετά τη λήξη του ιατρείου μου.Υπερβαίνω πολλές φορές το ωράριό μου με κύριο γνώμωνα τις οικογενειακές μου υποχρεώσεις.Προς συμμόρφωση του τελευταίου και προς γνώση των υπολο'ιπων, του κοινοποίσα πρωτοκολλημένο έγγραφο στο οποίο τον ενημερώνω ότι βάση του άρθρου 9 κεφ Γ' του κώδικα ιατρικήσ δεοντολογίας ΦΕΚ 287 28/11/2005, αρνούμαι να του προσφέρω ιατρικές υπηρεσίες εκτός επειγόντων για τη ζωή του καταστάσεων. Ομολογώ ότι  είχε αποτέλεσμα. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας για το χειρισμό αυτό

5 Μαρτίου 2012, 18:58:54
Απάντηση #102
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πρόσφατα ήρθα σε αντιπαράθεση με έναν ασθενή ο ο0ποίος απαιτούσε να τον εξυπηρετήσω (συνταγογράφηση) ι.5 ώρες μετά τη λήξη του ιατρείου μου.Υπερβαίνω πολλές φορές το ωράριό μου με κύριο γνώμωνα τις οικογενειακές μου υποχρεώσεις.Προς συμμόρφωση του τελευταίου και προς γνώση των υπολο'ιπων, του κοινοποίσα πρωτοκολλημένο έγγραφο στο οποίο τον ενημερώνω ότι βάση του άρθρου 9 κεφ Γ' του κώδικα ιατρικήσ δεοντολογίας ΦΕΚ 287 28/11/2005, αρνούμαι να του προσφέρω ιατρικές υπηρεσίες εκτός επειγόντων για τη ζωή του καταστάσεων. Ομολογώ ότι  είχε αποτέλεσμα. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας για το χειρισμό αυτό

Δεν μπορώ παρα να χαρακτηρίσω την αντίδρασή σου υπερβολική συνάδελφε. Αρκούσε φαντάζομαι μια φραστική ενημέρωση του ασθενή σου και αν υπέρβαινε τα "λογικά" όρια αντίδρασης τότε να προχωρούσες σε πιο extream δράσεις.

Πιστεύω οτι το παιχνίδι "δράση - αντίδραση" πρέπει να παίζεται με ισορροπίες που στην συγκεκριμένη περίπτωση, μου δίνεται μια πρώτη εντύπωση, οτι η ισορροπία ίσως δεν υπήρχε.
Δεν το συζητώ οτι αν σου έκανε καταγγελία στο ΚΥ ή στο Νοσοκομείο η αντίδρασή σου θα ήταν δικαιολογημένη, αλλα δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο απο οτι περιγράφεις.

Zark



"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

6 Μαρτίου 2012, 09:15:03
Απάντηση #103
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (iatropedia.gr)

(Άλλη μια έμπνευση του ποδαριού, που θα μείνει στα χαρτιά - κάθε μέρα ακούμε και κάτι διαφορετικό, ρπμ)
 
Περιορισμούς στις συνταγές φαρμάκων που θα μπορούν να γράφουν οι γιατροί και συγκεκριμένα οι αγροτικοί και όσοι δεν έχουν λάβει ακόμη ειδικότητα αλλά εργάζονται κανονικά, αποφάσισε να βάλει το υπουργείο Υγείας. Αιτία η συνεχιζόμενη αύξηση της φαρμακευτικής δαπάνης που φαίνεται πως αρχίζει να ξεφεύγει παρά τα αλλεπάλληλα μέτρα που λαμβάνονται το τελευταίο διάστημα.

Στο στόχαστρο μπαίνουν οι αγροτικοί γιατροί αλλά και οι ανειδίκευτοι γιατροί οι οποίοι στις περισσότερες περιπτώσεις και κυρίως στην περιφέρεια, συνταγογραφούν φάρμακα για δεκάδες ασθενείς. Γεγονός καθόλου τυχαίο βέβαια αν σκεφτεί κανείς ότι σε πολλές μικρές πόλεις και χωριά δεν υπάρχουν ειδικευμένοι γιατροί με συνέπεια οι κάτοικοι των περιοχών αυτών να καταφεύγουν στους αγροτικούς γιατρούς μόνο για τα απαραίτητα φάρμακά τους.   

Το ακριβές πλαφόν πάντως και τον αριθμό των φαρμάκων που θα μπορεί να χορηγεί κάθε γιατρός θα το καθορίσουν σήμερα Τρίτη  :o το υπουργείο Υγείας με εγκύκλιο που αναμένεται να εκδώσει.

Η ηγεσία του υπουργείου Υγείας, όπως ισχυρίζεται σε κύκλους, κατέληξε στην απόφαση αυτή μετά από καταγγελίες φαρμακοποιών και εταιρειών  :o που ανέφεραν ότι στην περιφέρεια η συνταγογράφηση είναι ανεξέλεγκτη.   ;D
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

6 Μαρτίου 2012, 09:52:05
Απάντηση #104
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νάτα μας...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μεγάλη υπέρβαση σημείωσε τον Ιανουάριο η φαρμακευτική δαπάνη των ασφαλιστικών ταμείων, φθάνοντας τα 27 εκατ. ευρώ. Το υπουργείο Υγείας βρίσκεται σε κατάσταση συναγερμού, καθώς παρά το μέτρο του κλειστού προϋπολογισμού, ο στόχος για κατανάλωση έως 240 εκατ. ευρώ δεν επετεύχθη και η φαρμακευτική δαπάνη έφθασε τα 267 εκατ. ευρώ. Ο υπουργός Υγείας έδωσε την εντολή να ελεγχθούν όλες οι συνταγές, προκειμένου να εντοπιστεί η υπέρβαση και να τιμωρηθούν οι παραβάτες γιατροί.

Ορίστε κύριοι, που λέτε ότι τίποτα δε λειτουργεί σ' αυτό το κράτος!
Έγινε ο έλεγχος σε χρόνο dt και αποκαλύφθηκαν οι ένοχοι! Οι αγροτικοί και οι ανειδίκευτοι!



Γελάσαμε και σήμερα!
Κι εγώ που νόμιζα ότι οι συγκεκριμένες κατηγορίες (αγροτικοί και ανειδίκευτοι) συνταγογραφούν (σε ποσότητες άνω του ενός κουτιού) μόνο βάσει γνωμάτευσης ειδικευμένου....
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Μαρτίου 2012, 11:08:48 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
11097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2013, 14:34:08
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
5181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2014, 22:14:12
από Denominator
1 Απαντήσεις
70159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2018, 00:41:14
από Argirios Argiriou
22 Απαντήσεις
79970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2018, 15:19:44
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
10785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou