Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:05:31

Ψηφοφορία

Πρέπει ο ειδικός του Π.Ι. να αντιγράφει συνταγές άλλων ειδικών με δεδομένο ότι όλοι είναι πιστοποιημένοι στο e-syntagografisi;

Πάντα όταν προέρχονται από άλλη ειδικότητα
0 (0%)
Nαι εφόσον είναι χρόνιες αγωγές και υπάρχει γνωμάτευση
13 (26.5%)
Πάντα όταν είναι νόμιμο (σωστά συμπληρωμένη συνταγή)
3 (6.1%)
Πάντα στα πλαίσια της συναδελφικότητας
1 (2%)
Ποτέ αν δεν προηγηθεί εξέταση
15 (30.6%)
Ποτέ, γενικώς
2 (4.1%)
Κατά κανόνα και με διάκριση ανάλογα με το περιστατικό
15 (30.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 49

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογραφηση στο Π.Ι.-  (Αναγνώστηκε 67420 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Ιανουαρίου 2013, 13:27:55
Απάντηση #135
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou



~ __ - __ - __
Αριθμ Πρωτ. :
ΙΩΑΝΝΟΥ Δ ΚΥΡΙΑΚΟΣ – ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΣ Β’ – ΚΥ ΖΑΓΟΡΑΣ – ΑΜ ΤΣΑΥ 1119842

ΠΡΟΣ:
Αποδέκτες Πίνακα Διανομής

Θέμα       :   Εκρεμότητες  σχετικά με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση

Έχοντας υπόψη ότι :

 
Α.   Έχω συνταγογραφήσει ηλεκτρονικά τουλάχιστο πέντε μήνες ως ειδικευόμενος και ουδέποτε προέκυψε προσωπικό μου λάθος ως προς τα μιλιγραμμάρια των σκευασμάτων τα οποία αναγράφω σε συνταγές που προτείνει ο θεράποντας των χρηστών υπηρεσιών υγείας

Β.   Στο διάστημα  από 17 Νοέμβρη 2012 εως σήμερα όπου συνταγογραφώ ως επιμελητής β ΕΣΥ στο ΚΥ ~:
Έχουν προσέλθει συνταγές μου με λανθασμένα μιλιγραμμάρια, αρχικά συνταγογραφημένες, κατόπιν μερικώς συνταγογραφημένες και τελευταία εκτελεσμένες και οι φαρμακοποιοί επιθυμούν να επανασυνταγογραφήσω το σκεύασμα με τα `λάθος μιλιγραμμάρια`

Γ.   Την Παρασκευή 04/01/2013 μεταξύ τριών εκτελεσμένων συνταγών με λάθος μιλιγραμμάρια προσήλθε και άλλος φαρμακοποιός ο οποίος επιθυμούσε να μάθει γιατί μια συνταγή που φαίνεται στο σύστημα ως ακυρωμένη. Εκείνη τη χρονική στιγμή μόλις είχα παραπέμψει τον κ.~στην συνάδελφο αγροτικό προς συνταγογράφηση σκευασμάτων για τον ίδιο, την κ.~ και την κ.~, επειδή από ημιώρου, ενώ είχα πρόσβαση στο διαδίκτυο, ενώ οι υπόλοιποι συνάδελφοι συνταγογραφούσαν εύρυθμα, προσωπικά όταν έδινα τον κωδικό πρόσβασης, το σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης με πετάγε έξω και έπερνα το μήνυμα : server error 502. Ο φαρμακοποιός γνώριζε για μία ακυρωμένη συνταγή ενώ φαινότανε πως συνταγογράφησα τρεις συνταγές εκ των οποίων οι δύο ήταν ακυρωμένες και συγκεκριμένα θυμάμαι πολύ καλά ποιες συνταγές έχω ακυρώσει από τον Νοέμβρη 2012 και για ποιο λόγο

Σας ενημερώνω  ότι :
Έχω  σκοπό στο εξής να τροποποιώ τον κωδικό πρόσβασής μου καθημερινά, να διατηρώ αντίγραφα εγγράφων άκρομπατ των συνταγών που συνταγογραφώ,  σε εξωτερικό προσωπικό μου δίσκο ανά ημερομηνία συνταγογράφησης


Παρακαλώ όπως ενημερωθώ σχετικά με τα εξής :

1ον.   Για συνταγές με λανθασμένα μιλιγκράμ, εάν η συνταγή φαίνεται ως εκτελεσμένη, μπορώ να επαναλάβω συνταγή για το συγκεκριμένο σκεύασμα; Εάν στην συνταγή η οποία μπορεί να περιέχει από ένα εως τρία σκευάσματα, φαίνεται στην δεξιά στήλη χρηματικό ποσό για τα δύο σκευάσματα και όχι για το συγκεκριμένο με τα λάθος μιλιγκράμ μπορώ να εκδώσω νέα συνταγή;

2ον.   Ενώ ενημερώνω το κοινό με έντυπο με το εξής περιεχόμενο, με χαρτί α4 προσωπικό ώστε να μην επιβαρύνω την υπηρεσία, εκτυπωμένο με δικό μου μελάνι :

ΙΩΑΝΝΟΥ Δ ΚΥΡΙΑΚΟΣ – ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΣ Β’ – ΚΥ ~ – ΑΜ ΤΣΑΥ 1119842
Θέμα       :   Προσκόμιση Γνωμάτευσης από Θεράποντα  Ιατρό
Ενημερώνονται  οι χρήστες υπηρεσιών υγείας που επιθυμούν αποκλειστικά και μόνο συνταγογράφηση από το πρωινό τακτικό ιατρείο του ΚΥ Ζαγοράς :
Α.   Να προσκομίσουν βεβαίωση από τον θεράποντα ιατρό τους, για την φαρμακευτική τους αγωγή που αφορά σε χρόνιες παθήσεις και να αναφέρονται οι συγκεκριμένες παθήσεις
Β.   Η γνωμάτευση δεν μπορεί να έχει ισχύη πέραν ενός ορισμένου χρονικού ορίου λ.χ 6 μηνών
Γ.   Ο θεράποντας ιατρός θα πρέπει να φαίνεται στο σύτημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης πως έχει συνταγογραφήσει τα σκευάσματα που αφορούν στις παθήσεις οι οποίες αναγράφονται στην βεβαίωση
Δ.   Με εξαίρεση τους παραπληγικούς και βαρέως πάσχοντες, θα πρέπει να προσέρχεται ο ασθενής αυτοπροσώπως και όχι να απστέλει το βιβλιάριο ασφάλισής του στον Ιατρό του ΚΥ. Ωστόσο, για ασθενείς με χρόνια προβλήματα, οι οποίοι είναι σταθεροποιημένοι και προσέρχονται στο ΚΥ τουλάχιsτο μια φορά ανά τετράμηνο και έχουν εξεταστεί στο ΚΥ τουλάχιστο 2 φορές ανά έτος, μπορεί να λάβει χώρα συνταγογράφηση απουσία τους, από συγγενή 1ου βαθμού

, δέχομαι πιέσεις από υψηλό ποσοστό χρηστών υπηρεσιών υγείας είτε τρίτων που προσέρχονται με τα βιβλιάρια των ασθενών να συνταγογραφήσω πολλαπλό αριθμό εμβαλαίων τα οποία προμηθεύτηκαν άνευ συνταγής, δέχομαι δυσανασχέτιση και απειλές πως θα απευθυνθούν στην διεύθυνση του κυ ότι δεν εξυπηρετούνται και ότι ο ασθενής δεν μπορεί να έλθει στο ιατρείο και ότι παρακολουθείται από τον θεράποντα ιατρό του   και συναφή λοιπά ζητήματα

Σε αυτό το πλαίσιο θα πρέπει να λειτουργήσω έκνομα αλλά εύρυθμα σύμφωνα με την λετική σας οδηγία να εξυπηρετώ το κοινό ή θα πρέπει να λειτουργήσω νόμιμα και επιστημονικά; Έχω το δικαίωμα να εξετάσω ασθενείς  που απαιτούν να τους συγγράψω συνταγές; Ακόμη και εάν επισυνάψουν βεβαίωση ειδικού είμαι υποχρεωμένος να γράψω τα σκευάσματα ακόμη και εάν διαφωνώ λ.χ για τις ενδείξεις ή για το θεραπευτικό σχήμα; Εάν λειτουργήσω νόμιμα και δεχθώ μηνύσεις είτε γραπτά παράποντα προς την διεύθυνση του κυ, θα με καλύψετε ή θα βρεθώ εκτεθειμένος και ενδεχομένως αναφερόμενος ή ακόμη και σε διαθεσιμότητα;

3ον.   Κρίνετε πως πρέπει να λειτουργήσω αποκλειστικά σαν διασώστης στα πλαίσια κάλυψης του υγειονομικού σχηματισμού σχετικά με διακομιδές ασθενών και παράλληλα σαν γραφέας υγειονομικού ή  πως θα πρέπει να επιτελέσω πρωτίστως κλινικό έργο;








ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ

ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΠΡΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ:
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΚΥ ~
ΙΑΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ  `ΑΧΙΛΟΠΟΥΛΕΙΟ`
ΕΟΠΥΥ  Λεωφόρος Κηφισίας 39 – Μαρούσι – 15123
5η Υ.ΠΕ. Θεσσαλίας & Στερεάς Ελλάδας

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:
ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ  `ΑΧΙΛΟΠΟΥΛΕΙΟ`
ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ `ΑΧΙΛΟΠΟΥΛΕΙΟ`

η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

7 Ιανουαρίου 2013, 13:42:39
Απάντηση #136
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΑΜ ΤΣΑΥ 1119842

Ooops! 1,119,842 ;
Ξεπεράσανε το 1 εκ. οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Ιανουαρίου 2013, 13:46:42
Απάντηση #137
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Να κάνετε ό,τι σας υπαγορεύουν οι νόμοι καθώς κατά την ανάληψη των καθηκόντων σας ορκιστήκατε πίστη και υπακοή σε αυτούς.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

5 Φεβρουαρίου 2013, 12:00:59
Απάντηση #138
Αποσυνδεδεμένος

kokoris


Καλημέρα σε όλους τους αξιόλογους συναδέλφους ,
Αρχικά δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο θρεντ για τον προβληματισμό μου
Σχετικά με την συνταγογραφηση, τον τελευταίο καιρό έχει αυξηθεί κατά 40 %  η προσέλευση για συνταγογραφηση στο Π.Ι. με αποτέλεσμα να ασχολούμαι ώρες ατελείωτες μόνο με την συνταγογραφηση και κάποιες φορές εις βάρος των περιστατικών που θέλουν εξέταση
Έχω 5 βαθμούς αστιγματισμό και σχεδόν 2 βαθμούς μυωπία από τον κάθε οφθαλμό
Μετά από 3 ώρες στον υπολογιστή ζαλίζομαι και έχω εντόνους πονοκεφάλους \με συνέπεια να μην μπορώ να λειτουργήσω ορθά με κίνδυνο να πράξω εσφαλμένα σε κάποια εξέταση η απλά να τρακάρω με το αυτοκίνητο φεύγοντας από το ιατρείο
Πως μπορώ να προφυλαχτώ ? καμία ιδέα κανείς σοφότερος?
Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

5 Φεβρουαρίου 2013, 14:37:30
Απάντηση #139
Αποσυνδεδεμένος

patsatzisaristeidis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα σε όλους τους αξιόλογους συναδέλφους ,
Αρχικά δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο θρεντ για τον προβληματισμό μου
Σχετικά με την συνταγογραφηση, τον τελευταίο καιρό έχει αυξηθεί κατά 40 %  η προσέλευση για συνταγογραφηση στο Π.Ι. με αποτέλεσμα να ασχολούμαι ώρες ατελείωτες μόνο με την συνταγογραφηση και κάποιες φορές εις βάρος των περιστατικών που θέλουν εξέταση
Έχω 5 βαθμούς αστιγματισμό και σχεδόν 2 βαθμούς μυωπία από τον κάθε οφθαλμό
Μετά από 3 ώρες στον υπολογιστή ζαλίζομαι και έχω εντόνους πονοκεφάλους \με συνέπεια να μην μπορώ να λειτουργήσω ορθά με κίνδυνο να πράξω εσφαλμένα σε κάποια εξέταση η απλά να τρακάρω με το αυτοκίνητο φεύγοντας από το ιατρείο
Πως μπορώ να προφυλαχτώ ? καμία ιδέα κανείς σοφότερος?
Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

Προφύλαξη=λιγότερη συνταγογράφηση.....(;)
Θεωρώ ,πως πρέπει να ενημερώσεις τον Διευθυντή της ιατρικής υπηρεσίας.Ότι και να ακούσεις από τους συναδέρφους εδώ,ο Διευθυντής Ι.Υ. είναι αυτός που θα κάνει κάτι...

29 Σεπτεμβρίου 2013, 20:06:29
Απάντηση #140
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ''ξερό'' όχι το είπα γιατί έρχονται πάρα πολλοί με συνταγές για αντιγραφή από οξέα περιστατικά,και από ιδιώτες και από το νοσοκομείο.Ποτέ δεν αρνήθηκα συνταγή σε χρόνια περιστατικά.Στο ιατρείο δεν ήρθαν οι ασθενείς αλλά τρίτο μέλος της οικογένειας.Το ταμείο ήταν ικα.Αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις σας μάλλον δεν λειτούργησα σωστά.Το περιεχόμενο της καταγγελίας δεν μου κοινοποιήθηκε ,και η κλήση μου έγινε με mail.

Εγώ πάντως τους λέγω ξερό ΟΧΙ για πολλούς και διάφορους  λόγους  (για όσους γνωρίζουν την περιοχή ξέρουν τα περιθώρια που υπάρχουν για συνεννόηση με τους ιδιώτες ) και τους παραπέμπω στον ιατρό που τους τα σύστησε, μιας και είναι δίπλα και όχι κάποια χιλιόμετρα μακριά. Εξαιρώ μόνο  σε ειδικές περιπτώσεις (πχ όταν είναι από νοσοκομείο κ.α)  Έχω και ανακοίνωση έξω από το ιατρείο ότι έκτακτη αγωγή από άλλον ιατρό δεν συνταγογραφώ.  Όσο το να ζητήσω να εξεταστούν από εμένα, τις περισσότερες φορές έρχεται άλλο άτομο ή έρχεται ο ασθενής να τα γράψει αφού τα έχει χρησιμοποιήσει,  οπότε για ποια εξέταση μιλάμε. Όσο για το εάν είσαι υποχρεωμένος να αντιγράψεις, τα έχουμε κουβεντιάσει στο παρελθόν. Περί συνταγογραφίας ισχύει το Π.Δ 121/2008 άρθρο 2  «Ο ιατρός υποχρεούται να συνταγογραφεί αφού εξετάσει τον ασθενή και μόνο για νόσημα τις ειδικότητάς του». Σε αντίθετη περίπτωση, θεωρείται παράτυπη συνταγογραφία με διοικητικές και λοιπές κυρώσεις.
Από την άλλη  υπάρχει και το το άρθρο 8 του  Ν. 3457/2006 που μιλάει για τις περιπτώσεις στις οποίες ειδικός μπορεί (δύναται και όχι υποχρεούται) να αντιγράφει αγωγή άλλου ειδικού.


Είμαι ιδιώτης Γενικός Ιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ και εξακολουθώ να έχω και εγώ προβλήματα με ασθενείς που θέλουν απλώς να ξεπλύνουν φάρμακα ή εξετάσεις. Για τον λόγο αυτό έβαλα στον χώρο αναμονής, μια Α4 σελίδα την οποία έχω εκτυπώσει και πλαστικοποιήσει εις διπλούν (μία σελίδα δηλαδή για καθένα από τα δύο τραπεζάκια της αίθουσας αναμονής) και στην οποία γράφω με ευανάγνωστα γράμματα:

Προσοχή.

Ο Ιατρός δεν είναι υποχρεωμένος να αντιγράφει φάρμακα ή παραπεμπτικά άλλων Ιατρών.


“Ο συνταγογράφος ιατρός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την ορθή και σύννομη συνταγογράφηση.”
Προεδρικό Διάταγμα (Π.Δ.) 121 / 03.09.2008. Άρθρο 1ε)


Από τότε που έβαλα αυτές τις ταμπελίτσες παρατήρησα διαφορά στην συμπεριφορά των ασθενών προς το καλύτερο.

Ακόμη ένας νόμος που στηρίζει τα παραπάνω.
Από πρόσφατο σημείο του διακομιστή σε άλλο σημείο του φόρουμ:


Από σήμερα, επειδή το κακό έχει παραγίνει, την πόρτα του ιατρείου κοσμεί η παρακάτω ανακοίνωση:


Δεν χορηγούνται συνταγές ή παραπεμπτικά
κατά παραγγελία άλλων ιατρών

Κάθε ιατρός υποχρεούται να εκδίδει ο ίδιος τα παραπεμπτικά και τις συνταγές του και όχι να στέλνει τους ασφαλισμένους σε άλλο ιατρό.

Εγκύκλιος ΕΟΠΥΥ 14540 28/03/2012



Έχει ανοίξει πολύ κοντά ένα μικροβιολογικό εργαστήριο* και έρχονται σωρηδόν δασκαλεμένοι οι ασφαλισμένοι να απαιτήσουν "όλες τις εξετάσεις που ...δικαιούνται" (!!), είτε έχουν ένδειξη είτε όχι, προκειμένου να "δούν πού βρίσκονται". Ε, όχι!

*ΥΓ: Καλά, νομίζει κανείς ότι κάνοντας τώρα μπίζνες με τον ΕΟΠΥΥ, θα βγει κερδισμένος;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
11079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2013, 14:34:08
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
5121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2014, 22:14:12
από Denominator
1 Απαντήσεις
68835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2018, 00:41:14
από Argirios Argiriou
22 Απαντήσεις
79338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2018, 15:19:44
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
10718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou