Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:07:23

Αποστολέας Θέμα: ΓΕΝΟΣΗΜΑ-ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ SKAI ΣΗΜΕΡΑ  (Αναγνώστηκε 134440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Αυγούστου 2013, 18:47:41
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακολουθώντας την συνταγογραφία μου για ένα πράγμα είμαι σίγουρος: Ότι με βάση τις δηλώσεις του κ. υπουργού πρέπει να τα παίρνω από όλες τις εταιρίες. Αλλά δεν συμβαίνει αυτό, άρα μήπως κάτι δεν πάει καλά με μένα;

Προσωπικά, γράφω ακόμη ακόμη όνομα φαρμάκου στα σχόλια. Όχι γιατί γουστάρω κάποια σκευάσματα, αλλά γιατί αυτά παίρνει ο ασθενής ήδη και ξέρω ότι έχει ρυθμιστεί. Νομικά, αυτό αναφέρεται στην παράγραφο 5 της υπουργικής απόφασης και δεν είναι συνταγογράφηση με εμπορική ονομασία καθώς ο φαρμακοποιός μπορεί να δώσει άλλο σκεύασμα και να μοιραστούμε την ευθύνη. Αδυνατώ να κατανοήσω γιατί πρέπει κάθε μήνα να αλλάζει σκεύασμα κάθε ασθενής. Ναι, το έκαναν κάποιοι γιατροί, δεν βλέπω το λόγο να μεταλαμπαδεύουμε αυτή την ταχτική και στους φαρμακοποιούς. Δεν είναι επιβράβευση αυτής της ταχτικής;

Έχω δει διαφορές από σκεύασμα σε σκεύασμα, διαφορές που μπορεί ένας ενεργός φαρμακοποιός να τις καταλάβει. Τις έχω δει συχνά, ειδικά εδώ στην Κρήτη με την ποσότητα σε λακτόζη που περιέχουν κάποια σκευάσματα σαν αδρανές υλικό, και την έχω δει και σε αλλαγή φαρμακοτεχνικής μορφής πχ από κάψουλα σε χάπι Το ερώτημα είναι εάν ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να ξεχωρίσει την ρανιτιδίνη από μια πραζόλη, εγώ τι κάνω;

Εκείνο που δεν κατάλαβα κ. Γεωργιάδη είναι γιατί όλα τα γενόσημα έχουν την ίδια τιμή. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος. Γιατί όταν σας πρότειναν σε κάθε επιπλέον γενόσημο μιας ουσίας που παίρνει άδεια να δίδεται χαμηλότερη τιμή εκκίνησης δεν το δεχτήκατε. Έτσι, κι αλλιώς τα υπάρχοντα γενόσημα μπορούν να ζητήσουν μείωση της τιμής τους. Γιατί δεν θέλετε μείωση τιμών και εξοικονόμηση χρημάτων;
Ήμουν από τους λίγους που χρόνια τώρα πιέζω για την μείωση των τιμών των γενοσήμων ώστε να έρθουν στα επίπεδα των άλλων ευρωπαϊκών κρατών και να μην υπάρχει λίπος για μίζες. Είτε προς γιατρούς είτε προς φαρμακοποιούς. Γιατί, διατηρείτε αυτό το λίπος;

Γιατί δεν μπορώ και εγώ να πω ότι τα παίρνετε αφού το συνεχίζετε;

Αυτό πρέπει να του το πείς στο twitter του για να δουμε τι θα απαντήσει!!!!!!

1 Σεπτεμβρίου 2013, 22:39:37
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
  Παραθετω πινακα με τα ποσοστα των γενοσημων σε διαφορες χωρες της Ευρωπης (απο την σημερινη "Καθημερινη της Κυριακης")

   
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

1 Σεπτεμβρίου 2013, 22:43:32
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
 Παραθετω πινακα με τα ποσοστα των γενοσημων σε διαφορες χωρες της Ευρωπης (απο την σημερινη "Καθημερινη της Κυριακης")

  
Γιατί άραγε δεν υπάρχει το ποσοστό της Γερμανίας και της Σουηδίας; Δεν έχουν στοιχεία αυτές οι χώρες;
Επίσης της Ιρλανδίας που είναι και μνημονιακή χώρα;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Σεπτεμβρίου 2013, 23:26:43
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Έχουμε λοιπόν μια χώρα όπου το 80% της αγοράς του φαρμάκου είναι πρωτότυπα και το 20% γενόσημα και έχει μια δαπάνη Δ1.
Η ίδια χώρα έχει ίσως την παγκόσμια πρωτοτυπία  τα γενόσημα να έχουν το 80% της τιμής των πρωτοτύπων και όλα τα γενόσημα να έχουν την ίδια ακριβώς τιμή!
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι η χώρα αυτή με τις ίδιες τιμές γενόσημων  με τις παρεμβάσεις του δαιμόνιου υπουργού υγείας της, εναντίων των κακών γιατρών που τα παίρνουν από τις πολυεθνικές, αντιστρέφει την κατανομή και «πιάνει» την υψηλότερη χώρα στον παραπάνω πίνακα με 60% στα γενόσημα, όπως είναι η Βρετανία, και έχει μια δαπάνη Δ2.
Τι εξοικονόμηση θα έχει πετύχει;
Π: Τιμή πρωτότυπου
Γ: Τιμή γενόσημου = 80%Π
Δ1= 0,8xΠ + 0,2xΓ= 0,8xΠ + 0,2x0,8xΠ= 0,8xΠ + 0,16xΠ= 0,96xΠ
Δ2=0,4xΠ + 0,6xΓ= 0,4xΠ + 0,6x0,8xΠ= 0,4xΠ + 0,48xΠ= 0,88xΠ
Μείωση 8,3%. Απλοϊκός  φυσικά υπολογισμός που δεν λαμβάνει υπόψιν πολλές παραμέτρους (πρωτότυπα χωρίς αντίγραφα, είσοδος νέων πρωτοτύπων κλπ), οι οποίες οδηγούν σε ακόμη μικρότερο ποσοστό από το 8,3%.
Χωρίς δραματική πτώση της τιμής των γενόσημων δεν θα προκύψει καμιά σημαντική εξοικονόμηση καθώς και με στοχευμένη προώθηση γενόσημων σε κατηγορίες ακριβών φαρμάκων που έχουν τη μερίδα του λέοντος στη δαπάνη.
Ενδεικτικά στον παραπάνω υπολογισμό αν η αναστροφή της κατανομής συνοδευτεί από μια μείωση της τιμής των γενόσημων στο 60% αυτής των πρωτότυπων, οδηγεί σε μείωση της τάξης του 20,8%
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Σεπτεμβρίου 2013, 00:04:36 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

2 Σεπτεμβρίου 2013, 09:55:16
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Καλημέρα, καλή εβδομάδα και -καθυστερημένα- καλό μήνα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με έχει μπερδέψει. Σε αναζήτηση του ορισμού της έννοιας "γενόσημο φάρμακο", βρήκα την εξής πρόταση: 

"Με τον όρο γενόσημο φάρμακο χαρακτηρίζεται οποιοδήποτε φάρμακο του οποίου η δραστική ουσία δεν καλύπτεται πλέον από δίπλωμα ευρεσιτεχνίας και δικαιωμάτων επ΄ αυτού."

Αφού πρόκειται για "οποιοδήποτε" φάρμακο, χωρίς να υπάρχει η λέξη "αντίγραφο", τότε και τα πρωτότυπα μετά τη λήξη της "πατέντας" μετατρέπονται αυτόματα σε γενόσημα. Ερμηνεύοντας, λοιπόν, κατά περίπτωση και βούληση(πολιτική, οικονομική κλπ κλπ) τον παραπάνω ορισμό δύναμαι να παρουσιάσω, για κάθε χώρα, δύο τελείως διαφορετικά νούμερα ως ποσοστό.

Το άρθρο, όπως και άλλα παρόμοια, δεν παρουσιάζει την ταυτότητα της έρευνας και πάνω απ'όλα το πώς βγαίνει το αντίστοιχο ποσοστό !!!

Ευχαριστώ... 
Medicus curat,
Deus sanat

2 Σεπτεμβρίου 2013, 11:34:42
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακολουθώντας την συνταγογραφία μου για ένα πράγμα είμαι σίγουρος: Ότι με βάση τις δηλώσεις του κ. υπουργού πρέπει να τα παίρνω από όλες τις εταιρίες. Αλλά δεν συμβαίνει αυτό, άρα μήπως κάτι δεν πάει καλά με μένα;

Προσωπικά, γράφω ακόμη ακόμη όνομα φαρμάκου στα σχόλια. Όχι γιατί γουστάρω κάποια σκευάσματα, αλλά γιατί αυτά παίρνει ο ασθενής ήδη και ξέρω ότι έχει ρυθμιστεί. Νομικά, αυτό αναφέρεται στην παράγραφο 5 της υπουργικής απόφασης και δεν είναι συνταγογράφηση με εμπορική ονομασία καθώς ο φαρμακοποιός μπορεί να δώσει άλλο σκεύασμα και να μοιραστούμε την ευθύνη. Αδυνατώ να κατανοήσω γιατί πρέπει κάθε μήνα να αλλάζει σκεύασμα κάθε ασθενής. Ναι, το έκαναν κάποιοι γιατροί, δεν βλέπω το λόγο να μεταλαμπαδεύουμε αυτή την ταχτική και στους φαρμακοποιούς. Δεν είναι επιβράβευση αυτής της ταχτικής;

Έχω δει διαφορές από σκεύασμα σε σκεύασμα, διαφορές που μπορεί ένας ενεργός φαρμακοποιός να τις καταλάβει. Τις έχω δει συχνά, ειδικά εδώ στην Κρήτη με την ποσότητα σε λακτόζη που περιέχουν κάποια σκευάσματα σαν αδρανές υλικό, και την έχω δει και σε αλλαγή φαρμακοτεχνικής μορφής πχ από κάψουλα σε χάπι Το ερώτημα είναι εάν ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να ξεχωρίσει την ρανιτιδίνη από μια πραζόλη, εγώ τι κάνω;

Εκείνο που δεν κατάλαβα κ. Γεωργιάδη είναι γιατί όλα τα γενόσημα έχουν την ίδια τιμή. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος. Γιατί όταν σας πρότειναν σε κάθε επιπλέον γενόσημο μιας ουσίας που παίρνει άδεια να δίδεται χαμηλότερη τιμή εκκίνησης δεν το δεχτήκατε. Έτσι, κι αλλιώς τα υπάρχοντα γενόσημα μπορούν να ζητήσουν μείωση της τιμής τους. Γιατί δεν θέλετε μείωση τιμών και εξοικονόμηση χρημάτων;
Ήμουν από τους λίγους που χρόνια τώρα πιέζω για την μείωση των τιμών των γενοσήμων ώστε να έρθουν στα επίπεδα των άλλων ευρωπαϊκών κρατών και να μην υπάρχει λίπος για μίζες. Είτε προς γιατρούς είτε προς φαρμακοποιούς. Γιατί, διατηρείτε αυτό το λίπος;

Γιατί δεν μπορώ και εγώ να πω ότι τα παίρνετε αφού το συνεχίζετε;

Με αφορμή την επιστολή του Δημήτρη:

- Το Υπουργείο εξετάζει την κατάργηση της επιχορήγησης κατά 50% της διαφοράς από την ασφαλιστική τιμή, άρα κάθε φάρμακο, είτε πρωτότυπο, είτε ακριβότερο ή φθηνότερο γενόσημο, θα συνεισφέρει το ίδιο στη φαρμακευτική δαπάνη.
- Το Υπουργείο εξετάζει να επιστρέφει το rebate σε όσους φαρμακοποιούς πιάσουν το στόχο του 60% των γενοσήμων, δηλαδή οδηγείται σε επιβάρυνση της φαρμακευτικής δαπάνης.
Ποιό είναι το κίνητρό του με αυτές τις κινήσεις να επιβαρύνει τη συνολική φαρμακευτική δαπάνη;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Σεπτεμβρίου 2013, 11:57:41
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


- Το Υπουργείο εξετάζει την κατάργηση της επιχορήγησης κατά 50% της διαφοράς από την ασφαλιστική τιμή, άρα κάθε φάρμακο, είτε πρωτότυπο, είτε ακριβότερο ή φθηνότερο γενόσημο, θα συνεισφέρει το ίδιο στη φαρμακευτική δαπάνη.


Δεν το είχα σκεφτεί αυτο. Όντως αν καταργηθεί  η επιχορήγηση κατά 50% της διαφοράς από την ασφαλιστική τιμή για τον ΕΟΠΥΥ είναι το ίδιο αν πληρώνει γενόσημο η πρωτότυπο.
Τότε προς τι το ζόρι να αυξήσουν τα ποσοστά των γενοσήμων ?Αν θέλουν να στηρίξουν την Ελληνική Οικονομία θα έβρισκαν τρόπο να στηρίξουν τις Ελληνικές Φαρμακοβιομηχανίες.
Δυστυχώς κι εδώ μεγάλες μίζες μου μυρίζουν...

2 Σεπτεμβρίου 2013, 13:34:42
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τότε προς τι το ζόρι να αυξήσουν τα ποσοστά των γενοσήμων ?Αν θέλουν να στηρίξουν την Ελληνική Οικονομία θα έβρισκαν τρόπο να στηρίξουν τις Ελληνικές Φαρμακοβιομηχανίες.
   Εννοείται ότι η αύξηση του ποσοστού των γενοσήμων δεν βοηθάει τον ΕΟΠΥΥΥ οικονομικά. Είναι όμως εντολή troika οπότε, όπως είπε και ένας πωλητής βιβλίων, θα γίνει...
   Εξάλλου ποιός νοιάζεται για την Ελληνική οικονομία.
   Η πλάκα είναι ότι στο αγροτικό παρακαλούσαν οι αντιπρόσωποι να γράφουμε PTINOLIN και ANFAGLADIN. Τώρα σε υποχρεώνει το υπουργείο. O tempora, o mores (βαρύγδουπο...).

2 Σεπτεμβρίου 2013, 13:41:20
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
  Παραθετω πινακα με τα ποσοστα των γενοσημων σε διαφορες χωρες της Ευρωπης (απο την σημερινη "Καθημερινη της Κυριακης")
   Η Ελευθεροτυπία έχει διαφορετική άποψη όπως φαίνεται εδώ (το έγραψα πάντως στην προηγούμενη σελίδα): Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος. Δυστυχώς δεν παρουσιάζω την εικόνα αλλά την έχω ως συννημένο.
   Μπορεί κανείς να εξηγήσει τη συμβαίνει και πως έγιναν οι υπολογισμοί; (συμφωνούν πάντως στο ποσοστό της Ελλάδας...).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ερμηνεύοντας, λοιπόν, κατά περίπτωση και βούληση(πολιτική, οικονομική κλπ κλπ) τον παραπάνω ορισμό δύναμαι να παρουσιάσω, για κάθε χώρα, δύο τελείως διαφορετικά νούμερα ως ποσοστό. Το άρθρο, όπως και άλλα παρόμοια, δεν παρουσιάζει την ταυτότητα της έρευνας και πάνω απ'όλα το πώς βγαίνει το αντίστοιχο ποσοστό !!!
   Η Καθημερινή στηρίζεται στον ΕΟΠΥΥΥ και τη Sandoz ενώ η Ελευθεροτυπία στον EFPIA (ο Ευρωπαϊκός Σύνδεσμος των Φαρμακευτικών Επιχειρήσεων).
   Κάποιος μας δουλεύει....

2 Σεπτεμβρίου 2013, 17:33:43
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


- Το Υπουργείο εξετάζει την κατάργηση της επιχορήγησης κατά 50% της διαφοράς από την ασφαλιστική τιμή, άρα κάθε φάρμακο, είτε πρωτότυπο, είτε ακριβότερο ή φθηνότερο γενόσημο, θα συνεισφέρει το ίδιο στη φαρμακευτική δαπάνη.


Δεν το είχα σκεφτεί αυτο. Όντως αν καταργηθεί  η επιχορήγηση κατά 50% της διαφοράς από την ασφαλιστική τιμή για τον ΕΟΠΥΥ είναι το ίδιο αν πληρώνει γενόσημο η πρωτότυπο.
Τότε προς τι το ζόρι να αυξήσουν τα ποσοστά των γενοσήμων ?Αν θέλουν να στηρίξουν την Ελληνική Οικονομία θα έβρισκαν τρόπο να στηρίξουν τις Ελληνικές Φαρμακοβιομηχανίες.
Δυστυχώς κι εδώ μεγάλες μίζες μου μυρίζουν...

Πόσο στοίχημα βάζετε ότι θα καταργήσει την επιχορήγηση του 50%, θα μειωθεί έτσι η φαρμακευτική δαπάνη (του ΕΟΠΥΥ φυσικά, όχι των ασθενών που μάλλον θα αυξηθεί) και στη συνέχεια θα περηφανεύεται ότι το πέτυχε μέσω της προώθησης των γενόσημων;

2 Σεπτεμβρίου 2013, 17:39:03
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


- Το Υπουργείο εξετάζει την κατάργηση της επιχορήγησης κατά 50% της διαφοράς από την ασφαλιστική τιμή, άρα κάθε φάρμακο, είτε πρωτότυπο, είτε ακριβότερο ή φθηνότερο γενόσημο, θα συνεισφέρει το ίδιο στη φαρμακευτική δαπάνη.


Δεν το είχα σκεφτεί αυτο. Όντως αν καταργηθεί  η επιχορήγηση κατά 50% της διαφοράς από την ασφαλιστική τιμή για τον ΕΟΠΥΥ είναι το ίδιο αν πληρώνει γενόσημο η πρωτότυπο.
Τότε προς τι το ζόρι να αυξήσουν τα ποσοστά των γενοσήμων ?Αν θέλουν να στηρίξουν την Ελληνική Οικονομία θα έβρισκαν τρόπο να στηρίξουν τις Ελληνικές Φαρμακοβιομηχανίες.
Δυστυχώς κι εδώ μεγάλες μίζες μου μυρίζουν...

Πόσο στοίχημα βάζετε ότι θα καταργήσει την επιχορήγηση του 50%, θα μειωθεί έτσι η φαρμακευτική δαπάνη (του ΕΟΠΥΥ φυσικά, όχι των ασθενών που μάλλον θα αυξηθεί) και στη συνέχεια θα περηφανεύεται ότι το πέτυχε μέσω της προώθησης των γενόσημων;
ΟΚ, δε φτάνει η κατάργηση του 50% της συμμετοχής; Η (επιπλέον) επιστροφή του rebate σε όσους φμφ πιάσουν το στόχο του 60% των γενοσήμων σε τι θα ωφελήσει τις δαπάνες υγείας - αντίθετα, θα τις αυξήσει. Το δεύτερο θα έστεκε μόνο αν δεν έκανε το πρώτο.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Σεπτεμβρίου 2013, 17:49:55 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Σεπτεμβρίου 2013, 22:35:32
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Νομίζω ότι οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι φαρμακοποιοι:
α) ο ΕΟΠΥΥ πληρώνει το ίδιο είτε πρόκειται για γενόσημα είτε πρωτότυπα, και χάνει και το clawback εάν ο φαρμακοποιός πιάσει τον στόχο.
β) Ο ασφαλισμένος πληρώνει τα ίδια ή περισσότερα (εάν επιλέξει πρωτότυπο)
γ) ο φαρμακοποιός για την απώλεια του 25% (κέρδους) επί του 20% της διαφοράς τιμής πρωτότυπου-γενόσημου (που έδινε παντού πρωτότυπα), κερδίζει το 5% επί του τζίρου (το clawback) Ειδικά οι μεγάλοι καρχαρίες σε τζίρο φαρμακοποιοί κερδίζουν τρελά.

Χονδρικά τα παραπάνω.... ξέρω ότι υπάρχουν κλίμακες, και mark-up... μην πιάσουμε πάλι αυτή τη συζήτηση.
Τελικά ο πιστός συμβουλάτορας και έμπιστος του βιβλιοπώλη πρέπει να είναι φμφ. αυτό δείχνει η πορεία μέχρι τώρα (άρνηση πρότασης σκευάσματος, κόβουμε το clawback, ...)
Τώρα εάν τα παίρνει κιόλας... εγώ δεν τον κόβω για τόσο έξυπνο στον τομέα της υγείας. Μάλλον του είπανε με ποια συντεχνία πρέπει να συμμαχήσει για να μην περάσει ηλεκτρονικό ρεύμα την καρέκλα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

3 Σεπτεμβρίου 2013, 10:00:29
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

timex


Στη χώρα μας το 80% των φαρμάκων είναι πρωτότυπα και το 20% γενόσημα. Λέτε αυτό να φταίει που το μεγαλύτερο ποσοστό των συνταξιούχων πεθαίνει 80-90 ετών;

10 Σεπτεμβρίου 2013, 10:18:45
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ο κ. Πατούλης αποκαλύπτει τα κριτήρια με τα οποία επέλεγε εδώ και χρόνια τα γενόσημά του! #_ypokrisia

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΙΣΑ

Ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών συνεχίζει τον αγώνα του για να διαφυλάξει τη Δημόσια Υγεία μέσα από το φθηνό, αλλά ασφαλές Φάρμακο, το οποίο πρέπει να προκρίνει ο ίδιος ο γιατρός και μόνον ??? αυτός.

Η συνταγογράφηση της εμπορικής ??? ??? ονομασίας του κάθε φαρμάκου, δηλαδή η επιλογή του φαρμακευτικού σκευάσματος αποτελεί ??? ??? ιατρική πράξη.

Αυτό αποτελεί ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ για τον ΙΣΑ.

Θα ήταν σκόπιμο, ο ΕΟΦ να δημοσιεύσει τις μελέτες που έχει κάνει για τα «φθηνότερα» γενόσημα που χορηγούνται στα φαρμακεία και αποζημιώνονται σήμερα από τον ΕΟΠΥΥ.

Ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών δηλώνει ότι θα βασιστεί σε ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΕΛΕΤΩΝ του ΕΟΦ και θα ενημερώσει γι αυτές τους γιατρούς μέλη του.

Βεβαίως όπως αναφέρει ΕΟΦ, οι κλινικές μελέτες ελέγχονται από τις αρμόδιες αρχές του, αλλά τα αποτελέσματά τους πρέπει οπωσδήποτε να γνωστοποιούνται στους συνταγογραφούντες γιατρούς.

Και ερωτούμε τον ΕΟΦ, εφόσον στο αριθμ. πρωτ. 68101 έγγραφό του παραδέχεται ότι δε γίνονται έλεγχοι σύγκρισης των ανεπιθύμητων ενεργειών μεταξύ των ακριβών και φθηνών γενοσήμων, πώς είναι δυνατό ο γιατρός να μη γνωρίσει τις ανεπιθύμητες ενέργειες του φθηνότερου γενοσήμου που δίνει ο φαρμακοποιός;

Πιστεύουμε ότι η ενημέρωση του θεράποντα γιατρού τόσο για τις ανεπιθύμητες ενέργειες όσο και όλα τα χαρακτηριστικά των φαρμάκων-προϊόντων που έχουν προεπιλεγεί από τον ΕΟΠΥΥ και τον ΕΟΦ προς πώληση από τα φαρμακεία είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη διασφάλιση της Δημόσιας Υγείας!!!

Έτσι λοιπόν τονίζουμε:

1) Ο ΙΣΑ θέλει να ενημερωθεί πλήρως, πριν ζητήσει από τους γιατρούς να συνεργαστούν για την ευρεία συνταγογράφηση των γενοσήμων αυτών. Οφείλει να γνωρίζει, ποιες είναι οι εταιρείες παραγωγής γενοσήμων, των οποίων τα προϊόντα έχουν επιλεγεί για τους Ασφαλισμένους Ασθενείς. Αν πρόκειται για εταιρείες εκτός Ελλάδος, είναι σημαντικό να ενημερωθούμε, ποιοι παγκόσμιοι πιστοποιημένοι φορείς (όπως ο FDA) έχουν ελέγξει τα προϊόντα αυτά.

2) Ζητούμε τις κλινικές μελέτες που αφορούν τα συγκεκριμένα αυτά σκευάσματα που αποζημιώνει ο ΕΟΠΥΥ και χορηγούνται από τα φαρμακεία, χωρίς να το γνωρίζει ο θεράπων γιατρός.

3) Σύμφωνα με την από 22/8/2013 ανακοίνωση του Προέδρου του ΕΟΠΥΥ κου Κοντού: «…Ο ΕΟΠΥΥ θα αναλάβει πρωτοβουλία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης όλων των γιατρών για την προώθηση της συνταγογράφησης των ποιοτικών γενοσήμων φαρμάκων…», ζητούμε ο ΕΟΠΥΥ και ο ΕΟΦ να μας ενημερώσουν, ποιος είναι ο πίνακας αυτών των «ποιοτικών γενόσημων φαρμάκων»

4) Αναμένουμε τα στοιχεία που ζητήσαμε από τον ΕΟΦ: Πόσοι έλεγχοι έχουν γίνει στα εργαστήρια του ΕΟΦ το 2013;

5) Οι 1100 δειγματοληπτικοί έλεγχοι φαρμάκων που έκανε ο ΕΟΦ σε 3 χρόνια, ποια φαρμακεία και ποια σκευάσματα αφορούσαν;

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο θεράπων γιατρός και μόνον αυτός ??? ??? έχει την ιατρική ευθύνη και την ιατρική δυνατότητα να θεραπεύσει τον ασθενή. Μόνον ??? ??? ο θεράπων γιατρός έχει το δικαίωμα να επιλέξει το θεραπευτικό σκεύασμα του ασθενή του.

Γι αυτό Γιατροί, ΕΟΦ και ΕΟΠΥΥ θα πρέπει ??? ??? να αγωνιστούμε όλοι μαζί για να πετύχουμε τους εθνικούς μας στόχους, διασφαλίζοντας τα ασφαλή και φθηνά φάρμακα στη θεραπεία των ασθενών μας.

ΓΙΑ ΤΟ ΔΣ ΤΟΥ ΙΣΑ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                   Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΓΕΩΡΓ. ΠΑΤΟΥΛΗΣ                                           ΕΥΣΤ. ΤΣΟΥΚΑΛΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Σεπτεμβρίου 2013, 10:20:27 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

13 Ιουλίου 2014, 17:57:10
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Άλλη μια φούσκα Βορίδη: Στο εξής ο φμφ που πάει να πλασάρει πρωτότυπο παρ' ότι ο ιατρός υπέδειξε γενόσημο, πρέπει να αποσπά έγγραφη συγκατάθεση του ασφαλισμένου!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Στις παρεμβάσεις που γίνονται στον χώρο της υγείας προκειμένου να μειωθεί η φαρμακευτική δαπάνη καθώς ξέφυγε από το στόχο που θέτει ο προυπολογισμός αναφέρθηκε ο Μάκης Βορίδης στην πρωινή εκπομπή του Σαββάτου στο MEGA.

Αυτό αποτέλεσε και αντικείμενο της χθεσινής συνάντησης που είχε με την τρόικα, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες οι υπερβάσεις της φαρμακευτικής δαπάνης στο πρώτο εξάμηνο του έτους φτάνουν τα 140 εκατομμύρια ευρώ.

O υπουργός Υγείας σημείωσε επίσης οτι στόχος του υπουργείου είναι η αύξηση της χρήσης των γενοσήμων στο μέσο όρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τι δήλωσε ο υπουργός Υγείας στο "MEGA Σαββατοκύριακο"

"Κάναμε παρέμβαση στις τιμές. Προσπαθούμε τώρα μέσα από τα πλαφόν να κάνουμε παρέμβαση στον όγκο. Δώσαμε ένα κίνητρο πρόσθετο αλλά και μια υποχρέωση φτιάξαμε τώρα πια στα φαρμακεία που λέει τα εξής: τα φαρμακεία έχουν μια υποχρέωση πρώτον να έχουν γενόσημο, άρα να έχουν το φθηνότερο φάρμακο, δεύτερο να ενημερώνουν όταν συνταγογραφείται η δραστική ότι υπάρχει το φθηνότερο, τρίτον αυτή είναι μια πρόσθετη υποχρέωση που μπαίνει τώρα εάν επιλέγει και επιμένει ο ασθενής να πάρει το ακριβότερο, να το δηλώνει ο ίδιος στη συνταγή ότι μου προτάθηκε το φθηνότερο αλλά εγώ επιλέγω να πάρω το ακριβότερο. Το φάρμακο, όταν ξεκίνησε η προσαρμογή, πληρώναμε 5,5 δισ. τον χρόνο. Για να συνεννοηθούμε τι γινόταν εδώ. Και ότι σήμερα έχουμε φτιάξει έναν προϋπολογισμό όπου το φάρμακο είναι 2 δισ. τον χρόνο".

Δείτε το βίντεο

« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουλίου 2014, 19:00:31 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Νοεμβρίου 2008, 17:18:00
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
2996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Οκτωβρίου 2009, 12:50:05
από timex
1 Απαντήσεις
57751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2009, 15:04:38
από Koterakis
78 Απαντήσεις
28278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2014, 16:09:53
από Denominator
46 Απαντήσεις
14992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2015, 23:22:58
από medicus