Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 11:12:30

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογραφηση ΕΟΠΥ  (Αναγνώστηκε 21673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Φεβρουαρίου 2012, 13:55:05
Αναγνώστηκε 21673 φορές
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Ξερει κανεις τι πραγματικα ισχυει για την e-συντ/ση  απο ειδικευομενους ? αυτο (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) σημαινει οτι εμεις δεν επιτρεπεται να συνταγογραφουμε ή οτι αυτοι δεν θελουν να συνταγογραφουμε ?

19 Φεβρουαρίου 2012, 15:17:23
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Σημαίνει οτι μπορειτε να συνταγογραφειτε σε απλο συνταγολογιο οχι ομως στον ΕΟΠΥΥ. Λογικο αφου ούτε ασθενεις εξεταζετε μονοι σας χωρις ειδικο ουτε εξιτηρια υπογραφετε ουτε στα ΤΕΠ ειστε μονοι σας!!!!!!!! νομιζω οτι αυτοι που αποφασισαν να σας αφησουν εξω απο τον ΕΟΠΥΥ μαλλον ζουν ηδη στη Γερμανια και οχι στην ΕΛΛΑΔΑ!!!!!

19 Φεβρουαρίου 2012, 15:52:05
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το έγγραφο αυτό είναι ένα άριστο παράδειγμα του κατά βούληση χειρισμού της ιατρικής ιδιότητας.
Είναι περιττό να λέμε ότι όποιος είναι γιατρός μπορεί να συνταγογραφεί.
Το πρόβλημα ξεκινά από το τι προτίθεται το υπερταμείο να αποζημιώσει.
Και σε αυτό όμως το σημείο, είναι τουλάχιστον υποκρισία από τη μια να λες ότι το ΕΣΥ στηρίζεται στους ειδικευόμενος κι από την άλλη να μην επιτρέπεις τη συνταγογράφηση.
Επίσης δεν μπορείς να προβάλεις ως λύση τους γιατρούς του ΕΣΥ στους ασφαλισμένους και να μην αναγνωρίζεις τις ιατρικές τους συνταγές, αδ δεν είναι ειδικοί.
Εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι ειδικοί που καθημερινά λιγοστεύουν (χωρίς να βάζεις κανένα στη θέση τους) είναι χίμαιρα που συνδυάζει ιδιότητηες του Χουντίνι και του Τιραμόλα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Φεβρουαρίου 2012, 21:22:52
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εγώ θα πάω παραπέρα....
Το ταμείο αποφασίζει να μην τα αποζημιώσει (δεν επιτρέπει στον ειδικευόμενο να τα γράψει σε συνταγή του ΕΟΠΥΥ-ηλεκτρονική ή μη). Η ιατρική συνταγή όμως ισχύει καθότι δόθηκε από ιατρό με άδεια άσκησης επαγγέλματος, αν και ειδικευόμενο.

Ο ασθενής πάει στο φαρμακείο. Είναι ιατρική συνταγή και ο φαρμακοποιός οφείλει να τα δώσει.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει πλέον θέμα "κλειστής συνταγογραφίας" μόνο από ιατρό του ταμείου, ο φαρμακοποιός διαπράττει φορολογική παράβαση εάν δεν εκδώσει απόδειξη ταμειακής μηχανής με ολόκληρο το ποσό και δώσει τα φάρμακα στον ασθενή;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

19 Φεβρουαρίου 2012, 21:28:37
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από την στιγμή που δεν υπάρχει πλέον θέμα "κλειστής συνταγογραφίας" μόνο από ιατρό του ταμείου, ο φαρμακοποιός διαπράττει φορολογική παράβαση εάν δεν εκδώσει απόδειξη ταμειακής μηχανής με ολόκληρο το ποσό και δώσει τα φάρμακα στον ασθενή;
Άποψη μου ότι διαπράττει βλακεία αφού δεν αποζημειωθεί απο το ταμείο και θα χάσει τα χρήματά του... Στο κάτω κάτω να φορολογηθεί για χρήματα που δεν θα πάρει?
Αν βέβαια πληρώνεται όλο το ποσό (σωστά) και κόβει απόδειξη για το 25% μάλλον είναι φορολογικά κολάσιμος.

19 Φεβρουαρίου 2012, 21:47:51
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Να το πω αλλιώς:
Δεν υπάρχουν πια περιορισμοί ταμείου. Όλοι μπορούν να γράφουν ακόμη και οι μη συμβεβλημένοι.
Συνεπώς, συνταγή που δεν αποζημιώνεται από τον ΕΟΠΥΥ και προσκομίζεται στο φαρμακείο, είναι ο φαρμακοποιός υποχρεωμένος να κόψει απόδειξη με όλο το ποσό, εφόσον το δίνει στον ασθενή;

Εάν όχι, γιατί να μην είμαστε και οι υπόλοιποι γιατροί ελεύθεροι να μην κόψουμε απόδειξη παροχής υπηρεσιών όταν εξετάσαμε τον ασθενή, αφού μπορεί να έρθει να μας πληρώσει αύριο ο λεφτάς μπατζανάκης του ασθενή που εξετάσαμε;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

20 Φεβρουαρίου 2012, 11:51:59
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ξερει κανεις τι πραγματικα ισχυει για την e-συντ/ση  απο ειδικευομενους ? αυτο (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) σημαινει οτι εμεις δεν επιτρεπεται να συνταγογραφουμε ή οτι αυτοι δεν θελουν να συνταγογραφουμε ?

Τελικά ισχύει η απαγόρευση ή πρόκειται μόνο για *88* γνωμοδότηση της κ. Λίτσα;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Φεβρουαρίου 2012, 12:44:37
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Πληροφορίες αναφέρουν ότι η διοίκηση του ΕΟΠΥΥ θα ζητήσει την πιστοποίηση των ειδικευόμενων γιατρών με κωδικούς προκειμένου να ενταχθούν και αυτοί στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης.
Πάντως η απόφαση προκαλεί τις έντονες αντιδράσεις των νοσοκομειακών γιατρών (ΟΕΝΓΕ).

Καλά, τώρα ξύπνησε ο ΕΟΠΥΥ!
Αφού οι περισσότεροι ειδικευόμενοι έχουν πιστοποιηθεί στο σύστημα ως "Κέντρα Υγείας".
Αλήθεια οι ειδικευμένοι στα νοσοκομεία πώς έχουν πιστοποιηθεί;

22 Φεβρουαρίου 2012, 09:39:56
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex


Οι ειδικευόμενοι δε μπορουν να συνταγογραφήσουν ουτε χειρογραφα ουτε ηλεκτρονικα.
Επειδη το κεντρο υγειας που ειμαι εχει παρα πολυ κοσμο και για συνταγογραφηση αλλα και στις εφημεριες αυτο ειναι προβλημα.
Μεχρι πριν 2 μερες οι ειδικευομενοι συνταγογραφουσαμε χειρογραφα, αφου το ΙΚΑ-ΕΟΠΠΥ της περιοχης μας ειχε δωσει συνταγολογια.
Επειδη επεσε στην αντιληψη μου το συγκεκριμενο εγγραφο, πηρα χθες τηλεφωνο στον ΕΟΠΠΥ και μου ειπαν πως απαγορευεται να συνταγογραφουμε γενικα.Για τα ασφαλιστικα ταμεια του ΕΟΠΠΥ φυσικα.
Λεω στην κυρια στον ΕΟΠΠΥ, πως εγω απο τις 9-2-2012 μεχρι τις 20-2-2012 που ειδα αυτο το εγγραφο συνταγογραφουσα κανονικα. Και πως στα πλαισια της εκπαιδευσης μου στο ΚΥ βλεπω περιστατικα και κατα συνεπεια πρεπει να συνταγογραφω οταν δινω μια φαρμακευτικη αγωγη. Τί θα γινει με τις συνταγες που υπεγραψα αυτο το διαστημα;
Εκεινο που μου ειπε ειναι, ενταξει δε το γνωριζατε. Απο εδω και περα που το γνωριζετε δε θα συνταγογραφειτε!!!!
Ετσι σταματησαμε οι ειδικευομενοι τη συνταγογραφηση χειρογραφα.
Τωρα βοηθαμε τους επιμελητες συνταγογραφώντας με τους κωδικους τους.

ΥΓ: Απο την αλλη , ο διευθυντης επικοινωνησε με το διευθυντη του ΙΚΑ της περιοχης που μας δινει τα συνταγολογια και του ειπε πως σε εκεινους δεν εχει παει τετοιο εγγραφο και να συνταγογραφουμε κανονικα. Κοινώς ότι να'ναι....

13 Μαρτίου 2012, 23:57:09
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ειδικευόμενοι δε μπορουν να συνταγογραφήσουν ουτε χειρογραφα ουτε ηλεκτρονικα.
Επειδη το κεντρο υγειας που ειμαι εχει παρα πολυ κοσμο και για συνταγογραφηση αλλα και στις εφημεριες αυτο ειναι προβλημα.
Μεχρι πριν 2 μερες οι ειδικευομενοι συνταγογραφουσαμε χειρογραφα, αφου το ΙΚΑ-ΕΟΠΠΥ της περιοχης μας ειχε δωσει συνταγολογια.
Επειδη επεσε στην αντιληψη μου το συγκεκριμενο εγγραφο, πηρα χθες τηλεφωνο στον ΕΟΠΠΥ και μου ειπαν πως απαγορευεται να συνταγογραφουμε γενικα.Για τα ασφαλιστικα ταμεια του ΕΟΠΠΥ φυσικα.
Λεω στην κυρια στον ΕΟΠΠΥ, πως εγω απο τις 9-2-2012 μεχρι τις 20-2-2012 που ειδα αυτο το εγγραφο συνταγογραφουσα κανονικα. Και πως στα πλαισια της εκπαιδευσης μου στο ΚΥ βλεπω περιστατικα και κατα συνεπεια πρεπει να συνταγογραφω οταν δινω μια φαρμακευτικη αγωγη. Τί θα γινει με τις συνταγες που υπεγραψα αυτο το διαστημα;
Εκεινο που μου ειπε ειναι, ενταξει δε το γνωριζατε. Απο εδω και περα που το γνωριζετε δε θα συνταγογραφειτε!!!!
Ετσι σταματησαμε οι ειδικευομενοι τη συνταγογραφηση χειρογραφα.
Τωρα βοηθαμε τους επιμελητες συνταγογραφώντας με τους κωδικους τους.

ΥΓ: Απο την αλλη , ο διευθυντης επικοινωνησε με το διευθυντη του ΙΚΑ της περιοχης που μας δινει τα συνταγολογια και του ειπε πως σε εκεινους δεν εχει παει τετοιο εγγραφο και να συνταγογραφουμε κανονικα. Κοινώς ότι να'ναι....


Αν και μάλλον θα γίνει επίσημο, αυτή τη στιγμή είναι μία άποψη. Αλλιώς δε θα σου έλεγε η κυρία "εντάξει δεν το ξέρατε!!!"

14 Μαρτίου 2012, 06:44:02
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

timex


Έχει ήδη γίνει επίσημο μια εβδομάδα μετά το ποστ μου.
Το ΙΚΑ επικοινώνησε με τον ΕΟΠΠΥ και μετά με όλα τα ΚΥ που υπάγονται σε αυτό και ζήτησε από όλους τους ειδικευόμενους να επιστρέψουμε τα συνταγολόγια!
Έτσι από τότε δε συνταγογραφούμε και βλέπουμε περιστατικά!
Συνταγογραφούν μόνο οι αγροτικοί και ο διευθυντής. Μερικές φορές όταν έχει πάρα πολυ κόσμο, μας δίνει ο διευθυντής τον κωδικό του και συνταγογραφούμε και περνούν μετά οι ασθενείς απο το ιατρείο του για να κάνει έλεγχο στις συνταγές και να τις σφραγίσει.
Έτσι λύθηκε το πρόβλημα των πρωινών. Κατα τη διάρκεια των εφημεριών συνταγογραφούμε σε λευκό χαρτί και έρχονται το πρωι και τα γράφουν

14 Μαρτίου 2012, 21:58:08
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ισχύει ότι με απόφαση του ΓΓ Υπουργείου Υγείας επιτρέπεται εκ νέου στους ειδικευόμενους να συνταγογραφούν στον ΕΟΠΥΥ (και σε όλους τους ασφαλιστικούς φορείς);
Το ψάχνω.

14 Μαρτίου 2012, 22:15:51
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ισχύει ότι με απόφαση του ΓΓ Υπουργείου Υγείας επιτρέπεται εκ νέου στους ειδικευόμενους να συνταγογραφούν στον ΕΟΠΥΥ (και σε όλους τους ασφαλιστικούς φορείς);
Το ψάχνω.
Πέρα απο το ενδιαφερον της είδησης... Τρίτος που νομοθετεί και βγάζει αποφάσεις μετά τον Λοβ και Βούδ που αναιρούν άλλες αποφάσεις των υπολοίπων... Μετά θα πάρουν σειρά και οι Υφυπουργοί και η κ. Κατίνα... ::) Μήπως πρέπει κάποια στιγμή να οργανωθούν; ???

14 Μαρτίου 2012, 23:01:08
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ισχύει ότι με απόφαση του ΓΓ Υπουργείου Υγείας επιτρέπεται εκ νέου στους ειδικευόμενους να συνταγογραφούν στον ΕΟΠΥΥ (και σε όλους τους ασφαλιστικούς φορείς);
Το ψάχνω.
Δεν εχω ιδεα!
Τωρα το ακουω!

17 Μαρτίου 2012, 22:43:48
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Στο νοσοκομείο οι ειδικευόμενοι ξεκίνησαν από την προηγούμενη βδομάδα να συνταγογραφούν ξανά, με μόνο περιορισμό να μην γράφουν τρίμηνες.
Πολύ νωρίτερα από την άδεια που έδωσε πάλι ο Βουδούρης όπως αναφέρθηκε εδώ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αναφέρεται η ύπαρξη εγγράφου από το υπουργείο που την επέτρεψε ξανά.
Αναζητώ το σχετικό έγγραφο. (πρόκληση με αποδέκτες Τάσο και διακοσμητή)
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2012, 22:48:05 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
9233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2009, 20:27:59
από Μαρία Χόρτη
22 Απαντήσεις
12386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Φεβρουαρίου 2012, 20:35:51
από tasath
9 Απαντήσεις
8044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Φεβρουαρίου 2012, 21:50:24
από thepap
26 Απαντήσεις
15622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαΐου 2012, 21:28:02
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
10730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou