Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 17:55:25

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογράφηση σε συγγενικά πρόσωπα Ά βαθμού  (Αναγνώστηκε 8756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Φεβρουαρίου 2012, 13:53:04
Αναγνώστηκε 8756 φορές
Αποσυνδεδεμένος

teorungr


Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει για την συνταγογράφηση συγγενικών προσώπων του ιατρού πχ Ά βαθμου
Υπάρχει κάποια διάταξη που το απαγορεύει?
Επίσης μπορεί ένας ειδικός να συνταγογραφήσει φάρμακα εκτός ειδικότητας του
πχ ένας παιδίατρος μπορεί να γράψει ένα φάρμακο(μια αντιβίωση) σε κάποιον ενήλικα ?
Ευχαριστώ

20 Φεβρουαρίου 2012, 16:32:52
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει για την συνταγογράφηση συγγενικών προσώπων του ιατρού πχ Ά βαθμου
Υπάρχει κάποια διάταξη που το απαγορεύει?
Επίσης μπορεί ένας ειδικός να συνταγογραφήσει φάρμακα εκτός ειδικότητας του
πχ ένας παιδίατρος μπορεί να γράψει ένα φάρμακο(μια αντιβίωση) σε κάποιον ενήλικα ?
Ευχαριστώ

Βάσει του Νόμου 3418/28-11-2005(1.1, 1.2, 1.3, 3.1, 3.3) οποιοσδήποτε ιατρός που κατέχει ελληνική άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος, ειδικός ή ανειδίκευτος, της ημεδαπής ή αλλοδαπής, δικαιούται να συνταγογραφεί οποιοδήποτε φάρμακο σε όποιον κρίνει απαραίτητο και στην ανάλογη δοσολογία. Αυτό, βέβαια, αφορά στην ελεύθερη συνταγογράφηση.

Σχετικά με τη συνταγογράφηση μέσω ασφαλιστικού φορέα ισχύει η νομοθεσία που αφορά στον αντίστοιχο φορέα. Επί παραδείγματι, η συνταγογραφία εντός "ορίων" ειδικότητας ισχύει μόνο για τα ασφαλιστικά ταμεία και ουδέποτε για την ελεύθερη συνταγογράφηση. Το ίδιο επίσης συμβαίνει και για τη συνταγογράφηση δραστικής ουσίας.    
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Φεβρουαρίου 2012, 17:18:41 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

20 Φεβρουαρίου 2012, 21:03:57
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

teorungr


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
στο μυαλό μου είχα την συνταγογράφηση μέσω του Ε.Ο.Π.Υ.Υ  .
Κατάλαβα οτι δεν επιτρέπεται εκτός ειδικότητας η εκεί συνταγογράφηση ,
Για την συνταγογράφηση μέσω του Ε.Ο.Π.Υ.Υ σε συγγενικά πρόσωπα γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος περιορισμός;

20 Φεβρουαρίου 2012, 22:07:40
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Κανείς δε μπορεί να σου απαγορεύσει συνταγογράφηση, ούτε στον εαυτό σου. Ούτε και υπάρχει τέτοια διάταξη πουθενά.
Συνήθως όμως στον εαυτό μας δεν γράφουμε από τακτ.
Στα Ταμεία μπορεί να γράψει ο οιοσδήποτε (καλώς? κακώς?) φάρμακα της δικής του ειδικότητας, αλλά και οιασδήποτε άλλης, αρκεί στο πεδίο "σχόλια" στο τέλος της συνταγής να σημειώσει την ειδικότητα, όνομα, ΑΜΚΑ και ημερομηνία του γιατρού της άλλης ειδικότητας που χορήγησε την αγωγή.
Όλα αυτά είναι σαφέστατα από τις σχετικές Ταμειακές οδηγίες.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

21 Φεβρουαρίου 2012, 00:22:34
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Και ποιά είναι αυτα τα περιβόητα «φάρμακα της ειδικότητας» ;;
Αφού δεν υπάρχει λίστα τέτοιων φαρμάκων ότι και να λέγεται είναι αυθαίρετο.
Σαφής οριοθέτηση δεν υπάρχει,και είναι λογικό αφού σε πολλές περιπτώσεις οι διαχωριστικές γραμμές
είναι ασαφής με μεγάλες «γκρίζες» ζώνες.
Προσωπικά συνταγογραφώ τα περισσότερα φάρμακα της χρόνιας αγωγής των ασθενών μου.
Σιγά μη στείλω τον κάθε υπερτασικό ή στεφανιαίο ασθενή στον ουρολόγο για το Omnic,στο παθολόγο
για τα αντιδιαβητικά και στον ενδοκρινολόγο για το Thyrohormone...
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

21 Φεβρουαρίου 2012, 10:59:53
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σιγά μη στείλω τον κάθε υπερτασικό ή στεφανιαίο ασθενή στον ουρολόγο για το Omnic,στο παθολόγο
για τα αντιδιαβητικά και στον ενδοκρινολόγο για το Thyrohormone...
Κι εγώ μαζί σου είμαι, αλλά συνάδελφος της ειδικότητάς σου έφαγε πρόστιμο (με τετραψήφιο νούμερα) από το ΙΚΑ προ μηνών στην Ξάνθη λόγω του ότι έγραφε, εκτός της αγωγής της αρμοδιότητάς του, ΚΑΙ φάρμακα για ΚΥΠ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Φεβρουαρίου 2012, 22:11:50
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σαφής οριοθέτηση δεν υπάρχει,και είναι λογικό αφού σε πολλές περιπτώσεις οι διαχωριστικές γραμμές
είναι ασαφής με μεγάλες «γκρίζες» ζώνες.


Έχεις απόλυτο δίκαιο. Καλά είναι όμως να κρατάς τα σαφώς εκτός ειδικότητας, εκτός της δράσης σου. Μπορεί να μην χρειάζεται να στείλεις το διαβητικό σε ενδοκρινολόγο -ως παθολόγος π.χ.- και καλά θα κάνεις γιατί σε οιοδήποτε έλεγχο, θα έχεις επιστημονικά επιχειρήματα να πείς ότι το νόσημα είναι στο φάσμα της ειδικότητάς σου. Για άλλα είναι πιό γκρίζα η ζώνη και καλά είναι να φυλάγεσαι. Σε άλλα είναι πιό ξεκάθαρα, όπως το ότι σα παθολόγος π.χ. γράφεις omnic για πρόβλημα που εσύ διέγνωσες και αποφάσισες τη θεραπεία? Όχι. Τότε αν το γράψεις, καλά είναι να προστατευτείς με αναφορά στις παρατηρήσεις του γιατρού που το χορηγεί.

(βέβαια με την επιστημονική έννοια, μπορείς να δόσεις οιαδήποτε αγωγή και για οτιδήποτε, από τη στιγμή που κατέχεις επιστημονικά το αντικείμενο, είτε έχεις τη σχετική ειδικότητα, είτε όχι. Το Ταμείο όμως διατηρεί το δικαίωμα να πεί: εγώ αυτά τα θέλω από τον ουρολόγο για να τα πληρώσω. Αυτά από τον παθολόγο, αυτά από τον .... Μόνο που αυτό το "ΑΥΤΑ" ποτέ δεν το όρισαν με σαφήνεια γιατί η ύπαρξη γκρίζων ζωνών, αφ' ενός δεν τους βάζει σε καβγάδες με τις ειδικότητες, αλλά με μεμονωμένους συναδέλφους, από την άλλη, είναι ένα καλό άλλοθι, όποτε αποφασίσουν να πιέσουν άτομα ή κλάδους. Γιατί λοιπόν να εξαλείψουν τις γκρίζες ζώνες?)
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Φεβρουαρίου 2012, 22:21:53 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

22 Φεβρουαρίου 2012, 22:13:41
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Καλησπέρα σε όλους.Αφορμή για το post είναι 2 κατά την ταπεινή μου άποψη περίπλοκα θέματα.
1ο)Συνάδελφος καρδιολόγος υπέστη πρόστιμο από το ΙΚΑ Ξάνθης γιατί συνταγογράφησε φάρμακο για ΚΥΠ .Αυτό χωρίς σαφή οριοθέτηση της επιτρεπόμενης συνταγογράφησης ανά ειδικότητα από κανένα. Αλήθεια τι επιτρέπεται να συνταγογραφεί ένας πλαστικός χειρουργός?? Άποψή μου ότι για άλλη μια φορά ,έχοντας χάσει δυστυχώς την έξωθεν καλή μαρτυρία ,οδηγούμαστε στην πλήρη απαξίωση της δουλειάς μας .
2ο) Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη ,γιατί ίσως είμαι off topic εδώ .Μεγάλη κουβέντα γίνεται τελευταία για τη χρήση γενόσημων φαρμάκων .Πώς κρίνεται αλήθεια η κλινική αποτελεσματικότητα 3 ιδιοσκευασμάτων ίδιας δραστικής ουσίας ?Πρέπει να βασιστώ στον ΕΟΦ που σύμφωνα με χθεσινή ανάρτηαη στην ιστοσελίδα του από τα 3000 γενόσημα που κυκλοφορούν έχει ελέγξει την τελευταία 5ετία 900 ?Πρέπει να βασιστώ σε γνώμες συναδέλφων που πιθανότατα είναι experts ?Πρέπει να έχω εμπιστοσύνη στο φαρμακοποιό, στη μοναδική χώρα του κόσμου ,όπου ο καθένας μπορεί χωρίς ιατρική συνταγή να αγοράσει το οποιοδήποτε φάρμακο ?
Νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα να εναντιωθούμε συλλογικά σ'αυτά που μας πληγώνουν ,αντί να καταφερόμαστε ο ένας έναντι του άλλου .Αυτό βοηθά μόνο την πανάρχαια τακτική του διαίρει και βασίλευε των κυβερνόντων αυτή τη χώρα .
Ευχαριστώ για την φιλοξενία . 

23 Φεβρουαρίου 2012, 07:01:24
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Θα θέσω ακόμη ένα ερώτημα που σχετίζεται με το θέμα:
- Έχει δικαίωμα ο γιατρός να λάβει αμοιβή από ασφαλιστικό φορέα (κρατικό ή ιδιωτικό) για ιατρική πράξη σε ιατρό ή συγγενή α' βαθμού αυτού; Εκ του Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας αναφέρεται ότι: "Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση, καθώς και στους φοιτητές της ιατρικής" (Ν. 3418/2005, Άρθρο 19, Παρ. 3).
- Αν όχι (που είναι μία εύλογη απάντηση), γιατί οι ίδιοι οι ιατροί και οι συγγενείς α' βαθμού τυγχάνουν απαίτησης για αποζημίωση από κρατικές και ιδιωτικές δομές υγείας;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Φεβρουαρίου 2012, 08:16:23
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


παντως μηδενικη αποδειξη κοβουμε κι εδω...σε δουλεια να βρισκομαστε!

Λέξεις κλειδιά: Συνταγογράφηση συγγενικά  
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
9241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2009, 20:27:59
από Μαρία Χόρτη
22 Απαντήσεις
12406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Φεβρουαρίου 2012, 20:35:51
από tasath
0 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Σεπτεμβρίου 2017, 15:53:34
από αγγελικη
0 Απαντήσεις
22283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2022, 21:23:09
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαΐου 2023, 05:44:24
από Argirios Argiriou