Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:50:29

Αποστολέας Θέμα: Ποιά φάρμακα επιτρέπεται να συνταγογραφεί η κάθε ειδικότητα;  (Αναγνώστηκε 88453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Φεβρουαρίου 2012, 19:04:06
Αναγνώστηκε 88453 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Διαβάστε σχετική συζήτηση από άλλο σημείο του φόρουμ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Αυγούστου 2016, 00:14:03
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω από μια Ιατρική ομάδα στο facebook το post ενός συναδέλφου:

Σήμερα έμαθα για συνάδελφο παθολογο από την Κέρκυρα που κλήθηκε σε απολογία εντός 5ημερου από τον ΕΟΠΥΥ για 50 περιστατικά όπου, σύμφωνα με τον οργανισμό, συνταγογραφησε φάρμακα εκτός της ειδικότητας της. Τα οποία φάρμακα, ήταν από Tavor μέχρι Proscar και Flixotide μέχρι εξηγήσεις γιατί έδωσε διπλό αντιβιοτικό σχήμα σε παροξυνση ΧΑΠ (τίποτα εξωτικό δηλαδή)
Απειλείται με πρόστιμο κανα δεκαχιλιαρο, ενώ σύμφωνα με τον δικηγόρο της παρόμοια φιρμανια έχουν επιδοθει σε 120 γιατρούς όλης της χώρας. Επειδή γνωρίζω την αδερφή της, επίσης παθολογο, τις επόμενες μέρες θα έχω και αντίγραφα των εγγράφων αλλά η ερώτηση είναι, έχετε ακούσει παρόμοια περιστατικά;

Και εδώ είναι η απάντησή μου:

Θα ήθελα πραγματικά να μάθω πόσο είναι το μέσο κόστος των συνταγών της. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είναι υψηλό (μην πιστεύετε τι λέει προφορικά αλλά ζητήστε να σας εκτυπώσει κάποια από τα στατιστικά που σίγουρα της έχουν στείλει κατά καιρούς στα προσωπικά της μηνύματα). Αυτό νομίζω ότι τσούζει τον ΕΟΠΥΥ και όχι ποια φάρμακα γράφουμε. ( Άλλο που ο ΕΟΠΥΥ κρατά τα προσχήματα, διότι το να λέει κανείς στην Ελλάδα ότι το κόστος των φαρμάκων είναι ένας από τους παράγοντες που πρέπει να επηρεάζουν την συνταγογράφηση του Ιατρού, είναι ακόμη θέμα ταμπού...) Προσωπικά, και δεν το λέω ειρωνικά, πονάω τα οικονομικά του ΕΟΠΥΥ πιο πολύ και από τα προσωπικά μου οικονομικά γιατί καλώς ή κακώς αυτός είναι ο εργοδότης μου και αν καταρρεύσει αυτός θα καταρρεύσω και εγώ. Ο μέσος όρος των συνταγών μου είναι 32 €/συνταγή όταν ο μέσος όρος ενός Γενικού Ιατρού στο νομό μου είναι 44 €.

Να τονιστεί και ιδιώτες Ιατροί χωρίς σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ έχουν κληθεί να πληρώσουν πρόστιμα από τον ΕΟΠΥΥ.
Γνωρίζω π.χ. ιδιώτη Καρδιολόγο στην Καβάλα χωρίς σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ που και σε αυτόν ζητήθηκε από τον ΕΟΠΥΥ να λογοδοτήσει γιατί έγραφε φάρμακα αλλότριας ειδικότητας, λάθος δοσολογίες κτλ. Πιστεύω όμως ότι και στην περίπτωση του ισχύει αυτό που έγραψα στην προηγούμενη παράγραφο.

( Δεν μπορούν να του πουν του προαναφερόμενου Καρδιολόγου ότι έχει ξεσκίσει π.χ. τα νεότερα αντιπηκτικά μια και οι Κατευθυντήριες οδηγίες μας δεν τολμούν (( σε αντίθεση με κάποιες χώρες της Βόρειας Ευρώπης )), να τα βάλουν με τις φαρμακευτικές εταιρείες και να πουν ότι κάποια από τα νεότερα φάρμακα τους δεν είναι αρκετά cost effective για να τα αποζημιώνει η Ελλάδα. Έτσι του την λένε γιατί γράφει π.χ. το "αλλότριας ειδικότητος" ηρεμιστικό Saturnil ( Αλπραζολάμη) που έχει λιανική τιμή 1,69 €...)
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Αυγούστου 2016, 13:09:28 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Αυγούστου 2016, 10:10:01
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Εφόσον ο ΕΟΠΥΥ πραγματοποιεί ελέγχους, γιατί δεν καθιστά εκ των προτέρων σαφές ποια φάρμακα καλύπτει ασφαλιστικά από κάθε ειδικότητα;
Και λέω "καλύπτει ασφαλιστικά", διότι σε απλή συνταγή μπορεί να δοθεί οποιαδήποτε αγωγή με ευθύνη του θεράποντος.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Αυγούστου 2016, 14:20:21
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εφόσον ο ΕΟΠΥΥ πραγματοποιεί ελέγχους, γιατί δεν καθιστά εκ των προτέρων σαφές ποια φάρμακα καλύπτει ασφαλιστικά από κάθε ειδικότητα;
Και λέω "καλύπτει ασφαλιστικά", διότι σε απλή συνταγή μπορεί να δοθεί οποιαδήποτε αγωγή με ευθύνη του θεράποντος.

Υπάρχουν πολλά προβλήματα στον έλεγχο. Μόνο οικογενειακός ιατρός θα δώσει λύση.
Για παράδειγμα, κάθε ειδικότητα μπορεί να γράψει μονή (+δίμηνη μονή) συνταγή οποιοδήποτε φάρμακο με γνωμάτευση της αντίστοιχης ειδικότητας. Για να το ελέγξεις πρέπει να έχεις ηλεκτρονικές γνωματεύσεις. Αλλά πχ στο ΕΣΥ δεν γράφουν τα φάρμακα ηλεκτρονικά οι περισσότερες ειδικότητες, άντε να τους βάλεις να γράψουν και τις γνωματεύσεις..... Στον ιδιωτικό τομέα, χωρίς να κόβει απόδειξη ο άλλος, θα σου κάνει ηλεκτρονική γνωμάτευση; άρα τα αυτόματα συστήματα ανίχνευσης δεν παίζουν αξιόπιστα.
Η λύση λοιπόν είναι: Ποιος ξεπερνά το μέσο όρο; Για αυτόν βάλε αυτούς τους άσχετους που έχει ο ΕΟΠΥΥ να τον ψάξουν μη αυτόματα....

Βέβαια μπορεί τα πράγματα να δυσκολέψουν λίγο για τους γιατρούς στο μέλλον.......
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Ιουνίου 2017, 21:13:36
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Chris77


Καλησπερα...ειμαι γενικος χειρουργος κ ιδιωτευω...ειμαι πιστοποιημενος αλλα οχι συμβεβλημενος ΕΟΠΠΥ...συνταγογραφω σε ασθενεις σε ενα χωριο που ειμαι αυτα που παιρνουν γενικα...δηλαδη κανω ελαναληψη συνταγογραφησης μηνος η τριμηνη χωρις προβλημα απο το συστημα το ηλεκτρονικο...επιτρέπεται τελικα η οχι η επαναληψη συνταγογραφησης φαρμακων εκτος ειδικοτητας μου;;;Προσοχη αναφερομαι σε επαναληψη συνταγογραφησης οχι διαγνωση κ συνταγογραφηση αλλης ειδικοτητας...

10 Ιουνίου 2017, 21:53:20
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπερα...ειμαι γενικος χειρουργος κ ιδιωτευω...ειμαι πιστοποιημενος αλλα οχι συμβεβλημενος ΕΟΠΠΥ...συνταγογραφω σε ασθενεις σε ενα χωριο που ειμαι αυτα που παιρνουν γενικα...δηλαδη κανω ελαναληψη συνταγογραφησης μηνος η τριμηνη χωρις προβλημα απο το συστημα το ηλεκτρονικο...επιτρέπεται τελικα η οχι η επαναληψη συνταγογραφησης φαρμακων εκτος ειδικοτητας μου;;;Προσοχη αναφερομαι σε επαναληψη συνταγογραφησης οχι διαγνωση κ συνταγογραφηση αλλης ειδικοτητας...

Επίσημη απάντηση δεν πρόκειται να πάρεις γιατί οι Ελληνικές κυβερνήσεις, για πολιτικούς, κατ' εμέ,  λόγους δεν τολμούν να βγάλουν ένα σχετικό ΦΕΚ ούτε φυσικά και ηλεκτρονικά φίλτρα, που να περιορίζουν την συνταγογράφηση ανά ειδικότητα.

Προσωπικά νομίζω ότι ο ΕΟΠΥΥ θα σε αφήσει να γράφεις όποιας ειδικότητας φάρμακα θέλεις αρκεί να κρατάς το μέσο κόστος της συνταγογράφησης σου χαμηλό (τουτέστιν όταν βλέπεις ακριβά φάρμακα που έχει ξεκινήσει άλλος Ιατρός, πες στον ασθενή ότι δεν σε αφήνουν λόγω ειδικότητας να τα γράψεις και ο Ιατρός που ξεκίνησε την θεραπεία ας κάνει εξάμηνες αν θέλει. Πολλές φορές πάντως, σε τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχουν κραυγαλέα φθηνότερες και εξίσου καλές εναλλακτικές... και ίσως έχει νόημα να το αναφέρεις αυτό στον Ασθενή ).

Επίσης προσπάθησε να γράφεις γενόσημα και κατά προτίμηση συσκευασίες των 30 δισκίων που διχοτομούνται.

Δες και εδώ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουνίου 2017, 12:59:47 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Ιουνίου 2017, 22:01:24
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ώπα! Να και οι χειρουργοί να διεκδικούν μερίδιο στην πίτα του διαβήτη! (αστειεύομαι συνάδελφε)
Αν στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης υπάρχει παλαιότερη συνταγή από κάποιον ανάλογης ειδικότητας θα σου συνέστηνα να την επικαλείσαι ως γνωμάτευση στα σχόλια της δικής σου συνταγής π.χ. σε φάρμακα του διαβήτη "συνταγογράφηση-γνωμάτευση από τον κο τάδε ενδοκρινολόγο-παθολόγο-γενικό γιατρό" την τάδε ημερομηνία. Είναι κάπως χρονοβόρα η αναζήτηση στο ιστορικό αλλά αξίζει τον κόπο.
Αν δεν υπάρχει συνταγή ή/και γνωμάτευση αλλά η αγωγή είναι στο στυλ "μου το έδωσε κάποτε ένας γιατρός αλλά δεν θυμάμαι ποιος ή ο τάδε γιατρός πριν χρόνια ή τηλεφωνικά" κλπ ή αν προηγούμενες συνταγογραφήσεις έχουν γίνει από ανειδίκευτους π.χ. αγροτικούς τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται σε ποιων τα χωράφια "μπαίνεις" και τι μέρος από τη "σοδειά" παίρνεις......
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιουνίου 2017, 22:21:07 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

10 Ιουνίου 2017, 23:37:32
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Προσωπική μου άποψη,
είσαι ιατρός και γνωρίζεις τι θα πει ιατρική ευθύνη. Πρέπει να έχεις το δικαίωμα να συνταγογραφείς τα πάντα, και η ιατρική σου συνείδηση να είναι το μόνο που σε εμποδίζει να γράψεις φάρμακα στον ασθενή (πχ, αυτό το φάρμακο δεν ξέρω τι κάνει, δεν ταιριάζει στα συμπτώματα, είναι πολύ έξω από τα χωράφια μου, θέλει τακτική παρακολούθηση που δεν μπορώ να κάνω κλπ)

11 Ιουνίου 2017, 01:55:34
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Chris77


Δεν μπαινω σε κανενα ταψι με πιτα...ειμαστε ολοι ιατροι...έπειτα ουτε αλλαζω καποιο φαρμακο ουτε δοσολογια...επαναληψη συνταγης γιατι ουτε τον ειδικο αλλων ειδικοτητων κανω ουτε τον ξερολα...οι κατοικοι για να πανε στο κεντρο υγειας το κοντινοτερο κανουν 30χλμ αλλος γιατρος δεν υπαρχει κοντα κ ερχονται κ τους εξυπηρετω.Ρωτησα απλα γιατι δεν εχω ορεξη νσ μουρθει κανα φιρμανι απο το κωλοκρατος που εχουμε...παντως σας ευχαριστω...ησασταν κατατοπιστικοι κ άμεσοι.

11 Ιουνίου 2017, 09:29:43
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπερα...ειμαι γενικος χειρουργος κ ιδιωτευω...ειμαι πιστοποιημενος αλλα οχι συμβεβλημενος ΕΟΠΠΥ...συνταγογραφω σε ασθενεις σε ενα χωριο που ειμαι αυτα που παιρνουν γενικα...δηλαδη κανω ελαναληψη συνταγογραφησης μηνος η τριμηνη χωρις προβλημα απο το συστημα το ηλεκτρονικο...επιτρέπεται τελικα η οχι η επαναληψη συνταγογραφησης φαρμακων εκτος ειδικοτητας μου;;;Προσοχη αναφερομαι σε επαναληψη συνταγογραφησης οχι διαγνωση κ συνταγογραφηση αλλης ειδικοτητας...
Νομίζω ότι είναι ακόμη σε ισχύ ένας νόμος από την εποχή του Κώστα Καραμανλή που έλεγε ότι παρουσία γνωμάτευσης γιατρού ειδικότητας για ένα φάρμακο, κάθε ειδικότητα μπορεί να συνταγογραφήσει ΜΟΝΗ συνταγή με αναφορά στην γνωμάτευση. Και σε μια πρόσφατη καμπάνα σε γενικό ιατρό από την ΚΜΕΣ, οι κούφοι ελεγκτές έλεγαν ότι έπρεπε να επισυνάπτεται φωτοτυπία της γνωμάτευσης. Αυτά βέβαια φτιάχτηκαν πριν την Ηλ. Συνταγογράφηση και μην περιμένεις ότι και τα μυαλά κάποιων θα είναι κοντά στην πραγματικότητα.
Την ίδια στιγμή εάν χρησιμοποιήσεις μόνο το πτυχίο σου σαν αγροτικός, γράφεις τα πάντα και δεν σου ζητήσει και κανείς ρέστα. Γιατί σε αυτή τη χώρα, υπό την αγωνία ότι πρέπει να φαίνονται άσπρες μπλούζες, όλα επιτρέπονται και όπως το έλεγε και ο σοφός υπουργός μας "το κρατικό σύστημα μετρά και θα μεριμνήσει υπέρ του"
Στην πράξη τώρα, όπως έλεγε και ο Αργύρης παραπάνω, εάν δεν μπεις στο μάτι τους δεν θα ασχοληθούνε και εάν ασχοληθούν μπορείς να απαντήσεις ότι κάνεις την μοναδική ασπρη μπλούζα σε μια απομονωμένη περιοχή. Συνήθως αυτό πιάνει. Αλλά μην θέλεις και σιγουριές σε αυτή τη χώρα
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Αυγούστου 2017, 02:24:11
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω φωτογραφία που δημοσιεύτηκε στην ομάδα ΓΕΝΙΚΟΙ / ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ στις 06/08/2017, καθώς και απόσπασμα από ενδιαφέροντα σχετικό διάλογο:



- Δεν ξέρω αλλά πρώτη φορά βλέπω να αναφέρεται ο ΕΟΠΥΥ στο άρθρο 8 του Ν. 3457/06. Τελικά ισχύει αυτός ο νόμος, μόνο που ξεχνάει ότι ο νόμος αυτός μιλάει ΓΙΑ ΕΠΙΣΎΝΑΨΗ στην συνταγή (γιατί τις εκτελεί ο ΦΜΦ αφού δεν υπάρχει) και επίσης ξεχνάει (το κόβει στην ουσία) να υπενθυμίσει ότι το άρθρο περιγράφει και το ποιος έχει την ευθύνη των ενδείξεων, της δοσολογίας. Τελικά όπως θέλουν θα ερμηνεύουν τον νόμο;;; Ναι να εφαρμοστεί αλλά όπως περιγράφει και όχι όπως βολεύει!!!!

- Σε σενα η κληση;;;
(Το ρωταω γιατι ειμαστε του ιδιου μηκους κυματος στα σχόλια της συνταγης ως προς τη συνταγογραφηση...)


- Όχι. Μέχρι στιγμής, δεν έχω κλήση από ΕΟΠΥΥ. Έχω όμως αναφορά κατά εμου στην ΥΠΕ. "δεν έγραψα λέει φάρμακα, ενώ είχε γνωμάτευση ειδικού" Δεν με βόλευε αναφορά από κάποιον που δεν είχε γνωμάτευση, γιατί ήθελα να κάνω σαφές ότι και να έχει ΔΕΝ είμαι υποχρεωμένος. Συνταγογραφω όπως μου επιτρέπει ο νόμος, δλδ ΜΌΝΟ αφού εξετάσω τον ασθενή και ΜΌΝΟ για νοσήματα της ειδικότητάς μου. Τα υπόλοιπα να τα βρουν μεταξύ τους οι υπηρεσίες πώς θα εξυπηρετηθεί ο αδφαλισμενος. Σε αυτό το πνεύμα ήταν και η απάντησή μου!

Το αρνητικό σε όλα αυτά;; Γίνεσαι κακός με τον κόσμο, αλλά από την άλλη, πρέπει ΚΑΙ ο αδφαλισμενος να διεκδικήσει. Θεωρώ ότι με το να τον "εξυπηρετω" , λαμβάνει λάθος αγωγή υγείας και λάθος νοοτροπία.

« Τελευταία τροποποίηση: 7 Αυγούστου 2017, 02:42:02 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Αυγούστου 2017, 10:56:57
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


- Γράφει "Αναζητήθηκαν σκαναρισμένες συνταγές" Ποιος σκανάρει τις συνταγές και που; Μιλάμε για εποχή (2014) ηλεκτρονικής συνταγογράφησης κι όχι χειρόγραφων συνταγών όπου αν θυμάμαι καλά είχε ανακοινωθεί ότι γινόταν σκανάρισμα.
- Γράφει για μια απόφαση του υπουργού υγείας που εκδίδεται μετά από γνώμη του ΚΕΣΥ όπου καθορίζονται οι παθήσεις στις οποίες αποκλειστικό δικαίωμα συνταγογράφησης έχουν ιατροί συγκεκριμένων ειδικοτήτων. Έχει εκδοθεί αυτή η απόφαση; Αν ναι, μας έχει κοινοποιηθεί;

19 Απριλίου 2018, 18:13:47
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ενδιαφέρουσα ανάρτηση του συμφορουμίστα Δημήτρη Μιχάλη, στον τοίχο του στο facebook στις 19/04/2018:

ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ.
Ποιος είναι ο «παράνομος» ? Ο γιατρός ή ο ΕΟΠΥΥ και η ΠΟΛΙΤΕΙΑ?

Παρακολουθώ τελευταία όλο και να πυκνώνουν τα πρόστιμα από τον ΕΟΠΥΥ σε γιατρούς για «παράνομη συνταγογράφηση».

Τι εννοούμε ως "παράνομη συνταγογράφηση"? (για τους μη γιατρούς)
Ότι ένας μη Γαστρεντερολόγος γράφει ένα φάρμακο γαστροπροστασίας.
Ότι ένας μη Πνευμονολόγος γράφει ένα φάρμακο για το βρογχόσπασμο κ.λπ.

Το παιχνίδι το ξεκίνησαν πρώτοι κάποιοι ειδικοί εναντίον των Γενικών Γιατρών.
Έλεγαν π.χ. «δεν μπορεί να γράψει b-blocker γιατί δεν είναι καρδιολόγος».
Έλα μου ντε που έχει ο καιρός γυρίσματα και οι άνεμοι που έσπειραν, γίναν και δικές τους θύελλες. Τώρα λέει ο ΕΟΠΥΥ «ούτε συ καρδιολόγε μπορείς π.χ. να γράψεις γαστροπροστασία γιατί δεν είσαι γαστρεντερολόγος. Ούτε αντιβίωση, γιατί δεν είσαι παθολόγος».

Το κρυφτό πίσω από σοφίσματα επιστημονικοφάνειας, νωρίς ή αργά θα γίνονταν μπούμερανγκ. Και απλά ήρθε η ώρα.

Ο ΕΟΠΥΥ και η Κυβέρνηση προσπαθώντας να το παίζουν επιχείρηση «καθαρά χέρια», έχουν εξαπολύσει ένα πογκρόμ εναντίον ανθρώπων που κάνουν τη δουλειά τους.
Ακόμη και αν υπερβάλουν κάποιες φορές, μπορεί να τους πεί κανείς «μικρά ψάρια».
Ο Υπουργός για κάποιους που τους είπε έτσι για το ίδιο θέμα στην Άρτα, έβγαλε ανακοίνωση ότι θα ανακληθούν οι διώξεις και ξήλωσε την αρμόδια για το «έγκλημα» προϊσταμένη του ΕΟΠΥΥ. Στην περίπτωση αυτή κρίθηκε ότι «δεν είναι παράνομες» εκείνες οι συνταγογραφήσεις γιατί προέρχονταν από την «πελατεία» της συναδέλφου του προστάτιδας υπουργού. Πώς θ’ αντίκριζε η κραταιά υπουργός τους ψηφοφόρους της στην Άρτα? Για τους άλλους, φωτιά και τσεκούρι. Δύο μέτρα και δύο σταθμά?

Όμως, η ουσία είναι μία.
Οι γιατροί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, αλλά ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

Συνεπώς κάθε γιατρός, ασχέτως ειδικότητας, έχει από το νόμο (άδειά του) δικαίωμα να προβεί σε οποιαδήποτε ιατρική πράξη / συνταγογράφηση κρίνει ότι γνωρίζει να διαχειριστεί. Κάθε τι που κατέχει τη γνώση να το διαχειριστεί, δικαιούται και πρέπει να το διαχειριστεί.
Το αν το διαχειρίζεται σωστά, εξαρτάται από τις γνώσεις του και αρμόδια να το κρίνει είναι η επιστήμη και ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΟΠΥΥ ή οποιοσδήποτε άλλος διοικητικός μηχανισμός.
Ας φτιάξει διεπιστημονικούς φορείς το υπουργείο, αν θέλει να ελέγχει το σωστά ή μη πραττόμενο.
Μπορεί. Θέλει? ΌΧΙ.
Προτιμά να ακολουθεί τις υποδείξεις και «διαμαρτυρίες» της κάθε συντεχνίας.

Και για να μη νομίζετε ότι οι συντεχνίες είναι στη φαντασία μου, θα πώ μόνο τούτο. Σε όλη την Ευρώπη ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ο γενικός γιατρός να γνωρίζει να κάνει και να ερμηνεύει τη σπιρομέτρηση. Στην Ελλάδα οι Επίσημοι φορείς αυτής της ειδικότητας κατήγγειλλαν(!!!) τους γενικούς γιατρούς που τόλμησαν να ακουμπήσουν «το εργαλείο» τους !!
Πολλά άλλα τέτοια θα μπορούσα να παραθέσω, αλλά νομίζω ότι αρκεί αυτό το χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Από την άλλη, αν ο ΕΟΠΥΥ θεωρεί ότι ο γιατρός Χ ειδικότητας δεν πρέπει να γράφει την Ψ κατηγορία φαρμάκων, μπορούσε να μην του το επιτρέπει, κλειδώνοντας τα φάρμακα αυτά στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Όπως ακριβώς κάνει με τις εξετάσεις.
ΔΕΝ το ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ αλλά εξαπολύει πογκρόμ εναντίον των γιατρών που προσπαθούν να βοηθήσουν κόσμο. Έχει κανείς καμία λογική εξήγηση?

Απλά γίνεται γιατί το παιχνίδι παίζεται με τα μεγάλα συμφέροντα.
Γι’ αυτό δεν διώκει γιατρό Καρδιολόγο π.χ. που έγραψε ένα πονσταν (γιατί με τη λογική τους, έπρεπε).
Διώκει όμως έναν μη Πνευμονολόγο όταν γράψει κανένα από εκείνα τα «όμορφα» νέα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ βρογχοδιασταλτικά. ΤΥΧΑΙΟ? ΡΗΤΩΣ ΟΧΙ.
Οι σέρνοντες το χορό «γκουρού» ορισμένων ειδικοτήτων «απαγορεύουν» να ακουμπήσει άλλος τις χρυσοφόρες κότες τους. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
Και μαζί η ανάγκη να φέρνει βόλτες ο πολίτης τα ιατρεία για το κάθε ένα φάρμακο, ώστε να «ταΐζεται» ο ιατρικός μας πληθωρισμός, βοηθά να κρατά καλά ο χορός.

Όμως, αυτό το βρώμικο παιχνίδι δεν θα σταματήσει, παρά μόνο με δραστικές ενέργειες.

Μία είναι η λύση. ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ.
Μετά θα μας παρακαλάνε αυτοί.
Δεν είμαστε ικανοί όμως να το κάνουμε. Προτιμάμε την ανώδυνη διαμαρτυρία.
Ποτέ δεν θα αλλάξει αυτό που γίνεται γιατί τα συμφέροντα που καθοδηγούνται από «γκουρού» κάποιων ειδικοτήτων και τον ιατρικό πληθωρισμό, δεν θα αφήσουν.

Προ ετών (που έπαιζε το ίδιο σενάριο) σε μία έρευνα προθέσεων (που η υπό την Προεδρία μου τότε Ένωση Γ.Ι. διεξήγαγε), είχε διαπιστωθεί ότι οι γιατροί διαμαρτύρονται, αλλά δεν είναι έτοιμοι για δραστικές λύσεις (εμ, πώς να κακοκαρδίσουν και τα πελατάκια με την επίσχεση συνταγογράφησης?).

Ανώδυνα δεν πρόκειται όμως να αλλάξει κάτι.
Παρακολουθώ το έργο από 10ετίας. Ίδια πρόζα.

Και θα φτάσει η στιγμή που θα πάψω να ασκώ την ιατρική. Αλλά μπροστά μου θα παρακολουθώ το ίδιο θέατρο. Εκτός και κάνουμε reset.

Και μια εξίσου αξιόλογη τοποθέτηση συναδέλφου επίσης στο facebook:

Kάθε ιατρός (πτυχιούχος ιατρικής σχολής), ανεξάρτητα εάν κατέχει τίτλο, οποιασδήποτε, ειδικότητας ή δεν κατέχει ("Άνευ Ειδικότητας"), έχει επιστημονικά και επαγγελματικά δικαιώματα βάσει της νόμιμης Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος και της σχέσης του με την Εφορία. Η Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος χορηγείται μετά το πέρας των σπουδών στην Ιατρική Σχολή (στην Ελλάδα άνευ εξετάσεων, ενώ σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης κατόπιν εξετάσεων).

Ο «ιατρός» είναι ιδιότητα ενώ η «ειδικότητα» είναι, απλά, ένας μεταπτυχιακός τίτλος (άλλο «ιδιότητα» και άλλο «ειδικότητα», στην ελληνική γλώσσα). Για τη νόμιμη λειτουργία ιδιωτικού ιατρείου ΔΕΝ απαιτείται τίτλος ειδικότητας (Π.Δ. 84 ΦΕΚ 70/10-4-2001, άρθρο 5, παρ. γ και ΥΑ Υ3β/ΓΠ/οικ24948, άρθρο 4, παρ. α). Και είναι λογικό, διότι μεταπτυχιακή σπουδή δεν σημαίνει κανένα απολύτως, επιπλέον, επαγγελματικό ή επιστημονικό δικαίωμα. Όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα, ενός ιατρού, αποδίδονται μόνο με τη χορήγηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Γι’ αυτό, επί παραδείγματι, ο «αγροτικός» ιατρός, κι ας είναι χωρίς ειδικότητα, είναι 100% υπεύθυνος και υπόλογος, ενώπιον του νόμου, για κάθε του ιατρική πράξη, όπως και ο ειδικευόμενος που, ενώ ακόμη δεν κατέχει τον «μεταπτυχιακό» τίτλο, δίνει λόγο για όλες τις ιατρικές πράξεις που ασκεί και, ενίοτε, φυλακίζεται.

Βάσει του Νόμου 3418 ΦΕΚ 287/28-11-2005 (άρθρο 1, παρ.1-3 και άρθρο 3, παρ. 3), τα επιστημονικά και επαγγελματικά δικαιώματα ενός ιδιώτη ιατρού, ανεξαρτήτου υπάρξεως ειδίκευσης, καθορίζονται ως εξής:
«Άρθρο 1
1. Ιατρική πράξη είναι εκείνη που έχει ως σκοπό την, με οποιαδήποτε επιστημονική μέθοδο, πρόληψη, διάγνωση, θεραπεία και αποκατάσταση της υγείας του ανθρώπου.
2. Ως ιατρικές πράξεις θεωρούνται και εκείνες οι οποίες έχουν ερευνητικό χαρακτήρα, εφόσον αποσκοπούν οπωσδήποτε στην ακριβέστερη διάγνωση, στην αποκατάσταση ή και τη βελτίωση της υγείας των ανθρώπων και στην προαγωγή της επιστήμης.
3. Στην έννοια της ιατρικής πράξης περιλαμβάνονται και η συνταγογράφηση, η εντολή για διενέργεια πάσης φύσεως παρακλινικών εξετάσεων, η έκδοση ιατρικών πιστοποιητικών και βεβαιώσεων και η γενική συμβουλευτική υποστήριξη του ασθενή.

Άρθρο 3
3. Ο ιατρός, κατά την άσκηση της ιατρικής, ενεργεί με πλήρη ελευθερία, στο πλαίσιο των γενικά αποδεκτών κανόνων και μεθόδων της ιατρικής επιστήμης, όπως αυτοί διαμορφώνονται με βάση τα αποτελέσματα της εφαρμοσμένης σύγχρονης επιστημονικής έρευνας. Έχει δικαίωμα για επιλογή μεθόδου θεραπείας, την οποία κρίνει ότι υπερτερεί σημαντικά έναντι άλλης, για τον συγκεκριμένο ασθενή, με βάση τους σύγχρονους κανόνες της ιατρικής επιστήμης, και παραλείπει τη χρήση μεθόδων που δεν έχουν επαρκή επιστημονική τεκμηρίωση.»

Εν κατακλείδι, ο ιατρός, ως ιδιότητα και βάσει της νομοθεσίας, είναι ελεύθερος να ασκεί την ιατρική σε όλο το, επιστημονικά τεκμηριωμένο, φάσμα της. Έχει πλήρη ελευθερία όλων των πράξεων που αφορούν στην πρόληψη, διάγνωση, θεραπεία, αποκατάσταση, έρευνα, συνταγογράφηση, εντολή για διενέργεια πάσης φύσεως παρακλινικών εξετάσεων, έκδοση ιατρικών πιστοποιητικών και βεβαιώσεων, γενική συμβουλευτική υποστήριξη του ασθενή (ατομικά ή ομαδικά, άρα και δημόσιες ομιλίες). Όλα τα υπόλοιπα είναι ΑΣΤΙΚΟΙ ΜΥΘΟΙ και ΑΤΕΚΜΗΡΙΩΤΗ ΡΗΤΟΡΙΚΗ, που έχουν παρανόμως (ή για να το πούμε καλύτερα "νομοτύπως") επιβάλλει και εκμεταλλεύονται ο ντόπιος ακαδημαϊκός και συνδικαλιστικός χώρος (όλων ανεξαιρέτως των χρωμάτων και αποχρώσεων), προκειμένου να στηρίζουν ένα δουλοκρατικό σύστημα Υγείας, δεκαετίες τώρα (σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία, σύμβαση με δημόσια νοσηλευτικά ιδρύματα, ακαδημαϊκή καριέρα κλπ).

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Απριλίου 2018, 18:18:38 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Απριλίου 2018, 18:39:09
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Είναι χρήσιμο να έχουμε τις παρακάτω φωτογραφίες:





« Τελευταία τροποποίηση: 19 Απριλίου 2018, 18:43:42 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Απριλίου 2018, 19:07:37
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Με τη λογική όμως του ιατρικού επαγγέλματος (άνευ ή με οποιαδήποτε ειδικότητα) γιατί δεν επιτρέπεται η συνταγογράφηση στους εργαστηριακούς γιατρούς; Για να είμαι πιο ακριβής, ενδεχομένως να μπορούν να συνταγογραφούν σε "απλό χαρτί" ό,τι θέλουν. Γιατί όμως αποκλείονται από το επίσημο σύστημα συνταγογράφησης;
ΟΜΩΣ ο ειδικευμένος μικροβιολόγος αν πάρει αγροτικό επί θητεία, μπορεί να συνταγογραφεί κανονικότατα ΑΛΛΑ ως ανειδίκευτος!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
25698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Σεπτεμβρίου 2008, 23:20:39
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
4643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Οκτωβρίου 2008, 14:58:39
από Harper
1 Απαντήσεις
5657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαΐου 2009, 17:59:52
από Μαρία Χόρτη
2 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2009, 20:38:56
από Argirios Argiriou
12 Απαντήσεις
35818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Αυγούστου 2020, 23:28:09
από Argirios Argiriou